معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511247
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

كليساي انجيلي

واقع در استان تهران و شهر تهران

كليساي انجيلي

نوع بنا : زيارتي

قدمت : قاجاريه(1195-1299 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1796-1921 م )

با گسترش تهران در سال 1284 ه ق ارامنه تهران از كليساي كوچك دروازه قزوين كه در سال 1876 م توسط يك مبلغ مذهبي تاسيس شده بود. تغيير مكان دادند و در منطقه حسن آباد، كليساي انجيلي كنوني توسط ميسيون مذهبي آمريكايي ها بنا شد. در سال 1874 م اين كليسا با وسعت بيشتر كاربري فرهنگي نيز يافت و مدرسه آمريكايي ها در آن شروع به كار كرد. مدرسه در سال 1319 شمسي به امر چهلوي اول بسته و تاسيسات فرهنگي آن به وزارت فرهنگ ايران واگذار شد. براي تامين آب مورد نياز باغ و كليساي انجيلي كه در خيابان سي تير واقع است، براي تامين آب مورد نياز باغ و كليساي آرتزين حفرشد. اين باغ و كليسا امروزه به صورت متروكه باقي است.
آدرس :تهران - منطقه حسن آباد

كليساي وانك

واقع در استان اصفهان و شهر اصفهان

كليساي وانك

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويان(1015 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1605 م )

اين كليسا به نامهاي سن سور و آمنا پركيچ نيز ناميده مي شود بزرگترين كليساي جلفا است. اين كليساي با شكوه در سال 1015 هجري قمري برابر 1605 ميلادي در اراضي باغ زرشك احداث شد و پس از 50 سال در سال 1065 هجري قمري برابر 1655 ميلادي توسعه يافت و به صورت امروز در آمد. اين كليسا داراي گنبدي عظيم و ديوارهاي رفيع و طاقهاي بلند و زيباست كه در حال حاضر محل اقامت خليفه ارامنه ايران و هندوستان مي باشد. نماز خانه اصلي كليسا كه به شكل متوازي الاضلاع است شامل دو قسمت چهارگوش است كه قسمت اول شبستان بنا و قسمت دوم كه زير گنبد خانه است محل اجراي مراسم و سرودهاي مذهبي است. ازاره هاي ديوارهاي نماز خانه را كاشي هاي خشتي چند رنگ فرا گرفته است. در قسمتهاي بالاي ازاره تصاويربسيار زيبائي نقاشي شده اند كه از كتب مقدس الهام گرفته شده و تمامي سطح فضاي گنبدرا تزئين كرده است. دور تا دور گنبد داستان خلقت آدم و حوا است كه بوسيله نقاشان ارمني ترسيم شده اند. بر محراب بسيار زيباي كليسا نيز تصاويري از جمله تصوير حضرت مسيح (ع) نقاشي شده است. نماي خارجي گنبد كليسا بدون تزئينات كاشيكاري است و با آجر ساده پوشانده شده است. در گوشه حيات كليسا برج ناقوس زيبا و بزرگي ساخته شده كه بر چهار ستون سنگي استوار است. در گوشه ديگري از اين حياط و روبروي برج ناقوس ستون بلندي از سنگ يادبود 1/5 ميليون نفر ارمني ساخته شده كه در سال 1915 ميلادي قتل عام شده اند. در صحن حياط كليسا چند نفر از ارامنه مشهور از جمله چند اسقف اعظم و نمايندگان سياسي كشورهاي اروپايي كه در اصفهان در گذشته اند به خاك سپرده شده اند. كليساي وانك داراي تأسيسات مختلفي مانند موزه و كتابخانه است. موزه كليسا در سال 1322 هجري قمري برابر با 1905 ميلادي ساخته شد. اشيائي كه در سالن هاي آن به معرض تماشاي بازديد كنندگان گذاشته شده اند شامل تابلوهاي نقاشي كار نقاشان اروپائي است كه به كليسا اهداء كرده اند. تعدادي كتب خطي نفيس نيز در اين موزه نگهداري مي شوند. از جمله مجموعه هاي نفيس اين موزه فراميني است كه در طول تاريخ صفويه به بعد سلاطين و حكام ايران درباره ارامنه صادر كرده اند. اين فرامين از نظر بررسي تاريخ ارامنه بسيار مهم و قابل ملاحظه بوده و در عداد منابع قابل اعتماد به شمار مي روند. از ديگر تأسيسات كليسا چاپخانه است. اين چاپخانه كه به سعي و كوشش و ابتكار پيشواي ارامنه آن روزگار به نام خاچاطور كساراتسي GZARATSSYدر جلفا تأسيس شده بود در سال 1636 ميلادي به عنوان اولين چاپخانه شروع به كار كرد و نخستين كتابي كه به وسيله آن به چاپ رسيد زبور داوود بود كه از اين كتاب فقط يك نسخه در دنيا موجود است و آن نيز در شهر آكسفورد انگلستان نگهداري مي شود. تصوير اين كتاب در موزه كليسا در معرض بازديد عموم است.كتابخانه كليساي وانك نيز با 000/25 جلد كتاب به عنوان يكي از بهترين منابع مورد استفاده محققين و پژوهشگران ارمني و ساير اديان قرار ميگيرد.
آدرس :اصفهان- جلفا

كليساي سورپ سركيس

واقع در استان آذربايجان غربي و شهر خوي

كليساي سورپ سركيس

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 1635 سال

 

اين كليسا در سه كيلومتري شهرستان خوي قرار دارد. قدمت اين كليسا به دو دوره متفاوت قرن چهارم و دهم ميلادي نسبت داده مي شود. با توجه به اين كه سركيس مقدس در سال 378 ميلادي زندگي مي كرد قرن چهارم درست تر به نظر مي رسد. شكل خارجي كليسا مكعب مستطيل است. در داخل آن شش ستون سنگي وجود دارد. كف داخلي كليسا حدود هشتاد سانتيمتر از كف خارجي آن گودتر است و ضخامت ديوارهاي جانبي آن حدود 20 /1 متر است. محراب كليسا در انتهاي ضلع شمال شرقي آن قرار دارد. طرح كليسا تحت تأثير معابد ايراني است و داراي دو در ورودي از سمت جنوب و غرب است. همچنين هشت روزنه كوچك از سمت جنوب و شمال سه روزنه از شرق و يك پنجره كوچك از غرب نور داخل آن را تأمين مي كنند. سنگ هاي به كار رفته در بنا از نوع سنگ هاي آهكي تيره و به صورت مكعب مستطيل تراشيده شده است و به صورت رگه چيني روي هم قرار گرفته اند. گنبد كوتاهي در بنا وجود دارد كه متعلق به بخش مركزي بنا است. سنگ هاي قوس سردرهاي ورودي بنا تراشدار و داراي نقوش است و در بعضي قسمت ها نيز نقش صليبي بر روي سنگ ها حك شده است. تنها محراب كليساي سورپ داراي نقاشي مذهبي شامل گل و بوته و نقوش اسليمي با رنگ هاي تند بر روي گچ است.
آدرس : 3 كيلومتري شهرستان خوي

كليساي هوانس مقدس

واقع در استان آذربايجان شرقي و شهر مرند

كليساي هوانس مقدس

نوع بنا : زيارتي

اين كليسا يكي از كليسا هاي ارامنه كاتوليك است و نام آن از اسم يكي از حواريون حضرت عيسي (ع) به نام يوحنا كه ارامنه به آن هوانس مي گويند،گرفته شده است.اين كليسا روي تپه اي مشرف به روستاي سهرل يا سهرقه مرند واقع شده ودر 40 كيلومتري شمال غربي تبريز قرار دارد.هر چند قدمت بناي اين كليسا را به قرن 5 و 6 ميلادي نسبت داده اند ،ولي بنا ي اصلي بارها بر اثر ويراني تجديد بنا شده است.قدمت بناي فعلي كه توسط معماران روسي و فرانسوي ساخته شده است،به سال 1840 ميلادي مي رسد .كليساي هوانس در اثر زلزله 1936 ميلادي آسيب جدي ديد و بعد از آن در ها و پنجره هاي بنا به تاراج رفت.بنا به صورت مستطيل در ابعاد 5/18 در 5/6 متر، با نماي آجري ساخته شده و شامل سه قسمت ورودي ،تالار مركزي و محراب است.ايوان آجري بنا به وسيله دو راه پله به برج ناقوس كليسا كه به صورت ستاره اي 16 ضلعي است و12 متر ارتفاع دارد،راه مي يابد.پوشش طاق مركزي به صورت گريو استوانه اي و گنبد مخروطي است.محراب نيز در قسمت شرقي با گنبدي كوچك تر قرار دارد.
آدرس :روي تپه اي مشرف به روستاي سهرل يا سهرقه مرند ودر 40 كيلومتري شمال غربي تبريز

كليساي مريم مقدس

واقع در استان آذربايجان شرقي و شهر تبريز

كليساي مريم مقدس

نوع بنا : زيارتي

قدمت : حدود 225 سال

 

كلساي مريم مقدس در تبريز ،انتهاي خيابان شريعتي شمالي واقع است.تاريخ بناي اين كليسا 1782 ميلادي است و به شيوه معماري ارمني به شكل صليب ساخته شده است.تصاوير زيبايي از حضرت مريم (س) ،حضرت عيسي (ع) و حواريون و قديسين ،ديوار هاي محراب و گوشه هاي پا طاق گنبد را زينت بخشيده اند.كليساي مريم مقدس بزرگ ترين و قديمي ترين كليساي تبريز است كه مراسم بزرگ ملي و مذهبي ارامنه از قبيل اعياد و جشن ها و مجالس ديني در آنجا برگزار مي شود.
آدرس :انتهاي خيابان شريعتي شمالي

كليساي سنت استپانوس

واقع در استان آذربايجان شرقي و شهر جلفا

كليساي سنت استپانوس

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 120 سال

 

"كليساي سنت استپانوس" آذربايجان شرقي بعد از "قره كليسا" در آذربايجان غربي، مهمترين كليساي ارامنه كشور است. اين كليسا مربوط به قرون 10 تا 12 ميلادي است. اين كليساي بسيار زيبا و ديدني در منطقه اي سرسبز و ييلاقي در 11 كيلومتري شمال شرق جلفا در كنار رودخانه ارس قرار دارد و در ايام تعطيل فصل هاي گرم سال پذيراي خيل عظيمي از گردشگران داخلي و خارجي است.كليساي سنت استپانوس را كه در دل درختان سر به فلك كشيده اطرافش با آب و هوايي بسيار دلپذير در كناره ارس شاهكاري در هنر معماري است، يكي از بهترين پيشنهادات براي سفر تابستاني مي باشد. اخيرا كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي بقاياي استخوان هايي را در ميان دو طاق كليسا شناسايي كرده اند. علاوه بر بقاياي استخواني چند تكه تخته مربوط به جعبه هاي نگهداري اين استخوان ها، چند تكه پارچه زرد و آجري، تكه هاي موم، گل اخرا و دانه هاي كندر نيز در اين محوطه شناسايي شده است. با توجه به منحصر به فرد بودن موقعيت، معماري و ارزش تاريخي و مذهبي اين كليسا ساخت محل اقامت و اسكان همچنين ساير امكانات توريستي در كنار آن ضروري به نظر مي آيد و بيشك در جلب گردشگران بيشتر تاثير به سزا خواهد داشت .

آدرس :در 16 كيلومتري غرب جلفا و به فاصله 3 كيلومتري كرانه جنوبي ارس،در روستاي متروكه اي به نام دره شام

http://iranpedia.ir
كليساي جامع ـ اصفهان
http://www.taknaz.ir

 آتشكده زرتشتيان در يزد
 
 

پيشرفته‌ترين، دقيق‌ترين، و بهترين بناي گاهشماري آفتابي جهان

 

 

در محاسبه روز نوروز در كتب زرتشتي نوشته شده است كه زرتشت در اين رصدخانه، محل شروع نوروز را محاسبه كرد. نوروز در روز اول فروردين از محلي شروع مي‌شود كه اولين اشعه آفتاب در آنجا بتابد. بر اساس برآورد گاهنامه زرتشت، هر 700 سال يك‌بار نوروز از ايران شروع مي‌شود. آخرين‌باري كه نوروز از ايران شروع شد، 300 سال پيش بود. در سال 1387، نوروز از پاريس و بروكسل و در سال 1388 ار تورنتو و نيويورك شروع شد. سال آينده هم نوروز از محلي بين آلاسكا و هاوايي شروع خواهد شد.  از زمان حمله اعراب به ايران تا به امروز، يعني قرن بيست و يكم ميلادي، كاربرد و تعريف اين بنا كشف نشده بود. خوشبختانه پژوهشگر ايراني «رضا مرادي غياث‌آبادي» كه تحقيقات فراواني در زمينه ايران باستان داشته است، نتيجه كشف خود را در كتابي به نام «نظام گاهشماري در چارطاقي‌هاي ايران» توسط انتشارات «نويد شيراز» به چاپ رسانده و راز اين بنا را منتشر كرده است.

 

 

 

 

تا امروز حدث مي‌زدند كاربرد اين بنا، محل نگهداري كتاب اوستا و اسناد حكومتي يا محل گنجينه دربار و يا آتشكده معبد بوده است. اما غياث‌آبادي با تحقيقات خود ثابت كرد اين بنا با مقايسه با تمامي بناهاي گاهشماري (تقويم) آفتابي در سرتاسر جهان، پيشرفته‌ترين، دقيق‌ترين، و بهترين بناي گاهشماري آفتابي جهان است. اين در حالي است كه تا قبل از اين بنا هم «چارطاقي‌ها» در نقاط مختلف ايران احداث شده بودند و همين وظيفه را با شيوه‌اي بسيار ساده اما دقيق و حرفه‌اي بر عهده داشتند.  تمامي بناهاي گاهشماري آفتابي در جهان فقط مي‌توانند روزهاي خاصي از سال (مانند روزهاي سرفصل) را مشخص كنند و حتي با سال خورشيدي هم تنظيم نيستند. اما اين بنا با دقت و علمي كه در ساخت آن اجرا شده، قادر است بسياري از جزئيات روزهاي مختلف سال و ماه‌ها را مشخص كند. زرتشتيان با استفاده از اين بنا مي‌توانستند بسياري از مناسبت‌ها و جشن‌هاي سال را روز به روز دنبال كنند و از زمان دقيق آنها آگاه شوند.

 

بسياري از بناهاي چارطاقي در سطح كشور (به تصور آتشكده) يا به طور كامل تخريب شده و يا تغيير كاربري داده شده است. ولي خوشبختانه تعدادي هم مانند چارطاقي «نياسر» و چارطاقي «تفرش»، سالم مانده و براي ما و نسل‌هاي بعدي باقي مانده‌اند.  متأسفانه بناي «كعبه زرتشت» با آن كه تقريباً سالم باقي مانده است به ثبت ميراث جهاني سازمان ملل نرسيده است! حتي سازمان ميراث فرهنگي هم اين بنا را همراه بناهاي عجايب هفتگانه جديد (كه برج ايفل هم يكي از كانديداها بود) پيشنهاد نداد! حتي با كشف راز اين بنا هم هيچ‌گونه انعكاس و جنجالي به پا نشد!

 

اين بنا، يك گاهشمار تمام سنگي ثابت در جهان است كه بايد سازندگان آن از بسياري از نكات علميِ جغرافيايي، نجومي، سال كبيسه، انحراف كره زمين نسبت به مدار خورشيد، تفاوت قطب مغناطيسي با قطب جغرافيايي، مسير گردش زمين به دور خورشيد و... را در 2500 تا 3000 سال پيش، در دوران حكومت هخامنشيان آگاهي مي‌بودند. حال آنكه خيلي از آنها را مانند كروي بودن كره زمين و گردش زمين به دور خورشيد را در چهارصد سال اخير در اروپا كشف كردند و به نام خودشان ثبت كردند!

 

در انتها هم قديمترين عكس هاي هوايي موجود از اين مجموعه رو كه بيشتر مورد توجه باستان شناسان و دانجيان معماري هست رو براتون گذاشتم.

 

 

 

 

گردآوري : پايگاه اينترنتي تكناز

 

 

 

 

 

كاربرد بنا

 

درباره كاربرد اين بنا، نظرات گوناگوني ابراز شده‌است. متاسفانه دانشمندان تاكنون كاربرد بي شك و ترديد آن را كشف نكرده‌اند. بخشي از كاربردهايي كه به اين بنا منسوب شده‌است،به اين شرح است :

 

1) آرامگاه هميشگي داريوش كه بعدها از اين كار منصرف شده اند.

2) آرامگاه موقت (فقط تا پوسيده شدن اجساد)

3) جايگاه آتش مقدس (آتشگاه)

4) جايگاه نگهداري اوستا و كتب ديني

5) جايگاه پرچم‌هاي شاهي

6) تقويم آفتابي كه شرح مفصل آن در ادامه آمده است.

 

 

  http://www.taknaz.i

X