معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511287
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

از شمال غربي ايران كه به سمت مركز و جنوب راه بيفتيم به استان زنجان مي‌رسيم كه در بستر رودخانه قزل‌اوزن و بر دامنه‌هاي فلات آذربايجان با آب و هواي خنك و ييلاقي‌اش گزينه خوبي براي سفر‌هاي تابستاني است.

 

 

در معبد‌ اژدها قدم بزنيد!

 

 

يكي از معروف‌ترين آثار تاريخي اين استان يعني گنبد سلطانيه به عنوان يك ميراث جهاني در يونسكو به ثبت رسيده است. اين بنا در دوره ايلخاني توسط سلطان محمد خدابنده ساخته شده است. گچبري‌هاي بي‌نظير و تزئينات قرمز، سبز، سفيد و آبي داخل آن را مي‌توان يكي از زيبا‌ترين و برترين آثار معماري شيعه در ايران دانست.

 


معبد تاريخي داش‌كسن

معبد تاريخي داش‌كسن يا معبد اژدها نيز يكي ديگر از آثار باستاني اين استان است كه در 15‌ كيلومتري شهر سلطانيه واقع شده است. علت معروف شدن اين معبد به معبداژدها هم اين است كه تصوير چند اژدهاي 5متري بر ديواره‌هاي آن نقش بسته است. البته مردم محل آن را به نام شيرين و فرهاد مي شناسند. در درون اين مجموعه هنري زيبا، سه غارتاق دستكند با اندازه‌هايي مشخص در دل كوه كنده شده كه در اطراف ورودي‌هاي آن كنده كاريها و سنگبريهاي زيبايي به چشم مي خورد.

 

باستان شناسان معتقدند كه غارهاي معبد اژدها، يكي بزرگتر در جنوب و دو تا قرينه در شرق و غرب، اولين نيايشگاه ايراني ها بوده اند كه حتي در دوران پس از اسلام هم كاربرد عبادتگاهي داشته اند.

 

 

در معبد‌ اژدها قدم بزنيد!

 


بناي رختشوي‌ خانه

در مركز بافت تاريخي شهر واقع شده است و اين روز‌ها به عنوان موزه مردم‌شناسي بامعرفي لباس‌هاي محلي و سنتي و صنايع‌دستي خاص منطقه زنجان از معرق و گليم گرفته تا چاقو و مليله‌دوزي به معرفي ميراث فرهنگي غني مردم اين شهر ييلاقي مي‌پردازد. اما در قديم، فضايي بوده كه مردم شهر لباس و رخت خود را در آن محل مي‌شسته‌اند. چون سرماي استخوان سوز زنجان معمولا زمستان را به كام زنان زنجاني تلخ مي كرد اما با ساخت چنين فضايي در پرجمعيت ترين منطقه شهر، مشكل خيلي از زنان اين منطقه حل شد. چنين كاربري براي يك بناي عمومي در جهان مشابهي ندارد.

 

 

در معبد‌ اژدها قدم بزنيد!

 

 


غار آهكي كتله‌خور

از جاذبه‌هاي بسيار ديدني اين استان براي علاقه‌مندان طبيعت است. اين غار از لحاظ قدمت زماني تقريبا همسن غار عليصدر همدان است با اين تفاوت كه به علت درجه خلوص بالاتر آهك موجود در آن داراي قنديل‌هاي شفاف‌تر و ديدني‌تري است. برخي بررسي‌ها و فرضيه‌ها وجود دارد كه حاكي از آن است كه اين غار از طريق راه‌هاي زيرزميني با غارعليصدر همدان در ارتباط است. غار كتله خور يكي از دست نخورده ترين غارهاي طبيعي دنيا است كه در 155 كيلومتري جنوب زنجان و 173 كيلومتري شمال همدان و 410 كيلومتري تهران و 5 كيلومتري شهر كوچك گرماب قرار دارد.

 

 

در معبد‌ اژدها قدم بزنيد!

 

 


مسجد جامع

يكي ديگر از بناهاي تاريخي زنجان است كه در بافت تاريخي اين شهر قرار گرفته و اگر به بازار قديمي زنجان مي رويد، حتما بازديد از مسجد جامع را فراموش نكنيد. اين مسجد يكي از اولين مساجدي است كه در دوره قاجاريه و به سبك 4 ايواني ساخته شده و از لحاظ معماري اسلامي اهميت بسياري دارد.

 

 

در معبد‌ اژدها قدم بزنيد!

 

 


اجساد مردان نمكي

يكي از آخرين جاذبه‌هاي تاريخي كشف‌شده در زنجان است كه در معدن نمك چهر‌آباد ‌سال 1372 كشف شد كه قدمت آنها به 1700 سال پيش از ميلاد برمي‌گردد و به علت قرار گرفتن در ميان نمك كاملا سالم باقي مانده‌اند. بد نيست بدانيد كه اولين موميايي كه اين روزها سر و پاي چپش در موزه ايران باستان تهران نگهداري مي شود، در معدن نمك چهرآباد واقع در يك‌كيلومتري جنوب روستاي حمزه‌لو در ناحيه غرب شهرستان زنجان پيدا شده‌است.
در معبد‌ اژدها قدم بزنيد!

 

 

در معبد‌ اژدها قدم بزنيد!

 

منبع:tebyan.net

 

يکشنبه ششم 9 1390 16:3

در مورد علل احداث اين بنا در تواريخ چنين آمده است:


اولجايتو پس از طرح سلطانيه تصميم گرفت كه به تقليد از آرامگاه برادرش غازان خان،آرامگاه رفيع و با شكوهي براي خود بسازد به همين جهت براي بر پايي اين آرامگاه،هنرمندان از هر سو به سلطانيه آمدند تا يكي از شاهكارهاي عظيم دوره مغول را به عرصه ظهور برسانند


بناي گنبد سلطانيه در سال 5702 (به روايتي)بر اساس طرح آرامگاه غازان خان كه آن نيز از بناي آرامگاه سلطان سنجر در(مرو)الهام گرفته،ساخته شده بود با اين تفاوت كه پلان آرامگاه سلطان سنجر مربع،و پلان گنبد سلطانيه هشت ضلعي است.اگر چه تا حد زيادي معماري آرامگاه سلطان سنجر در بناي سلطانيه تاثير گذاشته بود ليكن چيزهاي ابتكاري در بناي اخير بحدي است كه آنرا به صورت يكي از شاهكارهاي هنر و معماري ايران در آورده است كه بعد ها نمونه و الگويي براي احداث تعداد زيادي از ابنيه اين دوره شد.همچنين معماري گنبد سلطانيه را شخصي به نام سيد علي شاه انجام داده است.


ظاهراهنگامي كه اولجايتو امر به احداث آرامگاه خود كرد هنوز يكي از مذاهب اسلام را به عنوان مذهب رسمي انتخاب نكرده بود.وي تقريبآ در سال 5709 يعني موقعيكه كار ساختماني گنبد رو به اتمام بود سفري به عراق نمود و تربت پاك امام حسن (ع)و حضرت علي (ع) را در كربلا و نجف زيارت كرد.


بنا به قولي بر اثر تشويق و ترغيب علما و روحانيون بزرگ شيعه كه در دستگاه حكومتي صاحب منزلتي بودند،اولجايتو مذهب تشيع را به عنوان مذهب رسمي پذيرفت و بعد از مدتي تصميم گرفت كه آرامگاه خود را به ائمهء اختصاص دهد.بدين منظور قصد انتقال اجساد مطهر آنان (امام علي (ع) و امام حسين (ع)) را به سلطانيه داشت تا بر رونق تجاري و اهميت مذهبي پايتخت جديد التاسيس خود بيفزايد.لذا دستورداد تا تزئينات داخلي بنا كه تا آن روز انجام نگرفته بود طوري بپردازند كه در آن شعائر مذهب تشيع بخوبي مورد استفاده قرار گيرد.به همين جهت بود كه كلمهء«علي»به طور مكرر با كاشي در متن آجر نوشته شده است .


 در همين اوان سلطان محمد خدابنده دستور ساختن آرامگاهي ساده براي خود در جنب گنبد اصلي را صادر كرد كه به گفتهء مورخين اين بناي آجري ظرف چند هفته به اتمام رسيد.


انتقال اجساد مطهر ائمه بخاطر مخالفت شديد علماي شيعه يا بقولي خواب سلطان كه حضرت علي بن ابيطالب (ع) را ناراضي ديده بود و آن حضرت از اين عمل ناراضي بودند،انجام نگرفت و منصرف شد.


بنا بر اين سلطان ايلخاني مصمم شد كه دوباره اين بنا را به آرامگاهي براي خود اختصاص دهد.به نظر مي رسد كه در همين ايام از مذهب تشيع برگشت و مذهب اهل سنت را اختيار كرد.شايد به همين منظور بود كه دستور داد تمام تزئينات معرق كاري كه كلمهء «علي(ع)» بر آن نقش بسته بود،و تمام تزئينات آجري كاشيكاري و گره سازي را با پوشش از گچ اندودند و روي آن پوشش را با كتيبه و اشكال مختلف هندسي طرحهاي گل و بوته دار با رنگ آبي بر زمينهء سفيد گچ بري كردند كه اين عمل احتمالآ در سال 5713 رخ داده،اولجايتو در سال 5716 يعني تقريبآ چهار سال بعد از اتمام بنا در سن 36 سالگي در گذشت و جسد وي در تابوتي از زر ناب در آرامگاه ابديش دفن شد.

 

گردآوري : پايگاه اينترنتي تكناز

شنبه پنجم 9 1390 22:48

مردان نمكي

معدن نمك چهرآباد با ارتفاع 1350 متر از سطح دريا در 75 كيلومتري غرب شهر زنجان و يك كيلومتري جنوب روستاي حمزه ‌لو قرار دارد .

تا سال 1372 بهره ‌برداري نمك در معدن چهرآباد به صورت سنتي و با استفاده از ابزار ‌هاي دستي انجام مي ‌شد . در سال 72 شركت زنجان نصر ، برنده مزايده بهره ‌برداري از معدن نمك گرديد و از اين تاريخ به بعد بهره ‌برداري از معدن با استفاده از ماشين آلات مكانيكي آغاز شد .
در اولين سال بهره ‌برداري در زمستان 1372 معدن كاران هنگام باطله ‌برداري و استخراج نمك با بولدوزر ، نيم ‌تنه انساني را كه ريش و موي بلند داشت ، يافتند .

با وجود كشف استثنايي مرد نمكي يك در سال 1372 متاسفانه تلاش چنداني براي تعطيل كردن استخراج مكانيكي و لغو بهره ‌برداري از معدن صورت نگرفت . در پاييز 1383 معدنكاران در حين كار با بولدوزر مجدد با بقاياي اسكلت انساني مواجه شدند كه به دليل كار با بولدوزر تا حد زيادي متلاشي شده بود . با جستجوي معدنكاران در ميان خاك ‌هاي آشفته ، علاوه بر جمع‌ آوري قسمت‌ هايي از بقاياي انساني تكه ‌تكه شده ، شماري اشيا به دست آمد كه توسط بهره‌ بردار به اداره ميراث فرهنگي و گردشگري استان منتقل شد .

بررسي‌ هاي اوليه روي بقاياي انساني كه پس از انتقال به ميراث فرهنگي ، مرد نمكي 2 نامگذاري شد نشان داد كه اين بقايا متعلق به مردي ميانسال با ميانگين قد حدود 180 سانتي ‌متر بوده كه در جريان ريزش ديواره ‌ها و سقف تونل كشته شده است . از جمله اشيايي كه همراه اين مرد نمكي يافت شد مي‌ توان به تكه سبد و ميخ ‌هاي چوبي ، طناب ‌هاي گياهي ، منسوجات و ... اشاره كرد .

تهيه و تنظيم : پايگاه تكناز

جمعه چهارم 9 1390 21:32

غار كتله خور

غار كتله خور ، كه در گويش محلي ، مردم منطقه به آن كتل كوتول مي گويند ، غاري است خشكي - آبي ، واقع در استان زنجان و احتمالاً وجه تسميه غار نيز به اين علت باشد كه غار در يكي از اين كوه ها قرار گرفته ‌است و خورشيد از پشت آن طلوع مي كند و بجاي كتل خورشيد به آن كتل‌خور گويند .

در حال حاضر اين غار به سه بخش فرهنگي ، تفريحي و ورزشي تقسيم شده است بخش ورزشي آن تنها مورد استفاده غارنوردان و صخره ‌نوردان قرار مي گيرد حدود ۴ كيلومتر است كه البته هنوز انتهاي آن كشف نشده است . بخش تفريحي غار نيز كه جهت بازديد عموم مورد استفاده قرار مي گيرد حدود ۲ كيلومتر مسير مستقيم است كه گفته مي شود اين مسير تنها 1.3 كل غار است . بخش فرهنگي غار نيز در بخش جنوبي آن قرار دارد قسمت اصلي آن دالاني است طبيعي كه جهت برگزاري مراسم مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد البته اين دالان هيچگونه راه خروجي به بيرون نداشته و راه خروجي آن به صورت مصنوعي كنده شده اما خود دالان تماماً طبيعي بوده است .


http://www.taknaz.ir/

جمعه چهارم 9 1390 21:29

گنبد سلطانيه


 

بناي عظيم تاريخي گنبد سلطانيه در زمان سلطان محمد خدا بنده و در فاصله سال هاي ۷۱۳ - ۷۰۴ هجري قمري بنيان نهاده شده است . سلطانيه در زمان سلطان محمد خدا بنده در عداد يكي از مهمترين شهر هاي تجاري و آباد ايران به شمار مي رفت كه در آن مساجد و مدارس و بيمارستان هاي معتبر و يك سلسله ابنيه خيريه و خانقاه و اماكن ديگر ساخته شده بود .

جمعه چهارم 9 1390 21:27

مسجد جامع زنجان

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

مجموعه تاريخي مسجد جامع يكي از بناهي ارزشمند شهر زنجان ، معروف به مسجد سيد است كه در بافت تاريخي و قديمي شهر قرار گرفته است.

اين مجموعه تاريخي در قرن سيزدهم هجري قمري (سال ۱۲۴۲) در دوره قاجاريه توسط يكي از پسران فتحعلي شاه قاجار به نام عبدالله ميرزا دار ساخته شد . صحن اين مسجد مانند ساير مساجد چهار ايواني ، به شكل مربع مستطيل است و ۴۸ متر طول و ۳۶ متر عرض دارد .

جمعه چهارم 9 1390 21:26

مجموعه بازار سنتي ( سرپوشيده )

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

بازار زنجان در دوران آقا محمد خان قاجار آغاز و در سال ۱۲۱۳ در زمان فتحعلي شاه قاجار خاتمه يافته و مساجد و سراها و گرمابه ‌ها در سال ۱۳۲۴ به آن اضافه شده است . مجموعه بازار قديمي به صورت يك خط مستقيم به عنوان بازار بالا و پايين به دو قسمت شرقي و غربي تقسيم شده است . گستردگي جغرافيايي بازار زنجان و تنوع راسته‌ ها ، تعدد سراها و كاوانسرا هاي درون شهري در راسته‌ هاي فرعي كه هر كدام به نامي و به فعاليتي خاص اختصاص يافته و وجود مساجد فراوان گوياي پويايي اين مجموعه در طول زمان هاي گذشته و شرايط حاكم بوده است . اين بازار كه طويل ترين بازار ايران مي ‌باشد از سوي غرب و شرق گسترده شده و بدين لحاظ بازار پائين و بازار بالا تقسيم و نام گذاري شده است .

http://www.taknaz.i 

جمعه چهارم 9 1390 21:24

رختشويخانه

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

www.iranfars.ir گروه ايران فارس

بناي رختشويخانه در خيابان سعدي وسط و در مركز شهر زنجان واقع شده است و هم اكنون به صورت موزه مي‌باشد و مردم مي‌توانند از آن بازديد كنند . اين بنا در سال هاي گذشته به جهت وجود هواي سرد در زمستان ها براي بانوان زنجاني ساخته شده است .

آب اين محدوده كه داراي فضا هاي متعددي است از قنات قلعچه حاجي ميربها الدين تامين مي ‌شد فضا هاي اين مجموعه را مي ‌توان به دو بخش مديريت رختشوي خانه شامل حيات و قسمت مسكوني و فضاي اصلي شستشوي رخت كه خود داراي چهار قسمت است تقسيم كرد .

از روي سبك و سياق معماري اين بنا مي ‌توان ساخت ان را به اواخر دوره قاجاريه و اوايل دوره پهلوي نسبت داد .

http://www.taknaz.ir/

جمعه چهارم 9 1390 21:21

مسجد چهل ستون زنجان از مساجد تاريخي شهر زنجان است. اين مسجد دربافت بازار بالاي زنجان در ضلع جنوب شرقي مسجد جامع زنجان در راسته معروف به راسته حجت الاسلام قرار دارد. اين مسجد يكي از مهمترين و معروفترين حوزه‌هاي علميه ايران در دوره قاجار بوده و توسط يكي از علماي معروف آن زمان بنام ملا علي قارپوز آبادي ساخته شده است. طبق كتيبه‌اي كه بر روي پيشاني ورودي بنا نصب شده اين بناي در سال ۱۲۸۴ هجري قمري ساخته شده است.

اين مسجد داراي صحن و شبستانهاي بزرگي است كه طاق و تويزه‌هاي ضربي آن بصورت متقارن بر روي ۳۲ ستون قطور استوار گشته است. محراب اين مسجد با رسمي بندي و كاشي معقلي آرايش شده و ازاره‌هاي آن نيز مزين به كاشيهايي با طرحهاي گل و بوته (طرح گلداني) است كه متاثر از مكتب كاشيكاري دوران قاجار است.

 www.taknaz.ir مسجد چهل ستون زنجان + عكس

گردآوري : پايگاه اينترنتي تكناز

پنج شنبه سوم 9 1390 1:51

سد تهم در شمال‌ غربي شهرستان زنجان

سد تهم زنجان
اين در فاصله ۱۵ كيلومتري شمال‌غربي شهرستان زنجان و در هشت كيلومتري پائين‌دست روستاي تهم قرار دارد. دستيابي به محل سد از طريق جاده‌هاي اصلي و راه‌آهن كشوري تا شهر زنجان و جاده فرعي آسفالته زنجان ـ تهم امكان‌پذير مي‌باشد.محل احداث سد در فاصله حدود ۳۰۰ متري پائين‌دست محل تقاطع رودخانه تهم و گله‌رود كه تشكيل‌دهنده رودخانه سارمساقلو مي‌باشد، قرار گرفته است. اين رودخانه از شاخه‌هاي زنجان‌رود است كه زنجان‌رود خود نيز يكي از شاخه‌هاي رودخانه قزل‌اوزن مي‌باشد. دبي متوسط آن ۱۹/۱ مترمكعب در ثانيه برآورد گرديده است كه از اين ميزان حدود ۵۹/۳۴ ميليون مترمكعب در سال قابل تنظيم است.
اين درياچه كه به تازگي و به منظور تامين آب مردم شهر زنجان تاسيس شده است، در حال تبديل شدن به محل پرورش ماهي و يكي از گردش‌گاه هاي اصلي مردم است.

 

 

يكي از جاذبه‌هاي طبيعي و زيباي شهر زنجان سد تهم در روستاي تهم ميباشد كه آبشار شارشار در آن قرار داشت و امروزه با آبگيري سد تهم در زير آب سد قرار گرفته است.اين سد دركوههاي شمالي زنجان واقع شده است و در ايام بهار و تابستان مورد توجه خاص مردم بوده و از تفرجگاههاي مهم شهر بشمار مي‌رود.نكته مهم ديگر اين كه اين سد در مسير جاده جديدالاحداث زنجان-طارم-گيلان قرار دارد كه از محورهاي عمده گردشگري طبيعي در استان و كشور ميباشد 

گردآوري : پايگاه اينترنتي تكناز

پنج شنبه سوم 9 1390 1:49
X