معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511324
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

 منظره اي از غروب آفتاب در خليج هميشه فارس
 
 

پنج شنبه سوم 9 1390 23:18

تكه‌اي از سياركي ديگر روي زمين!

جزيره قشم
محلي‌ها مي‌گفتند هنوز هم، اجنه در آن زندگي مي‌كنند، جوشگاه زخمي است كهنه، حاصل برخورد شهابسنگي راه گم كرده با زمين، شب‌ها ستاره‌ها اهلي مي‌شوند و به زمينش نزديك مي‌شوند و همان وقت...
 
گزارش سفر به جزيره قشم
خواب نمي‌ديدم؛ مثل همان دنيايي بود كه در كودكي وقتي كارتون جزيره سحرآميز را تماشا مي‌كردم، دلم مي‌خواست در آن باشم يا تكه‌اي از سياركي ديگر بود كه در حادثه‌اي غريب وسط دريا، سقوط كرده بود.
 
قشم جزيره‌اي است با لاك‌پشت‌هاي بزرگ پوزه عقابي، خرچنگ‌هاي طلايي، دلفين‌هايي خندان و آزاد، غارهايي از كريستال‌هاي بزرگ و براق نمك، جنگل‌هايي واژگون بر پهنه آب، تنديس‌هايي غول پيكر و ديو مانند در دره‌اي وسيع، ساحلي كشف نشده و خلوت، ماسه‌هايي داغ و هوايي كه شرجي است و ريه‌ها را هم مثل پوست تن مرطوب مي‌كند؛ جزيره‌اي كه مي‌گويند عجايب هفتگانه دارد اما هفت، رقم واقعي عجايبش نيست.
قشم سرزمين واحه‌هاي سبز و غرق در گل است؛ گل‌هايي درشت و هزار رنگ كه ناب‌ترين عطر‌هاي جهان حريف بوي خوش‌شان نمي‌شوند و سرزمين‌ چشمه‌هايي با آب ولرم و شور، زناني نقاب‌دار با چادر‌هاي تور نازك كه به بال شاپرك شبيه‌اند، مرداني با دشداشه و عبا، لنج‌هايي چوبي كه تن‌شان بوي دريا مي‌دهد، صدف‌هايي مارپيچ و درشت، هوهوي مبهم باد كه زمزمه مي‌كند، آفتابي داغ داغ كه زهر ندارد و اهلي شده است، چاه‌هاي عميق و كنده شده تا قلب زمين كه تقويم شده‌اند، ساحلي خلوت و غروبي سرخ و پر از مرغ‌هاي دريايي. همه آنچه گفتم مشاهداتي كوتاه از سفري مطبوعاتي و كمتر از دو روزه به قشم است؛ سفري كه قرار بود در آن شاهد افتتاح كشتي پرطاووس در ساحل بزرگ‌ترين جزيره خليج فارس باشيم و بعدتر عنوان آن به «مراسم افتتاح خطوط كشتيراني بين قشم و جزاير اطراف» تغيير كرد.

كاش شب‌ها، 6 ماهه بودند

نخستين باري كه چشمم به آسمان قشم افتاد، وقتي بود كه در يكي از آن اتوبوس‌هاي جمع و جور گردشگري نشسته بودم و در جاده جنوبي مي‌رانديم كه آسمان پرشهاب جزيره چشم‌مان را شكار كرد.در قشم شبي پيدا نمي‌شود كه با رسيدنش به سحر، گردشگران مشتاق نجوم، آرزو نكنند كاش تا 6 ماه ادامه پيدا مي‌كرد، شب‌هاي قشم يعني ستاره‌هايي كه مثل خوشه انگور از آسمان آويزان مي‌شوند و هر غريبه‌اي را وسوسه مي‌كنند در خيالي خام، دست دراز كند تا بگيردشان.
همان آسمان بي ابر و حس خوشايند است كه باعث شده، نيمه دوم سال كه مي‌رسد، گروه‌هاي نجوم از سراسر ايران، به هواي رصد ستاره‌ها راهي جزيره شوند.
جاده جنوبي، جاده پرگردشگر قشم است، راهنمايمان از پشت شيشه به دشت كه در تاريكي خفته است اشاره مي‌كند و از گردشگران مي‌گويد كه اواخر زمستان، به جزيره مي‌آيند و در دشت وسيع اطراف جاده پرسه مي‌زنند تا لاك‌پشت‌هاي پوزه عقابي غول پيكر اطراف منطقه شيب دراز را ببينند كه يكي از عجايب هفتگانه قشم هستند و نيمه شب‌هاي آخر زمستان از دريا بيرون مي‌آيند، ساحل را با باله‌هاي بزرگ‌شان مي‌كنند و چاله‌ها را با تخم‌هاي سپيد پر مي‌كنند و روي آنها را با ماسه مي‌پوشانند، بچه لاك‌پشت‌ها كه از تخم بيرون مي‌آيند، به آب مي‌زنند و 30 سال بعد به همان ساحلي كه در آن از تخم بيرون آمده‌اند برمي‌گردند تا تخمگذاري كنند.
اما حتي اگر اواخر زمستان هم نباشد لاك‌پشت‌ها را مي‌شود در آكواريوم دريايي قشم ديد كه در حباب‌هاي شيشه‌اي بزرگ در آب معلقند. دلفين‌ها هم مثل لاك‌پشت‌ها از عجايب هفتگانه قشم به حساب مي‌آيند اما آنها را نمي‌شود در حباب‌هاي شيشه‌اي آكواريوم جا داد، دلفين‌ها، بزرگ، شاد و قبراقند، آنها بايد جست و خيز كنند، از آب بيرون بپرند و باز شيرجه بزنند توي آب و پي‌ قايق‌هاي گردشگران موج سواري كنند تا همه مبهوت هوش‌شان شوند، آنها با دلفين‌هاي كيش فرق دارند، فرق آنها را محمدرضا قاسمي‌نژاد، رئيس اداره ژئو پارك قشم براي ما توضيح مي‌دهد: «دلفين‌هاي قشم هم با گردشگران بازي مي‌كنند يا دنبال قايق‌هاي‌شان راه مي‌افتند اما وحشي و آزادند يعني مثل دلفين‌هاي كيش، تربيت نشده‌اند.»

...و ستاره‌اي فرو افتاد

خيلي دورتر از دلفين‌هايي كه حوالي جزاير هنگام شنا مي‌كنند، دور از لاك‌پشت‌هاي پوزه عقابي شيب دراز، جدا شده از هياهوي دريا و روستا، دورتر از چند خبرنگار ديگر كه به ديدار دره ستاره‌ها آمده بودند، 15 كيلومتر دورتر از شهر قشم، حوالي روستاي بركه خلف، نشسته در حريم تنديس‌هايي غول پيكر در دل دشتي وسيع، در دره ستاره‌ها، سكوت محض را مي‌شود تجربه كرد.
آنجا هيچ صدايي نيست، نه تيك تاك ساعت، نه آواز پرندگان، نه زنگ موبايل، نه پچ پچ آدم‌ها و نه حتي چند دقيقه‌اي سكوت، چون پرنده‌اي كه جوجه تازه از تخم بيرون آمده‌اش را با بال‌هايش بپوشاند، مرا در برگرفت و بعد ناگهان شكسته شد و صدايي بلند و پر انعكاس با تلفظي گنگ از حروف، همراه با باد،‌ دور مجسمه‌ها خزيد و به گوشم رسيد: «ش ش ش ش ش ش.....» من در دره‌اي ايستاده بودم كه محلي‌ها مي‌گفتند هنوز هم، اجنه در آن زندگي مي‌كنند، جوشگاه زخمي است كهنه، حاصل برخورد شهابسنگي راه گم كرده با زمين، شب‌ها ستاره‌ها اهلي مي‌شوند و به زمينش نزديك مي‌شوند و همان وقت، به قول خودشان، «خوف»، به حدي مي‌رسد كه نمي‌تواني در آن دوام بياوري، اما زمين‌شناس‌ها مي‌گويند آن همه ستون‌هاي سنگي بزرگ و تنديس‌هاي غول پيكر چند 10 متري و چاله‌هاي عميق و دالان‌هاي تو در تو، فقط هنر دست فرسايش است، فرسايش آب بر تن سنگ‌هاي سخت، درست مثل چاه كوه كه آن هم از عجايب هفتگانه است و سازمان مناطق آزاد فرصتي پيدا نكرد آن را در اين سفر كوتاه‌ به ما نشان دهد.
قشم سرزمين واحه‌هاي سبز و غرق در گل است؛ گل‌هايي درشت و هزار رنگ كه ناب‌ترين عطر‌هاي جهان حريف بوي خوش‌شان نمي‌شوند، سرزمين‌ چشمه‌هايي با آب ولرم و شور، زناني نقاب‌دار با چادر‌هاي تور نازك كه به بال شاپرك شبيه‌اند
دره ستاره‌ها جزئي از ژئو پارك قشم است. واژه ژئو پارك شايد به اين خاطر كه فارسي نشده است و به آن بوستان زمين‌شناسي نمي‌گويند، به گوش خيلي‌ها ناآشناست، اما اگر به معناي فارسي شده‌اش فكر كنيم آن وقت شايد تعريف قاسمي‌نژاد از ژئوپارك قشم آسان‌تر فهميده شود كه مي‌گويد: «ژئو پارك قشم، منطقه‌اي بسيار وسيع، با چندين پديده بارز زمين‌شناسي است كه بايد بتواند در توسعه اقتصادي جوامع اطرافش نقش موثر داشته باشد.»
ژئو پارك قشم 5 پديده بارز زمين‌شناسي دارد، كوه كوراكوه در مجاورت روستاي گياهدان، دره تنديس‌ها در 75 كيلومتري جنوب غربي روستاي طبل تنگه چاه كوه در 85 كيلومتري، دره ستاره‌ها در 15 كيلومتري و گنبد نمكي در 100 كيلومتري شهر قشم.از ميان اين جاذبه‌ها، علاوه بر دره ستاره‌ها و چاه كوه، فقط غار نمكي داخل گنبد نمكدان كه طولاني‌ترين غار نمكي جهان است، جزو عجايب هفتگانه جزيره قشم لحاظ شده است و غارهاي خربس هم نه جزو عناصر اصلي ژئوپارك محسوب مي‌شوند، نه جزو عجايب هفتگانه‌اش.

محدوده سبز در آبي يكدست

از گرما و كريستال‌هاي مرمرين نمك و چشمه‌هاي داغ و شور و دلفين‌ها و لاك‌پشت‌هاي پوزه عقابي كه گذشتيم، به روستاي لافت در شمال شرقي جزيره رسيديم. روستايي كه بندر دارد و من از آن فقط، يكي دو بادگير سپيد و بلند را در عكس‌هاي آرشيوي روزنامه ديده بودم. لافت، به شهر‌هاي قصه‌ هزار و يك شب مي‌ماند. همه خانه‌هايش سپيدند و بادگيرهايي بلند و بزرگ دارند كه كم جان‌ترين بادهاي رو به دريا را مي‌مكند و داخل خانه‌هايي مي‌كنند كه ساكنان‌شان هر روز مي‌توانند از پشت پنجره‌هاي رو به درياي‌شان، پنهان شدن جنگل‌هاي حرا را در مد ببينند كه با جزر، تاج، ساقه‌ها و ريشه‌هاي‌شان آشكار مي‌شوند.
با دوربين زوم مي‌كنم روي پرندگاني كه بي‌خيال ما و قايق‌هاي موتوري سرگردان روي آب شناورند يا در ساحل آرميده‌اند. پرنده‌هاي مهاجر و رنگارنگ جزيره، انگار به غريبه‌هاي دوربين به دست خو گرفته‌اند و به همين خاطر ديگر در پناه برگ‌هاي سبز درختان حرا پنهان نمي‌شوند و مسافران ذوق زده را تماشا مي‌كنند. جنگل‌هاي پر راز حرا هم جزيي از هفت جاذبه گردشگري قشم است.

هر صفحه آن تقويم يك چاه است

دلنشيني لافت فقط به بندر آرام و جنگل‌هاي حرايش نيست، آنها كه به لافت سفر مي‌كنند، قلعه پرتغالي‌ها را هم مي‌بينند و آب انبار بزرگ جزيره را با مناره و گنبد بزرگ و سپيدش، اما مسافراني كه لافت را نمي‌شناسند شب نبايد بي‌بلد راه به آن نزديك شوند، چون در حاشيه روستا 365 حلقه چاه عميق بي‌سرپوش هست كه اهالي به آنها چاه‌هاي طلا مي‌گويند.چاه‌هاي لافت، صفحات تقويم سال كبيسه‌اند روي زمين؛ نياكان لافتي‌ها در گذشته، ميان صفحات تقويم زميني‌شان مي‌گشته‌اند و از هر صفحه‌اش ـ كه سوراخي در دل زمين بوده است ـ آب بيرون مي‌كشيده‌اند. اين را رئيس ژئوپارك قشم هم تاييد مي‌كند: «در گذشته مردم براي تهيه آب شيرين در هر يك از روزهاي سال سراغ يكي از چاه‌ها مي‌رفتند. هنوز هم بعضي چاه‌ها براي تهيه آب استفاده مي‌شوند.»
بندر لافت در غرب جزيره است و در نقطه مقابلش، در آب‌هاي شرق جزيره، سه خشكي صخره‌اي از آب بيرون زده‌اند كه روي يكي از آنها ماهيگيرها بساط ماهيگيري‌شان را پنهان كرده‌اند اما دو خشكي ديگر، دست نخورده و بكر باقي مانده‌اند؛ بي‌مسافر، بي‌مزاحم، بي‌غريبه‌هايي كه بخواهند بچه‌خرچنگ‌هاي طلايي‌شان را بيازارند يا صدف‌هاي رنگين‌شان را بدزدند، سه جزيره ناز دارند، سه جزيره نازنين‌اند، سه جزيره در نازي ابدي، در مد آب، بر پهنه‌اي آبي شناورند و وقتي غروب باشد، با تصوير خورشيدي كه بالاي سرشان، درشت و سرخ مي‌شود، غوغا مي‌كنند، راهنما گفت: «در هر جزر آب، جزاير تكه از خشكي قشم مي‌شوند و از قشم تا ساحل ناز را مي‌شود با ماشين رفت و پيش از مد برگشت.»

پري نبود، طاووسي نبود

غروب دومين روز، فرصت كوتاه گشت و گذار در جزيره تمام شد و زمان مراسم افتتاح كشتي پر طاووس رسيد كه بعد از برگشت ما به تهران، مسوولان گردشگري منطقه آزاد قشم گفتند، مراسم بايد تغيير نام پيدا كند و بشود افتتاح محور‌هاي آبي رفت و آمد بين قشم و جزاير اطرافش. دليل اين تغيير نام شايد كشتي‌اي بود كه اصلا به پر طاووس نمي‌مانست؛ پرطاووس قشم، كشتي كوچك و دست دومي بود ساخت نروژ كه از حدود يك دهه پيش، تن به آب زده بود و از سال 88 هم، بين ايران و دبي در حركت بود.
مسوولان گردشگري منطقه، پر طاووس را به آب انداخته بودند تا گردشگراني كه به قشم مي‌آيند بدانند جزيره علاوه بر آن همه عجايبش، تسهيلاتي براي گردشگري آبي هم دارد اما نمي‌شد كسي روي آن صندلي‌هاي زرداب انداخته و كثيف كه با نوار‌هايي از دستمال كاغذي توالت پوشانده شده بودند، بنشيند و در خيره شدن‌هاي طولاني به در و ديوار رنگ و رو رفته‌اش، اين خيال از ذهنش نگذرد كه آن كشتي فكسني، برازنده زيبايي‌هاي قشم نيست و آن وقت بود كه ديدن تجمع محلي‌هاي جزيره در اسكله براي تماشاي راه افتادن كشتي و آرزوي خير كردن براي خبرنگاران و مسوولان سوار بر آن، بغضي تلخ در گلوي خبرنگاران مي‌نشاند و گاهي اگر اشكي ناخواسته مي‌چكيد، مي‌شد بهانه آورد كه: «خاك جنوب بد جوري آدم را مي‌گيرد، دلم از همين حالا براي قشم تنگ شد.»
پرطاووس كه تن نازك آب‌هاي خليج فارس را شكافت و خواب شبانه ماهي‌ها را به هم زد، روي يكي از صندلي‌هاي عرشه نشستم تا باد خنكي كه از قطره‌هاي ريز آب با خود مي‌آورد، پوست صورتم را نم‌دار كند، تقريبا نيم ساعت بعد، قشم مجموعه‌اي از چراغ‌هاي دور از هم روشن شد كه انگار هماهنگ با پيانوي آرامي كه داخل كشتي نواخته مي‌شد، سوسو مي‌زدند و جزيره، از همان وقت خاطره شد، خاطره‌اي كه فراموش نمي‌شود.
 
 
گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: jamejamonline.ir/ مريم يوشي زاده
چهارشنبه دوم 9 1390 1:17

كوه پرديس: نزديك‌ترين نقطه زمين به خورشيد

كوه پرديس: نزديك‌ترين نقطه زمين به خورشيد
مغناطيس فوق العاده قوي كوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله 50 تا 100 متري كوه يعني تقريبا انتهايي‌ترين نقطه مشخص اسفالت با ماشين توقف كني و ترمز دستي را بخوابانيد، ماشين بجاي...

نام اين كوه باستاني پرديس است در حومه شهرستان جم از توابع عسلويه استان بوشهر و در نيمه‌هاي راه بندر كنگان به فيروز آباد شيراز قرار دارد.
 
نكات قابل توجهي كه در اين كوه باستاني وجود دارد:
1. قله اين كوه نزديك ترين نقطه زمين به خورشيد است چون بالاترين ارتفاع در نزديكي خط استواست.

2.
آتشكده فوق العاده باستاني كه در قله كوه قرار دارد، محل تولد و غسل تعميد پدر جمشيد جم است.

3.
مغناطيس فوق العاده قوي كوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله 50 تا 100 متري كوه يعني تقريبا انتهايي‌ترين نقطه مشخص اسفالت با ماشين توقف كني و ترمز دستي را بخوابانيد، ماشين بجاي سر پائيني به نرمي ‌به سمت كوه كشيده مي‌شود كه البته همين مغناطيس براي رانندگان ناآشنا بسيار دردسر ساز بوده و تاكنون تعداد زيادي از خودروها بي اختيار با كوه تصادف كرده اند.

4.
پوشش گياهي منطقه نوعي خار بياباني گرمسيري منحصر به فرد است كه خواص دارويي فراوان دارد و عسل حاصله از منطقه تماما" پيشخريد چند كارخانه داروسازي بزرگ جهان است يكي از تركيبات اصلي مسكن Advil كه يكي از بهترين قرص هاي شناخته شده براي ناراحتي‌هاي اعصاب و دردهاي ميگرني است از همين عسل تهيه مي‌شود.

5.
اين منطقه خرماي ويژه نيز توليد مي‌كند كه به نام خرماي خصه معروف است و كاملا در شيره خود غرق مي‌شود يعني يك كاسه آن ظرف سه ساعت پر از شيره مي‌شود و اندازه اين خرما اندازه آلبالو بود و به جهت همان خواص دارويي منطقه تماما" براي ساخت قندهاي رژيمي ‌براي بيماران ديابتي صادر مي‌شود، نكته جالب ديگر رويش درخت زيتون در دامنه شمالي كوه حد فاصل شهرستان جم تا روستاهاي چاهه و دره پلنگي مي‌باشد كه در آب و هواي آن منطقه بسيار بعيد مي‌نمود.
فعلا" سندي براي قدمت چاهه و دره پلنگي وجود ندارد ولي علائم مشهودي از غار نشيني مشاهده، و فسيل‌هاي مختلفي در اين منطقه به وفور پيدا شده است.

6.
در لايه‌هاي زيرين اين كوه معدن عظيمي ‌از آب خنك و فوق العاده سالم وجود دارد، آن هم در اطراف عسلويه!
مردم چاهه و جم، كوه پرديس را فوق العاده مقدس و محترم مي‌شمارند، و به استناد علائم موجود در آتشكده احتمالا يكي از اولين مكانهايي بوده كه نفت در آن سوزانده شده است.
با افتتاح جاده فيروز آباد به عسلويه توسط پتروشيمي، رفتن به اين منطقه خيلي ميسرتر و راحت‌تر شده است. پتروشيمي ‌با تاسيس سه شهرك بزرگ در اين منطقه اقدام به تاسيس فرودگاه جم نموده و چهارشنبه هر هفته يك پرواز به مقصد جم انجام مي‌شود كه امكان بسيار خوبي براي سفر به اين منطقه اعجاب انگيز است.
 
 
 گردآوري: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
منبع: setinelor.com
 
سه شنبه اول 9 1390 23:37

تنگستان بوشهر - آكا ايران

تنگستان را بيشتر بشناسيم

شهرستان تنگستان يكي از ۹ شهرستان استان بوشهر است و داراي دو بخش مركزي و دلوار است. مركز آن شهر اهرم است.

شهرستان تنگستان داراي ۱۹۲۶ كيلومتر مربع وسعت است و در جنوب شرقي بوشهر قرار دارد و فاصله آن تا مركز استان ۵۴ كيلومتر است. تنگستان بين ۲۸ درجه و۵۳ دقيقه عرض شمالي و۵۱درجه و۱۷دقيقه طول شرقي قراردارد واز شمال و مشرق به شهرستان دشتستان، از جنوب شرقي به شهرستان دشتي، از جنوب غربي به شهرستان دير و خليج فارس، از شمال غربي به شهرستان بوشهر و از غرب به خليج فارس محدود است.

محصولات تنگستان غلات ، خرما، تنباكو ، مركبات وانار است. شغل اهالي آن كشاورزي، باغداري، حصيربافي و عبا بافي است.

دلوار يكي از شهرهاي تنگستان است كه زادگاه رئيسعلي دلواري در اين شهر است و در حاشيه خليج فارس قرار دارد.


تقسيمات كشوري
بخش مركزي شهرستان تنگستان
دهستان اهرم
دهستان باغك
شهر اهرم

بخش دلوار
دهستان بوالخير
دهستان دلوار
شهر اهرم


مركز شهرستان تنگستان شهر اهرم مي‌باشدكه در متن شهر دلوار ذكر شده‌است دلوار مركز بخش ساحلي تنگستان مي‌باشد.


آثار تاريخي
آثار باستاني، تاريخي و زيارتي شهرستان تنگستان: گور دختر، كاخ «كوروش» هخامنشي برازجان، كاروان سراي مشيرالملك برازجان، پل مشير، كوشك اردشير، آثار شهر صفاره، تل مر، آرامگاه «شيخ منصور خزاعي، بقعه آقا ميرهداف، قلاسوز، آثار تاريخي شهر توز، كاروانسراي دالكي، چهل خانه، كاخ بردك سياه، شاهزاده ابراهيم، منابع طبيعي سركره، كوه قلعه در شرق برازجان، كاخ سنگ سياه در كنار روستاي قبوط، تل پهن در جنوب غربي شهر برازجان، شاهزاده »محمد« واقع در شهر ارم، امام زاده دوقلو در روستاي خون، قصر دختر در نزديكي شهر ارم، تل باغ شهيد نزديك روستاي بنداروز، شاهزاده »محمد« و قبرستان قديمي دهرود سفلي، چشمه‌هاي آب گرم دالكي، درهٔ فارياب، امام زاده »جعفر« روستاي دهقايد، پير مختك در روستاي نظرآقا، حمام قديم دهرود سفلي، شاهزاده »نورالله« در غرب بنداروز، شاهزاده »ابوالقاسم« در روستاي گندم ريز، بي بي خاتون در روستاي نظرآقا، شاه »صادق« و شاه »حسنعلي« در روستاي خوش مكان، قلعهٔ شهر شبانكاره، شاه »غيب الدين« در روستاي سركره، شاه »قطب الدين حيدر« در روستاي درودگاه، قلعهٔ روستاي زير راه، شاه »پسرمرد« در بخش بوشكان، »آغا بابا كوسه« در نزديكي روستاي پلنگي، شاهزاده »احمد« شهر دالكي، شاهزاده »ابراهيم« در نزديك شهر كلمه، باغ شيرين روستاي طلحه، امام زاده »محمد باقر« در روستاي دشتي اسماعيل خاني، شاه »نورالدين« روستاي چاه عربي، »شاه حسين« روستاي چاه خاني، »خليل خالق« در روستاي دهرود عليا، سد رئيس‌علي دلواري بخش شبانكاره، بازار سرپوشيدهٔ شمالي و جنوبي برازجان، بازار تره بار فروشي برازجان و... .

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 16:34

جم بوشهر - اكا ايران

شهرستان جَم يكي از شهرستان‌هاي جنوب ايران است كه در استان بوشهر جا دارد و مركز آن نيز شهر جم است.

جم از مناطق كوهستاني و خوش آب وهواي استان بوشهر است.

 

تقسيمات كشوري
بخش مركزي شهرستان جم
دهستان جم
شهرها: جم


دهستان كوري حياتي
بخش ريز
دهستان انارستان
دهستان ريز
دهستان تشان
شهرها: ريز

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 16:32

دشتستان بوشهر - آكا ايران

دشتستان را بيشتر بشناسيم

شهرستان دشتستان بزرگ ترين و پرجمعيت ترين شهرستان استان بوشهر است. مركز اين شهرستان شهر برازجان است.شهرستان دشتستان از نظر مساحت، بزرگ‌ترين شهرستان استان بوشهر با وسعت ۳۷۱/۶ كيلومتر مربع است.


جمعيت

دشتستان پرجمعيت ترين شهرستان استان بوشهر مي‌باشد جمعيت اين شهرستان در حدود ۰۰۰/۳۱۰ نفر مي‌باشد. شهرستان دشتستان در شرق بندر بوشهر و بر سر راه ارتباطي و بازرگاني شيراز به بوشهر و شيراز به عسلويه واقع شده‌است. اين شهرستان از سه بخش و هشت شهر و ۱۹۲ روستا تشكيل شده‌است. خرما مهم‌ترين محصول كشاورزي اين منطقه بوده و نقش مهمي در اقتصاد اين شهرستان و استان و كشور دارد.

 


وسعت

دشتستان از نظر وسعت بزرگترين شهرستان استان بوشهر مي‌باشد كه شامل جغرافياي بسيار متنوعي مي‌باشد


تاريخ

دشتستان از قديمي ترين مناطق ايران است.شهرستان دشتستان قديمي ترين شهرستان استان و از قديمي ترين شهرستان ايران مي‌باشد كه قدمت آن تقريبا تا ۷هزار سال مي‌رسدو كه در آن زمان از مهمترين مناطق ايران بوده. از آثار تاريخي مي‌توان به كاخ زمستاني كورش در شهر برازجان- شهر تاريخي توز يا توج - تل مر - تل خندق - گور دختر( آرامگاه دختر كورش ) - آتشكده (در نزديكي تل خندق) - كاروانسراي مشيرالملك (در شهر برازجان) و... كه تمامي اين آثار در دشتستان و اطراف برازجان قرار دارند اشاره كرد.


تقسيمات كشوري

بخش مركزي شهرستان دشتستان
دهستان حومه
دهستان دالكي
دهستان زيارت
شهرها: برازجان و دالكي

بخش سعدآباد

دهستان زيرراه
دهستان وحدتيه
شهرها: سعدآباد و وحدتيه

بخش شبانكاره

دهستان شبانكاره
شهرها: شبانكاره .

بخش آب پخش

دهستان دشتي شبانكاره
شهرها: آب پخش.

بخش ارم

دهستان ارم
دهستان دهرود
شهرها: تنگ ارم

بخش بوشكان

دهستان بوشكان
دهستان پشتكوه
شهرها: كلمه.

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 16:30

ريشهر بوشهر -آكاايران

ريشهر (بوشهر) ، واقع در بخش مركزي شهرستان بندر بوشهر يكي از آثارهاي تاريخي و از نقاط ديدني استان بوشهر در جنوب ايران است.

«ريشهر» در جنوب شهر بوشهر واقع شده‌است. قدمت آثار كشف شده آن به هزاره سوم تا هزاره اول پيش از ميلاد مي‌رسد. آثار مكشوف در سال‌هاي ۱۸۷۲ تا ۱۸۷۷ ميلادي و نتايج اكتشافات باستان شناسان فرانسوي به سرپرستي پزار در سال ۱۹۱۴ ميلادي كه شامل كتيبه‌هاي ميخي عهد «شو تروك ناخنوته» و آثار بناها و اشيا مفرغي و سفال‌هاي نقش داراست، نشان مي‌دهد كه ريشهر ازهزاره دوم پيش از ميلاد يكي از شهرهاي مهم امپراتوري عيلام بوده‌است. از آجر نوشته‌هاي عيلامي معلوم مي‌شود كه اين شهر در آن عصر به نام «ليان» خوانده مي‌شده‌است.

ريشهر - بوشهر - ايرانگردي

ظاهراً ليان به سبب موقعيت خاص جغرافيايي يكي از حلقه‌هاي ارتباطي تمدن‌هاي شرق و غرب دنياي قديم بوده‌است چرا كه مرزهاي جنوبي فلات ايران به سبب هم جواري با دريا و ساير شرايط جغرافيايي به ساكنان فلات هند اجازه مي‌داد كه از آب‌هاي ساحلي، براي ارتباط تجاري با تمدن‌هاي ايران و دشت بين النهرين استفاده كنند. نام ريشهر خلاصه شده «ريوارد اردشير» است.

ريشهر - بوشهر - ايرانگردي

اردشير بابكان شهرهاي متعددي در زمان حكومت خود برپا نمود كه در واقع ريوارد اردشير يكي از آن‌ها مي‌باشد كه مي‌توان گفت تجديد بناي همان شهر ليان بوده‌است. اين شهر در دوران ساسانيان يكي از مهم ترين مراكز علمي و ادبي محسوب مي‌شد و در آن جا جماعتي از دانشمندان و نويسندگان جاي داشتند. ريشهر بعد از اسلام تا سده‌هايي چند رونق داشت. گفته مي‌شود كه اين شهر در قرن شانزدهم در حدود دو هزار خانه مسكوني داشته و دو منطقه باستاني «تل پي تل» و «شاه نشين» نيز در همان حوالي ريشهر شناسايي شده‌اند.

ريشهر - بوشهر - ايرانگردي

بوشهر و ريشهر و چند قريه ديگر در شبه جزيره‌اي واقع كه از سمت شمال محدود است به خور سلطاني و از مغرب به دريا و از جنوب به خليج كوچك هليله. نوشته‌اند كه در زمان نادر شاه جمعيت ريشهر به بوشهر منتقل شد و در نتيجه ريشهر متروك بماند. منطقه ريشهر در تاريخ ۲۴ شهريور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده‌است.

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 14:39

آب‌انبار قوام بوشهر - آكاايران

آب انبار قوام (بوشهر) ، واقع در بخش مركزي شهرستان بندر بوشهر يكي از آثارهاي تاريخي و از نقاط ديدني استان بوشهر در جنوب ايران است.

آب‌انبار قوام - بوشهر - ايرانگردي

ساختمان «آب انبار قوام» در محوطه باري در جانب غربي شهر بوشهر ودر (كنار دريا) قرار گرفته. تاريخ بناي اين آب انبار (بركه) به صد و پنجاه سال بيش بر مي‌كردد. ومصالح ساخت آن در زمان قاجاريه ساخته شده‌است.

آب‌انبار قوام - بوشهر - ايرانگردي

اسكلت اصلي و طاق آن از سنگ‌هاي رسوبي خيلي مقاوم با سه دهانه ستون بندي به وسيله چهارطاق پوشيده شده، دو متر از آب انبار خارج از زمين و ۶۰/۲ متر در داخل زمين قرار دارد، داخل آب انبار با پوشش ساروج بسيار مقاوم ساخته شده‌است، در نماي خارجي به فاصله معيني پنجره‌هايي به ابعاد ۹۰/۱۲۰ تعبيه شده‌است. در حال حاضر از اين آب انبار به عنوان (رستوران سنتي) چايخانه سنتي استفاده مي‌شود.

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 14:37

آتشكده خورموج بوشهر - آكاايران

آتشكده خورموج يا آتشكده كوه مند از آثار باستاني و مهم دشتي است كه در دامنه كوه مند و به فاصله ۳۰ كيلومتري خورموج، غرب روستاي زاير عباسي قرار دارد. در ارتفاع سنگي مشرف به رودخانه خشكي كه بستر رودخانه قديمي است آثار حجاري و كوه تراشي در دل صخره وجود دارد از بستر رودخانه راهي به ارتفاع ۶۰ متر كه اولين مدخل آتشكده‌است، كشيده شده‌است. يك شاه نشين با يك سكوي مياني و يك سكوي افقي كه در سمت راست شاه نشين قرار گرفته و يك اطاق قوسي با انحناي منظم كه با سنگ و گچ و گل ساخته شده جالب توجه‌است. نماي خارجي فعلي آتشكده عبارت از يك مدخل با سقف قوسي و دو مدخل مستدير القاعده و ده حفره به شكل مدخل‌هاي طرفين سكوي شاه نشين مدخل اصلي و با اندازه‌هاي متفاوت كه به احتمال به منزله پنجره و نورگيرهاي رواقهاي اصلي آتشكده بوده‌اند.

آتشكده از سه طبقه مياني يا اصلي، تحتاني و فوقاني تشكيل شده‌است كه با هم ارتباط داشته و در عين ارتباط، نوع ساختمان هر يك با ديگري متفاوت بوده كه گويا از هر يك از طبقات براي منظور خاصي استفاده مي‌شده‌است. در بستر رودخانه خشك فعلي آثار ساختمان‌ها و آبگردان‌ها و بندهايي در اراضي پاي كوه و در اطراف مسيل وجود دارد كه از وجود ميدان بزرگي در جلوي كلات حكايت مي‌كند كه سطح آن با خاك و سنگ بالا آورده بوده‌اند. با توجه به وجود آثار آب انبار و بقاياي درختاني از فاصله دويست متري پاي كوه احتمال مي‌رود در جلوي آتشكده ميداني وجود داشته و براي جلوگيري از نفوذ سيلاب‌هاي شديد در اطراف تپه، بندهاي زيادي از سنگ و گچ ساخته بوده‌اند.

بيش از نيم قرن پيش در جانب شمالي آتشكده و پشت كوه نيز آثار حفره‌ها و شاه نشين و درختاني وجود داشته‌است و از آنجا راهي به آتشكده منتهي مي‌شده‌است كه به مرور زمان بر اثر ريزش كوه آن آثار ازبين رفته‌اند. گويا نقشه اصلي مقاير كلات متأثر از مقابر فنيقي است و با توجه به طرز قرار گرفتن دخمه‌ها بر روي يكديگر و كم شدن تدريجي ابعاد آن‌ها در طبقات بالاتر، همان نقشه زيگورات‌ها و ميل‌هاي خاص مضرس است كه اصلي ايلامي و بابلي دارد اما نقشه صليبي دهليزها نقشه هندي و ايراني است. مقابر كلات داراي صفحه‌اي مستقل و در عين حال متأثر از تمدن‌هاي مختلف ايراني و هندي و آشوري، فنيقي و ايلامي است.

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 14:36

گور دختر بوشهر - آكاايران

گوردختر (دشتستان) واقع در بخش مركزي شهرستان دشتستان يكي از آثارهاي تاريخي و از نقاط ديدني استان بوشهر در جنوب ايران است.

گور دختر - بوشهر - ايرانگردي

«گوردختر دشتستان» گور دختر يعني دختر گبر يا زرتشتي ، در خاور جادهٔ برازجان به كازرون قرار دارد كه بناي آن داراي سقف و بدنه سنگي شبيه آرامگاه كوروش هخامنشي در مشهد مرغاب است.

گور دختر - بوشهر - ايرانگردي

اين بنا يادآور عصر هخامنشي است و قدمت منطقه برازجان را تاييد مي‌نمايد. گفته‌اند كه اين بنا آرامگاه دختر يا خواهر كوروش است. درخاور گور دختر بقاياي كوشك اردشير ساساني ديده مي‌شود.

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 14:35
X