معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511342
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

 

روستاي گشت سراوان سيستان - آكاايران

گشت در گُشت

گشت در گُشت
گشت (gosht) يكي از دهستان هاي بخش مركزي شهرستان سراوان است كه بين دوشهرستان خاش و سراوان واقع شده است. روستاي گشت از نظر تاريخي قدمتي طولاني دارد. به طوري كه گفته مي شود عمر قبرستان قديمي اين روستا به دوران اشكاني و ساساني مي رسد. علاوه بر اين شواهدي كه باستان شناسان در كاوش هاي خود به دست آورده اند نشان مي دهد كه گشت محلي سر سبز و آباد بوده و در آن قنات و كاريزهاي زيادي به چشم مي خورده است. در حال حاضر هم دو قنات پر آب در اين منطقه وجود دارد كه اين روستا را به دو بخش عليا و سفلي تقسيم مي كند.

 

علاوه بر اين، روستاي گشت يكي از كانون هاي مهم معدن و كاني كوه سفيد است و معادن گرانيت آن بين صنعت كاران به خوبي شناخته شده است.

اگر گذارتان به گشت افتاد مي توانيد از محصولات زراعي اين روستا هم با خود سوغات بياوريد. بهترين محصولات كشاورزي گشت گندم، جو و ذرت است و در ميان محصولات باغي آن هم خرما، انار، انگور، زردآلو و پرتغال از بقيه معروف ترند. اما مهمترين محصول اين منطقه پياز است كه در فصل كاشت، اكثر زمين ها به كشت آن اختصاص داده مي شود.

گشت در گُشت

علامه دهخدا گشت را بهشت معني كرده است، شايد با توجه به اين معني، وجه تسميه روستا به گشت وفور آب و سر سبزي آن در گذشته باشد. يا اينكه اصل آن كُشت و كشتار بوده و چون كُشت و كُشتار در زمان هلاكو خان مغول در اين محل صورت گرفته به اين نام معروف شده باشد و به مرور زمان به گُشت تغيير نام داده باشد. شاهد بر اين امر كوهي است در جانب شمال كه محل شهادت مجاهدان مدافع اين روستا ناميده مي شود و به كوه شهيدان معروف است.

در گشت قلعه اي باستاني را خواهيد ديد كه از مقاومت مردم در برابر نيروهاي انگليسي به جا مانده و قدمتي ششصد ساله يا بيشتر دارد. اما مهم ترين ويژگي اين روستا حوزه علميه آن است كه قدمتي بيش از هفتاد سال دارد و اولين حوزه علميه بلوچستان به شمار مي رود.

گشت در گُشت

پديده اي طبيعي و كم نظير هم در مركز اين روستا قرار دارد كه خيلي ها آن را مهم ترين پديده طبيعي بلوچستان مي دانند. تپه اي نمكين مملو از املاح معدني كه آرام آرام از دل آب جوشيده و بر سطح زمين روان مي شود. اين تپه نمك به جا مانده از اين آب است و در گذشته مورد احترام مردم قرار داشته است. مردم معتقد بودند كه اگر پاي دزد را در اين آب فرو كنند در آن گير مي كند و براي رهايي از آن بايد حيواني قرباني كنند!

 روستا نيوز، بيابانهاي ايران

يکشنبه بیست و نهم 8 1390 19:12

 

بم پور يا بمپور سيستان بلوچستان - آكاايران

بم پور؛ روياي فراموش شده

سيستان و بلوچستان بهشت باستان شناسان است كه تمدن هاي كهن شكل گرفته در آن مي تواند هر باستان شناسي را به وجد بياورد. اما بمپور به عنوان قديمي ترين نقطه باستاني بلوچستان، نقطه اوج جاذبه هاي تاريخي اين منطقه است. شهري كه سال ها مركز حكمراني بلوچ ها بود و اين روزها يكي از جاذبه هاي گردشگري منطقه بلوچستان به شمار مي رود. باستان شناسان معتقدند كه بم پور بخشي از فرهنگ وسيع جلگه جازموريان است كه به دليل وجود شرايط ايده آل زندگي در ۵ هزار سال قبل به يكي از مهمترين تمدن هاي ايران تبديل شد. آنها عقيده دارند مهمترين عامل شكل گيري اين تمدن وجود رودخانه بم پور است. اين رودخانه از كوه هاي كارواندر سرچشمه مي گيرد و بعد از پيمودن مسيري طولاني در جلگه جازموريان تخليه مي شود.bampoor

 

 

 

 

يادگار عصر مفرغ

باستان شناسان بمپور را يكي از مهم ترين نقاط باستان شناسي كشور مي دانند. آنها معتقدند كه اهميت اين محوطه كمتر از شهر سوخته نيست و به اندازه جيرفت اهمت دارد.

از ميان 20 محوطه شناسايي شده در منطقه بم پور، بيشتر آن ها به عصر مفرغ تعلق دارند و هرچند دوره هاي تاريخي ديگري مثل اشكاني هم در ميان اين محوطه ها ديده شده، اما دوره اسلامي بعد از دوره مفرغ از اهميت خاصي در منطقه برخوردار است.

بمپور

شايد برايتان جالب باشد اگر بدانيد كه بم پور در گذشته حلقه ارتباطي مهمي بوده است. اين حلقه ارتباطي كه بخش شمالي و جنوبي فلات ايران را به هم متصل مي كرده، به لحاظ اقتصادي در شكل گيري شهرهاي باستاني منطقه نقش داشته است. مهمترين قسمت اين حلقه ارتباطي ميان بم پور با شهرسوخته و بم پور با جيرفت بود. شهر سوخته امكان ارتباط بم پور را با ديگر نقاط كشور و حتي خارج از فلات ايران و مرزها امكان پذير مي كرد و جيرفت هم بخش ديگري از اين نيازهاي ارتباطي را براي بم پور برطرف مي كرده است.

 

 بم‌پور با جاذبه‌هاي فراوان گردشگري كه دارد هنوز هم قرباني تبليغات منفي اي مي شود كه درباره استان سيستان و بلوچستان رواج دارد. تبليغاتي كه از ناامني اين منطقه حكايت مي كنند و به گفته رئيس شوراي اسلامي شهر بم‌پور صحت ندارند

 

وجه تسميه بمپور

در بعضي از افسانه هاي محلي نام بمپور را به بهمن پسر اسفنديار مرتبط دانسته اند كه اول بهمن پور بوده و به مرور زمان به بمپور تبديل شده است. اماخيلي از قديمي ها معتقدند اين محل را بن پهل مي ناميده اند كه به معني شهر آخر بوده است. كلمه اي كه احتمالا بعدها به بن فول، بن فور، بن پور، و بم پور (bompour ) تغير نام پيدا كرده و امروزه فارسي زبانان به اشتباه آن را بم پور ( bam pour) تلفظ مي كنند.

 

قلعه نظامي بمپور

اگر گذارتان به بمپور افتاد، حتما وقتي را براي تماشاي قلعه بمپور بگذاريد. قلعه اي كه به عنوان استوارترين پناهگاه مردم بلوچستان در قرون گذشته بر فراز تپه‌اي مصنوعي در شهرستان ايرانشهر استان سيستان و بلوچستان بنا شده است.

قلعه بمپور در 24 كيلومتري كه در طول تاريخ يكي از قلعه هاي نظامي مهم آسيا به حساب مي‌آمد، در غرب ايرانشهر و در جوار شهر بمپور قرار دارد و عمر آن به دوران اشكانيان و ساسانيان مي رسد. هرچند كه عده اي معتقدند زمان ساخت اين قلعه به طور دقيق مشخص نيست و تنها با توجه به سبك معماري برج و باروهاي آن مي توان زمان پيدايشش را به سده چهار هجري نسبت داد.

بمپور

اين قلعه به دليل قرار گرفتن در مكاني استراتژيك، مهم ترين پايگاه ايستادگي در برابر قشون‌هاي نظامي محسوب مي شد. تپه 80متري اي كه بمپور بر آن قرار گرفته، به گونه‌اي به اطراف مشرف شده است كه امكان نداشت يك مهاجم دور از چشم نگهبانان قلعه بتواند به آن نزديك شود. مصالح به كار رفته در ساخت اين قلعه خشت‏خام و گل رس است و برج هاي استوانه اي در راس ديوارهاى غربى و شرقى آن قرار دارند.

اگر گذارتان به قلعه بمپور بيفتد مي بينيد كه اين قلعه از دو قسمت ارگ حاكم‌نشين و عامه‌نشين تشكيل شده و حصار بلندي دور تا دور آن را احاطه كرده است. اين در حالي است كه چهار برج ديده‌ باني هم از اين قلعه حفاظت مي كنند كه اين روزها فقط دو برج آن سالم مانده اند.

در داخل قلعه مي توانيد يك رديف از اتاق هاى چسبيده به ديوار را ببينيد كه معمولا كاربرد ثابتي نداشته اند. قسمت وسط قلعه محل خانه ‏هاى مسكونى و قسمت فوقانى ويژه فرماندهان و حاكم قلعه بوده و بيشترين نقش ديده‏بانى از برج و باروها در اين قسمت به دليل ارتفاع زياد صورت مى‏گرفته است.

 

در بعضي از افسانه هاي محلي نام بمپور را به بهمن پسر اسفنديار مرتبط دانسته اند كه اول بهمن پور بوده و به مرور زمان به بمپور تبديل شده است. اماخيلي از قديمي ها معتقدند اين محل را بن پهل مي ناميده اند كه به معني شهر آخر بوده است

 

شهر امن

با تمام اين ها، بم‌پور با جاذبه‌هاي فراوان گردشگري كه دارد هنوز هم قرباني تبليغات منفي اي مي شود كه درباره استان سيستان و بلوچستان رواج دارد. تبليغاتي كه از ناامني اين منطقه حكايت مي كنند و به گفته رئيس شوراي اسلامي شهر بم‌پور صحت ندارند. اما اگر شما راغب شده ايد كه سري به آثار باستاني اين شهر بزنيد، بد نيست اطلاعات بيشتري درباره بمپور كسب كنيد. مهم ترين چيزي كه بايد بدانيد اين است كه  براي سر زدن به اين منطقه بايد روي دو فصل پاياني سال فكر كنيد. چون بمپور از ارديبهشت به بعد داغ و تابستاني مي شود و حتي ممكن است دماي هوا به بالاتر از 50درجه هم برسد.

و اما دسترسي به اين بخش از طريق ايرانشهر امكان پذير است. بمپور  كه از توابع شهرستان ايرانشهر به شمار مي رود، در 400 كيلومتري جنوب و مغرب زاهدان قرار گرفته است. منطقه اي كه ۵۶۰ متر از سطح دريا ارتفاع دارد و بيش از 70هزار نفر را در مساحت ۲۸۵۹ كيلومتري اش جاي داده است.  بمپور، دشت نسبتا صاف و همواري است كه عمر رسوبات آبرفتي تشكيل دهنده آن به دوران سوم زمين شناسي برمي گردد و به موازات رسوبات آبرفتي آن، تپه هاي شني و نوار بازيكي از تشكيلات آهكي اليگوسن هم در آن گسترش دارد
تبيان

يکشنبه بیست و نهم 8 1390 19:9

 

زابل يا شهر سوخته سيستان و بلو چستان - آكاايران

محيط طبيعي :

شهرستان زابل با حدود 317/329 نفر جمعيت در جنوب خاوري ايران و شمال استان سيستان و بلوچستان مساحتي بالغ بر 15197 كيلو متر مربع واقع گرديده از جانب شمال و شمال شرق با استان خراسان جنوبي از در امتداد مرز با كشور افغانستان ، از جنوب با شهرستان زهك و زاهدان ، از غرب با كوير لوت هم مرز مي باشد .زابل داراي چهار بخش شيب آب ،پشت آب ، مركزي و ميان كنگي و چهار شهر محمد آباد ، اديمي ، بنجار و دوست محمد و هم چنين 17 دهستان و حدود 937 روستا مي باشد . اين شهرستان با يك جاده آسفالته به طول 216 كيلو متر به شهرستان زاهدان مركز استان راه دارد وتا تهران 1078 كيلومتر فاصله دارد .


پيشينه تاريخي :

سيستان سرزمين افسانه ساز كهن ايران خاستگاه اسطوره ها و حماسه ها و دست خوش حوادث گوناگوني در طول تاريخ ايران زمين بوده است . يازدهمين سرزميني است كه اهورامزدا بيافريد اين سرزمين باستاني در ادوار مختلف داراي اسامي گوناگون از جمله : سيوستان، سكستان ، سيستن ، ماساژت ، آريا پليس ، درانگيانا ، زرنگ ، زرنج ، نيمروز يا نصف النهار ،زاول ، زابل و دهها نام ديگر بوده است .

با اتصال خشكيهاي اطراف قريه حسين آباد و ناصرآباد روستا بزرگي تشكيل گرديد كه بعد از تاسيس پادگان ارتش به اهمييت آن افزوده شد و سرانجام در سال 1307 ش. شهرستان زابل شكل گرفت . در اواخر عهد كالكولتيك يعني بين 4000_ 3200 قبل از ميلاد در بخش جنوب شرق ايران در سايه لطف رود خانه هيرمند و شرايط مناسب آب و هوايي آن در منتهي اليه اين رود خانه بستر اوليه تمدن عظيم سيستان در شهر سوخته شكل گرفت و بعد ها طي دوره هاي مختلف رخ دادهاي متعددي تا به امروز بر اين منطقه حكم فرما بوده است . مورخين بناي سيستان را به دست گرشاسپ در 4000 سال قبل از اسلام مي دانند پس از وي سيستان خاك جهان پهلوانان شاهنامه بوده است از خاندانهاي مهم باستاني حاكم بر سيستان (كيو مرث ، هوشنگ ، طهمورث ، جمشيد ) و كيانيان ( كيقباد ، كيكاووس ، كيخسرو ) البته قبل از مادها بودند كه مدت حكومت پادشاهان كياني 718 سال بوده است . _ زرنگ يا سيستان در هخامنشي (505_ 330 پ.م ) از پارت جدا شد و ساتراپ جدا گانه اي را نشكيل داد كه پايگاه مركزي و مذهبي منطقه بود . و در كتيبه هاي كورش و داريوش كبير از آن به عنوان زارنگيانا نام برده شده است . در سال 23 (ه ق ) مسلمانان وارد سيستان شده اند و سيستانيان چنان كه حقانيت دين مبين اسلام را در يافتند با نامه و پيام امام حسن (ع) به لسلام روي آوردند . در محرم سال (247ه ق) يقوب ليث صفاري نخستين دولت مستقل ايراني را پس از اسلام پايه گذاري كرد وي خدمات فراواني به فرهنگ ايران زمين كرد . در 19 بهمن 1330 قيام خونين مردم سيستان برعليه حكومت خود باخته پهلوي و خاندان علم اتفاق افتاد كه طي آن پرچم انگليس را به آتش كشيدند . در سال 1357 همزمان با ساير نقاط دوران رشادت هاي مردم و پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي بود و بعد از آن انقلاب نيز پاك انديشان سيستاني با حضور در جبهه ها و در صحنه هاي مختلف هم پا و هم آواي برادران و خواهران خود آباداني و مرز داري از اين آب و خاك كوشا هستند .

آب و هوا :

آب و هواي زابل از نوع بياباني و گرم و خشك با حداقل دما در دي ماه 7 درجه و حد اكثر دما در تير ماه 45 دجه بالاي صفر گزارش شده است .

بادهاي سيستان

جريان باد در سيستان در كليه فصول بر قرار است ، باد هاي 120 روزه در سيستان حاصل توده هاي پر فشار غربي است كه در فصل تابستان از جهت شمال شرق به جنوب شرق مي ورزد حد اكثر وزش اين باد در تير ماه به صد كيلو متر در ساعت نيز مي رسد كه در مسير باعث جابجايي ريگ هاي روان مي گردد و طوفان هاي شن ، تپه ماهور و ماسه بادي ها را شكل مي دهد طرح تثبيت شن هاي روان به وسيله مارچ پاشي و ايجاد پوشش گياهي تنها راه جلو گير ي از پيشرفت اين طوفانها در منطقه سيستان است .

از باددر سيستان بهره گيري فراوان مي گردد از جمله خار خانه ها ( كولر هاي طبيعي منازل ) ، يخ دانها ، باد گير ها و آس بادها به طوري كه اين منطقه به عنوان خاست گاه آسباد در دنيا لقب گرفته است .

 

نژاد

پيش از ورود و استقرار آريايي ها در سيستان نژادهاي بومي در اين منطقه مي زيسته اند و بعد از آن مردم ساكن در اين منطقه شاخه اي از نژاد آريايي هستند كه بهتر از ساير نقاط زبان و خوصوصيات كلي ايرانيان دوره هخامنشي را حفظ كرده اند . اين قوم نجيب قرنهاست كه در اين خاك مقدس زندگي نموده اند و در واقع نژاد آريا تكامل خود را در دشت سيستان طي نموده است . اقوام سيستاني و زابلي بخش اعظم طوايف سيستان را تشكيل مي دهند ، با توجه به سير مدنيت در اين منطقه و دلايل متعدد ديگر در دوره هاي مختلف از طوايف شيرازي ، عرب ، بلوچ، قايني ، افغان و هندي به سيستان مهاجرت نموده اند .

پزشكي سنتي

اولين جراحي جمجمه كه با موفقيت در شهر سوخته 6000 سال قبل انجام شده است قدمت پزشكي سنتي را در سيستان نشان مي دهد رستم زاد يا اولين سزارين و اولين بيهوشي براي جراحي به نقل از شاهنامه در سيستان اتفاق افتاده است . شكسته بندي و حجامت قدمت ديرينه اي در اين منطقه دارد و استفاده از گياهان دارويي در سيستان مرسوم است .

ميراث فرهنگي و جاذبه هاي تاريخي

سيستان را بهشت باستان شناسان لقب داده اند ، تا كنون محققين داخلي و خارجي بسياري در اين ديار كنكاش كرده اند كارشناسان استان توانسته اند تا كنون حدود 500 اثر باستاني از دوره هاي مختلف تاريخي را در اين منطقه شناسايي و تعداد 379 اثر را در فهرست ملي به ثبت برسانند آثار شهر سوخته ، كوه خواجه و دهانه غلامان براي ثبت در فهرست جهاني پيشنهاد داده شده است ، با عنايت به اينكه در گذشته بخش عمده اي از سيستان بزرگ در خاك افغانستان و كرمان و خراسان قرار داشته در واقع تعداد بسياري از آثار باستاني سيستان در خارج از مرزهاي جغرافيايي فعلي قرار دارد از جمله شاخص ترين اين آثار مي توان به محوطه هاي باستاني ( شهر سوخته_ 3200 ق م ) _ ( محوطه تخت عدالت _ اشكاني ساساني ) .

( شهر قاسم آباد ، بي بي دوست ، خوشداد ، اشكاني و اسللمي ) _ ( شهر كوه خواجه _ اشكاني ساساني ، اسلامي ) _ ( شهر كندر اوض دار _ اسلامي ) _ ( شهر زرنج _ تاريخي ، محوطه ناد علي ، غزنين ، سرخ دك و سپيد دك ، نيمروز و ....... در سيستان افغاني ) و ......... .

قلعه هاي باستاني آن عبارتند از (قلعه كك كهرزاد ، ارگ سر سنگ ، قلعه چهل دختر ، قلعه سام دوره اشكاني و ساساني _ قلعه مچي، قلعه رستم ، قلعه تيمور، قلعه كا فران ، قلعه رام رود ، قلعه فتح از دوره اسلامي ، ارگ سه كوهه ، ارگ خان ملك ، ارگ خان ملك ، ارگ مير جمال، ارگ كد خدا محمد كيخا و ...).

براي ديدن اطلاعات كاملتر از شهر زابل كليك نماييد
پورتال استان سيستان و بلوچستان
www.sbportal.ir

يکشنبه بیست و نهم 8 1390 19:7

 

قلعه ناصرى ايرانشهر سيستان بلوچستان - آكاايران

قلعه ناصرى ايرانشهر


قلعه ناصري ايرانشهر پس از قلعه بمپور بزرگترين و مهمترين قلعه خشت گلي در بلوچستان محسوب مي‌شود. اين قلعه سال ‪ ۱۲۶۴‬هجري شمسي به دستور ناصرالدين شاه قاجار طي هفت سال توسط استاد «حسين معمارباشي كرماني» ساخته شد.


ghalenaseri-iranshahr-03


اين قلعه پس از قلعه بمپور از مهمترين قلعه هاي ايرانشهر محسوب مي شود و در گذشته از آن به عنوان مركز حكمراني بلوچستان استفاده مي شد. با توجه به اسناد به جاي مانده ناصر الدوله فرمانفرما كه در سال 1258 هـ .ق حـاكم كـرمان و بلوچستان بود، پيشنهـاد ساخت يك دژ نظامي بزرگ را در فهرج يا پهره (نام قديم ايرانشهر) به ناصر الدين شاه قاجار مي دهد.

ناصرالدين شاه در سال 1264 هـ .ق با ساخت قلعه موافقت مي نمايد و بدين ترتيب كار ساخت قلعه توسط شخصي به نام حسين معمارباشي كرماني در مدت 7 سال به اتمام مي رسد و قلعه ناصريه ناميده مي شود. پس از آن مركز حكمراني بلوچستان از بمپور به ايرانشهر منتقل مي گردد. اين قلعه در زمان حكومت دوست محمدخان بارگزائي به قلعه دوست محمدخان معروف مي شود تا اينكه در سال 1307 هـ .ش در اختيار نيروهاي دولتي قرار مي گيرد و به نام قلعه ايرانشهر شهرت مي يابد.


ghalenaseri-iranshahr-01اين بنا با مساحتي بالغ بر 225/34 مترمربع از جمله وسيع ترين قلاع دوره اسلامي استان با نقشه اي مربع شكل به ابعاد 185Î 185متر است. هر چند مجموعه ساختمانهاي داخلي قلعه تخريب شده ولي با توجه به متون به جاي مانده مي توان گفت قلعه داراي چهار حياط مجزا و بيش از 150 اتاق شامل حال بند، حوض خانه، انبار، اصطبل، حمام، سربازخانه، حاكم نشين و... بوده است.

شاهزاده فيروزميرزا فرمانفرما وقتي كه حاكم كرمان بود- اين قلعه را ساخت تا مركز حكومت بلوچستان را از بمپور به ايرانشهر منتقل كند. اما پس از مدت كمي قواي بلوچ و حكام محلي، سربازان قاجار را از اين قلعه بيرون كردند و خودشان در آن مستقر شدند و از آن عليه خود قاجاريان استفاده كردند.

با كمك اين قلعه بهرام‌خان و دوست‌محمدخان - كه هر دو بلوچ بودند – مدت‌ها بر بلوچستان حكومت كردند بدون آنكه دولت مركزي قاجار بر آنها تسلطي داشته باشد. اما در نهايت در سال 1307 هجري شمسي قواي رضاخان قلعه را گرفتند. در سال‌هاي اوليه انقلاب اين قلعه به شدت تخريب و بناهاي داخل آن ويران شد اما اخيرا ميراث فرهنگي حصار قلعه را بازسازي كرده است.


ghalenaseri-iranshahr-02مشخصات معمارى :

قلعه فوق در ابعاد 194×194 متر يعنى در زمينى به مساحت 37636 مترمربع ساخته شده است. حصار اطراف آن به ارتفاع 6/7 متر و ضخامت 4/5 متر بصورت توپُر است. مجهز به دو نوع تيركش دورزن و نزديك زن مى‏باشد و تيركش‏هاى آن حالت عريب دارند. قلعه داراى 7 برجك و 2 برج در جلو مى‏باشد و شامل سرباز خانه، قورخانه، مسجد، حمام، اصطبل، حوضخانه، شاه نشين، عام نشين، باغ و ... بوده است. در سال 1359 ه.ش توسط عده ‏اى ناآگاه به ارزش ميراث فرهنگى كليه ابنيه داخل قلعه تخريب و همسطح شده است تنها حمام قلعه در پايين‏تر از سطح زمين بصورت ويرانه‏اى باقى مانده است. حمام داراى تون، حوض خانه و چاه فاضلاب است از هنرهاى جالب معمارى حمام كاربرد لوله ‏هاى سفالى به اندازه 6 اينچ مى‏باشد كه به منظور تهويه هواى حمام و تخليه فاضلاب كار گذاشته شده ‏اند. مصالح بكار رفته در حصار ها و برجهاى باقى مانده، خشت خام و آجر 20×30 سانتى‏مترى و ساروج بوده است طاق‏هاى آن به صورت 20 سانتى ‏مترى و جناغى بوده‏اند كه بى‏نظير هستند. آب موردنياز بوسيله يك رشته قنات وارد قلعه مى‏شده و پس از ذخيره در حوضخانه ‏ها به منظور زراعت و استفاده در آبيارى باغات كه در شمال قرار داشته‏ اند از آن استفاده مى‏شده است. در بالاى ديوار از داخل قلعه معبرى به عرض بيش از يك متر در ارتفاع 5 مترى از زمين براى گرد نگهبانان و جان‏ پناهى با متوسط ارتفاع 1/7 متر براى جلوگيرى از ديد خارج تعبيه شده است. در روى جان‏ پناه سوراخهايى (مزقل‏ها) با شيب‏هاى متفاوت تعبيه شده كه مدافعان از آن محل‏ها بصورت نشسته و يا ايستاده لوله تفنگ را جهت مقابله با دشمن از آنها خارج مى ‏نمودند. به جز برجهاى دروازه در زير سايه برجها، آسايشگاه سربازان قرار داشته كه برجهاى مذكور نيز مشابه ديوار داراى جان‏ پناه يا مزقل‏ هاى دفاعى با شيب‏هاى متفاوت بوده‏اند. قلعه در گذشته داراى 150 اطاق در اندازه‏ هاى مختلف با چهارحياط مجزا بوده است. )منبع مشخصات معماري وب سايت كوير)

يکشنبه بیست و نهم 8 1390 19:6

ايرانشهر سيستان و بلوچستان - آكا ايران

ايرانشهر را بيشتر بشناسيم

شهرستان ايرانشهر يكي از شهرستانهاي استان سيستان و بلوچستان است. مركز اين شهرستان، شهر ايرانشهر است. جمعيت اين شهرستان بر طبق سرشماري سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۱۵٬۹۸۱ نفر بوده است

شهرها و بخش‌ها
بخش مركزي شهرستان ايرانشهر
دهستان ابتر
دهستان حومه (ايرانشهر)
دهستان دامن
شهر: ايرانشهر

 

بخش بزمان
دهستان آب رئيس
دهستان بزمان
شهر: بزمان

بخش بمپور
دهستان بمپورشرقي
دهستان بمپورغربي
شهر: بمپور


تغييرات در تقسيمات كشوري
در سال ۱۳۸۶ بخش دلگان شهرستان ايرانشهر از اين شهرستان جدا و به شهرستان دلگان ارتقاء‌يافت.


جغرافيا
شهرستان ايرانشهر با مساحت ۳۰۲۳۰ كيلومتر مربع در مركز استان سيستان و بلوچستان قرار گرفته و فاصله مركز شهرستان تا مركز استان ۳۲۱ كيلومتر است. اين شهرستان داراي تعداد ۴ مركز شهري و ۴ بخش – ۱۰ دهستان و ۵۴۵ آبادي داراي سكنه است .

سرچشمه رودخانه و منتهي به رودخانه‌هاي كاجو – باهو و رابيچ در اين شهرستان واقع مي‌باشد.

آب اين شهرستان ازطريق ۱۰۴۲ حلقه چاه ۱۳ رشته قنات ---رشته چشمه با ميزان آبدهي ۵/۹۵ ميليون متر مكعب و رودخانه‌هاي كاجو با ميزان آبدهي ۵۰۰ ميليون متر مكعب بطور متوسط سالانه تأمين مي‌شود.

شهرستان ايرانشهر داراي اقليم بياباني گرم و خشك مي‌باشد. ميانگين بارش سالانه در اين شهرستان ۵/۱۰۵ميلي متر و متوسط دماي آن در سال ۸۲ از ۲/۴۷ الي ۲/۲- درجه سانتي گراد در تغيير است .


زبان و مذهب
مردم شهرستان ايرانشهر به زبان بلوچي تكلم مي‌كنند در اين شهرستان ۹۲/۹۹ درصد جمعيت آن را مسلمانان تشكيل مي‌دهند. اهل تشيع 2 درصد و اهل سنت 98 درصد مردم اين شهرستان را تشكيل مي‌دهند كه در دو منطقه متفاوت زندگي مي‌كنند.


كشاورزي و منابع طبيعي
در سال زراعي ۸۳-۱۳۸۲ سطح زير كشت محصولات زراعي و باغي شهرستان ايرانشهر بالغ بر ۳۸۰۸۴ هكتار بود كه ۷/۲۳ درصد از سطح كشت زير كشت استان را تشكيل مي‌داد. از اين مقدار ۲۵ درصد به كشت باغات و۷۵ درصد به زراعت‌هاي سالانه اختصاص دارد. محصولات عمده زراعي شهرستان غلات مي‌باشد .طي همان سال، ۱۵ واحد صنعتي پرورش و نگهداري دام و طيور در سطح شهرستان فعال بوده است. همچنين ميزان توليد شير، گوشت قرمز، گوشت مرغ و عسل به ترتيب ۵/۱۵، ۱/۳، ۶/۰و۰۰۲/۰ هزار تن بوده است. لازم به ذكر است اين شهرستان داراي ۴۴ واحد پرورش ماهي با توليد ۱۳۲هزار تن مي‌باشد.


صنعت و معدن
تعداد صنايع موجود شهرستان ايرانشهر ۷۶ واحد مي‌باشد كه تعداد – واحد آن در نقاط روستايي و تعداد – واحد بقيه در نقاط شهري مستقر مي‌باشند. درسال ۱۳۸۲ تعداد ۲ كارگاه فعال مسئوليت استخراج معادن را به عهده داشته كه عمده‌ترين معادن موجود در سطح اين شهرستان عبارت‌اند از: آهك – مرمر – منگنز – تالك – (صادره درسال ۸۳) سهم شهرستان از كارگاه‌هاي معدني فعال استان ۳/۱۳ درصد مي‌باشد .

جمعه بیستم 8 1390 14:42

چابهار سيستان و بلوچستان - آكا ايران

چابهار را بيشتر بشناسيم

شهرستان چابهار (نيز چاه‌بهار) يكي از شهرستانهاي استان سيستان و بلوچستان است. مركز اين شهرستان، شهر چابهار است. جمعيت اين شهرستان بر طبق سرشماري سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۱۶٫۶۸۱ نفر بوده است

تقسيمات كشوري

شهرستان چاه بهار با مساحت ۲۴۷۲۹ كيلومتر مربع، در جنوب شرقي استان سيستان و بلوچستان قرار گرفته و فاصله مركز شهرستان تا مركز استان ۶۹۱ كيلومتر است. اين شهرستان داراي ۳ مركز شهري و ۵ بخش، ۱۱ دهستان و ۵۹۲ آبادي داراي سكنه است.

 

بخش مركزي شهرستان چابهار

دهستان پيرسهراب
دهستان كمبل سليمان
شهر: چابهار

بخش دشتيارى

دهستان باهوكلات
دهستان سند ميرثويان
دهستان نگور
شهر: نگور

بخش پلان

دهستان پلان
دهستان تلنگ

عوارض طبيعي

سرچشمه رودخانه‌هاي منتهي به شهرستان چابهار تماماً بخشي از حوزه آبريز بزرگ درياي عمان را تشكيل مي‌دهند. آن بخش از اين حوزه آبريز كه در اين شهرستان واقع شده است را حوزه آبريز رودخانه ‌هاي سرباز، كاجو، كهير و راپيچ تشكيل مي‌دهد كه از ارتفاعات مكران سرچشمه مي‌گيرند و از شمال به جنوب جريان دارند و در انتها به دريا مي‌ريزند. از نظر هيدروژنولوژيكي محدوده شهرستان چابهار را هفت محدوده مطالعاتي تشكيل مي‌دهد. در اين شهرستان، در حال حاضر تقريباً تمام بهره برداري از منابع زيرزميني صورت مي‌گيرد ولي اين منابع شديداً وابسته به جريان‌هاي سطحي اند و به همين دليل منابع حساس و آسيب پذيري هستند .


اقليم

شهرستان چابهار داراي اقليم بياباني گرم و خشك مي‌باشد. ميانگين بارش سالانه در اين شهرستان ۲/۱۱۴ميلي متر و متوسط دماي آن در سال ۸۲ از۸/۴۰ + الي ۸/۹+ درجه سانتي گراد در تغيير است .


كشاورزي و منابع طبيعي

در سال زراعي ۸۳-۱۳۸۲ سطح زير كشت محصولات زراعي و باغي شهرستان چابهاربالغ بر۹۹۸۷ هكتار است كه۲/۶ درصد از سطح كشت زير كشت استان را تشكيل مي‌دهد. از اين مقدار ۴۶ درصد به كشت باغات و۵۴ درصد به زراعت‌هاي سالانه اختصاص دارد. محصولات عمده زراعي شهرستان سبزيجات ،محصولات جاليزي و نباتات علوفه‌اي مي‌باشد .طي همان سال، ۲ واحد صنعتي پرورش و نگهداري دام و طيور در سطح شهرستان فعال بوده است. همچنين ميزان توليد شير، گوشت قرمز، گوشت مرغ و عسل به ترتيب ۶، ۷/۵، ۳/۰و--- هزار تن بوده است.


زبان و مذهب

مردم شهرستان چابهار به لهجه بلوچي تكلم مي‌كنند و فارسي محلي نيز در منطقه رايج است. در اين شهرستان ۶۵/۹۹ درصد جمعيت آن را مسلمانان سني تشكيل مي‌دهند


صنعت و معدن

تعداد صنايع موجود شهرستان چابهار۷۶ واحد مي‌باشد كه تعداد – واحد آن در نقاط روستايي و تعداد – واحد بقيه در نقاط شهري مستقر مي‌باشند. درسال ۱۳۸۲ تعداد ۲ كارگاه فعال مسئوليت استخراج معادن را به عهده داشته كه عمده‌ترين معادن موجود در سطح اين شهرستان عبارت‌اند از: سنگ لاشه ساختماني. سهم شهرستان از كارگاه‌هاي معدني فعال استان ۳/۱۳ درصد مي‌باشد. نكته بسيار مهم اين كه: به تازگي بزرگ‌ترين و اولين شركت توليد آبهاي درماني ،انرژي زا در سطح آسيا در حال ساخت است اين شركت با نام QUEST INTRINSIC C.F.Zدر حال فعاليت مي با شد.

 

ويكيپديا

جمعه بیستم 8 1390 14:40

خاش سيستان و بلوچستان - آكا ايران

خاش را بيشتر بشناسيم

شهرستان خاش يكي از شهرستانهاي استان سيستان و بلوچستان است. مركز اين شهرستان، شهر خاش است. جمعيت اين شهرستان بر طبق سرشماري سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۶۷٫۸۵۱ نفر بوده‌است

تقسيمات كشوري

شهرستان خاش با مساحت ۲۳۱۰۵ كيلومتر مربع در مركز استان سيستان و بلوچستان قرار گرفته و فاصله مركز شهرستان تا مركز استان ۱۸۰ كيلومتر است. اين شهرستان داراي تعداد ۲ مركز شهري و ۳ بخش، ۱۱ دهستان و ۷۹۹ آبادي داراي سكنه‌است.

 

بخش مركزي شهرستان خاش

دهستان پشتكوه (خاش)
دهستان سنگان
دهستان كارواندر
دهستان كوه سفيد (خاش)
دهستان اسماعيل آباد
شهر: خاش

بخش نوك‌آباد

دهستان اسكل آباد
دهستان تفتان جنوبي
دهستان گوهركوه
دهستان نازيل
شهرها: نوك‌آباد

بخش ايرندگان

دهستان ايرندگان
دهستان كهنوك

عوارض طبيعي

ارتفاعات، رودخانه‌ها، قنات، چاه و چشمه‌ها (اعم از فصلي و غير فصلي) سرچشمه رودخانه و منتهي به كوه تفتان از نظر تقسيم بندي حوزه‌اي آبريز ايران شهرستان خاش را ۵ محدوده مطالعاتي در بر مي‌گيرد كه قمستهايي از سه حوزه آبريز اصلي يعني حوزه‌هاي كوير ولت، جازموريان و ماشكيد را در بر مي‌گيرد. اين محدوده عبارت‌اند از:

دشتهاي خاش و پشتكوه از حوزه ماشكيد

دشتهاي گوهركوه و آبخوان از حوزه آبريز كوير لوت
محدوده‌هاي ايرن دگان و كارواندر از حوزه آبريز جازموريان
در اين شهرستان تقريباً تمام بهره برداري آب توسط منابع آب زيرزميني صورت مي‌گيرد و رودخانه‌هاي منطقه عموماً فصلي مي‌باشند. خاش يعني غيرت


آب و هوا

شهرستان خاش داراي آب و هواي گرم و خشك مي‌باشد. ميانگين بارش سالانه در اين شهرستان ۹/۱۷۴ ميلي متر و متوسط دماي آن از ۷ درجه سانتيگراد الي ۳۷ درجه سانتي گراد در تغيير است.


پيشينه تاريخي

خاش امروزي در نزديكي شهر قديمي خاش قرار دارد كه تاريخ پيدايش آن به پيش از حكومت نادرشاه مي‌رسد. اين شهر تا قبل از نادرشاه به علت ناامني چندان اعتباري نداشت اما نادر شاه ضمن سركوبي راهزنان، اين منطقه را امن كرد و بعدها قلعه‌هايي ساخته شد و بدين ترتيب خاش رو به توسعه و آباداني گذاشت و از شكل يك روستا خارج شد و آرام آرام سيماي شهر به خود گرفت.

زبان و مذهب

مردم شهرستان خاش به زبان بلوچي تكلم مي‌كنند و لهجه خاشي اصيل و زبان فارسي نيز رايج است. ۸۶/۹۹ درصد جمعيت آن را مسلمانان تشكيل مي‌دهند كه برخي سني و برخي شيعه هستند


گردشگري

آتشفشان تفتان، درياچه سر دريا واقع در ارتفاعات تفتان، روستاي كوشه ، مسجد جامع ، درخت توت در روستاي گلنگور در حومه نوك آباد ، تخت رستم ، سرو كهنسال سنگان، قلعه حيدرآباد، قلعه روستاي ناصري، قلعه كمال آباد، ايرندگان، قبرستان هفتاد سال ، سرو كهنسال ده پابيد، بازارچه سرپوشيده، مناره مسجد جامع.


صنايع دستي

سوزن دوزي
سكه دوزي و آيينه دوزي
گليم و پتش بافي
توليدات حصيري
سياه‌چادر بافي.

صنعت و معدن

تعداد صنايع موجود شهرستان خاش، ۳۱ واحد مي‌باشد كه تعداد – واحد آن در نقاط روستايي و تعداد – واحد بقيه در نقاط شهري مستقر مي‌باشند. درسال ۱۳۸۲ تعداد ۳ كارگاه فعال مسئوليت استخراج معادن را به عهده داشته كه عمده‌ترين معادن موجود در سطح اين شهرستان عبارت‌اند از: آهك و مارن، پوزولان، لاشه ساختماني، تالك، كروميت. سهم شهرستان از كارگاه‌هاي معدني فعال استان ۲۰ درصد مي‌باشد. ميزان توليدات اسمي سالانه گروه معدني غير فلزي ۵۰۰۰۰ تن مي‌باشد كه ۴۱/۲ درصد توليدات معدني كل استان را به خود اختصاص داده‌است

جمعه بیستم 8 1390 14:39

دلگان را بيشتر بشناسيم

اين شهرستان تا سال۱۳۸۶ به عنوان بخش دلگان شهرستان ايرانشهر شناخته مي‌شد كه در اين تاريخ به شهرستان ارتقا يافت. جمعيت اين شهرستان بنابر آمار سرشماري سال ۱۳۸۵، برابر با ۵۲٬۴۱۹ نفر بوده است.


تقسيمات

طبق مصوبه هيئت دولت؛ در مهرماه ۱۳۸۶ شهرستان دلگان به مركزيت شهر گلمورتي از تركيب بخش مركزي به مركزيت شهر گلمورتي مشتمل بر دهستانهاي گنبد علوي، دلگان و هوديان و بخش جلگه هاشم به مركزيت روستاي چگرد مشتمل بر دهستانهاي جلگه چاه هاشم و چاه علي (موتور علي) در تابعيت استان سيستان و بلوچستان ايجاد گشت.

بخش مركزي:

دهستان گنبد علوي
دهستان دلگان
دهستان هوديان
مركز بخش: شهر گلمورتي


بخش جلگه چاه هاشم

دهستان جلگه چاه هاشم
دهستان چاه علي
مركز بخش: روستاي چگرد

جمعه بیستم 8 1390 14:37

زهك سيستان و بلوچستان - آكا ايران

زهك را بيشتر بشناسيم

شهرستان زهك يكي از شهرستانهاي استان سيستان و بلوچستان ايران است. مركز اين شهرستان، شهر زهك است. جمعيت اين شهرستان بر طبق سرشماري سال ۱۳۸۵، برابر با ۷۱٫۴۶۲ نفر بوده است

 

تقسيمات كشوري

بخش مركزي شهرستان زهك
دهستان خواجه احمد
دهستان زهك
شهر: زهك

بخش جزينك

دهستان جزينك
دهستان خمك

جمعه بیستم 8 1390 14:31

سراوان سيستان و بلوچستان - آكا ايران

سراوان را بيشتر بشناسيم

شهرستان سَراوان يكي از شهرستان‌هاي استان سيستان و بلوچستان ايران است. مركز اين شهرستان شهر سراوان است. جمعيت اين شهرستان بر طبق سرشماري سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۳۹٬۹۵۰ نفر بوده است . همچنين جمعيت اين شهرستان در سرشماري سال ۱۳۷۵ برابر با ۱۶۸٫۰۲۴ نفر گزارش شده است .

تقسيمات كشوري

بخش مركزي شهرستان سراوان
دهستان حومه (سراوان)
دهستان گشت
شهر: سراوان

بخش جالق

دهستان جالق
دهستان كله گان
دهستان ناهوك
شهر: جالق

بخش زابلي

دهستان بيرك
دهستان زابلي
شهر: زابلي

بخش سيب و سوران

دهستان پسكوه
دهستان سيب و سوران
شهر: سوران

بخش بم پشت

دهستان بم پشت
دهستان كشتگان
دهستان كوهك اسفندك
شهر: سيركان

بخش هيدوچ

دهستان كنت
دهستان هيدوچ
شهر: هيدوچ


بناهاي تاريخي

مهم‌ترين بناهاي تاريخي اين شهرستان عبارت‌اند از: قلعه سب، قلعه و مسجد جامع دزك، قلعه كنت، قلعه پسكوه و...

جمعه بیستم 8 1390 14:30
X