معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511255
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

اين چشمه در چهار محال بختياري قرار دارد.اين چشمه با دبي اب بسيار زياد از دامنه هاي زردكوه سرچشمه ميگيرد و پس از گذر از پيچ خم هاي فراوان به درياچه سد كوهرنگ ميريزد و از تونل كوهرنگ وارد زاينده رود ميشود.

793fb57187b30df2980a7088d63db2eb_large_400

مناظر بسيار زيباي طبيعي اطراف چشمه و حضور عشاير در منطقه باعث شده كه زيبايي اين منطقه بيش از حد شود.
دسترسي به اين منطقه با هر نوع خودرويي به راحتي امكان پذير ميباشد.اين چشمه از چلگرد 30 كيلومتر فاصله دارد

چهارشنبه دوم 9 1390 1:12

سنگ و استفاده از مصالح سنگ همواره در احداث بنا، از ديرباز در ايران مورد توجه معماران بوده و حجاري و تراش سنگ نيز بر شكوه و عظمت دوره‌هاي معماري ايران افزوده است.


"قلعه چالشتر" در استان چهار محال و بختياري تلفيقي از معماري دوران قاجار در ايران با معماري اروپايي است كه با ستونهايي ايستاده از سنگ ، خودنمايي مي -‌كند.

قلعه چالشتر - چهار محال بختياري - ايرانگردي

اين قلعه در منطقه " چالشتر " واقع شده، كه در دوره صفويه مركز حكمراني چهارمحالي‌ها بوده است كه ‌به ‌وسيله كلانتران روستاهاي و مناطق تحت سيطره خود را كنترل مي‌كردند و پس از انتصاب "حسين قلي‌خان " به عنوان ايلخان بختياري ، در اواسط حكومت ناصرالدين شاه، حكمرانان اين منطقه از حاكميت بر چالشتر خلع و تنها به زمين داران بزرگ تبديل شدند.

 

مديرپايگاه قلاع تاريخي چهارمحال و بختياري معتقداست:مجموعه قلعه تاريخي چالشتر كه به " قلعه خاني" مشهور مي‌باشد،در ‪ ۱۱۰‬سال پيش در چالشتر احداث و بنا شده است.

"اردشير آخوندي " درگفت و گو با ايرنا افزود: دريكي‌ازسرستونهاي سنگي اين مجموعه قلعه،تاريخ ساخت آن را به سال ‪۱۳۲۱‬هجري قمري حك كرده‌اند.

وي‌گفت: مجموعه تاريخي چالشتر شامل " سردر سنگي"،"خان‌نشين "، " اندورني "، " حمام "، " انبارها " و " اصطبلها " است.

به گفته وي، قلعه عياني و خان‌نشين اين مجموعه تاريخي داراي ‪ ۳۸‬ستون سنگي با سر در و ايوان مي‌باشد.

آخوندي يادآور مي‌شود: " ازاره سنگي " منقوش اين مجموعه قلعه شامل نقوش افسانه‌اي و اسطوره‌اي،زندگي روزمره،گل وگياه،گل و گلدان، گل و مرغ، نقوش پيچش گياهي و نقوش فرشته است.

به‌گفته وي،اين نقوش به صورت ماهرانه و زيبا خلق شده و در برخي موارد به صورت برجسته حجاري شده است.

آخوندي‌ادامه‌داد:دراين مجموعه قلعه، اندروني با يك دالان به‌قسمت خان‌نشين ارتباط داشته و ايوان آن داراي ‪ ۱۰‬ستون سنگي است.

مدير پايگاه قلاع چهارمحال وبختياري گفت: ايوان با آجركاري وكاشي معرق در لچكي‌ها و پيشاني بنا با ازاره‌هاي سنگي منقوش شامل درختان تاك،گل و گلدان ،گل و مرغ و سرو و كاج تزئين شده است.

آخوندي اظهار داشت:اتاقهاي اين مجموعه قلعه نيز با نقوشي به سبك نقاشي "لندني" كه تلفيقي از هنر نقاشي ايراني و غربي است، مزين است.

به گفته وي،اين سبك نقاشي كه در دوره قاجار به اوج خود مي‌رسد شامل نقوش گل و گلدان،افسانه ليلي ومجنون ونقوش اسلامي شامل يوسف و زليخا به همراه خط نوشته‌اي از آيات قرآن است.

قلعه چالشتر - چهار محال بختياري - ايرانگردي

وي يادآور شد: در بخشي از سر درهاي اين مجموعه قلعه، همچنين معماري " سنتوري" كه‌به صورت مثلثي شكل بانقوشي به سبك " شير و شكر" است، به چشم مي خورد.

به گفته آخوندي، حمام قلعه تاريخي چالشتر نيز مزين به كاشي‌آبي فيروزه‌اي و سفيد سربي بوده است.

وي يادآورشد: سقف اندروني اين قلعه به صورت قابهايي از چوب گردو است و درهاوپنجره‌هاي اتاقهاي اين مجموعه‌نيزازجنس چوب گردو به صورت گره چيني شده مي‌باشد.

آخوندي خاطر نشان كرد: اين مجموعه قلعه داراي پنج ايوان است و پنج اتاق نيز در اندروني آن وجود دارد و در مجموع داراي ‪ ۴۰‬ستون است.

مجموعه قلعه تاريخي "چالشتر" شهركرد در مركز استان چهارمحال و بختياري واقع شده و هرروزآماده بازديد براي علاقه مندان به هنر حجاري ايراني است.

دوشنبه نهم 8 1390 13:25

تالاب گندمان تالابي است در نزديكي شهر گندمان از شهرستان بروجن.

وسعت اين تالاب كه در جنوب غربي گندمان واقع شده، ۹۸۰ هكتار است و ارتفاع آن از سطح آب ۲۲۱۹ متر است. منابع تامين كننده آب تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه‌ها (چشمه هاي حاشيه تالاب چون گل كوچك، گل بزرگ، مرادان و نصيرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.

تالاب گندمان - چهار محال بختياري - ايرانگردي

پوشش گياهي تالاب را عمدتاً گونه هاي حاشيه اي و نم پسند تشكيل مي‌دهد كه از آن جمله مي‌توان به درختان بيد، مرغ، جگن، ساز، ني، لويي، زنبق، آلاله آبي، هزار ني، بارهنگ آبي، نخل مرداب، عدسك آبي و بزواش اشاره كرد. پرندگاني چون لك لك، شكاريا، حواصيل، بالكان، مرغابي سانان، يلوه و سليم هم در تالاب گندمان ديده مي‌شوند. ماهي هاي تالاب نيز شامل ماهي گورخري، سفيد كولي، ماهي پوزه دار و سياه ماهي است.

تالاب گندمان - چهار محال بختياري - ايرانگردي

از امكانات ويژه تفريحي و ورزشي اطراف تالاب، پرورش و نگهداري اسب و همچنين سواركاري در مرغزار پيرامون تالاب است. سنت پرورش اسب از زمانهاي بسيار دور در اين منطقه بختياري معمول بوده و نژاد ويژه‌اي به وجود آورده است كه آميزه‌اي از نژاد بومي و عربي است.


ويكيپديا

دوشنبه نهم 8 1390 13:20

چغاخور تالابي در شهرستان بروجن (استان چهارمحال بختياري) است. به گفته اميني (۱۳۸۱)، تالاب بين المللي و زيباي چغاخور با مساحتي حدود ۲۳۰۰ هكتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و كلار (۳۸۳۰ متر) در نزديكي شهر بلداجي واقع گرديده‌است.

تالاب چغاخور - چهار محال بختياري - ايرانگردي

اين تالاب در مسير جاده شهركرد-خوزستان قرار گرفته و از شهر كرد ۶۵ كيلومتر فاصله دارد. فضاي وسيع، هواي مطبوع، چشم اندازهاي بديع و وجود انواع پرندگان مهاجر و بومي همراه آداب ورسوم اصيل بختياري هااين تالاب را در رديف يكي از كانون‌هاي مهم جذب گردشگري در استان چهارمحال بختياري قرار داده‌است.

تالاب چغاخور - چهار محال بختياري - ايرانگردي

طبق اثر اميني (۱۳۸۱)، ويژگي منحصر به فرد تالاب، وجود نوعي ماهي از خانواده گامبوزيا (كپوردندان) در اين مكان است.درتابستان ديدن عشايربختياري وروستاهاي بختياري نشين اطراف چغاخوربسيارلذت بخش است. مناسب ترين زمان‌ها براي بازديد از اين تالاب فصل‌هاي بهار و تابستان ذكر شده‌است.

تالاب چغاخور - چهار محال بختياري - ايرانگردي

دوشنبه نهم 8 1390 13:18

پل تاريخي زمانخان در مجاورت شهر سامان در استان چهارمحال و بختياري واقع شده است. تفكر اوليه ساخت پل در اين مكان به دوره ساسانيان برمي گردد. اين پل به دستور زمان‌خان يكي از سران ايل قشقايي كه زماني دامنه كوچ آنها تا منطقه مي‌رسيد بر روي رودخانه زاينده‌رود احداث گرديد.

پل زمان خان - چهار محال بختياري - ايرانگردي

دهكده سياحتي زاگرس كه داراي واحدهاي اقامتي و مشرف به زاينده رود و پل زمانخان است در مجاورت اين پل بنا شده است. قرار گرفتن اين پل بر روي آبهاي زاينده رود و وجود مناظر طبيعي چشمگير اطراف در كنار اقدامات عمراني انجام شده، اين منطقه را به يكي از قطب هاي گردشگري استان چهارمحال و بختياري تبديل كرده است.

پل زمان خان - چهار محال بختياري - ايرانگردي

دوشنبه نهم 8 1390 13:16

آبشار آتشگاه در ۱۹۰ كيلومتري شهركرد و در ۴۰ كيلومتري شهر لردگان در دره‌اي روح افزا به طول ۲ كيلومتر قرار گرفته است. مسير اين آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضاي سرسبز از انواع درختان و گياهان جنگلي فراگرفته است. شيب زياد و پستي و بلندي هاي دره، آبشارهاي كوچك متعددي را ايجاد كرده است.

آبشار آتشگاه - چهارمحال بختياري - ايرانگردي

مسير اين ابشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضاي سرسبز و بي نظيري از انواع درختان و گياهان جنگلي فراگرفته است.

آبشار آتشگاه - چهارمحال بختياري - ايرانگردي

رودخانه خرسان يكي از سرچشمه هاي اصلي رودخانه بزرگ كارون بوده و از ارتفاعات برفگير دنا و زاگرس مركزي در جنوب استان اصفهان و شمال كهگيلويه و بوير احمد سرچشمه گرفته و پس از الحاق چندين رود و چشمه ديگر در استان چهار محال بختياري وارد استان خوزستان ميگردد.

آبشار آتشگاه - چهارمحال بختياري - ايرانگردي

دوشنبه نهم 8 1390 13:14

قلعه دزك شهر كردقلعه دزك، قلعه‌اي است در روستايي به نام دزك كه در استان چهارمحال و بختياري و در فاصله 32 كيلومتري شهركرد، (مركز استان چهارمحال و بختياري) واقع است. علي اكبر دهخدا در هنگام جنگ جهاني كه به چهارمحال گريخته بود از اين كتابخانه استفاده كرد و تأليف امثال و حكم و لغتنامه خود را با استفاده از منابع موجود در قلعه دزك آغاز نمود.دزك از روستاهاي بخش كيار،دهستان كيار شرقي،شهرستان شهركرد از زمره محال چهار گانه(لار ،كيار، مي‌زدج و گندمان) كه در فاصله 35 كيلومتري جنوب شرقي شهركرد مركز استان واقع گرديده است و جمعيت آن بر اساس سرشماري سال (1375) 3581 نفر اعلام شده است.

ghale-dezak_01


اين بنا كه در جنوب خاوري روستاي دزك قرار دارد، در دو طبقه و به صورت باشكوهي ساخته شده است. طبقه اول در وسط داراي يك هشتي ورودي است كه از طرفين به محوطه بزرگ قلعه منتهي مي شود. در طرفين هشتي چهار ايوان قرار دارد كه دو ايوان آن رو به شمال و دو ايوان ديگر رو به جنوب قرار گرفته و شامل چند اتاق و انبار هستند. از طريق ايوان هاي شمالي طرفين هشتي مي توان به طبقه دوم راه پيدا كرد. بعد از مسير راه پله ها محوطه اي بزرگ به نام حوضخانه قرار دارد كه در وسط آن سالن بزرگي به نام سفره خانه با تزيينات گچبري و نقاشي هاي زيبا وجود دارد. اشكال مختلفي از قبيل ملايك به عنوان مظهر پاكي، كله شير حاكي از قدرت و دلاوري و مناظر زيبا از شكار و گچبري هاي گل و بوته در حاشيه هاي بزرگ و كوچك اين سالن ها ديده مي شود. سقف سفره خانه چوبي، به شكل قاب بندي و داراي در و پنجره هاي سيم كوبي شده است. اتاق آينه نيز در جوار حوضخانه و سفره خانه قرار گرفته و به صورت باشكوهي تزيين شده است. اين اتاق تقليدي از سبك اروپايي است و شباهت زيادي به اتاق آينه قصرهاي ايتاليا دارد. در حال حاضر قسمت هايي از آينه هاي اين اتاق فرو ريخته است. در قسمت شمال اين بنا ساختمان اندروني وجود داشت كه به طور كلي از بين رفته است. در كل مي توان گفت كه از مجموع چهار برج اين بنا تنها دو برج باقي مانده است.ghale-dezak_02_400ويژگيهاي معماري

از نظر ويژگيهاي معماري كاخ قلعه مشروطيت كه الهام گرفته ازقصرهاي اروپايي قرن هاي گذشته با آرايش ايراني مي‌باشد كه با تزئينات الحاقي ديگر آن،نشانگر نفوذ فرهنگي و توجه به غرب در ان هنگام بوده است. اين بنا با توجه به آب وهواي منطقه در دو طبقه با ايوانهاي شمالي وجنوبي مشرف به بيشه‌هاي منتهي به كوهستان و رو به قبله ساخته شده است تا اتاقهاي همكف حداكثر بهره گيري از نور و گرما در زمستان و اتاقهاي طبقه اول بيشترين هواي خنك را در تابستان داشته باشد. پي ها وديوارهاي اصلي بنا به منظور حداقل رساندن تبادل حرارتي به شكل قابل توجهي قطور ساخته شده و با پوششي از آجر درنماي بيروني واندود كاهگل در نماي خارجي با لايه‌اي از گچ،سفيد كاري و محافظت گرديده است اين بنا داراي چهار برج مخروطي شكل است بدون كاربري نظامي كه دو برج قسمت جنوبي سالم و دو برج قسمت شمالي نيمه مخروبه و بيشتر براي القاء شكوه و ابهت ساخته شده وبه عنوان انبار و زندان استفاده شده اندطبقه همكف و اول بنا، دو ايوان در قسمت شمالي و جنوبي دارد كه نور لازم را براي اتاقهاي مجاور، زير برجي و سفره خانه، آيينه خانه و اتاقهاي جنبي ديگر فراهم مي‌كند.همچنين قرينه بناي فعلي در جنوب حياط داخلي قسمت شاه نشين ونيز در جنب آن ابنيه‌ها ي الحاقي ديكري وجود داشته كه متاسفانه بواسطه عوامل تخريبي مختلف به جز صفه و بخاريهاي تزئيني آنه اثر ديگري بر جا نمانده است در حال حاضر اين كاخ قلعه20/5076 متر مربع وسعت دارد و با توجه به اهميت لزوم حفظ هويت فرهنگي آن به

شماره 1731/3 در سال 1368 هجري شمسي در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است


تزئينات


در اين بنا انواع هنر هاي تزئيني معماري قابل ملاحظه مي‌باشد كه عموما در طبقه اول بنا به كار برده شده است. در پوشش آجر خارجي سعي شده تا از هنر«آجر چيني» و تلفيق آن با كاشيكارهاي لعابي هندسي نقشهاي زيباي بيشتري حاصل آيدجالبترين و زيباترين قسمتها در اين بنا، تالار سفره خانه و اتاق آيينه هستند تالار سفره خانه در گذشته بوسيله فرشي 50 مفروش مي‌شده كه متاسفانه در دهه‌هاي اخير مفقودگرديده است. حاشيه بالايي ديوار هاي اين تالار واطراف در هاي اصلي و ورودي با گچ بريهاي قالبي با نقشهايي اسطوره‌اي از فرشته، شير و شكاروفرهاد كوهكن با الهام از داستا نهاي هفت پيكر نظامي گنجوي آراسته شده است.همچنين تصاويري از خوانين وبزرگان بختياري در اندازه‌هاي مختلف براي تكميل تزئينات اين قسمت به كار رفته است. در ايوانهاي ورودي و شمالي طبقه اول ستون هاي گچبري شده‌اي ديده مي‌شود كه با نقوش حصيري شكل بر روي تير هاي چوبي آفريده شده اند.اطاق آيينه كه در حقيقت يكي از هشت اطاق بازمانده اصيل از اين نوع در منطقه مي‌باشد در خور توجه است. اين اتاق كه ديوارها وسقف آن با آيينه تزئين شده با تكنيك نقاشي پشت شيشه شكوه بيشتري يافته است. نقاشي ها عموما تصاويري از سواركاري، قصر ها وابنيه سلطنتي با طرح هاي اروپايي، گل ومرغ نماي ونماي خارجي خود بنا هستند در ديوارهاي شرق و غرب آن چهار عدد قاب آيينه طراحي شده كه مربوط به الحاقات سابق الذكر در دهه‌هاي 1330 هجري شمسي به بعد مي‌باشد و بوسيله روشنايي برق در پشت آن به عنوان شب چراغ مورد بهره برداري قرار مي‌گرفته است. از ديگر تزئينات بكار رفته در بناي فوق الذكر درهاي چوبي آن مي‌باشد كه به انواع ساده در طبقه همكف ومعرق با مفتول نشانده به صورت قاب وتنگه با ابزار زني پيرامون قابها در طبقه اول تقسيم مي‌گردد.

از نظر كار هنري بر روي سنگ،اين بنا برخلاف بسياري قلاع خان نشين منطقه داراي تنوع نبوده و تنها به نصب ساده ستونهاي سنگي با كار مختصر بر روي آنها و در نشيمن گاهها و ورودي و ازاره‌هاي طبقه همكف بخش جنوبي ونيز قسمت صفه شمالي، به نقشهاي هندسي و يا گلهاي ساده چند پر اكتفا شده است. در ميانه حياط پر درخت شمالي، حوض سنگي بزرگي، با طرح ايراني چند ضلعي قرار دارد كه آب آن قبلا از چشمه‌هاي موجود در ارتفاعات جنوبي مشرف به روستا بوسيله تنبوشه به حوض نسبتا كوچك در جلوي حياط شمالي آورده شده وسپس بر اساس اختلاف سطح ونيروي ثقلي به تدريج به آ نماي حوض اصلي در داخل حياط كه در چهار سوي خود صورتكهاي انساني را داراست واز دهانشان آب با فشار به بيرون ريخته مي‌شود منتقل مي‌شده است در ميانه ديواره شمالي حياط مشرف به حوض بزرگ،كاشيهاي كوچك رنگي براي ايجاد تنوع به چشم مي‌خورد كه در كنار هم نقوش هندسي لوزي، مربع و بيضي رابه وجود آورده اند و در اين ميان كاشي آبي رنگي قرار داده شده كه بر روي آن نوشته شده(سنه 1325 هجري قمري مباركباد) كه گويا مربوط به اتمام طر حههاي تزييناتي داخلي بنا بوده و احتمالا به وقايع سياسي اجتماعي ازجمله مسئله اعاده مشروطيت بي ارتباط نمي‌باشد.

دوشنبه نهم 8 1390 12:59

معرفي شهرستان بروجن

بُروجـِن يكي از شهر‌هاي استان چهارمحال و بختياري ايران است. بروجن در بخش مركزي شهرستان بروجن واقع است. جمعيت اين شهر بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۹٬۰۷۷ نفر بوده است.

از بروجن همواره به عنوان يكي از سردترين شهرهاي كشور در گزارشات هواشناسي نام برده مي‌شود در عرض جغرافيايي(۵۱ درجه و ۱۸ دقيقه شرقي) و طول جغرافيايي (۳۲ درجه شمالي) قرار دارد. ارتفاع اين شهرستان از سطح متوسط دريا ۲۱۹۷ متر است.از لحاظ اقليمي داراي شرايط نيمه مرطوب با تابستان معتدل و زمستان بسيار سرد مي‌باشد. تعداد روزهاي يخبندان در حدود ۱۲۲ روزدر سال مي‌باشد. حداقل مطلق دماي اين ايستگاه به ۲۷- درجه مي‌رسد و حداكثر مطلق دماي مشاهد شده به 36 درجه سانتيگراد بالغ گرديده است. بارش سالانه اين ايستگاه بطور متوسط به ۲۴۳ ميليمتر بالغ مي‌گردد و داراي دو فصل خشك و مرطوب است. فصل خشك آن از خرداد تا شهريور ادامه دارد و فصل مرطوب آن از مهر ماه آغاز و تا ارديبهشت ادامه دارد. در مجموع بارش فصل زمستان به ۴۴ درصد و پاييز به ۳۲ درصد و بهار به ۲۴ درصد مي‌رسد و تابستان ۱ در صد بارش را داراست. بروجن يكي از مرتفع ترين شهرهاي كشور است كه اين خصيصه بروجن را از جهت محيط زيست حيواني و گياهي بسيار غني و پر جاذبه نموده‌است.

talabcheghakhor-broojen

اين شهر در دشتي به وسعت حدود ۵۸۰ كيلومتر مربع در شرقي ترين نقطه استان قرار گرفته‌است.

تاريخ دقيق اسكان در اين مكان مشخص نيست، هرچند قديمي ترين تاريخ مسجل براي بروجن را مي‌توان بر اساس سنگ مزاري كه چندي پيش در اين شهرستان با تاريخ فوت متوفي به سنه ۱۰۰۴ هجري قمري يافت شده محاسبه كرد. تاريخ مركزيت جمعيت به حدي كه بتوان آن را شهر ناميد به زمان نهضت مشروطيت وتجمع بختياريهادراين شهربراي فتح اصفهان وتهران مي‌رسد. رشد جمعيت بروجن از دهه‌هاي سوم و چهارم قرن حاضر آغاز شده و با توجه به موقعيت جغرافيايي آن كه در محدوده تلاقي سه استان فارس واصفهان و چهارمحال بختياري وسه ايل بزرگ بختياري قشقايي و بوير احمد قرار گرفته از زمينه بسيار مناسبي براي توسعه برخوردار است. خصوصا اينكه يكي از شهرهاي اصلي در مسير ترانزيتي خوزستان به اصفهان نيز محسوب مي‌شود. مردم شهر بروجن به زبان فارسي و بختياري تكلم مي‌كنند و در قديم لهجه اي مخصوص به اين شهر هم وجود داشته كه چند شاعر محلي هم به اين گويش اشعاري سروده و مي سرايند و اين لهجه را به طور كامل، تنها در همان اشعار مي‌توان يافت و لهجه مردم با آن متفاوت مي‌باشد . داراب افسربختياري شاعرشهير زاده اين شهرستان است و چشمه سياه سرد و تالاب چغاخوروآداب ورسوم اصيل بختياريها ازجاذبه‌هاي گردشگري اين مناطق به شمار ميآيد قاليهاي پشم يلمه‌اي و قالي وقاليچه‌هاي بختياري بروجن بسيار مشهور است. در گذشته نيز گيوه اين شهرستان شهرت كشوري داشته‌است.يكي از دانشمندان اين شهر مهدي منصوري بروجني است كه در حال حاضر در صنعت پتروشيمي مشغول است

سوابق تاريخي

استان چهارمحال و بختياري در جنوب شرقي ايران واقع شده است(البته صحيح جنوب غربي است) ساكنان استان چهارمحال و بختياري كلاً به دو گروه يكجانشين و كوچ نشين تقسيم مي شوند . بنابراين در يك نگرش كلي به جمعيت استان مي توان مجموع ساكنان آن را به سه گروه زير تقسيم كرد :

الف – روستائياني كه اصولاً يا جزو عشاير نيستند يا از عشاير اسكان يافته هستند و بيشتر به مشاغلي نظير كشاورزي ، دامداري و بافت قالي اشتغال دارند .

ب – شهرنشيناني كه از عشاير و روستائيان سابق منطقه مهاجران ساير نقاط تشكيل شده اند و بيشتر به امور اداري و خدماتي اشتغال دارند .

ج – عشايري كه هنوز داراي زندگي متحرك هستند و لااقل سالي دوبار جابه جا مي شوند و به اصطلاح ييلاق و قشلاق مي كنند .

استان چهارمحال و بختياري به علت شرايط جغرافيايي خاص خود و قرار گرفتن در منطقه اي كوهستاني و سردسير ، همواره از شرايط مساعدي براي توليد فرش دستباف برخوردار بوده است و توليد فرش نسبت به ساير صنايع دستي از اهميت بيشتري برخوردار است و قالي عمده ترين صنعت دستي استان چهارمحال و بختياري است كه در درجه اول در روستاها ، بعد در بين عشاير اسكان يافته و دست آخر در شهرها رواج كامل دارد . قالي از وسايل لوكس زندگي عشاير محسوب مي شود و نشانگر منزلت و تفاخر آنهاست .

مهمترين مناطق قاليبافي در استان چهارمحال و بختياري عبارتند از : چالشتر – سامان – اشگفتك – پيربلوط – ارجنگ – وردنجان – فرخ شهر – بروجن – بلداجي – فرادبنه – هيرگان – باباحيدر – اردل و نواحي تابعه آن – شلمزار و همچنين گروه فرشهاي طايفه اولاد .

درحال حاضر كليه قالي هاي چهارمحال و بختياري را مطابق با مناطق بافت و بويژه بافندگان آنها مي توان به دو گروه عمده تقسيم نمود :

1- قالي بختياري كه حاصل دست بافندگان عشاير بختياري و يا ساكنيني است كه منشأ نژادي آنها از طوايف لر بختياري هستند .

2- قالي قشقايي كه ماحصل دست عشاير ترك قشقايي مي باشد .

دو اثر تاريخي به ثبت رسيده در بروجن
بناي تاريخي حمام مكتبخانه ويل بروجن در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد حمام مكتبخانه از حمامهاي دوره قاجاريه و پل مصلي براساس كتيبه سنگي آن در سال 1319 هجري قمري 500 سال قبل از امضاي فرمان مشروطيت ساخته شده است.

آب سفيد" بروجن سبكترين آب ايران و جهان

ايرنا:فرماندار شهرستان بروجن چهارمحال و بختياري گفت: آب چشمه "آب سفيد" سبزكوه بروجن پس از بررسي‌هاي به عمل آمده در روزهاي پاياني سال ‪ ، ۸۴از سوي كارشناسان امور آب وزارت نيرو به عنوان سبكترين آب ايران و جهان اعلام شد."فيروز آقايي" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: سختي املاح معدني آب اين چشمه نسبت به آبهاي معدني ديگر در جهان در حد سبكي ‪۱۴۰ است و اين آب يكي از سالمترين و سبك‌ترين آبهاي جهان است.

به گفته وي ، دبي خروجي اين چشمه كه در ارتفاع دو هزار متري واقع شده ، سه مترمكعب در ثانيه است و بخشي از آن براي تامين آب شرب شهرهاي شهرستان بروجن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
آقايي اظهارداشت: اين چشمه يكي از زيباترين چشمه‌هاي كشور است كه آب آن نيز بسيار سرد و خنك است.
نام چهارمحال وبختياري بر زبان هر كسي كه جاري مي‌شود، بي‌شك سرزمين آبهاي روان ايران در ذهن و يادآور تداعي و زنده خواهد شد.
نام سرزمين چشمه‌ساران زاگرس و فلات مركزي ايران،سرزمين خروشنده و خروشان زاينده‌رود و كارون و نام تالابهايي جاودان كه فقط در چهارمحال وبختياري يافت مي‌شود.
خيلي‌ها نامش را با آب معدني چشمه‌سار بزرگ "ديمه" مي‌شناسند، همان آبي كه پاكترين و سالمترين آب جهان نامش داده بودند.
اما چشمه‌اي را مي‌شناسيم، كه آبش زنده‌كننده هرآنچه در زمين مي‌جبند است و آن را بايد چشيد تا قدر درياي سنگي چهارمحال و بختياري را دانست.
"آب سفيد" شهرستان بروجن چشمه‌ساري از ميان ‪ ۷۰۰چشمه سار چهارمحال و بختياري است، كه از كوه بزرگ سبزكوه در منطقه تفريحي چغاخور سرچشمه مي گيرد.
اين چشمه تالاب چغاخور را سيرآب مي‌كند و پس از طي طريق درميان كوهساران راهي كارون و خروشندگي آن مي‌شود.
مردم محلي مي‌گويند: اين آب شفابخش براي كليه درد و درمان بسياري از بيمارهاي گوارشي بسيار مطلوب است.
حال كه ميهمانان نوروزي چهارمحال وبختياري به پايان تعطيلات و تفريح خود در اين استان رسيده‌اند، مي‌توانند با سفر به شهرستان بروجن از اين آب سالم نيز ظرفي براي بستگان و چشم انتظاران خود ببرند بي‌آنكه براي آن هزينه‌اي پرداخت كرده باشند.
به گزارش ايرنا، در حال حاضر سالانه ‪ ۳۰۳ميليون و ‪ ۱۳۵هزار ليتر آب معدني در اين استان توليد و روانه بازار مي‌شود.
اين ميزان آب معدني در شش شركت بسته بندي در شهرستانهاي شهركرد، كوهرنگ و فارسان توليد مي‌شود.
شهرستان بروجن در ‪ ۶۰كيلومتري مركز استان چهارمحال وبختياري واقع شده و سه تالاب بزرگ و بين‌المللي چغاخور ،گندمان و سولقان در آن واقع شده است.

وجه تسميه بروجن:

: "برو" از ابرو گرفته شده و "جن" تازي‌شده‌ي گن است كه خود سبك‌شده‌‌ي گين است. كه پسوندي شناخته شده است؛ از آن‌جا مي‌گوييم كه شايد در پارينه بروجن ديه‌اي هم‌چون ابرو بوده و از آن روي بدان بروگن گفته اند.

 

وجه تسميه ديگري از بروجن:

قدمت بروجن به روايتي به ده هزار سال پيش مي رسد . و اسم بروجن بدين سبب امد كه در سالهاي بسيار دور ميان دو قوم اكسينا و بخادا(بختياري كنوني) درگيري بوده و قوم بخادا براي دفاع برجهاي زيادي براي ديدباني ودفاع ساخته بود كه بدين سبب به ان شهر اورجست مي گفتند كه بعد به اورجن(كه همكنون نيز اهالي آن مي گويند) وسپس به بروجن تغيير كرده

 

ياد گيوه هاي ملكي بروجن به خير!

شهر بروجن يا اروجن استان چهارمحال و بختياري از دير باز به عنوان پايگاه فرهنگي و هنري اين استان شناخته شده است.
بروجن در زمان هاي گذشته به ويژه در زمان انقلا ب مشروطه اول و دوران مظفرالدين شاه براي خان هاي بختياري و قشقايي شهري پركشش بود.
سرداران فاتح تهران از جمله سردار اسعد بختياري و صمصام السلطنه بختياري هنگامي كه به تهران رفتند، كفش و پوجاري به پا داشتند: همان گيوه بروجني. اين كفش آنها را چالا كتر مي كرد و اسب سواري با آن آسانتر بود.
گيوه دوزي بروجن چهارمحال و بختياري، از زمان قاجار به بعد در همه بازارها و بازارچه هاي ايران براي خود جايي باز كرد.
يكي از استادان گيوه دوزي بروجن، كه اين هنر را از نياكانش آموخته است، مي گويد: در زمان هاي ق-دي-م گيوه بهترين پوشش براي نگهداري پاي مردم جاي جاي ايران به ويژه در سنگلا خ ها و كوهستان ها بود.
حاج محمد نيكبخت، معروف به محمد گيوه چي در گفت وگو با ايرنا افزود: رويه اين كفش ها از كرباس ناب بود و كف آنها از استخوان حيوانات و چوب سخت ساخته مي شد. ويژگي اين گيوه ها، خنك كردن پا در تابستان و گرمابخشي آن در زمستان بود.
به گفته وي، مهم ترين گيوه ساخت اين شهر در زمان هاي گذشته، گيوه ملكي يا همان گيوه شاهي بود. آوازه ساخت اين نوع گيوه كه هنوز برخي از كوچ نشينان قشقايي استان فارس، آن را به پا دارند، به نمايشگاه هاي جهاني نيز رسيده بود.
يكي از كارشناسان هنرهاي بومي استان چهارمحال و بختياري در اين زمينه گفت: گيوه دوزي در بروجن صد ساله است و نخستين گيوه ها در زمان صفويه به بازار آمد.
محمدرضا طاهرزاده افزود: گيوه سنتي پا را دچار بوي بد نمي كند، ولي گيوه هاي جديد تقلبي با كف پلاستيكي موجب بروز مشكل هاي پوستي مي شود.

اماكن ديدني و توريستي بروجن

قصد سفر داريد،دنبال جايي مي گرديد كه دل به طبيعت بسپاريد و فارغ از يك زندگي پر نوسان و پراسترس ساعتي را بگزرانيد و نيرويي براي فرداي دوباره بيابيد ؛با ما همراه شويد،به سوي ديار بروجن طبيعت زيباي زاگرس

بهترين زمان براي سفر به بروجن تابستان است؛با اين حال لباس گرم فراموش نشود.

مسير نيز سهل است:از اصفهان ـمباركه ـبروجن يا اصفهان ـ شهرضا ـ بروجن يا شهركرد ـ بروجن و از شرق نيز ايذه ـ اردل ـ بروجن يا ايذه ـ لردگان ـ بروجن و نيز ياسوج ـ سميرم ـ بروجن

 

گردشگاه سياسرد بروجن

چشمه سياسرد در 5 كيلومتري شهر بروجن قرار گرفته است. هواي خنك و مطبوع و درختان زيبا و كهنسال اطراف اين چشمه مكاني بسيار زيبا براي تفرج و استراحت ساكنين شهر بروجن و ساير گردشگران بوجود آورده است. به طوريكه همه روزه و بويژه در روزهاي تعطيل اين مكان شاهد گشت و گذار تعداد زيادي از مسافران و گردشگران مي باشد. از ويژگيهاي بارز اين مكان وجود درختان كهنسالي است كه عمر برخي تا ۶۰۰ سال تخمين زده مي شود؛همراهي اين درختان تنومند با چشمه سارهاي زيبا مناظري بس بديع آفريده است. در گذشته اين مكان براي ساكنين منطقه جنبه مقدس و مذهبي نيز داشته است ولي در حال حاضر بيشتر به جنبه گردشگري آن توجه مي شود.

فضاسازي هاي مناسب و سهل الوصول بودن ميل به بازديد از اين گردشگاه را دوچندان كرده است.

 

امكانات و تسهيلات بروجن

جاده آسفالته، فضاي سبز،آبنماهاي زيبا، سرويس بهداشتي، سكوي نشيمن، دسترسي به واحدهاي اقامتي و پذيرايي شهر بروجن، تجهيزات جهت بازي كودكان، پاركينگ، آب آشاميدني.

 

بلداجي شهر گز بروجن

آيا مي دانيد بهترين گز ساخت كجاست؟ حتما مي گوييد گز بلداجي اصفهان ‌‌‌اشتباهي كه خيلي از افراد مي كنند و گز بلداجي را ساخت اصفهان مي دانند

بلداجي يكي از شهرهاي شهرستان بروجن مي باشد.خياباني در اين شهر نيست مگرآنكه در آن حداقل يك كارگاه گز سازي ببيني .گز ساخت اين شهر به دليل كيفيت مواد اوليه مشهورترين گز ايران شده است.

 

امام زاده حمزه علي بروجن

از مناطق توريستي مذهبي نزديك بلداجي مي توان به امام زاده حمزه علي اشاره كرد.مرقد اين امام زاده در بالاي يك كوه واقع شده است و پلكاني بسيار زيبا به آن منتهي مي شود و بر دشتي بسيار زيبا مشرف است.امكانات اقامتي در دامنه كوه از قبيل پارك ،بازارچه، محلهاي اقامتي و پارك بازي احداث شده است .اين مكان زايران بسياري خصوصا در تابستان را به خود جذب مي كند.

 

تالاب چغاخور

از مناطق بسيار زيباي ديگر تالاب چغاخور است كه يك مكان بسيار مفرح براي دوستاران طبيعت است.اين مكان زيستگاه پرندگان بسياري است و همچنين از آن جهت پرورش ماهي نيز استفاده مي شود.دخالتهاي انساني و خصوصا ساخت يك سد بر روي آن محيط طبيعي آن را تا حدودي بر هم زده است ولي با اين حال هنوز مكاني بس زيباست.

 

شهر گندمان بروجن

يكي ديگر از شهرهاي شهرستان بروجن ،شهر گندمان است.يك منطقه زيبا و تاريخي و داراي مردماني خون گرم و با صفا . از مناطق توريستي اين ناحيه تالاب گندمان و امام زاده مادر- دختر را مي توان نام برد.

منبع : borujenbameiran.blogfa.com

دوشنبه نهم 8 1390 12:57

شهرستان شهركرد با مساحت حدود ۳۶۹۲ كيلومتر مربع در شمال شرق استان چهارمحال و بختياري قرار گرفته‌است از لحاظ موقعيت نسبي از سمت شمال و شرق و جنوب شرقي به استان اصفهان از طرف غرب به شهرستان كوهرنگ و از طرف جنوب و جنوب شرقي به فارسان و اردل منتهي مي‌شود. مركز اين شهرستان شهركرد است.

pol-amankhan-shahrekord_400

تاريخچهٔ شهركرد
نام شهر كرد قبلاً ده كُرد بوده‌ است. در سال هزار و سيصدو چهارده ده كرد از دهستان به شهرستان تبديل شد و با تغيير واژهٔ «ده» به «شهر» نام شهركرد بر آن گذارده شد.

زبان مردمان شهركرد فارسي است. اهالي بسياري از شهرهاي اين شهرستان مانند سامان - بن - شهركيان (شهرك) و طاقانك به زبان تركي نزديك به تركي قشقايي نيز تكلم مي‌كنند.

به چه دليل پسوند كرد براي شهركرد گذاشته‌اند: در سالايان دور زماني كه اصفهان پايتخت بود كردها نقشه حمله به اصفهان را ميريزند كه شاه آن زمان با فهميدن اين موضوع فكر چاره مي‌كند كه با كردها چه كند به همين دليل گروهي از كردهاي با اسم و رسم را كه هنوز از اين نقشه خبر دار نشده‌اند را جمع ميكند و در شهركرد يا دهكرد به آنها زمين مي‌دهد و چون شهركرد در سر راه حمله كردها بوده و به اصفهان نزديك بوده و نظر به رسم كردها كه حمله به خودي را خيانت مي‌دانستن كردها بعد از مواجهه با كردهاي مستقر در شهركرد دست از حمله بر مي‌دارند و گروهي از آنان در همينجا يعني شركرد مستقر مي‌شوند از اين رو به اين شهر، شهركرد مي‌گويند.


اتابكان فارس و لرستان نيز از شهركرد بدليل موقعيت راهبردي آن به عنوان پاسگاه و تامين عبور و مرور استفاده مي‌كرده‌اند. شهرسيتان شهركرد از شرق به شهرستان‌هاي فرخشهر و روستاي طاقانك و از سمت غرب به شهرستان چالشتر، بن، و روستاهاي وردنجان شيخ شبان، كاكلك اشكفتك محدود مي‌شود.


موقعيت جغرافيايي
اين شهرستان در طول شرقي ۴۹ درجه و ۲۲ دقيقه تا ۵۰ درجه و ۴۹ دقيقه‌است و از نظر عرض جغرافيايي در عرض شمالي ۳۲ درجه و ۲۰ دقيقه تا ۳۳ درجه و ۳۱ دقيقه قرار گرفته‌است. به لحاظ وضعيت توپوگرافي اين شهرستان در بخش شمالي رشته كوه زاگرس و در حاشيه گسل زاگرس قرار گرفته و از ارتفاعات آن مي‌توان به كوه جهانبين و كوه شيراز اشاره كرد كه با ارتفاع بيش از ۳۰۰۰ متر آن را پوشانيده‌است. فواصل بين رشته كوهها را دشتهاي وسيعي فرا گرفته‌است از عمده‌ترين دشتهاي منطقه مي‌توان به دشت شهركرد، دشت بن، دشت هفشجان اشاره نمود.


جاذبه‌هاي طبيعي
درياچه سد زاينده رود در شمال اين شهرستان و رودخانه زاينده رود، گرداب بن و چشمه زنه از جمله جاذبه‌هاي طبيعي آن است كه هر كدام مناظر زيبايي را خلق كرده‌اند


جاذبه‌هاي مذهبي
امامزاده دو معصوم و مسجد جامع در مركز شهر


جمعيت
برآورد جمعيت اين شهرستان در سال ۱۳۸۲ حاكي از آن است كه اين شهرستان در سال مذكور داراي ۳۸۰۳۱۲ نفر جمعيت بوده كه ۲۵۳۵۹۶ نفر آن برابر با ۷/۶۶ درصد در مناطق شهري و ۱۲۶۷۱۶ نفر برابر با ۳/۳۳ در مناطق روستايي سكونت داشته‌اند.
ويكي پديا

دوشنبه نهم 8 1390 12:54

طولاني ترين آبشار ايران در لردگان

آبشار آتشگاه لردگان طولاني ترين آبشار ايران است كه در چهارمحال و بختياري خودنمايي مي كند...

 اين آبشار 3كيلومتري كه به آبشار مينياتوري ايران معروف است، يكي از بي نظير ترين جاذبه هاي طبيعي كشور به شمار مي رود كه در 190 كيلومتري شهركرد و در40 كيلومتري شهر لردگان قرار دارد و به دره‌اي مي ريزد كه با پستي و بلندي هاي خود آبشارهاي كوچك متعددي را ايجاد مي كند كه يكي از بي نظيرترين ترين جلوه هاي طبيعت را به وجود مي آورد.

طولاني ترين آبشار ايران در لردگان

مسير اين آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان از فضاي پرسيب و سرسبزي مي گذر كه در آن مي توانيد انواع درختان و گياهان جنگلي كمياب را ببينيد.

رودخانه خرسان يكي از سرچشمه هاي اصلي رودخانه بزرگ كارون و از ارتفاعات برفگير دنا و زاگرس مركزي در جنوب استان اصفهان و شمال كهگيلويه و بوير احمد سرچشمه مي گيرد و پس از الحاق چندين رود و چشمه ديگر در استان چهار محال بختياري وارد استان خوزستان مي شود.

طولاني ترين آبشار ايران در لردگان

براي رسيدن به اين آبشار بايد به 40 كيلومتري شهر لردگان، پس از روستاهاي ميلاس و سردشت شوش در روستاي آتشگاه سفر كنيد. روستاي آتشگاه كه خاطرات سرداران عيلامي را به ياد مي‌آورد،‌ دره‌‌اي تنگ و زيبا با خصوصيات بكر و طبيعي است كه در ميان آن، نهر خروشاني جاري است و سنگ‌هاي آهي و گچي و درختان كهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشك پيرامون آن را فرا گرفته‌اند.

در فاصله‌ 200 متري‌ دره‌ هم دو آبشار نسبتا بزرگ‌ خواهيد ديد كه در كنار عناصر زيباي‌ طبيعي‌ مانند دره‌، سبزه‌زار و اقليم‌ مناسب‌، فضاي‌ بسيار فرحبخشي‌ را جهت‌ گذران‌ اوقات‌ فراغت‌ فراهم‌ آورده‌اند.

 

طولاني ترين آبشار ايران در لردگان

جاده آسفالته، نشيمنگاه، آلاچيق، سرويس بهداشتي و دسترسي به روستاهاي اطراف از امكانات موجود درآبشار اتشگاه لردگان است.

اگر گذارتان به لردگان افتاد، يادتان باشد كه سري هم به پيست اسكي چلگرد در حاشيه روستاي چلگرد بزنيد كه در بخش شرقي دامنه كوه كاركنان واقع شده است.

طولاني ترين آبشار ايران در لردگان

چشمه برم، چشمه سندگان، امام‌زاده شهسوار در 45 كيلومتري باختر لردگان، امام‌زاده جعفر در 5 كيلومتري باختر لردگان و امام‌زاده حسن در 75 كيلومتري خاور لردگان هم از ديگر ديدني هاي اين منطقه هستند.

تبيان 

دوشنبه نهم 8 1390 12:50
X