معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511290
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

گزارش تصويري: آسياب‌هاي قديمي شوشتر

گزارش تصويري: آسياب‌هاي قديمي شوشتر
براي ديدن شهري كه قلبش با آب مي‌تپد لازم نيست راه دوري تا ايتاليا و ونيز برويد. اين شهر نزديك شماست. در خوزستان؛ شوشتر...
 
آسيابهاي شوشتر
 
آسيابهاي شوشتر
 
آسيابهاي شوشتر
 
آسيابهاي شوشتر
 
آسيابهاي شوشتر
 
آسيابهاي شوشتر
 
آسيابهاي شوشتر
 
آسيابهاي شوشتر
 
آسيابهاي شوشتر
 
آسيابهاي شوشتر
 
آسيابهاي شوشتر
 
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: farsnews.com
 
دوشنبه سیم 8 1390 16:11

عكسهاي زيبا از مسجد شيخ لطف‌الله

مسجد شيخ لطف الله
مسجد شيخ لطف‌الله از شاهكارهاي معماري و كاشيكاري قرن يازدهم است و به فرمان شاه عباس اول در مدت 18 سال بنا شده است...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تهيه و تدوين: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
اختصاصي سيمرغ
 
دسته ها :
دوشنبه سیم 8 1390 16:9

پاييز در ايل گلي تبريز

پاييز در ايل گلي تبريز
ايل‌گلي (استخر مردم) كه پيش‌تر شاه‌گلي (استخر شاه) خوانده مي‌شد، يكي از بوستان‌هاي بزرگ و تاريخي ايران است كه...
 
ايل‌گلي (استخر مردم) كه پيش‌تر شاه‌گلي (استخر شاه) خوانده مي‌شد، يكي از بوستان‌هاي بزرگ و تاريخي ايران است كه در ناحيه جنوب شرقي شهر تبريز واقع شده است و مهمترين تفرجگاه مردم تبريز و مسافران اين شهر محسوب مي‌شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: jamejamonline.ir
 
دوشنبه سیم 8 1390 16:4

قدم زدن بر روي درياچه نمك، رؤيايي دست يافتني!

درياچه نمك
منظر‌ها‌يي در پيش روي شماست كه بيشتر شبيه يك رؤياست، رؤيايي در يك روز بهاري. تا آنجا كه چشم كار مي‌كند سپيدي ديده مي‌شود، سپيدي به سپيدي برف...
  
 شايد با ديدن چنين عبارتي كمي ‌متعجب شويد كه چگونه امكان دارد بر روي درياچه نمك پياده روي كرد. تعجبي ندارد با ما همراه شويد تا يكي ديگر از زيباترين و بكرترين مناطق استان سمنان را به شما معرفي كنيم.
 
اگر از سمت غرب وارد شهرستان دامغان شويد و به سمت داخل شهر حركت كنيد پس از گذشتن از ميدان پسته كه نمادي از پسته‌ها‌ي خندان اين شهر تاريخي است يه يك كيوسك به شكل كرة زمين بر خورد خواهيد كرد، اينجا ابتداي جاده دامغان به اصفهان است.
43 كيلومتر از جاده آسفالته را به سمت اصفهان طي مي‌كنيم. در طول مسير با روستاهاي زيبايي از جمله وركيان، كلا، صلح آباد، صيد آباد و امام زاده هفتنان و ... برخورد خواهيد كرد كه در هريك از آنها قلعه‌ها‌ي گلي و يخچال‌ها‌ي گلي بسيار زيبا شما را دعوت به ديدن بخشي از هنر و اراده مردم اين منطقه مي‌كند.
 
يكي ديگر زيبائيهاي اين منطقه امام زاده هفت تنان است كه اين نام به اين علت انتخاب شده است كه در زمان منصور دوانيقي كه سادات مورد آزار قرار مي‌گرفته اند سربازان حكومت به دنبال يكي از سادات به اين منطقه مي‌رسند و چون كشاورزان محل به شخص تعقيب شونده لباس كشاورزي پوشانده بودند و او شناخته نمي‌شد سربازان هفت تن از كشاورزان را سر مي‌برند و اين محل به همين علت به اين نام شهرت يافته است.
 
پس از عبور از اين مناطق شما در سمت راست و چپ جاده ماسه‌ها‌ي كويري را مي‌بينيد كه در ميان جنگل‌هاي طاق همرا ه با نسيم بهاري در حال رقصيدن هستند. اين زيبايي و سكوت شما را وسوسه مي‌كند تا دقايقي را به دور از هياهوي زندگي شهري در آرامش سپري كنيد.
در كيلومتر 43 جاده در سمت چپ يك بريدگي فرعي و خاكي قرار گرفته است در همان ابتداي جاده خاكي در سمت راست رشته كوهي را مي‌بينيد كه به علت قرار گرفتن پنج كوه در كنار يكديگر به پنج كوه شهرت يافته است، پنج كوه در تمام طول مسير شما را همراهي مي‌كند. جاده خاكي كه طول آن 17 كيلومتر است را به سمت شرق طي مي‌كنيم. در طول مسير گله‌ها‌ي چند نفره شتر نظر شما را جلب مي‌كند كه اگر هوس شتر سواري كرديد مي‌توانيد به سراغ آنها برويد تنها مراقب باشيد تا شترهاي آرام را براي سوار شدن انتخاب كنيد.
در طول مسير ممكن است كه به علت بارش باران‌هاي بهاري قسمت‌ها‌يي از جاده داراي دست اندازهايي شده باشد كه در صورت مراقبت نكردن به ماشين شما آسيب برساند.
در كيلومتر 16 جاده به دو قسمت تقسيم مي‌شود كه شما بايد به سمت چپ حركت كنيد كه از همين جا دور نمايي از درياچه نمك قابل رؤيت است. پس از طي كردن يك كليومتر به ابتداي درياچه نمك مي‌رسيد.
 
منظر‌ها‌يي در پيش روي شماست كه بيشتر شبيه يك رؤياست، رؤيايي در يك روز بهاري. تا آنجا كه چشم كار مي‌كند سپيدي ديده مي‌شود، سپيدي به سپيدي برف گويي آنكه در يك روز گرم بهاري يا تابستاني از آسمان آبي برف باريده است.
اگر چند روز قبل از سفر شما بارندگي در منطقه رخ داده باشد درياچه با چاله‌ها‌يي مزين شده است كه در آن آبي به زلالي اشك چشم وجود دارد. انعكاس نور آفتاب در چاله‌هاي آب در سطح درياچه چشم نوازي مي‌كند، با كمي ‌احتياط وارد درياچه شويد جاي هيچ نگراني وجود ندارد به آساني گام برداريد و از زيبائيهاي خلقت لذت ببريد.
شكوفه‌ها‌ي زيباي نمكي توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي‌كند، اين همه زيبايي....
 
اگر در زماني بعد از بارندگي به درياچه برسيد شش ضلعي‌ها‌ي بسيار زيبايي را مي‌بينيد كه تمام سطح در ياچه را پوشانده‌اند و در عين بي نظمي‌ داراي نظمي ‌خاص مانند جورچين در كنار يكديگر قرار گرفته اند.
اگر در اين زمان در اين محل قرار گرفتيد مي‌توانيد يك گل كوچيك هم با دوستان را بر روي درياچه نمك تجربه كنيد. شما مي‌توانيد با همراه داشتن امكانات اوليه از جمله چادر شبي را آرام به دور از دردسرهاي زندگي شهري همراه با آرامش و حتي نگراني از وجود حيوانات وحشي و با اطمينان به آنتن دهي تلفن همراه در كوير جنوب شهر ستان دامغان همراه با ديدن ستا ره‌ها‌ سپري كنيد.
 
درياچه نمك
 
درياچه نمك
 
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: chtn.ir
 
دوشنبه سیم 8 1390 16:2

آشنايي با مدارس و مساجد قديمي تهران

آشنايي با مدارس و مساجد قديمي تهران
اين مسجد و مدرسه را «حاجي محمدحسين خان» ملقب به «فخرالدوله» والي مرو در زمان سلطنت فتحعلي شاه بنياد نهاد. از آن رو اين مدرسه را «خان مروي» ناميده‌اند...
 
مسجد و مدرسه شيخ عبدالحسين
ويزگيهاي شاخص و جذاب:
اين مسجد و مدرسهرا وصي مرحوم شيخ عبدالحسين تهراني (شيخ العراقين) از ثلث مال «ميرزا تقي خان اميركبير» بعد از فوت او ساخت و به نام خود وي مشهور شد. اين مسجد در ضلع جنوبي بازارچه و جلوخان سيد ولي در محل قديمي‌باغ و خرابه‌هاي پاچنار جا دارد. مدرسه داراي سر در كاشي كاري بسيار زيبايي است كه بر اساس نوشته‌هاي آن به تصدي آقا يوسف در كارخانه استاد محمد قلي شيرازي به سال 1281 ساخته شده است. در منبت ارزشمندي نيز وجود دارد كه اثر استاد «نوروز تهراني» در تاريخ 1279 ه.ق است. اين مسجد مشتمل بر مقصوره گنبد و دو مناره كوچك در ضلع جنوبي، طاق نماهاي متناسب كوچك در جوانب ديگر و شبستاني در ضلع شرقي است. مسجد از كاشي كاري‌هاي عالي دوره قاجاريه (ناصرالدين شاه) بهره بسيار دارد. اين مسجد داراي دو شبستان؛ يكي شبستان گرم خانه و ديگري شبستان پشت به قبله است. در كتيبه سردر علاوه بر آيه قرآن و نام اميركبير و شيخ عبدالحسين، نام قويلر آقاسي و تاريخ 1270 نيز ذكر شده است.
دوره تاريخي: قرن 13 ه.ق
آدرس: تهران - خيابان خيام، بازار پاچنار
 
مسجد و مدرسه سپهسالار (قديم)
ويزگيهاي شاخص و جذاب:
اين مسجد و مدرسه كه از ساخته‌هاي قرن 13 ه.ق است در خيابان ناصرخسرو قرار دارد و از سمت غرب به مدرسه خان مروي متصل است. اين مجموعه در ابتدا به مسجد و مدرسه مرحوم «ميرزا محمد خان سپهسالار» شهرت داشت، اما با ساخت مسجد و مدرسه «ميرزا حسن خان مشيرالدوله» و ناميده شدن آن به عنوان مسجد و مدرسه سپهسالار، اين مجموعه سپهسالار قديم ناميده شد. اين مجموعه از آثار ميرزا محمدخان قاجار دولو كشيكچي باشي، پسر دوم «امير خان سردار» و خالوزاده عباس ميرزا نايب السلطنه است. نقشه اين مدرسه شبيه مساجد چهار ايواني و داراي دو شبستان است كه از يكي براي مسجد و از ديگري به عنوان مدرس استفاده مي‌شود. شبستان ضلع جنوبي ضلع جنوبي كه به عنوان مسجد مورد استفاده است، داراي ستون‌هاي سنگي بلند و استواري است كه از نظر معماري اهميت دارد. شبستان ديگر كه از آن به عنوان مدرسه استفاده مي‌شود، در ضلع شمالي قرار دارد. در داخل اين شبستان 21 بيت شعر به خط عبدالحسين زرين قلم در مدح ناصرالدين شاه و محمدخان سپهسالار ديده مي‌شود. اين مدرسه 19 حجره دارد كه 8 حجره آن در حال حاضر به امور اداري و مدرس اختصاص دارد. اين مسجد و مدرسه صحن زيبايي دارد و سر در آن به دو منار كوتاه مزين شده است.
دوره تاريخي: قرن 13 ه.ق
آدرس: تهران - خيابان ناصرخسرو، كوچه مروي
 
مسجد و مدرسه خان مروي
ويزگيهاي شاخص و جذاب:
اين مسجد و مدرسه را «حاجي محمدحسين خان» ملقب به «فخرالدوله» والي مرو در زمان سلطنت فتحعلي شاه بنياد نهاد. از آن رو اين مدرسه را «خان مروي» ناميده اند. اين مدرسه به نام «فخريه» هم مشهور است. اين مجموعه شامل مسجد با صحن بزرگ، حجره‌ها و طاق نماهاي اطراف صحن است. در سمت شمال صحن، ايوان بزرگ و مدرسه قرار دارد. بنا داراي تزيينات كاشي كاري و كتيبه‌هايي حاوي اشعار عالمانه است و نام فتحعلي شاه و فخر الدوله بر آنها آمده است. تاريخ بنا در كتيبه، سال 1231 ه.ق را نشان مي‌دهد.
دوره تاريخي: قرن 13 ه.ق
آدرس: تهران - خيابان ناصرخسرو، كوچه مروي

مسجد جامع دماوند
ويزگيهاي شاخص و جذاب:
اين مسجد با ستون‌هاي آجري و سنگي به سبك بناهاي ساساني بنا شده است. بر چوب‌هاي بالاي ستون‌هاي شبستان مسجد، نام شاه اسماعيل اول صفوي و تاريخ 927 ه.ق و «مصطفي بن جمال‌الدين» به عنوان باني و «محمد شجاعي» به عنوان كاتب آمده است. در سال 882 نيز خواجه ياقوت نامي، باني تجديد ساختمان مسجد بود. در كتيبه‌ها علي فرزند فتح اله بود. در مسجد آثاري از اواخر دوره صفويه موجود بود كه بر اثر نوسازي، از بين رفته است. مناره مجاور مسجد از دوره مغول برجاي مانده است.
دوره تاريخي: ساجوقي
آدرس: دماوند - داخل شهر دماوند، محله درويش
 
مسجد جامع
ويزگيهاي شاخص و جذاب:
مسجد جامع در مركز بازار و نزديك مسجد امام خميني قرار دارد. فاصله بين اين مسجد و مسجد امام خميني را «بازار بين الحرمين» مي‌گويند. تاريخ دقيق ساخت اين مسجد مشخص نيست ولي از شواهد چنين استنباط مي‌شود كه در عهد شاه عباس دوم، در سال 1074 ه.ق به اهتمام فرديبه نام «رضي الدين» ساخته شده باشد.
دوره تاريخي: قاجاريه
آدرس: تهران - جنوب شرقي ميدان 15 خرداد- بازار- شرق مسجد امام خميني
 
مسجد امام خميني
ويزگيهاي شاخص و جذاب:
اين مسجد با قدمتي در حدود 180 سال از زيباترين مساجد تاريخي تهران است. باني آن «فتحعلي شاه» قاجار ( 1212 _ 1250 ه.ق) بود و از اين رو در آغاز آن را مسجد شاه مي‌ناميدند. بنابر شواهد تاريخي اين دومين جامع بزرگ شهر تهران بعد از مسجد جامع بازار يا جامع عتيق بود. بنابر كاشي نوشته‌ها و كتيبه‌هايي كه در ايوان جنوبي مسجد به جاي مانده، زمان تقريبي شروع ساخت اين مسجد سال 1222 يا 1224 ه.ق است. در سال 1307 ه.ق به دستور ناصرالدين شاه قاجار در اصلي در جهت شمال تعمير و نيز به دستور وي دو مناره در دو طرف گل دسته مسجد ساخته شد. بنابراين تكميل كننده اصلي اين مسجد ناصرالدين شاه قاجار بوده است. اين مسجد، بنايي چهار ايواني است كه شبستان‌هاي اصلي آن در جبهه جنوبي قرار دارد و معماري كلي و نيز پاره اي از جزئيات آن از مسجد وكيل شيراز گرفته شده و در طراحي و ساخت آن مانند ساير ابنيه آن زمان هنرمندان و استادان شيرازي دست داشته اند.
دوره تاريخي: قاجاريه
آدرس: تهران - جنوب شرقي ميدان 15 خرداد
 
 گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: daneshju.ir
 
دسته ها :
دوشنبه سیم 8 1390 16:1

 

مسجد جامع قزوين - آكا ايران

مسجد جامع قزوين


masjedjame-ghazvin01


رده و نوع اثر : بنا و بناهاي مجموعه‌اي، مسجد جمعه، مسجد جامع، مسجد
نشاني اثر: ايران، استان قزوين ، شهرستان قزوين.
دورهٔ اثر : قرون اوليهٔ اسلامي و ديلميان وسلجوقيان و صفويان وقاجاريان
اشخاص مرتبط با اثر: هارون‌الرشيد باني اوليه مسجد بوده و بعدا افراد متعددي در ساخت مسجد نقش داشته اند.
شمارهٔ ثبت در فهرست آثار ملي: 121
توضيحات: گنبدخانه در سال‌هاي ۵۰۰ تا ۵۰۹ ق به بنا افزوده شد و ايوان‌هاي غربي و جنوبي و شمالي در دوره‌ٔ صفويان و مناره ها در ۱۲۳۸قمري احداث گرديدهاند. )دانشنامه تاريخ معماري )

masjedjame-ghazvin02


مسجد جامع كبير از بزرگ‌ترين مساجد ايران و بسبك چهار ايواني است. اين مسجد در شهر قزوين قرار دارد.

آثار معماري چند دوره در آن مشاهده مي‌گردد، و قديمي ترين بخش آن متعلق به قرون اول اسلاميست.

ساخت مقصوره خمارتاشي در ضلع جنوبي مسجد بدستور امير خمار تاش ابن عبداله عمادي، وزير سلطان ملكشاه سلجوقي بسال ۵۰۰ هجري قمريست. كتيبه‌هايي به ۵ رديف نيز نيز به خط كوفي گلدار نسخ و ثلث در اين مكان ديده مي‌شود.

ايوان ها در دوره صفويه ساخته شده اما ايوان شرقي در دوره قاجار بازسازي گرديد.


masjedjame-ghazvin03اين مسجد يكي از كهن ترين و كم نظيرين مساجد ايران به شمار مي رود كه شيوه هاي معماري و هنر ادوار مختلف را مي توان در آن به تماشا نشست.

مقصوره كهن يا طاق هاروني قديمي ترين بخش از بناي جامع عتيق قزوين است كه به دهليز ورودي شرقي آن متصل بوده و توسط هارون الرشيد در سال 192 هجري قمري بنا شده است.
در چهار جهت حياط آن كه افزون بر چهار هزار متر مربع است چهار ايوان رفيع قرار دارد كه در دو سوي هر يك رواقي طولاني ساخته اند. گنبد آجري دوپوش و شبستان جنوبي مسجد به وسيله اميرخمارتاش عمادي در سالهاي 500 تا 509 هجري بنا شده و داراي پنج كتيبه نفيس گچبري شده به خطوط ثلث، نسخ و كوفي است كه از شاهكارهاي هنر ايراني محسوب مي شود. سه ايوان با شكوه شمالي، غربي و جنوبي آن را در روزگار صفويه ساخته اند كه بر زيبايي مسجد افزوده است.

masjedjame-ghazvin04
 
masjedjame-ghazvin05

masjedjame-ghazvin06

masjedjame-ghazvin07

دسته ها :
دوشنبه سیم 8 1390 15:58

گزارش تصويري: «قلعه فلك الافلاك» يا «دژ شاپور خواست»

گزارش تصويري: «قلعه فلك الافلاك» يا «دژ شاپور خواست»
اين اثر ارزشمند داراي هشت برج دو حياط مستطيل شكل مي‌باشد ارتفاع بلندترين ديوار تا سطح تپه 5/22متر و مساحت كلي آن...
 
 قلعه فلك الافلاك بر بلنداي تپه اي باستاني و طبيعي، در مركز شهر خرم آباد واقع شده است. اين اثر ارزشمند داراي هشت برج دو حياط مستطيل شكل مي‌باشد ارتفاع بلندترين ديوار تا سطح تپه 5/22متر و مساحت كلي آن 5300 متر مربع است. پلان بنا به صورت هشت ضلعي نامنظم است.
    
قلعه فلك الافلاك
 
 
 
 
 
 
فلك الافلاك
 
 
 
 
 
 
  
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: jamejamonline.ir
 
دوشنبه سیم 8 1390 15:55

 

غار شير آباد گرگان - آكاايران

غار شير آباد گرگان

اگر گذارتان به استان گلستان و گرگان بيفتد، ساكنان شرق گرگان غار طبيعي پر راز و رمزي را به شما معرفي مي كنند ...

غار شير آباد

كه معتقدند محل زندگي ديو سپيد شاهنامه است. غاري كه اگرچه غارنوردان آن را به نام محل قرارگيري اش، شيرآباد، مي شناسند، اما هنوز هم بين اهالي گرگان با نام «ديو سفيد» شناخته مي شود كه تاريكي مطلق و انعكاس صداي حركت آب در غار هم اين افسانه قديمي را دامن مي زند.

غار شيرآباد يك غار طبيعي است كه بشر در ساخت آن نقشي نداشته است. يك غار آبي و رودخانه اي كه طول آن به حدود 235متر مي رسد و قطر دهانه آن 9-15 متر اندازه گيري شده است. در كف غار ديو سپيد آب سردي جاري است كه حدود 10-11 درجه سانتيگراد دما دارد. اين آب به رودخانه شيرآباد در دامنه پائين غار مي ريزد و در ادامه مسير خود، به هفت آبشار جنگلي مي پيوندند.

غار شير آباد

رطوبت و دماي مناسب اين غار، آن را تبديل به زيستگاه مناسبي براي بعضي از گونه ها مثل سمندر كور غارزي گرگاني كرده كه فقط در اين غار و غارهاي اطراف زندگي مي كند.

غار شير آباد

بيشترين بخش غار تاريك است و در انتهاي آن چشمه اي ديده مي شود كه ظاهرا منشأ ايجاد غار در طول قرن هاي گذشته بوده است. به دليل ويژگي هاي ساختماني و جنس زمين، حركت آب باعث تشكيل استخر، استالاكتيت، بستر گلي و چسبنده و پديده هاي مختلف در طول مسير شده است.

غار شير آباد

آبشارهاي شيرآباد

به دليل شيب هاي تند رشته كوه هاي البرز در ناحيه شرقي و وجود چشمه سارهاي فراوان در دامنه كوه قلعه ساران، آبشارهاي كوچك و بزرگي شكل گرفته كه در بين آنها 7آبشار، در محدوده غار شيرآباد در بخش صخره اي قرار گرفته اند كه ارتفاع بلندترين آنها به حدود 20متر مي رسد.

غار شير آباد

اما آبشار و غار تنها جاذبه شيرآباد نيست. شما بعد از گذشتن از جاده ماشين رو در جنوب شيرآباد، وارد منطقه اي جنگلي خواهيد شد كه به حاشيه رودخانه ختم مي شود. منطقه اي ييلاقي بوده كه چند ساعتي مي توانيد در آن اقامت كنيد. اين منطقه جنگلي رودخانه اي دارد كه در تمام طول مسير با سنگ هاي آذرين تيره رنگ در بسترش همراه شما خواهد بود.

غار شير آباد

چطور برسيم؟

غار و آبشارهاي شيرآباد در 55كيلومتري شرق گرگان، در حد فاصل شهرهاي علي آباد كتول و آزادشهر قرار دارند. يعني درست جايي در جنوب روستاي شيرآباد كه از توابع بخش راميان به شمار مي آيد. نزديكترين شهر به غار شيرآباد، شهر خان ببين است و نزديك ترين روستا به آن، روستاي شير آباد. غار شيرآباد (ديو سپيد) از نظر درجه سختي براي غارنوردان، غار ساده اي است كه دسترسي به آن ساده بوده و غارنوردي در آن نياز به ابزارهاي حرفه اي ندارد. اما اين به معناي آن نيست كه مي توانيد بي گدار به آب بزنيد و تنها، يا با يك گروه نابلد راهي اين غار شويد. غار ديو سپيد هم مثل هر غار ديگري خطرات خودش را دارد و براي بازديد از آن بايد با يك تيم باتجربه همراه شد.

غار شير آباد

اين غار و آبشارهاي معروف آن، از روستاي شيرآباد كمتر از 20كيلومتر فاصله دارند و براي رسيدن به آن ها كافيست از مسير خان ببين به روستاي شير آباد 5 كيلومتر را به سمت جنوب برويد و بعد از روستاي شير آباد 3 كيلومتر جاده آسفالته را ادامه داده، سپس راه مالرويي را پيش بگيريد كه در اين منطقع خودنمايي مي كند. اين راه، به سمت آبشارها پيش مي رود و غار بعد از آبشار دوم و نرسيده به آبشار سوم واقع شده است. دهانه بزرگ اين غار در سمت راست به خوبي مشخص است.

دوشنبه سیم 8 1390 15:47

آشنايي با مسجد شيخ لطف‌الله - اصفهان

آشنايي با مسجد شيخ لطف‌الله - اصفهان
محراب مسجد شيخ لطف الله از شاهكارهاى بى‌نظير هنر معمارى و از زيباترين محراب‌هاي است كه در مساجد ديگر...
  
مسجد شيخ لطف‌الله از شاهكارهاي معماري و كاشيكاري قرن يازدهم است و به فرمان شاه عباس اول در مدت 18 سال بنا شده است
سر در معرق اين مسجد تا پايان سال 1011 ساخته شده و اتمام ساختمان و تزيينات آن در سال 1028 قمري پايان يافت.
كتيبهُ سر در آن به خط ثلث عليرضا عباسي دز سال 1012 قمري است و معمار و بناي مسجد، استاد محمد رضا اصفهاني بوده است كه نام او در داخل محراب مسجد در دو لوحهُ كوچك آورده شده است.
شيخ لطف الله از علماي بزرگ شيعه از مردم ميس و از قراء جبل عامل؛ لبنان امروزي بوده است كه به دعوت شاه عباس اول، اصفهان را محل اقامت خود قرار داد.
به منظور تجليل ازاو اين مسجد براي تدريس و نمازگزاري وي اختصاص داده شد و وجه تسميهُ مسجد مزبور به نام شيخ لطف‌الله از همين جهت است. شيخ لطف الله 6 سال قبل از در گذشت شاه عباس اول وفات يافت.
اين‌ مسجد داراى‌ گنبدى‌ است‌ كه‌ از درون‌ و بيرون‌ با كاشى‌‌كارى‌هاى‌ زيبا پوشيده‌ شده‌ است‌. اين‌ گنبد روى‌ چندين‌ تاق‌ كنگره‌ دار مرتفع‌ استوار است‌ و با آيات‌ قرآنى‌ آراسته‌ شده‌ است‌.
در فراز آن‌ دايره‌اى‌ وجود دارد كه‌ داراى‌ منافذى‌ است‌ كه‌ با تزيينات‌ فلزى‌ آراسته‌ شده‌ است‌ و براى‌ روشنايى‌ و تهويه‌ به‌ كار مى‌رود.
 
مسجد شيخ لطف الله

اين‌ گنبد به‌ نقوش‌ اسليمى‌ بسيار ظريفى‌ تزيين‌ شده‌ كه‌ در قشر خارجى‌ به‌ يك‌ ستاره‌ هشت‌گوش‌ ساخته‌ شده‌ از كاشى‌هاى‌ معرق‌ رنگارنگ‌ منتهى‌ مى‌شود.
قلّه‌ آن‌ نيز به‌ كلاهكى‌ منتهى ‌مى‌شود كه‌ با كره‌هايى‌ منظم‌ تزيين‌ شده است‌، محراب‌ از يك‌ طاق‌ دندانه‌ دار تشكيل‌ شده كه‌ بر فراز آن‌ نقوش‌ ظريف‌ اسليمى‌ نقش‌ بسته است‌.
اين‌ طاق‌ كنگره‌دار از داخل‌ داراى مقرنس‌هاى‌ صدفى‌ شكل‌ است‌ كه‌ در انتهاى‌ آن‌ به‌ نقوش‌ گياهى‌ زيبايى‌ آراسته‌ شده‌ است‌.
اين‌ مسجد از لحاظ‌ زيبايى‌ نقوش‌ و اسليمى‌ هاى‌ به‌ كار رفته‌ در آن‌ بى‌نظير به‌ شمار مى‌آيد.
در سال‌ 1307 با توجه‌ به‌ طرح‌هاي‌ اصلي‌ و كاشي‌هاي‌ موجود نسبت‌ به‌ مرمت‌ سردر و گنبد اقدام‌ شد‌. كتيبه‌ نماي‌ خارجي‌ گنبد نيز نشان‌ دهنده‌ تعميراتي‌ است‌ كه‌ توسط‌ اداره‌ باستان‌شناسي‌ در سال‌ 1315 انجام‌ شده‌ است‌.
در جلوي‌ مسجد حوض‌ 8 ضلعي‌ زيبايي‌ قرار داشته‌ كه‌ در سال‌هاي‌ 1316 تا 1318 برداشته‌ شده‌ است‌. در اين‌ زمان‌ پوشش‌ كف‌ گنبد خانه‌ از جنس‌ گچ‌ بوده‌ و پنجره‌هاي‌ چوبي‌ منصوب‌ در آن‌ روشنايي‌ زيرزمين‌ را تامين‌ مي‌كرده‌ است‌.
 
مسجد شيخ لطف الله

محراب مسجد شيخ لطف الله از شاهكارهاى بى‌نظير هنر معمارى و از زيباترين محراب‌هاي است كه در مساجد ديگر اصفهان مى‏توان مشاهده كرد.
اين محراب با كاشي‌كارى معرق و مقرنس‌هاى بسيار دلپذير تزيين شده است. درون محراب دو لوح وجود دارد. در اطراف محراب كتيبه‏هايى به خط عليرضا عباسى و خطاط ديگرى كه باقر نام داشته است، ديده مى‏شود.
در اين كتيبه‏ها رواياتى از پيامبر اكرم و امام ششم شيعيان امام جعفر صادق نقل شده است.
اشعارى نيز بر كتيبه‏هاى ضلع‌هاى شرقى و غربى به چشم مى‏خورد كه احتمالاً سراينده آنها شيخ بهايى، عارف دانشمند و شاعر بزرگ دوره صفوى است.
      
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: hamshahrionline.ir
 
يکشنبه بیست و نهم 8 1390 19:15

 

روستاي گشت سراوان سيستان - آكاايران

گشت در گُشت

گشت در گُشت
گشت (gosht) يكي از دهستان هاي بخش مركزي شهرستان سراوان است كه بين دوشهرستان خاش و سراوان واقع شده است. روستاي گشت از نظر تاريخي قدمتي طولاني دارد. به طوري كه گفته مي شود عمر قبرستان قديمي اين روستا به دوران اشكاني و ساساني مي رسد. علاوه بر اين شواهدي كه باستان شناسان در كاوش هاي خود به دست آورده اند نشان مي دهد كه گشت محلي سر سبز و آباد بوده و در آن قنات و كاريزهاي زيادي به چشم مي خورده است. در حال حاضر هم دو قنات پر آب در اين منطقه وجود دارد كه اين روستا را به دو بخش عليا و سفلي تقسيم مي كند.

 

علاوه بر اين، روستاي گشت يكي از كانون هاي مهم معدن و كاني كوه سفيد است و معادن گرانيت آن بين صنعت كاران به خوبي شناخته شده است.

اگر گذارتان به گشت افتاد مي توانيد از محصولات زراعي اين روستا هم با خود سوغات بياوريد. بهترين محصولات كشاورزي گشت گندم، جو و ذرت است و در ميان محصولات باغي آن هم خرما، انار، انگور، زردآلو و پرتغال از بقيه معروف ترند. اما مهمترين محصول اين منطقه پياز است كه در فصل كاشت، اكثر زمين ها به كشت آن اختصاص داده مي شود.

گشت در گُشت

علامه دهخدا گشت را بهشت معني كرده است، شايد با توجه به اين معني، وجه تسميه روستا به گشت وفور آب و سر سبزي آن در گذشته باشد. يا اينكه اصل آن كُشت و كشتار بوده و چون كُشت و كُشتار در زمان هلاكو خان مغول در اين محل صورت گرفته به اين نام معروف شده باشد و به مرور زمان به گُشت تغيير نام داده باشد. شاهد بر اين امر كوهي است در جانب شمال كه محل شهادت مجاهدان مدافع اين روستا ناميده مي شود و به كوه شهيدان معروف است.

در گشت قلعه اي باستاني را خواهيد ديد كه از مقاومت مردم در برابر نيروهاي انگليسي به جا مانده و قدمتي ششصد ساله يا بيشتر دارد. اما مهم ترين ويژگي اين روستا حوزه علميه آن است كه قدمتي بيش از هفتاد سال دارد و اولين حوزه علميه بلوچستان به شمار مي رود.

گشت در گُشت

پديده اي طبيعي و كم نظير هم در مركز اين روستا قرار دارد كه خيلي ها آن را مهم ترين پديده طبيعي بلوچستان مي دانند. تپه اي نمكين مملو از املاح معدني كه آرام آرام از دل آب جوشيده و بر سطح زمين روان مي شود. اين تپه نمك به جا مانده از اين آب است و در گذشته مورد احترام مردم قرار داشته است. مردم معتقد بودند كه اگر پاي دزد را در اين آب فرو كنند در آن گير مي كند و براي رهايي از آن بايد حيواني قرباني كنند!

 روستا نيوز، بيابانهاي ايران

يکشنبه بیست و نهم 8 1390 19:12
X