معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511270
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

مسجد جامع بوكان

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر بوكان

مسجد جامع بوكان

نوع بنا : زيارتي

قدمت : قاجاريه

( تاريخ ميلادي : 1796-1921 م )

اين مسجد در بخش مركزي و قديمي شهرستان بوكان و در كنار تپه قديمي مشهور به تپه قلعه سردار قرار دارد. اين مسجد شانزده گنبدي با طول و عرض 25*30 متر بر روي نه ستون احداث شده است. شش ستون اوليه ان از سنگ هاي آهكي تراش دار است. معمار اين مسجد مرحوم (علي اصفهاني)از معماران ماهر و چيره دست ان زمان است.
آدرس :بوكان - بخش مركزي و قديمي شهرستان بوكان و در كنار تپه قديمي مشهور به تپه قلعه سردار

باغ امير آباد بالا ( شيباني )

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

باغ امير آباد بالا ( شيباني )

نوع بنا : تاريخي

اين باغ تقريبا در پنج كيلومتري جنوب بيرجند ، در حاشيه روستاي امير آباد قرار دارد. اين روستا متعلق به مرحوم (( امير معصوم خان شيباني )) بود و در باغ بزرگ و مشجر آن درخت هاي انار ، ميوه و كاج و گل هاي تزييني وجود داشت.در اين باغ يك عمارت بزرگ مسكوني ديده مي شود كه خانواده شيباني در آن اقامت داشتند . در جنگ بين الملل اول اين روستا يكي از پايگاه ها و پادگان هاي ارتش انگليس بود و توسط آنان ساختمان ها و اتاق هاي متعدد در شمال آن احداث شد. پس از پايان جنگ اين باغ متروك ماند و به تدريج ويران شد و ديگر اثري از عمارت آن نيست.
آدرس :پنج كيلومتري جنوب بيرجند

قلعه رستم

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

قلعه رستم

نوع بنا : تاريخي

در فاصله حدود شش كيلومتري جنوب شرق شهر خوسف و در جبهه غربي روستاي كوچك (( گنج )) ، قلعه بزرگي به نام قلعه رستم بر فراز قلعه اي رفيع قرار دارد كه بر جلگه خوسف و دشت ماژان اشراف دارد . اين قلعه در محلي صعب العبور و با مصالح سنگ و آجر ساخته شده است . صعب العبوري قلعه رستم سبب شده است كه فضاهاي آن مانند حصار ، برج ها ، آب انبار ها ، تالارها و... آسيب كمي ببينند . در داخل قلعه شش تالار با ابعاد حدود 01*3 متر وجود دارد كه با طاق هاي جناغي پوشش يافته اند . اين تالار ها نسبتا سالم مانده اند و فقط قسمت ورودي آن ها به دليل انباشت خاك و آوار مسدود شده است . در مركز قلعه و در بالاترين بخش آن ، چاهي به عمق حدود هفت متر وجود دارد . در جبهه جنوبي اين قلعه ، آب انباري ديده مي شود كه از سنگ و ملات ساروج ساخته شده است و در جبهه شمال شرق آن تعداد پنج برج قابل تشخيص است . در سطح قلعه ، قطعه سفال هايي از نوع لعابدار با رنگ هاي آبي ، فيروزه اي و سفال هاي بدون لعاب پراكنده است . با توجه به شواهد موجود ، قلعه رستم از بنا هاي مربوط به ادوار قبل از اسلام است كه در دوران اسماعيليان مورد بازسازي و استفاده قرار گرفت .
آدرس :شش كيلومتري جنوب شرق شهر خوسف

ارگ حاجي آباد

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

ارگ حاجي آباد

نوع بنا : تاريخي

اين بنا در شرق بيرجند قرار دارد و توسط امير شوكت الملك علم بنا شد . حصار ارگ چهار برج نگهباني و محوطه ارگ چهار باغ به نام هاي باغ بزرگ ، باغ نهالي ، باغ زيرين و باغ طاقي داشت و استخري نيز در ميان آن ها قرار گرفته بود . بناي ارگ صرفا به عنوان يك اقامتگاه فصلي و تابستاني مورد استفاده قرار مي گرفت و به شكل دو بناي مستقل با كاربري مسكوني ايجاد شده بود . بناي بزرگ تر در دو طبقه جهت استقرار خاندان حكومتي و بناي كوچك تر جهت اقامت خدمه مورد استفاده قرار مي گرفت . در حال حاضر از اين ارگ و باغ هاي آن ، تنها بخشي از عمارت دو طبقه باقي مانده است .
آدرس :شرق بيرجند

ارگ كلاه فرنگي

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

ارگ كلاه فرنگي

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 200 سال

اين بنا در خيابان شهيد مطهري بيرجند قرار دارد و از بنا هاي شاخص اين شهرستان محسوب مي شود . ارگ كلاه فرنگي با مساحت 677 متر مربع در شش طبقه كاربردي دارد و بقيه طبقات جهت شكل بخشي بنا ساخته شده اند . طبقه همكف ار يك نقشه مربع شكل با اتاق هاي متعدد كه آن را احاطه كرده ، تشكيل شده است . در اين طبقه چهار هشتي به طور قرينه به چشم مي خورد . حوض خانه نيز در اين قسمت قرار دارد . در اتاق هاي طبقه همكف به فضاي دور محوطه اصلي حوض خانه باز مي شود و مي توان به وسيله آن ها حوض خانه را دور زد. طبقه دوم شامل يك محوطه هشت گوش با چند اتاق است . به وسيله يك رشته پله مي توان از اين طبقه به طبقات بالاتر راه يافت . بخش فوقاني طبقه اول كه فقط جنبه زيبايي و نمادين دارد ، با گچ اندود شده و داراي پنجره هاي كوچك و كم عرضي است كه جهت تامين نور حوض خانه تعبيه شده است . بالاي اين قسمت نيز يك بخش هشت ضلعي ساخته شده است و امتداد آن به زائده اي نيزه مانند منتهي مي شود . با توجه به شيوه معماري - به ويژه در طبقه همكف - قدمت اين بنا به اواخر دوره زنديه و اوايل قاجار نسبت داده مي شود . اين بنا به حسام الدوله امير معصوم خان خزيمه از حكام محلي بيرجند در دوره قاجار تعلق داشت و از اين رو به (( ارگ حسام الدوله )) معروف بود . تزيينات و كتيبه هاي اين كلاه فرنگي عبارتند از : مقرنس كاري هاي جبهه جنوبي بنا در قسمت طاق نماهاي بيروني ، مقرنس كاري هاي طاقچه ها ، رسمي بندي سقف ، گچبري هاي زيبا و بر جسته و گنبد جوضخانه ، استفاده از پوشش هاي تزييني كليل دوگلويي از نوع خنچه پوش در طبقه دوم ، تزيينات رسمي بندي سقف هشتي ها ، رف هاي تزيني و زيبا يي داخلي حوض خانه . اين رف ها در بناهاي دوره قاجاريه ديده مي شود ، گچبري و مقرنس روي طاق هاي اسكوب سوم به بعد و گچبري بخ صورت مشبك در اطراف فضاي داخلي گنبد . در حال حاضر قسمتي از فرمانداري بيرجند در ساختمان ارگ مستقر است . با اين حال قسمت مهم بنا يعني حوضخانه كه داراي تزيينات و سبك معماري ويژه اي اسن ، بدون استفاده باقي مانده است .
آدرس :خيابان شهيد مطهري شهرستان بيرجند

حسينيه محبان الزهرا

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

حسينيه محبان الزهرا

نوع بنا : زيارتي

قدمت : حدود 200 سال

اين بناي دوره قاجاري با مساحت 1176 متر مربع ، در شرق محله چهار درخت ، مقابل حسينيه نواب شهرستان بيرجند قرار دارد.فضاي ورودي حسينيه داراي قوس جناغي است و در دو طرف آن پير نشين هاي ديده مي شود . اين فضا داراي تزيينات رسمي بندي و قاب هاي گچبري است . در ورودي چوبي و با گل ميخ هاي فلزي تزيين شده و داراي دو كوبه مردانه و زنانه است . بعد از ورودي ، دالاني با پوشش خنچه پوش تخت به چشم ميخورد . در انتهاي دالان يك هشتي با تزيينات رسمي بندي و طاق نماهايي با قوس خنچه پوش تخت ديده مي شود و سپس دالاني ديگر با همان پوشش خنچه پوش تخت قرار دارد. هشتي بنا داراي روشنداني به شكل كلاه فرنگي است . دالان دوم به صحن حياط منتهي مي شود و داراي طاقچه ها و طاق نماهايي با قوس خنچه پوش تخت است . در ضلع شمالي حياط ، دالاني قرار دارد كه از كف حياط بالاتر است و ورودي اتاق ها باپوشش خنچه پوش با دور عدسي است. اين دالان به صورت گهواره اي مسقف شده است . ضلع جنوبي نيز داراي فضاهايي است كه به فضاي پشتي حسينيه منتهي مي شوند و داراي طاق نماهايي با تزيينات رسمي بندي و زير زميني با قوس جناغي و پوشش گهواره اي است. در اين ضلع ، فضايي با وشش عرقچين و كاربندي كه حدود دو پله از كف حياط بالاتر است ، قراردارد . قوس هاي طاقچه هاي ضلع شرقي از نوع خنچه پوش با دور عدسي است . صحن حياط نيز داراي ورودي ايوان مانند با پوشش خنچه پوش با دور عدسي است. تزيينات و كتيبه هاي بنا عبارتند از : تزيينات رسمي بندي و قاب هاي گچبري شده فضاي ورودي ، تزيينات رسمي بندي در هشتي بنا و طاقچه هاي ضلع جنوبي و تزيينات آجر كاري به شيوه خفته و راسته در ازاره ديوار هاي ضلع جنوبي .حسينيه داراي اتاق بزرگي جهت بر پايي مراسم عزاداري ، اتاق شاه نشين و ديگر فضاهاي منفرد است .
آدرس :مقابل حسينيه نواب شهرستان بيرجند

حسينيه آراسته

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

حسينيه آراسته

نوع بنا : زيارتي

قدمت : حدود 125 سال

اين حسينيه درداخل بافت تاريخي بيرجند ودرخيابان شهيد منتظري قرار دارد ودر سال 1303ه.ق ساخته شد .وجود سر در ورودي،در چوبي دولنگه با گل ميخهاي تزييني ،خشتي ، دالان، حياط مركزي واتاق هاي اطراف ميان سرا ،اين حسينيه را به يك خانه قديمي شبيه كرده است.در اين بنا دوقاب گچي ديده مي شود كه مجلس حمله لشكر يزيد به سپاهيان امام حسين (ع) است.
آدرس :درداخل بافت تاريخي بيرجند ودرخيابان شهيد منتظري

مزار سلطان ابراهيم رضا ( ع)

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

مزار سلطان ابراهيم رضا ( ع)

نوع بنا : زيارتي

قدمت : حدود 416 سال

اين مزار در روستاي (( آبگرم گزيك )) ، در يكصد كيلومتري بيرجند قرار دارد . اين بنا مدفن (( سلطان ابراهيم رضا )) از برادر زادگان امام رضا ( ع ) و مورد توجه اهالي محل است و سالانه هزاران زائر و گردشگر از اين محل بازديد ميكنند . بنا بر روي سكويي كه يك متر از سطح زمين ارتفاع دارد ، ساخته شده است و داراي ورودي ها ، فضاي گنبد خانه و طاق نماهايي در چهار طرف بنا است . در ديوار هاي گنبد خانه تا ارتفاع حدود يك و نيم متر ، آثار ارزشمندي از هنر خوشنويسي مشاهده ميشود كه به خطوط نستعليق ، شكسته ، نسخ و ثلث با مركب نوشته شده اند . تاريخ نگارش برخي از خطوط مربوط به دوره صفوي است .
آدرس :يكصد و چهل كيلومتري بيرجند ، روستاي آبگرم گزيك

خانه فرهنگ

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

خانه فرهنگ

نوع بنا : تاريخي

اين خانه تاريخي در بافت تاريخي شهر بيرجند ، دريكي از معابر منتهي به ميدان فرهنگ قرار دارد . عناصر معماري آن شامل فضاي ورودي ، هشتي ، دالان ارتباطي ، صحن ( ميانسرا ) ، اتاق شاه نشين ، اتاق پنج دري ، پستوها و سرويس بهداشتي است. از تزيينات معماري بنا مي توان به آجر كاري به شكل هندسي سردر ورودي و آجر كاري نماي خارجي ديوار ها در بخش ميانسراي خانه اشاره كرد. خانه فرهنگ هم اكنون نيز داراي كاربري مسكوني است.
آدرس :بافت تاريخي شهر بيرجند دريكي از معابر منتهي به ميدان فرهنگ

رباط آصف

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

رباط آصف

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 200 سال

رباط آصف در هفتاد كيلومتري شمال بيرجند ، در دشت وسيعي كه به چاهك موسويه قاين متصل مي شود ، قرار دارد . اين رباط به سبك دو ايواني و از بناهاي دوره قاجاريه است و در زمان آبادي ، تاثير مثبتي در امنيت و تجارت ناحيه قهستان و شهر هاي هم جوار داشته است . تنها تزيينات مشخص بنا در حاشيه سر در ورودي يكي از ايوانها به صورت آجركاري است .... بعد از ورودي اصلي مسير رباط به صحن مركزي بنا محلي مناسب براي بارانداز كاروانيان محسوب مي شد و مكاني براي ايوانچه ورودي اتاق ها نيز لحاظ شده است . خصوصيات اقليمي گرم و خشك ، سبك معماري سقف اتاق ها را به صورت گنبدي ممكن ساخته است . علاوه بر فضاي ورودي رباط كه شامل اتاقك هاي نگهباني در جبهه جنوبي آن است ، از ديگر فضاي موجود در رباط ميتوان به فضاي اصطبل اشاره كرد .
آدرس :هفتاد كيلومتري شمال بيرجند
X