معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511336
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

بهمئي كهكيلويه و بوير احمد - آكا ايران

بمهئي را بيشتر بشناسيم

شهرستان بهمئي از شهرستانهاي ايران در استان كهگيلويه و بويراحمد است. مركز اين شهرستان، شهر ليكك است.

جمعيت اين شهرستان در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۵٫۶۳۷ نفر بوده است.

شهرستان بهمئي به مركزيت ليكك كه به تازگي از شهرستان كهگيلويه منفك شده و تبديل به شهرستان گرديده است.

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 17:10

دنا كهكيلويه و بوير احمد - آكا ايران

شهرستان دنا يكي از شهرستانهاي استان كهگيلويه و بويراحمد است. مركز اين شهرستان شهر سي سخت است. اين منطقه در روزهاي پاياني سال ۱۳۷۹ باه تصويب هيئت وزيران به شهرستان ارتقا يافت. جمعيت اين شهرستان در سال ۱۳۸۵، برابر با ۵۳٬۰۳۴ نفر بوده است

 

تقسيمات كشوري
شهرها: سي سخت.
بخش‌ها: مركزي، پاتاوه و كبگيان.
بخش پاتاوه
دهستان پاتاوه
دهستان سادات محمودي
بخش كبگيان
دهستان چنار
دهستان كبگيان
بخش مركزي شهرستان دنا
دهستان توت نده
دهستان دنا
شهرها: سي‌سخت

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 17:8

شهرستان ياسوج - آكا ايران

ياسوج يكي از شهرهاي جنوبي ايران و مركز استان كهگيلويه و بويراحمد است. اين شهر همچنين مركز شهرستان بويراحمد نيز مي‌باشد. ياسوج در شمال شرقي استان واقع شده‌است. قبل از ايجاد اين شهر، در حدود ۶ كيلومتري آن، يك شهر قديمي به نام «تل‌خسرو» قرار داشت كه زماني مركز نفوذ خوانين بويراحمد عليا بوده‌است. اينك به جز تپه‌هاي پراكنده و يك روستا، اثري ديگر از آن باقي نمانده‌است.

تل‌خسرو متجاوز از دو هزار سال قدمت دارد. ليكن احداث ابنيهٔ معاصر در پيرامون آن، بعد از سال ۱۳۰۹ خورشيدي شروع شده و تا سال ۱۳۲۳ ادامه يافت و پس از آن متروك شده‌است.


yasooj

آب و هوا
شهر ياسوج در منطقهٔ اقليم سردسيري واقع شده و داراي هواي معتدل متمايل به سرد است. در اين شهر، ميزان بارش برف و باران زياد مي‌باشد و به علت بارش فراوان برف و باران و پوشيده شدن ارتفاعات از برف براي مدت مديدي از سال، از منابع آب كافي برخوردار مي‌باشد.


مهاجرپذيري
از آن‌جايي كه شهر ياسوج مركز استان كهگيلويه و بويراحمد مي‌باشد و اكثر صنايع موجود در استان در اطراف يا خود اين شهر واقع شده‌اند؛ لذا افراد زيادي از شهرستان‌هاي همجوار براي پيداكردن شغل و تصدي پست‌هاي مديريتي رهسپار اين شهر مي‌شوند.


تأسيس
اين شهر در سال ۱۳۴۴ در كنار رودخانه ئ بشار بنا گرديده و در آن سال تنها داراي يك خيابان اصلي بوده‌است. ولي امروزه از گسترش و توسعه زيادي برخوردار گرديده‌است. به‌طوري كه هم‌اينك بالغ بر ۲۴ كيلومتر مربع وسعت دارد و جمعيت آن امروزه بيش از 150٬۰۰۰ نفر تخمين زده مي‌شود كه عمدتاً از ايل بزرگ بويراحمد (شامل تيرتاجي و طايفه تامرادي و گودسرآبي) هستند و به‌زبان لري سخن مي‌گويند.


آبشار ياسوج
اصلي ترين جاذبه گردشگري شهر ياسوج آبشار زيبا و معروف ياسوج مي‌باشد اين آبشار در فاصله 2 كيلومتري مركز شهر و در شمال شهر ياسوج واقع است و هر ساله مورد توجه گردشگران و توريستهاي ايراني و خارجي قرار مي‌گيرد آب‌ چشمه‌هايي‌ كه‌ از دل‌ كوه‌هاي‌ زاگرس‌ جوشيده‌ در دو كيلومتري‌ شمال‌ شهر ياسوج‌ آبشاري‌ به‌ ارتفاع‌ ده‌ متر را به‌ منظر تماشا گذاشته‌ است‌. چشم‌انداز اين‌ آبشار، نهرهاي‌ آب‌ در بستر مارپيچ‌ مشبك‌، باغ‌هاي‌ ميوه‌، مراتع‌ سرسبز و پر از گل‌هاي‌ رنگارنگ‌ است‌، كه‌ چشم‌ بيننده‌ را خيره‌ مي‌سازد. هر ساله‌ آبشار ياسوج‌ در فصل‌ بهار، تابستان‌ و پاييز پذيراي‌ گردشگران‌ است‌.از ديگر آبشارهاي‌ اين‌ استان‌، آبشار بهرام‌ بيگي‌ است‌. اين‌ آبشار در ميان‌ صخره‌هاي‌ سنگي‌ واقع‌ شده‌ و بعد از مارگون‌ قرار دارد.آبشار بن‌ رود نيز بعد از سي‌ سخت‌ قرار گرفته‌ و شامل‌ توف‌شاه‌ (آبشار شاه) و آبشار بن‌ رود است‌ كه‌ ازچندين‌ چشمه‌ تشكيل‌ شده‌ و حدود ۲۰ متر ارتفاع‌ دارد و منطقه‌ بسيار زيبايي‌ را پديد آورده‌ است‌

برگرفته از ويكي پديا

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 17:6

آبشار ياسوج - آكا ايران

آبشار ياسوج

آبشار ياسوج يكي از آبشارهاي ايران است كه از آب‌ چشمه‌هايي‌ كه‌ از دل‌ كوه‌هاي‌ زاگرس‌ جوشيده‌ در دو كيلومتري‌ شمال‌ شهر ياسوج قرار دارد.ارتفاع اين آبشار ده متر است.

abshar-yasooj-01


چشم‌انداز اين‌ آبشار، نهرهاي‌ آب‌ در بستر مارپيچ‌ مشبك‌، باغ‌هاي‌ ميوه‌، مراتع‌ سرسبز و پر از گل‌هاي‌ رنگارنگ‌ است‌. هر ساله‌ آبشار ياسوج‌ در فصل‌ بهار، تابستان‌ و پاييز پذيراي‌ گردشگران‌ است‌. از ديگر آبشارهاي‌ اين‌ استان‌، آبشار بهرام‌ بيگي‌ است‌. اين‌ آبشار در ميان‌ صخره‌هاي‌ سنگي‌ واقع‌ شده‌ و بعد از مارگون‌ قرار دارد. آبشار بن‌ رود نيز بعد از سي‌ سخت‌ قرار گرفته‌ و شامل‌ توف‌شاه‌ (آبشار شاه) و آبشار بن‌ رود است‌ كه‌ ازچندين‌ چشمه‌ تشكيل‌ شده‌ و حدود ۲۰ متر ارتفاع‌ دارد و منطقه‌ زيبايي‌ را پديد آورده‌ است‌.

abshar-yasooj-02

abshar-yasooj-03

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 16:59

ديدني هاي ياسوج - آكا ايران

تنگه دو آب و مهريان ياسوج

تنگه دو آب و مهريان - اين منطقه داراي چشمه هاي فراوان با آب و هواي خنك مي باشد و يكي از محل هاي گردشگري بسيار زيبا است  اين تنگه در 5 كيلومتري شهر ياسوج در دره اي با درختان چنار و پوشش گياهي جنگلي درختاني همچون بلوط ، بنه ، گردو ، زالزالك بسيار زيبا و در مسير عبور رودخانه كه در تمامي ماههاي سال داراي آب فراوان مي باشد واقع شده است . اين منطقه داراي چشمه هاي فراوان با آب و هواي خنك مي باشد و يكي از محل هاي گردشگري بسيار زيبا است


yasooj01
تپه ملاكانيه ياسوج:

ملاكانيه به عنوان يك تپه تاريخي به هزاره سوم پيش از ميلاد و سده هشتم تا دهم هجري قمري تعلق دارد. اين تپه تاريخي در يك كيلومتري روستاي بادنگان علياي ياسوج واقع شده است . اين مكان با تپه هاي شهدا ، تپه دم چنار ، تل مهره اي و تل خسرو بسيار همانند مي باشد .

تپه دم چنارياسوج:
تپه دم چنار محل قرار گرفتن اين تپه كه يكي از تپه هاي پيش از تاريخ است ، در نزديكي روستاي دم چنار ياسوج است . اين تپه تاريخي به هزاره سوم و چهارم پيش از ميلاد تعلق دارد و از نظر تاريخي با ديگر تپه هاي منطقه ، به ويژه تل مهره اي و تل خسرو توانايي برابري دارد .
تل مهره اي : تل مهره اي در يك كيلومتري شرق روستاي سقاوه ياسوج قرار گرفته است . اين تپه يكي از تپه هاي ما قبل تاريخ در استان است كه به هزاره سوم و چهارم پيش از ميلاد تعلق دارد .


yasooj02_400تل خسروي ياسوج:

تل خسروي تل خسروي يا تل خسرو تپه اي در جنوب شهر ياسوج است كه به فاصله اي كمتر از چند كيلومتري آن قرار دارد . بر اساس روايتهاي محلي ، كيخسرو كاخي بر سر اين تل يا تپه بنا نهاده بود كه پرفسور گاوبه ، آثار آن را به صورت عمارتي با آجرهاي زرد چهارگوش و آجرهاي سرخ از نوع آجرهاي پل عليايي بهبهان (ارجان قديم) مشاهده كرده و اين مكان را به پيش از دوره هخامنشيان مربوط دانسته است . اين تل كه به هزاره سوم از ميلاد و سده نهم و دهم هجري قمري تعلق دارد ، در چهار كيلومتري جنوب شهر ياسوج ، در نزديكي روستاي تل خسرو واقع شده است .

تل شهداء ياسوج:
تل شهداء تلي است تاريخي كه به هزاره سوم پيش از ميلاد مربوط است ، در 11 كيلومتري شمال شرقي شهر ياسوج واقع شده است . به منظور دستيابي به سبك معماري آن زمان و ديگر اختصاصات فرهنگي ، به كاوشهاي باستانشناسي نياز دارد كه هنوز كسي به اين امر اقدام نكرده است .
تل چگاه : اين تل در مسير باشت به چرام ، در شمال شهرستان كهگيلويه واقع شده است . اين محل به فاصلة 37 كيلومتري باشت ، از درختان بلوط پوشيده است ، آن‏گونه كه چشم‏انداز جنگل‏هاي انبوه آن ، جنگل‏هاي مناطق شمالي كشور را يادآوري مي‏كند . اين محل به دليل بي‏توجهي با خطر انهدام گونه‏هاي جنگلي و جانوري روبروست . در صورتي كه حفاظت و مديريت مناسب ، اين ناحيه را به يكي از تفرجگاه‏هاي منطقه تبديل خواهد كرد كه از نظر تاريخي واجد ارزش است .

تل دهوه ياسوج:
اين تل در روستاي دهوه از توابع گچساران واقع شده است . از اين تل باستاني ، سفالينه‏هاي بسيار ظريف و منقوشي به دست آمده كه با آثار سفالين تپه‏هاي تاريخي بهبهان و تل باكون در استان فارس قابل مقايسه است . پيشينه تاريخي اين مكان ، احتمالاً به هزاره‏هاي سوم و چهارم پيش از ميلاد مربوط است.....

 

دهكده توريستي كريك ياسوج:
اين دهكده در فاصله 25 كيلومتري شهر ياسوج واقع گرديده است . بافت دهكده بسيار قديمي بوده و خانه ها به صورت پلكاني و بطوريكه حياط هر خانه پشت بام خانه ديگر محسوب مي گرددواقع گرديده است
اين روستا داراي آب وهواي بسيار مطبوع و خنك بوده و چشمه هاي متعدد در روستا جاري است . انواع درختان نظيرچنار،بيد،انگور،گردو،س يب و شاليزهاي سرسبز در اين روستا واقع شده است . به طوري كه اين روستا از ديدني ترين نقاط گردشگري استان محسوب مي شود .

سد شاه قاسم - ياسوج
سد شاه قاسم يكي از سدهاي خاكي جنوب كشور ايران مي باشد .
اين سد خاكي در 15 كيلومتري جنوب ياسوج محل مناسبي براي قايقراني و ورزش هاي آبي است و يكي از مكان هاي ديدني و توريستي محسوب مي شود

غارنول ياسوج :
غار نول در كوه گل واقع در 20 كيلومتري منطقه سي سخت ياسوج واقع گرديده است. غار نول با طول 80 متر داراي چند تالار پلكاني و انشعاب هاي مختلف و از لحاظ بررسي هاي زمين شناسي حائز اهميت مي باشد.
ارتفاع دهانه غار 3 متر است كه در برخي نقاط درون غار تا 20 متر تغيير ميكند. سقف و بدنه غار از سنگهاي آهكي اسماري و قنديلهاي زيبايي پوشيده شده و قطعات آب از اين قنديلها و سقف غار, چكه ميكند. در عمق غار چند چشمه وجود دارد كه آب زلال و خنكي از آنها جاري است. دخالت هاي انساني پيرامون چشمه سارها و قنات هاي اطراف اين غار بيانگر استفاده از غار در دوره هاي گذشته و اخير است . به نظر ميرسد اين غار در گذشته به عنوان پناهگاه موقتي مورد استفاده قرار گرفته است .

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 16:56

كوه دنا ياسوج - آكا ايران

كوه دنا در كهكيلويه و بويراحمد


dena-02_400


قرارگرفتن كوه دنا با ارتفاع چهار هزار و  400متر در استان چهارفصل كهگيلويه و بويراحمد منطقه اي كوهستاني و سرشار از زيبايي هاي طبيعي را در نوار شمالي اين استان پديد آورده است. در دامنه هاي جنوبي قلل برفگير و مرتفع دنا، شهري به نام سي سخت قرار گرفته كه پايگاه مناسبي براي كوهپيمايي، كوهنوردي و رفتن به سوي كوه دنا محسوب مي شود.

dena-01_400

قلل پربرف دنا سرچشمه جويبارها و چشمه هاي پرآبي است كه دامنه هاي پايين دست آن را به خوبي سيراب مي كند. چشمه هاي هميشگي و پرآب دامنه هاي كوه دنا كه گاهي آبگيرهاي زيبايي را در بستر كوهستان به وجود آورده، طبيعتي با ديدني هاي بسيار در منطقه سي سخت را جلوه گر كرده است به طوري كه شهر سي سخت با باغ هاي گسترده و پررونق خود كه همچون زمردي بر دامنه كوه دنا مي درخشد، با تابستان هاي معتدل و كوهستاني گردشگران داخلي و خارجي را به سوي خود فرا مي خواند. نام سي سخت با افسانه هاي قديمي كه گذشته اين منطقه را به روزگار كيانيان پيوند مي دهد، درآميخته است. آميختگي طبيعت اسرارآميز منطقه سي سخت با افسانه هاي كهن، اين منطقه را بيش از پيش براي گردشگران، مسافران و ميهمانان داخلي و خارجي جذاب كرده است.

dena-03_400


دِنا بلندترين قله رشته‌كوه‌هاي زاگرس در باختر ايران و در باختر مركز فلات ايران است. بلنداي اين قله ۴۴۴۸ متر است و در ۳۵ كيلومتري شمال غربي شهر ياسوج در شهر سيسخت جاي گرفته‌است. شهرستاني كه اين قله در آن قرار دارد نيز شهرستان دنا نام دارد.بارش سالانه در اين قله از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ ميلي‌متر است و رودهاي چندي نيز از آن سرچشمه مي‌گيرند.

dena-04

از ميان رودخانه‌هايي كه از اين قله سرچشمه مي‌گيرند مي‌توان از ريگان، ماربر، ميريان، كوه گل، سريس، تيزاب و دزكرد نام برد.

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 16:54

كوه هاي شهرستان ياسوج - آكا ايران

كوه ميمند، روستاى ميمند( ياسوج):
كوه جنگلى ميمند در فاصلهٔ ۶۶ كيلومترى شمال غربى ياسوج و در شمال روستاى ميمند واقع شدهاست. ارتفاع اين كوه حدود ۲۸۵۰ متر است و چشم‌اندازهايى زيبا دارد.

kohe-meymand_01

كوه نيل، روستاى آب‌ماهي(دهدشت):
اين كوه در فاصلهٔ ۳۰ كيلومترى شمال شرقى دهدشتو شرق روستاى آب ماهىشهرستان كهگيلويه قرار گرفته است. ارتفاع اين كوه در حدود ۳۴۱۵ متر و سرچشمهٔ رودخانه‌‌هاى تغار ، آب اسبكى ، ‌ مارون و لوداب مى‌باشد. اينكوه از درهٔرودخانهٔ ماران واقع در شرق روستاى اندرون شروع شده و تا راه روستايى دهدشت به لوداب از شمال غربى به سوى جنوب شرقى بهطول ۴۳كيلومتر و با عرض بين ۱۰ تا ۱۵ كيلومتر كشيده شده و دامنه‌هاى آن را جنگل‌هاى بلوط پوشانيده است.

كوه هامى، روستاى كهريز(دهدشت):
كوه هامى در فاصلهٔ ۱۸ كيلومترى شمال شرقىدوگنبدان ودر شرق روستاى كهريز واقع شده است. ارتفاع اين كوه حدود ۳۱۷۲ متر است. آب ديل و رودخانه‌هاى شاه بهرام و روباشتى و آبريگون از اين كوه سرچشمه مى‌گيرند. اين كوهاز درهٔ رودخانهٔ خيرآباد واقع در شمال روستاى نازمكان شروعشده و رو به سوى جنوب شرقى تا راه اتومبيل‌روى نورآباد به دو گنبدان ادامه مى‌‌يابد. اين كوه ازشمال غربى تا جنوب شرقى بهطول ۵۴كيلومتر كشيده شده است.

 

كوه هجال(ياسوج):
كوه هجال در فاصلهٔ ۱۰ كيلومترى شمال ياسوج با ارتفاع حدود ۳۴۳۰ متر قرار دارد و سرچشمهٔرود سريس و رود مهريان است.

ساير كوه‌هاى استان كهگيلويه و بويراحمدعبارتنداز:
پازنان ، پر اشكفت ، پشهدون ، پنبه ، دو بند ، دو پشته ، دو رشك ، دو گوش ، گل گيلك ، مهتو ، نخجير جوكار ، آب گل ، آبگرمكوه ، پر آبگندى ، خربل ، كنار ، كهى ، گچ ، گچ هوس ، ‌ گرينگه ، مرين ، ميشو ، تل محفظ ، اشكر ، سفيد ، سياه ، سياه كوه ، گوراب، كلمه ، نومبول و ... كه هر يك از آنها درفصل بهار و تابستان سرسبز و زيبا و در فصل زمستان كوهستانى پربرف و مساعد ورزش‌هاى كوهستانى است. از آنجايى كه تعداد زيادى از روزهاى آفتابى در زمستان‌هاىاين استان شرايطمناسبى را براى بهره‌‌بردارى از ورزش‌هاى كوهستانى به ويژه كوهنوردى و اسكى فراهم مى‌آورد ، لذا قابليت توسعه اينگونه ورزش‌ها چشمگير و قابل توجه است.\

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 16:51

پيست اسكي كاكان ياسوج - آكا ايران

پيست اسكي كاكان ياسوج

پيست اسكي كاكان در استان كهگيلويه و بويراحمد ايران واقع شده آست.اين پيست در دامنه‌هاي رشته كوه قله دنا در ۱۸ كيلومتري شهر ياسوج نزديك به دهستان كاكان(روستاي عباس عليخاني) در منطقه‌اي به همين نام واقع شده است.محل اين پيست جنب منطقه آب نهر است

پيست اسكي كاكان ياسوج

 ارتفاع ۲۶۰۰ متر
طول مفيد پيست ۶۰۰ متر
عرض مفيد پيست ۱۵۰۰ متر
نوع دستگاه بالابر: تله‌اسكي بشقابي
تسهيلات: ‌خوابگاه و رستوران
فصل برفي: از اوايل دي‌ماه تا اواخر اسفندماه
بيشينه عمق برف: ۳/۵‬متر
كاكان داراي 15 روستا مي‌باشد به مركزيت روستاي منصورخاني و پيست اسكي كاكان در 7 كيلومتري كاكان قرار دارد و روستاي عباسعليخاني يكي از روستاي كاكان مي‌باشد.

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 16:50

چشمه بلقيس چرام كهكيلويه و بوير احمد - آكاايران

باغ چشمه بلقيس در شهر چرام در استان كهگيلويه و بويراحمد قرار دارد و در اواخر دوران ساساني توسط بانويي به نام بلقيس ساخته شده‌است و در سدهٔ اخير به دست اسكندر خان چرامي بازسازي و مرمت شد. در اين باغ مجموعه‌اي از درختان گرمسيري و سردسيري موجود است.

چشمه بلقيس چرام - كهكيلويه و بوير احمد - ايرانگردي

چشمه بلقيس چرام - كهكيلويه و بوير احمد - ايرانگردي

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 16:48

درياچه كوه گل سي سخت ياسوج - آكا ايران

درياچه كوه گل سي سخت ياسوج

اين درياچه در شمال شرقي شهر سي سخت ودر حدود 8 كيلومتري آن همچون نگين آبي انگشتري كه اطراف آن را گلهاي زرد نرگس، بنفشه وزنبق قرار گرفته يكي از استعدادهاي با القوه اي است كه با سرمايه گذاري وتوجه به توانايي هاي اين جاذبه گردشگري مي توان آن را به استعدادهاي بالفعل در آورد.

درياچه كوه گل سي سخت

اين درياچه كه در ارتفاعات دامنه نزديك به قله كوه گل دنا واقع شده داراي جاده دسترسي آسفالته تا اردوگاه بوده ودقايقي كوهپيمايي اين جاذبه زيباي خدادادي قابل رويت وبهره برداري است. در ضمن بهترين فصل بازديد گردشگران عزيز فصول بهار وتابستان بوده وزيبا ترين موقع آن در ارديبهشت است.

پنج شنبه بیست و ششم 8 1390 16:45
X