معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511231
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

مزار سلطان ابراهيم رضا ( ع)

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

مزار سلطان ابراهيم رضا ( ع)

نوع بنا : زيارتي

قدمت : حدود 416 سال

 

اين مزار در روستاي (( آبگرم گزيك )) ، در يكصد كيلومتري بيرجند قرار دارد . اين بنا مدفن (( سلطان ابراهيم رضا )) از برادر زادگان امام رضا ( ع ) و مورد توجه اهالي محل است و سالانه هزاران زائر و گردشگر از اين محل بازديد ميكنند . بنا بر روي سكويي كه يك متر از سطح زمين ارتفاع دارد ، ساخته شده است و داراي ورودي ها ، فضاي گنبد خانه و طاق نماهايي در چهار طرف بنا است . در ديوار هاي گنبد خانه تا ارتفاع حدود يك و نيم متر ، آثار ارزشمندي از هنر خوشنويسي مشاهده ميشود كه به خطوط نستعليق ، شكسته ، نسخ و ثلث با مركب نوشته شده اند . تاريخ نگارش برخي از خطوط مربوط به دوره صفوي است .
آدرس :يكصد و چهل كيلومتري بيرجند ، روستاي آبگرم گزيك
چهارشنبه نهم 9 1390 14:26

خانه فرهنگ

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

خانه فرهنگ

نوع بنا : تاريخي

اين خانه تاريخي در بافت تاريخي شهر بيرجند ، دريكي از معابر منتهي به ميدان فرهنگ قرار دارد . عناصر معماري آن شامل فضاي ورودي ، هشتي ، دالان ارتباطي ، صحن ( ميانسرا ) ، اتاق شاه نشين ، اتاق پنج دري ، پستوها و سرويس بهداشتي است. از تزيينات معماري بنا مي توان به آجر كاري به شكل هندسي سردر ورودي و آجر كاري نماي خارجي ديوار ها در بخش ميانسراي خانه اشاره كرد. خانه فرهنگ هم اكنون نيز داراي كاربري مسكوني است.
آدرس :بافت تاريخي شهر بيرجند دريكي از معابر منتهي به ميدان فرهنگ
چهارشنبه نهم 9 1390 14:24

رباط آصف

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

رباط آصف

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 200 سال

 

رباط آصف در هفتاد كيلومتري شمال بيرجند ، در دشت وسيعي كه به چاهك موسويه قاين متصل مي شود ، قرار دارد . اين رباط به سبك دو ايواني و از بناهاي دوره قاجاريه است و در زمان آبادي ، تاثير مثبتي در امنيت و تجارت ناحيه قهستان و شهر هاي هم جوار داشته است . تنها تزيينات مشخص بنا در حاشيه سر در ورودي يكي از ايوانها به صورت آجركاري است .... بعد از ورودي اصلي مسير رباط به صحن مركزي بنا محلي مناسب براي بارانداز كاروانيان محسوب مي شد و مكاني براي ايوانچه ورودي اتاق ها نيز لحاظ شده است . خصوصيات اقليمي گرم و خشك ، سبك معماري سقف اتاق ها را به صورت گنبدي ممكن ساخته است . علاوه بر فضاي ورودي رباط كه شامل اتاقك هاي نگهباني در جبهه جنوبي آن است ، از ديگر فضاي موجود در رباط ميتوان به فضاي اصطبل اشاره كرد .
آدرس :هفتاد كيلومتري شمال بيرجند
چهارشنبه نهم 9 1390 14:22

قلعه كل حسن صباح

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

قلعه كل حسن صباح

نوع بنا : تاريخي

قلعه كل حسن صباح يا مومن آباد در نزديكي روستاي (نصر آباد ) بخش در ميان قرار دارد، گرفته است. اين قلعه با ارزش ترين و مهم ترين قلعه اسماعيلي در منطقه جنوب خراسان و دومين مركز عمده دفاعي اسماعيليان پس از قلعه الموت در ايران است. در غربي ترين بخش اين قلعه ، بقاياي معماري به صورت تل خاك بر فراز كوه قابل مشاهده است. اين فضا به وسيله يك راهروي باريك با عرض حدود سه متر به بخش مركزي منتهي مي شود. بخش مركزي نسبت به ساير قسمت هاي قلعه سالم تر مانده و بقاياي معماري آن قابل تشخيص است. عناصر معماري اين قسمت شامل راهروها، اتاق ها و تالارهاي بزرگي است كه از سنگ ساخته شده اند. پوشش سقف اتاق هاي اين قسمت به شكل قوس هاي جناغي سنگي است. بخش سوم در شرق قلعه قرار دارد. در اين قسمت حصار خارجي قلعه و تعدادي از برج ها قابل تشخيص است. در سطح قلعه تعداد زيادي آجرهاي منقوش با نقوش حيواني و گياهي پراكنده است. اين آجرها كه به شكل مربع، مستطيل و شش ضلعي هستند، جهت تزئين بخش هاي مختلف قلعه استفاده شده اند در سطح قلعه، قطعه سفال هاي پراكنده از نوع سفال هاي لعابدار اسلامي با نقوش قالب زده و برجسته نيز مشاهده مي شوند.
آدرس :نزديكي روستاي نصر آباد
چهارشنبه نهم 9 1390 14:20

آرامگاه حسام الدوله

واقع در استان خراسان جنوبي و شهر بيرجند

آرامگاه حسام الدوله

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 200 سال

 

اين آرامگاه در خيابان شهيد منتظري شهرستان بيرجند قرار دارد و مدفن (( حسام الدوله )) از رجال و امراي بيرجند در دوره قاجار است . اين آرامگاه با مساحت 412 متر مربع داراي يك پيش ايوان سرتاسري يا طارمي است و از كف صحن آرامگاه مرتفع تر است. فضاي ورودي بنا از طريق ايوانچهاي است كه در ابتداي ورودي قرار دارد . اولين اتاق آرامگاه داراي دو دهانه خروجي به اتاق هاي مجاور خويش است . يكي از اين درها به اتاقي منتهي مي شود كه مدفن حسام الدوله است و در مجاورت اتاق آيينه كاري قرار دارد . در دو طرف ايوانچه اصلي ، در دو ايوانچه كوچك تر و كم عرض تر ، اتاق هاي منفرد ديگري قرار دارند . از ويژگي هاي اين بنا تزيينات استادانه آيينه كاري با طرح هاي هندسي است كه تمام سطح داخلي اتاق مقبره را فرا گرفته است .از ديگر تزيينات بنا مي توان به آييننه كاري اتاق جلويي بنا با اشكال مختلف هندسي ، گياهي و تركيبات مختلف نقش ها ، گچبري زير سقف گنبد در اتاق مجاور اتاق اول به صورت گل هاي اسليمي و ختايي به صورت مدور ، قوس هاي ورودي اصلي بنا و آيينه كاري هاي طاق نماهاي اصلي در فضاي داخلي اتاق آيينه اشاره كرد . معماري اين بنا به دوره قاجاريه تعلق دارد و مصالح آن عبارت از آجر ،گچ ،خشت خام و آهك است . در حال حاضر از اين آرامگاه به دليل وجود فضا هاي مختلف ، به عنوان كانون فرهنگي هنري شاهد استفاده ميشود .
آدرس :خيابان شهيد منتظري
چهارشنبه نهم 9 1390 14:16

قلعه فورگ

خراسان جنوبي استان جديد با تاريخ كهن + عكس www.taknaz.ir

خراسان جنوبي استان جديد با تاريخ كهن + عكس www.taknaz.ir

قلعه فورگ در داخل روستاي فورگ و در 10 كيلومتري جنوب شهر اسديه واقع شده است .
اين قلعه تاريخي از بناهاي دوره افشاريه مي باشد كه ساخت آن توسط ميرزابقا خان ،حاكم منطقه اي و از سوي نادر شاه شروع شد و پس از وي پسرش (( ميرزا رفيع خان )) آن را به اتمام رساند .
فضاهاي داخلي قلعه از شرق به غرب شاتمل سه قسمت مي باشد كه قسمت اول عبارت است از : محل زندگي خدمه ، انبار آذوقه و محل نگهداري احشام - قسمت دوم محل زندگي نظاميان و نگهبانان و محل نگهداري تداركات نظامي و سومين قسمت كه مهمترين بخش قلعه است محل زندگي احكام و اطرافيان بوده است .
قلعه مجموعاً داراي 18 برج بوده كه اكنون تعدادي از آنها باقي مانده است . مصالح بكار رفته در ساخت قلعه بيشتر سنگ ، آجر و خشت مي باشد .

 

تهيه و تنظيم : پايگاه تكناز

جمعه چهارم 9 1390 20:27

باغ ( عمارت ) شوكت آباد

خراسان جنوبي استان جديد با تاريخ كهن + عكس www.taknaz.ir

خراسان جنوبي استان جديد با تاريخ كهن + عكس www.taknaz.ir

 

باغ شوكت‌آباد در 10 كيلومتري شرق بيرجند، در كنار راه بيرجند به زاهدان در روستاي شوكت‌آباد استان خراسان جنوبي قرار دارد

اين باغ با وسعتي در حدود 8.5 هكتار با شماره 2363 در 23مردادماه سال 1378 هـ . ش در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

اين باغ در بستري كوهستاني قرار گرفته است كه مربوط به دوره قاجار و از املاك امير اسماعيل خان شوكت‎الملك بوده و به عنوان سكونتگاهي ييلاقي استفاده مي‎شده و به دليل آنكه وي وارث و فرزندي نداشت اموال او به برادرش محمدابراهيم خان رسيد و بعدها توسط اسدالله علم، وزير دربار وقف گرديد.

http://www.taknaz.ir/

جمعه چهارم 9 1390 20:25

مجموعه كوشك فردوس

 

خراسان جنوبي استان جديد با تاريخ كهن + عكس www.taknaz.ir

خراسان جنوبي استان جديد با تاريخ كهن + عكس www.taknaz.ir

مجموعه تاريخي كوشك كه مشتمل بر يك حمام، مسجد، حوض انبار و آب انبار است، در ابتداي دروازه قاين شهر تاريخي تون(فردوس) جاي داشته است.اين مجموعه به لحاظ هم نشستي چند بنا و تلفيق معماري آن حائز اهميت و قابل ارزش مطالعاتي مي باشد.علاوه بر آن مسجد كوشك دو شبستان تابستاني و زمستاني دارد كه شبستان زمستاني آن با طاق هاي گهواره اي و ستون هاي قطور خشتي خود و لايه هاي مرمتي زيادي كه در خود دارد، از اجزاي بسيار مهم و قابل ارزش مجموعه كوشك است.در شبستان زمستاني مسجد كوشك، محرابي قرار دارد كه بر پيشاني آن كتيبه اي متعلق به ۵۵۴ ه ق جاي داشته كه قديمي ترين كتيبه تاريخي شهر تون محسوب مي شود.در عمليات خاك برداري شبستان ستون هايي از زير لايه هاي گچي هويدا شد كه طاق هاي گهواره اي به كار رفته در شبستان را به لحاظ تاريخ معماري بسيار غني مي كرد.


http://www.taknaz.ir

جمعه چهارم 9 1390 20:23

خراسان جنوبي استان جديد با تاريخ كهن + عكس

خراسان جنوبي استان جديد با تاريخ كهن + عكس

استان خراسان جنوبي، با مصوبه مجلس شوراي اسلامي و پس از تقسيم استان خراسان به سه استان، در سال ۱۳۸۲ ايجاد شد. مركز اين استان شهر بيرجند است.

به گزارش سايت تكناز استان خراسان جنوبي در گستره پهناوري در شرق ايران واقع شده؛ از شمال با استان خراسان رضوي، از جنوب با سيستان و بلوچستان و كرمان و از شرق به طول 330 كيلومتر با كشور افغانستان هم مرز است. استان خراسان جنوبي داراي 5 شهرستان به نام هاي بيرجند، قاين، نهبندان، سربيشه و سرايان مي باشد.


به دليل كم بودن نزولات جوي و شرايط نامساعد ديگر، كشاورزي در اين استان گسترده نيست، اما با اين وصف محصولات سازگار با طبيعت منطقه (زعفران و زرشك) از مرغوبيت بالايي برخوردار است.


طبيعت خاص استان خراسان جنوبي در دشت بزرگ لوت و چشم اندازهاي زيباي آن در جنوب استان در كنار ييلاق هاي كوهستاني شمال شرقي استان، از جمله مهم ترين مناطق توريستي-طبيعي خاص به شمار مي رود.

http://www.taknaz.ir

جمعه چهارم 9 1390 20:17

دانستنيهايي درباره جنگل ابر شاهرود

 

پايگاه اطلاع رساني سازمان جنگلها دانستنيهايي در باره جنگل ابر شاهرود را در آستانه سفرهاي تابستاني مردم منتشر كرد.

مراتع و آبخيزداري كشور، در راستاي معرفي جاذبههاي گردشگري و لزوم حفظ محيط زيست ايران، مناطق زيباي طبيعي معرفي شده و بر لزوم حفظ اين ميراث گرانبهاي طبيعت تاكيد مي شود.

براساس اين گزارش، جنگل ابر در 45 كيلومتري شمال شاهرود در مسير جاده شاهرود به آزاد شهر با مختصات جغرافيايي 57 و 54 تا 12 و 55 شرقي و 42و 36 تا 50 و 36 عرض شمالي قرار دارد.

از طرف شمال محدود است به جنگلهاي استان گلستان و از طرف شرق به منطقه اولنگ از طرف جنوب به كوه قاسم و كوه ابر و قطري و از طرف غرب محدود به كوه يخام و تكيانو است.

ميزان بارندگي دراين ناحيه بيش از 400 ميليمتر بوده و متوسط دما 20 درجه سانتيگراد است.

بر اساس اين گزارش، منطقه جنگل ابر در بيشتر فصول سال پوشيده از ابر است و وجه تسميه اين جنگل وجود همين ابرها است كه در كرانههاي خزر توسط جريان باد به ارتفاعات كوهستان هدايت مي شوند.

غلظت ابر در اغلب فصول سال در اين جنگل باعث پوشش گياهي جالب و متبوع شده است. وجود ابر در قسمتهاي پايين دست در آبخيز شمالي، زيبايي اين جنگل را دو چندان كرده است.

در اين منطقه در قسمت شرقي و غربي به دليل ارتفاعات بلند باعث شده تا ابرها كه بوسيله باد به سمت ارتفاعات رانده مي شوند، در قسمت مياني فشرده شده و از اين كريدور اصلي و چند كانال فرعي ابرها به سمت جنوب رشته كوه البرز هدايت شده و ضمن ايجاد جنگلهاي پراكنده با تنوع گونههاي درختي و درختچهاي آب و هواي شهرستان را نيز به نحو مطلوبي پاكيزه و پراكسيژن و مرطوب كرده است.

اين منطقه در حد فاصل بين دو كلان اقليم خشك و نيمه خشك و مرطوب و نيمه مرطوب واقع شده كه اين امر باعث ايجاد تنوع گياهي و جانوري شده است.

از گياهان درختي مي توان بلوط ، ممرز افرا، شيردار، توسكا ، آزاد داغداغان و از گياهان مرتعي گونه هاي كلاه مير حسن ، چوبك ، اسپرس، دم روباهي ، آويشن و شبدر را نام برد.

اين منطقه از معدود مناطقي است كه رشته كوه البرز در اين ناحيه به حداقل عرضي خود رسيده و تقريباً از يك شاخه اصلي تشكيل شده است.

از جانوران اين منطقه مي توان خرس قهوهاي ، گرك، پلنگ ، خوك وحشي، شغال ، روباه، خرگوش كل و بز ،شوكا، و از پرندگان كبك ، كبوتر جنگلي، بلدرچين ، عقاب جنگلي، كركس، شاهين، فاخته، قرقاول را نامبرد.

جنگل ابر داراي چشمه سارهاي متعددي است كه از آن جمله مي توان به چشمه آلوچال، آب شرش، آبشار و چشمه مورد نظر اشاره كرد.

وسعت منطقه جنگلي ابر و قطري بيش از 13 هزار هكتار بوده و از نوع جنگلهاي خزري يا هيركاني است.

ارتفاع از سطح دريايي اين جنگل از 800 متر واقع در روستاي شيرينآباد در حوزه آبخيز شمالي و به ارتفاعات كوه قاسم با 2 هزار و 650 متر ارتفاع در شرق منطقه كوه تكيانو با ارتفاع 2 هزار و 896 متر از غرب منطقه امتداد يافته و تا قسمت مياني دامنه جنوبي البرز به صورت جنگلهاي پراكنده و در ختچهزارها به همراه سوزني برگهاي بومي منطقه مانند ارس و پيرو ادامه دارد.

طرح جنگلكاري احياء و غني سازي جنگلهاي مخروبه ابر و قطري از سال 1370 به اجراء در آمد كه وسعتي برابر 11216 هكتار از دامنه هاي شمالي را شامل مي شود.

تاكنون بيش از 200 هكتار از مناطق فوق قرق و عمليات نهالكاري با كاشت گونه هايي مانند بلوط ، افرا، شيردار، توسكا، ون، اقاقيا، گلابي وحشي، ممرز وتعدادي سوزني برگ از جنس لاريكس، كاج جنگلي انجام شده و بذركاري با گونه هاي ون، ممرز، بلوط ، گلابي وحشي و نيز انجام شده و عمليات فوق همچنان ا دامه دارد.

بر اساس اين گزارش، به منظور جلوگيري از تخريب چمنزارها و حفظ پوشش گياهي موجود ارتقا بخشيدن به آن و همچنين تسهيل در زادآوري طبيعي جنگل و جلوگيري از فرسايش آبي و فشرده گي خاك در بخشي از منطقه فوق طرح مسدود كردن راههاي فرعي و غير ضرور با نصب پايه هاي فلزي به اجرا گذاشته شده است.

جمعه چهارم 9 1390 16:46
X