معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511296
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب
 
گزارش تصويري؛جاذبه هاي گردشگري قزوين
 
كد مطلب: 33310

 

http://www.afkarnews.ir

دوشنبه هفتم 9 1390 1:51

صنايع‌ دستي بويين ‌زهرا در يك نگاه

taknaz.ir at site

 

شهرستان بويين‌زهرا در جنوب دشت قزوين و در فاصله 50 كيلومتري از شهر قزوين قرار دارد. مركز آن شهر بويين‌زهرا و داراي شش بخش به نام‌هاي مركزي، آبگرم، آوج، دشتابي، رامند و شال و 14 دهستان و حدود 320 آبادي است.
اين شهرستان با وسعتي حدود 6 هزار كيلومتر مربع و جمعيتي نزديك به 148هزار نفر از شمال به شهرستان قزوين و البرز، از جنوب به استان‌هاي مركزي و همدان، از شرق به استان تهران و از غرب به شهرستان تاكستان محدود مي‌شود.
سابقه سكونت در شهرستان بويين‌زهرا بر اساس آثار به دست آمده، به قبل از ميلاد مسيح باز مي‌گردد. دشت قزوين داراي تمدني كهن است كه در لابه‌لاي صدها تپه باستاني اين منطقه، مي‌توان تمدن ديرينه‌اي با بيش از 9 سال را مشاهده كرد.
آثار كشف شده از جنس طلا، برنز و سفال با نقوش شطرنجي و نقاشي حيوانات از حيث تنوع و تناسب در شكل و رنگ آميزي، جزو نمونه‌هاي ارزنده سفال پيش از تاريخ در اين منطقه است.
زلزله‌هايي كه در اين منطقه رخ داده در تاريخ و سكونت مردمان آن تاثير بسياري داشته است.
از جمله مراكز ديدني اين شهرستان، مي توان به برج‌هاي دوگانه خرقان، كاروانسراي محمدآباد، كاروانسراي آوج، كاروانسراي هجيب، سايت تاريخي سگزآباد، تپه زاغه و تپه قبرستان اشاره كرد.
وجود كاروانسراها و تپه‌هاي تاريخي، اهميت اين منطقه را در تجارت و قرار داشتن در منطقه‌اي پر رفت و آمد و گذرگاه ارتباطي شهرهاي مختلف به اثبات مي‌رساند، به طوريكه گذر راه تاريخي ابريشم از اين شهرستان محرز است.
از جمله هنرها و صنايع‌دستي شهرستان بويين‌زهرا به طور عمده مي‌توان به قالي‌بافي و گليم‌بافي اشاره كرد. بافت قالي و گليم از ديرباز در اين منطقه رواج داشته و تا حدودي رونق خود را تا به امروز حفظ كرده است. نزديكي اين منطقه با مناطق مركزي ايران، تاثيرپذيري نقوش و دستبافته‌‌ها را بيشتر نشان مي‌دهد.گليم‌بافي

منطقه دشتابي داراي گليم‌هاي منحصر به فردي است كه به نام بزرگترين روستاي آن، ارداق گلي يا گل ارداق ناميده مي‌شود. اين نقش بسيار شبيه نقوش گليم‌هاي بيجار، خمسه و شاهسون است. تقريباً در تمامي خانه‌هاي منطقه دشتابي و به ويژه ارداق، گليم وجود دارد.
گليم در اين منطقه، «كيليم» خوانده مي‌شود و تكنيكي كه در بافت آن مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بافت دورو، چاك‌دار و منحني است. اكثر دارها در اين منطقه به صورت افقي و از جنس فلز است. از مشخصات اين گليم‌ها مي‌توان به به كاربردن رنگ‌هاي زنده، تند و مكمل در كنار هم اشاره كرد. نقوش برگرفته از طبيعت و محيط زندگي، پيكره‌هاي انساني و طرح‌هاي پرندگان و گياهان است.
در گليم ارداق كمتر به نقوش هندسي بر مي‌خوريم. پراكنده‌بافي، بافت نقوش متعدد و درهم ريختگي نقش مايه‌ها و آرايش نامتقارن در گليم‌بافي آنها رايج است. نقوش منحني و تعدد حاشيه در اين گليم‌ها مشاهده مي‌شود و از اسامي معروف نقوش گليم ارداق مي‌توان به عروسك (غلچاق)، سرمه‌دان (ترساگل)، آلماگل، ستاره، سه‌حوض، امين آغان و ... اشاره كرد.ژنده گليم

در اين منطقه همچنين نوع خاصي از گليم به نام ژنده گليم رواج دارد. در بافت اين نوع گليم از تكه پارچه‌هاي نخي كهنه كه به صورت نوارهاي يك سانتي‌متري بريده شده استفاده مي‌شود.
اين گليم از استحكام بسيار بالايي برخوردار است و معمولاً به عنوان پادري روي ايوان خانه‌هاي روستايي استفاده مي‌شود. از نظر بافندگان، اين نوع گليم ارزش چنداني ندارد و معمولاً به صورت راه راه‌هاي رنگي بافته مي‌شود، اما ذوق بافندگان، اين گليم را بي‌نصيب نگذاشته، به طوريكه گاهي گليم‌هاي ژنده منقوش نيز مشاهده شده است.
هرچند اين گليم ارزش مادي زيادي ندارد، اما بافت آن به ذوق و تفكر صرفه‌جوي هنرمندان اين منطقه اشاره دارد كه از كوچكترين و كمترين مواد استفاده كرده و به اقتصاد خانواده خود كمك كرده‌اند.قالي‌بافي
بافت قالي در اكثر روستاهاي بويين زهرا رايج بوده و در حال حاضر نيز از رونق خوبي برخوردار است. در گذشته بافت قالي‌هاي روستايي و ذهني بافت رواج بسياري داشته، ولي در چند سال اخير بافندگان قالي زير نظر كلرفرما به بافت قالي‌هايي با نقوش قم و تبريز روي آورده‌اند.
قالي‌هاي ذهني بافته شده در اين منطقه به لحاظ طرح و رنگ بسيار متنوع‌اند و در برخي نقوش با نقوش گليم‌هاي اين منطقه تشابه دارند. در عمده قالي‌ها رنگ سياه و قرمز به كار رفته است و نقش حوض و انواع نقوش گياهي و پرندگان در متن قالي ديده مي‌شود.
بافندگان اين منطقه بر اين باورند كه روز جمعه براي شروع بافت روز مناسبي نيست و يا به عبارتي شگون ندارد. در جهيزيه عروس گليم دست بافت جزئي جدايي ناپذير بوده كه هنوز هم اين رسم پابرجاست.ساير صنايع‌دستي استان
بافت جاجيم به صورت راه راه در گذشته در اكثر مناطق اين شهرستان رواج داشته كه متاسفانه بافت آن رو به فراموشي است. از ساير صنايع‌دستي شناسايي شده در اين منطقه مي‌توان به حصيربافي، بافتني‌هاي سنتي، آهنگري سنتي، ساخت ادوات چوبي، زيورآلات سنتي، رودوزي‌هاي سنتي، قلاب‌بافي، گيوه‌بافي، گچبري و ... اشاره كرد.
به طور كلي شهرستان بويين زهرا از غني‌ترين مناطق در حوزه صنايع‌دستي استان قزوين شناخته مي‌شود، هرچند وقوع چندين زلزله در اين منطقه به ويژه زلزله سال 1341 و زلزله اخير در آوج باعث آسيب‌هاي جدي و مهاجرت بسياري از افراد به شهرهاي مجاور شده است، اما وجود روح هنرمندانه در اين مناطق باعث شده كه هنرهاي بومي به دست فراموشي سپرده نشوند و اميد است بتوان با برنامه‌هاي ترويجي، در حفظ هنرهاي اين منطقه گام موثري برداشت.

منبع:
chtn.ir

شنبه پنجم 9 1390 1:17

 

حتما نام قلعه الموت( قلعه حسن صباح) ودرياچه اوان را بسيار شنيده ايد. بازديد از قلعه حسن صباح بازديد از يك دوره ي تاريخي يا تنها يك دژ مستحكم نيست بلكه بازديدي از تاريخ ايران است، تاريخ و تاريخ نويساني كه با بي مهري و غرض نويسي بسيار همراه بوده اند. در بازديدي كه در هفته ي جاري از اين دو منطقه گردشگري داريم شما را به ديدن اين مناطق و آشنايي با فرهنگ و هنر و معماري ايراني، بيشتر آشنا خواهيم كرد.

 

 

قلعه الموت www.taknaz.ir

 

 

 

قلعه الموت www.taknaz.ir

 

 

 

قلعه الموت www.taknaz.ir

 

 

 

 

بريده اي از اطلاعات تاريخي قلعه:

 

 

 

·         قلعه الموت بر دشت وسيع گازرخان در جنوب قلعه اشراف كامل دارد از آن جايي كه در اين قلعه افراد زيادي حتي با خانواده هاي خود بايد زندگي مي كرده اند و گاهي اين زندگي در محاصره و مخاطرات بسياري بوده سازندگان قلعه با مهار ويژهي اقدام به ساختن آب انبارهايي كرده اند كه از فاصله هاي دور و به صورت طبيعي و بر اثر اختلاف پتانسيل آب در ارتفاعات و مناطق پس اين آب انبارها از آب پر مي شده است.

 

·         قلعه الموت در در نيمه قرن هفتم قمري به دستور هلاكوخان مغول به آتش كشيده شد و از آن پس در دوره هاي مختلف به عنوان تبعيد گاه و يا زندان مورد استفاده قرار گرفته است. بي ترديد تور قلعه الموت يكي از جذاب ترين تورهاي ايراني است كه تاريخ هزار سال اخير ايران در آن نهفته است.

 

·         در مكتوبات تاريخي از قلعه حسن صباح در دوره صفوي به عنوان زندان ياد شده است. اما كاوش هاي باستان شناسي در اين قلعه نشان مي دهد كه دژ الموت نه تنها زندان نبوده بلكه افرادي كه در آن مي زيسته اند از مرتبه اجتماعي خاصي بر خوردار بوده اند.

 

·         قلعه الموت را كه مردم محل؛ قلعه حسن مي نامند ازدو قسمت تشكيل شده است. قسمت باختري كه داراي ارتفاع بيش تري است به نام جورقلا يعني قلعه بالا و پيلاقلا يعني قلعه بزرگ خوانده مي‌شود. قسمت خاوري آن را جيرقلا يعني قلعه پايين و پيارقلا يعني قلعه كوچك نامند. ديوار خاوري قلعه بالا با قلعه بزرگ كم تراز قسمت هاي ديگر صدمه ديده است. درازاي قلعه حدود 120 متر و پهناي آن بين 10 تا 35 متر متغير است.

 

·         براي شمايي كه به ديدار قلعه الموت در تور آشنا مي شويد با تكدرختي (تاك) كهنسال و شاداب روبرو مي شويد. اين درخت در جنوب غربي اين قلعه قرار گرفته است كه هنوز از شادابي و سلامت آن كاسته نشده است اهالي معتقدند آن را خود حسن صباح كاشته است و اين درخت به نام او ثبت شده است. 

·         يكي از شگفتي هاي قلعه حسن يا الموت، سيستم پيچيده آب رساني با تنبوشه هايي به قطر 10سانتي متر است كه از چشمه كلدر آب را به دژ رسانده و درحوض هاي سنگي ذخيره مي كرده اند. درجنوب باختري اين قسمت از قلعه, درميان شيب بسيار تندي كه به پرتگاه هاي عميق مي رسد؛ حوضي در دل سنگ به ابعاد تقريبي5×8 متر كنده اند كه هيچ گاه ازآب خالي نشده است.اين قلعه؛ بسيارمورد توجه گروه هاي گردشگري است و هرساله مورد بازديد گروه هاي گردشگري ايراني و خارجي زيادي قرار مي گيرد.

 

گردآوري : پايگاه اينترنتي تكناز

پنج شنبه سوم 9 1390 16:26

درياچه اوان

درياچه اوان www.taknaz.ir

 

درياچه اوان www.taknaz.ir

درياچه اوان www.taknaz.ir

 

 


درياچه زيباي اوان در نيمه شمالي الموت، در دامنه كوه خشچال، در فاصله ۷۵ كيلومتري و در ميان چهار روستاي اوان، وربن، زواردشت و زرآباد شهر قزوين قرار دارد.

اين درياچه كه بيش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و هشتصد متري از سطح دريا واقع شده‌است. طول آن در طويل‌ترين قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر مي‌باشد.

تنها از آب چشمه‌هاي زيرزميني موجود در بستر درياچه تغذيه مي‌شود و بخش ناچيزي از آن هنگام بارندگي تامين مي‌شود اما به صورت سطحي و كم. غليان دايمي آن باعث صافي و زلالي آب درياچه شده‌است. عميق‌ترين بخش آن به عمق ۵٫۷ متر مي‌باشد كه در جنوب شرقي آن واقع شده‌است البته برخي از مسئولان عمق درياچه را بين يك تا بيست متر تخمين زده‌اند. از سرريز آب درياچه نيز رود كوچكي تشكيل مي‌شود كه آب آن مورد استفاده كشاورزان روستاهاي كوشك و آيين است. در تابستان اين درياچه محل ماهي‌گيري، آب‌تني و قايق‌راني و در پاييز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابي و در زمستان با توجه به برودت هوا و يخ زدن سطح آن قابل اسكي سواري است.


پيدايش

درياچه اوان احتمالا ۵۰۰ سال پيش بر اثر لغزش به وجود آمده كه اين لغزش در حال حاضر غير فعال است. اعتقادي وجود دارد مبني بر اينكه اين درياچه بازمانده درياچه بزرگي در قديم است. اوان به معني ايوان و جايي صاف و تخت مي‌باشد.

 

گردآوري : پايگاه اينترنتي تكناز

پنج شنبه سوم 9 1390 16:24

عبارت چهلستون براي بيشتر ما با نام اصفهان تداعي مي شود اما شايد برايتان جالب باشد اگر بدانيد قزوين هم يك چهلستون  معروف و ماندگار دارد كه از دوران صفويان تا به حال يكي از بناهاي ديدني اين شهر بوده است. عمارت باشكوهي كه به كلاه فرنگي هم معروف است و در وسط باغ بزرگي قرار گرفته است. چهلستون قزوين تنها كوشك باقي مانده از مجموعه كاخ‌هاي سلطنتي روزگار شاه طهماسب به حساب مي‌آيد.

 

چهلستوني در قزوين - www.taknaz.ir

 

به گزارش تكناز سال ‎951 هجري قمري بود كه شاه طهماسب صفوي به دليل تهديد ترك هاي عثماني تصميم به‌ انتقال پايتخت از تبريز به قزوين گرفت و در همين سال بود كه ‌اراضي موسوم به زنگي‌آباد را از ميرزا شرف جهان يكي از بزرگان و معتمدان شهر براي احداث بناي شاهي خريداري كرد. شاه طهماسب به معماران برگزيده كشور دستور داد تا باغي به ‌شكل مربع در آن بسازند و در ميان آن عمارت هاي عالي، تالار، ايوان ها و حوض هاي زيبا بنا كنند.

اين نقطه شروع تاريخ عمارت كلاه فرنگي بود كه به همراه سردر عالي قاپو تنها بناهاي باقي مانده از باغ هاي دوره صفويه در قزوين هستند. اين مكان، كاخ شاهي بوده كه شاه طهماسب صفوي بناي آن را از روي نقشه يك معمار ترك با شيوه شطرنجي خيلي كوچك ساخته و داراي پنجره‌هاي چوبي بسيار ظريف و زيبا است. تا جايي كه برخي معتقدند بناي هشت بهشت اصفهان با گرته برداري از اين اثر ساخته شده است.

 

 

چهلستوني در قزوين - www.taknaz.ir


اگر گذارتان به موزه چهلستون قزوين بيفتد، مي‌توانيد نقاشي‌هاي دوران صفوي را ببينيد كه روي ديوارهاي اين بنا خودنمايي مي كنند. نقاشي‌هاي ديواري طبقه اول نمونه‌اي از هنر نگارگري مكتب قزوين است و به همين دليل شهرت خوبي در محافل معماري دنيا دارد. تعداد نقاشي‌هاي ديواري اين بنا مشخص نيست، اما طبق گفته‌هاي "عبدالملك شيرازي" و "قاضي احمد حقي"، اين نقاشي‌هاي ديواري از آب طلا بوده‌اند.

مكتب حاكم بر اين نقاشي‌ها از تغيير و تحولات سياسي تاثير گرفته، به ‌نحوي كه ظهور نادرشاه و مكتب افشاريه در چهل‌ ستون ديده مي‌شود. ظهور قاجار هم در سومين لايه نقاشي هاي كاخ چهل ‌ستون ديده مي‌شد كه به مرور زمان از ميان رفته است.

چهلستوني در قزوين - www.taknaz.ir

 

چهلستون ساختماني 8 گوش دارد كه با مساحت تقريبي 500 متر مربع ساخته شده است. با تالارها و اتاق هايي كوچكي كه در هركدام از دو طبقه آن به چشم مي خورد. رواقي با ستون هاي آجري و قوس هاي نيم دايره اي بنا را در برگرفته و بر بالاي آن ايواني با ستون هاي چوبي استوار شده است.

 

 

چهلستوني در قزوين - www.taknaz.ir

 

بد نيست بدانيد كه عمارت كلاه فرنگي" به همراه"سردر عالي قاپو" تنها بناهاي باقي مانده از باغهاي دوره صفويه در قزوين هستند. بعدها اين بنا در دوره قاجاريه توسط "سعدالسلطنه" فرماندار وقت قزوين بازسازي شد. و در سال 1337 به عنوان گنجينه اشياي تاريخي و باستاني مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاضر هم از ساختمان چهلستون قزوين به عنوان موزه خوشنويسي قزوين استفاده مي شود.

 

چهارشنبه دوم 9 1390 13:15

جاذبه‌هاي طبيعي شهر قزوين

قزوين
يكي ديگر از جاذبه‌هاي طبيعي و منحصر به فرد و بسيار جذاب براي هر گردشگر وجود غارهاي طبيعي در كشور است. در دل كوه‌هاي البرز در استان قزوين غارهاي زيادي موجود است كه مهم ترين آن‌ها...

ييلاق‌هاي قزوين به دليل آب و هواي تميز و فرح بخش خود در تابستان پذيراي بسياري از ساكنان استان‌هاي شمالي و مركزي مي‌باشند و از اكوتوريسم‌هاي مهم به شمار مي‌روند.

درياچه اوان

درياچه زيباي اوان در نيمه شمالي الموت، در دامنه كوه خشچال، در فاصله ۷۵ كيلومتري و در ميان ۴ روستاي اوان، وربن، زواردشت و زرآباد شهر قزوين قرار دارد. اين درياچه كه بيش از ۷۰ هزار مترمربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و ۸۰۰ متري از سطح دريا واقع شده است. طول آن ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر مي‌باشد. درياچه تنها از آب چشمه‌هاي زيرزميني موجود در بستر درياچه تغذيه و بخش ناچيزي از آن هنگام بارندگي تامين مي‌شود اما به صورت سطحي و كم. غليان دائمي ‌آن باعث صافي و زلالي آب درياچه شده است. عميق ترين بخش آن ۷/۵ متر مي‌باشد كه در جنوب شرقي آن واقع شده است البته برخي از مسئولان، عمق درياچه را بين يك تا ۲۰ متر تخمين زده اند. از سرريز آب درياچه نيز رود كوچكي تشكيل مي‌شود كه آب آن مورد استفاده كشاورزان روستاهاي كوشك و آيين قرار دارد. در تابستان اين درياچه محل ماهي گيري، آب تني و قايق راني و در پاييز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابي و در زمستان با توجه به برودت هوا و يخ زدن سطح آن، قابل اسكي كردن است. درخور اشاره است درياچه اوان با حضور نماينده سازمان ملل و برافراشتن پرچم سازمان ملل و پرچم ايران رسما به عنوان قطب گردشگر جهان اعلام شده است.

چشمه آبگرم عرشيا

استان قزوين نيز از داشتن آب‌هاي گرم و معدني بي بهره نيست و مي‌توان به چشمه‌هاي آب معدني عرشيا در شهر آبگرم استان اشاره كرد كه قابليت‌هاي درماني بسياري دارد. يكي ديگر از جاذبه‌هاي طبيعي و منحصر به فرد و بسيار جذاب براي هر گردشگر وجود غارهاي طبيعي در كشور است. در دل كوه‌هاي البرز در استان قزوين غارهاي زيادي موجود است كه مهم ترين آن‌ها عبارتند از سلطان باغ، آق بابا، چهل دختر، ملك شاه، غارپلنگ، اكتين كش، غارولي در ۱۰ كيلومتري جنوب غربي گشنه رود از توابع الموت، غار قلعه كرد در ۲۰ كيلومتري برج‌هاي دوگانه خرقان دهستان حصار از توابع شهر آبگرم و غار يخي انگول در ۳ كيلومتري شمال روستاي دينك از توابع بخش كوهين.

روستاي آتان
اين روستا با حدود ۲۰۰ خانوار جمعيت، در دامنه كوه «هودگان» قرار دارد. بناي خانه‌هاي اين روستا به گونه اي است كه پشت بام هر خانه ايوان خانه بالايي است و از اين نظر شباهت زيادي به شهر ماسوله استان گيلان دارد. شغل اصلي روستاييان آن، زراعت و گله داري و زبان و گويش رايج آن‌ها فارسي و تاتي است.

دره اندج رود
يكي از زيباترين و سرسبزترين دره‌هاي استان قزوين دره اندج رود است. اين دره در منطقه «الموت» قرار دارد و از ارتفاعات كوه «خرم ور» شروع و به روستاي «شهرك» ختم مي‌شود.ا ين منطقه به لحاظ قابليت‌هاي زيست محيطي، وجود غارهاي طبيعي و نوع بافت كوه‌هاي آن، هميشه براي سكونت انسان مناسب بوده است. نام اين دره و رود آن برگرفته از عنوان روستايي بزرگ به همين نام در انتهاي اين دره است. وجود رودخانه و چشمه‌هاي فراوان در اين منطقه سبب آبادي روستا، ايجاد مزارع برنج و باغ‌هاي ميوه شده است.

دره نينه رود

اين دره در نزديكي روستاهاي «هير» و «ويار» واقع، و با رود پرآبي كه در آن جاري است، يكي از مناطق ييلاقي و زيباي «رودبار شهرستان» محسوب مي‌شود. دره نينه رود پر از فندق زارهاي سرسبز است و قسمت‌هاي شمالي و مرتفع آن داراي مراتع خوش آب و هوا است. اين دره در ميان كوه‌هاي «خرمدشت» و «گونه گول» قرار دارد و در تابستان پر از ريواس‌هاي درشت و آبدار است.

منطقه ييلاقي پيچ بن

اين منطقه نسبتا مرتفع با ارتفاع حدود ۲ هزار و ۵۰۰ متر، در شمال شرقي الموت و در جاده معروف «سه هزار» قرار دارد و يكي از زيبا ترين مسيرهاي راه پيمايي قزوين به شمال ايران است. چمنزارهاي زيباي اين منطقه ييلاقي خوش آب و هوا، به گردنه مشهور «سلج انبار» با ارتفاع تقريبي ۳ هزار متر مي‌رسد كه بخشي از رشته كوه البرز غربي است و مرز طبيعي استان‌هاي قزوين و مازندران محسوب مي‌شود.

دامنه‌هاي جنوبي سيالان

دامنه‌هاي جنوبي سيالان در شمال شرقي الموت واقع، و از ييلاق‌هاي زيبا و سرسبز استان قزوين است. از «هنيز» -مرتفع ترين و شمالي ترين آبادي اين منطقه- هرچه به سمت شمال پيش برويم، هوا خنك‌تر شده و پوشش گياهي منطقه تغيير مي‌كند. علاوه بر گياهان علفي، اين منطقه داراي پوشش درختان سرو كوهي نيز مي‌باشد كه نشانه نزديكي اين منطقه به استان مازندران و پوشش گياهي جنگلي آن است.اين ييلاق در شمال به گردنه سيالان با ارتفاع تقريبي ۴ هزار متر منتهي مي‌شود كه مرز طبيعي استان‌هاي قزوين و مازندران به حساب مي‌آيد.
 
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع:
سه شنبه اول 9 1390 23:43

قزوين؛ ديار آب انبارها و كاروان سراها

قزوين؛ ديار آب انبارها و كاروان سراها
قزوين هم چنين داراي نقاط ديدني و گردشگري است، قلعه الموت با نام قزوين عجين شده است. ۳ محور مهم گردشگري قزوين عبارتند از...

قزوين به علت دارا بودن ده‌ها آب انبار، به شهر آب انبارها شهرت يافته است، براساس تحقيقات باستان شناسان و مورخين اين شهر حدود صد سال در دوره صفويه پايتخت ايران بود و سابقه سكونت در آن به ۱۰ هزار سال پيش مي‌رسد. قزوين در فاصله ۱۴۰ كيلومتري تهران واقع شده است و به دليل واقع شدن در محور ترانزيت شمال و جنوب از موقعيت بازرگاني فوق العاده اي برخوردار است. استان كوچك قزوين از شمال با استان‌هاي گيلان و مازندران، از جنوب با استان مركزي، از غرب با استان زنجان و همدان و از شرق با استان تهران همسايه مي‌باشد.
 
آب و هواي قزوين
استان قزوين از تنوع آب و هوايي برخوردار است. مناطق كوهستاني آن در بيشتر ايام سال سرد مي‌باشد و در نواحي جنوبي آن كه شامل دشت قزوين مي‌شود در زمستان سردي هوا ملايم تر است و در تابستان گرمي‌ بيشتري دارد. آب و هواي مناطق دشت قزوين در شب‌هاي تابستان خنك و دلچسب است. استان قزوين يكي از مناطق عمده توليد كشمش، انگور و فندق كشور است. بزرگان زيادي در قزوين مي‌زيسته اند كه حمدا...مستوفي، عبيد زاكاني و علي اكبر دهخدا از آن جمله‌اند. قزوين هم چنين داراي نقاط ديدني و گردشگري است، قلعه الموت با نام قزوين عجين شده است. ۳ محور مهم گردشگري قزوين عبارتند از سراي سعدالسلطنه كه يكي از بزرگ‌ترين كاروان سراهاي ايران است، مجموعه باغ فرهنگي و منطقه الموت.

قزوين رتبه اول ثبت آثار باستاني و تاريخي
سابقه سكونت گزيني و تمدن ۹ هزار ساله و آثار باستاني و تاريخي چشمگير كه بيش از ۱۴ درصد آثار ثبت شده را در فهرست ملي كشور شامل مي‌شود (از اين نظر استان قزوين رتبه اول را داراست)، در كنار طبيعت بكر و گونه گون، كوه‌هاي بلند، غارهاي شگفت، دره‌هاي عميق، باغ‌هاي هزار و ۵۰۰ ساله، درياچه‌ها، تالاب‌ها، شاليزارهاي سرسبز و صحراي خشك و كويري، مجموعه كم نظيري را از جاذبه‌هاي گردشگري گرد آورده است. در ادامه با گزيده اي از اين جاذبه‌هاي تاريخي آشنا مي‌شويم.

قلعه‌ها

قلعه چال (اندج)،جنوب شرقي روستاي اندج. قزقلعه (قلعه دختر)، ضياءآباد، اواخر دوره ساساني يا اوايل اسلام. ميمون قلعه، شهر قزوين، قرن دوم هجري. قلعه سميران، طارم. قلعه لمبسر، شهر رازميان الموت، دوره ساسانيان. قلعه الموت، رودبار الموت، سال ۲۲۶ هجري. قلعه شيركوه (بيدلان) رودبار الموت، دوره اسماعيليان.

مدارس علوم ديني

مدرسه علوم ديني التفاتيه، قزوين، دوره ايلخاني. مسجد و مدرسه سردار، قزوين، دوره قاجاريه. مسجد و مدرسه شيخ الاسلام، قزوين. مسجد و مدرسه ابراهيميه، قزوين. مسجد و مدرسه صالحيه، قزوين، قرن سيزدهم ه . ق.مدرسه مسجد پيغمبريه، شهر قزوين، سال ۱۰۵۴ هجري.

مساجد و حسينيه‌ها
حسينيه آقا سيد جمال، قزوين. مسجد اميني‌ها، شهر قزوين، سال ۱۲۷۵ قمري. مسجد حيدريه، قزوين. مسجد سنجيده، قزوين، دوره سلجوقي. مسجدالنبي (سلطاني)، شهر قزوين، دوره قاجاريه. مسجد جامع كبير، شهرقزوين، قبل از اسلام بر بنيان آتشكده. مسجد پنجه علي، شهرقزوين، دوره صفويه.

مناطق باستان شناسي

تپه زاغه، شهرستان بويين زهرا، اواخر هزاره ششم ق. م. تپه قبرستان، شهرستان بويين زهرا، هزاره پنجم تا اول ق. م.قره تپه، شهرستان بويين زهرا

كليساها

كاروان سراها
كاروان سراي محمدآباد، جاده قزوين- بويين زهرا، دوره صفوي. كاروان سراي هجيب، جاده بويين زهرا، ساوه. كاروان سراي خرزان، قزوين. كاروان سراي شاه عباسي آوج، شهر آوج، سال ۱۰۴۰ ه . ق. كاروان سراي گلشن، قزوين.

گرمابه‌ها
گرمابه قجر، شهر قزوين، دوره صفويه. گرمابه دودر، قزوين، دوره قاجاريه. گرمابه سردار، قزوين، دوره قاجاريه. گرمابه حاج محمد رحيم (صفا)، قزوين، سال۱۲۵۹ ه. ق.

آب انبارها

آب انبار حكيم، قزوين، سال ۱۲۴۴ ه. ق. آب انبار حاج كاظم، شهر قزوين، دوره قاجاريه. آب انبار مسجد جامع (خيابان)، شهر قزوين، دوره صفوي. آب انبار زنانه بازار، شهر قزوين، دوره قاجاريه. آب انبار آقا، قزوين، دوره قاجاريه. آب انبار سردار كوچك، شهر قزوين، دوره قاجاريه. آب انبار سردار بزرگ، قزوين، دوره قاجاريه.

امام زاده‌ها

امام زاده هفت صندوق، شهرستان تاكستان، دوره صفويه. امام زاده كمال، شهرستان تاكستان، قرن نهم ه. ق. امام زاده علي شكرناب(ع)، شهرستان آبيك، سال ۸۸۴ ه. ق.امام زاده اسماعيل (ع)، شهر قزوين، دوره قاجاريه. امام زاده علاءالدين (ع)، شهرستان بويين زهرا، دوره صفويه. امام زاده، منصور، شهرستان بويين زهرا، دوره صفويه. امام زاده اباذر (ع)، شمال شرقي شهر قزوين، دوره سلجوقي. امام زاده حسين(ع)، شهر قزوين، دوران عباسي تا قاجاريه.

بقعه‌ها
مقبره شهيد ثالث، شهر قزوين، دوره قاجاريه. مقبره سلطان ويس، قزوين. مقبره رئيس المجاهدين، شهر آبيك، دوره قاجاريه. مقبره حمدا... مستوفي، شهر قزوين، قرن هشتم ه. ق.مسجد و مقبره احمديه، شهر قزوين، سال ۵۲۰ هجري. بقعه پير تاكستان، دوره سلجوقي. بقعه آمنه خاتون (س)، شهر قزوين، دوره صفويه. بقعه پيغمبريه، شهر قزوين، دوره صفويه.

بناهاي حكومتي
سر در عالي قاپو، شهر قزوين، دوره صفويه. عمارت كاخ چهلستون (كلاه فرنگي)، شهرقزوين، دوره صفويه.

بازار

مجموعه بازار قزوين، يكي از باارزش ترين آثار به جاي مانده معماري شهر قزوين است. تاريخ ساخت اين مجموعه مربوط به دوره صفويه است، اما قسمت اعظم بناهاي كنوني آن در دوران قاجاريه ساخته شده است. اين مجموعه با ويژگي‌هاي خود كه آن را از بازار ساير شهرها متمايز مي‌كند، در گذشته شامل مراكز تجاري چون سراها، مراكز فرهنگي- مذهبي، مانند مدارس، مساجد و فضاهاي خدماتي نظير گرمابه و آب انبار بود. امروزه بخشي از اين فضاها از بين رفته است. از مهم ترين ويژگي‌هاي بازار قزوين، علاوه بر وسعت قابل توجه، تركيب معماري آن است كه با بهره گيري از تركيب طرح‌هاي شطرنجي و ايجاد مفصل‌هاي معماري، ورودي‌هاي فضاهاي مختلف بازار را به آن دوخته و فضاهاي بسيار باشكوهي را ايجاد كرده است. بازار قزوين به لحاظ اقتصادي نقش قابل توجهي در منطقه بازي مي‌كند و آن را از يك بازار درون شهري به يك مركز اقتصادي فرا منطقه اي تبديل كرده است. مهم ترين فضاهاي بازار قزوين عبارتند از مسجد النبي (مسجد شاه) سراي سعدالسلطنه، سراي وزير، سراي حاج رضا، سراي رضوي (سراي شاه)، تيمچه‌هاي روباز و سرپوشيده و راسته قيصريه.

برج‌ها

برج باراجين، قزوين. برج بزرگ و كوچك شميران، قزوين، دوره ساساني. برج‌هاي دوگانه خرقان، شهر آبگرم، سال ۴۶۰ ه. ق.برج سلطان اويس، شمال قزوين، دوره ديلميان.

خانه‌ها

خانه فرهنگ اميركبير، قزوين، دوره قاجاريه. گراند هتل، قزوين، دوره قاجاريه. عمارت چهل ستون يا كلاه فرنگي، شهر قزوين، ساخته شده در دوره قاجاريه توسط روس‌ها.خانه داعي، قزوين دوره پهلوي. خانه مرتضوي، قزوين، دوره قاجاريه. خانه اسدي، قزوين. عمارت باغ سپهدار، قزوين، اوايل دوره پهلوي. خانه سيد حسين بهشتي، قزوين، دوره قاجاريه. خانه سيد محمود بهشتي، قزوين، دوره قاجاريه. خانه بهروزي، قزوين، دوره قاجاريه. خانه خطيبي، قزوين، دوره قاجاريه و پهلوي اول.

دروازه‌ها

دروازه كوشك. دروازه تهران، دوره قاجاريه.
 
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: khorasannews.com
 

كليساي كانتور (برج ناقوس) شهر قزوين، اواخر دوره قاجاريه. كليساي رفيع. شهر قزوين، ۱۳۱۵ شمسي.
سه شنبه اول 9 1390 23:41

بويين‌ زهرا قزوين - آكا ايران

بويين زهرا را بيشتر بشناسيم

شهرستان بوئين‌زهرا يكي از شهرستانهاي استان قزوين ايران است. مركز اين شهرستان، شهر بوئين‌زهرا است و داراي شش بخش مركزي، آبگرم، آوج، دشتابي، رامند و شال و نيزچهارده دهستان و ۳۲۰ آبادي داراي سكنه‌است. جمعيت اين شهرستان بر طبق سرشماري سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۵۵٬۸۸۹ نفر بوده است

استان قزوين تقريباً زلزله‌خيزترين استان كشوراست و شهرستان بوئين زهرا نيز لرزه‌خيزترين شهرستان آن[نيازمند منبع]. در سال ۱۳۴۱، زلزله‌اي در آن رخ داد و ۲۰٬۰۰۰ نفر جان باختند
اين شهرستان با وسعتي حدود ۵۹۸۸ كيلومتر مربع از شمال به شهر قزوين واز جنوب به استان مركزي و همدان و از شرق به استان تهران و از غرب با شهرستان تاكستان هم مرز است. شهرستان بوئين زهرادر درجه اول از نظر پسته و سپس گردو و انگور كشت خوبي دارد. در اين شهرستان پياز و پنبه نيز كشت مي‌شود. البته با توجه به آب و هواي بسيار مساعد بوئين زهرا براي كشت پسته ظرف چند سال گذشته سرمايه گذاريهاي بسيار عمده‌اي توسط بخش خصوصي براي توسعه اراضي زير كشت پسته در اين شهرستان صورت گرفته‌است. شهر بوئين زهرا در محل تلاقي راه‌هاي قزوين به ساوه و كرج به همدان قرار دارد.

در شهرستان بوئين زهرا ايل شاهسوند نيز زندگي مي‌كنند.

تقسيمات كشوري
شهرها:، آوج، دانسفهان، شال، سگزآباد،
آبگرم و ارداق

بخش مركزي شهرستان بوئين‌زهرا
دهستان زهراي بالا
دهستان زهراي پائين
دهستان سگزآباد
شهرها: بوئين‌زهرا و سگزآباد

 


بخش آوج
دهستان حصار وليعصر
دهستان خرقان غربي
دهستان شهيدآباد
شهرها: آوج

بخش رامند
دهستان ابراهيم آباد
دهستان رامند جنوبي
دهستان يزن
شهرها: دانسفهان

بخش شال
دهستان زين آباد
دهستان قلعه هاشم
شهرها: شال

بخش آبگرم
دهستان آبگرم
دهستان خرقان شرقي
شهرها: آبگرم

بخش دشتابي
دهستان دشتابي شرقي
دهستان دشتابي غربي
شهرها: ارداق


مركز دهستان ها
زهراي پايين:رحيم آباد- زهراي بالا:اسمت آباد- سگز آباد:شهرسگز آباد- رامند جنوبي:دانسفهان- رامند شمالي:زين آباد- دشتابي شرقي:رحيم آباد-

مراكز ديدني
برج‌هاي دوگانه خرقان، كاروانسراي محمد آباد، كاروانسراي آوج، كاروانسراي هجيب، منطقه تاريخي سگزآباد، تپه زاغه و تپه قبرستان از ديدني‌هاي اين شهرستان هستند.

راه‌هاي شهرستان
جاده آسفالته بوئين زهرا كرج جاده آسفالته بوئين زهرا-ساوه جاده آسفالته بوئين زهرا-قزوين جاده آسفالته اي كه به رزن وتاكستان وابهر مي‌رود

چهارشنبه هجدهم 8 1390 17:38

محمديه قزوين - آكا ايران

شهر محمديه ( زيباشهر ) از توابع شهرستان البرز استان قزوين ، در 15 كيلومتري شرق شهرستان قزوين حدفاصل جاده ترانزيت تهران - قزوين و بزرگراه تهران - زنجان با دسترسي مطلوب به شرايانهاي تجاري و نيز خطوط ريلي در سالهاي اول انقلاب بنيان ساخت آن نهاده شد. هسته اوليه اين شهر با دو خيابان شرقي و غربي به نامهاي حافظ و سعدي بوده و پس از آن با مديريت سازمان مسكن و شهرسازي استان قزوين اساس توسعه آن تحت عنوان شهرك باورس طرح ريزي و آغاز گرديد.

 از آنجا كه اين شهر با عملكرد خوابگاهي و استقرار شهركهاي صنعتي البرز و كاسپين و نيز كارخانجات توليدي حومه در مجاورت آن جاذب جمعيت كارگر و كارمندي صنايع گرديده ، لذا هسته ابتدايي آن نيز با تعاوني هاي مسكن كارگري آغاز و در نهايت در سال 1374 شهرداري اعلام موجوديت نمود و با حسن اجراي مقررات و قوانين توسعه كالبدي : امواج توسعه آن به كنترل مديريت شهري در آمد و مناطق 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 طي مدت 12 سال يكي پس از ديگري با نظارت فني و اجراي ضوابط شهري متولد و پا به عرصه وجود گذاشتند و پذيرش جمعيت سرريز مركز استان قزوين و نيز كاركنان شركتهاي جديدالتأسيس ، مسووليت مديريت شهري را افزونتر و نهايتاً درجه شهرداري محمديه را به 7رساند.شهر محمديه به علت ويژگيهاي منحصر به فرد كالبدي و تلاش مستمر شهرداري و شوراي شهر و نيز همدلي دفتر فني استانداري و سازمان مسكن و شهرسازي استان و ديگر مسوولين ذيربط در توسعه معقول ساختاري آن ، اين شهر را به نقطه پايلوت بسياري از طرحهاي مطالعاتي و اجرايي مبدل نموده ، بطوريكه در بسياري از جهات از جمله خدمات ويژه شهري و اجراي ضوابط به يكي از شهرهاي برتر كشور و بهترين شهر استان قزوين تبديل نموده و چون نگيني درخشان در عرصه شهرسازي استان و منطقه خودنمايي مي كند. دسترسي مطلوب شهروندان به خدمات مختلف ، افزايش سرانه هاي خدماتي از جمله فضاي سبز ، عمران ، خدمات شهري ، ورزشي و فرهنگي و ديگر جاذبه هاي شهري موقعيت ويژه اي به شهر محمديه بخشيده و توسعه روزافزون آن در ارتفاع و افق مديران و مسوولان را بر آن داشت تا بامكان يابي فاز 2توسعه اين شهر (شمال اتوبان) پذيراي اسكان خيل مهاجران شهري در افق طرح هاي خود باشد

چهارشنبه هجدهم 8 1390 17:37

خاكعلي قزوين - آكا ايران

خاكعلي را بيشتر بشناسيم

خاكعلي يكي از شهرهاي استان قزوين ايران است. اين شهر در بخش بشاريات شهرستان آبيك قرار دارد. جمعيت خاكعلي طبق سرشماري سال ۱۳۸۵، برابر با ۳٫۱۴۶ نفر بوده است

 

مردم اين منطقه و مناطق اطراف آن به زبان تاتي صحبت مي‌كنند. زبان تاتي يكي از كهن ترين زبانهاي ايراني است، كه متاسفانه مطالعه علمي هر چند كوچكي در مورد آن در كشورمان صورت نگرفته و اين زبان كهن در معرض از بين رفتن قرار دارد. اين زبان، زبان رايج منطقه آذربايجان فعلي در دوران پيش از اسلام بوده‌است. گرداگرد دانسفهان را روستاهاي ترك‌زبان احاطه كرده‌اند.

چهارشنبه هجدهم 8 1390 17:27
X