معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511249
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

باغ شاهزاده ماهان كرمان

taknaz.ir at site


باغ شاهزاده ماهان كرمان يكي از نمونه باغ تخت‌هاي ايراني است كه از شرايط مساعد طبيعي ممتازترين بهره برداري را نموده است. باغ شاهزاده، ماهان در عصر قاجار در دوران يازده ساله فرمانفرمايي عبدالحميد ميرزا ناصرالدوله (١٢٩٨ ه . ق تا ١٣٠٩ ه. ق) احداث گرديد كه با مرگ وي ساخت باغ ناتمام ماند. محل استقرار اين باغ در نزديكي مقبره شاه نعمت الله ولي در دامنه ارتفاعات جوپار است.

 

taknaz.ir at site
 
وجود خاك حاصلخيز، آفتاب لازم، وزش باد ملايم و نسيم و بالاخره دسترسي به آب (قنات تيگران) امكان ايجاد باغي در آن مقياس را در گستره‌اي خشك و بي آب و علف، معجزه گونه فراهم ساخته است. باغ شاهزاده ماهان با وجود همه كيفيتهاي طبيعي و مصنوع خود به خاطر دگرگوني شرايط سياسي و اجتماعي دوران براي مدت طولاني خارج از سكنه و متروك ماند و دچار آسيبهاي فراواني گرديد. خرابيهاي وارد شده، كليه قسمت هاي باغ را شامل مي ‌گرديد. ويراني ها شامل بناهاي اصلي و همچنين محوطه باغ بوده است. باغسازي و عناصر شكل دهنده باغ نيز (مانند آبراهه‌ها، استخرها، پياده ‌روها و بالأخره طبيعت گياهي باغ، نظير درختان، كرت ها و بسترهاي گلكاري) از اين گزند در امان نبوده‌اند.
 

taknaz.ir at site


باغ شاهزاده ماهان در فاصله 35 كيلومتري جنوب شرقي شهر كرمان و در فاصله 6 كيلومتري شهر ماهان در مسير جاده كرمان، بم در نزديكي ارتفاعات جوپار بنا گرديده است. اين باغ در بستر كوير و در ميان ارتفاعات جوپار و پلوار شكل گرفته است. كوههاي پربرف جوپار منظر زيبايي در محور اصلي باغ ارائه مي دهند كه از ويژگي هاي خاص اين منطقه است. ارتفاع اين منطقه از سطح درياي آزاد 1850 متر است و با توجه به اين كه باغ شاهزاده در دامنه كوه جوپار قرار گرفته، از ارتفاع 2000 متر از سطح درياي آزاد برخوردار است.

شنبه پنجم 9 1390 1:36
باغ شاهزاده ـ كرمان

http://www.taknaz.ir

جمعه چهارم 9 1390 16:13

يمند روستايي صخره‌اي و دستكند، با چند هزار سال قدمت يادآور ايامي است كه انسانها خدايان خود را در بلنداي كوه‌ها جستجو مي‌كردند و كوه نشانه استواري و توان و پايداري و اراده شناخته مي‌شد.اين روستا يكي از هفت روستاي عجيب كشور محسوب مي شود كه بين شهرهاي يزد,كرمان و شيراز قرار دارد.

به گزارش تكناز به لحاظ تقسيمات كشوري در حال حاضر ميمند در دهستان ميمند از توابع بخش مركزي شهرستان شهربابك استان كرمان در جنوب شرقي ايران قراردارد. «روستاي صخره‌اي ميمند» واقع در شهرستان شهربابك از استان كرمان است.

روستاي اسرارآميز ميمند زير خروارها خاك +تصوير

علت نامگذاي روستا

ميمند در لغت و اصطلاح به تعابير مردمانش و آنچه صاحبنظران در پيرامون آن نقل مي‌كنند تعابير متفاوتي دارد:

عده‌اي معتقدند اصطلاح و لغت ميمند، از دو واژه (مي‌) و (مند) است كه (مي) به معناي شراب و(مند) به معناي مست و مستي مي‌باشد. اما تعبير فلسفي اين اصطلاح آن است كه چون اين روستا در قبل از اسلام حفر شده، مردان اين نواحي (مي) مي‌نوشيده‌اند و مست مي‌شده‌اند و اين حفره‌ها را در اثر مستي مي‌كندند.

عده‌اي ديگر عقيده دارند واژه ميمند مأخذ از ميمنت و مباركي بوده‌است.

روستاي اسرارآميز ميمند زير خروارها خاك +تصوير

عده‌اي نيز بر اين باورند كه مردمان اين نواحي از ميمند فارس مهاجرت كرده‌اند و چون در اين ناحيه اقامت گزيده‌اند، آن را ميمند نام نهاده‌اند و باورهاي ديگر....

ترجمهٔ كتيبه‌هاي ميمند:  هنگامي كه كوه‌ها در اين ميمند شكاف بردارند و افسانه‌هاي ميمند به حقيقت بپيوندند گنجينهٔ ميمند پديدار خواهد گشت و فقط يك نفر مي تواند به ان دست پيداكند كه او از سوي خورشيد مي آيد.

روستاي اسرارآميز ميمند زير خروارها خاك +تصوير

عجايب روستاي ميمند

عده اي بر اين عقيده اند ميمند نخستين سكونتگاه ايرانيان بوده و يادگار دوران مهرپرستي است. چرايي اينكه در عصر نبود ابزارآلات پيشرفته ساختماني عده اي روزها و ماه ها وقت بگذارند و دل كوه ها را بكنند تا شهري در دل زمين بكنند، معمايي است كه هنوز بي جواب مانده است.

برخي بر اين عقيده اند كه اين مكان ابتدا براي دفن اموات بناشده اما بعدها مشكلات آب و هوايي مردم را به زندگي در اين مكان وا داشته است.

روستاي اسرارآميز ميمند زير خروارها خاك +تصوير

حمام ميمند يكي از عجايب اين روستا محسوب مي شود. وجود خزانه و همه امكانات حمام هاي سنتي ايران آن هم در زير خروار ها خاك بسيار جالب است . روستاييان گواهي مي دهند كه سالها كليه نكات بهداشتي در اين حمام زير زميني رعايت مي شده است.

با وجود اينكه ميمند تنها روستايي است كه مردمش هنوز به سبك سنتي زندگي مي كنند، روحيه مهمان‌نوازي و عشق در آنجا جريان دارد.لورنت لوي اشتراوس معاون وقت بخش ميراث فرهنگي يونسكو  در ديدار از ميمندگفت :ميمند، اين سرزمين حيرت انگيز با ساكنين خوبش مرا شگفت زده كرد.

روستاي اسرارآميز ميمند زير خروارها خاك +تصوير

ويژگي هاي خانه هاي صخره اي

در سطح شيب دار و در طبقات مختلف (2 تا 5 طبقه) بريدگي هايي به صورت شكاف هاي افقي ايجاد شده است. طول اين بريدگي هايي كه به آنها "كيچه" گفته مي شود به 6 الي 9 متر مي رسد تا در انتها به ارتفاع مورد نظر براي كندن خانه مي رسد انتهاي كيچه به فضائي ايوان مانندي به نام "دالان" مي رسد كه مهمترين عنصر محل است. به لحاظ اينكه اغلب امور روزمره خانواده در اين دالان صورت مي گيرد در اطراف هر كدام از اين دالانها بين يك تا پنج خانه صخره اي وجود دارد. اين منازل مسكوني در پنج طبقه و به شكل پلكاني و يك در ميان روي هم قرار دارند،به نحوي كه هيچكدام از آنها با يكديگر برخوردي ندارند.

فاصله كيچه ها در طبقه زيرين بيشتر از فاصله آنها در طبقات بالايي است. در حدود 400 كيچه كوچك و بزرگ در ميمند وجود دارد. فضاي داخلي خانه ها گاهي شكل مربع مستطيل يا مدور دارد و از ورودي كوتاهي كه ارتفاع آن به 75 تا 76 سانتيمتر  ميرسد نور مي گيرند. درهاي ورودي چوبي و به داخل ديوار ايوان روزنه اي ايجاد كرده اند كه از طريق آن و بوسيله ابزاري به نام كليدون (كليد دان) در قفل يا باز مي شود شكل ورودي اتاق ها در روستاي ميمند منطبق با مدل بدن انسان است، به طوري كه عرض ورودي در قسمت پائين يعني 65 الي 80 سانتي متر ميرسد پايين ورودي منازل از سطح كيچه حدود 15 تا 20 سانتي متر برجستگي دارد كه اين برجستگي مانع ورود آب و خاك به داخل منازل مي شود.

روستاي اسرارآميز ميمند زير خروارها خاك +تصوير

بر بدنه شيبدار تپه هاي غربي و شرقي، مسيرهاي متعدد پياده به صورت خطوط نسبتا" كمرنگ مشاهده مي شوند، اما اين مسيرها نمي توانند چندان دائمي باشند. زيرا با قطعه سنگ هايي كه از بالا دست حركت ميكنند و يا بوسيله اهالي مرتبا" در حال تغيير هستند، در لابلاي حفره هاي مسكوني بي هيچ نظمي چرخش مي كنند. مي توان ادعا نمود كه در روستاي صخره اي ميمند بر خلاف همه سكونتگاه هاي شناخته شده شهري و روستائي، كوچه يا معبري وجود ندارد. كوچه در فرهنگ ميمند صرفا" به مسيرهاي افقي كه در دل شيبدار تپه ها به عمق رفته و در انتها به منازل غار مانند مسكوني مي رسد اطلاق مي شود.

روستاي اسرارآميز ميمند زير خروارها خاك +تصوير

مـــردم و فــرهنگ:
جمعيت روستاي ميمند كرمان در سال 1355 حدود 500 نفر بوده و از آن پس با افزايش جمعيت دائمي همراه بوده است. اقتصاد مردم ميمند بر سه محور كشاورزي، دامداري و قاليبافي قرار گرفته است كه در اين ميان قاليبافي نقش بسيار مهم تري دارد. به گونه اي كه در حال حاضر قالي ميمند از بهترين قالي هاي كرمان است و شهرت جهاني دارد عليرغم ورود تكنولوژي به زندگي روستائيان، مردمان ميمند از همان ابزارهاي سنتي براي بر آوردن نيازهاي خود استفاده مي كنند و كمتر به ابزارهاي مدرن روي آورده اند.

روستاي اسرارآميز ميمند زير خروارها خاك +تصوير

اهالي روستا مسلمان و شيعه اثني عشري هستند و مسجد و حسينيه ميمند  علاوه بر مركزي مذهبي، مركز تبادل نظر اهالي مي باشد. مردم ميمند سه مرحله مختلف زندگي دارند، آنها زمستان را در خانه هاي سنگي خود مي گذرانند تا از سرما و يخبندان در امان باشند و در اين فصل زنها به امر بافتن قالي و مردها به نگهداري دام ها مي پردازند. از ابتداي فصل بهار به نقاط خوش آب و هوا و سرسبز كوچ مي كنند و در آنجا به زندگي ييلاقي مي پردازند.

روستاي اسرارآميز ميمند زير خروارها خاك +تصوير

عمده فعاليت مردان و زنان در اين مرحله پرورش دام و استحصال محصولات لبني مي باشد. بعد از اين مرحله آنها به باغداري درختان مختلفي همچون پسته وحشي، بادام وحشي، بادام، گردو و زيره و... مي پردازند. لازم به ذكر است كه محصولاتي همچون گردو و بادام ميمند داراي شهرت فراواني هستند. گويش مردم ميمند نيز در منطقه منحصر به فرد است، چندان تشابهي با ساير گويشهاي رايج در منطقه ندارد و به اعتقاد محققين اين گويش در طول تاريخ تغييرات كمي داشته است .مي توان گفت ميمند يكي از بهترين مراجع تحقيق در خصوص فرهنگ ايرانيان قديم مي باشد .

 http://www.talab.ir/

پنج شنبه سوم 9 1390 14:37

گزارش تصويري: بناي تاريخي قلعه اردشير در شهر كرمان

گزارش تصويري: بناي تاريخي قلعه اردشير در شهر كرمان
قلعه اردشير بر فراز تپه جنوب‌شرقي شهر كرمان قرار دارد و از دوران پيش از ورود اسلام به ايران به يادگار مانده‌است. وضع طبيعي آن باعث شده‌است كه آن را «قلعه كوه» بنامند...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: farsnews.com
 
سه شنبه اول 9 1390 23:44

گزارش تصويري يخدان‌هاي دوقلوي سيرجان

گزارش تصويري يخدان‌هاي دوقلوي سيرجان
سيرجان، بعد از اسلام و تا اواسط قرن دهم ميلادي شهر عمده و مركز ايالت كرمان بوده كه "شيراجان" هم گفته شده....

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: isna.ir
 
چهارشنبه هجدهم 8 1390 17:57

گزارش تصويري: چهار فصل باغ شاهزاده

گزارش تصويري: چهار فصل باغ شاهزاده
محل استقرار اين باغ در نزديكي مقبره شاه نعمت‌الله ولي مي‌باشد. باغ شاهزاده ماهان كرمان يكي از نمونه باغ تخت‌هاي ايراني است كه از شرايط مساعد طبيعي ممتازترين بهره‌برداري را نموده است....
 
 باغ شاهزاده در دامنه كوه جوپار و در بستر كويري، در فاصله 35 كيلومتري جنوب‎شرقي شهر كرمان و در فاصله 6 كيلومتري شهر ماهان در مسير جاده كرمان - بم در استان كرمان بنا گرديده است.
اين باغ در عصر قاجار در دوران يازده ساله فرمانفرمايي عبدالحميد ميرزا ناصرالدوله (1298 هـ . ق تا 1309 هـ . ق) احداث گرديده است. محل استقرار اين باغ در نزديكي مقبره شاه نعمت‌الله ولي مي‌باشد. باغ شاهزاده ماهان كرمان يكي از نمونه باغ تخت‌هاي ايراني است كه از شرايط مساعد طبيعي ممتازترين بهره‌برداري را نموده است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
گردآوري:گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: jamejamonline.ir
 
دوشنبه شانزدهم 8 1390 1:5

رابر كرمان - آكاايران

شهرستان رابر يكي از شهرستان‌هاي استان كرمان در جنوب شرق ايران است. مركز اين شهرستان شهر رابر مي‌باشد. شهرستان رابر در سال ۱۳۸۸ خورشيدي از شهرستان بافت مستقل شد.

 

تقسيمات كشوري
بخش مركزي
دهستان رابر
دهستان سيه‌بنوئيه
شهرها: رابر

بخش هنزا
دهستان جواران
دهستان هنزا

شنبه جهاردهم 8 1390 19:30

غار آهكي تورنگ بافت كرمان - آكاايران

معرفي غار آهكي طرُنگ (Torong) شهرستان بافت استان كرمان


غار آهكي طرنگ به عنوان مهمترين وطولاني ترين غار استان كرمان در نوع خود بي نظير وداراي مناظر وجلوه‌هاي طبيعي بسيار زيبا و پديده‌هاي شگفت انگيز است. اين غار در مجاورت روستاي طرنگ و كوه طرنگ در شهرستان بافت واقع شده است. دهانه غار حدود 6 متراست و در ارتفاع تقريبا 3000متري از سطح دريا واقع شده است . طول مسير پيموده شده غار تقريبا 500 متر است و عرض راهروهاي و تالار هاي غار بين 1 متر تا 15 متر متغير است . در انتهاي غار، حوضچه آب غار طرنگ وجود دارد.

gharahakitorang-baftkermanغارها با اشكال و مناظر جالب وشگفت انگيز خود همواره مورد توجه انسان بوده اند . غار زماني تشكيل مي شود كه آبهاي زيرزميني با نفوذ به داخل سنگها بتوانند قسمتي از آن را حل كنند و حفره و محفظه هاي كوچك وبزرگ ويا مجاري زير زميني بر جاي گذارند.و گاهي ممكن است يك رودخانه زير زميني نيز در آن وجود داشته باشد . چون سنگهاي آهكي و دولوميتي به آساني توسط آبهاي زيرزميني حل مي شوند تشكيل غار بيشتر در اين نوع سنگها ديده مي شود.

غار آهكي طرنگ به عنوان مهمترين وطولاني ترين غار استان كرمان كه در نوع خود بي نظير وداراي مناظر وجلوه هاي طبيعي بسيار زيبا و پديده هاي شگفت انگيز است كه خود از جاذبه هاي طبيعي گردشگري استان كرمان محسوب مي گردد و مي تواند به عنوان يك قطب گردشگري در جنوب غربي استان كرمان ايفاي نقش نمايد .اين غار از جمله غارهاي متعدد مناطق كوهستاني استان كرمان مي باشد كه در فاصله 230 كيلومتري جنوب غربي شهر كرمان واقع شده است .

جهت دسترسي به اين غار از شهر كرمان مركز استان كرمان ، مي بايست از طريق جاده اي موسوم به جاده جوپاري سفر را آغاز نمود كه تقريبا با طي 15 كيلومتر از اين جاده به دوراهي بافت جوپار رسيده و از طريق جاده مخصوص بافت و بعد از گذشتن از آبادي هاي ومكانهاي متعدد از جمله روستاي بهرامجرد – شهرنگار - گردنه سنگ صياد - روستاي قلعه عسكر - گردنه كفنوئيه – روستاي كيسكان – به شهر كوچك بزنجان رسيده كه اينجاجاده به دو راه منشعب مي گردد ،جاده اي كه به سمت چپ امتداد مي يابد به شهر رابر و امتداد مستقيم جاده با طي مسافت 8 كيلومتر به شهر بافت منتهي مي شود . حال از شهر بافت جاده اي آسفالته به سمت جنوب وجود دارد ، موسوم به جاده ارزوئيه – خَبر كه با طي تقريبا 50 كيلومتر از اين جاده و گذشتن از چندين پارچه آبادي و بعد از گذشتن از دو راهي خبر - ارزوئيه ، جاده را به سمت ارزوئيه ادامه داده تا به يك دو راهي مي رسيم . اينجا از جاده اصلي ارزوئيه يك جاده آسفالته فرعي منشعب مي گرددكه به سمت آبادي هاي متعدد كه مهمترين آنها روستاي گوشك است منتهي مي گردد. واين جاده نيز جاده گوشك ناميده مي گردد.از اين دو راهي تا روستاي طرنگ حدود 20 كيلومتر فاصله است كه تقريبا نيمي از راه ،جاده آسفالته و نيم ديگر راه جاده شني نسبتا خوبي است . روستاي طرنگ روستايي بزرگ و تقريبا مهمترين روستاي منطقه بعداز گوشك محسوب مي گردد. وادامه جاده با فاصله اندك به روستاي گوشك امتداد مي يابد .

گروههايي كه جهت ديدن غار طرنگ از مناطق دور دست مي آيند به روستاي طرنگ وارد مي گردند . اين روستا مي تواند جهت اقامت افراد گروه مكان بسيار مناسب وخوبي باشد . مدارس و مساجد اين روستا مي تواند جهت اقامت موقت افراد در نظر گرفته شود كه البته مي بايست از قبل با مسئولين آنها هماهنگي لازم صورت گيرد .و همچنين در سمت شرق اين روستا يعني در مسير پيمودن راه جهت رسيدن به كوه و غار طرنگ نيز دره اي سرسبز با رودخانه اي زيبا وجود دارد كه طول اين دره پوشيده از درختان گوناگون منجمله درخت گردو – چنار – (اُرس)بادام كوهي – بَنه (پسته كوهي) و بوته هاي گل خرزهره است و همچنين در نزديكي چشمه اي زلال با آب پاكيزه چندين درخت چنار بسيار تنومند و كهنسال وجود دارد كه عرصه نسبتا وسيعي را سايه انداخته اند كه مي تواند مكان بسيار مناسبي جهت اتراق و اقامت گروهها باشد . حال اگر همين دره را به سمت شرق(كوه طرنگ) امتداد دهيم بعد ازحدود 15 دقيقه و گذشتن از چند سد كوچك خاكي و سنگي – بتني به پاي كوه مي رسيم كه از پايين كوه دهانه چندين غار نمودار است كه دهانه دو غار مشهود تر است .بايد از دهانه غاري كه در سمت راست وجود دارد ودر ارتفاع بالاتر قرار دارد صرف نظر نموده و بعد از عبور از مقابل آن و طي يك شيب نسبتا كوتاه در دامنه كوه به دهانه غاري ديگر رسيده كه اين دهانه غار از پايين كوه به درستي قابل روئت نمي باشد زيرا در بين شكاف كوه ولابلاي شاخه هاي يك درخت واقع شده .اينجا دهانه اصلي جهت ورود به غار است .

دهانه غار حدود 6 متراست و در ارتفاع تقريبا 3000متري از سطح دريا واقع شده است . گر چه اين غار در گذشته توسط هيئت كوهنوردي كرمان شناسايي و مسير ها و دالانها ودهليز هاي غار علامت گذاري وبعضا نام گذاري شده اند و در طول غار علائم وفلش هايي هم جهت راهنمايي افراد وجود دارد ،كه فلش هاي قرمز رنگ مسير هاي ناشناخته ويا بن بست غار را نشان مي دهد و فلشهاي سفيد رنگ كه مسيرهاي مطمئن جهت رفتن به انتهاي غار را نشان مي دهند و بايد آنها را دنبال نمود . ولي رفتن به داخل اين غار و پيمودن مسير هاي ايمن آن تا رسيدن به انتهاي مناطق خشك آن وابتداي حفرهاي داراي آب ، اجالتاً احتياج به راهنمايي افراد خبره وبا تجربه اي دارد كه قبلا مسيرهاي اين غار را پيموده اند و لازم است از تجهيزات مخصوص غار نوردي وسنگ نوردي و بااستفاده از طناب ، افراد جهت ورود به قعر غار حمايت شوند . از دهانه غار كمي كه به سمت داخل غار برويم مسير نسبتا كم شيب است اما كم كم شيب بيشتر مي شود و از يك شيب نسبتا تند كه مي بايست دست به سنگ و با احتياط كامل پايين رفت ، به يك راهرو مي رسيم . اينجا مي بايست مسير مستقيم در امتداد حركتمان به درون غار را رها نموده و در امتداد ديگر راهرو كه در جهت عكس مسير پيموده شده تا اين مرحله است را دنبال نمود . اين قسمت راهرو تنگتر و پرشيب تر شده و سنگهاي آن بسيار صاف وصيقلي و لغزنده است و بايد احتياط بيشتر نمود تابه دهانه چند حفره خيلي عميق كه اين حفره ها در زير به يك تالار نسبتابزرگ منتهي شوند و اين حفره ها در سقف اين تالار مي باشند برسيم .از كنار حفره بزرگ اول بايد با احتياط هر چه تمام عبور نمو د تا به حفره كوچكتر دوم رسيد. اينجا با استفاده از سيم بكسل نردباني فلزي كاملا قائم و معلق در فضا به ارتفاع تقريبا 10 متر وجود داردكه توسط چند لوله فلزي از بالاي اين حفره آويزان هستندكه بايد توسط اين نردبان به تالار پايين تري غار رفت .

به پايين اين نردبان يعني كف تالار كه برسيم مسير سمت چپ آن به دهليز ها و راهرو هايي منتهي مي شود كه نبايد رفت يعني مسير خط قرمز غار است اما سمت راست تالار نيز به چندين دهليز و راهرو ديگر دارد.كه اين راهرو ها ودهليز ها علامت گذاري وحتي نام گذاري شده اند . مثلا ار كنار دهليزي بايد عبور نمود كه به محلي به اسم "ميدان " منتهي مي گردد . حال در انتهاي اين راهرو پيموده شده به دهليزي مي رسيم كه اين دهليز ما را به تالار ديگري كه از تالار قبلي حدود دو تا سه متر پايين تر است مي رساند . در اين تالار نيز دهليز ها و راهرو هاي متعددي وجود دارد و در انتهاي اين تالار در گوشه سمت راست به دهانه چند چاه مي رسيم كه اين چاهها به تالارهاي زيرين غار كه داراي آب مي باشند ختم مي گردند. چاهي كه فلش سفيد رنگ به سمت آن است كاملا عمودي است و از نيمه هاي اين چاه ديوار ها كاملا سست وريزشي بوده و نامطمئن مي باشد . ولي چاه ديگري در سمت چپ اين اين چاه وجود دارد كه مسير بهتري دارد و براي پائين رفتن مطمئن تر است . در نيمه هاي اين چاه طناب پلاستيكي گره داري وجود دارد كه با استفاده از آن مي توان افراد را حمايت نمود تا به انتهاي چاه رسيد . كه البته بهتر است زياد به اين طناب و نردبان طنابي كه كنارش وجود دارد اعتماد ننمود و از تجهيزات مورد اطمينان همراه استفاده كرد . به كف چاه كه برسيم راهرويي با شيب نسبتا تند و خاكي مي رسيم كه دهليز هاي گوناگوني در امتداد اين راهرو وجود دارد . در اينجا كابل مخابراتي سياه رنگي محكمي كه هم به عنوان راهنماي مسير و هم جهت استفاده افراد در شيب تند مسيرخاكي وجود دارد كه با عبور در امتداد اين سيم نهايتا به چند حفره پر از آب مي رسيم كه بعضي از اين حفره ها داراي آب راكد و بعضي نيز داراي آب روان ودر حال حركت هستند ،خواهيم رسيد. كه به نظر مي رسد اينجا آخرين مسير خشكي پيموده شده غار است . البته اينجا انتهاي غار محسوب نمي گردد . ممكن است اين حفره ها ي داراي آب نيز به اعماق و انتهاي غار ختم گردد كه براي رسيدن به اين نقاط احتياج به تجهيزات ايمني و غواصي خاص است كه هنوز تا كنون اين حفره ها شناسايي دقيق نشده اند . در اينجا لازم به تذكر است بهتر است ازحفره هايي كه داراي آب راكد هستند به هيچ وجه براي آشاميدن استفاده نشود چون احتمال آلوده بودن آب وجود دارد .

در اعماق غار دماي هوا در تمام فصول تقريبا معتدل و ثابت بين 14 تا 20 درجه سانتي گراد است واز تهويه نسبتا خوبي از هوا برخوردار است .بطوري كه در هيچ جاي آن كمبود هوا واكسيژن احساس نمي گردد.فقط بر اثر تردد زياد ممكن است گرد وغبار در هوا پخش گردد كه بهتر است از ماسكهاي طبي استفاده گردد. در اين غار هيچ پوشش گياهي قابل مشاهده اي وجود ندارد . ولي زندگي جانوري آن شامل جانوراني مثل خفاش و انواعي از حشرات مانندپشه، سوسك سياه و ... كه از فضله خفاش تغذيه مي كنند رو يت گرديد .

طول مسير پيموده شده غار تقريبا 500 متر است و عرض راهروهاي و تالار هاي غار بين 1 متر تا 15 متر متغير است . چنانچه با راهنمايي افراد با تجربه غار نوردي انجام گيرد حداقل زماني حدود 5/1ساعت وقت صرف مي گردد .بهتر است گروه با تعداد خيلي زياد نباشد چون گذشتن از راهروهاي تنگ وحفره هاي باريك و عبور از چاهها وقت زيادي براي هر نفر صرف مي گرددو توصيه مي گردد تعداد افراد گروه از 10 نفر تجاوز ننمايد . همچنين لازم است علاوه بر تجهيزات كوهنوردي و كمك هاي اوليه ، وسايل روشنايي مطمئن نظير هد لايت و چراغ قوه با لامپ وباطري اضافي و تعداد قابل توجهي شمع به همراه داشت و در طول مسير با روشن نمودن شمع ها كه هم در ايجاد روشنايي موثر است و هم در تشخيص مسير برگشت كمك زيادي مي نمايد .

تهيه وتنظيم :ماشااله جلالي فر
geographyedu.blogfa.com/post-11.aspx

شنبه جهاردهم 8 1390 19:26

منوجان كرمان - آكاايران

منوجان را بيشتر بشناسيم

شهرستان منوجان از شهرستان‌هاي استان كرمان است. مركز اين شهرستان شهر منوجان است. جمعيت شهرستان منوجان بنا بر سرشماري سال ۱۳۸۵ مركز آمار ايران، برابر 63845 نفر گزارش شده است.

تقسيمات كشوري
بخش مركزي شهرستان منوجان
شهر قلعه (منوجان)
دهستان كشميران
دهستان نورآباد (منوجان)
شهر: منوجان

بخش آسمينون
دهستان بجگان
دهستان ده كهان
دهستان نودژ
شهر: نودژ

شنبه جهاردهم 8 1390 19:25

كهنوج كرمان - آكاايران

كهنوج را بيتر بشناسيم

شهرستان كهنوج از شهرستانهاي استان كرمان است. مركز اين شهرستان شهر كهنوج است. اين شهرستان بنابر سرشماري مركز آمار ايران، در سال ۱۳۸۵ جمعيتي برابر 105207 نفر داشته است. كهنوج جنوبي ترين شهرستان استان كرمان است و پس از شهرستان كرمان، دومين شهرستان پهناور اين استان مي‌باشد.

تقسيمات كشوري
شهرستان كهنوج داراي دو شهر فارياب و كهنوج و دو بخش مركزي و فارياب است. اين شهرستان داراي پنج دهستان به شرح زير است: حور، كلاشگرد، مهروئيه، حومه و نخلستان.

بخش مركزي شهرستان كهنوج
دهستان حومه (كهنوج)
دهستان نخلستان
شهر: كهنوج

بخش فارياب
دهستان حور
دهستان كلاشگرد
دهستان مهروئيه

شنبه جهاردهم 8 1390 19:24
X