معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511258
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب
تنكابن ( شهسوار )

  

 

 

تنكابن بين عباس آباد و رامسر قرار گرفته و شهر بسيار زيبايي است .  هتلهاي خوبي هم دارد .  

۱- هتل آوا  

۲- هتل صدرا   

 جاذبه هاي گردشگري :  

۱ - جاده جنگلي و سرسبز ۲۰۰۰   

 

۲- جاده جنگلي و سرسبز ۳۰۰۰   

 

۳- ساحل دريا   

۴- غار خرم آباد ( در نزديكي خرم آباد تنكابن )
۵ - عمارت شهرداري تنكابن
اين عمارت در شمار نخستين بناهاي احداث شده در شهر تنكابن و نيز معدود بناهاي ديواني به جاي مانده از دوره پهلوي است . اين بنا در 1314 احداث شده و بنايي است در يك طبقه كه يك و نيم طبقه نيز بر روي ورودي قرار دارد .
۶-پل خشتي قلعه گردون
اين پل در جنوب خرم آباد تنكابن و در مسير راه قديمي قلعه گردون به دو هزار واقع و از آثار دوره صفوي است .طول پل 8 متر و عرض آن 50/2 است.

دوشنبه هفتم 9 1390 9:4

شايد باور اينكه ايرانيان روزگاري ديوارهاي بلندي ساخته‌اند تا بتوانند اين سرزمين را از هجوم دشمنان خارجي محافظت كنند، براي خيلي از ما سخت باشد اما حقيقت اين است كه ديواري در شمال ايران به نام قزل آلان يا ديوار گرگان يا «مارسرخ» وجود داشته ‌است.

http://www.taknaz.ir/ax1/ax1/35.jpg

ديوار گرگان يا مار سرخ كه قدمت آن به بيش از 1700سال قبل مي رسد به نظر كارشناسان طولاني‌تر از ديوار آدريان روم بوده كه نشان‌دهنده دانش معماري ايرانيان است و اينكه ايرانيان در ساختن بناهاي بزرگ و سازه‌هاي دفاعي بسيار بهتر از روميان باستان بوده‌اند. عده‌اي معتقدند كه به اين ديوار سد سكندر هم مي‌گفتند. اين ديوار از شرق درياي خزر واقع در خواجه نفس شروع مي‌شود و بعد از گذر از شمال آق‌قلعه و گميشان و شمال گنبد به طرف شمال غرب مي‌رود و سرانجام در كوه‌هاي پيش‌كمر به پايان مي‌رسد.

مسير ديوار  را از روي آجرهايي كه در زمين وجود دارد پيدا كرده‌اند و حتي در برخي از مكان‌ها با كاوش‌هايي اتاق‌ها و بناهايي را هم از دل زمين بيرون آورده‌اند. برخي طول اوليه اين ديوار را بيش از 210كيلومتر تخمين مي‌زنند. البته محمديوسف كياني، باستان‌شناس ايراني در سال 1350، با انجام مطالعاتي طول ديوار را  حدود 175 كيلومتر برآورد كرده است.

در طول اين ديوار بيش از 30 دژ دفاعي ساخته شده كه محل استقرار سربازان بوده است. ابعاد دژها از 120 در 120متر تا 240 در 300 متر متغيرند. جوي يا كانال انتقالي آبي به عمق بيش از 6 متر در سراسر ديوار امتداد داشته و آب را به نقاط مختلف آن مي رسانده است. عرض اين ديوار در مناطق كوهستاني 2 متر و در دشت‌ها حتي 10 متر است. گفته مي شود آجرهاي بزرگ اين ديوار به  ابعاد 41 در 41 و قطر 10 سانتي‌متر در ده‌ها كوره آجرپزي پخته ‌شده است.

 

چندي پيش مطالعات باستان‌شناسي در ضلع شمالي ديوار گرگان، بقاياي شهري از دوره‌ ساساني و آثاري از عصر آهن را نشان داد. شهري با حدود 50 هكتار وسعت كه وجود زغال، سفال و استخوان‌هاي جانوري در آن نشان مي داد

 اين شهر ساساني روي محوطه‌اي از عصر آهن قرار گرفته است

 

ژاك دمرگان فرانسوي، حدود 100 سال پيش بخشي از مسير ديوار را از روي نقشه ترسيم كرد. بعد از او «آرن» ديگر باستان‌شناس فرانسوي بخش ديگري  از ديوار گرگان را به‌صورت پيمايشي، شناسايي و معرفي كرد.به نظر مي‌رسد نخستين كسي كه توانست ديوار سرخ گرگان را ببيند، اريك اشميت، خلبان آمريكايي بود كه با هواپيماي خود در سال 1316 خورشيدي، هنگام عكاسي از نقاط باستاني ايران، مسير اين ديوار را يافت. اشميت وقتي كه در منطقه گرگان پرواز مي‌كرد متوجه شد ديوار قرمزرنگي از سمت دريا به طرف كوه هاي پيش كمر امتداد دارد. او از آن ديوار عكس‌هاي زيادي گرفت. در حقيقت همين عكس‌ها سند مهمي براي باستان‌شناسان ايراني و خارجي شد تا بتوانند تحقيقات بيشتري روي اين ديوار انجام دهند.

اين در حالي است كه چندي پيش مطالعات باستان‌شناسي در محوطه اي واقع در ضلع شمالي ديوار گرگان، بقاياي شهري از دوره‌ ساساني و آثاري از عصر آهن را نشان داد. شهري با حدود 50 هكتار وسعت كه وجود زغال، سفال و استخوان‌هاي جانوري در آن نشان مي داد اين شهر ساساني روي محوطه‌اي از عصر آهن قرار گرفته است.

علاوه بر اين، بررسي‌هاي ژئوفيزيك نشان دادند كه اين شهر خيابان‌هاي دسترسي به يكديگر، بناهاي مسكوني و حصاري به دورش داشته است. هم‌چنين ارگ شهر در قسمت مركزي قرار دارد و در اطراف آن خندقي واقع شده است.

 

پايگاه فرهنگي هنري تكناز

جمعه چهارم 9 1390 13:34

مردم اين روستا عمر طولاني دارند/ «زيارت» را زودتر زيارت كنيد!

روستاي زيارت
روستاي زيارت كه البته اگر اهل سفر و طبيعت باشيد نبايد برايتان ناشناخته باشد يكي از روستاهاي زيباي گرگان در استان گلستان است......


آب و هواي روستاي زيارت در اواخر مهر رو به سردي مي رود،ب نابراين اين روزها بهترين فرصت براي ديدن روستاي زيباي زيارت در استان گلستان است.
شمال كشور براي خيلي از ما تنها محدود مي‌شود به دريا و جنگل، به جاده چالوس و ديدن شهرهاي بزرگي در شمال كشور كه هربار در تعطيلات راهي آنها مي شويم و ترافيك اين شهرها در تعطيلات نشان مي دهد كه مردم تنها راه سفر به اين شهرها را مي شناسند.

در حالي كه شهرهاي شمالي كشور پر از مناطق بكر و روستاهاي نه چندان معروف اما بسيار زيبايي هستند كه لذت سفر به آنها و غرق شدن در زيبايي، آرامش و مناظر بكرشان با هيچ چيزي قابل مقايسه نيست.ديدن اين روستاها كه البته بعضي‌شان از فرط زيبايي براي دوستداران طبيعت و گردشگران حرفه‌اي ناآشنا نيستند خيلي هم سخت نيست. كافي است جست‌وجوي كوتاهي براي يافتن اين روستاها انجام بدهيد و بعد از شناخت كامل مقصد با برنامه ريزي صحيح راهي جاده شويد.


روستاي زيارت كه البته اگر اهل سفر و طبيعت باشيد نبايد برايتان ناشناخته باشد يكي از روستاهاي زيباي گرگان در استان گلستان است.

آبشارهاي زيبا، چشمه آبگرم و امامزاده صالح  از جاذبه‌هاي گردشگري اين روستا هستند.


 آب گرم اين روستا خواص درماني بسيار زيادي دارد، بنابراين در سفر به اين روستا حتما آب تني در چشمه‌هاي آب گرم را تجربه كنيد.

زنان روستاي زيارت نان‌هاي محلي مي پزند كه امتحان آنها به تمام نان‌هاي صنعتي مي ارزد. مردم زيارت به دليل تغذيه مناسب و استفاده از غذاهاي جنگلي و سالم عمر طولاني دارند.

اين روستا در اين روزها گزينه خوبي براي سفر است، چون در اواسط پاييز هواي زيارت رو به سردي مي رود.

براي رفتن به اين روستا بايد به گرگان سفر كنيد. زيارت در ادامه جاده ناهارخوران به سوي كوهستان‌هاي جنوب شهر گرگان حدود ۱۰ كيلومتر جلوتر از ناهارخوران قرار دارد.


اگر در گذشته به اين روستا سفر مي كرديد و نيت مي كرديد چند روزي در زيارت بمانيد و دل سير اين زيارت را زيارت كنيد! تنها مي توانستيد در خانه‌ها و ويلاهاي اجاره‌اي ساكن شويد. اما در حال حاضر روستاي زيارت هتل هم دارد. يكي از روزهاي مهرماه كه هنوز سرماي پاييز بر گرماي خورشيد غلبه نكرده است مي توانيد راهي اين روستا شويد و خاطره‌ به يادماندني از سفر به روستاي زيارت و ديدار با مردم مهربان و مهمان نواز اين روستا براي خود رقم بزنيد.


براي ديدن آبشار زيباي زيارت در روستاي زيارت بايد در حدود 15 دقيقه پياده روي كنيد.ا ين پياده روي در دره زيبايي صورت مي گيرد و بايد از اين مسير بگذريد.ب نابراين نگران مسير نباشيد. اتوموبيل‌تان را پارك كنيد و با خيال راحت به طرف آبشار برويد.

   
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ

www.seemorgh.com/culture
منبع: bornanews.ir

چهارشنبه دوم 9 1390 1:1

 

غار شير آباد گرگان - آكاايران

غار شير آباد گرگان

اگر گذارتان به استان گلستان و گرگان بيفتد، ساكنان شرق گرگان غار طبيعي پر راز و رمزي را به شما معرفي مي كنند ...

غار شير آباد

كه معتقدند محل زندگي ديو سپيد شاهنامه است. غاري كه اگرچه غارنوردان آن را به نام محل قرارگيري اش، شيرآباد، مي شناسند، اما هنوز هم بين اهالي گرگان با نام «ديو سفيد» شناخته مي شود كه تاريكي مطلق و انعكاس صداي حركت آب در غار هم اين افسانه قديمي را دامن مي زند.

غار شيرآباد يك غار طبيعي است كه بشر در ساخت آن نقشي نداشته است. يك غار آبي و رودخانه اي كه طول آن به حدود 235متر مي رسد و قطر دهانه آن 9-15 متر اندازه گيري شده است. در كف غار ديو سپيد آب سردي جاري است كه حدود 10-11 درجه سانتيگراد دما دارد. اين آب به رودخانه شيرآباد در دامنه پائين غار مي ريزد و در ادامه مسير خود، به هفت آبشار جنگلي مي پيوندند.

غار شير آباد

رطوبت و دماي مناسب اين غار، آن را تبديل به زيستگاه مناسبي براي بعضي از گونه ها مثل سمندر كور غارزي گرگاني كرده كه فقط در اين غار و غارهاي اطراف زندگي مي كند.

غار شير آباد

بيشترين بخش غار تاريك است و در انتهاي آن چشمه اي ديده مي شود كه ظاهرا منشأ ايجاد غار در طول قرن هاي گذشته بوده است. به دليل ويژگي هاي ساختماني و جنس زمين، حركت آب باعث تشكيل استخر، استالاكتيت، بستر گلي و چسبنده و پديده هاي مختلف در طول مسير شده است.

غار شير آباد

آبشارهاي شيرآباد

به دليل شيب هاي تند رشته كوه هاي البرز در ناحيه شرقي و وجود چشمه سارهاي فراوان در دامنه كوه قلعه ساران، آبشارهاي كوچك و بزرگي شكل گرفته كه در بين آنها 7آبشار، در محدوده غار شيرآباد در بخش صخره اي قرار گرفته اند كه ارتفاع بلندترين آنها به حدود 20متر مي رسد.

غار شير آباد

اما آبشار و غار تنها جاذبه شيرآباد نيست. شما بعد از گذشتن از جاده ماشين رو در جنوب شيرآباد، وارد منطقه اي جنگلي خواهيد شد كه به حاشيه رودخانه ختم مي شود. منطقه اي ييلاقي بوده كه چند ساعتي مي توانيد در آن اقامت كنيد. اين منطقه جنگلي رودخانه اي دارد كه در تمام طول مسير با سنگ هاي آذرين تيره رنگ در بسترش همراه شما خواهد بود.

غار شير آباد

چطور برسيم؟

غار و آبشارهاي شيرآباد در 55كيلومتري شرق گرگان، در حد فاصل شهرهاي علي آباد كتول و آزادشهر قرار دارند. يعني درست جايي در جنوب روستاي شيرآباد كه از توابع بخش راميان به شمار مي آيد. نزديكترين شهر به غار شيرآباد، شهر خان ببين است و نزديك ترين روستا به آن، روستاي شير آباد. غار شيرآباد (ديو سپيد) از نظر درجه سختي براي غارنوردان، غار ساده اي است كه دسترسي به آن ساده بوده و غارنوردي در آن نياز به ابزارهاي حرفه اي ندارد. اما اين به معناي آن نيست كه مي توانيد بي گدار به آب بزنيد و تنها، يا با يك گروه نابلد راهي اين غار شويد. غار ديو سپيد هم مثل هر غار ديگري خطرات خودش را دارد و براي بازديد از آن بايد با يك تيم باتجربه همراه شد.

غار شير آباد

اين غار و آبشارهاي معروف آن، از روستاي شيرآباد كمتر از 20كيلومتر فاصله دارند و براي رسيدن به آن ها كافيست از مسير خان ببين به روستاي شير آباد 5 كيلومتر را به سمت جنوب برويد و بعد از روستاي شير آباد 3 كيلومتر جاده آسفالته را ادامه داده، سپس راه مالرويي را پيش بگيريد كه در اين منطقع خودنمايي مي كند. اين راه، به سمت آبشارها پيش مي رود و غار بعد از آبشار دوم و نرسيده به آبشار سوم واقع شده است. دهانه بزرگ اين غار در سمت راست به خوبي مشخص است.

دوشنبه سیم 8 1390 15:47

گنبد كاووس گلستان - آكا ايران

گنبد كاووس

گُنبَدِ كاووس يا گنبد قابوس مركز شهرستان گنبد كاووس در استان گلستان ايران است كه جمعيت آن براساس سرشماري سال ۱۳۸۵، ۱۲۷٬۱۶۷ نفر بوده‌است.

اكثريت مردم آن را تركمن‌ها تشكيل مي‌دهند. اين شهر به خاطر دارا بودن يكي از بلندترين برج‌هاي آجري دنيا با همين نام كه در قرن يازدهم ميلادي بنا شده‌است، معروف است

شهرستان 'گنبد با مساحت ۵۰۷۱ كيلومتر مربع در بخش شرقي استان گلستان واقع شده و از طرف شمال به جمهوري تركمنستان ، از طرف غرب به شهرستان هاي علي اباد ، آق قلا و گرگان ، از طرف شرق به شهرستان هاي كلاله و مينودشت و از جنوب به شهرستان هاي ازاد شهر و راميان محدود است .ناهمواري هاي شهرستان گنبد كاووس از مناطق كوهستاني و جلگه اي تشكيل شده . حد فاصل بين گرگان رود و نوار مرزي تركمنستان كه در بخش داشلي برون قرار گرفته ، مناطق استپي وسيعي را بردارد .

اماكن تاريخي و ديدني گنبد


برج قابوس

gonbade--quboos_400


اين بناي معروف كه يكي از بلندترين آثار تاريخي جهان بشمار مي‌‌آيد بر فراز تپه خاكي كه قريب 15 متر از سطح زمين بلند تر است قرار دارد اين بنا در سال (397 ه. ق. و 375 ه. خ) و در زمان سلطنت شمس المعالي قابوس بن وشمگير و در شهر جرجان كه پايتخت پادشاهان آن ديار بوده، بنا گرديده است. پروفسور آرتور اوفام پوپ در مورد اين بنا چنين نوشته است: در زير سمت شرق كوههاي البرز و در برابر صحراهاي پهناور آسيا يكي از بزرگ‌ترين شاهكارهاي معماري ايران با تمام شكوه و عظمت خود قد بر افراشته است. اين بنا گنبد قابوس بقعه آرامگاه قابوس بن وشمگير مي‌‌باشد و برج آرامگاه از هرگونه آرايش مبراست. جنگنده‌اي با نيروي ايمان در نبرد رودرروي، پادشاهي شاعر در نبرد با اب مشخصات سازه گنبد قابوس شامل 2 قسمت است: * 1-پي يا پاي بست بنا و بدنه * 2-گنبد مخروطي پي سازي بنا از زمين سفت شروع و تا ارتفاع حدود 15 متري با آجر و مصالح مشابه خود بنا انجام شده است. درون پاي بست سردابي وجود داشته كه پا كار طاق آن هنوز بر جاي است ولي بر اثر كاوشهاي پياپي كاوشگران كه در پي گنج بوده‌اند آثاري از كف آن بر جاي نمانده است. بدنه مدور خارجي گنبد قابوس داراي 15 ترك (دندانه نود درجه) مي‌‌باشد (همانند ستاره ده پر) اين تركها كه در اطراف آن و به فواصل مساوي از يكديگر قرار دارند، از پاي بست بنا شروع و تا زير سقف گنبدي ادامه مي‌‌يابد و ميان اين تركها با كوهه‌اي آجري پر شده است. به جز در ورودي) راس اين تركها به اندازه يك مترو سي چهار سانتي متر از يكديگر فاصله دارند. قطر داخلي گنبد به طول نه متر و هفتاد سانتي متر و قطر آن از قاعده تركها بطول چهارده متر و شصت و شش سانتي متر و طول قطر آن از رأس تركها يا به عبارتي قطر ارباب يا پاي بست آن هفده متر و شش سانتي متر مي‌‌باشد ضخامت ميل از پايين به بالا كرنش كمي دارد و در ارتفاع 37 متري گنبد مخروطي بناي برج را تكميل مي‌‌كند. اين گنبد كه با آجرهاي مخصوص دنباله دار كفشكي ساخته شده است دو پوسته است. گنبد دروني مانند گنبدهاي خاكي به شكل نيم تخم مرغي و از آجر معمولي است و پوسته بيروني با آجر دنباله دار، و ارتفاع اين گنبد مخروطي 18 متر است در بدنه شرقي روزنه‌اي تعبيه شده كه ارتفاع آن يك متر و نود سانتيمتر است عرض روزنه در قسمت بالا 73 و در وسط 75 و در پايين 80 است. در ضلع جنوبي آن يك ورودي مي‌‌باشد كه 5/1 متر عرض و 55/5 متر ارتفاع دارد. در درون طاق هلالي سر در آن، مقرنسي است كه به نظر مي‌‌رسد در مراحل نخستين پيشرفت اين نوع تزئينات معماري و گچ بري است. شايد اين مقرنس ساده و در عين حال زيبا از اولين نمونه‌هاي مقرنس سازي در بناهاي اسلامي مي‌‌باشد كه بتدريج تكميل شده است دكتر ويلسن آمريكايي نماينده دانشگاه پنسيلواني نيز در بازديد و تحقيقاتي كه از اين بنا داشته راجع به اين مقرنسها چنين نوشته است: بالاي در، داخل هلال مدخل گيلويي مقرنسي است كه در مراحل اوليه ترقي مي‌‌باشد و اين يكي از نمونه‌هاي تزئيني است از اصول يك معماري كه بعد اهميت پيدا كرده است در رديف كتيبه كوفي بصورت كمر بند وار بدنه را آرايش كرده است كه يك رديف آن در 8 متري پاي آن و ديگري بالا در زير گنبد مخروطي قرار دارند نوع نوشته كوفي كتيبه‌ها ساده و آجري است حروف آن آرايش ندارند. بر جسته و خوانا مي‌‌باشد و حاشيه دور آنها قاب مستطيلي شكلي است از آجر. مصالح بكار رفته در اين بنا ملات ساروج و آجر است اين بنا تماماً از آجرهاي پخته قرمز ساخته شده است آجرهاي سخت اين بنا بدليل عوامل جوي بمرور به رنگ برنزي در آمده است در نحوة اجراي اين ساختمان بدليل نبودن امكانات و تكنولوژي پيشرفته به جاي چوب بست از كوبه و متراكم كردن خاك به دور نما بصورت مارپيچ و پله اي تا انتهاي آن استفاده شده است كه بعد از اتمام بنا خاكها را بصورت تپه در اطراف بنا پخش نموده اند.
شيوه معماري بنا : اين بنا يكي از اولين ساختمانهايي است كه مرز بين شيوة معماري خراساني و رازي محسوب مي شوند و در واقع مربوط به اوائل دورة شيوة معماري رازي است ساختمان اين بنا تماماً از آجر و ملات ساروج ساخته شده است . يكي از بارزترين ويژگيهاي شيوة معماري رازي استفاده از آجر با بهترين كيفيت ممكن است .

 

متن كتيبه‌هاي سازه چنين است:

بسم الله الرحمن الرحيم

هذ القصر العالي
الامير شمس المعالي
الامير ابن الامير
قابوس ابن وشمگير
امر به نبائه في حياتي
سنه سبع و خمسين و ثلثماته قمريه
و سنه خمس و سبعين و ثلثماته

به نام خداوند بخشنده مهربان

اين است كاخ باشكوه
امير شمس معالي
امير پسر امير
قابوس فرزند وُشمگير
فرمان داد به ساخت آن در زندگي خويش
سال سيصد و نود و هفت قمري
و سال سيصد و هفتاد و پنج (خورشيدي)


شهر تاريخي جرجان

شهر تاريخي جرجان يكي از شهرهاي بزرگ جهان اسلام بوده است كه با شهرهايي همچون ري، مرو و جندي شاپور برابري مي كند. اين شهر معماري و شهرسازي بسيار پيشرفته اي داشته كه با كاوش هاي انجام گرفته، معلوم شد كه بيش از ۱۰۰۰ سال قبل داراي فاضلاب شهري، خيابانهايي با سنگفرش هاي منقش آجري و سيستم آبرساني به خانه ها بوده كه از طرح شهرسازي و وجود نقشه براي ساخت آن خبر مي دهد. آبگينه ها و سفال هاي ارزشمند به دست آمده از دفينه هاي جرجان نيز گوياي اين مطلب است كه اين شهر يكي از مراكز صنعت آبگينه و سفال در دوره هاي بعد از اسلام يعني سده هاي ۵ و ۶ هجري شمسي بوده است... خرابه هاي شهر جرجان كه اكنون در سه كيلومتري جنوب غربي شهر گنبدكاووس قرارگرفته در زمان آبادي ۱۲۰۰ هكتار را شامل مي شده كه در قرن اخير به علت هاي مختلف چون كاوشهاي غيرمجاز، توسعه كشاورزي و ساخت خانه هاي جديد، از بين رفته و فقط مساحتي در حدود ۲۵۰ هكتار در دوسوي گرگان رود از آن باقي مانده است. در اصل اين شهر در زمان سامانيان بر روي ويرانه هاي برجاي مانده از شهري ساساني بنا شد و به صورت چندضلعي نامنظم همانند شهرهاي منطقه در قبل از اسلام ساخته شده است.
همه معابر اصلي و فرعي شهر با آجر و به صورت نقوش هندسي زيبا سنگفرش و چيده شده و شهر جرجان مانند همه شهرهاي آباد منطقه، ديوارهايي براي حصارهاي داخلي، خارجي و خندقي بين دو ديوار داشته كه اهالي شهر را از گزند دشمنان مهاجم حفظ مي كرد. هر چند مصالح ساختماني حصار شهر از آجر، سنگ و گچ بوده اما به علت تخريب شديد در سال هاي گذشته، از ارتفاع و عرض حصارها و خندق اطلاعي در دست نيست. «جاويد ايمانيان» مدير پژوهشي شهر تاريخي جرجان - گنبد قابوس در مورد اين شهر مي گويد: با بررسيهايي كه از شهر جرجان صورت گرفته ثابت شده كه اين شهر از يك معماري و شهرسازي پيشرفته بهره مند بوده است.
از ويژگي هاي جالب اين شهر، كانال فاضلاب سراسري بوده كه اين مسأله اهميت فراواني در بهداشت شهر داشته است. اين كانال سرپوشيده، فاضلاب هر واحد مسكوني را از شهر خارج مي كرده است. عمق كانال فاضلاب ۳ متر و عرض آن ۱ ‎/ ۸۰ متر بوده كه با آجر و به صورت طاق گهواره اي ساخته شده است. همچنين واحدهاي مسكوني داراي چاههاي متعدد آب و آذوقه بوده و هر واحد مسكوني از كانال اصلي آب شهر مشروب مي شد. «جاويد ايمانيان» ادامه مي دهد از آثار با ارزش معماري شهر جرجان ساخت خيابان ها و گذرهاي آجري است كه با ويژگي هاي خاصي در شهر ايجاد شده. ساخت هريك از خيابانها كه باتوجه به نياز و اهميت نقاط مختلف شهر صورت گرفته، تاكنون در كمتر شهرهاي اسلامي ديده شده است. خيابان ها و گذرهاي شهر جرجان طرح شبكه بندي داشته و از شمال به جنوب و از شرق به غرب امتداد يافته و تقريباً همه شهر را در برمي گرفته است كه مي توان آن را نهايت ذوق و استادي معماران و شهرسازان جرجان دانست. ايمانيان مي افزايد: يكي از خيابان هاي كشف شده، خياباني است كه از دو نقطه شهر يعني امامزاده يحيي (ع) شروع و به گرگان رود ختم مي شده است. عرض آن ۱۰متر و طولش از شمال تا جنوب شهر است.
با كاوش اين خيابان، حدود ۲۰۰ متر از طول آن آشكار شده است كه بررسي ها نشان مي دهد اين خيابان در مجموع حدود ۲كيلومتر طول داشته و مربوط به ساخت و سازهاي عهد ساماني است كه به مرور زمان با بازسازي خيابان شكل آن تغيير يافته. به اين ترتيب كه از قسمت هاي مياني خيابان براي كانال آب استفاده مي كردند و با تعريض خيابان آن را به صورت بلوار مانند درآوردند كه به احتمال، آب اين كانال به ساختمان هاي اطراف خيابان منتقل مي شده است.

او ادامه مي دهد خيابان ديگري هم از طرف شرق تا مقبره قابوس امتداد مي يافته كه اين خيابان با آجر ساخته شده است و از نظر معماري قسمت هاي لبه خيابان كمي مرتفع تر از قسمت هاي مياني بوده تا به هنگام باران، آب هاي زائد از قسمت هاي مركزي به خارج سرازير شود. عرض اين خيابان ۳ متر بوده است. كشف خيابان هاي يادشده به علاوه ديگر گذرها و كوچه هاي شهر نشان مي دهد كه شهر جرجان در قرون مياني اسلام يك نقشه شهرسازي پيشرفته داشته است. يكي ديگر از ويژگي هاي اين شهر تاريخي، عبور گرگان رود از وسط شهر است، به اين ترتيب شهر جرجان در دو سوي رودخانه واقع و به دو بخش نام هاي دهستان (شيعه نشين) و بكرآباد(سني نشين) تقسيم شده بود كه به وسيله پل هاي آجري به هم مرتبط بودند. ارگ كه در قرون اسلامي دهستان ناميده مي شده در قسمت مركزي شهر واقع شده و شكلي ۶ ضلعي داشته است. بناهاي مذهبي و همچنين كارگاه هاي صنعتي شهر در ميان و اطراف ارگ متمركز بوده است.
در خرابه اي شهر جرجان تپه هاي به نسبت مرتفعي وجود داشته كه در كاوش هاي غيرمجاز يك قرن اخير از بين رفته است. اما در يكي از اين تپه ها آثار ساختماني يك تالار ستوندار و كوره هاي آهنگري به دست آمده است. به نظر مي رسد اين كارگاه هاي صنعتي اغلب در جنب خيابان هاي اصلي شهر قرار داشته است. صنعت شيشه و سفال گري از معروف ترين صنايع شهر تاريخي جرجان است كه نمونه هايي از آن هم اكنون در موزه هاي معروف داخلي و خارجي نگهداري مي شود و يكي از بزرگترين گنجينه هاي يافت شده از شهرهاي اسلامي زمان قديم است. هرچند شهر تاريخي جرجان در حملات مغول به سال ۶۱۷ هجري قمري از بين رفت اما از خرابه هاي به جاي مانده اين شهر هنوز شكوه و عظمت آن آشكاراست و تنها نماد برجاي مانده از اين شهر تاريخي يعني «برج گنبدقابوس» گواهي براين مدعاست.
از اين رو شهر تاريخي جرجان يكي از پر ارزش ترين آثار برجاي مانده از دوران اسلامي با شماره ۴۰ در فهرست آثار باستاني در سال ۱۳۱۷ به ثبت رسيده است. هم اكنون كار مطالعات پژوهشي اين شهر باستاني را در سطح ملي، پايگاه پژوهشي شهر جرجان و گنبدقابوس انجام مي دهد. برنامه هايي كه اين پايگاه در آينده اجرا خواهد كرد شامل اسكنرليزر يا تهيه تصاوير سه بعدي از محل، ادامه كاوش هاي باستان شناسي براي شناخت بيشتر شهر، حفاظت از محوطه هايي كه باستان شناسان آن را يافته اند و در نهايت ايجاد سايت موزه شهري است.
شهر تاريخي جرجان بيش از ۱۰۰۰ سال قبل داراي فاضلاب شهري، خيابان هايي با سنگفرش هاي منقش آجري و سيستم آبرساني به خانه ها بوده است كه از وجود طرح شهرسازي و نقشه براي ساخت آن خبر مي دهد. آبگينه ها و سفال هاي ارزشمند به دست آمده از دفينه هاي شهر نيز گوياي اين مطلب است كه اين شهر يكي از مراكز صنعت آبگينه و سفال در دوره هاي بعد از اسلام يعني سده هاي ۵ و ۶ هجري شمسي بوده است.
منبع شهرداري گنبد
www.gonbadcity.ir

جمعه بیستم 8 1390 11:51

بندر گز گلستان - آكا ايران

شهر بندرگز در غرب استان گلستان با 17000 نفر جمعيت در 42 كيلومتري گرگان واقع شده است كه از شمال به خليج گرگان و آبهاي نيلگون درياچه خزر و از جنوب به نواحي جنگلي كوههاي جهان موراي سلسله جبال البرز محدود شده است. همجواري دريا ، جنگل ، چشمه هاي آب و شرايط آب و هوايي موقعيت ديدني و زيبايي را براي اين شهر فراهم نموده است.
يكي از نقاط تفريحي و گردشگري اين شهر چشمه قلقلي در 20 كيلومتري بندرگز و در عمق جنگلهاي روستاي وطناء قرار دارد. سواحل خليج گرگان و شبه جزيره ميانكاله نيز از مهمترين جاذبه هاي طبيعي اين شهر محسوب مي شود.

تاريخچه شهر :

بندرگز در گذشته با نامهاي كناره يا قصه كناره بعنوان ساحل شهر استر آباد محسوب مي شد و هم اكنون آثار تاريخي با قدمت 500 ساله مي توان در اين منطقه مشاهده كرد كه ازآن جمله ، كافر تپه، خرابه هاي آتشكده قديمي ، مار قلعه، دين تپه، تپه عبداللهي ، قديم قلعه، عروس قلعه است.

بندرگز

جمعه بیستم 8 1390 1:59

نهار خوران گلستان - آكا ايران

نهارخوران گرگان

naharkhoran01

نهارخوران قديمى ترين تفرجگاه استان گلستان در گرگان است كه بسيارى از ايرانيان با آن آشنايى دارند. نهارخوران در 4 كيلومترى جنوب شهر گرگان واقع شده است. اين پارك مجموعه اى از فضاهاى جنگلى در اطراف جاده و همچنين حاشيه رودخانه و محدوده هاى تاسيسات شهردارى و جهانگردى را شامل ميشود كه از سال 1338 توسط سازمان جنگلها و مراتع كشور به منظور تامين تفرجگاه اهالى گرگان در اختيار شهردارى گرگان قرار داده شده است.
اين مجموعه بدليل موقعيت خاص جغرافيايى و واقع شدن در دو دامنه پر شيب، داراى آب و هواى مناسبى ميباشد و همواره پذيراى گردشگران بسيارى است.
در حال حاضر اين مجموعه داراى رستوران و مهمانسرا متعلق به شهردارى و سازمان ايرانگردى و جهانگردى است، كه در آن چند هتل و دهها ويلا نيز وجود دارد.

naharkhoran03


درختان سر به فلك كشيده جنگل باستاني همراه با امكانات گردشگري ناهارخوران ، تفرجگاهي زيبا با چشم اندازي ديدني را در منطقه ايجاد كرده كه نه تنها مردم استان بلكه گردشگران بي شماري در تمام ايام سال وبخصوص تعطيلات نوروز و تابستان به آن روي مي آورند . به همين سبب كمتر گردشگري و مسافري است كه به شهر گرگان سفر كرده و يكبار به ناهاخوران نرفته باشد .

دانشنامه گلستان مي نويسد : در حال حاضر ناهارخوران با مساحت 300 هكتار به منطقه اي گفته مي شود كه بيشتر شامل جنگل هاي حاشيه جاده بوده اما مساحت پارك جنگلي ناهارخوران كه مديريت آن را شهرداري مركز استان گلستان بر عهده دارد حدود 168 هكتار مي باشد . در واقع ناهارخوران را مي توان نوعي پارك به شمار آورد كه بر خلاف پارك هاي جنگلي طبيعي ، قبل از مطالعه ، طراحي و تجهيز به صورت خودجوش براي بهره مندي از مواهب طبيعي و مناظر موجود آن توسط مردم از زمان هاي قديم استفاده شده است .

naharkhoran04اين منطقه به دليل داشتن چشم اندازهاي زيبا ، آب و هواي مناسب و نزديكي به گرگان از زمان دور مورد توجه ساكنان شهر بوده ، به طوري كه اهالي بومي گرگان از اين مكان ، بخصوص در تابستان ها براي سپري كردن روزهاي گرم بهره مي برند و در يلاق خوش آب و هواي ناهارخوران بعني روستاي زيارت زندگي مي كردند .

در آن زمان كه هنوز راه مناسبي براي عبور وسايل نقليه از داخل جنگل وجود نداشت ، اسب هاي روستاييان مردم را به روستا مي رساندند . امروزه راه دسترسي معمول به ناهارخوران از داخل شهر و از طريق بلواري مقدور است كه در انتها به ميدان ناهارخوران ختم مي شود و پس از آن جاده پرپيچ و خم روستاي تفريحي و ييلاقي زيارت در دل جنگل سر به فلك كشيده آغاز مي شود .

از لحاظ آب و هوايي ، ناحيه ناهارخوران گرگان جزو نواحي معتدل و نيمه مرطوب خزري است كه آب و هواي آن مطبوع و ملايم است و به دليل افزايش ارتفاع ، هواي خنك تري نسبت به شهر گرگان بويژه در فصل تابستان دارد . ميانگين حداقل دماي هواي اين منطقه بين 12 تا 22 درجه سانتي گراد و بارنگي متوسط سالانه آن 649 ميليمتر اعلام شده است .

در دانشنامه گلستان آمده است ، اين منطقه داراي توپوگرافي ناهمگن است ، به اين صورت كه با شيبي تند شروع و سپس به صورت تقريبا يكنواخت تا انتهاي منطقه ادامه مي يابد . اين پستي و بلندي پس از طي مسير اوليه جاده و در ناحيه اي معروف به باباطاهر چشم انداز مناظري زيبا را در پيش روي بيننده قرار مي دهد به طوري كه در اطراف ، فضاي باز جنگلي و در افق ديد كوه هاي زيبا و پوشيده از درخت قرار دارد .

naharkhoran05ارتفاع متوسط بيشتر اين منطقه حدود 400 تا 450 متر از سطح دريا است كه در برخي نواحي به 700 تا 900 متر نيز مي رسد . ارتفاعات ناهارخوران گرگان داراي دره ، آبريزها و يال هاي زيادي است كه محيط مناسبي را براي علاقه مندان به طبيعت و كوهپيمايان فراهم مي كند .

ارتفاعات غرب و جنوب غربي ميدان ناهارخوران مورد استفاده كوهپيمايان و مسير اصلي صعود آنها براي رسيدن به سفيد چشمه و ارتفاعات بالاتر است . دسترسي به اين ارتفاعات از راه پله هاي سنگي قديمي و زيباي موجود در محوطه ناهارخوران امكان پذير است .

پوشش گياهي منطقه ناهارخوران از نوع معتدل و جنگل هاي آن خزري متعلق به جغرافياي گياهي هيركاني و داراي اراضي جنگلي متراكم است كه با توجه به گردشگرپذير بودن منطقه و دخالت انساني در محيط ، پوشش غير بومي نيز در آن ديده مي شود .

naharkhoran02درختان بلوط ، انجيلي ، ممرز ، افراپلت ، نمدار ، گيلاس وحشي ، آزاد ، خرمندي و درخچه هاي تمشك ، كوله خاس ، ازگيل و وليك از گياهان طبيعي و بومي و كاج ، سرو ، ماگنوليا ،شمشاد ، برگ نو ، بيد مجنون ، پاپيل و مينا از گونه هاي دست كاشت آن است .

منابع آبي موجود در ناهارخوران شامل چندين چشمه در محدوده اين منطقه است كه معروف ترين آن سفيد چشمه واقع در ارتفاعات اطراف آن است . تنها رودخانه ناهارخوران نيز زيارت است كه از ارتفاعات روستاي زيارت سرچشمه گرفته و با طول كلي 40 كيلومتر در طول منطقه جريان دارد و جزو حوضه آبريز قره سو است كه يكي از منابع اصلي تامين آب شهر گرگان محسوب مي شود .

از لحاظ گونه هاي جانوري هر چند به دليل از بين رفتن حالت طبيعي و شهري شدن منطقه ، جانوران زيادي در آن به چشم نمي خورند با اين وجود شب ها يا زماني كه تراكم جمعيت انساني آن كم است ، مواردي از گراز ، شغال ، خفاش ، موش ، راسو ، سنجاب ، عقاب ، شاهين ، قمري ، جغد ، سهره ، ريسك و مارمولك جنگلي در آن ديده مي شود .

ناهارخوران از قديم به عنوان يك منطقه جنگلي تفريحي شناخته مي شد ولي در دهه هاي اخير به دلايل مختلف از جمله استفاده نادرست از منابع طبيعي ، جنگل زدايي و توسعه بي برنامه و بي رويه شهر گرگان ، بافت آن تغيير كرده به طوري كه مناطق مسكوني و اداري و امكانات شهري نيز به آن اضافه شده است

بيشتر جاذبه هاي گردشگري ناهارخوران ، طبيعي است و عمده بازديدكنندگان براي استفاده از محيط ، چشم انداز ها ، آب و هوا ، پيك نيك ، پياده روي ، ورزش ، كوهپيمايي و فعاليت هاي مشابه به اين منطقه مي آيند .

هم اكنون بيشتر نواحي مورد استفاده گردشگران در كنار بلوار قرار دارد مانند ناحيه معروف به تپه باباطهر ، محوطه و ميدان ناهارخوران ، جنگل دست كاشت و كاج و ناحيه معروف به پارادايز كه با هتل ها ، رستوران ها ، شهر بازي بچه ها ، بازچه خريد و ديگر امكانات شرايط مطلوبي را براي گذرندان اوقات فراغتي همراه با آرامش در اين منطقه فراهم كرده است .

جمعه بیستم 8 1390 1:57

شهرستان علي آباد كتول:

اين شهرستان با جمعيتي بالغ بر 124875 نفر، وسعتي در حدود 1160 كيلومتر مربع و با وجود جاذبه هاي طبيعي و تاريخ و صنايع دستي متنوع از جمله مراكز عمده گردشگري در استان گلستان است.

aliabadkatool


شغال تپه كهن ترين استقرار بشر در شهر علي آباد مي باشد كه در مركز اين شهر قرار گرفته است و به دوران تاريخي تعلق دارد. از صنايع دستي اين شهرستان مي توان به قالي بافي، بافت پارچه هاي ابريشمي و پشمي، خورجين دوزي و چادر شب بافي اشاره كرد. از مراكز مهم باستاني و گردشگري اين شهرستان مي توان به آبشار و پارك جنگلي كبودوال، دهكده هاي ييلاقي ( افراتخته، زرين گل و سياه مرزكوه و . . . ) رودخانه زرين گل، دهنه محمد آباد، امام زاده الازمن، معصوم آباد، نرگس تپه و نوران گلين تپه اشاره نمود.

منبع:

تبيان گلستان

جمعه بیستم 8 1390 1:55

شهرستان آق قلا:

شهرستان آق قلا كه در 15 كيلومتري شمال شرقي گرگان و در كنار رودخانه گرگانرود قرار گرفته است داراي جمعيتي بالغ بر 111587 نفر و وسعتي در حدود 1763 كيلومتر مربع است. اين شهر توسط شاه عباس در سال 1020 هجري قمري بنا


aghgala

شده كه به نام اسپيدژ يا دژ سفيد و در زمان حكومت پهلوي به پلوي دژ تغيير نام داد و امروز آق قلا نام گرفته است. از صنايع دستي مردم اين منطقه مي توان قالي، قاليچه و پشتي تركمن را نام برد. اماكن ديدني و گردشگري شهرستان شامل گل فشان هاي قارينيارق نفتيجه، اينچه، پل آق قلا و پنج شنبه بازار آق قلا است.

جمعه بیستم 8 1390 1:54

شهرستان بندرتركمن:

اين شهرستان كه يكي از شهرهاي غربي استان گلستان است داراي 123125 نفر جمعيت و مساحتي در حدود 1576 كيلومتر مربع است. در سال 1306 خورشيدي در محلي كه قرارگاه نظاميان بود شهر بندرتركمن تأسيس شد. اين شهرستان با وجود جاذبه هاي طبيعي مانند دريا و صنايع دستي غني تركمن، يكي از مهمترين مراكز گردشگري استان محسوب مي گردد.


bandar-torkaman


صنايع دستي اين شهرستان قالي و قاليچه و پشتي تركمني است. از مهمترين مناطق گردشگري و باستاني شهرستان تركمن مي توان از تالاب گميشان، جزيره آشوراده، اسكله توريستي تركمن، ميدان سواركاري، پادگان روس ها، زيارتگاه آق امام، آرامگاه بهاء الدين نقشبندي، ديوار تاريخي گرگان و قيزلر قلعه نام برد.

جمعه بیستم 8 1390 1:52
X