معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511252
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

موزه پست وتلگراف

واقع در استان تهران و شهر تهران

موزه پست وتلگراف

نوع بنا : فرهنگي

قدمت : حدود 73 سال

 

ساختمان اداره كل پست تهران در سال 1307 شمسي آغاز و در سال 1313 خاتمه يافت .در سال 1313 در طبقه دوم اين ساختمان ،موزه پست پا گرفت.آثار و اشياي قديمي مربوط به مبادلات پستي شامل انواع وسايل توزين،صندو ق امانات،مهر ها،صندوق هاي پستي،تمبر ها،وسايل تحرير سنتي،اسناد و مدارك پستي قديم و... است.
آدرس :ميدان امام خميني –خيابان امام خميني
چهارشنبه نهم 9 1390 1:20

موزه فرش رسام عرب زاده

واقع در استان تهران و شهر تهران

موزه فرش رسام عرب زاده

نوع بنا : فرهنگي

فرش و طرح هاي گوناگون آن در اين موزه به نمايش در آمده است.كليه آثار اين مجموعه به هنرمند نامي كشورمان مرحوم "رسام عرب زاده" است.
چهارشنبه نهم 9 1390 1:19

كتابخانه و موزه ملي ملك

واقع در استان تهران و شهر تهران

كتابخانه و موزه ملي ملك

نوع بنا : فرهنگي

اين موزه داراي كتب نفيس خطي و آثار و اشيايي است كه توسط حاج آقا ملك (ملك التجار)در طي دوران زندگي او خريداري و جمع آوري شده است.در اين موزه كتاب هاي نفيس،سكه،مجموعه تمبر،تابلوهاي نقاشي"منجمله از آثار كمال الملك"،قاليچه و... نگه داري مي شود.
آدرس :خيابان امام خميني –شمال سر در باغ ملي
چهارشنبه نهم 9 1390 1:17

موزه سيزده آبان

واقع در استان تهران و شهر تهران

موزه سيزده آبان

نوع بنا : فرهنگي

قدمت : حدود 61 سال

 

اين موزه در سال 1325 به وسيله جمعيت هلال احمر و با تلاش استاد "علي اكبر صنعتيزاده"مجسمه ساز و نقاش معروف معاصر با نمايش تنديس هايي از شخصيت هاي علمي و ادبي و تيپ هاي مختلف اجتماعي در صحنه هاي مختلف همراه با صد پرده نقاشي آبرنگ كار موسس آن استاد صنعتي زاده به نمايش در آمده است.
آدرس :ميدان امام خميني
چهارشنبه نهم 9 1390 1:16

خانه صبا

واقع در استان تهران و شهر تهران

خانه صبا

نوع بنا : فرهنگي

به منظور بزرگداشت استاد ابو الحسن صبا بزرگ مرد تاريخ موسيقي معاصر ايران در آبان ماه 1353 بخشي از خانه پدري و شخصي وي با عنوان "خانه صبا "گشايش يافت.در اين موزه سازهاي متعلق به صبا مشتمل بر دو ويولون ،يك سه تار ،يك سنتور،ني ،تار،كمانچه،ضرب،دفو اشياي ديگر نيز از جمله تاليف ها و ياد داشت هاي استاد در زمينه هنر موسيقي ،نامه ها،اسناد و نوشته هاي رسمي ،عكس ها،تابلو هاي نقاشي و اشياءو اموال شخصي وي به نمايش در آمده اند.در اين موزه نمونه هايي از نقاشي هاي صبا نيز به چشم مي خورد.
آدرس :ميدان آزادي
چهارشنبه نهم 9 1390 1:15

موزه رضا عباسي

واقع در استان تهران و شهر تهران

موزه رضا عباسي

نوع بنا : فرهنگي

قدمت : حدود 30 سال

 

اين موزه به پاس ياد بود هنرمند نامي عصر صفويه "رضا عباسي"چنين نام گرفته است.بناي موزه در چهار طبقه به شيوه معماري مدرن ساخته شده و در سال 1356 گشايش يافت.اين موزه شامل سه بخش پيش از تاريخ ،دوره تاريخي و دوره اسلامي است.مجموعه هاي خط و كتابت اين موزه يكي از غني ترين و نفيس ترين مجموعه هاي موجود در ايران است.موزه داراي كتابخانه تخصصي،سالن سينما ،سالن نمايشگاه موقت و ... است.
آدرس :خيابان شريعتي-نرسيده به پل سيد خندان
چهارشنبه نهم 9 1390 1:13

موزه فرش ايران

واقع در استان تهران و شهر تهران

موزه فرش ايران

نوع بنا : فرهنگي

قدمت : حدود 30 سال

 

اين موزه در سال 1356 گشايش يافت.طبقه همكف موزه به نمايشگاه دايمي و طبقه اول آن به نمايشگاه هاي موقت فرش اختصاص دارد.انبار موزه كه با رعايت اصول علمي ساخته شده است در زير زمين موزه قرار دارد.در اين موزه فرش ها و گليم هاي نفيس و ارزشمند ايراني كه عمدتا از آثار هنرمندان تبريز،كاشان،اصفهان،لرستان،كردستان،كرمانو بختياري با طرح و نقش ويژه است ،به نمايش گذاشته شده است.
آدرس :خيابان كار گر شمالي،جنب پارك لاله
چهارشنبه نهم 9 1390 1:12

موزه پژوهشي مردم شناسي

واقع در استان تهران و شهر تهران

موزه پژوهشي مردم شناسي

نوع بنا : فرهنگي

اين موزه در سال 1363 گشايش يافت و داراي دو طبقه و يك زير زمين است .اشياي آن شامل وسايل صيد،كشاورزي،دام داري،بافندگي و..است.در اين كاخ بايگاني (آرشيو)،كتابخانه و كار گاه هاي مربوط قرار دارند.اين بنا ،قبلا كاخ شمس پهلوي بود.
آدرس :تهران - خيابان وليعصر-خيابان شهيد فلاحي(زعفرانيه)-خيابان شهيد طاهري-كاخ سعد آباد
چهارشنبه نهم 9 1390 1:10

گزارش تصويري از موزه «نيما يوشيج»

گزارش تصويري از موزه «نيما يوشيج»
موزه نيما در حال حاضر با 200 قلم شي شامل ابزار و وسايل مورد استفاده وي و خانواده‌اش‌ در زمان حيات، اسناد و مدارك، عكس و تصاوير، دست‌نوشته‌ها، سند ازدواج و كتابخانه افتتاح و براي بازديد همگان آماده است...
 
 
موزه نيما يوشيج
موزه نيما يوشيج در استان مازندران
 
نمايي از منطقه مسكوني در نزديكي موزه نيما يوشيج
 
 
 
 
موزه نيما يوشيج
مدارك شخصي نيما يوشيج
 
مدارك شخصي نيما يوشيج
 
موزه نيما يوشيج
 
ورودي موزه نيما يوشيج در استان مازندران
 
موزه نيما يوشيج
نماي داخلي موزه نيما يوشيج
 
موزه نيما يوشيج
 
موزه نيما يوشيج
نمايي از ديوار بناي موزه نيما يوشيج در استان مازندران
 
موزه نيما يوشيج
پنجره هاي رنگي در موزه نيما يوشيج
 
موزه نيما يوشيج
ورودي موزه نيما يوشيج در استان مازندران
 
موزه نيما يوشيج
 
موزه نيما يوشيج
 
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: farsnews.com
 
شنبه بیست و یکم 8 1390 22:12

موزه در ايران از ديروز تاكنون

موزه در ايران از ديروز تاكنون
نخستين موسسه اي كه به نام موزه در ادوار باستاني ناميده شده در اسكندريه و زمان بطلميوس، سر دودمان بطالسه با بطلميوسيان بوده و پيش از آن نيز...
  
نقش حياتي موزه‌ها در جوامع بشري نقشي بديع، ماندگار و مروج ناب‌ترين پديده‌هاي فرهنگي است. موزه‌ها از معدود مراكز حافظ يادگاران نسل گذشته و در حقيقت فرزندان هنر و تاريخ هستند. هر يك از اين اشياء در عين بي‌زباني به هزار زبان سخن مي‌گويند زيرا اسناد معتبري از هنر، فرهنگ و تاريخ را ارايه مي‌دهند.
موزه كلمه اي يوناني است كه از "موزه يون" به معناي مجلس فرشتگان الهام گرفته است. به طور كلي موزه به مجموعه‌اي از آثار و اشيايي اتلاق مي‌شود كه در محل يا عمارتي نگه داري و در معرض نمايش گذاشته شوند.
 
تاريخ تشكيل اولين موزه در ايران را بايد در گنجينه‌هاي گرانبهايي كه باستان شناسان به دست آورده‌اند، جستجو كرد. ايرانيان براي رهايي از آسيب بيگانگان گاهي گنجينه‌هاي گرانبهايي مانند كلوزر، كلماكره و مجموعه سفالئ آبگينه گرگان را درون چاه‌ها و حفره‌ها پنهان مي‌كردند.
 
تاريخچه موزه
گنجينه يا موزه جايگاهي است كه در آن مي‌توان به شناخت چگونگي زيست، باورها، هنرها و سنت‌ها، شادي‌ها و ستم‌هاي رفته بر انسان‌ها و تلاش رهاييشان پرداخت. با اين عبارت موزه‌ها جايگاه اشيايي است كه به لحاظ فرهنگي ارزشمند هستند و در اين مكان سعي مي‌شود تا سر حد امكان از ويراني و زوال اين آثار جلوگيري شود.
 
هر جامعه‌اي اين اشيا را نه به لحاظ جمع‌آوري بلكه به منظور بهره‌گيري از آنها محافظت مي‌كند بدين سان، به نحوي سازمان يافته از گنجينه‌ها در جهت اهداف فرهنگي استفاده به عمل مي‌آيد. نخستين موسسه اي كه به نام موزه در ادوار باستاني ناميده شده در اسكندريه و زمان بطلميوس، سر دودمان بطالسه با بطلميوسيان بوده و پيش از آن نيز در يونان باستان، تاسيساتي به همين نام به احترام فرشتگان نه گانه شعر، سرود، تاريخ و هنر وجود داشت.
 
بطلميوس در كنار كاخ پادشاهي خود، جايي هم به نام موزه مشتمل بر يك دانشگاه بزرگ كه داراي همه وسائل زندگي و آسايش و دانش‌اندوزي استادان و دانشجويان و آزمايشگاه بود ساخت. از بنيان‌گذاران و سرپرستان بنام اين موزه استرايو جغرافيا اين موزه استرايو جغرافيدان بنام عهد باستان بود كه بطلميوس او را در سال 200 پيش از ميلاد از يونان اسكندريه فراخواند.
 
در عصر نوزائي رنسانس كه دوره بازگشت به هنرها و آداب كلاسيك بود در كشورهاي اروپايي شوق و كشش عجيبي به گرداوري و نگهداري اشياي باستاني، ظرف‌ها و پيكرها و سكه‌هاي باستاني پيدا شد و كساني پرورش يافتند كه كارشان خريد و فروش اشياي باستاني يا عتيقه بود و در نتيجه موزه‌هاي همگاني و ويژه به وجود آمد. چندين كاخ بزرگ و باستاني شاهي مانند كاخ ورساي، لوور در پاريس و كاخ با شكوه شونبرون در وين و كاخ‌ هانري هشتم در لندن و كاخ تزاران روسيه در لنينگراد جزئي از آن به صورت موزه جايگاه نگهداري اشيا هنري درآمد. پيدايش اين موزه‌ها، سبب شد كه هيات‌هاي پژوهشي و باستان شناسي به كشورهاي خاور نزديك و خاورميانه مانند مصر، بين‌النهرين، ايران و ... روي آورند و به كند و كاو بپردازند زيرا موز‌ه‌ها بهترين خريداران اشيايي بودند كه هزاره‌ها و سده‌هاي متمادي در زير توده‌هاي خاك سرزمين‌هاي خاور باستاني كه روز گهواره فرهنگ و تمدن جهان بوده‌اند، پنهان داشته شده و دانش باستان‌شناسي از همين زمان به وجود آمد.
 
پيدايش موزه در ايران
در قرن اخير براي اولين بار در ايران كاخ گلستان به صورت موزه درآمد ولي اين موزه در دسترسي عموم نبوده از اين نظر نقشي در هدايت افكار عمومي‌ب از نمي‌كرد. اشياي اين موزه بيشتر هدايايي بود كه رؤساي كشورهاي خارجي به سلاطين ايران داده بودند و يا يادگاري‌هايي بود كه سلاطين ايران در ضمن مسافرت‌هاي خود از خارج به همراه آورده بودند. اين موزه به امر ناصرالدين شاه قاجار در داخل عمارت سلطنتي و در يكي از تالارهاي وسيع عمارت خروجي گلستان كه بناي آن بين شمس‌العماره در گوشه شمال شرقي باغ قرار داشت، تاسيس شد.
 
ناصرالدين شاه كه بر اثر مسافرت به اروپا و ديدن موزه‌ها و گالري بزرگ كشورهاي غربي تصميم گرفته بود كه او نيز، موزه‌اي شبيه به موزه‌هاي اروپايي در ارگ سلطنتي ايجاد كند، دستور داد بناي موزه قديم را در سال 1296 هـ. ق تخريب و بناي موزه فعلي را بنيان نهند كه اين بنا در سال 1293 هـ.ق به اتمام رسيد.
 
انواع موزه
موزه‌ها را به انواع گوناگون تقسيم كرده‌اند. موزه‌هاي هنري يا زيبا شناختي، موزه‌هاي تاريخي و موزه‌هاي علمي، موزه‌هاي هنري آنهايي هستند كه مجموعه‌هايشان به طور اساسي به خاطر ارزش زيبايي شناختي‌شان تشكيل و ارائه شده‌اند ولو اين كه همه اشياي تشكيل دهنده آنها در ذهن خالقشان اثر هنري نبوده باشند مانند موزه‌هاي نقاشي، مجسمه‌سازي، هنرهاي تزئيني، هنرهاي كاربردي، صنعتي و موزه، آثار عتيقه و فولكور و هنرهاي ابتدايي، موزه‌هاي تاريخي موزه‌هايي هستند كه مجموعه‌هايشان از ديدگاه تاريخي تشكيل و عرضه مي‌شوند و هدفشان ارائه مستند، تسلسل زماني يكي رشته رويدادها يا نمايانگر لحظه‌اي از يك صحنه متحول است.
موزه‌هاي علمي ‌و تخصصي هم مربوط به رشته‌هاي مختلف علوم هستند و نظير موزه مردم‌شناسي، موزه تاريخ فنون، موزه علوم طبيعي موزه باستان‌شناسي و ...
 
عملكرد موزه‌ها
بر مبناي تعريفي كه ايكوم از موزه مي‌دهد هدف موزه‌ها عبارت‌است از: گردآوري، نگهداري، مطالعه بررسي و به نمايش گذاشتن نعمالت فرهنگي يا طبيعي به منظور آموزش، پژوهش و ارزش دادن به اين مجموعه‌ها و لذت بردن از آنها در واقع موزه‌ها، تنها به عنوان نمايشگاه اشيا به حساب نمي‌آيد بلكه مهمترين وظيفه آنها نقشي است كه به عنوان يك موسسه علمي ‌بر عهده دارند اگر موزه‌اي هم فعاليت خود را صرف گردآوري اشياي كهنه كند بدون آن كه برنامه‌اي براي انتشار اطلاعات گرداوري شده داشته باشد از هدف خود به دور افتاده است، بنابراين موزه هنگامي ‌داراي نقش فعالان و مثبت است كه كادر فني آن در جهت انجام برنامه‌هاي تنظيم شده علمي ‌فعاليت مشترك داشته باشند، مجموعه‌هايشان از ديدگاه تاريخي تشكيل و عرضه مي‌شوند و هدفشان ارائه مستمر تسلسل زماني يك رشته رويدادها يا نمايانگر لحظه‌اي از يك صحنه متحول است.
موزه‌هاي علمي‌ و تخصصي هم مربوط به رشته‌هاي مختلف علوم هستند نظير موزه مردم‌شناسي، موزه تاريخ و فنون، موزه علوم طبيعي، موزه باستان‌شناسي و ... هستند.
 
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: chtn.ir
 
شنبه بیست و یکم 8 1390 21:57
X