معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511241
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

بافت قديم دزفول را خانه ها و بناهايي آجري تشكيل مي دهد كه صرفنظر از شكل و اندازه از هويتي خاص تبعيت مي كنند هويتي آجري با نوع معماري خاص منطقه دزفول ، شهري با زبان آجري . خانه تاريخي تيزنو به شماره ۲۵۷۳ در رديف آثار ملى ايران به ثبت رسيده و يكي از بزرگترين و زيباترين خانه هاي محله قلعه است كه در ضلع شرقي ميدان اصلي اين محله واقع شده است. پيكره اصلي خانه متعلق به دوره صفويه است كه تغييرات عمده اي در دوره قاجار و اوايل پهلوي به خود ديده است .


محله قلعه قديمي‌ترين محله شهر دزفول بوده كه در اصل به خاطر همجواري با قلعه نظامي كه به خاطر حفاظت از پل ساساني ساخته شده بود به اين نام شهرت يافته است.

خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول

خانه تيزنو دزفول برگرفته از هويت غني معماري دزفول با مصالحي از آجر و خشت و به شيوه يك ايوانه اصفهاني ساخته شده است .  ورودي بنا در مجاورت حوزه علميه معزي قرار گرفته است . و ورود به خانه از ضلع غربي بنا و از سمت مركز محله قلعه صورت مي گيرد. ( با احداث  خيابان ساحلي اين مركزيت از بين رفته است.)  در دو طرف سردر ورودي سكوهاي كوچكي به نام خواجه نشين قرار دارد كه براي استراحت رهگذارن خسته و يا نشستن كسي كه جهت باز شدن در به انتظار مانده مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.
پس از عبور از سردري بزرگ و زيبا وارد فضاي مسقفي به نام ” هشتي ” مي‌شويم كه به عنوان فضاي تقسيم كننده عمل مي نموده به نحويكه از سمت چپ آن به بيروني (قسمت پذيرايي از ميهمانان ) و از سمت راست آن به اندروني‌ (فضاي خصوص خانه) مي رسيم. بعلاوه هشتي به دليل ايجاد محرميت، مانع ديد مستقيم رهگذران از بيرون به فضاهاي داخلي مي‌شود. زير سقف عرق چين هشتي رسمي بندي ( كاربندي ) شده است و اين رسمي بنديها از نوع دوازده ضلعي هشت و نيم هشت پركار مي‌باشد. كفساري هشتي از جنس قلوه سنگ رودخانه اي مي‌باشد.  اندروني يا حياط اختصاصي بنا معمولا جهت سكونت اهالي خانه مورد استفاده قرار مي‌گرفته كه در حال حاضر ورودي آن از سمت هشتي مسدود و در تملك شخص ديگريست.
بعد از گذر از هشتي ، به فضاي بيروني خانه مي  رسيم حياطي زيبا كه در نگاه اول چشم هر بيننده اي را خيره به آجركاري هاي دور تا دور آن مي كند كه معماران زيردست دزفولي با ظرافتي خاص طرح هاي شگفت و زيبايي را با آجرهاي تكامل يافته دوره صفويه خلق كرده اند. نماي زيباي خانه با قوس هاي رومي و پنج و هفت با وجود تنوع خود تقارني زيبا و شكوه خاصي را به نمايش گذاشته است.

خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول

بيروني:
فضاي اصلي خانه درونگرا بوده و داراي يك ايوان اصلي در طبقه همكف و دو ايوان فرعي در طبقه اول است. كفسازي حياط با استفاده از آجرهايي با ابعاد ۲۰٫۲۰٫۳ صورت گرفته است. بنا دو طبقه بوده و طبقه همكف آن به واسطه ۴ پله از سطح حياط بالاتر مي‌باشد. در جلوي ايوان اصلي و اتاق‌هاي طبقه همكف صفه قرار دارد.
در نماهاي داخلي و بيروني اين بنا در قسمت بالاي طاقها با استفاده از آجر خوون چيني هاي زيبا و ظريفي با طرحهاي متنوع اجرا گرديده كه نظر هر بيننده اي را به خود جلب مي كند.
نماي ايوان اصلي با ارسي مسدود شده بود كه تابش نور خورشيد به قطعه شيشه هاي رنگي ارسي  تلألو زيبايي را در ايوان به وجود مي آورده است. در دو طرف ايوان اصلي اتاقهاي كوچكي قرار دارد كه به آنها “غلام گردش  يا گوشوار” گفته مي‌شود.

خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول

 ورود به ايوان اصلي از طريق اين اتاقهاي كوچك صورت گرفته است. بعدها به دليل سكونت چندين خانواده فاميلي در اين خانه از آنها به عنوان مطبخهاي خانوادگي نيز استفاده شده  و ارسي ايوان از ميان برداشته شده است. از ديگر فضاهايي كه در اكثر خانه هاي قديمي دزفول ديده ميشود وجود دو نوع زير زمين است ،شبستان و شوادان . شبستان اين خانه كه نسبت به سطح حياط حدود ۱۵۰ سانتيمتر پايين تر مي‌باشد، داراي سه ورودي است كه به واسطه چند پله ارتباط آن با حياط برقرار مي‌شود. شبستان با مصالح بنايي ساخته شده ؛ ديوارهاي آن باربر بوده و وزن ديوارهاي طبقات فوقاني را به زمين منتقل مي‌نمايد. نورگيري شبستان از طريق روزن هاي متعدد و كوچكي صورت مي‌گيرد كه در نماي صفه مشاهده مي‌شوند.  اختلاف سطح طبقه همكف با حياط اين امكان را فراهم مي‌كند تا نورگيري شبستان به آساني انجام شود. شيبدار بودن كف اين روزنها موجب انعكاس نور به شبستان شده به نحوي‌كه تمام فضاها را روشن   مي‌كند.

خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول

شوادان بنا نسبت به شبستان در سطحي بسيار پايين تر قرار گرفته است. شوادان هاي دزفول ، حفره هايي دست كند مي باشد كه در ديوارها و سقف آن از هيچ نوع مصالح بنايي استفاده نشده و فقط در كفسازي و ساخت پله هاي آن آجر به كار رفته است. شوادان ها يكي از ويژگي هاي خاص و ويژه معماري دزفول است كه كاربري هاي متنوعي داشته است از جمله كار تهويه هوا و خنكي ساختمان را بر عهده داشته ، به اين صورت كه شوادان دريچه اي در بيرون خانه براي ورود هوا داشته و با توجه به عمق شوادان و رطوبت موجود در آن ، هواي در شوادان خنك شده و اين هواي خنك از طريق كانال هايي در بخش هاي مختلف ساختمان توزيع مي شده است. علاوه بر آن به عنوان محلي خنك و آرام در تابستان ها مورد استفاده قرار گرفته ، همچنين اين شوادان ها به خانه هاي همجوار راه داشته است و به اين صورت ارتباط نزديكي ميان همسايه ها  وجود داشته است.

خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول

شيب موجود در سقف پلكاني كه ارتباط حياط با صحن شبستان را برقرار مي كند نيز با مصالح آجري تزئين و بدينوسيله از ريزش سنگهاي بستر طبيعي زمين نيز جلوگيري مي نموده اند.  لازم به ذكر است حفر شوادان به دليل استحام زياد بستر طبيعي زمين در دزفول كه از سنگ كنگلومرا است ميسر شده است گفتني است كنگلومرا سنگي رسوبي است كه وجود ذرات گل و آهك در لابه لاي آن مانند ملات بسيار مستحكمي عمل نموده كه اين ذرات را به هم متصل مي نمايد. در دو طرف حياط راه پله هايي با پله هاي بلند قرار دارد كه ما را به طبقه اول ساختمان هدايت مي كنند ، در طبقه اول صفه هايي آجر فرش شده قرار دارد كه در گذشته در فصولي كه هوا مساعد بوده ، از آن به عنوان محلي براي استراحت و دور هم نشيني استفاده مي شده است. و در حال حاضر نيز با توجه به نزديكي خانه تيز نو به ساحل زيباي رود دز و موقعيت خاص قرار گيري آن در شهر دزفول ، منظره اي چشم نواز و دل انگيز را در جلو ديد بازديد كنندگان به نمايش مي گذارد.
 نام گذاري خانه :
دليل نام گذاري اين خانه تاريخي به اسم تيزنو ، نام مالك آن بوده است .

در حال حاضر خانه تيزنو تغيير كاربري داده و به عنوان اداره ميراث فرهنگي دزفول از آن استفاده مي شود و يكي از جاذبه هاي گردشگري دزفول محسوب مي شود .
 گردشگراني كه از دزفول بازديد مي كنند مي توانند لذت ميهماني جشن آجر را در آن به نظاره بنشينند.
عكس و مطلب : محمد آذركيش

خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول

خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول
خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول

خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول
خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول
خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول

خانه تاريخي تيزنو دزفول - نمادي از معماري آجري دزفول

http://www.ir.mihanblog.com

يکشنبه ششم 9 1390 19:16

دزفول در شمال استان خوزستان واقع شده و به عنوان شهر سبز اين استان نام گذاري شده است. اين شهرستان با داشتن جاذبه هاي فراوان طبيعي ، تاريخي و مذهبي يكي از شهرهاي توريستي كشور به شمار مي رود و همه ساله به خصوص در ايام نوروز پذيراي خيل عظيمي از گردشگران از سراسر كشور مي باشد.

در گزارش تصويري زير برخي از جاذبه هاي و ديدني هاي شهرستان دزفول معرفي مي شوند.
تهيه عكس و مطالب : محمد آذركيش – اختصاصي سايت جامع شهرستان دزفول

بافت قديم آجري دزفول را گذرهاي سرپوشيده اي به نام ساباط به هم متصل مي كند كه سال ها هويت معماري بومي اين منطقه را در خود دارند . ساباط زرنگار دزفول در نزديكي خانه شهيد عراقي و پله هاي مقدميان در بافت قديم دزفول و در نزديكي پل دوم دزفول واقع شده است.

كوه سگريون در شمال شهرستان دزفول و در منطقه شهيون واقع شده است . فاصله اين منطقه از طريق جاده حدود ۶۰ كيلومتر و از طريق هوايي حدود ۴۰ كيلومتر مي باشد. در زمستان قله اين منطقه برفگير بوده و در اواخر زمستان و بهار آب و هوايي مطبوع دارد . اين منطقه با داشتن درختان بلوط تفرجگاه زيبايي براي گردشگران مي باشد. كه در سايه آنها ارام گيرند همچنين گروه هاي كوهنوردي نيز از اين منطقه استقبال زيادي مي كنند.اين عكس به صورت پانورما و متشكل از چهار عكس مي باشد.

شهرستان دزفول با داشتن جاذبه هاي طبيعي بسيار و هواي دلپذير هر صاحب ذوقي و اهل دلي را با گرمي به آغوش خود مي پذيرد. در ميان اين مناطق منطقه شهيون دزفول با داشتن درياچه ، آبشارها و كوه ها و چمن زارهاي سرسبز بسيار ديدني است.

بقعه بابا يوسف آرامگاه يكي از شعراي شهرستان دزفول است كه با نمايي آجري و زيبا زينت داده شده و در فهرست آثار ملي به شماره ۸۳۷۴ به ثبت رسيده است . اين بقعه در نزديكي پل سوم شهر دزفول واقع شده است.

http://www.ir.mihanblog.com

يکشنبه ششم 9 1390 19:13
 
 

بقعه محمد بن جعفر طيار دزفول - عكس : محمد آذركيشبقعه محمد بن جعفر طيار (ع) در فاصله پنج كيلومتري شهر دزفول ، در شهركي به اين نام قرار دارد و يكي از زيارتگاه هاي مهم شهرستان دزفول به شمار مي رود .
صاحب بقعه فرزند جعفر طيار برادر امام علي عليه السلام و داماد امام علي عليه السلام (شوهر ام كلثوم) است كه در سال ۱۹ هجري قمري در جنگي كه براي فتح شوشتر در اين منطقه صورت گرفته بود به همراه سپاه اسلام به عنوان يكي از فرماندهان سپاه اسلام به اين منطقه آمده بود .

معماري بقعه :
بقعه داراى گنبدى ۱۲ ترك است كه با كاشى سبز رنگ ساده و يكرنگ تزئين شده اند ،اين گنبد با حاشيه بندى كاشى هاى ترك ها و نقش و نگار هندسى و حاشيه سياه رنگ و لچكى سفيد و نقوش منظم و قرينه سازى جلوه ويژه و زيبايي دارد.
ورودى بقعه از سمت شمال است و داراى دو شبستان در طرفين مقبره است . ضريح مقبره در قديم چوبي بوده است ولي در سال هاي اخير ضريحي فلزي با نقش و نگارهاي زيبا نصب شده است.

بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

بقعه در وسط باغ بزرگي احداث شده و در اطراف آن آرامگاه هايي از اشخاص و شخصيت هاي دزفول وجود دارد. در اطراف هر يك از ايوانهاى اطراف بنا دو غرفه و پلكان وجود دارد . طاقهاى غرفه ها و ورودي هاى پلكان با تكه كاشيهاى سبزرنگ تزئين شده اند قرار گيري بقعه در ميان درختان كهنسال و سرسبز كُنار جلوه و آراستگى خاصى دارد و از زيبايى و جلالى خاصي برخوردار است . دو درخت كنار روبروي بقعه وجود دارد كه قدمتي يكي از آنها به ۸۰۰ و ديگري به ۷۵۰ سال مي رسد.
بقعه محمد بن جعفر يك ورودي قديمي داشته كه سر در ورودى با كاشيهاى سياه و سفيد و فيروزه اى مربع شكل زينت داده شده و داراي بدنه آجرى قديمى است و در بالاي آن تاريخ كاشيكارى ۱۳۱۲و۱۳۵۱ به چشم مي خورد و مربوط به اواخر دوره قاجاريه است . دو مناره گلدسته ازنوع مناره هايى كه بر فراز طاق ورودىبناي بقعه ساخته اند بر روى سردر حياط نيز با كاشيهاى آبى رنگ وجود دارند . در كنار اين ورودي ۴ درخت قديمي كنار قرار دارد كه به “چهار خواهر” معروفند و مردم اعتقاد خاصي به بستن دخيل و پارچه و نذر و نياز به آنها دارند . در ميدان جلوى ديوار قديمي باغ تعدادى كنار سرسبزوكهنه بر زمينهاى چمنى سايه انداخته اند كه محل نشستن و تفرج مردم است .

بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

با طرح هاي توسعه محوطه بقعه مجمد بن جعفر ورودي قديمي آن در وسط محوطه فعلي قرار گرفته است و از قدمت بنا حكايت مي كند. در فضاي باز حياط جلوي بقعه حوض زيبا و بزرگي وجود دارد . حضور آب ، سبزي درختان كنار (كنار به درختي معنوي و مقدس در فرهنگ قديم مشهور است) و نماي زيباي بقعه ، فضاي معنوي زيبايي را به وجود آورده كه فرصت مغتنمي براي هر خسته دلي ايجاد مي كند تا در جو معنوي آن ، آرام گيرد.
در خصوص تأييد وجود اين بقعه در شهرستان دزفول در كتاب تذكرةالاخيار و مجمع الابرار مطالبي آورده شده و عبداللطيف خان شوشترى نيز در مورد محمد بن جعفر (ع) گفته است :  در جنگ فتح شوشتر ، محمدبن جعفر طيار به سختي زخمي شده بود و در بازگشت به دزفول دعوت حق را لبيك گفته و در آنجا در خارج شهر مدفون شد .
در حال حاضر اين بقعه يكي از جاذبه هاي گردشگري و زيارتي دزفول به شمار مي رود و مردم زيادي از سراسر استان و شهرستان دزفول به خصوص در فصل بهار از اين مكان زيارتي – سياحتي بازديد مي كنند.

بقعه محمد بن جعفر عليه السلام در ايام محرم :
در قسمتي از محوطه اين بقعه نخلستاني قرار دارد و با توجه به ارادت مردم دزفول به صاحب اين بقعه در روز اربعين كاروان بزرگي از عزاداران حسيني پاي پياده از مركزشهر دزفول به آستانه مشرف شده و به ياد عاشورا وكاروان اسيران در نخلستان بقعه به عزاداري ، ذكر مصيبت و تعزيه مي پردازند. و در طول ايام محرم نيز اغلب مراسمات عزاداري شهرك محمد بن جعفر (ع) در اين مكان برگزار مي شوند.

بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

از بركت حضور بقعه محمد بن جعفر ، اين شهرك با داشتن بيشترين افراد تحصيلكرده دانشگاهي بالاترين سطح تحصيلات در ميان شهرك هاي منطقه را دارا مي باشد.
تهيه و تنظيم : محمد آذركيش
عكس :‌ محمد آذركيش ، پاكرا

 

بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

بقعه محمد بن جعفر طيار (ع) دزفول
بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

بقعه محمد بن جعفر طيار (ع) دزفول
بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول
بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

بقعه محمد بن جعفر طيار (ع) دزفول

بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

ورودي جديد بقعه محمد بن جعفر طيار (ع) دزفول

بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

در قديمي بقعه محمد بن جعفر طيار (ع) دزفول
بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

بقعه محمد بن جعفر طيار (ع) دزفول
بقعه محمد بن جعفر عليه السلام دزفول

يکشنبه ششم 9 1390 18:55
 
 

اكثر ما باشنيدن عنوان گردشگري ساحلي به ياد ساحل دريا و نيز شنا در آن ميوفتيم. اما به واقع هركس شنا در آب خنك و زلال رود دز رو در گرماي تابستان جنوب تجربه كرده باشه، اونو قابل مقايسه با شنا در ساحل دريا نميدونه.

ورزش و تفريحي به يادماندني و دلچسب كه گرماي چله رو به فراموشي ميسپاره،  و آرامش و سرزندگي رو به ارمغان مياره.

شب هاي ساحل دز همراه با صرف شاََم يا شب نشيني با دوستان و اقوام به خصوص در فصول بهار و تابستان جزو برنامه هاي هميشگي مردم دزفول و ميهمانان اين ديار ميباشد. ساحل دز با داشتن پارك ها و مجموعه هاي تفريحي در كنار خود در ميان بافت شهري جاذبه اي خاص براي جوانان و مسافران به اين شهر دارد.

يکشنبه ششم 9 1390 18:50

جنگلي شقايق دزفول در شمال شهرستان دزفول و در جاده سردشت واقع شده است. در اين پارك زيبا مناظر چشم نوازي از جمله در فاصله 1100 متري از محوطه ابتدايي پارك ، آبشار شقايق با ارتفاع حدود 7 متري واقع شده و در دو طرف پايين اين آبشار زيبا و درختاني در مسير جوي آب كه بر اين وي سايه دارن فضايي  به مانند قطعه اي از بهشت را خلق كرده است.
همچنين در نقاط مختلف پارك ، چشمه هاي آبي وجود دارند كه در اين پارك روان هستند و بر زيبايي آن افزوده است. ارتفاعات نه چندان بلند آن فرصت خوبي براي علاقمندان غير حرفه اي به ورزش مفرح كوهنوردي و خانواده ها هستند. همچنين راه دسترسي آسفالت تا نزديكي وحوطه ورودي پارك شقايق امكان استفاده از آن را براي عموم فراهم آورده است. اين پارك در فاصله 37 كيلومتري از شهر دزفول در بخش سردشت قرار دارد.

پارك جنگلي شقايق دزفول - ميهماني دلنشين طبيعت - عكس : محمد آذركيش
پارك جنگلي شقايق دزفول - ميهماني دلنشين طبيعت - عكس : محمد آذركيش

پارك جنگلي شقايق دزفول - ميهماني دلنشين طبيعت - عكس : محمد آذركيش
يکشنبه ششم 9 1390 18:43
X