معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511241
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

آثار تاريخي رشتخوار، موزه اي طبيعي براي جذب گردشگر

آثار تاريخي رشتخوار، موزه اي طبيعي براي جذب گردشگر
بدون ترديد سرزمين رشتخوار در گذشته خود همواره مسكن و مأواي ساكنان اين منطقه بوده است. از جمله آثار به جاي مانده در مناطق مختلف آن از دوره...
 
 
شهرستان رشتخوار در آبان ماه سال ۱۳۸۱ از شهرستان تربت حيدريه جدا و به شهرستان تبديل شد. اين شهرستان از لحاظ موقعيت جغرافيايي در فاصله ۲۰۰ كيلومتري و سمت جنوب مركز استان خراسان رضوي (مشهد) قرار دارد. اين شهرستان داراي وسعتي به ميزان ۴ هزار و ۲۵۶ كيلومترمربع است. از لحاظ تقسيمات شهرستاني داراي دو بخش جنگل و مركزي و ۴ دهستان آستانه، رشتخوار، جنگل، شعبه مي‌باشد. شهرستان رشتخوار داراي جمعيتي معادل ۶۵ هزار نفر طبق سرشماري اول سال ۱۳۸۷ مي‌باشد كه از اين جمعيت تعداد ۲۰ درصد در نقاط شهري و تعداد ۸۰ درصد در مناطق روستايي زندگي مي‌كنند.

موقعيت جغرافيايي و ويژگي‌ها‌ي طبيعي

شهرستان رشتخوار با گستردگي ۴ هزار و ۲۶۰ كيلومترمربع وسعت و مركزيت شهري به همين نام با دو بخش مركزي و جنگل از شمال و شمال شرقي و غربي به تربت حيدريه و از جنوب غربي و جنوب به گناباد و از شرق و جنوب شرقي به خواف محدود مي‌شود. ارتفاع اين شهرستان از سطح درياهاي آزاد هزار و ۱۴۰ متر است. شهرستان رشتخوار داراي دو هزار و ۱۷۲ هكتار زمين‌ها‌ي عرصه جنگلي و ۵ هكتار فضاي سبز مي‌باشد. در شهرستان رشتخوار پرورش دام، زنبور عسل و كرم ابريشم رواج دارد و با حفر بالغ بر ۱۰۰ حلقه چاه عميق و نيمه عميق توانسته اند انواع محصولات مختلف زراعي را نيز در منطقه كشت كنند. اين شهرستان داراي آب و هواي خشك و كويري و فاصله آن با مركز استان خراسان رضوي حدود ۲۰۰ كيلومتر است.

پيشينه تاريخي

منابع موثق از جمله كشفيات و بررسي‌ها‌ي باستان شناسي مويد وجود زيستگاه‌ها‌ي انساني در اين ناحيه از دوره‌ها‌ي ما قبل تاريخ و تاريخي است. بدون ترديد سرزمين رشتخوار در گذشته خود همواره مسكن و مأواي ساكنان اين منطقه بوده است. از جمله آثار به جاي مانده در مناطق مختلف آن از دوره خوارزمشاهيان، تيموريان و صفويه بر رونق و آبادي اين ناحيه در آن روزگار صحه مي‌گذارد. علاوه بر آن رشتخوار در سده‌ها‌ي دوازدهم و سيزدهم هجري نيز به دليل توجه حاكم وقت سلطان علي خان قرائي در زمره مناطق آباد خراسان به شمار مي‌رفت. در ۲۵ كيلومتري جاده آسفالته تربت حيدريه به خواف نزديك به روستاي سنگان رشتخوار، بقاياي مسجد و مزار ركن الدين محمود سنجاني (۵۹۳-۴۷۸ ه.ق) جلب نظر مي‌كند. وي از اولياء و رهبران مسلك عرفان در سده ششم هجري است. مجموعه معماري بر جاي مانده مشتمل بر دو بناست كه در ضلع شرقي مسجد و در ضلع غربي مزار شاه سنجان قرار دارد. از بناي مسجد تنها يك ايوان وسيع بر جاي مانده است. بناي مزار نيز با پوششي گنبدي بر ساقه اي ۸ ضلعي استوار بوده است. بر اساس بنا سابقه آن به سده نهم هجري مي‌رسد.

مسجد جامع رشتخوار

بقاياي اين مسجد در جنوب شرقي رشتخوار واقع شده است. اگرچه برخي بناي مزبور را خانقاه نيز ناميده اند با اين حال با توجه به يافته‌ها‌ي كاوش‌ها‌ي باستان شناسي، مسلم است كه بناي مزبور مسجد و يا مسجد- مدرسه اي دو  ايواني است. شالوده بنا احتمالا در دوران خوارزمشاهيان ريخته و در دوران تيموري مرمت شده است. اما امروزه مسجد جامع رشتخوار مشتمل بر يك ايوان و شبستاني به انضمام محراب در گوشه جنوب غربي آن است. آثار كتيبه اي نيز بر ساقه گنبد ديده مي‌شود.

شهر تاريخي جيزد

بقاياي محوطه جيزد در جنوب روستاي اكبرآباد در ۱۲ كيلومتري جاده رشتخوار به خواف قرار دارد. بقاياي اين شهر در محل به قلعه كهنه جيج مشهور و در حقيقت همان شهر جيزد است كه بنا بر نوشته فصيحي خوافي در زلزله مهيب سال ۷۳۷ هجري ويران شد. امروزه از خيل ابنيه شهر جيزد تنها تپه ماهورها، بخشي از ارگ و حصار شهر و برج‌ها‌ي اطراف با وسعت ۳ كيلومترمربع بر جاي مانده است همچنين پيرامون اين شهر خندقي نيز حفر شده است.

مزار سيد قوام الدين

در فاصله يك كيلومتري شمال غرب روستاي نوق و به فاصله ۲۰ كيلومتري شهر رشتخوار مزار منسوب به سيد قوام الدين قرار دارد. به باور اهالي، اين شخصيت از نوادگان امام موسي بن جعفر(ع) است. اين بنا در قرن نهم هجري بنا و در دوره‌ها‌ي پس از آن بازسازي شده است. بناي اوليه مزار با طرح و نقشه اي ۴ضلعي داراي گنبدي زيبا به انضمام دو نورگير و ايوان با دو غرفه و آراستگي‌ها‌ي آن در جلوي اين فضا مي‌باشد.

مزار شيخ امان قلي

مزار شيخ امان قلي با فاصله كمي ‌از روستاي سنگان رشتخوار و در چند متري ضلع شمالي سنجان واقع شده است. شيخ امان قلي يكي از عرفاي زمان خويش بوده و از آن جا كه پيروزي نادرشاه را در حمله به هرات پيش بيني مي‌كند، پس از بازگشت نادر و مطلع شدن از مرگش، دستور ساخت مزاري را براي وي صادر مي‌كند. مزار شيخ، بنايي است با نماي خارجي ۸ ضلعي كه گنبد آن فرو ريخته است. ۸ ايوانچه با ابعاد متفاوت پيرامون بنا را فرا گرفته است. تزئينات اين بنا با استفاده از عناصر تزئيني آجركاري آراسته شده است.

خانه قديمي ‌قرايي

خانه حاجي خان ياور
حاكم رشتخوار در داخل شهر و در خيابان امام خميني شمالي واقع شده است. اين سكونت گاه با وسعت ۲ هزار و ۲۰۰ مترمربع با توجه به كتيبه آن در دوره قاجار و به سال ۱۲۴۴ ه.ق ساخته شده و مشتمل بر ايواني با ۶ ستون، تزئينات كاشي كاري و آجر كاري است كه از جلوه اي خاص برخوردارند. فضاي پيرامون حياط مركزي به اتاق با شومينه‌ها‌ي زيباي گچي، مطبخ، انباري و... اختصاص يافته است.

تفرجگاه گرماب

اين مكان با طبيعتي زيبا در ۲۵ كيلومتري روستاي سعادت آباد داراي آبشاري خروشان با درختان پسته كوهي، زرشك، چنار كوهستان، بلوط، چشمه‌ها‌ي آب گرم معدني، گذرهاي پرپيچ و خم در دل نهرهاي آب زلال و گواراست. مزار پير ياهو از سالكان طريقت و تصوف در بلندترين نقطه كوه و نزديك به چشمه‌ها‌ي آب گرم قرار دارد كه هر سال پذيراي خيل ارادتمندان وي مي‌باشد.

پل سالار

از جمله ابنيه تاريخي شهرستان رشتخوار پلي آجري است كه در ۲۰ كيلومتري جاده تربت حيدريه به رشتخوار واقع شده و از يادگارهاي معماري دوره قاجار مي‌باشد. اين اثر در گذشته محل عبور و تردد از رودخانه كال سالار بوده است. اما امروزه اين رودخانه خشك شده و تنها در مواقعي آب در آن جريان دارد. بنابر شواهد موجود پل سالار به سعي و اهتمام حسن سالارخان ياور بنا شده است.

قلعه كريم آباد

بناي تاريخي قلعه كريم آباد در ۶ كيلومتري جنوب شهر رشتخوار قرار دارد. اين قلعه در دوره قاجار بنا شده و سازنده آن مشخص نيست. نماي بيروني اين اثر مشتمل بر ۴ برج مستحكم و تاسيسات و ابنيه فضاي داخلي آن نيز سالم است. ورودي قلعه بسيار ساده و تعدادي از اتاق‌ها‌ي موجود در آن آراسته به تزئينات رسمي‌بندي، گچي و نقاشي روي گچ مي‌باشد.

آب انبار بزرگ مركزي جنگل

اين سازه آبي كه در بخش جنگل از توابع رشتخوار و به فاصله ۹۰ كيلومتري از آن واقع است شامل مخزن آجري بزرگ با عمق زياد مي‌باشد كه به دليل گنجايش بسيار آب در آن به آب انبار مركزي معروف شده است. ورودي اين بنا مسدود شده اما در گذشته فضاي معماري آن مشتمل بر پلكان و پاشير نيز بوده است. اين آب انبار يادگارهاي قاجار در رشتخوار است.

آب انبار اكبرآباد

اين بنا در بخش مركزي و در دهستان رشتخوار به فاصله ۱۳ كيلومتري جنوب شرقي شهر رشتخوار واقع شده است. در جوار روستاي اكبر آباد آب انباري وجود دارد كه منتسب به دوره قاجاري مي‌باشد. آب انبار اكبرآباد شامل فضايي گنبدوار روي مخزن و فضاي منتهي به پاشير مي‌باشد. مخزن اين آب انبار شامل استوانه اي بزرگ به قطر تقريبا ۱۰ تا ۱۲ متر با پوشش آجر فرش و داراي دو ورودي است.

مناظر طبيعي سد شهيد يعقوبي

اين سد روي رودخانه كال سالار ساخته شده و هدف ايجاد آن توسعه و بهبود كشاورزي در اراضي پايين دست سد و همچنين مهار سيلاب رودخانه كال سالار بوده است. اين سازه از نظر ساختار از نوع خاكي- سنگ ريزه اي با هسته رسي است. وجود اين سازه و فراواني آب سبب پراكنش درختان، درختچه‌ها‌ و گياهان مختلف در اين منطقه شده كه با اين وضعيت گردشگران بسياري به عنوان تفرجگاه از اين مكان و طبيعت زيباي آن بهره مي‌برند.

دره ييلاقي زير غرقاب
دره ييلاقي زير غرقاب در فاصله تقريبي ۸ كيلومتري شمال شهر رشتخوار واقع شده است. اين ناحيه كوهستاني و كوهپايه اي داراي آب و هوايي مطلوب و مفرح است كه رودخانه اي فصلي در فصول گرم سال باعث طراوت هواي آن مي‌شود. آب و هواي مناسب، اين ناحيه را از پوشش متنوعي از جمله گياهان خودرو، باغ‌ها‌ي ميوه و درختان غيرمثمر سرشار كرده است. مناظر طبيعي دره ييلاقي زير غرقاب چشم اندازهايي را به وجود آورده كه توجه گردشگران را به خود جلب مي‌كند.

صنايع دستي و هنرهاي سنتي رشتخوار

در شهرستان رشتخوار انواع مختلفي از هنرهاي سنتي و صنايع دستي توليد مي‌شود كه غالبا در كارگاه‌ها‌ي كوچك و مجموعه‌ها‌ي توليد روستايي به وجود مي‌آيند. از مهم ترين اين توليدات دستي و بومي‌ مي‌توان به بافت فرش‌ها‌ي دستباف، گليم‌ها‌ي منقوش و الوان، انواع فرآورده‌ها‌ي نمدي نظير زيرانداز، كلاه، بالاپوش اشاره كرد. همچنين فرت بافي و جاجيم بافي نيز يكي ديگر از توليدات دستي حائز اهميت در اين شهرستان به شمار مي‌رود.

مزار شيخ  ابدال

مزار شيخ ابدال در روستايي به همين نام و در فاصله تقريبي ۲۰ كيلومتري شمال شهر واقع شده است. معماري اين بنا مويد احداث آن در قرن نهم و مقارن با دوران فرمانروايي تيموريان مي‌باشد. اين بنا بيشتر شبيه مسجدي كوچك مي‌باشد كه در ميان آن صندوقي از آجر و سنگ ايجاد شده است. مزار شيخ ابدال بنايي سنگي و آجري با نقشه اي چهارطاقي است.

سوغات و ره آورد سفر
در مجموع در اين شهرستان سوغات و ره آوردي كه از شهرت بسياري برخوردار باشد وجود ندارد، اما قاليچه‌ها‌ي پرنقش و نگار با رنگ‌ها‌ي روشن كه در اين ناحيه بافته مي‌شوند مي‌توانند بهترين ارمغان سفر به رشتخوار باشند. بافت‌ها‌ي ابريشمين براي تهيه البسه الوان و ساير بافته‌ها‌ي نخي كه از آنان روسري‌ها‌ي نازك، حوله‌ها‌ي نخي و بقچه‌ها‌ي زيبا توليد مي‌شوند قادرند زمينه خريد سوغات را براي گردشگران در اين شهرستان فراهم كنند.
 
 گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: khorasannews.com
 
پنج شنبه نوزدهم 8 1390 14:16

لوجلي خراسان شمالي - آكاايران

لوجلي را بيشتر بشناسيم

لوجلي از شهرهاي استان استان خراسان شمالي است. اين شهر در بخش سرحد شهرستان شيروان قرار گرفته است و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۱٫۷۸۳ نفر جمعيت داشته است

سه شنبه هفدهم 8 1390 23:35

قاضي شهر خراسان شمالي - آكاايران

قاضي يكي از شهرهاي استان استان خراسان شمالي است. اين شهر در بخش سملقان شهرستان مانه و سملقان قرار گرفته‌است و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۲٫۵۹۲ نفر جمعيت داشته‌است

 

شهر قاضي مركز بخش سملقان از توابع شهرستان مانه سملقان است اين بخش در همسايگي استان گلستان و شهرستان جاجرم واقع است اين شهر در دشت سملقان قرار دارد محصولات كشاورزي آن گندم - انگور - گوجه فرنگي - هلو و در مقادير اندك جو - چغندر قند مي‌باشد از نكات قابل ذكر در دشت سملقان وزش بادهاي شديد از ابتداي آبان ماه تا اواسط فروردين هر سال است اين مسئله موجب فرسايش بادي شده اما مي‌توان با استفاده از اين امكان به توسعه صنعت در منطقه پرداخت چرا كه نعمت آب زير زميني فراروان در اين دشت و رودخانه دركش و نظر به بارش ۲۹۰ م. م. دشت و بارش ۴۰۰ م . م . در كوهستان اطراف آن ، تامين كننده آب صنايع است مزيد بر آن گذر راه آسيايي از اين منطقه در انتقال هر نوع محصولي كمك خواهد كرد.منطقه تفريحي گردشي دركش تا هاور داراي جنگل‌هاي انبوه بلوط و كركو در دامنه‌هاي ارتفاعات ۲۸۰۰ متري جلوه زيبايي آفريده‌است . آب جاري در اين كوهستان داراي EC كمتر از ۲۰۰ است .در حاشيه شهر قاضي دو تپه باستاني مدفون شده وجود دارد نياز به بررسي و كاوش علمي دارد تپه باستاني زرك تخريب شده و در حال از بين رفتن است .

ويكيپديا

سه شنبه هفدهم 8 1390 23:33

شوقان خراسان شمالي - آكاايران

شوقان از شهرهاي استان استان خراسان شمالي است. اين شهر در بخش جلگه شوقان شهرستان جاجرم و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۲٫۳۵۴ نفر جمعيت داشته‌است

شهر شوقان كه در فاصله ۶۴ كيلومتري شهر بجنورد مركز استان خراسان شمالي قرار گرفته‌است به عنوان يك شهر ييلاقي در منطقه معروف است داراي آب و هواي كوهپايه‌اي و معتدلي است.عمده محصولات كشاورزي اين روستا گندم و جو هستند.اين شهر از نظر توليد صيفي جات مخصوصا گوجه فرنگي و خيار نيز از قطب‌هاي منطقه محسوب مي‌شود.

اين شهر جاذبه‌هاي گردشگري فراواني از جمله كوهستان‌هاي ييلاقي بسيار زيبا و خوش آب و هوا و چشمهٔ زيبا و پر آبي كه آب گل شهر را تامين مي‌كند نيز دارا است. روستاهاي تحت نفوذ اين شهر نيز داراي ويژگي‌هاي گردشگري بسيار زيادي هستند. كه از جمله آنها مي‌توان به غار گنج كوه و بن زو وكلاته قاجاروحمام تاريخي دوبرجه وسر حندق وعلي مسي وسر آسياب بام وكلاته ريزي جغدي وسرچشمه شوقان اشاره كرد.

زبان گفتاري مردم شوقان كرمانجي و تركي است.

سه شنبه هفدهم 8 1390 23:31

شوقان خراسان شمالي -آكاايران

شوقان از شهرهاي استان استان خراسان شمالي است. اين شهر در بخش جلگه شوقان شهرستان جاجرم و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۲٫۳۵۴ نفر جمعيت داشته‌است

شهر شوقان كه در فاصله ۶۴ كيلومتري شهر بجنورد مركز استان خراسان شمالي قرار گرفته‌است به عنوان يك شهر ييلاقي در منطقه معروف است داراي آب و هواي كوهپايه‌اي و معتدلي است.عمده محصولات كشاورزي اين روستا گندم و جو هستند.

اين شهر از نظر توليد صيفي جات مخصوصا گوجه فرنگي و خيار نيز از قطب‌هاي منطقه محسوب مي‌شود. اين شهر جاذبه‌هاي گردشگري فراواني از جمله كوهستان‌هاي ييلاقي بسيار زيبا و خوش آب و هوا و چشمهٔ زيبا و پر آبي كه آب گل شهر را تامين مي‌كند نيز دارا است. روستاهاي تحت نفوذ اين شهر نيز داراي ويژگي‌هاي گردشگري بسيار زيادي هستند. كه از جمله آنها مي‌توان به غار گنج كوه و بن زو وكلاته قاجاروحمام تاريخي دوبرجه وسر حندق وعلي مسي وسر آسياب بام وكلاته ريزي جغدي وسرچشمه شوقان اشاره كرد.

زبان گفتاري مردم شوقان كرمانجي و تركي است.

سه شنبه هفدهم 8 1390 23:30

فاروج خراسان شمالي - آكاايران

فاروج را بيشتر بشناسيم


شهرستان فاروج يكي از شهرستانهاي استان خراسان شمالي است. اين شهرستان در سال ۱۳۸۵، تعداد ۴۹٫۶۹۳ نفر جمعيت داشته است

شهرها و بخش‌ها


فاروج (Farouj)، در ابتدا فرج آباد بوده كه در اترك نامه آورده شده است كه كسي بنام فرج الله در جنگلهاي پائين هرده امروزي سكني گزيده و به دامپروري مشغول بوده كه پس از مدتي مهاجران ديگر نيز به اين منطقه آمده اند كه آن آبادي فرج آباد ناميده شده و به مرور زمان اين اسم تغيير كرده و به فارج(Farej) و پس از آن به فاروج (Frouj)تغيير نام داده است. مردمان فاروج اكثرا" ترك ميباشند كه امروزه كردها نيز در درونشان ديده ميشوند. فارسهاي مهاجر و تات ها نيز در اقليتند. چون جاده بين المللي (سنتو) از ميان فاروج ميگذرد بخشي از مردم اقتصاد خود را از طريق فروش آجيل ميگذرانند. در واقع آجيلي كه در فاروج فروش ميرود از محصولات خود فاروج نيست و از شهرهاي ديگر براي فروش به اينجا آورده ميشود كه بهمين دليل فراواني ، به شهر آجيلي هم معروف است، كه خود زيبايي و جاذبه اي براي مسافران گذري از فاروج را ايجاد كرده است. كشاورزي و دامپروري از شغلهاي مهم مردمان سنتي اين شهر است. گندم، جو، چغندر قند، انگور از محصولات اصلي كشاورزان و گوسفند داري كه رفته رفته شاهد كاهش عمده آن هستيم نيز از فعاليتهاي اين قشر است. اولين شهردار فاروج در بيش از 45 سال پيش ، يك زن بوده، كه مردم فاروج هنوز از او به نيكي ياد ميكنند. او جدا از برنامه ريزي شهري و آسفالت كردن خيابانها كه هنوز هم آسفالت آن موقع پابرجا است. به مدرسه سازي و كتابخانه اهميت زيادي داده است.

بخش خبوشان
دهستان تيتكانلو
دهستان حصار
بخش مركزي شهرستان فاروج
دهستان سنگر
دهستان شاه جهان
دهستان فاروج
شهر: فاروج

سه شنبه هفدهم 8 1390 23:29

سنخواست خراسان شمالي - آكاايران

سنخواست را بيشتر بشناسيم


سنخواست از شهرهاي استان استان خراسان شمالي است كه در بخش جلگه سنخواست از توابع شهرستان جاجرم قرار گرفته است. سنخواست در سال ۱۳۸۵، تعداد ۲٫۱۱۴ نفر جمعيت داشته است

سه شنبه هفدهم 8 1390 23:27

راز خراسان شمالي - آكاايران

راز از شهرهاي استان استان خراسان شمالي است كه در بخش راز و جرگلان از توابع شهرستان بجنورد قرار گرفته‌است و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۵٫۲۲۷ نفر جمعيت داشته‌است

منطقه راز در حدود ۴۵ كيلومتري مرز ايران و تركمنستان و به مسافت ۱۲۰ كيلومتري شمال بجنورد قرار دارد. راز درزمانهاي قديم جزء سرزمين نساو ابيورد بوده‌است و وجه تسميه راز نيز به خاطر وجود انگورهاي رز بوده. كه در دره‌اي كه در حال حاظر وجود دارد وبه گويش محلي به دره رزندر معروف مي‌باشد. راز داراي آب وهواي كوهستاني مي‌باشد و مردم اين شهر در محيطي با درآمد كافي كه از دامداري و كشاورزي و باغات موجود در ابيدر و كشكيدر و ناحيه ججنوب غربي كه در زبان رازي به جلگه معروف است زندگي مي‌كنند به دليل عدم وجود گاز شهري دراين منطقه مردم اين منطقه جهت پخت وپز از نفت وكپسول گاز استفاده مي‌كنند بيشتر شغل افراد دراين منطقه كشاورزي ودامداري مي‌باشد

 

گويش رازي گويش ويژه‌اي از زبان‌هاي ايراني است

اين گويش از لخاظ لغوي به گويش‌هاي باستاني ايران مي‌رسد و لغات خاصي دارد كه به زمان اشكانيان منصوب مي‌باشد. از لحاظ تاريخي اين شهر در دوران مختلف با عوامل طبيعي دچار تغيرات زيادي شده و هر از گاهي عواملي مثل سيل و زلزله بافت شهري و روستايي آن را به هم ريخته و گاهي جمعيت آن در طول تاريخ به ۵۰۰۰۰ هزار نفر هم رسيده‌است

سه شنبه هفدهم 8 1390 23:25

درق خان خراسان شمالي - آكاايران

درق از شهرهاي استان استان خراسان شمالي است.و در ‪ ۱۷۰‬كيلومتري جنوب غربي بجنورد مركز خراسان شمالي قرار دارد.و در بخش مركزي شهرستان جاجرم قرار گرفته است.كه فاصله آن با اين شهرستان ۱۵ كيلومتر مي‌باشد.بين اين دو شهر يك شهر بنام شهر گرمه و يك روستا بنام روستاي ايور قرار دارد . و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۴٫۵۹۴ نفر جمعيت داشته است

ويكيپديا

سه شنبه هفدهم 8 1390 23:24

آشخانه خراسان شمالي - آكاايران

آشخانه را بيشتر بشناسيم

آشخانه شهري است در استان خراسان شمالي.

اين شهر مركز شهرستان مانه و سملقان است و در ‪ ۴۵‬كيلومتري غرب بجنورد قرار گرفته است. شهر آشخانه در سال ۱۳۸۵، تعداد ۱۸٫۷۸۴ نفر جمعيت داشته است

اين شهر از منابع آب خوبي برخوردار است كه از كوه‌هاي آلاداغ سرچشمه مي‌گيد و به همين خاطر كشاورزي و دامپروري در پيرامون آن رواج دارد. زبان گفتاري بيشتر ساكنان آشخانه تركي و كرمانجي است.

جمعيت اين شهر كه در اوايل انقلاب ۵۷ حدود ۶ هزار نفر بود در سال ۱۳۸۴ به ۲۰ هزار نفر رسيد. سرعت مهاجرت به اين شهر باعث ايجاد پديده حاشيه‌نشيني شده‌است


اين شهر همچنين داراي دانشگاهي به نام دانشگاه آزاد اسلامي مانه و سملقان است.
بامداد دوشنبه نهم مهرماه ۱۳۸۶ زمين‌لرزه‌اي شهر آشخانه را لرزاند.

سه شنبه هفدهم 8 1390 23:22
X