معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511238
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

ابرها مطمئن ترين علائم هواشناسي هستند. ابرها را مي توان به ده دسته كلي تقسيم كرد. ارتفاع متوسط هر دسته از سطح زمين هم مشخص شده است. در مناطق قطبي ارتفاع ابرها به طور كلي پايين تر است. هرچه ارتفاع ابرها از سطح زمين بيشتر باشد، وضعيت هوا بهتر است.


 

 

 

1- ابرهاي سيرو كومولوس:

 اين ابرها كه از نظر ظاهري شبيه شنهاي روان هستند، بهبود وضع هوا را نشان مي دهند. آنها معمولا پس از هواي طوفاني مشاهده شده و به دنبال آن هوا صاف مي شود. ارتفاع اين ابرها از زمين 5 الي 8 كيلومتر است.

زبان ابرها را ياد بگيريد

2- ابرهاي آلتوكومولوس:

اين ابرها نشانه صاف شدن هوا هستند، نسبت به ابرهاي سيروكومولوس مساحت بيشتري از آسمان را فرا مي گيرند، فشرده تر و كمي تيره اند. معمولا پس از طوفان مشاهده شده و در ارتفاع 1.5 الي 6 كيلومتري حركت مي كنند.

زبان ابرها را ياد بگيريد

3- ابرهاي كومولوس:

 اين ابرها به راحتي قابل تشخيص هستند. سفيد رنگ و پنبه اي اند. اگر فواصل بين آنها زياد باشد، نشانه هواي صاف است. ولي اگر بزرگ بوده و داراي چند زاويه هم باشند، مي توانند باعث بارندگي شديد و ناگهاني شوند. در هنگام دريانوردي، اگر آسمان صاف باشد، مشاهده اين ابرها معمولا نشانه رسيدن به خشكي است. ارتفاع از سطح زمين 2.5 كيلومتر يا كمتر است.

زبان ابرها را ياد بگيريد

4- ابرهاي كومولونيمبوس:

 ابرهاي باران زاي كم ارتفاع هستند. رنگشان تيره است و هر لحظه ممكن است سبب بارندگي شوند. معمولا قسمت بالاي آنها به شكل سندان است. اين ابرها با باد شديد، تگرگ و رعد و برق همراه هستند. ارتفاع آنها 1.5 تا 10 كيلومتر است.

زبان ابرها را ياد بگيريد

5- ابرهاي سيروس:

 اين ابرها در ارتفاع زياد و رگه اي شكل هستند كه از بلورهاي يخ تشكيل مي شوند و به همين دليل رنگ آنها سفيد است و در هواي صاف ديده مي شوند. ارتفاع از سطح زمين 5 الي 9 كيلومتر.

زبان ابرها را ياد بگيريد

6- ابرهاي سيرو استراتوس:

 اين ابرها از ذرات يخ درست شده اند و به شكل رگه هاي سفيد هستند. اين ابرها معمولا هاله اي به دور ماه و يا خورشيد ايجاد مي كنند. اگر ابرهاي سيروس در آسمان باشند و موجب تاريكي آسمان شده و تبديل به سيرواستراتوس شوند نشانه باريدن باران يا برف است. ارتفاع 5 الي 9 كيلومتر.

زبان ابرها را ياد بگيريد

7- ابرهاي استراتوكومولوس:

توده هاي كم ارتفاع و دايره شكل. در حال حركت هستند و معمولا آسمان را كاملا مي پوشانند ولي غالبا عمق آنها بقدري كم است كه نور خورشيد مي تواند از آنها عبور كند و ممكن است باعث بارندگي پراكنده شود ولي معمولا بعد از ظهر ها از بين مي روند و شب آسمان صاف مي شود. ارتفاع آن پايين تر از 2.5 كيلومتر است.

زبان ابرها را ياد بگيريد

8- ابرهاي استراتوس:

اين ابرها در كمترين ارتفاع قرار دارند و لايه اي يكنواخت مانند مه بوجود مي آورند كه معروف به مه كوهستان هستند. با وجود اينكه ابر باران زا نيستند ولي مي توانند موجب نم نم باران شوند. وقتي كه در طول شب به صورت ضخيم تشكيل مي شوند و صبح هنگام آسمان را بپوشانند معمولا روز خوب و آفتابي در پي خواهند داشت. ارتفاع پايين تر از 2.5 كيلومتر.

زبان ابرها را ياد بگيريد

9- ابرهاي نيمبو استراتوس:

پوششي كم ارتفاع و تيره به وجود مي آورند كه نشانه باريدن برف يا باران طي 4 الي 5 ساعت آينده است و معمولا بيش از چند ساعت تا بارندگي طول نمي كشد. ارتفاع 1.5 تا 5 كيلومتر.

زبان ابرها را ياد بگيريد

10- ابرهاي آلتواستراتوس:

اين ابرها هاله اي خاكستري رنگ به دور خورشيد يا ماه درست مي كنند و اگر احتمال بارندگي باشد، ابرها ضخيم و تيره شده و روي خورشيد يا ماه را مي پوشانند تا سرانجام بارندگي آغاز شود. ارتفاع از سطح زمين 2.5 تا 6 كيلومتر.

زبان ابرها را ياد بگيريد

 

سه شنبه سوم 8 1390 1:28

اگر به يك سفر تابستاني رفته ايد و در معرض آفتاب و گرماي شديد قرار گرفته و دچار خستگي و گيجي شده ايد و يا هوشياري شما كم شده و علايمي مثل عدم تعريق، سر درد، گرفتگي عضلات، تهوع يا استفراغ، تشنج كوتاه را احساس مي كنيد؛ اين مطلب را بخوانيد چون احتمالا دچار گرمازدگي شده ايد.


 

 

 

در توضيح گرمازدگي بايد گفت؛ تبخير بيش از حد آب از بدن، به علت گرما، سبب كاهش فشارخون مي‌شود و در نتيجه خون به طور مرتب به كليه‌ها و مغر نخواهد رسيد؛ فرد گرمازده دچار سرگيجه شده و در حالت نيمه‌ بي‌هوشي به سر مي‌برد. اما رعايت يك سري نكات، مي‌تواند جلوي بروز گرمازدگي را بگيرد يا در صورت ابتلا، باعث كنترل آن خواهد شد:

-  هشدار اول ما متوجه افراد مسن، كودكان و نوزادان و بيماران قلبي است. اين افراد را از قرار گرفتن در معرض هواي گرم و آفتاب شديد منع كنيد. تجربه نشان داده است كه بعد از 2-3 در معرض گرماي شديد بودن، اول از همه سالمندان علائم بي آبي بدن را نشان مي دهند.

 - اگر داروي ضد افسردگي مصرف مي كنيد زياد آب بنوشيد چون اغلب داروهاي ضد افسردگي توانايي دفع گرما از راه تعريق پوست را كم مي كنند.

- ورزش و فعاليت‌هاي سنگين فيزيكي را در هواي گرم و آفتابي فراموش كنيد.

- آب خنك زياد بنوشيد؛ حتي اگر احساس تشنگي نمي‌كنيد، بدن شما به مايعات نياز دارد. اگر در هواي گرم فعاليت جسمي زياد داريد حتما هر يك ساعت 2 تا 4 ليوان آب خنك يا نوشيدني هاي ورزشي بنوشيد. نوشيدني هاي ورزشي مي توانند نمك و املاح بدن را كه از راه عرق از دست رفته جبران كنند.

- به ميزان تعريق خودتان توجه داشته باشيد اگر متوجه شديد باوجود گرما زياد عرق نمي كنيد، فورا آب بنوشيد. چون ممكن است دچار بي آبي شده باشيد.

- آب‌ميوه و مايعات خنك را جايگزين چاي و قهوه كنيد؛ چون كافئين موجود در چاي و قهوه باعث از بين رفتن بيشتر آب بدن مي‌شود.

- غذاهاي پر چرب و دير هضم يا داراي پروتئين بالا، انتخاب مناسبي براي روزهاي گرم نيست. به جاي آن‌ها ميوه و سبزي تازه ميل كنيد؛ سبزيجات تازه كمك مي‌كند كه بدن خودش را راحت‌تر با گرما تطبيق دهد.

- همراه با غذا، ليموترش ميل كنيد. مي‌توانيد چند قطره ليموترش و يك قاشق شكر يا قند توي بطري آب همراهتات داشته باشيد.

گرما

- لباس زياد نپوشيد؛ لباس‌هاي تنگ با جنس پلاستيكي هم مناسب فصل گرما نيستند.

- لباس نخي و آزاد بپوشيد. لباس‌هاي آستين‌دار ولي خنك، انتخاب بهتري نسبت به لباس‌هاي بدون آستين هستند. گرماي هوا باعث سوختن سرشانه‌ها مي‌شود و عرق‌سوز شدن پوست بدن دردسر زيادي دارد.

- اگر با كودك خود سفر مي‌كنيد، براي او نيز لباس‌هاي خنك و نخي مناسب برداريد. كرم ضد آفتاب، كرم سوختگي و لوسيون‌هاي شستشو همراه داشته باشيد و بيشتر مراقب تغذيه‌ي او باشيد.

- از كلاه‌هاي لبه‌دار يا چترهاي آفتابي استفاده كنيد و اصولا بهتر است در ساعات اوليه صبح و نزديك غروب بيرون برويد كه گرما كمتر باشد.

- اگر گرمازدگي اتفاق افتاد، بيمار را ببريد در جاي خنك يا سايه دراز بكشد، پاها را بالا بگيريد و سر روي سطح باشد تا جريان خون كافي به مغزش برسد. كمي آب و نمك و يا آب‌ميوه‌ي شيرين بنوشد و يك دفعه از جايش بلند نشود. بهتر است حداقل يك ساعتي در اين وضعيت باشد و اگر استفراغ كرد، سريعاً او را به بيمارستان برسانيد تا سرم برايش تجويز شود.

- در هواي خيلي گرم پنكه هاي برقي براي جلوگيري از گزما زدگي شما كافي نيست و بهتر است يك دوش آب سرد بگيريد.

- كودكان را در داخل ماشين در بسته تنها نگذاريد

- يكي از علائم گرمازدگي، گرفتگي عضلات است. گرفتن عضلات به خاطر تعرق زياد و خروج زياد نمك از بدن اتفاق مي‌افتد. در اين حالت، ماساژ باعث از بين رفتن درد و گرفتگي نمي‌شود و فرد تنها بايد مقداري آب و نمك بنوشد.

- اگر احساس سبكي در سر و سرگيجه پيدا كرديد، نشانه اين است كه دچار گرمازدگي شده ايد و لازم است فورا به محلي خنك برويد و مايع كافي بنوشيد.

- ممكن است پوست بدن در اثر گرماي زياد، عرق‌سوز شود؛ با صابون ملايم و آب سرد سطح پوست را مرتب شستشو دهيد و اگر پوست حساسي داريد حتماً كرم‌هاي سوختگي همراه داشته باشيد.

 

 

http://www.iranisalam.com/ 

سه شنبه سوم 8 1390 1:20

چگونه چمدان ببنديم؟

 

چگونه چمدان ببنديم؟

 

 

 


چمدان‌بستن وقتي كار راحتي به نظر مي‌رسد كه در كمد لباس‌ها و كشوها را باز كينم و هر چيزي را كه مي‌خواهيم، بدون ترتيب داخل چمدان بريزيم؛ ولي مثل هر كار ديگري، بستن كوله‌بار سفر هم شيوه‌هاي خوب و بدي دارد.  براي اين‌كه در چمدان‌تان را بدون دردسر ببنديد و وسايل‌تان را همان‌جور كه مي‌خواهيد، در مقصد تحويل بگيريد، خوب است كه به نكات زير توجه داشته باشيد:

 

 

 

 

 

 

 

-  فكر برداشتن وسايل سنگين را از سر بيرون كنيد، اتو و سشوار از وسايلي است كه در بيشتر هتل‌هاي امروزي در اختيارتان قرار مي‌گيرد. اين وسايل سنگين و اضافي، بي‌خودي باعث خراب و چروك‌شدن لباس‌هاي‌تان مي‌شود.

 

- اصولاً بهتر است طوري لباس‌ها را بچينيد كه نيازي به اتوكردن پيدا نكنند. اغلب ما سه نوع لباس مختلف در سفر همراه داريم: لباس‌هاي رسمي، لباس‌هاي غيررسمي و راحت، لباس‌هاي ظريف‌تر و كوچك‌تر مثل جوراب و لباس زير. براي چيدن هركدام از اين‌ها مي‌توانيد راه‌هاي زير را درنظر بگيريد:

 

-لباس‌هاي رسمي را با چوب‌رختي در كاورهاي پلاستيكي خشك‌شويي بگذاريد. براي اين‌كه اصطكاك و روي هم ساييده‌شدن لباس‌ها و درنتيجه چروك‌ آن‌ها كمتر شود، بهتر است در هر كاور فقط يك لباس قراردهيد.

 

- كيسه‌هاي پلاستيكي زيپ‌كيپ، بهترين انتخاب براي دسته‌بندي وسايل است. مي‌توانيد كفش‌هاي كثيف، شامپو و وسايل بهداشتي و يا هر وسيله‌اي ديگري كه امكان ريختن روي لباس‌ها و خراب كردن‌شان را دارد، در آن‌ها بگذاريد.

 

- براي جا دادن لباس‌هاي راحت‌تر مثل شلوارهاي جين و بلوز و ژاكت و تي‌شرت‌ها دو تا راه وجود دارد: هم مي‌توان آن‌ها را تا كرد و هم لوله‌مي‌شوند! لوله‌كردن براي جين و تي‌شرت عالي است، جاي كمتري را در چمدان اشغال مي‌كنند و چروك هم نمي‌شوند. لباس‌هايي مثل ژاكت و بلوز را هم به‌شكل مربع تا كنيد.

 

چگونه چمدان ببنديم؟

- تا كردن لباس: تمام دكمه‌هاي لباس را ببنديد. آن را روي تخت، يا هر سطح صاف ديگر، بگذاريد، طوري‌كه پشت لباس به‌طرف شما باشد. چروك‌ها را صاف كنيد. آستين‌هاي لباس را از سرشانه بگيريد و در امتداد طول روي لباس تا بزنيد، ممكن است آستين‌ها كمي از پايين لباس بيرون بماند اشكالي ندارد، حالا يك‌سوم از پايين لباس را به داخل تا بزنيد و بعد خط تاي تازه را به سمت سرشانه‌ها بالا بياوريد و در واقع يك تاي عرضي بزنيد.

 

لوله كردن لباس: شلوارهاي جين را از وسط در راستاي طول تا كنيد، طوري كه دو پاچه‌ي شلوار روي هم قرار بگيرند، حالا از كمر شلوار شروع به لوله‌كردن كنيد تا پايين. براي تي‌شرت‌ها، آن‌‌ها را روي يك سطح صاف، به‌رو، پهن كنيد، طوري كه پشت لباس به سمت شما باشد. آستين‌ها را به عقب، به سمت خودتان، تا بزنيد. حالا يك مستطيل داريد، مستطيل را از طول يك تا بزنيد و بعد لوله‌كنيد.

 

- بهتر است لباس‌هاي زيرتان را يك‌جا بگذاريد. كيسه‌‌هاي توريِ مخصوص لباس‌شويي قيمت مناسبي دارند و چون جنس‌شان نايلون است سبك هم هستند. از اين كيسه‌ها تهيه كنيد و تمام لباس‌هاي ظريف‌تان را به صورت يك‌جا در آن بچينيد. با اين روش يك تير ديگر هم به نشان مي‌زنيد، اگر چمدان‌تان بازرسي شود، تمام لباس‌هاي‌تان زير و رو و دست‌مالي نمي‌شود و تميز مي‌مانند. جوراب‌ها را هم جفت‌جفت درهم گلوله كنيد و در كفش‌ها بگذاريد، يا نگه داريد براي اين‌كه شكاف‌ها و جاهاي خالي‌مانده‌ي چمدان را با آن‌ها پركنيد.

 

حالا تمام لباس‌ها مرتب و تاشده آماده‌ي چيدن در چمدان هستند. بايد طوري آنها را كنارهم در چمدان بگذاريد كه مثل تكه‌هاي پازل به‌هم بچسبند و فضاي خالي براي تكان خوردن نداشته باشند. چمدان را ازپهلو روي زمين قرارداده و بازش كنيد. لباس‌هاي رسمي را كه در كيسه گذاشته بوديد، وسط چمدان بچينيد. كيف لوازم آرايشي-بهداشتي‌تان را كه احتمالاً سنگين‌ترين وسيله‌ي چمدان است، در جايي بگذاريد كه وقتي چمدان به صورت ايستاده است، انتهاي آن قراربگيرد و به لباس‌هاي ديگر آسيب نرساند. لباس‌هاي لوله‌شده و تاشده را اطراف لباس‌هايي كه وسط گذاشته‌ايد بچينيد. كفش‌ها را هم لنگه لنگه در جاهاي خالي جاسازي كنيد (حتماً كه نبايد جفت‌شان كنار هم باشند!). سوراخ‌سنبه‌هاي باقي‌مانده را هم با جوراب‌ها پُركنيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.iranisalam.com

سه شنبه سوم 8 1390 1:16

 

20 توصيه براي سفرهاي كاري
20 توصيه براي سفرهاي كاري

 

 

 


برداشتن مسواك و حوله و مدارك شناسايي در هر سفري لازم است اما تنها با اين سه قلم وسيله نمي شود به يك سفر كاري رفت. همان طور كه پوشيدن لباس رسمي و به همراه بردن يك چمدان بزرگ براي يك سفر ماجراجويانه مثل غار نوردي كار عاقلانه اي نيست، رفتن به سفر كاري هم براي خودش لوازمي دارد. رعايت اين نكته ها به شما ياد مي دهد كه چطور قبل از رفتن به سفر آماده بشويد تا هم در انجام ماموريتتان موفق باشيد و هم در نبود شما خانواده و همكارانتان با مشكلي مواجه نشوند:

 

 

 

قبل از اين‌كه عازم شويد

1- كارهايتان را در مبدأ سر و سامان دهيد؛ قرارهايتان را نهايي كنيد، مداركي را كه احتياج داريد مرتب كنيد، از رزرو قطعي محل اقامت‌تان مطمئن باشيد؛ اگر لازم است كاري را به كسي بسپاريد اين كار را بكنيد كه هم وقفه‌اي در انجام كارها رخ ندهد و هم وقتي به دفتر خودتان برمي‌گرديد با كوهي از كارهاي انجام‌نشده مواجه نشويد. حتماً يكي از همكاران و يا اعضاي فاميل را (كه مي بايست صد در صد مورد اطمينان شما باشند) در جريان حساب‌هاي مالي خود قرار دهيد.

2- با اين‌كه خانواده شما از موفقيت‌تان خوشحال خواهند شد ولي يادتان باشد آن‌ها دوست دارند شما را در كنارشان داشته باشند. اگر سفرهاي كاري شما زياد است، مطمئن باشيد كه وقت كافي براي بودن كنار آن‌ها داريد؛ اگر فرزند داريد بايد بيشتر به او توجه كنيد.

3- مدارك مهم كاري را كه بايد همراه داشته باشيد، لازم نيست حتماً چند تا كپي كاغذي بگيريد و كيف دستي‌تان را سنگين كنيد؛ مي‌توانيد همه را روي يكFlash Memory كوچك ذخيره كنيد؛ اگر به پرينت كاغذي نيازي بود به هر حال همه‌جا يك دستگاه كپي هست.

4- نسبت به تعطيلات كاري مقصد آگاهي داشته باشيد. اين اطلاعات را مي‌توانيد از افرادي كه با آن‌ها در كشور مقصد كار مي‌كنيد، بگيريد.

5- يك ابزارهايي را خوب است كه همراه داشته باشيد، مثل Hard Disk براي ذخيره‌ي اسناد و مداركي كه قرار است جابه‌جا كنيد؛ Flash Memory هم در حجم كوچك‌تر همان كار هاردديسك‌ها را برايتان انجام مي‌دهد؛ شارژر وسايل الكترونيكي؛ باتري اضافه براي موبايل يا وسايل الكترونيكي ديگري كه همراه داريد.

 وقت بسيار زيادي در فرودگاه‌ها صرف منتظر شدن جهت دريافت چمدان از قسمت بار مي‌شود. بنابراين اگر سفر كاري زياد مي‌رويد در صورت امكان از ساك‌هاي چرخ‌دار (TROLLEY) با سايز مناسب جهت بردن با خود به داخل هواپيما استفاده كنيد. استاندارد سايز اين ساك‌ها معمولاً در وبسايت‌ها و دفاتر شركت هواپيمائي شرح داده شده است.

6- به غير از ابزار الكترونيكي، توي كيف‌تان دستمال كاغذي و چسب زخم حتماً بگذاريد. اگر چه وقتي سفر كاري مي‌رويد، زياد جنب و جوش نداريد و احتمال اين‌كه آسيب ببينيد تقريباً صفر در صد است ولي به هر حال گاهي كاغذ هم دست را مي‌خراشد!

20 توصيه براي سفرهاي كاري

7- خوب است يك ليست از برنامه‌هايي كه قرار است در كشور مقصد داشته باشيد، تهيه كنيد. اصطلاحاً به آن چك‌ليست مي‌گويند. چك‌ليست به شما كمك مي‌كند كارهايتان را به ترتيب دنبال كنيد و چيزي هم از قلم نيفتد؛ اين باعث مي‌شود ذهن آرام‌تري داشته باشيد.

8- وقتي به قصد كار سفر مي‌كنيد، استرس بيشتري داريد. قرار نيست برويد چند روزي را خوش بگذرانيد و برگرديد، ممكن است تمام حرفه و شغل‌تان به اين سفر وابسته باشد. سعي كنيد با تمركز ذهني و مرتب نگه‌داشتن همه چيز، مراقب اعصاب‌تان باشيد. هر چه استرس‌تان كم‌تر باشد، راحت‌تر مي‌توانيد اوضاع را كنترل كنيد و اتفاقات را آن‌طور كه مي‌خواهيد پيش ببريد.

9- از اختلاف زماني خودتان با كشور مقصد آگاهي داشته باشيد. سعي كنيد يكي دو روز قبل از سفر، خواب‌تان را با ساعت مقصد مرتب كنيد كه خيلي با مشكل كم‌خوابي و خستگي مواجه نشويد. از توي هواپيما ساعت‌تان را به وقت محلي مقصد تنظيم كنيد، هر چه زودتر به شرايط محلي مقصد عادت كنيد، سفر راحت‌تري خواهيد داشت.

10- سعي كنيد پروازهاي مستقيم را انتخاب كنيد؛ چون معطل‌شدن توي فرودگاه بعضي وقت‌ها سخت‌تر و خسته‌كننده‌تر از پرواز طولاني‌مدت است. به هر حال كه بايد اين راه را برويد، اين‌طوري با پرواز مستقيم پول كم‌تري هم مي‌پردازيد.

 پس از رسيدن به مقصد

11- بهتر است ساعت پروازي را انتخاب كنيد كه مطمئن باشيد شب به مقصد نمي‌رسيد. در روشني روز، امكان بيشتري براي ديدن خيابان‌ها و پيداكردن آدرس داريد. گاهي وقت‌ها تاكسي هم در شب سخت‌تر پيدا مي‌كنيد. به هيچ‌وجه سوار ماشين‌هايي كه آرم Taxi ندارند، نشويد. شايد هزينه‌ي كم‌تري پرداخت كنيد ولي احتمال اين‌كه مورد سرقت قرار بگيريد يا هر اتفاق ناگوار ديگري، كم نيست.

12- اگر از وضع خيابان‌ها و ترافيك آن شهر اطلاع زيادي نداريد، سعي كنيد نزديك به جاهايي كه كار داريد و قرار است بيشتر رفت و آمد كنيد، هتل بگيريد. علاوه بر اين‌كه در هزينه‌ي حمل و نقل‌تان صرفه‌جويي كرده‌ايد، استرس دير رسيدن به قرارهايتان را هم نخواهيد داشت.

13- اگر سفر كاري زياد مي‌رويد، بهتر است عادت بيدار شدن با ساعت زنگ‌دار اتاق خوابتان را فراموش كنيد. خودتان را با زنگ ساعت موبايلتان براي بيدارشدن يا هشدار زمان‌هاي خاص وفق دهيد.

14- شما قرار است با مردم اين كشور كار كنيد و داد و ستد داشته باشيد، پس بايد بيشتر مواظب رعايت قوانين و احترام به شخصيت‌هاي مهم سرزمين ميزبان‌تان باشيد.

15- ممكن است به خاطر اختلاف زمان و يا فشار زياد كارهايتان، نتوانيد در وقت معيني غذا بخوريد؛ بد نيست يكي دو تا شكلات همراهتان باشد. شكلات هم استرس شما را كاهش مي‌دهد و هم مي‌تواند كمي بيشتر جلوي گرسنه شدنتان را بگيرد.

20 توصيه براي سفرهاي كاري

16- اگر رژيم غذايي خاصي داريد، حتماً به انتخاب غذاهايي كه مي‌خوريد دقت كنيد. ميوه و سبزيجات را فراموش نكنيد. ورزش‌كردن كمك مي‌كند بدن شما خيلي راحت با شرايط آب‌وهوايي و زمان‌هاي استراحت متفاوت كنار بيايد؛ با ورزش و غذاي مناسب مراقب سلامتي خود باشيد. اين همه راه را براي انجام كارهاي مهم آمده‌ايد و بدترين چيز اين است كه توي اين موقعيت مريض شويد.

17- وقتي سفر كاري مي‌رويد، تمام روز را به احتمال زياد گرفتاريد و براي اين كه كمي هم خوش بگذرانيد ممكن است تفريحات شبانه را انتخاب كنيد. بهتر است مراقب خواب و سلامت‌تان باشيد؛

18- با افرادي كه كار مي‌كنيد، رابطه‌ي جدي و حرفه‌اي برقرار كنيد؛ براي اعتبار شغلي شما مناسب نيست كه از آن‌ها سوال كنيد كجا بهتر است غذا بخوريد يا كجاها بيشتر بهتان خوش مي‌گذرد؛ براي جواب اين‌طور سوالات قسمت اطلاعات هتل هم مي‌تواند جواب‌هاي خوبي به شما بدهد.

19- احتمالاً زمان زيادي نداشتيد كه توي بازارها بچرخيد و سوغاتي بخريد. اين‌جور مواقع بد نيست سري به فروشگاه‌هاي دور و بر هتل يا داخل فرودگاه بزنيد. شايد گزينه‌هاي زيادي براي انتخاب نداشته باشيد ولي بهتر از اين است كه با دست خالي برگرديد؛ سعي كنيد نبودنتان را يك‌جوري جبران كنيد.

20- وقتي برمي‌گرديد احتمالاً باز هم با مشكل اختلاف زمان و خستگي راه مواجه هستيد، كمي به خودتان زمان بدهيد و بعد با انرژي بيشتر و ذهن منظم‌تر به حساب كارها برسيد.

 

 http://www.iranisalam.com

سه شنبه سوم 8 1390 1:12

نخوردني هاي طبيعت

نخوردني هاي طبيعت

در فيلم ها زياد ديده ايد كه وقتي قهرمان داستان در يك موقعيت بحراني، بي آب و غذا مي ماند، به طبيعت روي مي آورد و سعي مي كند از گياهان موجود در فضا تغذيه كند. اما چيزي كه شما هيچ گاه در پشت پرده اين فيلم ها نمي بينيد، چگونگي انتخاب گياهان است. حقيقت اين است كه تنها تعداد خيلي كمي از گياهاني كه در طبيعت پيدا مي شوند، قابليت خوردن دارند. بخش اعظم طبيعت به عنوان غذاي انسان آفريده نشده و نزديك شدن به آنها مي تواند به قيمت جان شما تمام شود.

 

 

به عنوان يك قاعده كلي بد نيست بدانيد بايد از اين گياهان دوري كنيد، حتي در شرايط سخت و گم شدن در طبيعت. اين گياهان سمي هستند و خيلي زود شما را از پا مي اندازند:

- از مصرف هرگونه گياهي كه شيره سفيدي دارد خودداري كنيد، مگر آنكه به طور يقين مشخص شود كه بي خطر هستند. مثل گياه شيردندان. 

نخوردني هاي طبيعت

- از خوردن گياهاني كه كرك ريزي بر ساقه و برگ دارند خودداري كنيد.

- از مصرف برگ هاي پير يا پژمرده خودداري كنيد زيرا در برخي از آنها بعد از پژمرده شدن سموم كشنده اي ايجاد مي شود. نظير سياه سته، تمشك، آلو، هلو و گيلاس وحشي. همه آنها را ممكن است زماني كه جوان، تازه و خشك هستند بتوان بدون هيچ خطري خورد اما در زمان پير شدن ريسك بالايي دارند.

نخوردني هاي طبيعت

- از مصرف سرخس عقابي بالغ خودداري كنيد چون موجب تخريب ويتامين ب در بدن شده و مي تواند كشنده باشد. تمام سرخس هاي منطقه معتدل شمالي، زماني كه جوان هستند قابل خوردن هستند اما برخي تلخ تر از آن هستند كه بتوان آنها را خورد. در برخي از انواع، ضروري است قبل از مصرف، كرك ها كنده شود. براي اين كار انتهاي جوان را قطع كنيد، ساقه را دست بكشيد تا كرك هاي آن پاك شود.

نخوردني هاي طبيعت

- شوكران گياهي از زيرتيره چتري‌ها است كه قديمي ها به آن دوراس تفتي، بيخ كوهي و تفت بيخ هم مي گويند. اين گياه در جنوب ايران به وفور يافت مي شود و بين مردم محلي به دوراس تفتي معروف است و اصل آن را به شهر تفت يزد نسبت مي دهند. تمام بخض هاي اين گياه به شدت سمي است و بايد از آن دوري كنيد. دقت كنيد كه اين گياه از نظر ظاهري با رازيانه همانندي دارد.

نخوردني هاي طبيعت

سموم گياهان

بطور كلي دو نوع سم متداول در دنياي گياهان وجود دارد كه هر دوي آنها به سادگي قابل تشخيص هستند:

- اسيد هيدروسيانيك كه مزه و بوي هلو و بادام تلخ را دارد.

- اسيد اكساليك كه املاح آن در گياهاني نظير ريواس وحشي يافت مي شود و زماني كه روي پوست يا زبان ماليده شود با ايجاد گزش يا سوزش مشخص، شناسايي مي شود. از همه گياهاني كه اين مشخصه را دارند صرف نظر كنيد.

نخوردني هاي طبيعت

 

 http://www.iranisalam.com/t

سه شنبه سوم 8 1390 1:1
X