معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511298
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

قلعه كهنه

واقع در استان اردبيل و شهر مشگين شهر

قلعه كهنه

نوع بنا : تاريخي

قدمت : ساسانيان

( تاريخ ميلادي : 224-642 م )

در ارتفاع شرقي دره باغ نوروز مشگين شهر قلعه اي است كه با شيبي تند به رودخانه (خياوچاي ) منتهي مي شود. در مقابل ارتفاع سنگ نبشته پهلوي ساساني قرارگرفته است. اين قلعه محوطه اي بسيار بزرگ است با چهار ديوار خشتي، گلي و آجري كه بر پايه هاي سنگي استوار شده است. اين بنا سه برج دارد و سه ديوار قلعه به شكل مستطيل به اندازه 230*110 متر است كه در سه قسمت آن تأسيساتي حجره مانند، طويله و آخورهاي متعدد ساخته شده است. هر حجره براي مردي و اسبي بوده است. در دو قسمت انتها يي قلعه كه به دره خياوچاي مشرف است، نشانه هايي از دو برج كهنه با ديوارهاي گلي گلداري كه يادگار زينت هاي گم شده است،وجود دارد . ‏از بالاي ديوار، همه دره در تيررس نگهبانان بوده است. با همه پوسيدگي ديوارها و برج و باروها، هنوز ته مانده اي ازا منيت يك پناهگاه را مي توان در آن احساس كرد. ‏ارتفاع حصار در داخل بيش از چهار متر، ولي از خارج بيش از هشت متر است. در اين قلعه چون از دير باز در تملك ارتش و سربازخانه دولتي بوده، اجازه هيچ گونه كندو كاو و حفاري داده نشده است. ولي احتمال مي رود قلعه كهنه در محل همان قلعه باستاني ساساني بنا شده باشد كه در كتيبه خطي داخل دره، از قول نارسه هرمزد به آن اشاره شده است.
آدرس :در ارتفاع شرقي دره باغ نوروز مشكين شهر
سه شنبه هشتم 9 1390 1:58

چشمه ازناو

واقع در استان اردبيل و شهر خلخال

چشمه ازناو

نوع بنا : طبيعي

ازناو يا ازنو منطقه اى كوهستانى است كه در جنوب شهر خلخال واقع شده و جاده آسفالته بطول 5 كيلومتر شهر خلخال را ابتدا به خوجين و سپس به منطقه ازنو متصل مينمايد. بلندترين نقطه اين محدوده قله ازنو ميباشد كه حدود 2350 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و از دامنه ضلع غربى اين قله و از ارتفاع حدود 1900 مترى چشمه آبى گوارا و خنك و با دبى بسيار بالا خارج ميشود كه به چشمه ازناو شهرت دارد. به بركت اين چشمه و آبهايى كه از دره ازناو جريان دارد باغهاى بسيار مصفا و گسترده اى ايجاده شده استب كه سبب وجود تعداد 5 غار طبيعى بزرگ و كوچك در سازه هاى آهكى، شرايط زيستگاهى بسيار مناسب براى كبك و كل و بز وحشى، وجود يك واحد پرورش ماهى قزل آلاى رنگين كمان، موقعيت كوهستانى، پوشش گياهى مرتعى و درختچه اى و راه ارتباطى مناسب اين منطقه از قابليت گردشگرى مناسبى برخوردار است.
آدرس :خلخال - 5 كيلومتر شهر خلخال
سه شنبه هشتم 9 1390 1:56

آبشار گورگور سبلان

واقع در استان اردبيل و شهر اردبيل

آبشار گورگور سبلان

نوع بنا : طبيعي

آبشار گورگور سبلان در حدود 12 متر ارتفاع و 200 متر مربع محوطه گردشگاهي دارد و در دامنه شمالي كوه سبلان در دره الوارس يا قزل گل لر واقع شده است. دسترسي به آن تا دامنه هاي كوه با ماشين و بقيه با پاي پياده امكان پذير است. اين آبشار در يكي از زيباترين نقاط طبيعي استان يعني كوه سبلان قرار دارد و همراه با ديگر عناصرزيبا و بديع طبيعي مانند يخچال هاي دائمي ، چشمه هاي آب گرم و آب معدني متعدد، فضايي مناسب و دلپذير براي علاقه مندان زيبايي هاي طبيعت به وجود آورده است. آب و هواي ييلاقي مفرح و با صفا و قله هاي متعدد و ارتفاعات زيبا با پوشش گياهي مصفا هر ساله هزاران نفر از كوهنوردان و مشتاقان طبيعت سبلان را به خود جذب مي كند.
آدرس :دامنه شمالي كوه سبلان
سه شنبه هشتم 9 1390 1:55

رودخانه قره سو

واقع در استان اردبيل و شهر مشگين شهر

رودخانه قره سو

نوع بنا : طبيعي

قره سو يكي از مهم ترين رودخانه هاي منطقه مشگين شهر- دشت مغان و اردبيل است كه به رود مرزي ارس مي ريزد. قره سو از به هم پيوستن دو شعبه دامنه هاي شمال غربي كوهستان طالش و دامنه هاي شمال شرقي كوه هاي برغوش به نام حاج محمد چايي به وجود مي آيد. اين رودخانه آب هاي عمده مشگين شهر و اردبيل و خلخال مانند قوري چاي و باليقلي چاي را دريافت مي كند. رودخانه قره سو توده كوهستاني و آتشفشاني سبلان را دور مي زند و پس از عبور از قره داغ در اصلاندوز به رود بزرگ ارس مي پيوندد. رود قره سو با جريان سيلابي تندي از كوه ها سرازير مي شود و در آب هاي ارس به هم خوردگي و آشوبي به وجود مي آورد. از بركت برف هاي سنگين و باران هاي مداوم، رود هاي وابسته قره سو در تابستان خشك مي شوند و همواره با بيشترين ميزان آب جريان مي يابد.
آدرس :منطقه مشگين شهر- دشت مغان و اردبيل
سه شنبه هشتم 9 1390 1:53

منطقه محاظت شده نئور

واقع در استان اردبيل و شهر اردبيل

منطقه محاظت شده نئور

نوع بنا : طبيعي

منطقه حفاظت شده نئور با وسعتي در حدود يك هزار هكتار در 30 كيلومتري شهرستان اردبيل واقع شده است. مهم ترين ويژگي اين منطقه درياچه نئور است و ويژگي اكوسيستم آن به عنوان زيستگاه بي مانند، ماهي قزل آلاي رنگين و پرندگان و جانوران آن است.
آدرس :30 كيلومتر شهرستان اردبيل
سه شنبه هشتم 9 1390 1:52

درياچه نئور

واقع در استان اردبيل و شهر اردبيل

درياچه نئور

نوع بنا : طبيعي

درياچه نئور در 48 كيلومتري جنوب شرقي اردبيل در ارتفاع 2700 متري از سطح دريا قرار گرفته است. وسعت درياچه بيش از 220 هكتار و مشتمل بر دو درياچه كوچك (40 هكتار) و بزرگ(180 هكتار) است كه در فصل پر آبي(بهار) به هم مي پيوندند و درياچه اي واحد را به وجود مي آورمد. بيشترين عمق درياچه 5/5 متر و ميانگين ژرفاي آن سه متر است. درياچه نئور زيستگاه برخي از گونه هاي پرندگان مهاجر عبوري است كه براي مدتي كوتاه از درياچه استفاده مي كنند. «آنقوت» از عمده ترين پرندگان اين درياچه و حاشيه آن است كه در اين منطقه زاد آوري مي كند. درياچه نئور كه ماهي قزل آلاي آن شهرت جهاني دارد، داراي جاذبه هاي بسيار مساعد گردشگاهي است. حواشي اين درياچه از تفرجگاههاي مهم اردبيل است و هر ساله مسابقه تفريحي تحت عنوان «مسابقه ماهيگيري» در اين درياچه بين دوستداران صيد ماهي انجام مي شود.
آدرس :48 كيلومتري جنوب شرقي اردبيل
سه شنبه هشتم 9 1390 1:51

دشت ها(دشت مغان)

واقع در استان اردبيل و شهر پارس آباد

دشت ها(دشت مغان)

نوع بنا : طبيعي

دشت مغان در غرب درياي خزر در حدود 300تا 350هكتار وسعت دارد.اين دشت با حرارتب بين 3/2 تا 35 درجه سانتي گراد،منطقه اي است معتدل و يكي از قطب هاي كشاورزي و دامپروري استان است.سراسر مغان به علت حاصل خيزي خاك،دماي مساعد و موقعيت خاص منطقه اي زير كشت غلات و حبوبات و علوفه است. دماي معتدل و بارندگي مناسب بهترين مراتع قشلاقي را به وجود آورده است كه مورد تعليف احشام طايفه هاي گوناگون ((ائل سئون))(شاهسون) است. سبزينگي مزارع فرآورده هاي وسعت 6000هكتار ،تآسيسات به هم پيوسته و هماهنگ مجتمع كشت و صنعت و دامپروري مغان،نجهيزات و فضاي سد رودخانه ارس،جزاير متعدد رودخانه ارس موسوم به ((شام))طايفه هاي كوچر و ايل شاهسون ب ويژگي هاي فرهنگي خاص و ....از جمله جاذبه هايي هستند كه هر مسافر و جهانگرد را مي توانند مجذوب خويش سازند.
آدرس :دشت مغان در غرب درياي خزر
سه شنبه هشتم 9 1390 1:49

پل خدا آفرين

واقع در استان اردبيل و شهر اردبيل

پل خدا آفرين

نوع بنا : تاريخي

قدمت : سلجوقيان – صفويان

( تاريخ ميلادي : 1038-1194 م )

روي رودخانه ارس دو پل تاريخي به فاصله اي اندك (100 متر) از يكديگر بنا شده اند كه به نام خدا آفرين مشهورند. اولي منسوب به سده ششم هجري (دوره سلجوقيان) است طول آن 160 متر است(120 متر آن متعلق به ايران و 40 متر آن متعلق به جمهوري آذربايجان است) و داراي 15 تاق جناقي و هلالي با ابعاد نابرابر و غير مشابه است. علت نابرابري تاق ها، استقرار پايه تاق ها به صخره هاي طبيعي رودخانه ارس بوده است. مصالح ساختماني اين پل، سنگ قلوه و لاشه در پايه ها و آجر در ساختمان تاق ها و ملاط آن آهك و گچ است. پل خدا آفرين در حدود 120 متر طول دارد و داراي ده تاق است. اين پل منسوب به دوره صفوي است. مصالح ساختماني آن سنگ تراشيده با ملاط گچ و آهك است.
آدرس :روي رودخانه ارس
سه شنبه هشتم 9 1390 1:48

دشت اردبيل

واقع در استان اردبيل و شهر اردبيل

دشت اردبيل

نوع بنا : طبيعي

دشت اردبيل 900 كيلومتر مربع وسعت دارد. مطالعات ژئوفيزيك ضخامت آبرفت هاي آن را بين 100 تا 120 متر بر آورد كرده است. رود قره سو كه از دامنه هاي شمال غربي كوهه هاي طالش سرچشمه مي گيرد، پس از عبور از وسط جلگه اردبيل در نهايت به رود ارس مي ريزد. پوشش گياهي مناسب، كشتزار هاي متعدد و مراتع سرسبز و خرم از جمله ويژگي هاي دشت اردبيل است كه در فصل تابستان و در ماه هاي مناسب سال در اواخر هفته ومرد استفاده مردم قرار مي گيرد و مراجعه كنندگان اوقات فراغت خود را در جوار رودخانه و گشتزار هاي دشت مي گذرانند.
آدرس :اردبيل - دامنه هاي شمال غربي كوه هاي طالش
سه شنبه هشتم 9 1390 1:46

چيني خانه

واقع در استان اردبيل و شهر اردبيل

چيني خانه

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويه (907-1135 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1501-1722 م )

در قسمت شرقي قنديل خانه، اتاق هشت گوش گنبد داري به نام چيني خانه واقع شده است. اين اتاق اختصاص داشت به نگهداري ظروف چيني نفيس كه شاهان صفوي به مقبره و بقعه جدشان اهدا كردند و در زمان اشغال اردبيل توسط روسها به تاراج رفت. چيني خانه داراي چهار شاه نشين است كه طاق نماي مقرنس گچي دارد و همه مقرنس ها و آويزهاي آن با رنگهاي قهوه اي، قرمز و طلايي نقاشي شده است. نقشهاي آن علاوه بر تناسب با سطوح مقرنس كاري از اسليمي هاي مختلف و گلهاي متناسب تشكيل يافته است. ظروف چيني و ساير ظرفهاي آشپزخانه (بلوري، مسي و ...) در اين اتاق به طرزي مطئن و زيبا نگهداري مي شد. در يكي دو سده ي اخير تعميرات گوناگون روي مجموعه بناهاي شيخ صفي الدين انجام گرفته است كه مهمترين آنها چنينند: زمان ناصرالدين شاه قاجار (1307 ه. ق) تعميرات گسترده در بناهاي متعلق به بقعه به عمل آمد. تغيير وضع اصلي چهار تاق اولي، جلوي مسجد جنت سراي و كاشيكاري آن از آثار اين دوره بود كه بر اثر شكستگي و پيشامدگي نماي تاق مذبور و نشست پي و پايه هاي آن برچيده شده بود. از سال 1312 شمسي كه بناي بقعه تحت نظر اداره ي فرهنگ سابق قرار گرفت، اداره كل باستان شناسي وزارت فرهنگ پيشين نسبت به ترميم خرابيهاي حاصله، به تدريج اقدامات لازم به عمل آورد و تغييرات و كاشيكاريها تا پايان همان سال انجام شد. در سال 1328 با اعزام 14 تن از استادان كاشي تراش اصفهاني به سرپرستي حسين كاشي تراش از استادان درجه اول اصفهاني به مدت دو ماه تعميرات و كاشيكاري بنا با مراقبت و نظارت آقاي اسماعيل ديباج ادامه يافت. در سال 1329 ضمن انجام تعميرات ضروري، كاشيكاران اصفهاني نيز به كاشيكاري به قسمت هاي مختلف ادامه دادند. در سال 1332 تعميرات ضروري و كاشيكاري بقيه نماي جرزها و سپر تاق ها و نصب كتيبه هاي معرق قسمت بالاي ديوار مزبور و سر در شاه عباسي انجام شد، و قسمتهاي ديگر با مراقبت اداره اوقاف محل ترميم شد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي در حفظ، و نگهداري مجموعه بناهاي بقعه شيخ صفي الدين اقدامهاي جدي و اساسي به عمل آمده است. اين مكان به عنوان يكي از كانونهاي مهم جذب جهانگرد نه تنها در محدوده ي استان كه در مقياس كشور، تبديل شد و در حال حاضر مورد توجه انبوه جهانگردان است.
آدرس :اردبيل - مسجد شيخ صفي الدين اردبيلي
سه شنبه هشتم 9 1390 1:44
X