معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511251
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

آبشار سرطاف

واقع در استان ايلام و شهر ايلام

آبشار سرطاف

نوع بنا : طبيعي

آبشار سرطاف در شهرستان ايلام واقع شده است و يكي از تفرجگاه هاي عمومي مردم ايلام مي باشد .
آدرس :ايلام
سه شنبه هشتم 9 1390 20:41

شهر باستاني سيروان (شيروان)

واقع در استان ايلام و شهر شيروان و چردوال

شهر باستاني سيروان (شيروان)

نوع بنا : تاريخي

قدمت : ساسانيان

( تاريخ ميلادي : 224-652 م )

بر اساس گزارش ها و آثار مكتوب اين شهر در دوره ساساني رونق بسياري داشت و موقعيت خود را تا حدود قرن چهارم هجري حفظ كرد . به دليل انتقال مركز حكومتي كه به نواحي شرق فلات ايران بعد از دوره حكومت آل بويه و ضعيف شدن موقعيت تيسفون در نزديكي بغداد . از سيروان در آثار مورخان و جغرافي نويسان اسلامي كمتر سخن به ميان آمده است . اكثر بناهاي اين شهر باستاني داراي دو طبقه از سنگ و گچ و با طاق قوسي و از چهار جهت داراي ورودي و خروجي است . عرض ديوار بناها حدود 5/1 متر است . طاق هاي قوسي اتاق ها تقريبا از ارتفاع 5/1 متر ديوارهاي جانبي شروع شده است . سبك طاق هاي اكثر بناهاي باقي مانده تقريبا يكسان است . در محوطه شهر باستاني در زيرزمين يكي از خانه ها . چهار اتاق منظم با ابعاد 2 * 8 در كنار هم ديده مي شود . طاق اين اتاق ها قوسي و از سنگ كلوخ و گچ در ساختن آنها استفاده شده است . سبك معماري ساختمان هاي موجود در ويرانه هاي شهر باستاني شيروان با بناهاي شهر تاريخي دره شهر كنوني كاملا قابل مقايسه است .
آدرس :در روستاي سرابكلان شهرك لومار بخش شيروان از شهر شيروان چرداول
سه شنبه هشتم 9 1390 20:40

قلعه سام

واقع در استان ايلام و شهر شيروان و چردوال

قلعه سام

نوع بنا : تاريخي

قدمت : اواخر دوره پارت و اوايل ساساني

( تاريخ ميلادي : 224-652 م )

اين قلعه در شهرستان شيروان چرداول . بخش چرداول و روستاي چم بور در سه بخش مرتبط و در عين حال با فاصله قرار دارد . از سه بخش مجموعه يك بخش كه به دل كوه متكي است داراي پلاني تقريبا شبيه به يك صليب با ورودي چهار طاقي است . بخش دوم به صورت دو مجموعه پلكاني با اختلاف در سطح ولي كاملا مرتبط به هم است . اين مجموعه با تفاوت زماني در يك دوره تاريخي احتمالا در حد فاصل بين اواخر دوره پارت و اوايل دوره ساساني برپا شده است .
آدرس :شهرستان شيروان . بخش چرداول و روستاي چم بور
سه شنبه هشتم 9 1390 20:38

قلعه كنجانچم

واقع در استان ايلام و شهر مهران

قلعه كنجانچم

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 1305 ه . ق سال

 

اين قلعه در 15 كيلومتري شمال شرقي مهران به شيوه چهار ايواني با سقف هاي مقوس به مقوس نيم دايره و طاق گهواره اي بنا شده است . قلعه سه ورودي دارد نماي خروجي قلعه كلا از سنگ تشكيل شده است . قلعه داراي چهار برج ديده باني است . تمام اتاق هاي قلعه به وسيله درهاي تودرتو به هم وصل شده اند و ارتباط ورودي به تمام اتاق ها و حياط اصلي به وسيله راهرو هاي پوشيده صورت مي گيرد . احتمالا اين بنا در سال 1305 ه . ق به دستور غلامرضا خان والي در منطقه كنجانچم براي استفاده در فصل زمستان ساخته شده است .
آدرس :15 كيلومتري شمال شرقي مهران
سه شنبه هشتم 9 1390 20:37

نقش برجسته گل گل

واقع در استان ايلام و شهر ايلام

نقش برجسته گل گل

نوع بنا : تاريخي

قدمت : آشوريان

( تاريخ ميلادي : 648 قبل از ميلاد )

اين اثر در 8 كيلومتري شهر ملكشاهي بر ديوار شرقي تنگ كوچكي كه روستاي گل گل در دهانه آن استقرار يافته قرار دارد . اين سنگ نوشته به خط ميخي و به زبان آشوري بر روي نماي ديواره شرقي صخره اي بالاتر از روستاي گل گل ملكشاهي به ابعاد 90 * 135 سانتي متر به شكل مستطيل نقش شده و در وسط آن نقش پادشاه آشوري به صورت برجسته با شمشير حمايل به ارتفاع 135 سانتي متر قرار دارد . تمامي سطح كتيبه پس از صاف نمودن سطح آن به عمق 3 سانتي متر و برجسته نشان دادن پيكره پادشاه با خطوط كنده كاري شده ميخي پوشانده شده است . سطرها به وسيله يك خط افقي كنده از همديگر متمايز گشته اند . متن كتيبه از فتح ايلام و لرستان (قلمرو كاسي ها) به وسيله آشوري ها حكايت مي كند .
آدرس :8 كيلومتري شهر ملكشاهي و بر ديوار شرقي تنگ كوچكي در روستاي گل گل
سه شنبه هشتم 9 1390 20:35

قلعه هزار در

واقع در استان ايلام و شهر دره شهر

قلعه هزار در

نوع بنا : تاريخي

قدمت : دوره ساساني

 

آثار هزار در در شرق شهرستان دره شهر به چشم مي خورد و قدمتش به دوره ساساني مي رسد . نماي اصلي اين آثار طاق هاي هلالي شكل است . با توجه به ساختار معماري آثار احتمالا قلعه محل نظامي بوده است . پلان اصلي بنا مستطيل شكل و راهروهايي طولاني در چهار جهت آن قرار گرفته و نيز به وسيله درگاههايي چند به اتاق هاي داخل مرتبط مي شود . اين بنا داراي زيرزمين . طبقه هم كف . و طبقه بالايي بوده است . تامين نور بنا از طريق دريچه هايي به قطر تقريبي يك متر در سقف و دالان و اتاق ها صورت گرفته است و معمولا كار تهويه را نيز انجام مي داد . مصالح بنا شامل سنگ هاي تراشيده و قلوه سنگ است و از گچ پخته براي ساخت آن استفاده كرده اند.
آدرس :شرق شهرستان دره شهر
سه شنبه هشتم 9 1390 20:14

قلعه پوراشرف

واقع در استان ايلام و شهر دره شهر

قلعه پوراشرف

نوع بنا : تاريخي

قدمت : سال 1330

 

اين قلعه در سال 1330 ساخته شده است . قلعه سه طبقه با زيرزمين . پنج برج ديده باني دارد . نماي بيروني قلعه با ملا تي از گچ و خاك . و نماي داخلي اتاق ها با گچ اندود شده است . بيشترين مصالح به كار رفته در اسكلت بنا . قلوه سنگ و در مواردي از آجر جهت تزيين از جمله سردر و ورودي استفاده شده است . آب از طريق كانالي از رودخانه منشعب و پس از گذر از ميان روستا از زير ديوار ضلع جنوبي به حوض داخل قلعه وارد و از سمت ديگر بنا خارج مي گردد . آب جهت استحمام از طريق كانالي ديگر و به صورت مجزا از سمت جنوبي وارد آب انبار مي شود . قلعه داراي سياه چال . خرپشته . برج هاي نگهباني . انبار غلات . آشپزخانه . اصطبل و ...........است .
آدرس :شش كيلومتري ضلع جنوب شرقي دره شهر در روستاي شيخ مكان
سه شنبه هشتم 9 1390 20:13

آتشكده سياهگل ايوان

واقع در استان ايلام و شهر ايوان

آتشكده سياهگل ايوان

نوع بنا : تاريخي

قدمت : دوره ساساني

 

اين آتشكده در 25 كيلومتري شهرستان ايوان در بخش زرنه و سواحل رودخانه كنگير و در ميان زمين هاي كشاورزي اهالي سياهگل واقع شده است . آتشكده مذكور با توجه به شيوه و سبك معماري و مصالح به كار رفته در آن قدمتش به دوران ساساني مي رسد . اولين قدم كاوش هاي باستان شناسي در محوطه مذكور توسط واندنبرگ باستان شناس بلژيكي در سال 1349 صورت گرفت و يكي از دستاوردهاي آن كشف اين آتشكده بود . بنا از نوع گنبدهاي تك جداره اي و مصالح ساخت آن از ملات گچ . قلوه سنگهاي نتراشيده و رودخانه اي است كه به صورت نامنظم كار گذاشته شده است . آتشكده مزبور در چهار طرف داراي دالا ن براي طواف زردشتيان به دور آتش مقدس بوده و اين بنا تنها آتشكده در سطح استان مي باشد كه تا حدودي سالم باقي مانده است .
آدرس :25 كيلومتري شهرستان ايوان در بخش زرنه
سه شنبه هشتم 9 1390 20:10

كتيبه تخت خان

واقع در استان ايلام و شهر ايلام

كتيبه تخت خان

نوع بنا : تاريخي

در فاصله 34 كيلومتري جنوب شهر ايلام در مسير جاده ايلام به مهران محلي به نام تخت خان از غلامرضا خان آخرين والي فيلي پشتكوه به جاي مانده است او براي حفظ نام خود و خاندانش دستور داد تاريخ خاندانش همراه با شرح اقدامات آنها بر روي تخته سنگي به ارتفاع 250 سانتي متر از سطح زمين به خط كوفي حك شود .
آدرس :34 كيلومتري جنوب شهر ايلام
سه شنبه هشتم 9 1390 20:3

پشت قلعه آبدانان

واقع در استان ايلام و شهر آبدانان

پشت قلعه آبدانان

نوع بنا : تاريخي

قدمت : دوره ساساني

 

در 5 كيلومتري جنوب شهرستان آبدانان در ميان روستاي پشت قلعه و بر بلنداي تپه اي كه رودخانه دويرج از پاي آن مي گذرد آثار دژي به چشم مي خورد كه قدمت آن با توجه به مصالح به كار رفته در آن (سنگ و گچ ) به دوران ساساني مي رسد . آثار برجاي مانده در قلعه حاكي از وجود برج هاي نگهباني . بارو . شاه نشين . اتاق هاي مسكوني . پلكان و ......در اين قلعه بوده است . باروي بيضوي دژ كه ارتفاع آن به 3 متر مي رسد . محوطه قلعه را محصور كرده است . بر اين بارو و ديوار برج هاي كنگره دار آن دريچه هاي ديده باني و طاق هاي قوسي شكل به چشم مي خورد . دژ بيشتر جنبه نظامي داشته است . دور تپه كانالي طبيعي قرار دارد كه مانند خندقي از دژ محافظت مي كند . در قسمتي از اين كانال طبيعي رودخانه دويرج مي گذرد . در قسمت غربي تپه در فاصله 43 متري ديوار قلعه به طرف رودخانه تونلي به طول 13 متر و به ارتفاع 4 متر احداث شده كه قلعه را به رودخانه مرتبط مي سازد . در روبروي اين تونل در آن سوي رودخانه آثاري به چشم مي خورد . با توجه به اين آثار مي توان گفت احتمالا در اين قسمت پلي متصل به تونل وجود داشته است .
آدرس :5 كيلومتري جنوب شهرستان آبدانان در روستاي پشت قلعه
سه شنبه هشتم 9 1390 20:1
X