معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511254
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

مشخصات استان يزد

استان يزد در قسمت مركزي فلات ايران قرار دارد و داراي نُه شهرستان، نوزده شهر، هفده بخش و چهل و سه دهستان مي باشد. اين استان با استانهاي اصفهان، فارس، خراسان و كرمان همجوار است. بخش بزرگي از مساحت اين استان را قسمتهايي از كويرهاي مختلف پوشانده؛ به همين دليل نوسان درجه حرارت در زمستان و تابستان و حتي در شب و روز بسيار زياد است.

مركز استان : يزد


سوغات و صنايع دستي استان يزد

علاوه‌ بر منسوجات‌ و توليدات‌ پارچه‌اي‌، انواع‌ شيريني‌هاي‌ خاص‌ نيز تهيه‌ مي‌شود كه‌ در سراسرايران‌ و حتي‌ در اقصي‌ نقاط‌ جهان‌ طرفداران‌ فراوان‌ دارد. شيريني‌هاي‌ مهم‌ يزد عبارتند از: باقلوا، قطاب‌،لوزنارگيل‌، پشمك‌، نان‌ برنجي‌، حاج‌ بادام‌، حاج‌ پسته‌ و حاج‌ گردو، زولبيا، گوشه‌ فيل‌ و انواع‌ شيريني‌هاي‌خشك‌ كه‌ بسيار ظريف‌، شكيل‌ و خوشمزه‌ پخته‌ و عرضه‌ مي‌شوند

 

نقشه راهنماي استان يزد

نقشه راهنماي استان يزد

 

مشخصات استان فارس

استان فارس يكي از كهن ترين مناطق ايران است. وجود جاذبه هاي طبيعي مانند آب و هواي مطلوب، غارهاي طبيعي، تنوع ناهمواري ها، وجود مناطق ييلاقي و قشلاقي، درياچه ها، رودخانه ها و ... علاوه بر آثار بازمانده از ايران پيش از اسلام كه جزء ميراث جهاني محسوب مي شوند از چنان جاذبه هايي برخوردارند كه توانايي جذب هر فرد علاقه مندي را از نقاط مختلف دنيا دارند. تاريخ ايران زمين، از هر جهت با تاريخ فارس گره خورده است.

مركز استان : شيراز


سوغات و صنايع دستي استان فارس

در سيستان‌ و بلوچستان‌ به‌ ويژه‌ در سيستان‌، بيشترين‌ شمار شاغلين‌ به‌ صنايع‌ دستي‌ در رشته‌ گليم‌، قاليچه‌ وقالي‌ و پشتي‌ بافي‌ فعاليت‌ مي‌كنند. صنايع‌ دستي‌ آن‌ عبارتند از: قالي‌ بافي‌، خورجين‌ بافي‌، سوزن‌ بافي‌، كرك‌ بافي‌،سكه‌ و دگمه‌ دوزي‌، خامه‌ دوزي‌، چادر بافي‌، پريوار دوزي‌،سياه‌ دوزي‌، سفال‌ سازي‌ و زينت‌ آلات‌ (جواهر سازي‌)كه‌ در بين‌ بيشتر خانواده‌ها معمول‌ است‌. انواع‌ محصولات‌ صنايع‌ دستي‌ استان‌ بعنوان‌ سوغاتي‌هاي‌ ارزشمندي‌بشمار مي‌روند.

 

نقشه راهنماي استان فارس

نقشه راهنماي استان فارس

 

مشخصات استان كهكيلويه و بوير احمد

منطقه‌اي كه امروزه به نام كهگيلويه و بويراحمد از آن ياد مي شود، سرزميني است باستاني اما ناشناخته كه رازهاي بسيار در سينه دارد. آثاري كه در تل خسرو، تل مهره‌اي و ديگر نقاط يافت شده‌اند گوياي اين واقعيت است كه اين منطقه قبل از ورود آريايي‌ها داراي سكنه و تمدن بوده است. سپس با مهاجرين و شايد مهاجمين (؟) آريايي درآميخته و قسمت اعظم خاك ايالت مهم انشان را تشكيل داده است.

مركز استان : ياسوج


سوغات و صنايع دستي استان كهكيلويه و بوير احمد

در بين‌ عشاير كهگيلويه‌ و بويراحمد توليد دست‌ بافتهاي‌ مختلف‌ از ديرباز رواج‌ دارد.وجود مواد اوّليه‌ مورد نياز از جمله‌ انواع‌ پشم‌، زمينه‌ مناسبي‌ براي‌ تهيه‌ انواع‌ دست‌بافتها فراهم‌ ساخته‌ است‌.دست‌ بافتهاي‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد كه‌ با استفاده‌ از مواد اوليه‌ مرغوب‌ و با رنگهاي‌ متنوع‌ گياهي‌ و در نقش‌هاي‌سنتي‌ تهيّه‌ مي‌شود، خريداران‌ و طرفداران‌ بسيار دارد و مرغوبيت‌ آن‌ باعث‌ شده‌ است‌، 90 درصد از توليدات‌دست‌ بافت‌ استان‌ صادر شود

 

نقشه راهنماي استان كهكيلويه و بوير احمد

نقشه راهنماي استان كهكيلويه و بوير احمد

 

مشخصات استان كرمانشاه

استان كرمانشاه در حاشيه غربي ايران قرار دارد. اين استان از شمال به كردستان، از شرق به همدان، از جنوب شرق به لرستان، از جنوب به ايلام و از غرب به كشور عراق منتهي مي شود. اين استان، يكي از استان هاي شگفت انگيز ايران است تا به آن حد كه لقب "هندوستان ايران" را به آن داده اند. اين استان علي رغم وسعت نه چندان پهناورش، داراي ۳منطقه آب و هوايي كاملاً متفاوت از يكديگر است.

مركز استان : كرمانشاه


سوغات و صنايع دستي استان كرمانشاه

كرمانشاه‌ از دير باز يكي‌ از: مركز صنايع‌ دستي‌ ايران‌ بوده‌ است‌ اهم‌ صنايع‌ دستي‌سوغاتي‌هاي‌ استان‌ كه‌ عمدتاً توسط‌ عشاير روستائيان‌ توليد مي‌شود، عبارتند از: قالي‌، گليم‌ و جاجيم‌، جولاريسي‌، موج‌، چيغ‌، وسايل‌ سنتي‌ آشپزخانه‌ و لوازم‌ چوبي‌، گيوه‌ و كفش‌، قلمزني‌،حكاكي‌، شيشه‌ گري‌، حجاري‌، فلز كاري‌، نمد مالي‌، چرم‌ سازي‌ و شيريني‌ كاك‌.

 

نقشه راهنماي استان كرمانشاه

نقشه راهنماي استان كرمانشاه

 

مشخصات استان كرمان

استان كرمان از مناطق عمده باستاني كشور است كه سابقه اسكان و زندگي در آن به هزاران سال قبل و همزمان با مهاجرت نخستين اقوام آريايي به ايران باز مي گردد. در متون تاريخي يونان كه از آرياييها و سلاطين هخامنشي آنان سخن به ميان آورده، از كرامان و سكران و سيستان به عنوان ساپراپ ها و ايالات شرقي ايران نام برده شده است. در دوره هخامنشيان جاده شاهي و راه ابريشم از استخر و شهر پارسه (پرسپوليس) به يزد و كرمان و سيستان ادامه داشت و تا هندوستان كشيده مي شد.

مركز استان : كرمان


سوغات و صنايع دستي استان كرمان

صنايع‌ دستي‌ و سوغاتي‌هاي‌ استان‌ كرمان‌ عبارتند از، پته‌ و انواع‌ قالي‌، قاليچه‌، گليم‌،جاجيم‌، خورجين‌ و ديگر صنايع‌ دست‌بافت‌ كه‌ جزء سوغاتي‌هاي‌ اين‌ منطقه‌ محسوب‌ مي‌شوند. پسته‌ كرمان‌ ورفسنجان‌ نيز بعنوان‌ اصلي‌ترين‌ سوغاتي‌ آن‌ شهرت‌ جهاني‌ دارد.

 

نقشه راهنماي استان كرمان

نقشه راهنماي استان كرمان

 

مشخصات استان كردستان

استان كرمان از مناطق عمده باستاني كشور است كه سابقه اسكان و زندگي در آن به هزاران سال قبل و همزمان با مهاجرت نخستين اقوام آريايي به ايران باز مي گردد. در متون تاريخي يونان كه از آرياييها و سلاطين هخامنشي آنان سخن به ميان آورده، از كرامان و سكران و سيستان به عنوان ساپراپ ها و ايالات شرقي ايران نام برده شده است. در دوره هخامنشيان جاده شاهي و راه ابريشم از استخر و شهر پارسه (پرسپوليس) به يزد و كرمان و سيستان ادامه داشت و تا هندوستان كشيده مي شد.

مركز استان : سنندج


سوغات و صنايع دستي استان كردستان

در حال‌ حاضر در نقاط‌ شهري‌ و روستايي‌ اين‌ استان‌ عده‌ كثيري‌ از افراد به‌ توليد محصولات‌ گوناگون‌ دستي‌مي‌پردازند كه‌ هم‌ مصرف‌ داخلي‌ دارد و هم‌ به بازار عرضه‌ مي‌شود. اهم‌ صنايع‌ دستي‌ استان‌ كردستان‌ عبارتند از: موج‌ و جانماز، شال‌، جاجيم‌، گليم‌ و گليمچه‌ و انواع‌ قالي‌. از ديگر صنايع‌ دستي‌ استان‌ مي‌توان‌ به‌ جولايي‌، گيوه‌، دبابي‌، خراطي‌، دستبافي‌، نازك‌ كاري‌ چوب‌، سوزن‌ دوزي‌،قلاب‌ دوزي‌، پولك‌ دوزي‌ و منجوق‌ دوزي‌ و... اشاره‌ كرد. هر يك‌ از صنايع‌ دستي‌ استان‌ به‌ عنوان‌ سوغاتي‌ ارزشمند نيز محسوب‌ مي‌شوند كه‌ توسط‌ مسافران ‌خريداري‌ مي‌شوند. همچنين‌ محصولات‌ باغي‌ و دامي‌ و نان‌ برنجي‌ از سوغاتي‌هاي‌ معروف‌ استان‌ كردستان ‌است‌.

 

نقشه راهنماي استان كردستان

نقشه راهنماي استان كردستان

 

مشخصات استان همدان

استان همدان به وسعت ۱۹۴۹۳ كيلومتر مربع؛ يكي از استانهاي غربي كشور و در همسايگي استان‌هاي مرزي كرمانشاه و كردستان است. اين استان بر پايه آخرين تقسيمات كشوري شامل ۸ شهرستان است؛ كه عبارتند از: اسد آباد، بهار، تويسركان، رزن، كبودر آهنگ، ملاير، نهاوند و همدان. استان همدان از لحاظ طبيعت گردي، منطقه اي است كوهستاني كه در دامنه هاي رشته كوه الوند قرار گرفته و سرچشمه رودها و جويبارهاي فراواني است.

مركز استان : همدان


سوغات و صنايع دستي استان همدان

استان‌ همدان‌ از مناطقي‌ است‌ كه‌ فرآورده‌هاي‌ دستي‌ آن‌ از شهرتي‌ بسزا در سطح‌ كشور برخوردار است‌ و حتي‌' برخي‌ از صنايع‌ دستي‌ آن‌ مانند صنعت‌ سفالگري‌ اهميّت‌ صادراتي‌ و جهاني‌ دارد. اين‌ نوع ‌از صنايع‌ دستي‌، علاوه‌ بر جنبه‌ مصرفي‌، از ويژگي‌هاي‌ هنري‌ برخوردارند كه‌ به‌ صورت‌ طرح‌ها، نقوش‌ ورنگ‌هاي‌ گوناگون‌ متجلي‌ مي‌شوند. برجسته‌ترين‌ صنعت‌ دستي‌ استان‌، سفالگري‌ و سراميك‌ سازي‌ است‌ كه‌ مركز عمده‌ آن‌ "لالجين‌" در ۳۰ كيلومتري‌ همدان‌ است‌. اهم‌ صنايع‌ دستي‌ استان‌ عبارتند از: صنعت‌ سفالگري‌ و سفال‌ سازي‌، گليم‌ بافي‌، قاليبافي‌ و دوخت‌ لباس‌ كه‌ عمدتاً در ميان‌ عشاير مرسوم‌ است‌. معروفترين‌ سوغاتي‌هاي‌ استان‌ همدان‌ عبارتند از: سفال‌ و سراميك‌، فرش‌، گليم‌، قالي‌، جاجيم‌، محصولات‌ دستي‌ چرمي‌، گيوه‌، انگشت‌ پيچ‌، انگورشاني‌ و شيره‌انگور.

 

نقشه راهنماي استان همدان

نقشه راهنماي استان همدان

 

مشخصات استان هرمزگان

استان هرمزگان با وسعت حدود 71193 كيلومتر مربع؛ معادل 3/4 درصد مساحت كشور را به خود اختصاص داده است. اين استان در جنوب كشور قرار گرفته و از شمال به استان كرمان، از جنوب به آبهاي نيلگون خليج فارس، از شرق به استان سيستان و بلوچستان و از غرب به استانهاي فارس و بوشهر محدود شده است. استان هرمزگان داراي 11 شهرستان، 21 مركز، 29 بخش، 76 دهستان و 1908 آبادي داراي سكنه است.

مركز استان : بندر عباس


سوغات و صنايع دستي استان هرمزگان

صنايع‌ دستي‌ و سوغاتي‌هاي‌ استان‌ عبارتند از: كوزه‌هاي‌ سفالي‌ معروف‌ به‌ حبله‌،پارچه‌هاي‌ گلابتون‌ دوزي‌ شده‌، شيريكي‌ پيچ‌، چادر شب‌، قالي‌ و فرش‌، سبد و حصير و انواعي‌ از صنايع‌ دستي‌دريايي‌ كه‌ مورد علاقه‌ جهانگردان‌ قرار مي‌گيرند.

 

نقشه راهنماي استان هرمزگان

نقشه راهنماي استان هرمزگان

 

مشخصات استان چهارمحال و بختياري

استان چهارمحال و بختياري با مساحت ۱۶۵۳۲ كيلومتر مربع در بخش مركزي كوه هاي زاگرس واقع شده است. از شمال و شرق به استان اصفهان، از غرب به استان خوزستان، از جنوب به كهكيلويه و بوير احمد و از شمال غرب به استان لرستان محدود است. بر اساس آخرين تقسيمات سياسي كشور، استان چهار محال و بختياري داراي ۶ شهرستان ۲۴ شهر و ۱۵ بخش و ۳۴ دهستان مي‌باشد.

مركز استان :


سوغات و صنايع دستي استان چهارمحال و بختياري

انواع‌ صنايع‌ دستي‌ و سوغاتي‌هاي‌ استان‌ چهار محال‌ بختياري‌ عبارتند از: قالي‌معروف‌ چال‌ شتري‌، چوخا، نمد، گيوه‌، خورچين‌، گليم‌، سياه‌ چادر، جاجيم‌، وريس‌ يا طناب‌ ابريشمي‌، كلاه‌هاي‌نمدي‌، خور، جل‌، پلاس‌ و كچمه‌ دان‌ - گز آن‌ نيز معروف‌ است‌.

 

نقشه راهنماي استان چهارمحال و بختياري

نقشه راهنماي استان چهارمحال و بختياري

 

مشخصات استان لرستان

استان لرستان يكي از استان هاي غربي كشور است كه از سمت شمال با استان هاي همدان و مركزي، از شرق با اصفهان، از جنوب با خوزستان و از غرب با كرمانشاه و ايلام همسايه است. بر اساس تقسيمات كشوري؛ در سال 1381 استان لرستان با مساحت 280640 كيلومتر مربع، داراي 9 شهرستان با نام هاي اليگودرز، بروجرد، خرم آباد، دلفان، دورود، كوهدشت، ازنا، پل دختر و سلسله مي باشد.

مركز استان : خرم آباد


سوغات و صنايع دستي استان لرستان

صنايع‌ دستي‌ لرستان‌ در سه‌ نوع‌ متمايز عشايري‌، روستايي‌ و شهري‌ شكل‌ گرفته‌اند.بيشتر توليدات‌ صنايع‌ دستي‌ عشايري‌ به‌ مصرف‌ خانوار مي‌رسد و كمتر به‌ بازار عرضه‌ مي‌شود. انواع‌ صنايع‌دستي‌ عشاير لر عبارتند از: سياه‌ چادر، چيت‌، قالي‌ و گليم‌ صنايع‌ دستي‌ روستايي‌ را قالي‌، گليم‌، رنگرزي‌ و جاجيم‌بافي‌ تشكيل‌ مي‌دهند عمده‌ صنايع‌ دستي‌ شهري‌ نيز خراطي‌، نمدبافي‌، قلم‌ زني‌، ورشوسازي‌، قالي‌ و گليم‌ بافي‌هستند مهّم‌ترين‌ سوغاتي‌هاي‌ استان‌ گليم‌، جاجيم‌، روتختي‌، روفرشي‌، روميزي‌، سجاده‌، گيوه‌ زنانه‌ و سراميك‌مي‌باشد. علاوه‌ بر سوغاتي‌هاي‌ صنايع‌ دستي‌، انواع‌ شيريني‌ها، حلوا، عسل‌ و روغن‌ حيواني‌ نيز در شمارسوغاتي‌هاي‌ مهّم‌ استان‌ به‌ حساب‌ مي‌آيند و طرفداران‌ بسياري‌ دارند.

 

نقشه راهنماي استان لرستان

نقشه راهنماي استان لرستان

 
X