معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511249
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

تالاب زيباي هشيلان با موقعيت كم نظير جغرافيايي خود در ۳۱ كيلومتري شمال غربي كرمانشاه و در مسير جاده كرمانشاه ـ روانسر واقع شده و محلي بسيار مناسب جهت پژوهش هاي پرنده شناسي و طبيعت گردي است. عرصه تالاب بالغ بر ۴۵ هكتار است و منبع اصلي تامين آب آن سراب سبزعلي نام دارد. ارتفاع متوسط تالاب از سطح دريا ۱۳۰۰ متر است و زيستگاهي مناسب براي پرندگاني چون لك لك -اگرت - حواصيل - بوتيمار - غاز خاكستري - انواع كشيم و انواع اردك محسوب مي شود. روباه و شنگ هم در اطراف تالاب پيدا مي شوند. اگرچه اين منطقه تالاب محافظت شده تلقي مي شود ولي تبديل آن به اراضي كشاورزي و فعاليت هاي شديد راهسازي و صنعتي در حال نابود كردن اين تالاب زيبا هستند. به نظر مي رسد تبديل اين تالاب به سايت پرنده نگري بتواند هم براي مردم زحمتكش منطقه درآمد زا باشد و هم موجب آگاهي از ارزش حفاظتي آن شود. عكسهاي مختصري ببينيد

نقشه 

 

مسير كرمانشاه به روانسر

اطراف تالاب

تالاب هشيلان

هشيلان كرمانشاه

تالاب

قورباغه

Hashilan kermanshah

كرمانشاه

Iran

گلسنگ سفيد

  بوقلمون

كار خانوادگي

لك لك

حاجي لك لك

لك لك مهاجر

خانه روستايي

قبرستاني قديمي

سنگ قبر

قبرستان قديمي در روستاهاي مجاور تالاب

چادر عشايري

سوغات هشيلان 

بژي برساق شيريني خانگي سوغات كرمانشاه و روانسر

چهارشنبه دوازدهم 11 1390 23:55

سفر > ديدني‌ها  - همشهري‌آنلاين:
طاق بستان مجموعه‌اي از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌هاي دوره‌ ساساني است كه در شمال‌غربي شهر كرمانشاه در غرب ايران واقع شده است.

وجود كوه و چشمه در اين مكان، آن را به گردشگاهي روح‌فزا تبديل نموده كه از زمان‌هاي ديرين تا به امروز مورد توجه بوده است. [آشنايي با استان كرمانشاه]

طاق بستان در زبان بومي (كردي) طاق وسان گفته مي‌شود. سان به معني سنگ مي‌باشد و به اين ترتيب طاق بستان طاق سنگي معني مي‌دهد. اين مجموعه در قرن سوم ميلادي ساخته شده است. شاهان ساساني نخست نواحي اطراف تخت جمشيد را براي تراشيدن تنديس‌هاي خود برگزيدند، اما از زمان اردشير دوم و شاهان پس از او طاق بستان را انتخاب كردند كه در بين راه جاده‌ ابريشم قرار داشت و داراي طبيعتي سرسبز و پر‌آب بود.

طاق بستان شامل سنگ‌نگاره‌ تاج‌گذاري اردشير دوم و دو طاق مي‌باشد كه طاق كوچك‌تر شاهپور دوم و سوم و طاق بزرگ‌تر خسرو پرويز را به تصوير كشيده است. در سمت راست طاق كوچك‌تر و در بيرون از طاق سنگ‌نگاره‌اي تراشيده شده كه تاج‌گذاري اردشير دوم را نشان مي‌دهد.

طاق بزرگ‌تر به پهناي 5/7 متر، ارتفاع حدود 9 متر و به عمق 5/6 متر و طاق كوچك‌تر به پهناي 6 متر، به ارتفاع حدود 5 متر و به عمق 5/3 متر مي‌باشد.

عكس‌ها از امير مسعود سلطان‌احمدي

طاق بستان - اميرمسعود سلطان‌احمدي

طاق بستان - اميرمسعود سلطان‌احمدي

طاق بستان - اميرمسعود سلطان‌احمدي

طاق بستان - اميرمسعود سلطان‌احمدي

طاق بستان - اميرمسعود سلطان‌احمدي

طاق بستان - اميرمسعود سلطان‌احمدي

طاق بستان - اميرمسعود سلطان‌احمدي

طاق بستان - اميرمسعود سلطان‌احمدي

طاق بستان - اميرمسعود سلطان‌احمدي

در بخش فوقاني ديوار سمت چپ ايوان بزرگ، سنگ‌ نگاره‌اي از دوره قاجار مي‌باشد كه در سال 1237 هجري قمري حجاري شده‌ است.

طاق بستان - اميرمسعود سلطان‌احمدي

                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                                                        

قصري كه براي شيرين ساخته شد

مروري بر جاذبه‌هاي گردشگري قصر شيرين
 
سفر به شهر عشق، شهري كه نام آن همذات دلدادگي است؛ قصر شيرين. نامش رمانتيك و مردمانش نيز. خسرو پرويز عاشق مي‌شود، دلداده شيرين. شايد هم رقيبي براي فرهاد! اما يك رقيب برنده. در حالي كه فرهاد تيشه به ريشه كوه مي‌زند، خسرو پرويز كاخي بنا مي‌نهد مزين به نام همسر مسيحي‌اش.
 
كاخي كه از دل تاريخ مي‌گذرد و امروز همچنان فخرفروشي مي‌كند. حالا محل اين كاخ شهري است به همين نام. در دفتر و كتاب زياد از قصر شيرين نوشته‌اند هر كس به زعم خود. ابودلف يكى از گردشگران و مورخان خارجى درباره اين شهرستان چنين نوشته است: قصر شيرين داراى ساختمان‌هاى بلند و عظيمى است كه ديد انسان از تعيين ارتفاع آن عاجز و فكر از پي بردن به آن قاصر است. اين بناها شامل ايوان‌هاى پيوسته، خلوتگاه‌ها، انبار، كاخ‌ها، سقف‌هاى ضربى، گردشگاه‌ها و اتاق‌هايى است كه بر فراز تپه بنا شده و مدتى وقت مي‌خواهد تا شخص خردمند به كيفيت آن پى ببرد. به گفته وى، اين شهر را پادشاهى به نام ابرويز و يا به عبارتى خسروپرويز بنا نهاده است. از همان بدو ورود مهمان قصر شويد. راستي قصر شيرين در استان كرمانشاه است.


قصر بي‌شيرين مانده!
به سمت حاشيه شمالي شهر برويد درست در نزديكي آتشكده چهارقابي، ويرانه‌هاي قصر خسرو پرويز خودنمايي مي‌كند. اما ديگر نه از فرهاد دلسوخته خبري است و نه خسرو خود را فاتح اين عشق مي‌داند. سرنوشتشان تنها نقل كوچه است و دستمايه شاعر. درباره اين كاخ جغرافي‌نويس و اهالي تاريخ زياد گفته و نوشته‌اند. بيشتر آنها نيز بر اين باورند كه اين كاخ توسط خسرو پرويز در ميان باغ وسيعي احداث شده است. بهشتي بوده براي حيوانات وحشي كه اجازه داشته‌اند در آن زندگي كنند. آب فراواني نيز از رودخانه الوند در جدولي مرتفع به اين باغ وارد مي‌شد. يكي از مورخان اين كاخ را از زمره عجايب جهان دانسته است كه در سال 628 ميلادي توسط هراكليوس به ورطه ويراني رفت.
از آن همه ابهت قصر، امروز بوي ويراني به مشام مي‌رسد و اندكي ضعف مديريت. ورود به كاخ در ابتدا از پلكان دوطرفه‌اي ميسر بوده است. در بخش شرقي بنا نيز تالار ستون مستطيل شكلي وجود دارد كه طاق‌هاي آجري آن را پوشش داده‌اند. در پشت تالار هم اتاق گنبد‌دار بزرگي وجود دارد. در دو طرف شمال و جنوب اتاق گنبددار، اتاق‌هاي مستطيل شكلي به چشم مي‌خورد كه از طريق اتاق گنبد‌دار قابل دسترسي بوده‌اند.
حالا مي‌توانيد به پشت اتاق گنبددار برويد، در اينجا حياطي مربع شكل با رواق ستون‌دار قرار دارد. اطراف اين حياط ستون‌دار را اتاق‌هاي متعددي فراگرفته اند. اتاق‌هايي كه روزي روزگاري مامن كاخ‌نشينان بود. حالا از چه طبقه و يا به چه شغلي بودند را نمي‌دانيم. اما اين كاخ امروز به آه دل فرهاد گرفتار آمده است.


از هر در كه مي‌خواهيد وارد شويد
چهارقاپي نزديك همين قصر شيرين است. پس تا زياد دور نشده‌ايد زمان را از دست ندهيد. معني چهار‌قاپي يا چهارقاپو ساده است؛ جايي كه 4 در دارد. اين آتشكده تاريخش به دوران ساساني بازمي‌گردد.
اهل فن و تحقيق درباره اين آتشكده بر اين باورند كه از نوع آتشكده‌هايي بوده كه دالان طواف داشته است كه به مرور رواق آن فرو ريخته است. با اين وجود هنوز مي‌توان در بخش‌هايي از آن نشانه‌هايي را يافت.
با گذشت اين همه سال هنوز باستان‌شناسان در پي كشف زواياي ناشناخته آن هستند. آنها گاهي هم در نتيجه‌گيري از يافته‌ها با هم اختلاف نظر دارند.
بيشتر باستان‌شناسان اين بنا را آتشكده‌اي از زمان خسرو پرويز پادشاه ساساني مي‌دانند ولي برخي نيز آن را كاخي از همان زمان مي‌دانند.
در مجموع آتشكده چهارقاپي متشكل از اتاقي مربع شكل با يك سقف گنبدي شكل است. اما بار ديگر بايد گفت متاسفانه حالا اثري از آن باقي نيست. دلخور نشويد شما مي‌توانيد آن را در ذهن خود مجسم و بازسازي كنيد. با اين وجود شما بقاياي گوشواره‌ها را در چهار گوشه آن خواهيد ديد اگر دير بجنبيد ممكن است آن را هم نبينيد!
گفتيم اين اتاق مربع شكل 4 در دارد، انتخاب با خودتان است كه از كدام در وارد شويد.
هر 4 در هم به رواق اطراف فضاي مركزي ختم مي‌شوند. در حاشيه اين بنا اتاق‌ها و فضاهايي وجود دارند كه بخش‌هايي از آن نتيجه كوشش باستان‌شناسان است كه پيش از حفاران غيرمجاز آن را شناسايي كرده‌اند.
در اين بنا از مصالح محلي مثل لاشه‌سنگ و ملات گچ استفاده شده است. هرچند گنبد بنا آجري است.


از آن بزرگي يا بلندي
حالا پس از آن كه كلي ميراث تاريخي ديديد، از شكوه گذشته آن لذت برديد و بر حال نزار امروزش غصه خورديد، بر لب جوي نشين و از زندگي لذت ببر. كنار رودخانه الوند بي‌ريا و زلال. درست مثل يك مسافر. رودخانه الوند زيبا و خروشان است. هر لحظه را از نو براي آدمي معني مي‌كند. «از آن بزرگي يا بلندي» معني الوند است. واژه‌اي از لغات غني زبان‌هاي آريايي. رودخانه از 2 سرچشمه سيراب مي‌شود؛ يكي از كوه‌هاي دالاهو است و ديگري از قلاجه.
سرچشمه اصلي رودخانه الوند از سراب اسكندر در غرب زاگرس و حدود 32 كيلومتري در مشرق زهاب در شمال دهستان ريژآب است. همين ريژآب خود كلي ديدني است با دنيايي از افسانه‌ها و مردماني نيك‌نژاد.
رودخانه الوند همچنان كه پيش مي‌رود، بسياري از نهرهاي ديگر، خود را به آغوش آن مي‌سپارند تا ماهي كوچك خود را نزد وي به امانت سپارند به اميد درياهاي آبي رنگ. دوباره جان آرام مي‌گيرد اينجا. سرانجام رودخانه پس از كلي مهرباني با زمين راهي عراق مي‌شود. رودخانه الوند به دليل اين كه از سرپل‌ ذهاب (حلوان) مي‌گذرد به نام رودخانه حلوان نيز معروف است.


سيستم‌هاي آبرساني
تعجب كرديد؟خب پس بيشتر تعجب كنيد و لذت ببريد. سيستم‌هاي آبرساني يكي ديگر از جاذبه‌هاي تاريخي شهرستان قصرشيرين است.
در ضلع شمالي عمارت خسرو درست به موازات جاده كمربندي قصر شيرين باقيمانده سيستم‌هاي آبرساني دوره ساساني به طول تقريبي 10 كيلومتر ديده مي‌شوند كه در ميان اهالي محل به نهر شاهگدار معروف است.
اين كانال به وسيله بندي از شمال شرقي روستاي سيد اياز، آب رودخانه حلوان را به حاشيه شمالي شهر قصر شيرين انتقال مي‌داد. در ساخت كانال كه بسيار فكورانه طراحي شده است از بلوك‌هايي از جنس سنگ‌هاي ماسه‌اي خاكستري رنگ و ملات گچ استفاده شده است. مشاهده چنين كارهايي دانش و فرهنگ مردمان آن روز را به خوبي نشان مي‌دهد.


قصري ديگر به نام شيرين
حالا كه سرشار از آرامش شديد به سبك و سياق پيشينيان به كاروانسرا برويد. كاروانسراي قصر شيرين در داخل خود شهر است. شهري كه در همين دوره معاصر هم رنگ جنگ و خون به خود گرفت. كاروانسرا هم زخمي و دلشكسته شد، بسيار زياد. به گونه‌اي كه تنها قسمت ورودي آن باقي ماند. حالا پس از گذشت اين همه سال، اين هيبت رنجور در حال التيام و مرمت است به كوشش ميراث فرهنگي. اروانسراي قصر شيرين از نظر پلان مثل ديگر كاروانسراهاي دوره صفوي همچون بيستون و ماهيدشت است. اين كاروانسرا داراي ورودي طاقداري در ضلع جنوبي است و در هر طرف ورودي سكويي دراز برقرار شده است. پس از ورودي، هشتي گنبدداري قرار دارد كه از طريق آن مي‌توان وارد حياط مركزي شد. چنان كه به نظاره ايستاده‌ايد در 4 طرف اين حياط، ايوان‌هاي بزرگي با طاق جناغي مشاهده مي‌كنيد. در اطراف ضلع حياط مركزي هم تعدادي اتاق ساخته شده است. گذشتگان لاشه‌هاي سنگ و آجر را بر هم نهادند و با دانش روز خود بنايي برپا كردند تا امروز گوشه‌اي باشد از ميراث ملي اين مرز و بوم.


ديگر كاخ نيست
در گذشته‌ها در شمال قصر شيرين كاخي بود كه حالا ديگر نيست. از آن تنها نامي مانده است. اهل محل به آن حوش كوري مي‌گويند. اين كاخ در دوران آباداني خود يكي از قصرهاي سلطنتي زيبا و بزرگ ساساني به شمار مي‌آمد. مكاني براي صدور فرمان. در حال حاضر اين قصر ويرانه‌اي بيش نيست.


پايان سفر و جيب‌هاي...
نمي‌شود كه دست خالي برگشت. مي‌شود؟ تنها به اين فكر كنيد هنرمندان قصر شيرين هنوز هم هنر و صنعت را درمي‌آميزند تا تحفه‌اي باشد در خور نام شهر شيرين. حالا كه مطمئن شديد امكان ندارد، كلي سوغات براي خريد در بازار انتظار شما را مي‌كشند. اگر به صنايع دستي علاقه‌منديد موج، گليم و قالي در اين شهر به نام است و اگر اهل خوراكي بهتر مي‌دانيد مهم‌ترين سوغات شهر خرماست. محصول نخلستان‌هاي زيبا. البته اگر به فصلش باشد مركباتي چون پرتقال، ليمو و نارنج خوشمزه سفرتان را خوشكام مي‌كند.


قصر شيرين، شيرين است اگر...
داستان عشق و عاشقي، شهري كه مردماني آرام دارد، اما اندكي دلشان گرفته است از رسم زمانه جواناني دارد جوياي كار. هنوز آهنگ گلوله و توپ و بمب در مغزشان مي‌پيچد. شهري با شاخه‌هاي پربار نارنج و ليمو، آفتاب داغ تابستان و رنگ طلايي خرما. اميد كه بهارشان زود فرا رسد. سامان گيرند و دل خوش دارند به شهر شيدايي. اين قصر شيرين است اگر...

 

گردآوري : پايگاه اينترنتي تكناز

 

سراب نيلوفر

واقع در استان كرمانشاه و شهر كرمانشاه

سراب نيلوفر

نوع بنا : طبيعي

اين سراب در چهارده كيلو متري شمال غربي شهر كرمانشاه دردابتداي منطقه سنجابي و در دامنه كوه كما جار قرار دارد . اين سراب به صورت استخر وسيعي , مملو از گل هاي نيلوفر است . غنچه ها و برگ هاي اين گل ها سر از آب بر آورده و سطح وسيعي از سراب را پوشانده است .اين سراب ظرفيت بهره دهي آب فراوان دارد و براي پرورش ماهي نيز مناسب است . در سال هاي اخير جهت رفاه باز ديد كنندگان در اطراف اين سراب , تاسيسات و پاركي احداث شده است .
آدرس :كرمانشاه - چهارده كيلو متري شمال غربي شهر كرمانشاه در ابتداي منطقه سنجابي در دامنه كوه كما جار

اثر طبيعي ملي غار قوري قلعه

واقع در استان كرمانشاه و شهر پاوه

اثر طبيعي ملي غار قوري قلعه

نوع بنا : طبيعي

موقعيت : جاده كرمانشاه . پاوه . وسعت : چهار كيلومتر مربع . تاريخ حفاظت : 1380ش . جانوران : خفاش و سمندر
آدرس :كرمانشاه - پاوه

بناي بيستون

واقع در استان كرمانشاه و شهر هرسين

بناي  بيستون

نوع بنا : تاريخي

قدمت : ساساني

( تاريخ ميلادي : 224-642 م )

اين بناي تقريبا مستطيل شكل در جهت شرقي – غربي در شمال كاروانسراي صفوي بيستون و رو به روي فرهاد تراش در زير جاده قديمي همدان – كرمانشاه قرار دارد. اين بنا از دو بخش تشكيل شده است. بخش شرقي به ابعاد 85 در 80 متر ديوار هاي پيراموني به عرض 40/2 متر دارد. ورودي اين بنا در ضلع شرقي است. بخش غربي به ابعاد 44 در 55 متر از طريق يك ئرئدي به بخش شرقي مرتبط مي شود. اين بخش در حقيقت حياط خلوت مجموعه را شكل مي دهد. نماي روكار ديوار هاي بنا به وسيله بلوك هاي سنگي تراشيده و قسمت داخلي ديوار ها با لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته است. در ديوار هاي بيروني اين بنا به فواصل معين پشتبند هاي مستطيل شكلي به طول متوسط 10/3 متر ايجاد شده است. بر روي برخي از بلوك هاي سنگي اين بنا نشانه هايي از حجاران ساساني ديده مي شود. كاوش هاي باستان شناختي نشان مي دهد. اين بنا در دوره ساساني به صورت نيمه كاره رها شد و در آن زمان فقط ديوار هاي پيراموني آن ساخته شد مورخين اشاره مي كنند كه خسرو پرويز قصد داشت اين كاخ را تكميل كند. در دوره ايلخاني با ساختن شصت و چهار اتاق در داخل بنا، از آن به عنوان كاروانسرا استفاده شده است.
آدرس :شرقي – غربي در شمال كاروانسراي صفوي بيستون و رو به روي فرهاد تراش در زير جاده قديمي همدان – كرمانشاه

طاق گرا

واقع در استان كرمانشاه و شهر سر پل ذهاب

طاق گرا

نوع بنا : تاريخي

قدمت : اشكاني

( تاريخ ميلادي : 559-330 قبل از ميلاد )

بناي مستطيل شكل طاق گرا به ابعاد 70/7 در 86/4 متر در گردنه پاتاق، بر سر راه كرمانشاه به سر پل ذهاب و در كنار راه باستاني سنگ فرش شده اي قرار دارد كه فلات ايران را به بين النهرين ارتباط مي داد. به علت تغيير مسير اين راه و بناي طاق گرا اكنون در شيب هاي پايين جاده آسفالته قرار گرفته است. از نظر معماري، بناي طاق گرا ، فضاي ايوان مانندي است كه تماما از سنگ ساخته شده است. ورودي آن به طرف جنوب و مشرف بر جاده سنگ فرش باستاني است و با بلوك هاي سنگي كه به صورت مكعب مستطيل تراشيده شده اند، ساخته شده است. مصالح داخلي ديوارها نيز از لاشه سنگ و ملاط گچ است. ديوارها بنا تا حدود بلندتر ساخته شده اند تا بتوانند سقف طاق را كاملا مسطح نمايند. در بالاترين بخش بر روي لبه بام يك رديف كنگره با ارتفاع نود و دو سانتي متر قرار گرفته است. بنا بر اين ارتفاع بنا از سطح زمين تا بالاترين نقطه 7/11 متر است. همچنين عرض دهانه طاق 10/4 متر و عمق 10/3 متر است. ديوارهاي داخلي بنا با نقوش هندسي حجاري شده است. درباره قدمت اين بنا اختلاف نظر هايي وجود دارد. برخي آن را به دوره اشكاني و برخي ديگر آن را به دوره ساساني نسبت مي دهند. همچنين براي اين كاركرد هاي متفاوتي چون راه كاروان رو، توقف گاه موكب شاهي ، اريكه سلطنتي، پاسگاه مرزي، بناي يادبود يك پيروزي و ... ذكر شده است.
آدرس :سر راه كرمانشاه به سر پل ذهاب و در كنار راه باستاني سنگ فرش شده اي قرار دارد

امامزاه كوسه هجيج

واقع در استان كرمانشاه و شهر پاوه

امامزاه كوسه هجيج

نوع بنا : زيارتي

اين امامزاده در بيست كيلومتري غرب پاوه در روستاي هجيج و در كنار رودخانه سيروان قرار دارد. در سالهاي اخير بناي اين امامزاده به صورت چهار طاقي آجري توسط اداره اوقاف احداث شده است. در گذشته مقبره اين امامزاده بنايي سنگي بود. پيش نمازان روستاي هجيج درباره نام و نسب اين امامزاده به نقل از بحرالانساب مي گويند:« نامش عبيد الله و فرزند حضرت امام موسي كاظم (ع) است و پس از رحلت پدر در زمان هارون الرشيد با يكي از برادرانش به نام امامزاده اسماعيل به اين منطقه پناه آورده است. بعدها برادرش به اسپريس يكي از روستاهاي اطراف پاوه عزيمت كرد و او در هجيج ماندگار شد. اندك اندك ياراني به دور او جمع شدند. نقل است امامزاده كوسه بوده و از پريشاني اوضاعش ميل به ازدواج نداشته است و ياران او نيز تا وقتي كه او زنده بود، ازدواج نكردند.
آدرس :بيست كيلومتري غرب پاوه در روستاي هجيج

طاق بستان

واقع در استان كرمانشاه و شهر كرمانشاه

طاق بستان

نوع بنا : تاريخي

قدمت : ساسانيان

( تاريخ ميلادي : 224-642 م )

محوطه تاريخي طاق بستان در دامنه كوهي به همين نام و در كنار چشمه اي در شمال شرقي حاشيه كنوني شهر كرمانشاه واقع شده است. در اين محوطه آثاري از دوره ساساني وجود دارد كه شامل سنگ نگاره اردشير دوم و دو ايوان كوچك و بزرگ است . ايوان كوچك در سمت چپ سنگ نگاره اردشير دوم و ايوان بزرگ در سمت راست ايوان كوچك قرار دارد. سياحان، مورخين و جغرافي نويسان دوره اسلامي ضمن توصيف سنگ نگاره هاي طاق بستان، از اين محوطه با نام هاي متفاوتي ياد كرده اند. بطوريكه ابن فقيه و ابن رسته اين مكان را شبديز و ياقوت آن را قصر شيرين ناميده است. همچنين حمدالله مستوفي آنجا را طاق وسطام عده اي ديگر آن را «طاق بهستون »، « طاق بيستون» و « تخت بستان » ناميده اند. اهالي محل نيز محوطه را با نام « طاق وسان» و «طاق بسان»مي شناسند زيرا سان در لفظ محلي به معني سنگ است و به اين ترتيب طاق وسان يعني طاقي كه در سنگ كنده شده است. امروزه نيز در اكثر محافل ايران شناسي از اين مكان با نام طاق بستان ياد مي شود. سنگ نگاره اردشير دوم: در سمت راست ايوان كوچك سنگ نگاره اي وجود دارد كه صحنه تاج ستاني اردشير دوم نهمين شاه ساساني را نشان مي دهد. در اين صحنه شاه ساساني به حالت ايستاده با صورتي سه ربعي و بدني تمام رخ در مركز صحنه نقش شده كه دست چپ را بر روي قبضه شمشير گذاشته و با دست راست حلقه روبان داري را از اهورا مي گيرد. ايوان كوچك: اين ايوان به صورت فضاي مستطيل شكلي به عرض 96/5 متر عمق 80/3 متر و ارتفاع 30/5 متر است. در دو طرف ورودي اين ايوان دو جرز چهار گوش و بر بالاي اين جرزها اتاقي با قرص نيم دايره اي قرار گرفته كه 10 سانتي متر از سطح داخلي جرزها عقبتر رفته است. ديوار انتهاي اين ايوان به دو بخش تقسيم شده است. در داخل اين طاقچه پيكره هاي شاپور سوم و همراه با كتيبه هايي به خط پهلوي و به زبان ميانه حجاري كرده اند. ايوان كوچك: مهمترين اثر در طاق بستان ايوان بزرگ است كه از نظر معماري اطلاعات بيشتري را در اختيار ما قرار مي دهد. اين ايوان به شكل فضاي مستطيلي به عرض 85/7 متر و عمق 65/7 متر است كه ارتفاع آن 90/11 متر مي باشد. در دو طرف ورودي اين ايوان دو جرز سمت راست 41/1 متر و جرز سمت چپ 46/1 متر است. بر روي اين جرز ها طاقي با قوس نعل اسبي كه 24 سانتي متر از سطح داخلي جرزها عقب تر رفته رفي را ايجاد كرده است. ارتفاع اين طاق از كف ايوان تا لبه قوس در قسمت جلو 80/8 متر و در قسمت عقب ايوان 25/9 متر است. قوس طاق در قسمت جلو ايوان بازتر از قوس انتهاي ايوان است. به طوريكه در قسمت جلو به شكل نيم دايره اي بوده ولي در قسمت عقب به شكل نيم بيضي است. بر روي لبه بام ايوان هفت جان پناه چهار پله اي با زاويه قائم وجود دارد كه ارتفاع هر كدام از آنها 129 سانتي متر است. در انتهاي ايوان سكويي به طول 40/7 متر و عرض 80 تا 90 سانتي متر و بلندي 17 سانتي متر وجود دارد. بر روي اين سكو و در دو طرف انتهايي اين ايوان، دو نيم ستون حجاري شده است. اين نيم ستون ها فاقد پايه ستون بوده و مركب از ساقه ستون و سر ستون مي باشند. كه در مجموع ارتفاع هر كدام از آنها 4 متر و قطر آنها 22 سانتي متر است. ساقه هر كدام از اين نيم ستون ها به شكل استوانه اي بوده و به وسيله شيارهاي قاشقي تزئين شده است. سر ستون اين نيم ستون ها به شكل هرم مربع القائده معكوسي است كه تقليدي از سر ستون هاي بيزانسي است.
آدرس :در دامنه كوهي به همين نام و در كنار چشمه اي در شمال شرقي حاشيه كنوني شهر كرمانشاه

تكيه معاون الملك

واقع در استان كرمانشاه و شهر كرمانشاه

تكيه معاون الملك

نوع بنا : تاريخي

قدمت : قاجاريه

( تاريخ ميلادي : 1796-1921 )

تكيه معاون الملك يكي از بناهاي به جاي مانده دوره قاجاريه در كرمانشاه مي باشد كه كاشي هاي منحصر بفردآن، اين بنارا از ديگر تكاياي شهر متمايز مي كند. اين بنا در بافت قديم شهر در محله آبشوران قديم و در خيابان شهيد حداد عادل واقع شده است. اين تكيه به دستور حسن خان معروف به معاون الملك ساخته شد. اين بنا از سه قسمت حسينيه زينبيه و عباسيه تشكيل شده است. حسينيه: مجموعه بنا حدود شش متر از سطح خيابان پايين تر است و براي ورود به حسينيه بايد از هفده پله بزرگ عبور كرد. در كنار اين پله ها سقاخانه كوچكي وجود دارد كه با كاشي هايي با شمايل منسوب به حضرت ابوالفضل (ع) تزيين شده است. در اين تصوير حضرت ابوالفضل (ع) سوار بر اسب است و شمشير به كمر و پرچم در دست دارد. روي پرچم نصر من الله و فتح قريب نوشته شده است. جلوي پاي سوار نيز تصوير كودك خردسالي ديده مي شود. مردم مل سوار را به حضرت ابوالفضل (ع) و تصوير كودك را به حضرت سكينه (س) نسبت مي دهند كه از عموي خود – عباس – طلب آب كرده است. مردم اين مكان را محترم مي شمارند و در آن جا شمع روشن كرده و طلب حاجت مي كنند. سراسر نماي مدخل و سر در ورودي بنا نيز با كاشي هاي نفيس تزيين شده است. حسينيه صحن كوچكي است و در اطراف آن حجره هاي دو طبقه و طاق نماهاي متعددي ديده مي شود كه تمام ديوارهاي آن با كاشي كاري زيبا تزيين شده است. داخل طاق نماهاي اين بخش با مجالس كاشي كاري شده پوشيده شده است و اين مجالس، صحنه هايي از عزاداري شامل سينه زني ، قمه زني و هم چنين تصاويري از خلفا و سلاطين ايران و بارگاه حضرت سليمان را نشان مي دهد. علاوه بر كاشي هاي با نقوش انساني، كاشي هايي نيز با نقوش هندسي زيبا به چشم مي خورد. به هنگام مرمت حسينيه آثاري از آيينه كاري و گچ بري بر ديوارهاي آن ظاهر شد . ظاهرا بناي اوليه با گچ بري آيينه كاري تزيين شده بود. زينبيه: بخش مياني يا زينبيه صحن مسقفي است كه اطراف آن به وسيله حجره هاي متعددي احاطه شده است. غرفه هاي طبقه فوقاني محل استقرار زنان شركت كننده در مراسم سوگواري بود. سقف بنا به صورت گنبدي دو پوش است. كنبد زيرين به صورت عرق چين و نماي گنبد فوقاني فلري است. تمام ديوارها و حجره هاي اطراف با كاشي هاي زيبا شامل هجده مجلس از صحنه هاي غم انگيز كربلا نظير آمدن زعفر جني به خدمت امام حسين(ع) ، رزم جضرت علي اكبر(ع)، رزم حضرت قاسم(ع)، رزم حضرت ابوالفضل(ع)، صحنه هايي از قيام توابين به خاك سپاري شهداي كربلا توسط قبيله بني اسد، صحنه ورود اهل بيت به مدينه ، مجلس مختار و بردن اهل بيت (ع) و امام سجاد(ع) به خرابه هاي شام و مجل يزيد است. در بالاي قسمت ديواره گنبد، هشت مجلس كاشي كاري شده وجود دارد. اين تصاوير عبارتند از: صحنه عروج پيامبر(ص) و ديدن حضرت علي(ع) در معراج؛ ضمانت حضرت رضا(ع) از آهو، قرباني كردن جضرت اسماعيل (ع) توسط حضرت ابراهيم(ع)، نبرد حضرت حضرت علي(ع)، با سردار خيبريان, باطل كردن جادوي جادوگران فرعون توسط حضرت موسي(ع) و مكتب خانه فرزندان حشرت علي(ع). در حاشيه پايين آن نيز اشكال متعددي از سلاطين و پادشاهان اساطيري و تاريخي ديده مي شود. هم چنين در اطراف بنا مرثيه هاي متعددي از محتشم كاشاني به چشم مي خورد. خطاط خطوط و اشعار سقف ديواهاي زينبيه و حسينيه ميرزا حسن خان خطاط كرمانشاهي بوده است. قبر مرحوم معاون الملك باني تكيه كه در سال 1327 ش در گذشت. در اتاق كوچكي در جنوب شرقي زينبيه قرار دارد. عباسيه: بناي عباسيه صحن وسيعي است كه در قسمت شرقي آن يك بناي دو طبقه و در قسمت جنوبي آن، ايواني با دو ستون آجري ساخته شده است. ديوارهاي عباسيه نيز با كاشي هاي رنگارنگي با مجالسي از ورود حضرت يوسف به كنعان ، بارگاه حضرت سليمان و تصاويري از آستان مقدس حضرت علي(ع) و امام حسين (ع) تزيين شه است. در اين صحن نيز تصاويري از شخصيت هاي مذهبي سياسي و چهره هايي از رجال دوره قاجار كرمانشاه از جمله حسن خان معاون الملك و آيت الله حسين حايري طباطبائي بر روي كاشي ها ديده مي شود.
آدرس :بافت قديم شهر – محله آبشوران قديم – خيابان شهيد حداد عادل
X