معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511330
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

اين بازار در سال ۱۳۰۱ هـ. ق. به همت ميرزا سيد رضا در خرم‌آباد ساخته شده است. ميرزا سيد رضا مقام نائب حكومتي داشته است. اين بازار ۲۴ دهنه دكان و شامل ۱۶ دهنه دكان و محوطه و صحن بارانداز ۲۴ دهنه دكان است. بازار مركز خريد و فروش طلا در شهر خرم‌آباد است.

 

تهيه و تنظيم : پايگاه تكناز

شنبه پنجم 9 1390 1:16

فَلَك‌الافلاك يا دژٍ شاپورخواست.   فلك‌الافلاك با نام قلعه دوازده برجي هم شناخته مي‌شود. قلعه فلك‌الافلاك بر فراز تپه‌اي مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزديكي رودخانه خرم‌آباد قرار گرفته و چشم‌گيرترين اثر تاريخي و گردشگري درون شهر خرم‌آباد است.اين بنا مربوط به دورهٔ ساسانيان است و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده‌است.

جاذبه هاي گردشگري خرم آباد + تصوير www.taknaz.ir

جاذبه هاي گردشگري خرم آباد + تصوير www.taknaz.ir

شنبه پنجم 9 1390 1:15

آبشار نوژيان در 51 كيلومتري جنوب شرقي خرم آباد و در بخش پاپي واقع شده است. اين آبشار با ارتفاع 95 كيلومتر ،يكي از بلند ترين آبشارهاي كشور است.

جاذبه هاي گردشگري خرم آباد + تصوير www.taknaz.ir

جاذبه هاي گردشگري خرم آباد + تصوير www.taknaz.ir

شنبه پنجم 9 1390 1:13

 

درياچه كيو

 

درياچه كيو خرم آباد يكي از منحصر به فردترين و زيباترين درياچه هاي استان لرستان است كه در شمال غربي شهرستان خرم آباد و در كنار پارك كيو قرار دارد.

جاذبه هاي گردشگري خرم آباد + تصوير www.taknaz.ir

جاذبه هاي گردشگري خرم آباد + تصوير www.taknaz.ir

جاذبه هاي گردشگري خرم آباد + تصوير www.taknaz.ir

 

شنبه پنجم 9 1390 1:8

سفر به درياچه 30 ميليون ساله/ نقاشي خدا با رنگ‌هايي كه تا به حال نديده‌ايد (+عكس)

 درياچه گهر
اما زيبايي خيره كننده و چشم اندازهاي بديع درياچه سبب شده هر ساله با وجود سختي راه، انبوهي از مردم لرستان، استان هاي اطراف و ديگر نقاط كشور، با پاي پياده يا....
 
زيبايي خيره كننده و چشم اندازهاي بديع درياچه سبب شده هر ساله با وجود سختي راه، انبوهي از مردم نقاط مختلف كشور، با پاي پياده و يا سواره به اين درياچه بيايند.
در 25 كيلومتري جنوب غربي شهر درود خرم آباد و در ارتفاع 2250 متري از سطح دريا درياچه اي وجود دارد كه نامش گهر است. گهر در واقع شامل دو درياچه به نام‌هاي گهر بزرگ (كله گهر) و گهر كوچك (كره گهر) است كه به‌طور تقريبي 100 هكتار وسعت دارند. اين درياچه 30 ميليون ساله حاصل زلزله در بين رشته‌ كوه‌هاي اشترانكوه است كه به لحاظ پوشش گياهي و جانوري از اهميت خاصي برخوردار است.

فصل سفر به درياچه از نظر آب و هوايي تابستان است. هر ساله از 15 خرداد منطقه براي بازديد طبيعت گردان باز مي‌شود؛ اما قبل از آن امكان ورود به منطقه نيست. البته بايد در نظر داشت كه در اين فصل به‌دليل آب و هواي مناسب و هم‌چنين تعطيلات، آرامش و پاكيزگي منطقه كمي مختل مي‌شود. در زمستان نيز مي‌توان به منطقه سفر كرد كه اين مورد تنها براي افراد داراي تجربه و تجهيزات كوهنوردي توصيه مي‌شود.
 

اما زيبايي خيره كننده و چشم اندازهاي بديع درياچه سبب شده هر ساله با وجود سختي راه، انبوهي از مردم لرستان، استان هاي اطراف و ديگر نقاط كشور، با پاي پياده يا سواره به ديدن درياچه و زيبايي‌هاي آن بروند و چند روزي از اوقات فراغت خود را در آنجا سپري كنند. اين درياچه در نزد كشورهاي خارجي بنام درياچه ايران مشهور است.
اما عمومي‌ترين راه دسترسي به درياچه گهر از مسير شهر درود به طرف روستاي در‌آستانه (امامزاده پير والي) و سپس چشمه خيه (خرم) است. از شهر درود تا چشمه خيه حدود 17 كيلومتر جاده آسفالته است. از اين‌جا به بعد راه بسته مي‌شود و مي‌توانيد خودرو خود را در محلي كه به همين منظور تدارك ديده شده است پارك كنيد.
 


حالا براي حمل وسايل دو راه داريد؛ يا اينكه آنها را خودتان حمل كنيد كه به اين ترتيب هرچه سبك‌تر باشيد، راحت‌تر مسير را طي خواهيد كرد و يا اينكه بارهاي خود را با الاغ يا قاطر كه توسط افراد محلي در اختيارتان قرار مي‌گيرد، حمل نماييد. شايد در نگاه اول اين راه حل خوب به‌نظر آيد اما بد نيست بدانيد كرايه خر براي هر بار طي مسير 30هزار تومان و قاطر40 هزار تومان است.
بعد از طي مسافتي نسبتا طولاني به درياچه مي رسيد. محيط اطراف درياچه به‌طور كلي صخره‌اي و غيرقابل چادر زدن است و تنها بخش كوچكي در قسمت شمال غربي درياچه ساحلي است و درختاني در كنار آن روييده‌اند. يكي از علل تراكم جمعيت هم همين منطقه كوچك قابل چادر زدن است.  


يكي از تصميمات خوبي كه از سوي پايگاه محيط زيست منطقه جهت حفظ زيست بوم (اكو سيستم) اين درياچه اتخاذ شده است برقراري محدوديت ماهيگيري‌ در درياچه‌ است؛ به گونه‌اي كه در فصل جفت‌گيري و تخم‌ريزي ماهيان (فصل بهار) ماهيگيري ممنوع است و در ديگر فصول تنها با اخذ مجوز ماهيگيري از پايگاه محيط زيست امكان‌پذير است. هر مجوز به ازاي صيد 5 ماهي ارائه مي‌شود و درصورت كشف ماهيگيري بدون مجوز وسايل ماهيگيري ضبط و جريمه نقدي اعمال مي‌شود. بد نيست بدانيد كه درياچه داراي مجموعه اي از گونه‌هاي ماهيان سردآبي نظير قزل آلا، ماهي رنگين كمان، ماهي خال قرمز و... است.  


اگر تصميم به سفر به درياچه گهر داريد اين نكته كليدي را فراموش نكنيد كه برداشتن لوازم سبك وزن در طول سفر سبب لذت بردن شما خواهد بود. اگرچه تصور خوردن كباب در كنار ساحل زيبا و دل‌انگيز درياچه بسيار وسوسه‌كننده است، اما هرگاه به اين فكر افتاديد فورا به يادآوريد كه 18 كيلومتر راه كوهستاني در پيش داريد كه مي‌تواند هر فرد ولو تنومند و نيرومند را بي طاقت كند.

 
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: bornanews.ir
چهارشنبه دوم 9 1390 1:10

سكونتگاه‌هاي پيش از تاريخ ايران

غار دوشه
تالارها وشكاف‌هاي متعدد و ايجاد شده در غار فضايي اسرار‌آميز به آن داده است به طوري كه هر بيننده‌اي را به تحسين و اعجاب وا مي‌دارد. اين غار از ديدگاه ارزش فرهنگي و باستان‌شناسي نيز...
 
لرستان بدون اغراق شايد زيباترين استان ايران باشد. اين سرزمين طبيعت بسيار ديدني و تاريخي بسيار كهن دارد.
وجود غارهاي بسيار در استان لرستان نشان از تاريخ ديرپاي آن دارد چرا كه انسانهاي پيشين ساكن در اين سرزمين در شكاف‌ها و غارها و پناهگاه‌هاي سنگي زندگي و از طريق شكار و جمع‌آوري دانه‌هاي وحشي امرار معاش مي‌كردند.
به طور كلي بازمانده‌هاي فرهنگي جوامع پيش از تاريخ لرستان بيانگر آن است كه اين جوامع به تدريج مراحل تكامل فرهنگي از جمله دوره پارينه سنگي، ميان سنگي، نوسنگي و شهرنشيني را پشت سرگذاشته‌اند. به اين ترتيب لرستان از نظر باستان‌شناسي يكي از مراكز مهم است.
 
غار كنجي
غار كنجي در چهار كيلومتري جنوب شهر خرم آباد در كمركش يك كوه قرار دارد. دسترسي به اين غار، از طريق يك مسيل دره اي امكان پذير است. در فصل بهار از دامنه‌هاي آن، چشمه‌هاي آب جاري مي‌شوند. اين غار يكي از منظم‌ترين غار‌ها از لحاظ سطوح داخلي است. مساحت آن بيش از 200 متر مربع است و كف خاكي آن دو متر قطر دارد. در قسمتي از دهانه آن، يك تپه خاكي وجود دارد كه در كاوش‌هاي انجام شده، چند گور مربوط به پيش از تاريخ همراه با اسكلت‌هاي متعدد به دست آمده است. در دامنه و چشم انداز اين غار، دشتي وسيع با تپه‌هاي مصنوعي وجود دارد.
 
ارجنه
در دشت جنوبى دره خرم‌آباد، يك كوه كوچك و كم ارتفاع به نام «ارجنه» وجود دارد كه تعدادى غار كوچك در سمت شرقى آن پديد آمده‌اند و به نام همان كوه مشهورند.
 
قمري
اين غار در غرب دره خرم‌آباد و در سينه‌كوهي مشرف به اين شهر است. غار باريك و طولاني است و تاكنون انتهاي آن كشف نشده است.
 
يافته
اين غار در بيست و پنج كيلومترى جنوب غربى شهر خرم‌آباد بر سر راه كوهدشت در محلى به نام «سوليزه» بر دامنة كوه «يافت» واقع شده و سطح و فضاى داخلى آن محدود است.
 
قاژه يا مغار
در جنوب شرقى كوه «يافته» در بخش چگنى خرم‌آباد، غارى به نام «قاژه» يا «مغار» وجود دارد كه در داخل آن، تعدادى «استالاكتيت» و «استالاگميت» ديده مى‌شود. دهانة ‌غار به سوى شرق است. در داخل غار، حوضچه‌اى پر از آب سرد به وجود آمده كه نسبتاً بزرگ است و بيش از يك و نيم متر عمق دارد.‏
در قسمت غربى دهانة‌ غار، ‌يك راه باريك وجود دارد كه با سنگ و گچ، چند پله در آن ساخته شده است. اين غار، اقامتگاه موقت شكارچيان است و امكان دارد در گذشته، اين راه را شكارچيان ساخته باشند. در هر حال بازديد از اين غار و تماشاى طبيعت اطراف مسير آن، ‌جذاب و ديدنى است.
 
غار كلماكره
اين غار در 20 كيلو متري شمال غرب شهرستان پل‌دختر واقع شده و از جنبه‌هاي طبيعي و فرهنگي- تاريخي در زمره غارهاي با ارزش كشور است.
اين غار با توجه به ته نشست‌هاي رسوبي و آهكي فراوان حاوي استالاكتيت (چكنده‌ها) و استالاگميت (چكيده‌هاي بسيار زيبا) است.
تالارها وشكاف‌هاي متعدد و ايجاد شده در غار فضايي اسرار‌آميز به آن داده است به طوري كه هر بيننده‌اي را به تحسين و اعجاب وا مي‌دارد. اين غار از ديدگاه ارزش فرهنگي و باستان‌شناسي نيز بسيار غني است به طوريكه اشياء عتيقه كشف شده از آن در موزه‌هاي بزرگ دنيا چشمان هر بيننده‌اي را به خود خيره مي‌كند.
آثار زيستي و سطحي موجود اشاره به رد پاي تمدن‌هاي تاريخي ايران به ويژه تمدنهاي پارتي و ساساني دارد.
پژوهش‌هاي باستانشناسي و تاريخي چنداني در مورد اين غار صورت نگرفته است كه در صورت انجام اين كار بسياري از مجهولات موجود در زمينه تاريخ‌گذاري غار و منطقه پاسخ گفته مي‌شود.
 
غار بتخانه
اين غار در هجده كيلو متري جنوب شرقي شهر كوهدشت، در كوه (دمچهر) قرار دارد. قسمتي از دهانه غار به علل عوامل طبيعي بسته شده، ولي قسمتي از آن باقي است كه بايد به شكل خزيده از آن گذشت و به غار وارد شد.
طول دهانه غار 18 متر و ارتفاع سقف آن نزديك به 20 متر است. سراسر سقف و ديواره آن به علت نفوذ آب از لايه‌هاي آهكي، سفيد شده است. غار، شامل دو قسمت جنوبي و شمالي است كه قسمت شمالي آن وسيع‌تر است. وجود سنگ چخماق و سفال‌هاي شكسته سياه و منقوش، مؤيد زندگي غار نشيني در اين ناحيه است.
آثار دوره‌هاي مختلف تمدن‌هاي گذشته در اين غار يافت شده است. طول غار نزديك به 200 متر و پهناي آن به طور متوسط 20 متر است. اشكال زيباي استالاگميت‌ها متعدد اين غار كه ارتفاع برخي از آنها به 50 متر مي‌رسد، موجب شده است كه اين غار را (بتخانه) بنامند.
 
دره و غار ويزنهار
كوه «ويزنهار» رومشكان از توابع كوهدشت سه دره عميق دارد. دره غربي از دو دره ديگر اهميت بيش‌تري دارد، زيرا در انتهاي اين دره و در قسمت بن بست آن، غاري است كه در سينه كوه كنده شده و چشم‌انداز و ديدگاه آن سراسر دره را در بر گرفته است.
از ميان دره، راهي براي رسيدن به غار وجود ندارد و ارتفاع دهانه غار تا سطح دره نزديك به20 متر است. در انتهاي بن بست دره، دريچه‌اي است كه پله‌هاي سنگي آن به طرف غار منتهي مي‌شوند و تا محوطه غار امتداد مي‌يابند. اين پله‌ها با چند پيچ حساب شده، دره را به غار متصل مي‌كنند.
در گذشته، كسي از وجود اين پله‌ها آگاهي نداشت، ولي به طور تصادفي اين دريچه پيدا شد. سطح داخلي غار، چندان وسيع نيست، ولي قسمت‌هايي از ديواره آن را تراشيده و صاف كرده‌اند؛ به طوري كه مي‌توان به آساني در داخل آن گردش كرد و اثري بسيار جالب توجه و عجيب از دوره باستان را نظاره گر شد كه از ارزش جهانگردي وافري برخوردار است.
 
دوشه
غار دوشه يكى از غارهاى تاريخى استان است كه در روستاى كرشوراب از توابع بخش چگنى خرم‌‌آباد واقع شده و حاوى نقاشى‌ها و كتيبه‌هاى تاريخى متعدد و جالب توجه است. براى ورود به غار بايد از غرب تنگه دوشه به بالاى كوه صعود كرد. ارتفاع سقف تا كف غار در حدود پنج متر است. داخل آن به شكل دايرة منظم است كه انحناى قسمتى از ديواره‌هاى آن به علت پيش‌آمدگى ديوارة كوه به هم پيوسته است. بر ديواره‌هاى مسطح اين غار، حدود 110نقش با رنگ سياه نقاشى شده است. بر ديوارة غربى آن نيز به جز نقش‌هاى ياد شده، دو كتيبه وجود داشته كه يكى به كلى از بين رفته و نيمى از ديگرى نيز محو شده است. مهم‌ترين علت سالم ماندن نقوش كتيبه، دورى از عوارض طبيعى است. ‏
در دهانه حفره‌هاى انتهايى غار، ‌استخوان‌هاى انسان و حيوان و سفال‌هاى شكسته يافت شده است. غار دوشه يك اثر تاريخى و طبيعى است و جزء ميراث ملى ايران در استان لرستان به شمار مى‌آيد.‏
 
غار كوگان
اين غار يكي از معدود غارهاي مصنوعي استان است كه به دست انسان در دل كوهستان‌ها به وجود آمده است. غاركوگان در پنجاه و دو كيلومتري جنوب شرقي خرم آباد در روستاي خوش آب و هوايي به همين نام قرارگرفته است. غار كوگان جزو غار‌هاي چند طبقه است كه دسترسي بسيار سختي دارد و رسيدن به آن بدون تجهيز به امكانات و وسايل كوه‌نوردي و غار نوردي دشوار است.‏
‏ اين غار دژ مانند كه به طور كامل با حجاري‌هاي طاقت فرسا به وجود آمده ـ به استناد سكه‌هايي كه در اطراف آن به دست آمده است ـ به دوره اشكانيان تعلق دارد و طي قرون متمادي به عنوان يك محل سكونت دائمي مورد استفاده قرار گرفته است. 
 
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: ettelaat.com
 
سه شنبه اول 9 1390 23:38

گزارش تصويري: «قلعه فلك الافلاك» يا «دژ شاپور خواست»

گزارش تصويري: «قلعه فلك الافلاك» يا «دژ شاپور خواست»
اين اثر ارزشمند داراي هشت برج دو حياط مستطيل شكل مي‌باشد ارتفاع بلندترين ديوار تا سطح تپه 5/22متر و مساحت كلي آن...
 
 قلعه فلك الافلاك بر بلنداي تپه اي باستاني و طبيعي، در مركز شهر خرم آباد واقع شده است. اين اثر ارزشمند داراي هشت برج دو حياط مستطيل شكل مي‌باشد ارتفاع بلندترين ديوار تا سطح تپه 5/22متر و مساحت كلي آن 5300 متر مربع است. پلان بنا به صورت هشت ضلعي نامنظم است.
    
قلعه فلك الافلاك
 
 
 
 
 
 
فلك الافلاك
 
 
 
 
 
 
  
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: jamejamonline.ir
 
دوشنبه سیم 8 1390 15:55
محيط زيست > منابع‌طبيعي  - محمد ملاحسيني:
درياچه كيو در شهر خرم آباد قرار دارد و يكي از منحصر به فردترين و زيباترين درياچه‌هاي استان لرستان به شمار مي‌آيد

اين درياچه در شمال غربي شهرستان خرم آباد و در كنار پاركي به همين نام واقع است. آب اين درياچه از چشمه‌اي كه در زير آن قرار دارد تامين مي‌شود. مساحت درياچه كيو 7 هكتار و عمق آن بين 3 تا 7 متر است.

كيو در گويش لري به معني كبود رنگ و آبي است و علت نامگذاري آن آب زلال و عمق درياچه‌است كه به رنگ آبي و نيلي ديده مي‌شود.

اين درياچه از ارزش‌هاي توريستي درون شهري فراواني برخوردار بوده و زيستگاهي مناسبي براي جانوران آبزي و پرندگان بومي و مهاجر است.

درياچه كيو با نماي ديدني و زيباي خود به شهر خرم آباد جلوه خاصي داده و در كنار جاذبه‌هاي تاريخي فراوان در اين شهر و چشمه‌هاي پر آب دره خرم آباد، اين شهرستان را در رديف يكي از شهرهاي زيباي توريستي قرار داده است.

سراب كيو به لحاظ منشا تامين آب از چشمه‌هاي آهكي واقع در محدوده شهر خرم آباد تغذيه مي‌شوند كه اين چشمه‌ها از جمله چشمه‌هاي بزرگ شهر خرم آباد هستند.

با كاهش بارندگي‌ها چشمه‌هاي تامين كننده آب درياچه كيو تا اواخر خردادماه آبدهي‌شان به حداقل مي‌رسد.

چون چشمه درياچه كيو فصلي است دبي آن از صفر در هنگامي كه خشك است تا حداكثر 3 مترمكعب در ثانيه مي‌رسد و دبي آن بستگي به ميزان آبدهي آن در حوزه دارد.

درياچه كيو كه در يك محوطه تفريحي به همين نام در مركز شهر خرم آباد واقع شده داراي امكانات و فضاي مناسب براي برگزاري مسابقات ورزشي در رشته‌هاي شنا، دو و ميداني و دوچرخه سواري است. اين درياچه ظرفيت لازم براي فعاليت در قالب پايگاه ورزش‌هاي سه گانه كشور را نيز دارد.

http://hamshahrionline.ir

يکشنبه بیست و نهم 8 1390 19:4

اليگودرز لرستان - آكا ايران

اَليگودَرز نام شهري در شهرستان اليگودرز استان لرستان ايران است. ديرينگي شهر اليگودرز به بيش از ۷۰۰ سال پيش مي‌رسد. گويش مردمان اين شهر لري بختياري است.اين شهر داراي مكان‌هاي تفريحي بسياري از جمله آبشار چكان دهقادي و چشمه آسار و سراب شامكان (در منطقه شولاباد) آبشار لوچ، رود حوضيان، رودخانه ماهيچال، طبيعت اشتران‌كوه، آبشار آب سفيد، آبشار مبارك آباد، رودخانه مور زرين (در بخش زلقي)، آبشار تيندر، غار تمندر، جنگل‌هاي بلوط و گردو (فقط مال رو است) و سرچشمه دوركو، گايكان، دره دورك، دشت لاله‌هاي واژگون، دره دايي، دره حيدر است.

صنايع دستي آن شامل هنرهاي سراميكي، قاليبافي، منبت كاري، سيم بافي، معرق‌كاري، گليم بافي و جاجيم بافي مي‌شود. اين شهر داراي منابع غني معادن سنگ (مرمر كبالت منيزيم گرانيت چيني كريستال سراميك و...) است.

ريشهٔ نام
در وجه تسميه اليگودرز روايت‌هاي گوناگوني وجود دارد كه از آن جمله، روايت ساكنان بومي شهر است. بر مبناي اين روايت، واژه اليگودرز، تركيبي از واژه (آل) به معني خاندان و گودرز است. بر اين اساس مردم بومي شهر خود را به گودرز پهلوان (يكي از شخصيت‌هاي معروف شاهنامه) نسبت مي‌دهند كه با گذشت زمان، تركيب (آل گودرز) كم كم به اليگودرز تبديل شد.وجود طايفه بزرگ گودرزي در اين شهر، اين باور را تشديدكرده‌است.نشانه‌هاي تاريخي نيز نشان مي‌دهد كه در محدوده شهر اليگودرز در حدود هفده قرن پيش از ميلاد، تمدن‌هايي وجود داشته‌است. البته در تپه‌هاي شمال غربي آثاري كشف شده‌است كه به دوران پيش از اشكانيان و هخامنشيان تعلق دارد. برخي ديگر نيز وجه تسميه آن را از واژه آليورز(آل ورز)ورز= گندم سرخ دانسته‌اند. همچنين اين نام را آميزه‌اي از دو واژه اَل به معناي عقاب و گودرز دانسته‌اند.اكثر ساكنين اين شهر با مهاجرت به شهرهاي بزرگ كشور از جمله تهران، اصفهان و اراك، ترك وطن كرده و به علت مهاجر پذير بودن اين شهر، تعداد بسيار زيادي از اهالي مناطق روستايي و عشايري در اين شهر تخته قاپو شده‌اند. (تخته قاپو به معناي يكجا نشيني است).اليگودرز از لحاظ كسرت تعداد روستا بعد از مشهد(قبل از تقسيم شدن به سه استان) دومين شهرستان كشور محسوب مي‌شود. در استان لرستان بزرگ‌ترين شهرستان از لحاظ وسعت حوزه شهرستان مي‌باشد.


[ويرايش] مشاهير اليگودرز
سينا سرلك استاد آواز. مهدي غضنفري وزير بازرگاني. مهدي كروبي رئيس دو دوره مجلس شوراي اسلامي. علي محمد احمدي رئيس سابق مركز انرژيهاي نو (سازمان انرژي اتمي). ابراهيم مداحي رئيس فدراسيون شطرنج. زهرا احمدي نژاد معاون پژوهشي گروه آموزشي بيماريهاي عفوني (خردادماه ۱۳۸۱) عضو هيئت نظارت طرح نظام نوين اداره بيمارستانها در بيمارستان امام. مسئول تعميق اسلام در وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشكي. احمد كروبي از روحانيان سياسي.

 

دوشنبه بیست و سوم 8 1390 21:1

ازنا لرستان - آكا ايران

ازنا 
نمايي از شهر ازنا از سمت جنوب شرقياَزنا يكي از شهرهاي استان لرستان واقع در خاور اين استان است. اين شهر مركز شهرستان ازنا است و بين شهرهاي اليگودرز، دورود ، اراك و شازند قرار گرفته است. ازنا درگذشته بخشي از استان مركزي بود و در دومين تقسيمات كشوري در سال ۱۳۱۷ در حوزه لرستانِ قرار گرفت. اين شهر در گذشته مانند بسياري از ديگر شهرها روستا بود كه در سال ۱۳۱۷ به دهستان و در سال ۱۳۳۰ به شهر ارتقاء پيدا كرد و داراي شهرداري شد. در سال ۱۳۴۰ ازنا به عنوان مركز بخش جاپلق ارتقاء پيدا نمود. درسال ۱۳۶۹ با تأسيس فرمانداري توسط علي محمد بشارتي وزير كشور، اين بخش به شهرستان تبديل شد و شهر ازنا مركز آن شد. ازنا از نظر صنعتي و اقتصادي و گردشگري اهميت دارد.

azna

تاريخ
از تاريخ ازنا اطلاع دقيق و كاملي در دست نيست. مي‌گويند ازنا در قديم روستا و يا شهر كوچكي بوده است كه در زمين‌لرزه وحشتناك سال ۱۲۸۲ در سيلاخور كه طبق آمار مركز ژئوفيزيك دانشگاه تهران بزرگ‌ترين زلزله ثبت شده و به قدرت تقريبي ۸ ريشتر بوده به ويرانه‌اي تبديل گرديد. پاره‌اي از مردم اين منطقه را در گذشته ارمني نشين و ازنا را، كلمه‌اي ارمني مي‌‌دانند.در برخي از كتب تاريخي زمان صفويه از كلمه ازناور براي ناميدن بزرگان گرجستاني استفاده شده است .از آنجا كه در دوره صفويه گروهي از اهالي گرجستان به اين ناحيه كوچانده شده اند محتمل است كه كلمه ازنا از كلمه ازناور منشق شده باشد.

سابقاً‌ روستاي گرجي در نزديك رودخانه ازنا قرار داشت كه در گذشته در اثر سيل ويران گرديد و مردم سخت كوش آن در بالا تر از محل روستاي سابق دوباره روستاي گرجي را بنا نهادند. گرجي داراي قلعه‌اي در شمال و نزديك سفيد كوه مي‌‌باشد كه به قلعه گرجي (قلا گرجي) مشهور است. روستاي گرجي داراي امكانات پيشرفته‌اي چون تلفن،‌ گاز، راه آهن و اينترنت مي‌‌باشد.

در اطراف ازنا تعدادي تپه تاريخي وجود دارد كه تحقيق و كاوش در اين تپه‌ها هنوز انجام نگرفته است.


جمعيت
بنا بر سرشماري نفوس و مسكن سال ۱۳۸۵ مركز آمار ايران، جمعيت شهر ازنا ۳۷٬۶۴۵ نفر بوده است


 مردم
زبان مردم شهرستان ازنا فارسي و لهجه ‌مردم آن فارسي و بختياري است و اكثر آنها به زبان فارسي اراكي صحبت مي كنند است. در جنوب شهرستان ازنا بخشي به نام پاچه لك وجود دارد كه مردم آن به گويش بختياري صحبت مي‌كنند اما با لرهاي بختياري كمي فرق دارند.

گرجي‌هاي ازنا مهاجرين گرجستان و احتمالاً‌ قومي يا بخشي بوده‌اند كه توسط شاه اسماعيل و به ميل خود به ايران كوچ كرده اند. اكنون و در اثر گذشت زمان، نژاد گرجي‌هاي ازنا با ساير اقوام اين منطقه آميخته شده است و ديگر به زبان گرجي صحبت نمي‌كنند. از نام ايلات و خانواده‌هاي گرجي مي‌توان به دهقان‌ها كه مشهورترين نام در گرجي مي‌‌باشند اشاره نمود.( البته دهقانها در روستاي گرجي چند تيره هستند...دهقان ويسي...دهقان مشهدي..)

بزرگ دهقان هاي نژاد گرجستاني ( ملقب به مشهدي..بابا بزي ) در دوران بسيار قديم از فريدن اصفهان كه گرجستاني نشين بوده به روستاي گرجي كوچ كرده است و به دين شيعه دوازده امامي گرايش پيدا كرده بود..

در حال حاضر در روستاي گرجي هيچگونه گرجستاني زندگي نمي كند چون كه آنها قبل از انقلاب اين ديار را ترك كرده اند و بعد از اين دهقان ها(ويسي ) و توكلي ها و عبدالوند ها وارد اين روستا شدند و در اين روستا سكني گزيدند . در اين روستا چشمه ي نظر كرده اي است كه مورد اعتقاد اهالي اين منطقه مي باشد كه اكنون در اين منطقه دهكده ي تفريحي را بنا نهاده اند


شهرسازي
شهر ازنا برپايه اصول شهرسازي بنا شده است. خيابان‌هاي منظم، ساختمان‌هاي دولتي و بناهايي كه به سبك مدرن ساخته شده، ازنا را از شهرهاي اطراف متمايز مي كند. از محله‌هاي قديمي ازنا مي‌توان به چالسپار، ده ازنا،‌ صاحب‌الزمان، محله افشار، نيروگاه، يهودي‌محله (انتهاي كوچه عربشاه)، شركت (شركت نفت)، اصغرآباد و راه‌آهن اشاره كرد كه محله‌هاي وليعصر و جهاد و كوي امام حسين مناطق جديدي هستند. خيابان‌هاي ازنا به طرز منظم و بدون بن بست به يكديگر وصل هستند و ساختمان‌ها بدون هرگونه بي نظمي در كنار يكديگر با نماهاي مختلف قرار گرفته اند.

  مناطق ديدني

اشترانكوه
درياچه گهر
دشت آشور آباد
غار روستاي تنبورلي
چاه طيان
كمندان
دره تخت
تونل برفي
دشت جاپلق
دربند
شن اسكي
سد دره باغ
امامزاده قاسم
قلعه دز
دشت قره ملك
چشمه قلقل
امامزاده طازران
امامزاده سيد صوفي
شاهزاده ابراهيم
مومن آباد
آبشار ازنا
كوه‌نوردي
مرزيان (پارك)

راه‌ها
ازنا در ميسر جاده اصلي، و ارتباطي شهرهاي مركزي با غرب و جنوب كشور، با استان اصفهان ۲۴۰ كيلومتر، و با شهر دورود ۴۰ كيلومتر فاصله دارد. راه آهن سراسري ايران اين شهر را به دو نيم تقسيم كرده است.
از ويكي‌پديا، دانشنامهٔ آزاد

دوشنبه بیست و سوم 8 1390 20:58
X