معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511236
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

قلعه بردوك

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر مياندوآب

قلعه بردوك

نوع بنا : تاريخي

روستاي بردوك از توابع محال صوماي برادوست در ابتداي دره سلطاني در دامنه مشرف به رودخانه كم آبي قرار دارد . اين دژ از سه بخش حصار تدافعي . ديوار مياني و ابنيه مركزي تشكيل شده : حصار تدافعي : در ساختمان حصار تدافعي از سنگهاي لاشه با ملاط احتمالا ماسه و آهك استفاده شده و ستون هاي نيم دايره و توپر بسيار محكمي در فواصلي از ديوار تعبيه شده است . كتيبه اي در دو سنگ مرمر كوچك در كنار هم در بالاي ورودي و زير قوس دروازه ديده مي شود . ديوار مياني : ورودي دروازه به شكل چهار گوش و به صورت عميق در جبهه هاي مياني دروازه در شرق دژ تعبيه شده است و به واسطه يك فضاي كوچك مستطيلي شكل معبر ورودي به بخش مياني را با دروازه اصلي بنا ارتباط مي دهد . ابنيه مركزي : در بخش مركزي قلعه بقاياي چند بناي ديگر با واحد سالم وجود دارد . اين بنا چهار گوش و مصالح آن سنگهاي چهار گوش و ملاط آن شن و آهك است . بر نوك قله نيز بقاياي يك برج ديدباني مربع شكل از سنگ لاشه و ملاط شن و آهك ديده مي شود . بالاي ورودي سنگي آن با قوس هاي كوچك – از سنگ آهك سفيد و سياه – تزيين شده و طرفين رئوس خارجي اضلاع آن با استفاده از سنگهاي تراشيده شده آتشفشاني مزين شده است . شكل قوس هاي نگهدارنده گنبدها رومي و سنگهاي سياه رنگ تراشيده شده دارد .
آدرس :در روستاي بردوك – از توابع محال صوماي برادوست- در ابتداي دره سلطاني مشرف به رودخانه
دوشنبه هفتم 9 1390 23:13

تخت بلقيس

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر تكاب

تخت بلقيس

نوع بنا : تاريخي

قدمت : دوره ساساني

( تاريخ ميلادي : 224-642 م )

كوه بلقيس با دو قله و سه هزار و دويست متر ارتفاع در 5/7 كيلومتري شمال شرقي تخت سليمان قرار دارد . استحكامات تخت بلقيس يا بلقيس ملكه صبا بر روي قله جنوبي واقع شده است . ويرانه هاي تخت بلقيس توسط هئيت هاي مختلف مورد بررسي و حفاري قرار گرفته است . حصار استحكامات اين قلعه فضايي در حدود 50 * 60 متر را به صورت پله اي در بر مي گيرد . اين حصار داراي نه ارك مشخص است . در درون حصار استحكامات . در راس قله بنايي با تالار تقريبا مربع شكل و ايواني در جلو ديده مي شود . در جلوي بنا يك تراس چند طبقه قرار دارد كه اتاق هاي پناهگاه مانند طويلي را با سقف گنبدي در خود جاي داده است . نوع معماري بنا آجرهايي به ابعاد آجرهاي ساساني و قطعات سنگ ماسه زرد رنگ با علايم حجاري ساساني قدمت اين بنا را به دوره ساساني مي رساند .
آدرس :در هفت و نيم كيلومتري شمال شرقي تخت سليمان بر روي قله جنوبي كوه بلقيس
دوشنبه هفتم 9 1390 23:12

كاخ موزه ماكو

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر ماكو

كاخ موزه ماكو

نوع بنا : فرهنگي

كاخ موزه ماكو در دو كيلومتري جاده ماكو – بازرگان و در روستاي باغچه جوق قرار دارد. در جوار اين روستا و بر دامنه كوه مرتفعي در داخل باغ نسبتا بزرگي، ساختمان مجلل و تاريخي قصر سردار ماكو- از آثار با ارزش و منحصر بفرد شمال غرب كشور قرار دارد. قصر باغچه جوق ماكو توسط اقبال السلطنه ماكويي از حكام مقتدر اواخر دوره قاجاريه و يكي از سرداران مظفرالدين شاه قاجار احداث شد. ساختمان قصر باغچه جوق به علت ويژگي هاي ممتاز هنري و معماري در سال 1353 ش توسط دولت از وراث سردار خريداري شد و بعد از انجام تعميرات ضروري در آن از سال 1364 ش براي بازديد عموم آمده شد و هم اكنون به عنوان كاخ موزه از آن بهره برداري مي شود. بنا به جاذبه هاي قوي هنري و فرهنگي اين مجموعه مورد علاق و توجه مردم منطقه و مسافرين داخلي و خارجي كشور است. در حال حاضر اين موزه شامل اشياء و لوازم زندگي سردار ماكو است كه به لحاظ موقعيت و نفوذ قابل توجه ايشان در اين خطه از كشور به ويژه در زمان حكومت پر آشوب مظفر الدين شاه اكثرا از طرف حكام و دربار روسيه براي ايشان ارسال شده بود. اين اشياء در نوع خود جالب توجه و ديدني است. به همين جهت اسباب و اثاثيه مذكور در اتاق هاي طبقات اول و دوم ساختمان مركزي به شرح زير در معرض تماشاي بازديد كنندگان قرار داده شده است. -انواع و اقسام مبل ها و صندلي هاي لوكس از جنس چوب هاي جنگلي ني و خيزران با تزئينات برجسته برنزي و رويه مخمل و نقوش كنده كاري شده- ساخت كشور هاي لهستان ، فرانسه، اتريش وروسيه. -آيينه هاي سنگي با قابهاي طلايي و استيل مشكي منبت كاري شده. -پارواني سه تكه از استيل طلايي با تزئينات ويژه پارچه اطلسي و نقوش گل و بوته ساخت فرانسه -كاناپه هاي اطلسي -پرده هاي رنگين اطلسي، پشمي توري زري با طرح هاي مختلف و...
آدرس :ماكو – 2 كيلومتري جاده ماكو- بازرگان و در روستاي باغچه جوق
دوشنبه هفتم 9 1390 23:11

قره كليسا (كليساي تاتائوس )

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر ماكو

قره كليسا (كليساي تاتائوس )

نوع بنا : تاريخي

قدمت : ساساني

( تاريخ ميلادي : 224-642 م )

اين كليسا كه به نام تادي مقدس هم معروف استدر روستاي قره كليسا از توابع سيه چشمه چالدران قرار دارد و مزار تادي مقدس است. به استناد منابع تاريخي در دوره ساسانيان بخشي از ارمنيان پيرو دين زرتشتي بودند و بخشي نيز آيين مهر پرستي داشتند. براي نخستين بار در سال 43 م دو نفر از مبشرين حضرت مسيح به نام هاي تاتائوس و بارتلمبوس از شمال بين النهرين گذشته و براي تبليغ دين مسيح به آذربايجان مي آيند. تاتائوس به منظور تبليغ در شهر آرداز مركز پادشاهي ارامنه اقامت مي كند و بدون توجه به دستور سنادوك پادشاه زرتشتي ارمنستان به تبليغ آيين مسيح دست مي زند و در نتيجه سه هزرا پانصد نفر از جمله دختر پادشاه به نام ساندوخت نيز به دين مسيح مي گروند. پادشاه ارمنستان براي ممانعت از تبليغ دين مسيح در سال 66 م فرمان قتل عام آنان را صادر مي كند و همه ارامنه مسيحي از جمله دختر پادشاه به قتل مي رسند و اجساد آنان را در محل فعلي قره كليسا و حوالي آن دفن مي كنند. در سال هاي بعد روي مزار تاتئوس مقبره كوچكي نمازگاه بنا مي كنند. كليساي قديمي در سال 1319 م بر اثر زلزله تخريب و مجددا در سال 1329 م تجديد بنا مي شود. در سال 1691 م با نصب سنگ هاي سياه در اين كليسا، اين بنا مورد تعمير مرمت قرار مي گيرد و در سال 1810 م نيز سيمون بزنوني اسقف ماكو با نصب سنگ هاي سفيد در آن تعميرات اساسي صورت مي دهد. اين بنا در دوره قاجاريه نيز به وسيله عباس ميرزا مجداد مرمت مي شود و اراضي بسياري وقف آن مي گردد. قره كليسا از دو قسمت تشكيل شده است : كليساي سايه – قسمت قديمي و كليساي سفيد كه جديدتر و بزرگ تر از كليساي سياه است. ارتفاع گنبد سياه 60/18 و ارتفاع گنبد سفيد 24 متر است. تعداد ديرهاي اطراف كليسا چهل و چهار باب و مساحت كل مجوعه كليسا با حصار دير ها 6285 متر مربع است. تزئينات اين كليسا به دو بخش تقسيم مي شود: الف- نقش و نگارهاي روي بدنه كليساي قديمي كه احتمالا ريشه در اساطير دارد. ب- تزئينات بدنه قسمت جديد كليسا شامل تصاويري از قصه هاي قديميريال طاق نما ها، نيمه ستون هاي برجسته و قوس هاي تزئيني حجاري شده است.
آدرس :ماكو- روستاي قره كليسا از توابع سيه چشمه
دوشنبه هفتم 9 1390 23:9

گور دخمه فخريگاه

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر مهاباد

گور دخمه فخريگاه

نوع بنا : تاريخي

قدمت : دوره مادها

 

تقريباً در پانزده كيلومتري شمال شهرستان مهاباد در جنوب قريه «آگريگاش» (ايندرقاش) اثر تاريخي با عظمت فخريگاه از دوره مادها قرار دارد. داخل گوردخمه از دو قسمت با ارتفاع پنجاه سانتيمتر تشكيل شده است. داخل گوردخمه از دو قسمت شمالي آن متشكل از دو پله ورودي و دو ستون با ارتفاع 10/2 متر است. در انتهاي سمت غربي اين بخش ، مقبره اي كه سابقاً محل دفن مردگان بود و دو مقبره كوچك تر به ابعاد مساوي وجود دارد. بخش جنوبي آن پايين تر از بخش شمالي قرار دارد و داراي دو ستون و دقيقاً رو به جنوب است. دخمه فخريگاه داراي چهار ستون و دو پله در سمت ايوان است. باستان شناسان و محقيقين زيادي اين دخمه را ديده اند و درباره آن مطلب نوشته اند. به عنوان مثال «دياكونف» درباره آن مي نويسد: شمالي ترين مقبره مادي فخريك در ماناي باستاني نزديك مياندوآب (مهاباد) است كه جلو خان ندارد و سقف ساده سنگي آن را چند ستون نگه مي دارد و ظاهراً محلي بوده است براي گذاشتن جنازه ها. تعيين قدمت اين مقبره دشوار است، ولي تشريفات تدفين در آن با رسمي كه در گذدشته در ناحيه اطراف درياچه اروميه متداول بود تفاوت دارد. رومن گير شيمن آن را مربوط به مقبره يك شاهزاده مانايي مي داند. هرتسفلد و ديگران معتقدند كه اين مقبره مادي است و از نظر حجاري و ستون بندي در شمار مقابر مهم دوره ماد است.
آدرس :در پانزده كيلومتري شمال شهرستان مهاباد در جنوب قريه «آگريگاش »
دوشنبه هفتم 9 1390 23:8

دروازه سنگي

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر خوي

دروازه سنگي

نوع بنا : تاريخي

قدمت : دوره قاجاريه

( تاريخ ميلادي : 1796-1921 م )

اين دروازه كه بازمانده حصار قديمي شهرستان خوي است در شرق خيابان طالقاني و جنوب بازار قديمي اين شهر قرار دارد . اين دروازه معبر ورودي شهر خوي و نيز حصاري دفاعي در برابر تهاجم دشمن بوده است . بعضي از مورخين و محققين اين اثر را به دوره ايلخاني و به زوجه (آباقاخان ) نسبت مي دهند و برخي ديگر نيز آن را مربوط به دوره قاجار مي دانند . از آنجا كه آخرين حصار شهر- ساخته شده به دستور عباس ميرزا نايب السلطنه – تا سال 1320 ش بر جاي بود و قسمتهايي از آن نيز تا چند سال پيش در بافت قديمي شهر ديده مي شد و با توجه به سبك معماري و مقايسه آن با آثار باقي مانده دوره قاجاريه در تبريز و خوي چنين به نظر مي رسد اين مجموعه در همان دوره قاجار ساخته شده باشد . (كنت دوگوبينو) از دروازه سنگي خوي در نوشته هاي خود نام مي برد و چنين مي نويسد : خوي شهر دلپذيري است . دروازه زيبايش به شيوه بناهاي قاهره از مرمر سياه و سفيد ساخته شده است و من نظير آن را در هيچ جاي ديگر ايران نديده ام اين دروازه بلافاصله به بازار باز مي شود . دروازه سنگي خوي با دو نوع مصالح ساخته شده است . ضلع شمالي آن كه در امتداد بازار قديمي قرار دارد با آجر ساخته شده و طاق آن جناقي است . ضلع جنوبي آن نيز با يك در ميان چيدن سنگهاي خاكستري و سياه تزيين شده و به صورت نيم دايره موزون و هماهنگ درآمده و از زيبايي و جلوه خاصي برخوردار است . در زير قوس سنگي سمت جنوب و طرفين هلال سردر ورودي دروازه نقش دو شير حجاري شده است . دروازه سنگي خوي شاهد بسياري از وقايع تاريخي بوده و هنوز آثار گلوله هاي شليك شده توسط مهاجمين عثماني در آن ديده مي شود .
آدرس :در شرق خيابان طالقاني و جنوب بازار قديمي خوي
دوشنبه هفتم 9 1390 23:7

پل خاتون

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر خوي

پل خاتون

نوع بنا : تاريخي

قدمت : سال 1170 تا 1200 ه .ق

 

اين پل در فاصله دو كيلومتري جنوب شرقي خوي و بر روي يكي از شاخه هاي رودخانه قطور در زمان (احمد خان دنبلي ) يكي از بزرگان خوي بين سالهاي 1170 الي 1200 ه .ق ساخته شده است . جهت پل شمالي – جنوبي است . طول پل 50 متر و عرض و ارتفاع آن هر يك هفت متر است . اين پل هفت دهانه بزرگ و هفت دهانه كوچك در بالاي پايه ها و شش پايه سنگي دارد . ارتفاع پايه هاي سنگي از كف پل دو متر است . فاصله بين پايه هاي سنگي را با طاق هاي جناقي متناسب و مستحكمي برپا داشته اند . پايه هاي پل در هر دو جهت مخالف و موافق آب رودخانه آب شكن هاي مثلثي به اندازه دو متر دارند . پل خاتون هفت چشمه طاق بزرگ و هفت چشمه طاق كوچك در بالاي پايه ها دارد . تمامي اين چشمه طاق ها به وسيله طاقهاي جناقي و با آجر و ملاط گچ و قسمتهاي وسط طاق نيز با سنگ و ملاط گچ پوشش داده شده است . بعد از اتمام كار طاق زني ديواره هاي طرفين پل خاتون را با آجر تا ارتفاع مورد نظر بالا برده و ميان اين ديواره ها را با ملاط و مصالح آجر و سنگ پر كرده اند . سطح گذر پل به علت بزرگتر بودن طاق مياني پل از ساير طاقها و به علت متقارن بودن طاقهاي بزرگ داراي شيب ملايم به دو طرف شمال و جنوب است . مصالح اصلي بنا سنگهاي تراشيده سفيد رنگ نامنظم و سنگهاي تراشيده منظم . قلوه سنگ . سنگ لاشه .و آجرهايي به ابعاد 25 * 25 * 5 و 18 * 18 * 5 و ملاط آهك و گچ و ساروج است .
آدرس :اين پل در فاصله دو كيلومتري جنوب شرقي خوي و بر روي يكي از شاخه هاي رودخانه قطور قرار دارد .
دوشنبه هفتم 9 1390 23:6

يخچال دو قوز پله( نه پله)

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر اروميه

يخچال دو قوز پله( نه پله)

نوع بنا : تاريخي

قدمت : قبل از اسلام

 

يخچال دوقوزپله در محله اي قديمي به نام عسگرخان و در كناز نهر كوچكي به نام «دره چاي» در شهر اروميه قرار دارد. تا قبل از گسترش شهر به صورت فعلي، اهالي اروميه از اين يخ استفاده مي كرده اند و نيز مراسم چهارشنبه سوري رادر كناز حوضچه اي كه آب نهر به آن مي ريخت و فاصله اش با يخچال حدود چهل متر است، برگزار مي كردند. با توجه به شكل ساختمان ونقشه اين يخچال ، به نظر مي رسد اين بنا به دوره قاجار تعلق دارد. بنا و سقف اآن از سنگ و آجر است.اين يخچال هنوط سالم باقي مانده و صدماتي به آن وازد نشده است.فضاي داخلي انبارذخيره يخ- سالن اصلي- به علت تناسب خاص وكشيدگي ارتفاع آن و دقتي كه در آجر چيني سقف آن به كاررفته داراي شكوه و گيرايي جالب توجهي است. اين يخچال به همت مديريت ميراث فرهنگي استان به گالري تبديل شده است.
آدرس :اروميه - محله اي قديمي به نام عسگرخان و در كناز نهر كوچكي به نام «دره چاي»
دوشنبه هفتم 9 1390 23:4

قلعه بردوك

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر اروميه

قلعه بردوك

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويه

( تاريخ ميلادي : 1501-1722 )

در 6 كيلومتري روستاي بردوك در محال صوماي برادوست قلعه ‏مستحكمي از سنگ با تامين كليه شرايط ديده باني بنا شده است. از اين قلعه به عنوان دژي ممتاز كه بر معبر ورودي خروجي دره اشراف كامل دارد استفاده مي شد. دژ متشكل از سه بخش حصار تدافعي ،ديوار مياني وابنيه مركزي است. ‏در ساختمان حصار تدافعي (محيطي) از سنگ هاي لاشه استفاده شده است. ملاط بين آنها احتمالا از ماسه آهك بوده و ستون هاي نيم دايره اي به صورت توپر و بسيار محكم در فواصلي از ديوار از تعبيه شده است. اين ستون ها هم به منظور تقويت حصار و هم براي ايجاد منظري نيكو مورد نظر بوده است. مصالح دروازه اصلي از سنگ هاي آهكي تراشيده شده است. تزئينات جبهه اي آن با استفاده از سنگ هاي تراشيده شده از نوع آتشفشاني صورت گرفته است. يك كتيبه در دو سنگ مرمر كوچك همجوار بالاي ورودي و زير قوس دروازه ديده مي شود. ‏دروازه ورودي كه به شكل چهارگوش طراحي و اجرا شده، در فرورفتگي جبهه مياني ساختمان تعبيه شده است. بناي دروازه ساده و با مصالحي از سنگ هاي لا‏شه، ملاط و احتمالا شن و ماسه ساخته شده است. معبر ورودي تنگ و تا مقابل دروازه مربو ط به بخش ثانوي با شيب كم در صخره ايجاد شده است. ‏در بخش مركزي قلعه بقاياي چند ابنيه وجود دارد كه يك واحد آن فعلأ سالم مانده است.طرح اين واحد چهارگوش است و مصالح آن از سنگ هاي كوچك ملاط شن و آهك است. طاق سنگي به صورت لنگه زده شده و روزنه مياني آن كوچك و مربع شكل است. غير از اندود ضخيم كه احتمالأ آهك به عنوان پوشش ديوارهاي داخلي مورد استفاده قرار گرفته است، ، تزئين ديگري ندارد. بر نوك قله كوه نيز بقايايي از يك برج ديده باني ديده مي شود.
آدرس :اروميه - 6 كيلومتري روستاي بردوك محال صوماي برادوست
دوشنبه هفتم 9 1390 23:3

قلعه كاظم داشي (كاظم خان )

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر اروميه

قلعه كاظم داشي (كاظم خان )

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 1914- 1918 م (ساخت) سال

 

اين قلعه صخره اي با ارتفاع بيش از سي و پنج متر به صورت شبه جزيره در ساحل درياچه اروميه قرار دارد . در گذشته اين محل (يكدر) و (قرخلار) (چهل تن) ناميده مي شد . در سالهاي 1914- 1918 م شخصي به نام كاظم خان – از افراد غيور قوشچي – اين قلعه را جهت دفاع در برابر حمله هاي (اسماعيل آقا سيميتقو) ساخت . آثار عمارت و ساختمانهاي متعددي از سنگهاي بزرگ و تراشيده در پي و بناي اين قلعه به چشم ميخورد . در اين قلعه تعدادي سنگ قبر از مرمر سفيد و درخشان وجود دارد كه روي انها عباراتي به خط نسخ زيبايي حجاري شده است . در بالاي اين قلعه چاهي به طول و عرض دو و نيم متر و عمق هشت متر ديده مي شود . اين قلعه فقط يك در دارد كه به جاده سنگي باز مي شود . در قرن هفتم ه. ق به دستور هلاكو خان اين قلعه تجديد بنا شد .
آدرس :در ساحل درياچه اروميه
دوشنبه هفتم 9 1390 23:1
X