معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511271
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

 

 

ابشار كبودوال

 

 

آبشار كبودوال در 5 كيلومتري جنوب شهر علي آباد در محل تفرجگاه عمومي شهر واقع شده است. آبشار كبودوال اين تفرجگاه با داشتن امكاناتي براي جلب توريست از نقاط مهم تفريحي استان گلستان محسوب مي شود.

 

آبشار كبودوال كه از چشمه هاي جنوبي تشكيل گرديده در عمق دره اي كه جنگل انبوهي آن را پوشانده واقع گرديده، آب آن زلال و شفاف بوده، زمزمه حركت آب در فضاي آرام و سكوت جنگل، بهترين وسيله تسكين و آرامش انسان است.آب اين رودخانه و آبشار قابليت شرب دارد و در مسير آبشار، سكوها و چادرهاي انفرادي و گروهي به تعداد كافي و مناسب نصب شده است. آلاچيقها و مسيرهاي دسترسي نيز تعبيه شده اند.

 

هم اكنون اين منطقه در تابستان به ويژه در ايام تعطيل، علاقمندان به طبيعت را به خود جذب مي نمايد. آبشار كبودوال در ايام گذشته هم بدون هيچ گونه امكانات تفريحي، مورد استفاده علاقمندان از نقاط مختلف بوده و در مجموع در زمره بهترين نقاط تفريحي استان گلستان مي باشد. در صورت تامين تجهيزات و تاسيسات و رعايت كامل ملاحظات زيست محيطي كه تاكنون بخش اعظم آن مهيا گرديده قادر به جلب و جذب علاقمندان بسياري از سطح كشور خواهد شد.

 

دسته ها :
چهارشنبه سیم 9 1390 19:14

شهرستان دزفول در شمال استان خوزستان واقع شده و به عنوان شهر سبز اين استان نام گذاري شده است. اين شهرستان با داشتن جاذبه هاي فراوان طبيعي ، تاريخي و مذهبي يكي از شهرهاي توريستي كشور به شمار مي رود و همه ساله به خصوص در ايام نوروز پذيراي خيل عظيمي از گردشگران از سراسر كشور مي باشد.

در گزارش تصويري زير برخي از جاذبه هاي و ديدني هاي شهرستان دزفول معرفي مي شوند.
تهيه عكس و مطالب : محمد آذركيش – اختصاصي سايت جامع شهرستان دزفول

بافت قديم آجري دزفول را گذرهاي سرپوشيده اي به نام ساباط به هم متصل مي كند كه سال ها هويت معماري بومي اين منطقه را در خود دارند . ساباط زرنگار دزفول در نزديكي خانه شهيد عراقي و پله هاي مقدميان در بافت قديم دزفول و در نزديكي پل دوم دزفول واقع شده است.

كوه سگريون در شمال شهرستان دزفول و در منطقه شهيون واقع شده است . فاصله اين منطقه از طريق جاده حدود ۶۰ كيلومتر و از طريق هوايي حدود ۴۰ كيلومتر مي باشد. در زمستان قله اين منطقه برفگير بوده و در اواخر زمستان و بهار آب و هوايي مطبوع دارد . اين منطقه با داشتن درختان بلوط تفرجگاه زيبايي براي گردشگران مي باشد. كه در سايه آنها ارام گيرند همچنين گروه هاي كوهنوردي نيز از اين منطقه استقبال زيادي مي كنند.اين عكس به صورت پانورما و متشكل از چهار عكس مي باشد.

شهرستان دزفول با داشتن جاذبه هاي طبيعي بسيار و هواي دلپذير هر صاحب ذوقي و اهل دلي را با گرمي به آغوش خود مي پذيرد. در ميان اين مناطق منطقه شهيون دزفول با داشتن درياچه ، آبشارها و كوه ها و چمن زارهاي سرسبز بسيار ديدني است.

بقعه بابا يوسف آرامگاه يكي از شعراي شهرستان دزفول است كه با نمايي آجري و زيبا زينت داده شده و در فهرست آثار ملي به شماره ۸۳۷۴ به ثبت رسيده است . اين بقعه در نزديكي پل سوم شهر دزفول واقع شده است.

دسته ها :
سه شنبه بیست و نهم 9 1390 23:34

اكثر ما باشنيدن عنوان گردشگري ساحلي به ياد ساحل دريا و نيز شنا در آن ميوفتيم. اما به واقع هركس شنا در آب خنك و زلال رود دز رو در گرماي تابستان جنوب تجربه كرده باشه، اونو قابل مقايسه با شنا در ساحل دريا نميدونه.

ورزش و تفريحي به يادماندني و دلچسب كه گرماي چله رو به فراموشي ميسپاره،  و آرامش و سرزندگي رو به ارمغان مياره.

شب هاي ساحل دز همراه با صرف شاََم يا شب نشيني با دوستان و اقوام به خصوص در فصول بهار و تابستان جزو برنامه هاي هميشگي مردم دزفول و ميهمانان اين ديار ميباشد. ساحل دز با داشتن پارك ها و مجموعه هاي تفريحي در كنار خود در ميان بافت شهري جاذبه اي خاص براي جوانان و مسافران به اين شهر دارد.

گوياترين توصيف را از ساحل دز در عكس هايي كه در ادامه مي آيد مي بينيد.

درياچه پارك دولت

  تفريگاه ساحلي دز (علي كله)

بقعه رودبند در كنار رود دز

پارك ساحلي رعنا

كت هاي دزفول در ساحل دز

آسياب هاي آبي و موزه آب

پل دوم دزفول

 

پل قديم يا پل ساساني دزفول

پل شناور بر روي رود دز

شنا در ساحل رودخانه دز

 

دسته ها :
سه شنبه بیست و نهم 9 1390 23:32
پارك جنگلي شقايق دزفول در شمال شهرستان دزفول و در جاده سردشت واقع شده است. در اين پارك زيبا مناظر چشم نوازي از جمله در فاصله 1100 متري از محوطه ابتدايي پارك ، آبشار شقايق با ارتفاع حدود 7 متري واقع شده و در دو طرف پايين اين آبشار زيبا و درختاني در مسير جوي آب كه بر اين وي سايه دارن فضايي  به مانند قطعه اي از بهشت را خلق كرده است.
همچنين در نقاط مختلف پارك ، چشمه هاي آبي وجود دارند كه در اين پارك روان هستند و بر زيبايي آن افزوده است. ارتفاعات نه چندان بلند آن فرصت خوبي براي علاقمندان غير حرفه اي به ورزش مفرح كوهنوردي و خانواده ها هستند. همچنين راه دسترسي آسفالت تا نزديكي وحوطه ورودي پارك شقايق امكان استفاده از آن را براي عموم فراهم آورده است. اين پارك در فاصله 37 كيلومتري از شهر دزفول در بخش سردشت قرار دارد.

پارك جنگلي شقايق دزفول - ميهماني دلنشين طبيعت - عكس : محمد آذركيش
پارك جنگلي شقايق دزفول - ميهماني دلنشين طبيعت - عكس : محمد آذركيش

پارك جنگلي شقايق دزفول - ميهماني دلنشين طبيعت - عكس : محمد آذركيش
 
دسته ها :
سه شنبه بیست و نهم 9 1390 23:8

 

 

  

 

 

نام انگليسي : sheshpir lake

نام فارسي : درياچه شش پير

به راستي كه قدرت لايتناهي خداوند را مي توان در پايه كوهي بزرگ در قالب چشمه اي پرآب مشاهده كرد. «شش پير»، نامي است قديمي برچشمه اي زيبا با آبي زلال و گوارا كه از مهترين و پر آب ترين منابع آب سطحي دائمي در استان فارس محسوب مي شود.

اين چشمه كه در ۸كيلومتري شمال روستاي «برشنه» از توابع بخش همايجان قرار دارد، از ميان شكاف هاي كوه به طور معجزه آسايي به آرامي بيرون مي آيد چندمتر پايين تر از سرچشمه رودخانه اي خروشان به راه مي افتد كه هر تازه واردي را انگشت به دهان از اين نعمت خداوند شاكر مي نمايد.

درباره «شش پير» چنين سخن آغاز كنيم كه جذابيت و زيبايي آن باعث شده است كه در فصل هاي بهار و تابستان افراد زيادي از روستاها و شهرهاي دور و نزديك براي گشت وگذار به اين منطقه مي آيند. آب «شش پير» از جنوب شرقي سپيدان در مسير كوهستاني به سوي دشت همايجان جريان مي يابد و با استفاده از نهرهاي سنتي به اراضي و باغ هاي همايجان انتقال داده مي شود. رودخانه شش پير پس از عبور از تنگ شش پير و پيمودن راهي كوتاه وارد رودخانه شهر اردكان مي شود.

قسمتي از آب هاي شش پير بعد از گذر از بند انحرافي شهيد طالبي كارخانه توربين برقي منطقه را به كار مي اندازد. حدود ۵۰۰متري سرچشمه ۲واحد پرورش ماهي از آب هاي شش پير بهره مند شده و ماهي قزل آلا توليد مي كند. از استفاده و بهره مندي هاي آب شش پير كه بگذريم مردم محلي منطقه از قديم الايام شش پير را مكاني مقدس مي دانند كه هر سال در وقتي معين به زيارت آن آمده و به نذر و نياز مي پردازند. در حدود ۲۰۰متري چشمه، در دل كوه نوشته اي حكاكي شده است كه حكايت از گذر و توجه پادشاهان سلسله قاجار از اين طبيعت زيبا دارد. درياچه زيباي شش پير كه از آن به عنوان عروس درياچه هاي ايران ياد مي شود، به راستي چشم اندازي زيبا و رويايي دارد.

 

 

دسته ها :
سه شنبه بیست و نهم 9 1390 22:23

دكتر محمدعلي اسلامي ندوشن، در سال 1304 شمسي در ندوشن يزد ديده به جهان گشود. تحصيلات ابتدايي و قسمتي از متوسطه را در ندوشن يزد فراگرفت، آنگاه به تهران عزيمت كرد و دوره ي متوسطه را به پايان رسانيد، براي ادامه ي تحصيل وارد دانشكده حقوق شد و به دريافت ليسانس توفيق يافت. سپس به منظور تكميل تحصيلات رهسپار اروپا شد و مدت پنج سال در فرانسه و انگلستان به اندوخته هاي علمي خود افزود و به اخذ دكترا در همان رشته نايل آمد. دكتر اسلامي ندوشن، در شمار شاعران انديشمند و نويسندگان توانا و برجسته اي است كه از سال 1327 اشعارش در مجله ي سخن و برخي مجلات ديگر انتشار يافته است.
دكتر اسلامي ندوشن در خانواده اي با بضاعت متوسط به دنيا آمد، پدرش خيلي زود وفات يافت و او ناگزير شد كه روي پاي خود بايستد. دكتر اسلامي ندوشن ، تحصيلات ابتدايي را نخست در مدرسه ي ناصرخسرو ندوشن، سپس مدرسه ي خان يزد، پس از آن به دبستان دينياري رفت و دبيرستان را تا سوم متوسطه در دبيرستان ايرانشهر يزد گذراند، آنگاه براي ادامه ي تحصيل در سال 1323 به تهران عزيمت كرد و بقيه ي دوره ي متوسطه را در دبيرستان البرز به پايان رساند. سپس براي ادامه ي تحصيل وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و به دريافت ليسانس توفيق يافت. پس از آن به منظور تكميل تحصيلات به اروپا عزيمت نمود. مدت پنج سال در فرانسه و انگلستان به اندوخته هاي علمي خود افزود و با گذراندن پايان نامه ي دكتراي خود به نام « كشور هند و كامنولث » به دريافت دكتراي حقوق بين الملل از دانشكده حقوق دانشگاه پاريس نايل آمد. اسلامي از ده، دوازده سالگي شاعري را آغاز كرد و پس از آمدن به تهران در دوران دبيرستان، حرفه اي تر شعر مي گفت. وي در اين زمان بعضي از قطعه شعرها را در مجله ي سخن منتشر مي نمود. فعاليت هاي اسلامي ندوشن در دوران تحصيلات در اروپا، بيشتر آشنايي با زبان فرانسه و شركت در سخنراني هاي دانشگاه سوربن بود و به جز چند داستان كوتاه و چند قطعه شعر و پايان نامه ي دكترايش چيز ديگري ننوشت. دكتر شيرين بياني استاد تاريخ دانشگاه تهران و نويسنده ي چندين كتاب تاريخي، همسر دكتر اسلامي ندوشن مي باشد مشاغل و دكتر اسلامي ندوشن در سال 1334 پس از بازگشت به ايران، چند سال در شغل قاضي دادگستري خدمت كرد و پس از ترك خدمت در دادگستري، به تدريس حقوق و ادبيات در برخي دانشگاه ها و آموزشگاه هاي عالي، از جمله : دانشگاه ملي، مدرسه ي عالي ادبيات، مدرسه ي عالي بازرگاني و مؤسسه ي علوم بانكي پرداخت. در سال 1348 به دعوت پروفسور فضل الله رضا ( رئيس وقت دانشگاه تهران ) به همكاري با دانشگاه تهران دعوت گرديد و براساس تأليفاتي كه در زمينه ي ادبيات انتشار داده بود، جزء هيئت علمي دانشكده ادبيات دانشگاه تهران قرار گرفت و تدريس نقد ادبي و سخن سنجي، ادبيات تطبيقي، فردوسي و شاهنامه، شاهكارهاي ادبيات جهان در دانشكده ادبيات و تدريس تاريخ تمدن و فرهنگ ايران را در دانشكده حقوق برعهده گرفت و تا سال 1359 كه به انتخاب خود از دانشگاه تهران بازنشسته شد، ادامه داشت. وي اكنون در دانشكده ادبيات دانشگاه تهران و در مقطع دكتراي ادبيات به تدريس مكتب هاي ادبي جهان مي پردازد.
دكتر محمدعلي اسلامي ندوشن، در سال 1304 شمسي در ندوشن يزد ديده به جهان گشود. تحصيلات ابتدايي و قسمتي از متوسطه را در ندوشن يزد فراگرفت، آنگاه به تهران عزيمت كرد و دوره ي متوسطه را به پايان رسانيد و براي ادامه ي تحصيل وارد دانشكده حقوق شد و به دريافت ليسانس توفيق يافت. سپس به منظور تكميل تحصيلات رهسپار اروپا شد و مدت پنج سال در فرانسه و انگلستان به اندوخته هاي علمي خود افزود و به اخذ دكترا در همان رشته نايل آمد. دكتر اسلامي ندوشن، در شمار شاعران انديشمند و نويسندگان توانا و برجسته اي است كه از سال 1327 اشعارش در مجله ي سخن و برخي مجلات ديگر انتشار يافته است.
 ساير فعاليت ها و برنامه هاي روزمره : دكتر اسلامي ندوشن، در شمار شاعران انديشمند و نويسندگان توانا و برجسته اي است كه از سال 1327 اشعارش در مجله ي سخن و برخي از مجلات ديگر انتشار يافت و مورد توجه قرارگرفت. وي در كنار فعاليت هاي علمي و تحقيقي خود، از زبان شعر كمتر استفاده كرده است، اما آنچه از او چاپ و در دسترس قرار گرفته است، بسيار خوب و نمودار استعداد و ذوق سرشار و قريحت تابناك او در شعر مي باشد. استاد بيشتر اوقات خود را صرف در تحقيق آثار علمي و ادبي ايران و ترجمه ي آثار نويسندگان جهان كرده و آثارش در مجلات پيام نو، سخن، يغما، راهنماي كتاب و نگين چاپ شده است. كتاب « ابر زمانه و ابر زلف» در سال 1342 به عنوان كتاب برگزيده ي سال از سوي انجمن كتاب انتخاب گرديد.
مجموعه شعر «چشمه»، مجموعه شعر «گناه»، ترجمه و مؤخره ي پيروزي آينده ي دموكراسي، ترجمه جهاد در اروپا، ترجمه    قطعاتي از رومئو و ژوليت، در كشور شوراها، آزادي مجسمه، ذكر مناقب حقوق بشر در جهان سوم، گفت و گوها، افسانه و افسون، زندگي و مرگ پهلوانان در شاهنامه، ايران را از ياد نبريم، به دنبال سايه ي هماي، فرهنگ و شبه فرهنگ، درباره ي آموزش، گفته ها و ناگفته ها، صفير سيمرغ، داستان داستان ها، نوشت هاي بي سرنوشت، كارنامه ي سفر چين، جام جهان بين، آواها و ايماها، ديدن دگر آموز، شنيدن دگر آموز، داستان كوتاه پنجره هاي بسته، ترجمه ي آنتونيوس و كلئوپاترا، ابر زمانه و ابر زلف، شور زندگي، ترجمه ي ملال پاريس و برگزيده اي از گل هاي بدي، ترجمه ي بهترين اشعار هِنري لانگ فلو، روزها، سرگذشت، تحقيق در منظومه  ويس و رامين گرگاني، آويزه ي سخن ها، ايران لوك پير، ايران و تنهايي اش، باران نه رگبار، باغ سبز عشق، سخن ها را بشنويم، سرو سايه فكن، ترجمه ي عمر خيام، كشور هند و كامنولث، گفتيم و نگفتيم، ماجراي پايان ناپذير حافظ، مسئله ي عقب ماندگي، نامه ي نامور
 

دسته ها :
سه شنبه بیست و نهم 9 1390 17:32

باغملك
شهرستان باغملك، يكي از شهرستانهاي استان خوزستان در جنوب غربي ايران است. اين شهرستان با شهرستانهاي رامهرمز، ايذه، و اهواز هم مرز است. مركز اين شهرستان، شهر باغملك است. اين شهرستان تقريبا در شرق استان خوزستان ميباشد در عرض جغرافيايي 31-31 و طول جغرافيايي 49-51 ارتفاع مركزي شهر 917 متر از سطح دريا مي باشدجمعيت اين شهر در حال حاضر با احتساب حومه هادر سال 75 حدود 88 هزار ومركز شهر 14 هزار مي باشد . و داراي دوشهر به نام قلعه تل و صيدون ميباشد مهمترين بخش آن ميداود مي باشد . مردم اين شهر بختياري مي باشند . داراي مرتفع ترين ارتفاع كوهستاني ( كوه منگشت با ارتفاع 3613 متر از سطح دريا مي باشد . اي شهرستان داراي آب و هايي معتدل وسرد در زمستان وتقريبا خنك و سرد كوهستاني در تابستان مي باشد به همين دليل در تابستان سير عظيمي از جمعيت استان خوزستان از اين منطقه ديدن مي كنند به خصوص منطقه زيارتي چون حضرت سليمان در بخش ابوالعباس ومنطقه امامزاده عبدالله منطقه اي كوهستاني در 14 كيلومتري شهر صيدون كه به دليل وجود مرقد امامزاده عبدالله و درياچه كوچك باغ هاي بسيار بزرگ چشمه هاي آب سرد و از همه مهمتر آب وهواي خنك وجود بازارمهمترين منطقه توريستي در اين شهرستان مي باشد -احمد راه دار-عبدالعلي خسرويعكس از حميد هزاروند

مشخصات جغرافيايي


شهرستان باغملك در مسير راه رامهرمز به ايذه قرار گرفته است. اين شهرستان از نظر جغرافيايي در 49 درجه و 53 دقيقه ي درازاي خاوري و 31 درجه و 31 دقيقه ي پهناي شمالي و در ارتفاع 719 متري از سطح دريا واقع شده است. شهرستان باغملك از شمال به ايذه از جنوب به رامهرمز از باختر به حوالي سوسنگرد و از خاور به مرز استان چهار محال و بختياري و استان خوزستان محدود مي گردد. آب و هواي اين منطقه معتدل است. از مركز شهرستان باغملك سه راه آسفالت فرعي جدا شده است:
1- راه باغملك – ايذه به سوي شمال خاوري به درازاي 48 كيلومتر
2- راه باغملك – هفتكل به سوي جنوب باختري به درازاي 44 كيلومتر
3- باغملك – رامهرمز به سوي جنوب باختري به درازاي 57 كيلومتر

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

شهرستان باغملك در قديم «جانكي» نام داشته و نام آن مخفف «جوانكي» است كه نام طايفه اي از اكراد بوده كه در دوره اتابكان لر بزرگ به اين منطقه آمده و تا روزگار صفويه در اين نواحي مي زيسته اند. باغملك يكي از شهرستان هاي تازه تاسيس استان خوزستان مي باشد و تاريخ آن با تاريخ نواحي شمالي استان خوزستان در آميخته است. آورده اند كه باغملك نخست باغي پهناور و متعلق به حكمران آن منطقه بوده كه رفته رفته آباد و گسترده شده و به صورت شهركي در آمده است. از نظر تاريخي آن را به دوران حكومت شاه طهماسب اول صفوي نسبت داده اند كه نخست، طايفه اي به نام آل خورشيدي از ايلات بختياري درآن تسلط داشته و بعدها در روزگار شاه طهماسب دوم با پيروزي ايل زنگنه بر طايفه آل خورشيدي اين دو قوم با هم اختلاط يافته و مردم كنوني باغملك از آن دو طايفه هستند.

دسته ها :
سه شنبه بیست و نهم 9 1390 13:1

بهبهان يكي از شهرهاي استان خوزستان در ايران است. به استناد دانشنامه ايرانيكا شهر بهبهان با جمعيت شهري حدود 202٬00 نفر (بر اساس سرشماري سال 1986)مركز شهرستان بهبهان نيز است.اين شهر از ديرباز مركزيت منطقه ارگان و كهگيلويه را بر عهده داشته است.

 

پيشينه شهر
ارگان/ آرياگان/ ارجان در زمان ساسانيان در محلي كه هم اكنون در بخش شمال بهبهان واقع است و يادگارهايي از تمدن عيلامي را در خود جاي داده است بازسازي شده و به نام آرياگان ناميده شد. آرياگان در زمان ساسانيان يكي از چهار شهر مهم ايران بود. زمينهاي حاصلخيز و آب كافي كه از رودخانههاي مجاور تامين ميشد باعث رونق كشاورزي اين منطقه شده بود. قرار گرفتن بر راه بين فلات ايران و جلگه خوزستان ارگان را به مركز تجاري تبديل نموده بود كه اهميت استراتژيك غير قابل انكاري داشت. بيشتر زمينهاي آرياگان به كشت انگور و زيتون اختصاص داشت و گونههاي مختلف غلات در ارگان بسيار پربار بودند. ناصر خسرو قبادياني بلخي در كتاب خود ميآورد كه كشت زيتون در ارگان به اندازهاي بود كه وقتي از زمين به بالا مي نگري ديدن آسمان امكان ندارد. ارگان آخرين شهري بود كه در برابر يورش اسكندر مقاومت كرد. سردار محلي ارگان به نام آريابرزن (آريوبرزن) در تنگهاي به نام "تنگ تكاب" (شمال بهبهان كنوني) راه را بر اسكندر بست و به همراه تمامي يارانش شهيد شدند. بعدها بر اثر زمين لرزه شكستن سدي كه بر رودخانه تاب/طاب (مارون كنوني) بسته شده بود ارگان به زير آب رفت. مردمي كه از زلزله و غارت قبايل كوچ نشين مناطق مجاور (كهگلويه كنوني) جان به در بردند در منطقهاي كه پيش از آن محل نيايششان بود و بهان ناميده ميشد گرد هم آمدند و براي چندگاهي آنجا زيستند. بعدها گروهي از مهاجرين دياربكر (در تركيه كنوني) به اين افراد افزوده شدند و در محلي كه بهتر از "بهان" بود شهري را بنا كردند كه به"بهان" ناميده شد. پس از يكجا نشين شدن عشاير در زمان رضا شاه پهلوي اقوامي از "لر"هاي كوچ نشين در اطراف بهبهان سكني گزيدند كه زبان و آداب و رسومشان به كلي با بهبهاني ها متفاوت است. در همين زمان و پس از تقسيمات جديد كشوري بهبهان از استان فارس جدا شده و به استان خوزستان پيوست.
امروزه جمعيت بهبهان را تركيبي از پارسي تبارهاي بهبهاني و لرهاي مهاجر از اطراف تشكيل ميدهند. مردم بهبهان فارسي را به لهجه محلي بهبهاني صحبت ميكنند كه گونهاي كهن از سخن گفتن پارسي است و شباهت هايي دستوري با گويش مردم بخشهايي از استان فارس (براي نمونه اردكان) و همچنين بخشهايي از استان بوشهر دارد. براي نمونه: جاي شناسه فاعلي و مفعولي در گويش بهبهاني با فارسي امروزي متفاوت است. فعل كشتتم به معناي "تو مرا كشتي" ميباشد و همانگونه كه مي بينيد شناسه فاعلي ("ت" دوم) پيش از شناسه مفعولي (م) به كار برده ميشود. اين روند ساختار سازي در كرد زبانهاي منطقه اورامان نيز رايج است. واژگان و الفاظي مثل "كو" شناسه تعريف جمع (بچكو = بچه ها) و "پيرسيك" و "پيرسوك" (به معناي پرنده پرستو) كه در استان فارس به چشم ميآيند در بهبهان نيز رايجند. مردم بهبهان براي فعل "رفتن" هنوز از مصدر " شدن " استفاده ميكنند كه اين در نوشتارهاي پارسي باستاني و همچنين لهجههاي قديمي مردم تنگستان و بوشهر و با اندكي تغيير در استانهاي كردستان و كرمانشاه و آذربايجان غربي ("بچيم" به معناي "بشيم" يا "برويم") نيز بگوش ميرسد.
از شاعران نامي بهبهان ميتوان از ميرزاي شوقي (دوران قاجار) نام برد كه مجموعه اشعار او به تازگي گردآوري و با نام ديوان اشعار ميرزاي شوقي چاپ شده است.
از موسيقيدانهاي بهبهان نيز ميتوان به نكيسا (متفاوت از نكيساي نامي) اشاره نمود كه در نوازندگي تار و آواز بسيار چيره دست بوده است.

جاذبههاي گردشگري
مكانهاي تاريخي بهبهان شامل آتشكده چهار طاقي (ساساني) ، پل و بند ارجان (ساساني)، حمام بكان (ساساني) و مدرسه خيرآباد (صفوي) ، ويرانههاي شهر باستاني ارگان (آرياگان) ، تنگ سورك (اشكاني)، قلعه ارگان و خانه نجف خان ميباشند. در سالهاي اخير سازمان ميراث فرهنگي اقدام به مرمت خانه محسنيها كرده است كه متعلق به زمان رضاشاه است. از ديگر جاذبههاي بهبهان ميتوان به موزه مردم شناسي اشاره كرد. همچنين بهبهان با وجود آب و هواي گرم و خشك منطقه ، از مناظر طبيعي بخصوص در فصل بهار برخوردار است.همچنين منطقهٔ تفريحي خارستان كه تازگي ها درست شده يكي از پربازديدترين مناطق شهرستان ميباشد
مراكز ديدني
آبانبار مله پير گل سرخ
قلعه ارجان
قلعه هاي گلاب
قلعه باسيف
محوطه باستاني ارجان
ويرانه هاي شهربه گوار
پل امام رضا
پل كسري
پل دختر ارجان
پل بند بكان
كتيبه تنگ تكآب
رودخانه زهره
مسجد جامع بكان

يكي از روستاهاي حومه بهبهان روستاي برج بموني آقا مي باشد كه در هفده كيلومتري جنوب شرقي آن واقع است . در روستاي برج بموني آقا يك برج كه بالاي تپه مشرف بر رودخانه از بناهاي اوايل قاجاريه است هنوزپيداست .علاوه بر اين تنوره از زمان گبر در كنار قنات هاي قديمي مر بوط به پيش از اسلام و يك آسياب آبي موجود است . يك پل فلزي نفر رو معلق مربوط به شركت نفت ايران - انگليس در روستاي برج بموني قرار دارد. اكثر اهالي ساكن اين روستا از خانواده هاي قره باغي از ايل آقاجري مي باشند.

پاركهاي شهر
شهرستان بهبهان داراي چندين پارك ميباشد كه از آن جمله ميتوان به پاركها آزادگان - بعثت - پارك كوثر - پارك ملت - پارك پرديس اشاره كرد كه در نقاط مختلف شهر پراكنده هستند.

ميادين اصلي شهر
مهمترين ميدان اين شهر ميدان شهيد جوانمردي است كه در مركز شهر قرار دارد.از ديگر ميادين آن ميتوان به ميدا بانك ملي - فلكه شيراز - ميدان هلال احمر(شير خورشيد سابق) - ميدان بيد بلند - ميدان دانشجو - ميدان معلم اشاره كرد.

منطقه شهري بهبهان
از مهمترين مناطق شهري ميتوان به هاشم آباد - منطقه تختي - كوي حجت - كوي پليس - كوي ذوالفقاري - منطقه مطهري - عدالت - چمنك -محله بقال ها - دانشگاه - كوي شهيد محمد جعفري اشاره كرد البته بيشتر جمعيت شهري در مركزشهر قرار دارند و منطقهاي مثل محمد جعفري جز مناطق حاشيه نشين محسوب ميشود.

 

دسته ها :
دوشنبه بیست و هشتم 9 1390 23:54

ماهي تنوري صُبور

غذاي سنتي خوزستان


مواد لازم:

ماهي صُبور 2 عدد
سبزي پلويي 300 گرم
سبزي ماهي گشنيز و شنبليله كمي
پياز متوسط 2 عدد
سير 1 حبه
آب تمر هندي نصف ليوان
نمك و فلفل سياه به مقدار لازم
رب گوجهفرنگي يك قاشق غذا خوري
طرز تهيه:

ابتدا داخل شكم ماهي را تميز مي كنيم و مي شوييم. فلس ماهي را لازم نيست جدا كنيم. بهتر است مقداري شيره خرما بر پوست ماهي بماليم (ولي حتمي نيست) تا از سوختن آن به هنگام كباب كردن روي آتش، جلوگيري شود، چون پوست سوخته ي آن باعث ايجاد مزه تلخ مي شود.
شكم ماهي را كاملا باز كرده و صاف مي كنيم (مانند تصوير پايين).
مقداري آب تمرهندي روي شكم ماهيميريزيم تا جذب ماهي شود.
بهتر است مقدار شنبليه خيلي كم باشد تا مزه ي سبزي ماهي تلخ نشود. سپس سبزي ماهي و سبزي پلويي راشسته و خرد ميكنيم.
پياز و سير را نيز خرد مي كنيم.
سير و پياز خرد شده را سرخ مي كنيم. سپس با سبزي ماهي، سبزي پلويي و مقداري تمرهندي سفت مخلوط مي كنيم.

در مرحله بعد فلفل، نمك و بقيه آبتمرهندي را به همراه ربگوجه فرنگي به بقيه مواد اضافه كرده و هم ميزنيم و روي شكم ماهي مي ماليم.
مخلوط به دست آمده را كه روي شكم ماهي مي گذارند، به زبان محلي " حشو " مي گويند.
هدف از اين كار، خوشمزه شدن ماهي و جلوگيري از سوختن گوشت آن است.
سپس ماهيها را مانند تصوير به پشت (يعني شكم باز شده ي آن رو به بالا باشد) داخل توري قرار داده و آن را روي زغال كباب ميكنيم، و يا ميتوانيم آنها را درون فر گذاشته و كباب كنيم.
چند نكته :

كساني كه در آپارتمان زندگي مي كنند و امكان كباب كردن روي آتش براي آنها وجود ندارد، مي توانند از فر براي كباب كردن ماهي استفاده كنند.
قديم ها كه تنورهاي نانوايي سنتي وجود داشت، از اين تنورها براي كباب كردن ماهي صُبور استفاده مي شد.
در انتخاب ماهي صبور دقت كنيد كه ماهي نه زياد كوچك باشد و نه زياد بزرگ، چون كوچك آن، زياد تيغ دارد و بزرگ هم خوب پخته نمي شود (به اصطلاح مغز پخت نمي شود).
ماهي صبور بهتر است نر باشد (ماده ي آن شكم پف كرده دارد).
ماهي تازه پوست براق و متمايل به طلايي دارد.
بهترين نوع ماهي صُبور، متعلق به بهمنشير آبادان است.

دسته ها :
دوشنبه بیست و هشتم 9 1390 23:45

با توجه به پيشينه تاريخي منطقه زاگرس كه در گذشته هاي دور مهد تمد ن و فرهنگ عيلاميان بوده، سرزمين خوزستان پيوسته بستر مناسبي براي رشد و شكوفايي هنر و صنايع دستي در زمينه هاي مختلف به شمار آمده است. همچنين تعدد و تكثر قومي و فرهنگي مرد م خوزستان (بختياري هاي ساكن شمال و شرق خوزستان، اعراب ساكن در جنوب و غرب استان و ساكنان بخشهاي مركزي كه عمد تا شهرهاي اهواز، دزفول، شوش و شوشتر را شامل مي شود) موجب شده تا صنايع دستي در خوزستان از تنوع چشمگيري برخوردار شود. وجود عشاير كوچ رو كه خود حافظ هنرها و صنايع دستي خاص هستند موجب تنوع رشته ها و نيز ترويج صنايع دستي به ديگر مناطق شده است.از عمده ترين صنايع دستي رايج در استان مي توان به طور مختصر به موارد زير اشاره كرد:كپوبافييكي از صنايع دستي بومي و خاص استان محصولاتي به نام كپو مي باشد كه با پيچش ساقه هاي مركزي و جوان نخل به دور ساقه هاي كرتك شكل مي گيرد و با نقش اندازي كامواهاي الوان، زيبايي آن چند برابر مي شود. مركز بافت كپو، د هستان «شهيون» واقع در شهرستان دزفول بوده و معمولا به شكل سبد هاي دردار و بدون در به صورت سيني در اندازه هاي مختلف رنگي و ساده بافته مي شود.حصيرحصيربافي از قد يمي ترين صنايع دستي و شايد كهن ترين آنها در استان مي باشد. اين هنر-صنعت در خوزستان بسيار پررونق بوده به طوري كه فراورد ه هاي آن در همه نقاط ايران عرضه مي شود. امروز در نقاط مختلف خوزستان هرجا كه دسترسي به برگ نخل و ني و تركه امكان پذ ير باشد مي توان حصيربافي را ديد. شهرهاي آبادان، خرمشهر، شاد گان و دشت آزاد گان از مراكز عمد ه توليد اين محصول است.قالي محلينوعي قالي با كيفيت بالا و نقوش بسيار متنوع در شمال استان توسط زنان و دختران بختياري بدون بكارگيري نقشه از پيش طراحي شده و فقط با تكيه بر ذ هن خلاق آنان توليد مي شود. نقوش اين قاليها بسيار متنوع و چشم نواز است و اكثر نقوش از طبيعت و محيط اطراف زند گي آنان مانند گل، كاسه، ماهي، پروانه، شانه و ... تشكيل مي گردد.شهرهاي مسجد سليمان، اند يمشك و ايذه از مراكز توليد اين محصول مي باشد.گليمهفتگل يكي از بخشهاي شهرستان رامهرمز از مناطق عمده توليد گليم در استان است كه اكثر بافند گان آن ترك زبان و از عشاير قشقايي هستند.احرامياحرامي(سجاده)نوعي زيرانداز محسوب مي شود كه در قد يم به عنوان سجاده نماز و در ابعاد 90 در 70 سانتي متر توليدمي شده اما اكنون در ابعاد مختلف بافته مي شود و گاه بافت آن تا طول سه متر به عنوان كناره يا روژله اي هم سفارش داده مي شود. به طور كلي بافت احرامي در خوزستان از سابقه ديرينه اي برخوردار بوده و بر روي دارهاي سنتي دووردي توليد مي شود. مواد اوليه آن را نخ پنبه و پشم تشكيل مي د هد و مراكز بافت احرامي در شهرستانهاي شوشتر، دزفول و بهبهان است.گيوهگيوه، پاپوشي است بسيار سبك و راحت كه توليد آن در شهرستانهاي دزفول، بهبهان و شوشتر رواج داشته و مواد اوليه آن چرم، پنبه و نخ تابيده و پارچه نازك نخي، كتيرا، پوست دباغي شده، موي بز و چسب است كه با ابزار سندان چوبي، مشته، درفش، چسني، دواگير، چاقو، پراز و ... توليد مي شود.نساجي سنتينساجي سنتي در استان خوزستان بويژه در شهرهاي شوشتر و دزفول از قد مت بسيار بالايي برخوردار بوده تا آنجا كه قزبافي (ابريشم بافي) در شهرستان شوشتر به گذ شته هاي بسيار دور باز مي گردد. به طوري كه پارچه پوشش خانه كعبه از ديباي شوشتر تهيه مي شده كه به صورت دووردي و چهاروردي بافته مي شود. از عمد ه محصولات اين رشته جاجيم، زيلو، موج، ملحفه و انواع منسوجات است.عبامركز بافت عبا در شهرستان بهبهان و از قد مت بالايي در اين زمينه برخوردار است. معروفيت عباي بهبهان مد يون كيفيت بالا در بافت و مواد اوليه آن مي باشد. عبا در بهبهان از پشم شتر و نيز از پشم نژاد خاصي از گوسفند عربي بافته مي شود و بجز بازارهاي داخلي به كشورهاي حوزه خليج فارس نيز صادر مي شود.توليدات عشايريوريس بافي (كارتي)، خورجين، چوقا، حور، توبره، جل مهده و ... از انواع بافته هاي عشاير است. اين بافته ها كه بيش از 10 نوع محصول را شامل مي شود عمد تا توسط عشاير بختياري در شمال خوزستان در دامنه هاي جبال زاگرس توليد مي شود و تمامي مراحل پشم چيني، پشم ريسي، رنگرزي تا مرحله بافت آنها توسط خود عشاير صورت مي گيرد.خراطيمركز هنر-صنعت خراطي خوزستان، شهرستان دزفول است كه از قد مت زيادي برخوردار مي باشد و توليدات آن در بازار قد يم دزفول كاملا رايج است. محصولات زيبايي از قبيل مبلمان، جالباسي، قليان، گهواره، سبد هاي نگهداري مجلات و روزنامه، ميل زورخانه، جا كفشي، ظروف مختلف و قطعات ظريف هنري از عمده توليدات اين هنر-صنعت محسوب مي شود. مواد اوليه اين رشته انواع چوب است.محرققدمت محرقكاري در استان خوزستان زياد نيست و رشته اي جوان محسوب مي شود اما به دليل فراواني مواد اوليه آن در استان، گسترش وسيعي پيدا كرده و هم اكنون در اكثر شهرستانها و در مراكز آموزش صنايع دستي استان به علاقه مندان آموزش داده مي شود. محرق كاري شباهت زيادي به معرق چوب دارد با اين تفاوت كه تابلوهاي محرق، ساده تر و سريع تر از تابلوهاي معرق ساخته مي شود. مواد اوليه اين هنر، ساقه جو و گند م است كه با تكنيكي بسيار ساده بر روي زمينه پارچه اي يا سطوح صاف چسبانده مي شود.ورشوورشوسازي دزفول كه از نظر اهميت، دومين رتبه كشور را داراست با ظروف بسيار متنوع و كاربردي از اهميت ويژه اي برخوردار است.سماور، قليان، پارچ و ليوان، گلاب پاش، تنگ و قدح، آفتابه و لگن از متداول ترين توليدات اين رشته به شمار مي آيد.ميناكاريميناكاري روي طلا از هنرهاي خاص استان است كه توسط صابئين مندايي-پيروان حضرت يحيي (ع)-در استان انجام مي شود. تعدادي از هنرمندان اين رشته در استان آوازه جهاني دارند و آثارشان منحصر به فرد است. آنان با ظرافت خاصي نقشهاي نخل و قايق روان بر روي كارون و كاروانهاي شتر را بر روي ميناي ريخته شده بر قطعات طلا درآورده و دستبند، حمايل، گرد نبند، سينه ريز، گوشواره و انگشتر به ياد گار مي نگارند. اين آثار علاوه بر جنبه اقتصادي، داراي ارزش هنري بسيار بالايي هستند.

دسته ها :
دوشنبه بیست و هشتم 9 1390 23:43
X