معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511299
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

مسجد جامع لاهيجان

واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

مسجد جامع لاهيجان

نوع بنا : تاريخي

قدمت : كياييان

اين مسجد در ضلع شمال غربي ميدان سردار جنگل ( چهار پادشاه) واقع شده و در دوره كياييان بنا گرديده است. بناي اصلي مسجد در طول زمان دچار تغييرات بسيار شده ولي قسمت هايي از بقعه مانند ايوان، سردر و مناره از قدمت بنا خبر مي دهند. سلطان محمد كيا در عيد قربان 893 هجري در اين مسجد نماز گذارده است. شبستان گنبد دار و بزرگ قسمت زنانه در طبقه دوم از عظمت بنا نشان دارد. ستون هاي قطور مياني در چند سال اخير تغيير شكل يافته اند. ستون هاي قطور مياني در چند سال اخير تغيير شكل يافته اندو فرماني از سلطان حسين صفوي بر سنگ مرمر و با تاريخ 1106 هجري در ايوان سر در و كنار در ورودي نصب شده است. كاشي كاري ايوان در چند سال اخير ايجاد شده است.
آدرس :ضلع شمال غربي ميدان سردار جنگل
شنبه دوازدهم 9 1390 2:27

مسجد صفي

واقع در استان گيلان و شهر رشت

مسجد صفي

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفوي

اين مسجد كه به نام هاي ديگري چون مسجد سفيد يا مسجد شهيديه نيز ناميده شده، محلي است كه شاه اسماعيل به هنگام فرار به گيلان در زمان كودكي مدتي در جوار آن اقامت داشت. شاه عباس صفوي پس از كشتن صفي ميرزا از كرده خود پشيمان شد و دستور داد تا در محل مرگ فرزندش يعني همين محل مسجدي بنا كنند. به همين دليل اين مسجد را شهيديه نيز ناميده اند. مسجد صفي داراي پلاني مربع شكل است و در حوالي بازار شهر رشت قرار دارد. شبستان مسجد داراي سه فيلپاي مركزي از شرق به غرب است. سر ستون ها به گچ بري هايي پر كار به نقش گل و ازاره ستون ها با كاشي هاي چهارگوش منقوش آراسته شده اند. از ديگر جنبه هاي زيباي بنا، گچ بري ها و كاشي كاري قسمت محراب است كه با آياتي از قرآني كريم تزئين شده است. در وسط محراب تاريخ 1244 ه ق و بر روي يك كاشي، تاريخ تجديد بناي مسجد در 1344 ه ق نقش برجسته است. مسجد داراي گل دسته اي هشت گوش منفرد و بامي پوشيده از سفال است.
آدرس :بازار شهر رشت
شنبه دوازدهم 9 1390 1:39

مسجدجامع ساوه

واقع در استان مركزي و شهر ساوه

مسجدجامع ساوه

نوع بنا : زيارتي

قدمت : دوره سلجوقي(اوايل قرن ششم هجري)

( تاريخ ميلادي : 1038-1194 م )

مسجد جامع ساوه يكي از آثار ارزشمند دوره سلجوقي است كه اوايل قرن ششم هجري همزمان با پيدايش شهر ساوه بنيان گرديده است. بناي مورد نظرگنجينه اي است از هنر نقاشي ،كاشي كاري وگچبري كه وقوف بر جزئيات آن نياز به بررسي وكاوش هاي د‏قيق اهل فن دارد. اين مسجد مجلل و باشكوه مشتمل بر يك حياط با گنبد، ايوان و يك مناره، چند شبستان،‏و محر اب قديمي باكتبيه اي به خط كوفي و د‏و محر اب عصر صفوي باكتبيه خط ثلث است. همچنين اين بنا شبستان ها يا دهليزهاي زيباي آجري دار دكه هر چشمه آن 50/3 متر عرض و02‏متر طول دارد. محراب كتيبه هاي متعدد عمودي و افقي دارد كه سه جانب را فراگرفته و روي آن ها به خط ثلث وكوفي سوره هايي از قرآن مجيد مانند سوره شريفه "قدر"،"اخلاص" و "جمعه" گچبري شده است. در ضلع غربي ميانه شبستان ها نيز ايوان باشكوه رفيعي قرار دارد كه در هر جانب آن حجره اي با درگاه تنگ وكوتاه تعبيه شده است و چنين به نظر مي رسد كه اين حجره ها جايگاه استكان و منزلگاه كساني بوده است كه خسته از گرد راه و سفر مي رسيدند و شبي را در جوار اين مكان بيتوته مي كردند. ‏مسجد جامع، گنبدي به قطر14 متر و ارتفاع 16 متر دارد كه ارتفاع ساق يا گردنه گنبد آن 4 ‏متراست. ساق گنبد از درون با كاشي هاي زيبا يي آراسته شده كه در موازات آن با خط بسيار نفيس و زيبايي كلمات بسم الله الرحمن الرحيم - لااله الا الله و عليه و توكلت و هو رب العرش العظيم نقش بسته است. وسعت محوطه مسجد42*42 ‏مترمربع است و در سه جانب آن، ساختمان ها، ايوان ها و شبستان ها قرار دارند. بيرون چهار ديواري مسجد، مناره اي با ارتفاع 14 مترو قطر50/3 متر وجود دارد كه از نظر هنر معماري قابل توجه است. اين بنا در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده و از سوي سازمان هاي مربوطه مرمت مي شود. شيوه معماري سلجوقي اين مسجد از اشتهار خاصي برخوردار است و بازديدكنندگان فراواني از نقاط مختلف دارد.
آدرس :ساوه
جمعه یازدهم 9 1390 20:5

مسجد جامع همدان

واقع در استان همدان و شهر همدان

مسجد جامع همدان

نوع بنا : تاريخي

اين‌ مسجد در نزديكي‌ ميدان‌ مركزي‌ همدان‌ و در قسمت‌ غربي‌ خيابان‌ اكباتان‌ قرار دارد. بناي‌مسجد مستطيل‌ شكل‌ است‌ و در گذشته‌ چهار ايوان‌ داشته‌ است‌ كه‌ هم‌ اكنون‌ سه‌ ايوان‌ آن‌ پابرجا مانده‌ است‌.فضاي‌ مسجد مشتمل‌ بر دو شبستان‌، گنبد آجري‌ و صحن‌ وسيع‌ و دلبازي‌ است‌ كه‌ حوض‌ بزرگي‌ در وسط‌ آن‌تعبيه‌ شده‌ است‌. همچنين‌ در ضلع‌ جنوبي‌ مسجد طاقنماهاي‌ كم‌ عمق‌ و در دو ضلع‌ شرقي‌ و شمالي‌ آن‌ نيزمناره‌هايي‌ قرار دارد. در قسمت‌ راهرو ورودي‌ مسجد سنگاب‌ بزرگي‌ از سنگ‌ يكپارچه‌ قرار دارد كه‌ بر روي‌ آن‌ اشعاري‌ به‌ خط‌ نستعليق‌ حاوي‌ نام‌ واقف‌ و تاريخ‌ وقف‌ نوشته‌ شده‌ است‌: «خادم‌ الدين‌ جناب‌ قدس‌ مدار -حاجي‌ الوقف‌ الحمد خان‌»
آدرس :همدان - نزديكي ميدان مركزي و در قسمت غربي خيايان اكباتان
 
جمعه یازدهم 9 1390 18:55

مسجد سلطاني

واقع در استان همدان و شهر اسد آباد

مسجد سلطاني

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفوي

اين‌ مسجد در محله‌ بازار اسدآباد واقع‌ شده‌ است‌. نقشه‌ اين‌ مسجد مستطيل‌ است‌ و بر روي‌ ديوار راهرو ورودي‌ آن‌ سنگ‌ قبري‌ از مرمر كرم‌ رنگ‌ با خط‌ كوفي‌ و پنج‌ سنگ‌ نوشته‌ به ‌شرح‌ زير نصب‌ شده‌ است‌: - فرمان‌ شاه‌ تهماسب‌ اول‌ صفوي‌ (۹۸۴-۹۳۰) به‌ تاريخ‌ ۹۷۲ ه.ق‌ درباره‌ بخشودگي‌ مالياتي‌. فرمان‌ شاه‌ تهماسب‌ اول‌ صفوي‌ به‌ تاريخ‌ ۹۷۲ ه.ق‌ درباره‌ تخفيف‌ ماليات‌ چارپايان‌ مردم‌ شيعه‌ مذهب‌ اسد آباد. فرمان‌ شاه‌عباس‌ اول‌ صفوي‌ - (۱۰۳۸-۹۹۶) به‌ تاريخ‌ ۱۰۲۶ ه.ق‌ در زمينه‌ «تخفيف‌ مالياتي‌». فرمان‌ شاه‌ صفي‌(۱۰۵۲-۱۰۳۸) به‌ تاريخ‌ ۱۰۴۶ ه.ق‌ در زمينه‌ بخشودگي‌ ماليات‌ و حقوق‌ ديواني‌ جماعت‌ كاوليان‌ و جماعت‌ هنديان‌ مشهور به‌ خطيران‌ و جماعت‌ ارانلو كه‌ در نواحي‌ نهاوند و اسدآباد و هرسين‌ و دينور و بيلاور و سنقر و گوراب‌ و ملاير و توابع‌ ساكن‌ بودند. كتيبه‌ تعمير بناي‌ مسجد جامع‌ اسد آباد به‌ فرمان‌ شاه‌ سليمان‌ صفوي‌(۱۱۰۵-۱۰۷۷) زير نظر حاجي‌ عليخان‌ زنگنه‌ و سركاري‌ اصلان‌ آقا و معماري‌ محمد طاهري‌ همداني‌ در تاريخ‌۱۰۹۷ ه.ق‌. سنگ‌ قبري‌ نيز از مرمر كرم‌ رنگ‌ به‌ خط‌ كوفي‌ در راهرو ورودي‌ اين‌ مسجد نصب‌ گرديده‌ است‌.
آدرس : محله بازار اسد آباد
جمعه یازدهم 9 1390 17:55

مسجد جامع بروجرد

واقع در استان لرستان و شهر بروجرد

مسجد جامع بروجرد

نوع بنا : زيارتي

قدمت : سلجوقي

( تاريخ ميلادي : 1038-1194 م )

مسجد جامع بروجرد يكي از قديمترين مساجد غرب ايران است. قديمترين بخش اين بنا شبستان جنوبي و گنبد آن است كه همانند چهارطاقهاي زمان ساسانيان ميباشد. نقشه مسجد از نوع يك ايواني است و از يك قسمت وسط به ابعاد 10×10 و دو قسمت طرفين به ابعاد 20×10 متر تشكيل شده است. ارتفاع گنبد آن كه در وسط بنا ايجاد شده تا كف مسجد نزديك به 20 متر ميباشد و زمان ساخت آن به عهد سلجوقي برمي گردد. بر اساس كتيبه هاي موجود اين مسجد در زمان شاهان صفوي، در سالهاي 1022 هجري، 1023 هجري، 1091 هجري و سرانجام در سال 1209 هجري تعمير و مرمت شده است. اين مسجد داراي تزئينات آجري و كاشيكاري بوده است كه در طول زمان و بر اثر عوامل طبيعي چون زلزله تخريب شده اند. مواد و مصالح آن از آجر، كاشي و ملات است. ,
آدرس :بروجرد
جمعه یازدهم 9 1390 15:17

مسجد گنجعلي‌خان‌

واقع در استان كرمان و شهر كرمان

مسجد گنجعلي‌خان‌

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 1007 ه . ق‌ سال

 

اين‌ بنا در گوشه‌ شمال‌ شرقي‌ مجموعه‌ گنجعلي‌خان‌ كرمان‌ واقع‌ شده‌ است‌ و درواقع‌ موزه‌ كوچكي‌ از هنرهاي‌ تزئيني‌ اسلامي‌ نظير كاشي‌كاري‌، گچبري‌ و خطاطي‌ است‌ كه‌ به‌ سبك‌ زيبايي‌آراسته‌ شده‌اند. اين‌ مسجد در سال‌ 1007 ه . ق‌ بنا شده‌ و 14 باب‌ مغازه‌ از مجموعه‌ ياد شده‌ موقوفه‌ اين‌ مسجدشده‌اند.
آدرس :گوشه‌ شمال‌ شرقي‌ مجموعه‌ گنجعلي‌خان‌
پنج شنبه دهم 9 1390 20:19

مسجد چهل‌ستون‌

واقع در استان كرمان و شهر كرمان

مسجد چهل‌ستون‌

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 1286 ه . ق‌ سال

 

مسجد چهل‌ستون‌ به‌ فرقه‌ شيخيه‌ تعلق‌ دارد و در نبش‌ خيابان‌ شريعتي‌ قرار گرفته‌است‌. اين‌ مسجد به‌ همت‌ حاج‌ آق‌ علي‌ رفسنجاني‌ در سال‌ 1286 ه . ق‌ به‌ اتمام‌ رسيده‌ است‌. اين‌ مسجد متشكل‌از چهل‌ ستون‌ سنگي‌ يكپارچه‌ و بخش‌هاي‌ الحاقي‌ است‌ كه‌ بر وسعت‌ و زير بناي‌ آن‌ افزوده‌ است‌.
آدرس :نبش‌ خيابان‌ شريعتي‌
پنج شنبه دهم 9 1390 20:17

مسجد جامع

واقع در استان كرمان و شهر كرمان

مسجد جامع

نوع بنا : تاريخي

قدمت : قرن‌ پنجم‌ هجري‌ قمري‌ -سلجوقيان

 

اين‌ مسجد چهار ايواني‌ در قرن‌ پنجم‌ هجري‌ قمري‌ يعني‌ زمان‌ سلجوقيان‌ بناشده‌ است‌. قسمت‌هاي‌ مختلف‌ مسجد مخصوصاً صفه‌ اصلي‌ در زمان‌ وكيل‌ الملك‌ (1285 ه . ق‌) و ايوان‌ شرقي‌در قرن‌ اخير بوسيله‌ مرحوم‌ ديلمقاني‌ بازسازي‌ شده‌ است‌. آنچه‌ از قسمت‌هاي‌ اصلي‌ دوره‌ سلجوقي‌ برجاي‌مانده‌، برج‌ آجري‌ ضلع‌ شمال‌ شرقي‌ و سه‌ محراب‌ گچبري‌ شده‌ است‌. برج‌ آجري‌ مذكور كه‌ در گذشته‌ فروريخته‌و فقط‌ قسمتي‌ از آن‌ باقي‌ مانده‌ بود بعدها مورد حفاظت‌ قرار گرفته‌ و مرمت‌ گرديده‌ است‌.
آدرس :خيابان دكتر شريعتي- ميدان شهدا
پنج شنبه دهم 9 1390 20:16

مسجد جامع دزك

واقع در استان سيستان و بلوچستان و شهر سراوان

مسجد جامع دزك

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويه

 

اين مسجد در روستاي دزك در 3 كيلومتري شرق سراوان واقع شده است. زمان ساخت مسجد مشخص نيست. احتمال داده مي شود كه اين مسجد به زمان دوران صفويه تعلق داشته باشد. مصالح به كار رفته در ديوار ها و ستون ها از خشت وچينه. و پوشش سقف از فرآورده هاي نخل و خرما و گز و كنار است. ابعاد مسجد 5/73 در 42 متر و در امتداد شرقي و غربي قرار گرفته و شامل دو شبستان تابستاني و زمستاني است. ستون هاي آن تا حدودي شبيه ستون هاي مسجد تاريخانه دامغان مي باشد. از ويژگي هاي اين بنا علاوه بر نوع تاقچه هاي تزئيني و مقرنس هاي ويژه وجود چله خانه اي براي معتكفين و عابدين در زير زمين است.
آدرس :3 كيلومتري شرق سراوان
پنج شنبه دهم 9 1390 1:19
X