معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511257
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب


باغ دولت آباد يزد

taknaz.ir at site


در يادگارهاي يزد، نوشته ايرج افشار آمده است كه مطالعه تواريخ قديم يزد نشان مي دهد كه باغ هاي مهم و بزرگ و زيبا از قديم ترين ايام در آنجا ساخته مي شده و ذكر بسياري از آنها در آن كتب موجود است. از جمله در تاريخ جديد يزد از سي باغ نام رفته است. ولي افسوس كه اثري از هيچكدام از آنها اكنون برجاي نيست. باغ دولت آباد يزد از نمونه باغ هاي بزرگ ايران است كه در سال 1160 هجري قمري در دوره زنديه بنا گرديده است. بادگير مرتفع و زيباي آن با ارتفاع 33 متر از سطح زمين بلندترين بادگيري است كه تاكنون شناسايي شده است. اين باغ بزرگ يكي از بنيادها و آباداني هاي محمدتقي خان مشهور به خان بزرگ، سر سلسه خاندان خوانين يزد و مرد مقتدر آن عهد است. او ابتدا قناتي با نام دولت آباد ايجاد كرد و سپس از آب آن قنات باغ دولت آباد را به وجود آورد. قنات تاريخي عظيم و مهم دولت آباد داراي قدمتي بيش از دويست سال است كه از احداث پنج رشته قنات تشكيل شده است.


 

taknaz.ir at site


يزد به دليل موقعيت جغرافيايي و ارتباط خاصي كه به دليل واقع شدن در مركز كشور داشته از روزگاران پيش همواره مورد توجه و داراي جايگاه ويژهاي بوده است. استان يزد با شرايط آب و هوايي بياباني گرم و خشك و مقدار متوسط بارندگي سالانه بين 50 تا 100 ميليمتر، يكي از خشكترين استانهاي كشور به شمار ميرود. اختلاف دماي شب و روز در اين استان بين 9/11 تا 7/20 درجه سانتيگراد متغير است.

 

taknaz.ir at site
 
باغ دولت آباد يزد با مساحتي بالغ بر 40000 متر مربع از مشهورترين و زيباترين باغهاي شهر يزد محسوب ميشود. ورودي اصلي باغ در ضلع غربي آن و به سمت بلوار دولت آباد گشوده ميشود، ورودي كه هم اكنون مورد استفاده عموم قرار دارد در ضلع جنوبي باغ در كنار رودخانه خشك واقع گرديده است. علاوه بر آن درِ ديگري به خيابان انقلاب راه دارد كه در سمت شمالي مجموعه واقع شده است.

http://www.taknaz.ir

شنبه پنجم 9 1390 1:39
چهارشنبه دوم 9 1390 21:32

طولاني ترين قنات ايران

تصاويري زيبا از مكانهاي تاريخي شهر يزد - www.taknaz.ir

طولاني ترين قنات ايران به نام «قنات زارچ» با طول صد كيلومتر در استان يزد قرار دارد. اين قنات يكي از كهن ترين قنات هاي ايران به شمار مي آيد كه سابقه اي بيش از سه هزار سال دارد. طول كوره قنات زارچ بيش از 71 كيلومتر بوده و تعداد چاه هاي آن دو هزار و 115 حلقه شمارش شده است.

چهارشنبه دوم 9 1390 21:30

بلندترين مناره هاي جهان

تصاويري زيبا از مكانهاي تاريخي شهر يزد - www.taknaz.ir

مسجد جامع كبير يزد يكي از شاهكارهاي معماري و تاريخي جهان به شمار مي رود و به جرات مي توان گفت داراي بلندترين مناره هاي جهان است. بناي اين مسجد با عظمت قرنهاست كه از فراسوي تاريخ تمدن اين سرزمين مي درخشد به نحوي كه در كتب تاريخي يزد آمده است:"مسجد را بر جاي آتشگاه ساساني ساخته اند و سنگ بناي آن توسط علاء الدوله گرشاسب نهاده شده است". مسجد جامع قديم در قرن ششم هجري قمري و به دستور گرشاسب از نوادگان "علاء الدوله كالنجار" ساخته شد و بناي اصلي مسجد كنوني از آثار "سيد ركن الدين محمد قاضي" است.

دو مناره مسجد كه ارتفاع تقريبي آن از كف تا نوك به بيش از 52 متر مي رسد، داراي قطري در حدود هشت متر است كه در دوره صفوي به بنا افزوده شده اما در سال 1313 هجري شمسي فرو ريخت و دوباره تجديد بنا شد. بلنداي اين مناره ها و اينكه كاشي كاري منحصر به فردي حتي در اوج مناره ها انجام شده، تعجب همگان را بر مي انگيزد زيرا اين مناره ها هرچه به سمت بالا رفته باريكتر شده و تنها يكي از آنها داراي پلكان است از اينرو ظرافت كاشي كاري در اين ارتفاع به واقع قابل تحسين است.

چهارشنبه دوم 9 1390 21:23

قديمي ترين مسجد ايران

تصاويري زيبا از مكانهاي تاريخي شهر يزد - www.taknaz.ir

ساخت مسجد جامع فهرج واقع در 30 كيلومتري شهر يزد، به نيمه اول قرن اول هجري برمي گردد. اين مسجد، تنها مسجد جهان اسلام است كه ساختمان آن از ابتدا تاكنون هيچ تغييري نكرده است. اگرچه در ميان باستان شناسان اختلاف نظر وجود دارد اما ظاهرا مسجد جامع فهرج قديمي ترين مسجد ايران است. مسجد جامع فهرج كماكان زنده و پويا بوده و در آن نماز جماعت برپا مي كنند.
http://www.talab.ir

چهارشنبه دوم 9 1390 21:21

قديمي ترين نخل چوبي ايران

تصاويري زيبا از مكانهاي تاريخي شهر يزد - www.taknaz.ir

نخل چوبي ميدان امير چخماق به عنوان قديمي ترين نخل چوبي ايران با 450 سال عمر متعلق به عصر صفوي و به نخل حيدري ها معروف است. بلندي اين نخل 8.5 متر و اضلاع آن نيز 8.5 در 8.5 متر است.
اين نخل مجموعه مشبكي از چوبهاي تراشيده شده با گره چيني ها و تيرهاي بزرگ است كه تقريبا به شكل درخت سرو (نماد آزادگي) ساخته شده است. اما بزرگترين نخل ايران نيز با همين ويژگي ها در شهرستان زارچ قرار دارد.

يزدي ها رسم دارند كه در ايام سوگواري امام حسين(ع) مراسم نخل گرداني اجرا كنند. اين نخل توسط 150 نفر در ميان مردم گردانده مي شود تا مراسم ويژه آن نمادي باشد براي آزادگي و مظلوميت امام سوم شيعيان.

http://www.talab.ir/

چهارشنبه دوم 9 1390 21:19

قديمي ترين ميدان ساعت شهري در ايران

تصاويري زيبا از مكانهاي تاريخي شهر يزد - www.taknaz.ir

قديمي ترين ساعت شهري ايران در ميدان وقت الساعت يزد نصب شده است. اين ساعت آفتابي به استناد كتاب جامع مفيدي نخستين ساعت شهري است كه فردي به نام ابوبكر ساعت ساز يزدي آن را در سال 725 هجري قمري در مدرسه ركنيه در جوار مسجد جامع يزد نصب كرد. اين مكان بعدها به نام ميدان وقت الساعت شهرت يافت.

http://www.talab.ir/

چهارشنبه دوم 9 1390 21:17
X