معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511254
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

تفرش مركزي - آكا ايران

شهرستان تفرش يكي از شهرستان‌هاي استان مركزي در ايران است. اين شهرستان از دو بخش مركزي و فراهان تشكيل شده‌است

تقسيمات كشوري
اين شهرستان در شمال شهرستان آشتيان و جنوب غربي ساوه واقع شده و مركز آن شهر تفرش است. از شمال به ساوه٬ از جنوب و مغرب به اراك، از شرق به قم محدود و مساحت آن حدود ۲۷۹۲ كيلومتر مربع است. در سال ۱۳۱۶ كشور ايران از نظر جغرافيايي به ده استان تقسيم شد و سلطان اباد با شمول قصبه‌هاي تفرش٬ فراهان، آشتيان و غيره به شهرستان تبديل و به نام اراك ناميده شد و تفرش تبديل به بخش گرديد.

 از سال ۱۳۳۷ از شهرستان اراك جدا و با بخشهاي فراهان، آشتيان، خلجستان و نيز دهستان رودبار تبديل به شهرستان گرديد و تابع استان تهران شد. شهرستان تفرش همانند ساير شهرستان‌هاي استان مركزي در پي تصويب نامه سال ۶۷ هئيت وزيران از استان تهران منتزع و جزء استان مركزي قرار گرفت. در سال ۱۳۷۰ شهرستان تفرش شامل ۱۳۱ آبادي بود.

جمعه بیست و هفتم 8 1390 16:56

دليجان مركزي - آكا ايران

شهرستان دليجان يكي از شهرستانهاي استان مركزي است و مركز آن شهر دليجان است. نراق ديگر شهر آن است

موقعيت و تقسيمات جغرافيايي
شهرستان دليجان در طول جغرافيايي ۵۰ درجه و ۱۶ دقيقه تا ۵۱ درجه و ۵ دقيقه و عرض جغرافيايي ۳۳ درجه و ۴۲ دقيقه تا ۳۴ درجه و ۱۸ دقيقه واقع شده شهر دليجان به‌عنوان مركز اين شهرستان در ارتفاع ۱۵۳۰ متري از سطح دريا قرار دارد اين شهرستان از شمال به استان قم و الز جنوب به استان اصفهان و از شرق به شهرستان كاشان و از غرب به شهرستان محلات همسايه بوده و مساحت آن ۲۱۷۰ كيلومتر مربع مي‌باشد كه در حد ۷٫۴ ٪ از مساحت استان است .

 

بر اساس تقسيمات كشوري شهرستان دليجان داراي دو شهر دليجان و نراق و يك بخش با نام بخش مركزي، چهار دهستان و صد آبادي داراي سكنه‌است كه از اين تعداد ۲۹ آبادي داراي ۲۰ خانوار و بيشتر هستند. دهستانهاي شهرستان دليجان عبارت‌اند از:

دهستان دودهك
دهستان هستيجان
دهستان جاسب
دهستان جوشق

جمعه بیست و هفتم 8 1390 16:54

زرنديه مركزي - آكا ايران

شهرستان زرنديه با مركزيت شهر مامونيه يكي از شهرستانهاي استان مركزي ايران است. اين شهرستان در جنوب غربي تهران قرار گرفته و در سالهاي اخير از شهرستان ساوه جدا شد.

تقسيمات كشوري
شهرستان زرنديه داراي دو بخش به نامهاي بخش مركزي و بخش خرقان است. اين شهرستان داراي شش دهستان به شرح زير است:

دهستانهاي بخش مركزي:
دهستان حكيم آباد
دهستان خشك رود
دهستان رود شور
نقاط شهري: زاويه، مامونيه و پرندك.
دهستانهاي بخش خرقان:
دهستان الوير
دهستان عليشار
دهستان دوزج
نقاط شهري: رازقان
از نقاط ديدني آن مي‌توان به امامزاده منصور ( ع ) و چند امامزاده ديگر اشاره كرد . سر قلعه كه به گفته پيشينيان استراحت گاه مامون خليفه عباسي بوده است .


جمعيت
بنابر سرشماري مركز آمار ايران، جمعيت شهرستان زرنديه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۵۷٬۵۵۰ نفر بوده است كه از اين ميان ۲۹٬۵۱۹ نفر مرد و بقيه زن بوده اند. اين شهرستان ۱۵٬۱۷۴ خانوار دارد

جمعه بیست و هفتم 8 1390 16:53

آشتيان مركزي - آكا ايران

شهرستان آشتيان يكي از شهرستانهاي استان مركزي است

تقسيمات
اين شهرستان داراي يك بخش با نام بخش مركزي، يك نقطه شهري (آشتيان) و سه دهستان است:

دهستان سياوشان
دهستان گركان
دهستان مزرعه نو
در اين شهرستان ۱۰۱ آبادي وجود دارد.

 


جمعيت
بنابر سرشماري مركز آمار ايران ، جمعيت شهرستان آشتيان در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۹٬۴۵۴ نفر بوده است كه از اين ميان ۹٬۰۱۴ نفر مرد و بقيه زن بوده‌اند


سرشناسان
علامه سيد جلال‌الدين آشتياني فيلسوف و عارف نامدار معاصر
دكتر عبدالعظيم قريب پدر علم زمين شناسي ايران
دكتر محمد قريب بنيانگذار طب كودك در ايران
استاد عبدالعظيم قريب ، بنيانگذار ادبيات نوين فارسي
سعيد كاظمي آشتياني، رئيس پژوهشكده رويان
مرزا حسن آشتياني، از علماي موثر در تحريم تنباكو
عباس اقبال آشتياني، اديب
احمد قوام نخست وزير پهلوي
ميرزا مهدي آشتياني(فيلسوف شرق)
پروين اعتصامي(بزرگترين شاعر زن ايران)
ميرزا احمد آشتياني
ايت الله ابوالقاسم دانش آشتياني *محمد مصدق، نخست‌وزير ايران در نهضت ملي شدن صنعت نفت

غلامرضا دانش آشتياني، نماينده شهيد مردم تفرش و آشتيان در انفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي

جمعه بیست و هفتم 8 1390 16:52

خمين مركزي - آكا ايران

شهرستان خمين يكي از شهرستان‌هاي استان مركزي ايران است . اين شهرستان از دو بخش به نام‌هاي مركزي و كمره تشكيل شده‌است .

شهر خمين مركز اين شهرستان و زادگاه امام خميني است. بيت قديمي امام در اين شهرستان واقع است. اين بيت وسعت زيادي دارد و از چندين حياط تشكيل شده‌است كه از طريق حوض‌هايي به شكل دايره ، قلب و مانند از همديگر تفكيك مي‌شوند . در اين شهر امامزاده‌هاي زيادي نظير امامزاده ابوطالب ، امامزاده محمد و .. وجود دارد. از جمله روستاهاي شهرستان خمين روستاي ريحان است كه در سه كيلومتري جنوب غربي خمين واقع است .

 

نكته مهم در مورد اين روستا اين است كه چند سال قبل از پيروزي انقلاب اسلامي هيئت امناي روستاي ريحان تصميم گرفتند مرقد امامزاده‌اي به نام امامزاده عبدالعلي واقع در اين روستا كه بر اثر سيل آسيب ديده بود را بازسازي كنند . به دليل آنكه بر اثر سيل صندوق چوبي كه مشخص كننده محل قبر امامزاده بود بر اثر رانش زمين حركت كرده و از مكان اصلي دور شده بود در هنگام خاكبرداري بولدوزر به اشتباه از روي جنازه امامزاده عبور كرده و جنازه امامزاده آشكار شد . جنازه كاملاً سالم بود.

از روستاهاي خيلي مهم اين شهرستان روستاي گوشه محمدمالك مي‌باشد كه داراي سرچشمه آبي زيبا مي‌باشد و چشمه مملو ازماهي قزل آلا بوده‌است . مقبره محمدمالك بن اشتر نيز در اين روستا مي‌باشد فاصله روستا تا شهر ۱۲ كيلومتر داراي باغ‌هاي فراوان انگور مي‌باشد داراي آب لوله كشي برق گاز تلفن و...مي‌باشد.


تقسيمات كشوري
اين شهرستان داراي دو بخش با نامهاي بخش مركزي و بخش كمره و هفت دهستان است:

دهستانهاي بخش مركزي شهرستان خمين:
دهستان آشناخور
دهستان حمزه‌لو
دهستان رستاق
دهستان صالحان
دهستان گله‌زن
نقطه شهري: خمين

دهستانهاي بخش كمره شهرستان خمين:

دهستان چهارچشمه
دهستان خرم‌دشت
نقطه شهري: قورچي‌باشي

 

جمعيت
بنابر سرشماري مركز آمار ايران، جمعيت شهرستان خمين در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۱۰۱۹۵ نفر بوده‌است كه از اين ميان ۵۴۷۷۰ نفر مرد و بقيه زن بوده‌اند

جمعه بیست و هفتم 8 1390 16:50

خنداب مركزي - آكا ايران

شهرستان خُنداب يكي از شهرستان‌هاي تازه‌تأسيس در استان مركزي ايران است . اين بخش مشتمل بر شهر خنداب و پنج دهستان به شرح زير است:

اين شهرستان در سال ۱۳۸۶ خورشيدي با ابلاغ مصوبه كميسيون سياسي دفاعي هيات دولت، از بخش به شهرستان ارتقاء يافت.

بخش مركزي شهرستان خنداب شامل دو دهستان است:

 


دهستان خنداب
دهستان دهچال
منطقه خنداب با ‪ ۷۲‬هزار نفر جمعيت داراي استعدادهاي ويژه كشاورزي، گردشگري و مزيت استقرار تاسيسات آب سنگين است.

در اين مصوبه همچنين ارتقاي «مشهدالكوبه»به مركزيت دهستان طبق نقشه يك دويست و پنجاه هزارم شامل ‪ ۲۷‬لكه جمعيتي در تصويب نامه هيات وزيران ابلاغ شده‌است.

در تقسيمات جديد، روستاي ساروق نيز به بخش ارتقا يافته كه مركزيت ساروق و دهستانهاي مشهدالكوبه و ساروق در تابعيت اراك ايجاد شده‌است.

روستاي جاورسيان نيز به عنوان مركزيت بخش متشكل از دهستان‌هاي زير در تابعيت شهرستان اراك ارتقا يافته‌است:


دهستان اناج
دهستان سنگ سفيد
دهستان جاورسيان
اين سه دهستان پيش از اين در تابعيت بخش خنداب بودند.


جمعيت
بنابر سرشماري مركز آمار ايران، جمعيت بخش خنداب در سال ۱۳۸۵ برابر با ۵۹۷۲۷ نفر بوده‌است كه از اين ميان ۳۰۰۲۵ نفر نفر مرد و ۲۹۷۰۲ زن بوده‌اند. اين شهرستان ۱۵٫۰۸۹ خانوار دارد

جمعه بیست و هفتم 8 1390 16:49

استان اراك - آكا ايران

اراك
اراك يكي از شهرهاي ايران و مركز استان مركزي است. اين شهر مركز شهرستان اراك نيز است. اراك با جمعيتي برابر با ۴۳۸٬۳۳۸ نفر (سرشماري سال ۱۳۸۵) قطب جمعيتي استان و پانزدهمين شهر پرجمعيت ايران به حساب مي‌آيد.

aka-arak-sarayenozari_400
 وجه تسميه
اراك در گذشته سلطان‌آباد نام داشت  . چون يكي از اهداف بناي شهر، ايجاد مركزي نظامي وقلعه‌اي جنگي در بين بخشهاي ، فراهان، دولاخور، كزاز، سربند، چرا و كاپله با چاپلق بوده‌است ،نخست نام شهر يا قلعه نوبنياد «قلعه سلطان آبادٍ» بوده‌است كه پس از چندي واژه «قلعه» حذف گرديده و فقط با نام سلطان آباد ناميده مي‌شد. بمرور زمان «سلطان آباد عراق» به شهر عراق تبديل گرديده تمام اسناد موجود تا سال ۱۳۱۷ خورشيدي كه در دست است نام اين شهر عراق بوده‌است. اين شهر در دوره رضاشاه اراك نام گرفت.درسال ۱۳۱۷ هنگام بهره برداري راه آهن سراسري ايران و اتصال راه آهن شمال و جنوب بود كه كليه ايستگاههاي راه آهن شمال تا جنوب را با نام شهرها و روستاهاي كنار آنها نامگذاري نمودند، كه از آن سال نام اين شهر از عراق به اراك تبديل شده‌ است.

براي واژه «اراك» معاني گوناگوني ذكر گرديده‌است كه تعدادي از آن‌ها عبارت‌اند از: پايتخت، باغستان، نخلستان و شهرستان. بعضي كلمه «اراك» را برگرفته از ايراك كه معرب آن كلمه عراق است، دانسته‌اند. زيرا در بازه‌هاي زماني خاصي به اراك، عراق عجم نيز گفته شده كه به واسطه تلفظ اكثر خارجي‌ها كه عراق را ايراك تلفظ مي‌كرده‌اند، كم كم بصورت اراك تغيير يافته ‌است.


 تاريخچه
شهر اراك از نظر تاريخي نسبت به ساير شهرهاي استان از قدمت چنداني برخوردار نيست. زمان احداث شهر اراك به دوره قاجار و سلطنت فتحعلي شاه مي‌رسد. در اوايل سلطنت قاجار در عراق عجم بعلت وسعت زياد و جمعيت فراوان همواره ناامني و اختلافات محلي بروز مي‌كرد و اين امر از لحاظ سياسي و اقتصادي براي حكومت مركزي بروز مشكل مي‌كرد. در زمان فتحعلي شاه قشوني به نام عراق تشكيل گرديد و يوسف خان گرجي از فتحعلي شاه تقاضا نمود كه براي مركز قشون عراق عجم قلعه‌اي نظامي احداث كند. به همين جهت تأسيس ساختمان اوليه شهر به‌صورت قلعه‌اي به نام سلطان آباد، شروع و در سال ۱۲۳۱ هجري(۱۸۰۸ ميلادي) به پايان رسيد.

شهر قديم اراك داراي چهار دروازه بوده بازار كنوني اراك شبكه ارتباطي داخلي اين دروازه‌ها بود و راه‌هاي اصلي و خارجي از اين دروازه‌ها آغاز مي‌شد.اين دروازه‌ها عبارتند از:

دروازه شهرجرد در مشرق
دروازه رازان در شمال
دروازه حاج علينقي در غرب
دروازه قبله در جنوب
با عبور راه آهن از اراك و احداث خيابان و گذرگاه‌هاي جديد توسعه شهر در قسمت جنوب و جنوب غربي آغاز شد.براساس آمار كتاب ايرانشهر در سال ۱۳۲۰ ش ، جمعيت اراك ۵۱۰۰۰ نفر بود . از اين تاريخ اراك نيز مانند ساير شهرهاي كشور توسعه يافت . در سال‌هاي صلح و آرامش ديوارهاي حفاظتي شهر برداشته شد و شهر اراك و نقشه منظم اوليه آن بي رويه رو به توسعه نهاد . موقعيت ترابري اراك مهمترين عامل توسعه شهر در سال‌هاي اخير بوده‌است


 مردم
جمعيت اراك بر پايه نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۳۸٬۳۳۸ نفر بوده است.اهالي اين شهرستان عمدتاً به فارسي با لهجه اراكي و در بخش‌‌هايي به گويش وفسي تكلم مي‌كنند.

 
 اراك صنايع ومعادن
استان مركزي از جمله استانهاي صنعتي كشور محسوب مي‌شود، وجود صنايع مادر در اراك اين شهر را به يكي از قطبهاي صنعتي كشور مبدل كرده‌است همچنين وجود كارخانه‌هاي چشمگير و توليدي شهرستان ساوه نيز خود گوياي اين مهم است. مهمترين كارخانه‌هاي صنعتي استان عبارتند از :

لاستيك سازي پارس (تاير پيروزي )
ماشين سازي
آلومينيوم سازي
كابل سازي
كمباين سازي
كارخانه هپكو(سازنده ماشين آلات راه سازي)
كارخانه‌هاي سازنده پروفيل و لوله‌هاي آبياري آلومينيومي
كارخانه‌هاي آونگان (سازنده پايه فلزي انتقال نيرو)
كارخانه ادوات كشاورزي
كارخانه توليد نورد آلومينيوم
رنگ روناس
پالايشگاه
پتروشيمي
آذرآب
ناحيه صنعتي خيرآباد
شهرك صنعتي ناحيه دو ( ايبك آباد)
شهرك صنعتي ناحيه يك واقع در ضلع شرقي اراك
در استان مركزي ۱۱۲ معدن محتلف وجود دارد كه بيشترين آن مربوط به مصالح ساختماني است، از مهمترين معادن استان مركزي مي‌توان از : سنگ آهن در شمس آباد اراك، معادن سرب ، روي ، منگنز ، بارتيتين ، سنگ تراورتن ، گچ و سنگ نمك را مي‌توان ياد كرد . در اطراف شهر نيمور محلات معادن تراورتن بسيار زياد است .

 دانشگاهها و مراكز آموزشي
دانشگاه علوم پزشكي
دانشگاه اراك
دانشگاه علم و صنعت ايران واحد اراك
دانشگاه آزاد اسلامي واحد اراك
هنرستان فني خوارزمي
هنرستان فني شهيد باهنر
هنرستان فني شهيد رجايي
آموزشكده فني و حرفه اي اميركبير
دانشگاه علمي كاربردي جهاد دانشگاهي

 مشاهير اراك
از مشاهير و علماي ديني كه در اراك تحصيل كرده‏اند يا در استان مركزي متولد شده‏اند مي‏توان به خميني بنيانگذار نظام جمهوري اسلامي ايران ، آيت الله العظمي اراكي ، آيت الله آقا نورالدين حسيني ، ملا احمد نراقي، ملا مهدي نراقي اشاره كرد٬ همچنين تعدادي از ، مورخين ، سياستمداران ٬ فرهنگيان و هنرمندان و انديشمندان اراك به اين شرح مي‏باشد:

ميرزا حسن "آشتياني"٬
عباس اقبال "آشتياني"٬
ميرزا تقي خان امير كبير٬
اديب الممالك٬
احمد ارجمندي٬
احمد پزشكي٬
فخرالدين عراقي٬
حاج ملا علي عراقي٬
محمد خزائلي٬
محمود حسابي٬
ابراهيم دهگان٬
علي اكبر سياسي٬
يوسف شكرائي٬
قائم مقام فراهاني٬
عبداله مستوفي٬
فريد محسني٬
قوام الدوله٬
محمد يوسف مجد زرين قلم عراقي٬
ميرزا حسين مدني٬
آقا داوود مكي٬
آقا سيد نورالدين حسيني٬
آخوند ملامحمد واعظ٬
ميرزا محمد حسين فراهاني(وفا).

 نقاط ديدني

 مجموعه تاريخي بازار اراك

بازار اراك يكي از بناهاي نخستين شهر اراك است. بناي اوليه اين بازار را حاكم وقت اراك (سپهدار اعظم) كه نام مسجد و مدرسه‌اي در بازار نيز به نام وي مي‌باشد در اوايل قرن ۱۳ گذاشت. با اين همه بناي مجموعه بزرگ بازار اراك شامل حمام، مسجد، مدرسه، آب انبارها، گذرها و كاراوانسراها در زمان فتحعلي شاه قاجار و توسط يوسف خان گرجي در سال ۱۲۲۸ هجري قمري در بافت مركزي سلطان آباد (نام قديم اراك) بنيان گذاشته شد


 بناي تاريخي مدرسه سپهدار
اين مدرسه علوم ديني يكي از بناهاي موجود در مجموعه بازار اراك است.اين مجموعه در دوره قاجار و همزمان با ساخت مجموعه بازار ساخته شد.افرادي همچون خميني در اين مدرسه تحصيل كرده‏اند.[۸]


بناي تاريخي حمام چهارفصل
نوشتار اصلي: حمام چهارفصل
اين حمام كه در دوره قاجار ساخته شده‌ است داراي سه بخش مردانه ، زنانه و قسمت اقليتهاي مذهبي مي‏باشد.نام آن به خاطر تابلوهاي كاشي كه در ارتباط با چهار فصل سال نقاشي شده و در چهار طرف سربينه حمام مردانه نصب بوده، مي‌باشد.اين حمام اكنون به موزه تبديل شده است. 

ساير نقاط ديدني
شهر زيرزميني ذلف آباد
بناي تاريخي پير مرادآباد
روستاي ساروق انجدان
امامزاده شاهزاده حسين
مرقد شاهزاده محمد عابد
آتشكده برزوي راهگرد
بناي تاريخي كاروانسراي اراك
امامزاده ابراهيم (اراك)
امامزاده حوا خاتون
امامزاده هفتاد و دوتن ساروق
امامزاده اهل ابن علي. واقع در ۴۵ كيلو متري اراك
منزل حاج سامان طلعتي
منزل اعياني خاكباز
پل دو آب اراك
برج شيشه اراك
قلعه حاج وكيل
ارگ حكومتي اراك

صنايع دستي
قالي در اراك به گفته سيسيل ادوارز زماني از اهميت و اعتبار و فراواني برخوردار بود و رقيب قالي كرمان بود.از ديگر صنايع دستي اراك مي‏توان به گيوه دست دوز اشاره كرد.


 سوغات اراك
باسلوق
كشمش سبز
صابون محلي
شيره انگور
فتير

 برگرفته از دانشنامه ازاد ويكي پديا

جمعه بیست و هفتم 8 1390 16:47

غار نخجير دليجان اراك - آكا ايران

غارچال نخجير دليجان استان مركزي

غارچال نخجير در يازده كيلومتري شمال دليجان و در نزديكي روستاي نراق قرار دارد و اكنون زير نظر كارشناسان سازمان ايرانگردي و جهانگردي در حال آماده سازي جهت توريستي شدن مي باشد.

غار شگفت انگيز و اعجاب آور چال نخجير در جنوب شرقي استان مركزي - شهرستان دليجان با بيش از 70 ميليون سال قدمت جزء عجايب خلقت الهي مي باشد كه در سال 68 هجري شمسي شناسايي و كشف شد و در سال ‪ ۸۱‬به عنوان آثار ملي ايران به ثبت رسيد.


gharchalnajir-01


غار " نخجير" در جنوب شرقي استان مركزي - شهرستان دليجان با‪ ۷۰‬ميليون سال قدمت يكي از زيباترين غارهاي طبيعي جهان و از عجايب خلقت به شمار مي‌آيد. اين غار در هشت كيلومتري شهرستان دليجان و در منطقه‌اي به نام " چال نخجير" واقع شده‌است كه درسال ‪ ۶۶‬توسط شهرداري وقت شناسايي و گروههاي كوهنوردي تاكنون تا عمق دو هزار متري آن پيشروي كرده‌اند.
غار نخجير يكي از غارهاي شكفت انگيز جهان محسوب مي‌شود منشورهاو اسفنج‌هاي بلورين كلسيت ، باغهاي مرجاني ، دالانها ، دهليزها، تراسهاو حوضچه‌هاي متعدد جلوه‌اي انحصاري به اين غار داده‌ااست .
بافتهاي كلسيتي ، قنديلهاي مخروطي ، بلورهاي شيشه‌اي و توده‌هاي گل كلمي شكل كه در اثر رسوبات كربنات كلسيم ايجاد شده ، هر ببينده‌اي را به حيرت وا مي‌دارد


gharchalnajir-02


اين غار واقع در پناهگاه حيات وحش جاسب و در 8 كيلومتري شرق شهر دليجان و در 3 كيلومتري جاده آسفالته دليجان – نراق و در دامنه كوه كم ارتفاعي قرار گرفته است و داراي مختصات جغرافيايي 504555 طول شرقي و 340214 عرض شمالي مي باشد .
غار نخجير داراي يك شاخه اصلي بطول بيش از هزار و200 متر و چندين شاخه فرعي بوده كه از راه همواري مي توان به راحتي در غار حركت نمود . درون غار رسوبات دولوميتي به مقياس قابل توجهي بصورت لايه هاي سفيد رنگي ، كف كريدورها و دالانها و دهليزهاي مسير اصلي غار را پوشانده كه به عنوان رسوبات سفيدبرفي نامگذاري شده است .
درون غار بر اثر عوامل تكنونيكي و هوازدگي شيميايي كه كريستاليزه شده و كف ديواره هاي غار پوشيده از اسفنجهاي بلورين و سنگهاي تزئيني زيبا تشكيل شده است كه از اين لحاظ يكي از زيباترين غارهاي كشور محسوب ميشود .
سهولت دسترسي به آن از جمله مزيتهاي آن است چنانچه در مورد بهره برداري از آن اقدامات لازم و بايسته انجام شود مي توان از آن به عنوان يكي از جاذبه هاي اصلي اكوتوريستي در مقياس بين المللي ياد كرد . غار مذكور در سال 84 توسط شورايعالي حفاظت محيط زيست به عنوان اثر ملي تعيين شد.

تا ششصد متري اول غار مسير مشترك و در امتداد جنوب به شمال مي باشد و بعد از آن داراي دو انشعاب مي شود يكي از انشعابات به طرف شمال شرق و ديگري به شمال غرب امتداد مي يابد طول كل هر كدام از شعب حدود يكهزار و سيصد متر است. از امتيازات غار مزبور افقي بودن كل مسير است.

تالارهاي متعدد و حوضچه هاي آب، راهروهاي طولاني، مسيرهاي مشكل در بعضي از نقاط و چكنده و چكيده هاي بلورين و بسيار متنوع و زيبا و حتي در نقاطي منحصر به فرد از خصوصيات آن است. حدود 95% از بدنه غار پوشيده از چكنده و چكيده است و فقط 5% باقيمانده سنگي ميباشد كه اين خود بر زيبايي غار مي افزايد. غار چال نخجير از تالارهاي مختلفي تشكيل شده كه كوچكترين آن به متر 3*5*20 و بزرگترين آن به متر 30*40*120 وسعت دارد. زيباترين تالار آن، تالار چهلستون نام دارد كه با انواع چكيده و چكنده هاي مختلف و رنگهاي خيره كننده پوشيده شده است. از ديگر تالارهاي اين غار مي توان تالار سفره عروس, درياچه، برزخ، باغ وحش، چهلچراغ و تالار زيبائيها را نام برد

جمعه بیست و هفتم 8 1390 16:45

بازار اراك - اكا ايران

بازار اراك يكي از بناهاي نخستين شهر اراك است. بناي اوليه اين بازار را حاكم وقت اراك (سپهدار اعظم) كه نام مسجد و مدرسه‌اي در بازار نيز به نام وي مي‌باشد در اوايل قرن ۱۳ گذاشت. با اين همه بناي مجموعه بزرگ بازار اراك شامل حمام، مسجد، مدرسه، آب انبارها، گذرها و كاراوانسراها در زمان فتحعلي شاه قاجار و توسط يوسف خان گرجي در سال ۱۲۲۸ هجري قمري در بافت مركزي سلطان آباد (نام قديم اراك) بنيان گذاشته شد.

بازار اراك - مركزي - ايرانگردي

اين بازار داراي دو محور عمود بر هم مي‌باشد كه يكي محور شمالي جنوبي به طول ۷۲۰ متر و دو ورودي يكي در شمال و يكي در جنوب و محور شرقي غربي به طول ۲۰۰ متر و داراي ۸ گذر و ورودي شرقي غربي.

 

محور شمالي جنوبي و محور شرقي غربي همديگر را در محلي معروف به چهار سوق قطع مي‌كنند كه در اين محل يك حوض سنگي نيز وجود دارد. مساحت كل مجموعه بازار بالغ بر ۱۴ هكتار مي‌باشد. در قديم در چهار طرف بازار ۴ دروازه به نام‌هاي دروازه قبله و دروازه راهجرد و دروازه شهرجرد و دروازه حاج علي‌نقي وجود داشته كه در گذر زمان از بين رفته‌اند. در ساخت اين مجموعه بيشتر از آجر استفاده شده و ملات گچ و آهك و خاك رس نيز مكمل بناي بازار هستند و براي استحكام بنا از تيرچه چوبي استفاده شده است. در پاي ستون‌ها نيز صفحات و ورق هاي منجمد مسي و سربي استفاده شده است.

سقف بازار به صورت گنبدي مي‌باشد و در نماي پشت بام گنبدها در دو محور شمالي جنوبي و شرقي غربي بصورت ممتد ديده مي‌شوند كه گنبد مربوط به چهار سوق يا همان محل تلاقي دو محور بزرگ‌تر و متمايزتر از باقي گنبدها ست. در مركز هر گنبد نور گير چند ضلعي تعبيه شده كه علاوه بر نقش نورگيري كار تهويه هوا را نيز بر عهده دارد. به علت معماري خاص بكار رفته در ساخت بناي بازار هواي داخل بازار در زمستان گرم و متبوع و در تابستان علي‌رغم سر پوشيده بودن بسيار خنك مي‌باشد.

بازار اراك - مركزي - ايرانگردي

در بازار ۵۰۰ باب مغازه وجود دارد كه همه در راسته بازار فعاليت مي‌كنند و مكا‌ن‌هاي ديگر مانند بازارچه‌هاي اختصاصي و بار اندازها و انبارها و كارگاه‌هاي توليدي در ۲۰ سراچه و تيمچه فعاليت دارند. در طرفين بازار و به فاصله ۵۰ متر از يكديگر ساخته شده‌اند كه از آن جمله مي‌توان به سراي كاشاني كه به بازار فرش اختصاص يافته و سراي مهر كه به صنايع دستي مختص شده يا سراهايي ديگر مثل نوروزي ٬ گلشن ٬ آقايي٬ كتاب فروشان ٬نوذري٬ اكبري ٬ فراهاني‏ها و كرمانشاهي كه هر يك به كالايي خاص اختصاص يافته‌اند مانند پوشاك و غيره.

بازار اراك - مركزي - ايرانگردي

همچنين اماكني چون حمام و آب انبار و مسجد و مدرسه سپهدار كه الان به نام حوزه علميه امام خميني تغيير نام داده است وجود دارد. مدرسه سپهدار داراي مسجد و آب انبار و يك صحن بزرگ و همچنين يك حوض سنگي است و حياط مدرسه از پشت بام بازار كاملا در ديد است. همچنين يكي ديگر از مكان‌هاي موجود در بازار اراك موزه صنايع دستي استان مركزي است كه در يكي از گذرها و در خانه‌اي قديمي و تاريخي به نام خانه حسن پور قرار گرفته است.

بازار اراك - مركزي - ايرانگردي

جمعه بیست و هفتم 8 1390 16:44

تپه تاريخي اوا اراك - آكا ايران

تپه تاريخي آوه در كنار روستاي آوه از توابع شهرستان ساوه قرار دارد.

تاكنون از اين مكان سفالينه‌هاي بسياري استخراج شده است كه عمدتاً به دوره‌هاي پيش از اسلام و نيز برخي هم به دورهٔ بعد از اسلام تعلق دارند.

روستاي آوه در 10 كيلومتري شهر ساوه قرار گرفته است.

جمعه بیست و هفتم 8 1390 16:42
X