معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511242
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب
 
 
www.iranvij-group.com | گروه اينترنتي ايران ويج ‌

استان فارس - سعادت شهر
دوشنبه هفتم 9 1390 16:43
كاخ سروستان - سروستان - فارس

 

مجموعه كاخ سروستان كه قديمي‌ترين گنبد آجري كشور را در خود جاي داده است در زمان بهرام گور ساساني ساخته شده است. كاخ سروستان در استان فارس و در 9 كيلومتري جنوب شهر سروستان و در مسير روستاي نظرآباد در دشتي وسيع جاي گرفته است. اين كاخ از جنس  سنگ و گچ  است.

اين بنا كه از باشكوه‌ترين كاخ‌هاي ساساني است در آن زمان مقدس بوده است. قسمت اصلي بنا در ضلع شرقي بوده كه شامل يك ايوان بزرگ و دو ايوان كوچك تر است . ايوان اصلي به تالار مركزي و سپس به حياط مرتبط مي شود . در دو طرف آن دو تالار بزرگ با سقف گنبدي مرتفع قرار دارد . در دو تالار گنبد دار در حاشيه زير سقف بقاياي گچبري ديده مي شود . اين كاخ نسبت به ديگر بناهاي اين دوره از فن معماري و پلان‌هاي پيچيده و كامل‌تري برخوردار است.

آخرين بررسي‌هاي باستان‌شناسي در مجموعه كاخ سروستان نشان داد؛ اين مجموعه ساساني در دوره اوج شكوه خود حدود 30 هكتار وسعت داشته است.      

 

جاذبه هاي گردشگري بخش سروستان عبارتند از :

1- كاخ سروستان        2- بقعه شيخ يوسف سروستاني

3- قلعه گبري           4- قلعه برزو 

 

 

يکشنبه ششم 9 1390 19:59

آرامگاه كوروش در نوروز 90 ( تصويري )

دشت پاسارگاد ، ميزبان يكي از بزرگ ترين مردان تاريخ جهان است : "كوروش كبير" ، كسي كه اولين منشور حقوق بشر را نوشت و نام خود و ايران را براي هميشه در تاريخ به نيكي و افتخار ثبت كرد.
تصاوير زير از آرامگاه كوروش در نوروز امسال گرفته شده است. عصرايران ، به زودي گزارشي مرتبط را منتشر خواهد كرد.

مقبره كوروش


ماكت مقبره در ورودي آرامگاه

كوروش

 گذر زمان و بي توجهي ها باعث شده است سنگ ها ساييده شوند و ترك بردارند
به راستي اين مقبره تا چند سال ديگر دوام خواهد آورد؟!

كوروش


كوروش


كوروش

آرامگاه كوروش هخامنشي


آرامگاه كوروش


پاسارگاد

يادگاري هايي كه در طول تاريخ بر سنگ هاي مقبره حك كرده اند

آرامگاه كوروش

آرامگاه كوروش

حتي در يك روز باراني اوايل بهار هم مقبره كوروش پذيراي ايرانيان است

پاسارگاد

محافظت حداقلي

پاسارگاد

پاسارگاد  آرامگاه كوروش

... و امكانات حداقلي در پيرامون آرامگاه
راستي مي دانستيد در منطقه ، هيچ هتل و مسافرخانه اي براي مسافران وجود ندارد
و  روستاييان اطراف ، خانه هاي خود را به مسافران اجاره مي دهند؟

پاسارگاد

پاسارگاد


دشت پاسارگاد
آرامگاه كوروش در سمت چپ ، بالاي تصوير
آرامگاه كمبوجيه در سمت راست ، پايين تصوير

پاسارگاد

دشت پاسارگاد ؛ آرامگاه كوروش در پس زمينه بقاياي كاخ هخامنشي

پاسارگاد

اين تصوير را هم به عنوان هديه اي از ما براي تصوير زمينه رايانه هايتان بپذيريد.

آرامگاه كوروششنبه پنجم 9 1390 19:29

باغ عفيف آباد (گلشن) شيراز

taknaz.ir at site


باغ گلشن يكي از باغهاي قديمي شيراز است. اين باغ در دوره صفويه از باغهاي آباد و مهم شيراز و محل نزول پادشاهان بوده است. يعقوب خان ذوالقدر حكمران فارس در زمان شاه عباس صفوي، در قسمتي از اراضي اين باغ قلعه‌اي محكم ساخته و براي بناي اين قلعه سنگهاي گورستان جعفرآباد و مصلي را به كار برده است. پس از صفويه اين قلعه ويـران شد و اين باغ، سـال ها رونق و آباداني خود را از دست داد. در سال 1863م (1284 ه.ق) ميرزا علي محمد خان قوام‌الملك عمارت و باغ فعلي را احداث نمود. وي براي آبياري درختان باغ كاريز ليمك را كه در قصر قمشه بود خريداري كرد.

 

taknaz.ir at site
 
در آن دوره كه معاصر حكومت قاجاريه است، باغ گلشن يكي از زيباترين باغ هاي شيراز به شمار مي ‌رفته است. دور اين باغ حصاري از چينه گل كشيده و انواع درختان ميوه به جز نارنج و خرمالو در آن كاشته بودند. همچنين خيابان هايي با رديف درختان سرو و صنوبر و چنار و بيد و عرعر و آبشارهاي سنگي با آب جاري و دائمي در باغ احداث كرده بودند. در دو جانب آبشارها، گياهان مرغ و چمن كاشته بودند. حوضي كه در صحن عمارت اين باغ بوده بازمانده ساليان ويراني باغ است.


شنبه پنجم 9 1390 1:35

باغ جهان نماي شيراز

 


باغ جهان‌نما يكي از كهن‌ترين باغهاي شيراز است و در نزديكي آرامگاه حافظ كه در دوران گذشته جزء صحراي جعفرآباد و مصلي بوده واقع شده است. در دوره سلسله آل مظفر و آل اينجو اين باغ و دشت زيردست حوالي آن سرسبز و بسيار آباد بوده است. به دو دشت جعفرآباد و مصلي كه همواره پوشيده از باغهاي جان‌ نواز و روح‌افزا بوده در اشعار حافظ شيرازي اشاره شده است و از صفا و سرسبزي آن سخن به ميان آمده است.
 

 

taknaz.ir at site

 

taknaz.ir at site


باغ جهان‌نما در هنگام اقامت تيمور گوركاني در شيراز، همچون ساير باغ هاي نامدار آن دوره مورد توجه واقع شده به طوري كه همانند آن باغ را در اطراف سمرقند هم احداث نموده و آن را جهان ‌نما ناميده بود. باغ جهان‌نماي شيراز در دوره صفويه نيز آباد و با اهميت بوده است. موقعيت باغ جهان‌نما در ضلع شرقي خيابان حافظ (دروازه قرآن) بالاتر از ميدان حافظيه در شهر شيراز واقع شده است.

شنبه پنجم 9 1390 1:32

باغـهاي باصفا و درختزارها و جويبارها و چشمه سارها از ديرباز مورد دلبستــگي مـا ايرانيـها بوده و مردم اين سرزمـين همواره به طبيعت و درخت و گل و سبزه عشق مي ورزيدند و شهرهاي تاريخي ايران نيز همواره پذيراي حضور باغ در اشكال گوناگون خود بوده‌اند، بطوريكه نحوه حضور و ظهور باغ در شهر داراي ابعاد بسيار متفاوتي است و در هر كجا بسته به محيط، اقليم و فرهنگ شكل خاصي را پذيرفته است.

از آنجا كه گستره باغ ايراني تنها به تك باغ‌ها خلاصه نمي‌شود و مي‌توان ابعاد متفاوتي از حضور اين پديده در زندگي خصوصي و جمعي ايرانيان بر شمرد و از آنجا كه مقياس باغ ايراني از حياط كوچكترين خانه‌ها تا مقياس شهر، پايتخت‌هايي چون اصفهان عهد صفوي جلوه مي‌نمايد، از اين رو جايگاه باغ در شهرهاي ايراني از اهميت خاصي برخوردار است، چند نمونه از باغهاي تاريخي و مشهور سرزمين مان ايران را به شما دوستان معرفي مي شود.باغ ارم شيراز

 

taknaz.ir at site


باغ ارم شيراز به عنوان مكاني ديدني و تفريحي مورد بازديد گردشگران قرار مي‌گيرد. شيوه معماري عمارت باغ ارم كه در دوره پادشاهي ناصرالدين شاه قاجار بنا گرديده با ويژگيهايي كه دارد همچون ساير بناهاي همانند آن دوره پيروي از اسلوب معماري زنديه و صفويه است. موقعيت باغ ارم در شمال غربي شيراز در خيابان ارم قرار دارد. به طوري كه از اسناد تاريخي بر مي‌آيد، اين باغ تا سال 1325 ه.ش. در خارج شهر شيراز و در سمت شمال غربي آن واقع بوده و اطراف آن بيابان و رودخانه و سنگلاخ بوده است.
 

 

taknaz.ir at site

 

taknaz.ir at site


با گسترش شهر شيراز، به تدريج اين باغ در داخل شهر و در شمال غرب آن قرار گرفت و هم‌ اكنون با گسترش بيشتر شهر شيراز به سمت غرب، اين باغ در شمال شهر شيراز قرار گرفته است. باغ ارم از ضلع شمال غربي به بلوار دانشجو (خيابان آسياب سه‌ تايي)، از شمال شرقي به بلوار ارم و در رأس شمالي به ميدان ارم محدود مي ‌گردد. اين باغ در دامنه كوه آسياب سه ‌تايي قرار داشته و در حدود 3-2 كيلومتر تا كوه معروف بابا كوهي، در شهر شيراز فاصله دارد.

 http://www.taknaz.ir

شنبه پنجم 9 1390 1:28

تخت جمشيد

www.iranfars.ir گروه ايران فارس
 
پارسَه يا تخت جمشيد نام يكي از شهرهاي باستاني ايران است كه ساليان سال پايتخت هخامنشيان بوده است. اسكندر مقدوني سردار يوناني به ايران حمله كرد و اين مكان را به آتش كشيد. اما ويرانه‌هاي اين مكان هنوز هم در مرودشت در نزديكي شيراز مركز استان فارس برپا است. اين مكان هم‌اكنون يكي از آثار جهاني ثبت شدهٔ ايران در يونسكو است.


نام تخت جمشيد

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

تخت جمشيد نام امروزي «پارسَه» است. «پارسه» از زبان پارسي باستان است و يونانيان آن را پِرسپوليس (به يوناني يعني «پارسه شهر») خوانده‌اند. اين بنا را تخت جمشيد يا قصر شاهي جمشيد پادشاه اسطوره‌اي ايران مينامند كه در شاهنامه فردوسي آمده است. آنگونه كه در منابع متعدد و گوناگون تاريخي آمده‌است ساخت تخت جمشيد در حدود ۲۵ قرن پيش در دامنه غربي كوه رحمت، به عبارتي ميترا يا مهر و در زمان داريوش كبير آغاز گرديد و سپس توسط جانشينان وي با تغييراتي در بناي اوليه آن ادامه يافت. بر اساس خشت نوشته‌هاي كشف شده در تخت جمشيد در ساخت اين بناي با شكوه معماران، هنرمندان، استادكاران، كارگران، زنان و مردان بي‌شماري شركت داشتند كه علاوه بر دريافت حقوق از مزاياي بيمه كارگري نيز استفاده مي‌كردند. ساخت اين مجموعه بزرگ و زيبا بنا به روايتي ۱۲۰ سال به طول انجاميد.


چگونگي سازه

 

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

يكي از سرستون‌هاي پيشنهادي كه مورد تاييد قرار نگرفته بود به همين دليل در آن محل مدفون شده بود

وسعت‌ كامل كاخ‌هاي‌ تخت‌ جمشيد ۱۲۵ هزار متر مربع‌ است كه بر روي سكوئي كه ارتفاع آن بين ۸ تا ۱۸ متر بالاتر از سطح جلگهٔ مردوشت است، بنا شده‌اند و از بخش‌هاي‌ مهم‌ زير تشكيل‌ يافته‌ است‌:

كاخ‌هاي‌ رسمي‌ و تشريفاتي‌ تخت جمشيد (كاخ دروازه ملل)

 

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

سراي‌ نشيمن‌ و كاخ‌هاي‌ كوچك‌ اختصاصي‌

خزانه‌ٔ شاهي‌

دژ و باروي‌ حفاظتي‌

پلكان‌هاي ورودي سكو و دروازهٔ خشايارشا

 

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

 

ورود سكو، دو پلكان‌ است‌ كه روبروي يكديگر و در بخش شمال غربي مجموعه قرار دارندكه همچون دستاني است كه آرنج خويش را خم كرده و بر آن است تا مشتاقان خود را از زمين بلند كرده و در سينه خود جاي دهد. اين پلكان‌ها از هر طرف‌ ۱۱۱ پله‌ٔ پهن‌ و كوتاه(به ارتفاع۱۰ سانتيمتر)‌ دارند. بر خلاف عقيده بسياري از مورخين كه مدعي بودند ارتفاع كم پله‌ها به خاطر اين بوده كه اسب‌ها نيز بتوانند از پله‌ها بالا بروند، پله‌ها را كوتاهتر از معمول ساخته‌اند تا راحتي و ابهت ميهمانان (كه تصاويرشان با لباسهاي فاخر و بلند بر ديوارهاي تخت جمشيد نقش بسته) هنگام بالا رفتن حفظ شود. بالاي‌ پلكان‌ها، بناي‌ ورودي‌ تخت‌ جمشيد، «[دروازه‌ بزرگ‌]» يا «[دروازه خشايارشا|دروازهٔ خشايارشا]» يا دروازه ملل، قرار گرفته‌است. ارتفاع اين بنا ۱۰ متر است. اين بنا يك ورودي اصلي و دو خروجي داشته‌است كه امروزه بقاياي دروازه‌هاي آن برجاست. بر دروازهٔ غربي و شرقي طرح مردان بالدار و بر و طرح دو گاو سنگي‌ با سر انساني‌ حجاري‌ شده‌ است‌. اين دروازه‌ها در قسمت فوقاني با شش كتيبهٔ ميخي تزيين يافته‌اند. اين كتيبه‌ها پس از ذكر نام اهورامزدا به اختصار بيان مي‌كند كه: «هر چه بديده زيباست، به خواست اورمزد انجام پذيرفته‌است.»

 

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

دو دروازه‌ خروجي‌ يكي‌ رو به‌ جنوب‌ و ديگري‌ رو به‌ شرق‌ قرار دارند و دروازه جنوبي‌ رو به‌ كاخ‌ آپادانا، يا كاخ‌ بزرگ‌ بار، دارد.

پلكان‌هاي كاخ آپادانا

كاخ آپادانا در شمال و شرق داراي دو مجموعه پلكان است. پلكان‌هاي شرقي اين كاخ كه از دو پلكان – يكي رو به شمال و يكي رو به جنوب – تشكيل شده‌اند، نقوش حجاري‌شده‌اي را در ديوار كنارهٔ خود دارند. پلكان رو به شمال نقش‌هايي از فرماندهان عالي‌رتبهٔ نظامي مادي و پارسي دارد در حالي كه گل‌هاي نيلوفر آبي را در دست دارند، حجاري شده‌است. در جلوي فرماندهان نظامي افراد گارد جاويدان در حال اداي احترام ديده مي‌شوند. در رديف فوقاني همين ديواره، نقش افرادي در حالي كه هدايايي به همراه دارند و به كاخ نزديك مي‌شوند، ديده مي‌شود.

بر ديوارهٔ پلكان رو به جنوب تصاويري از نمايندگان كشورهاي مختلف به همراه هدايايي كه در دست دارند ديده مي‌شود. هر بخش از اين حجاري اختصاص به يكي از ملل دارد.

 

 www.iranfars.ir گروه ايران فارس


۱- مادي‌ها ۲- عيلامي‌ها ۳- پارت‌ها ۴- سغدي‌ها ۵- مصري‌ها ۶- باختري‌ها ۷- اهالي سيستان ۸- اهالي ارمنستان ۹- بابلي‌ها ۱۰- اهالي كليكيه ۱۱- سكاهاي كلاه‌تيزخود ۱۲- ايوني‌ها ۱۳- اهالي سمرقند ۱۴- فنيقي‌ها ۱۵- اهالي كاپادوكيه ۱۶- اهالي ليدي ۱۷- اراخوزي‌ها ۱۸- هندي‌ها ۱۹- اهالي مقدونيه ۲۰- اعراب ۲۱- آشوري‌ها ۲۲- ليبي‌ها ۲۳- اهالي حبشه

كاخ آپادانا

 

پلان و جزئيات ستون‌هاي تخت جمشيد (پارسه)

 

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

كاخ آپادانا از قديمي‌ترين كاخ‌هاي تخت جمشيد است. اين كاخ كه به فرمان داريوش بزرگ بنا شده‌است، براي برگزاري جشن‌هاي نوروزي و پذيرش نمايندگان كشورهاي وابسته به حضور پادشاه استفاده مي‌شده‌است.

اين كاخ توسط پلكاني در قسمت جنوب غربي آن به «كاخ تچرا» يا «كاخ آينه» ارتباط مي‌يابد. كاخ آپادانا از ۷۲ ستون تشكيل شده‌است كه در حال حاضر ۱۴ ستون آن پابرجاست ته ستونهاي ايوان كاخ گرد ولي ته ستونهاي داخل كاخ مربع شكل ميباشد.

كاخ تچر

تچر يا تچرا به معناي خانه زمستاني مي‌باشد.اين كاخ نيز به فرمان داريوش كبير بنا شده و كاخ اختصاصي وي بوده‌است. روي كتيبه‌اي آمده : «من داريوش اين تچر را ساختم.»

اين كاخ يك موزه خط به شمار مي‌رود از پارسي باستان گرفته در اين كاخ كتيبه وجود دارد تا خطوط پهلوي بالاي ستون‌ها از نماي جلويي‌هاي مصري استفاده شده‌است. قسمت اصلي كاخ توسط داريوش بزرگ و ايوان و پلكان سنگي جنوبي توسط خشايار شاه و پلكان سنگي غربي توسط اردشير دوم بنا شده‌است.

 

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

كاخ هديش

اين كاخ كه كاخ خصوصي خشايارشا بوده‌است در مرتفع‌ترين قسمت صفهٔ تخت جمشيد قرار دارد. اين كاخ از طريق دو مجموعه پلكان به كاخ ملكه ارتباط دارد. احتمال ميرود آتش سوزي از اين مكان شروع شده باشد به خاطر نفرتي كه آتني‌ها از خشايارشا داشتند به خاطر به آتش كشيده شدن آتن به دست وي. رنگ زرد سنگ‌ها نشان دهنده تمام شدن آب درون سنگ‌ها به خاطر حرارت است. اينجا مكان كوچكي بوده ۶*۶ ستون قرار داشته‌است. به خاطر ويراني شديدي كه شده اطلاعات زيادي در مورد اين كاخ در دسترس نيست خيلي‌ها از اينجا به عنوان كاخ مرموز نام برده‌اند. هديش به معناي جاي بلند ميباشد و چون خشايار شاه نام زن دوم او هديش بوده‌است نام كاخ خود را هديش ميگذارد اين كاخ در جنوبي ترين قسمت صفه قرار دارد و قسمت‌هاي زيادي از كف از خود كوه ميباشد.

كاخ ملكه

اين كاخ توسط خشايارشا ساخته شده‌است و به نسبت ساير بناها در ارتفاع پايين‌تري قرار گرفته‌است. بخشي از اين كاخ در سال ۱۹۳۱ توسط شرق‌شناس مشهور، پرفسور ارنست اميل هرتزفلد، خاكبرداري و از نو تجديدبنا شد و امروزه به عنوان موزه و ادارهٔ مركزي تأسيسات تخت جمشيد مورد استفاده قرار گرفته‌است.

ساختمان خزانهٔ شاهنشاهي

اين ساختمان كه شامل چندين تالار، اطاق و حياط تشكيل شده‌است با ديوار عظيمي از بقيهٔ تخت جمشيد جدا مي‌شود.

كاخ صدستون

وسعت اين كاخ در حدود ۴۶۰۰۰ مترمربع است و سقف آن به‌وسيلهٔ صد ستون كه هر كدام ۱۴ متر ارتفاع داشته‌اند، بالا نگه داشته مي‌شده‌است.

كاخ‌ شورا

به اين مكان كاخ شورا يا تالار مركزي ميگويند. احتمالاً شاه در اينجا با بزرگان به بحث و مشورت مي‌پرداخته‌است. با توجه به نقوش حجاري شده از يكي از دروازه‌ها شاه وارد ميشده و از دو دروازه ديگر خارج مي‌شده‌است. به اين دليل به اين جا كاخ شورا مي‌گويند كه در اينجا دوسر ستون انسان وجود داشته كه جاهاي ديگري نيست و سر انسان سمبل تفكر است.

سرانجام تخت جمشيد

 

مجموعه‌ كاخ‌هاي‌ تخت‌ جمشيد، در سال‌ (۳۳۰ پيش‌ از ميلاد) به‌ دست‌ اسكندر مقدوني به‌ آتش‌ كشيده‌ شد و تمام‌ بناهاي‌ آن‌ به‌ صورت‌ ويرانه‌ در آمد. از بناهاي‌ بر جاي‌ مانده‌ و نيمه‌ ويرانه‌، بناي‌ مدخل‌ اصلي‌ تخت‌ جمشيد است كه‌ به‌ كاخ‌ آپادانا معروف‌ است‌ و مشتمل‌ بر يك‌ تالار مركزي‌ با ۳۶ ستون‌ و سه‌ ايوان‌ ۱۲ ستوني‌ درقسمت‌هاي‌ شمالي‌، جنوبي‌ و شرقي‌ است‌ كه‌ ايوان‌هاي‌ شمالي‌ و شرقي‌ آن‌ به‌وسيله‌ پلكان‌هايي‌ به‌ حياط‌هاي‌ مقابل‌ متصل‌ و مربوط‌ مي‌شوند. بلندي‌ صفه‌ در محل‌ كاخ‌ آپادانا ۱۶ متر و بلندي‌ ستون‌هاي‌ آن‌ ۱۸ متر است‌. اين‌مجموعه‌ در فهرست‌ آثار تاريخي‌ ايران و نيز در فهرست ميراث جهاني يونسكو به‌ ثبت‌ رسيده‌ است‌.

پلكان ورودي

جايگاه كنوني اين سازه

در دورهٔ نو و با بازگشت و پيدايش حس ميهن خواهي در ميان ايرانيان و ارجگذاري به گذشتگان اين سرزمين شهر تخت جمشيد اعتبار بسياري يافت. در زمان حكمراني خاندان پهلوي در ايران به اين بنا توجه فراواني گرديد و محمدرضاشاه پهلوي جشن‌هاي پادشاهي خويش را در اين سازهٔ كهن انجام مي‌داد. با آغاز رويداد انقلاب اسلامي اين سازه را يادگار شاهان خواندند و بسيار مورد بي‌مهري قرار دادند. ولي امروزه مي‌توان تخت جمشيد را نام‌آورترين و دوست‌داشتني‌ترين سازه در ايران و در ميان ايرانيان و همچنين نماد شكوه گذشتگان دانست.

هنر هاي معماري تخت جمشيد

 

يكي از هنرهاي معماري در تخت جمشيد اين است كه نسبت ارتفاع سر درها به عرض آنها و همين طور نسبت ارتفاع ستون ها به فاصلهء بين دو ستون نسبت طلايي است. نسبت طلايي نسبت مهمي در هندسه است كه در طبيعت وجود دارد. اين نشانگر هنر ابرانيان باستان در معماري است

 http://www.taknaz.ir

شنبه پنجم 9 1390 1:25

بازار وكيل شيراز

گردشگري در استان فارس شهر عاشقانه ها + عكس www.taknaz.ir

گردشگري در استان فارس شهر عاشقانه ها + عكس www.taknaz.ir

بازار وكيل شهر شيراز يكي از مشهور ترين بازارهاي سنتي و تاريخي ايران است . اين بازار كه به فرمان كريم خان زند (۱۱۷۲ - ۱۱۹۳ ه .ق ) ساخته شده ، اكنون در مركز شهر شيراز ( شرق ميدان شهدا ) قرار گرفته‌است . ( مسجد و حمام تاريخي وكيل نيز در كنار اين بازار قرار دارند )

تهيه و تنظيم : پايگاه تكناز

جمعه چهارم 9 1390 21:20

آرامگاه حافظ شيرازي

گردشگري در استان فارس شهر عاشقانه ها + عكس www.taknaz.ir

 

گردشگري در استان فارس شهر عاشقانه ها + عكس www.taknaz.ir

بر سر تربت ما چون گذري همت خواه                                            كه زيارتگه رندان جهان خواهد بود

عاقبت پيش بيني حافظ محقق گشت و مزارش زيارتگاه اهل دل وهنر گرديد.مزار حافظ در خاك باغ مصلي كه مأوا و محل گشت و تفرج او بود ، در زير سايه سرو رواني به خاك سپرده شد . ۶۵ سال پس از وفات او يعني در سال ۸۵۶ ه .ق . در زمان حكمراني ميرزا ابوالقاسم گوركاني ، شمس الدين محمد يغمايي كه استاد و وزير حكمران نام برده بود ، بر فراز قبر حافظ عمارت گنبدي بنا كرد و جلوي آن حوض بزرگي ساخت كه از آب ركن آباد پر مي شد .

در فارس مزار بزرگان ديگري چون سعدي و خواجوي كرماني هم وجود دارد كه همه ساله ميزبان ادب دوستان و طرفداران اين شعراي نامي كشور مي باشد.

http://www.taknaz.ir

جمعه چهارم 9 1390 20:38

آبشار مارگون

گردشگري در استان فارس شهر عاشقانه ها + عكس www.taknaz.ir

گردشگري در استان فارس شهر عاشقانه ها + عكس www.taknaz.ir

آبشار مارگون يكي از بزرگ ترين و با شكوه ترين آبشارهاي ايران است كه كه از نظر زيبائي و بزرگي و حجم آب خروجي با آبشار شوي رقابت مي كند . اين آبشار در استان فارس و در كنار روستاي مارگون قرار دارد . اين روستا از توابع روستاي كمهر (Komehr) از شهرستان سپيدان ( اردكان سابق ) است . سپيدان و مناطق اطراف آن به دليل كوهستاني بودن و داشتن ارتفاعي بالاي ۲۲۰۰ متر آب و هوائي سرد دارد و به گفته شاهدان عيني در مواقعي از زمستان در اين آبشار قنديل هائي از يخ تشكيل مي شود .

http://www.taknaz.ir

جمعه چهارم 9 1390 20:36
X