معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511244
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

بقعه سيد گته مير

واقع در استان تهران و شهر دماوند

بقعه سيد گته مير

نوع بنا : زيارتي

قدمت : تيموريان ( 771-911 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1370 -1506 م )

در بخش آبسرد دماوند و فاصله 35 كيلومتري اين شهرستان امامزاده اي به نام محمد گته مير بر تپه بلندي مشرف به روستا كه سطح آن گورستان عمومي را پوشش داده، واقع شده است. پلان اصلي بنا به صورت دو مستطيل متقاطع( چليپايي) است كه در هر گنج آن زوايا داراي پيش آمدگي و پس رفتگي است. اين فضاها با گوشواره ها تزئيني و تصاوير گچ بري شده پوشانده شده و تزئينات داخلي ساختمان را غني ساخته است. گنبد بقعه در مركز پلان وافع شده و زير آن به مقبره اختصاص يافته است. درون يكي از بازوهاي چليپي، آثار دو قبر برجسته وجود دارد كه ارتفاع يكي بيش از ديگري است و سطح آن با كاشي هاي بسيار زيبا پوشش شده و و صندوق ضريح روي آن قرار دارد. اين كاشي ها به قرون 8 و 9 ه ق تعلق دارند. نماي بيروني بنا با آجر هاي نازك كار شده و ستون ها و جزرها با ضخامتي قابل توجه، بار گنبد و سقف هاي مسطح چهار سوي گنبد و پلان مجموعه را حفظ كرده اند. گنبد داراي فرم تخم مرغي شكل است. زير گنبد داراي تزئينات گچ بري زيبا و پر كار است كه مي توان آن را به اواخر دوره اسلامي منتسب ساخت.
آدرس :بخش آبسرد دماوند در فاصله 35 كيلومتري
چهارشنبه نهم 9 1390 1:37

امامزاده جعفر

واقع در استان تهران و شهر ورامين

امامزاده جعفر

نوع بنا : زيارتي

قدمت : صفويان (907-1135 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1722-1501 م )

بناي مرتفع و مجلل اين امامزاده يادگار دوره صفويه است. گنبد كاشي كاري و صحن وسيع اين امامزاده در داخل شهر پيشوا خونمايي مي كند. كتيبه ايوان حكايت از تعمير و الحاق آن به دستور فتحعلي شاه قاجار در سال 1227 ه ق دارد.
آدرس :ورامين - پيشوا
چهارشنبه نهم 9 1390 1:34

امامزاده يحيي

واقع در استان تهران و شهر تهران

امامزاده يحيي

نوع بنا : زيارتي

قدمت : تيموريان (771-911 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1370 - 1506 م )

بقعه امامزاده يحيي در انتهاي محله عودلاجان نرسيده به خيابان ري در كوچه اي به نام امامزاده يحيي قرار دارد. به عقيده گروهي از پژوهندگان، اين بقعه مدفن حضرت يحيي از اولاد امام زين العابدين (ع) است، اما روي صندوق قبر بقعه، نام يحيي بن زيد فرزند امام حسن مجتبي(ع) آمده است. بناي فعلي در سال 1320 شمسي در همان محلي ساخته شد كه بناي قديمي و خشتي بقعه وجود داشت. آن بنا در سال 1318 تخريب شده بود. بناي جديد به همان سبك و فرم بناي اصلي جايگزين بناي قبلي شد و ملحقات و تزئينات آن بتدريج در سالها بعد تكميل شد. صندوقمنبت عتيقه بقعه، چنانچه در كتيبه آن اشاره شده است، به دستور ملك شاه غازي در سال 895 ه ق به وسيله دو برادر به نام هاي استاد حسين و استاد محمد لواساني ساخته شد. بناي اصلي امامزاده متشكل از برج خشتي هشت ضلعي احتمالا به قرن هفتم هجري تعلق داشت و داراي گنبد هرمي شكل 12 ضلعي بود.
آدرس :تهران - انتهاي محله عودلاجان
چهارشنبه نهم 9 1390 1:30

امامزاده صالح

واقع در استان تهران و شهر تهران

امامزاده صالح

نوع بنا : زيارتي

قدمت : ايلخانيان(654-736 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1256-1353 م )

بقعه امامزاده صالح در ميدان تجريش تهران قرار دارد. گنبد كاشي كاري شده اين بنا چندين بار مرمت و بازسازي شد و سرانجام در سال 1368 به طور كلي تخريب و با كاشي جديد بازسازي شد. ضريح اوليه آن از چوب ساخته شده بود ولي بعدها از نقره و كتيبه هاي اطراف آن با آب طلا منقوش و مزين شده است. حرم اين بنا داراي ابعاد 5/6 در 6 متر است. امامزاده صالح كتيبه اي به تاريخ 700 ه ق داشت كه در تعميرات مدخل ساختمان از ميان رفت. در حمله مغول بناي امامزاده يكسره از بين رفته بود اما بانيان خير آن را بر پا داشتند. مرحوم مصطفوي مي نويسد(اين بناي چهار گوش بزرگ و محكم تصور مي رود مربوط به قرن هفتم هجري يا هشتم هجري باشد. در كنار آن درخت كهنسالي در آبادي بزرگ تجريش واقع مي باشد. هلاكو ميرزا فرزند فتحعلي شاه قاجار در سال 1210 باني تعميرات . تزئينات آن شده نقاشي هاي آن و اصلاحات داخلي حرم و احداث گنبد و كاشي كاري آن را انجام داده است. طبق كتيبه موجود در بنا مدفن صالح برادر امام هشتم مي باشد. در سال 1323 خورشيدي مرحوم حسن فداكار باني تغييرات و نصب كاشي مجدد در گنبد آن شد.) در سال هاي اخير تعميرات اساسي در بنا و صحن اين امامزاده انجام شده است. در گورستان امامزاده صالح در كنار بقعه امامزاده صالح شخصيتهايي چون ميرزا حسن خان موتمن الملك، ميرزا حسن خان مشيرالدوله پيرنيا، دكتر حشمت و ... آرميده اند.
آدرس :تهران - ميدان تجريش
چهارشنبه نهم 9 1390 1:29

امامزاده سيد فخر الدين

واقع در استان ايلام و شهر دهلران

امامزاده سيد فخر الدين

نوع بنا : زيارتي

طبق شجر نامه موجود امامزاده فخر الدين(ع) از نوادگان امام هفتم شيعيان حضرت امام موسي كاظم (ع) است. گنبد و بارگاه قديمي اين بنا بر اثر مرور زمان و عوامل طبيعي فرسوده شده است. اين بنا داري گنبدي ساده بر روي ساقه اي بلند و بيشتر مصالح آن سنگ و گچ نماي ساختمان نيز با اندودي از گچ پوشيده شده استو اين بنا در نهايت ساددگي ساخته شده .
آدرس :روستاي زرآباد
سه شنبه هشتم 9 1390 20:17

امام زاده سيدابراهيم

واقع در استان ايلام و شهر دهلران

امام زاده سيدابراهيم

نوع بنا : زيارتي

بناي امامزاده سيد ابراهيم در روستاي بردي زرين آباد از توابع شهرستان دهلران در جنوب شرقي ايلام واقع و طبق شجر نامه موجود امام زاده سيد ابراهيم از فرزندان بلا فصل امام محمد باقر (ع) است . به مزار شريف اين امام راذه بارگاهي بنا شده كه قدمت ان به دوران هلاكوخان مغول ميزسد.اين بنا داراي گنبد هرمي (رك) و نمايي با گره چيني و آجر چيني ها ي زيبا است.در كنار امام زاده بارگاه يكي از فرزندان ايشان و آرامگاه خواهر سيدهاش در داخل بارگاه و ساختمان امامزاده قرار دارد.
آدرس :روستاي بردي زرين آباد از توابع شهرستان دهلران
سه شنبه هشتم 9 1390 20:16

امامزاده آقا علي عباس

 

 

امامزاده آقا علي عباس و شاهزاده محمد (عليهما السلام) فرزندان امام موسي كاظم (ع)

 


﴿ آقا علي عبّاس و شاهزاده محمّد در يك نگاه ﴾


نام: علي عبّاس - محمّد
كنيه: ابا ايّوب - ابا اسحاق
پدر: امام موسي بن جعفر ( عليه السلام)
مادر: امّ ولد
محل تولد: مدينه
زمان هجرت به ايران: سال دويست و دو يا سه هجري
مسير هجرت: مدينه - كويت - بصره - اهواز - شيراز - كاشان - بادافشان
زمان شهادت: چهاردهم جمادي الاول سال دويست وسه هجري
موقعيت مكاني:
در 38 كيلومتري شمال غربي مركز شهرستان نطنز واقع در منطقه بادرودوضعيت كنوني آستان:


جمع كل زيربناي مجموعه طرح در حدود 36000 متر مربع مي باشد. از اين ميزان حدود 13000 متر مربع زيربناي آن تنها با تغييرات كمي مطابق با طرح احداث گرديده است. زيربناي ساختمان حرم مطهر و صحن هاي آن 5000 مترمربع مي باشد.اين بنادردوطبقه با10رواق و4سردرب ورودي ساخته شده است .امكانات موجود:


زائر سرا - انبار ظروف - حمّام - نانوايي - سرويس هاي بهداشتي - انتظامات - دار الشفاء - كتابخانه - مخابرات - شهر بازي - بازار - فضاي سبز - مجموعه فرهنگي - سوئيت - سفره خانه حضرتي - پاركينگ - كشتارگاه - مزرعه كشاورزي - مرغداري - چاه آب - برج كفتر خانه و كمپ گردشگري (در دست ساخت)

 

 

 

امامزاده آقا علي عباس

 مختصري از شرح حال امامزادگان


در رابطه با نحوه ورود اين دو بزرگوار از سلاله پيامبر اكرم (ص) به منطقه و نيز شهادت آنان چنين روايت شده است :"پس از قبول وليعهدي اجباري از طرف امام رضا(ع) هشتمين اختر تابناك آسمان ولايت و امامت در نزد مامون خليفه عباسي ، عده اي متشكل از اصحاب و ياران حضرت از جمله حضرت آقا علي عباس و شاهزاده محمد (عليهما السلام) از مدينه به قصد زيارت امام همام عازم طوس شدند كه پس از ورود به ايران خبر شهادت مظلومانه امام هشتم توسط مامون و دستور اين ملعون و جنايتكار مبني بر به شهادت رساندن سادات هاشمي ، هر كدام از اصحاب و ياران حضرت به سويي رفته تا از گزند دشمنان از خدا بي خبر و نابكار در امان باشند .اين دو بزرگوار كه از داغ مرگ برادر خويش سوگوار بودند، پس از طي نمودن چندين شهر و روستا وارد كاشان شده و سپس به شهر بادرود (باد قديم) آمدند.حاكم و مردم بادرود كه از عاشقان به اهل بيت عصمت و طهارت (ع) بوده و به سلاله آنان عشق مي ورزيدند ، قريب به چهل شبانه روز از آن بزرگواران به نحو شايسته پذيرايي و مراقبت كردند.اين دو بزرگوار پس از چهل شبانه روز با نيابت انتقام خون به نا حق ريخته امام رضا (ع) به اتفاق اصحاب و ياران ، راه كوير را در پيش گرفتند و به قصد عزيمت به شهر مشهد مقدس حركت نمودند . هنوز مسافتي از كوير طي نشده بود كه در جنگي نا برابر به دست سپاهيان مامون ملعون ، مظلومانه به شهادت رسيدند و پيكر مطهرشان توسط زنان خالد آبادي تشييع و به همت مردان منطقه در همان مكان جنگ تدفين گرديد.

 http://www.beytoote.com

يکشنبه ششم 9 1390 14:2

مسجد مقدس جمكران

 

 

مهم ترين پايگاه شيعيان شيفته و عاشقان دل سوخته ي حضرت بقية الله، ارواحنا فداه، مسجد مقدس جمكران، در شش كيلومتري شهر مذهبي قم است . مطابق آمار، همه ساله، بيش از دوازده ميليون عاشق دل باخته، از سرتاسر ميهن اسلامي و جهان، در اين پايگاه معنوي، گرد مي آيند، نماز تحيت مسجد و نماز حضرت صاحب الزمان، عجل الله تعالي فرجه الشريف، را در اين مكان مقدس به جاي مي آورند، با امام غايب از ابصار و حاضر در امصار و ناظر بر كردار، راز دل مي گويند، استغاثه مي كنند، نداي «يابن الحسن! » سر مي دهند، از مشكلات مادي و معنوي خود سخن مي گويند، با دلي خون بار، از طولاني شدن دوران غيبت، شكوه ها مي كنند .

 


آنان كه از شناخت عميق تري برخوردارند، به هنگام تشرف به اين پايگاه ملكوتي، همه ي حوائج شخصي خود را فراموش مي كنند و همه ي مشكلات دست و پاگير زندگي را به فراموشي مي سپارند و تنها «ظهور سراسر سرور منجي بشر، امام ثاني عشر، حضرت ولي عصر ، روحي و ارواح العالمين فداه، را مسئلت مي كنند; زيرا، اگر اين حاجت برآورده شود، ديگر مشكلي نخواهد ماند، و اگر اين حاجت روا نشود، حل ديگر مشكلات، مشكل اساسي را حل نخواهد كرد .

 


مسجد مقدس جمكران، روز هفدهم رمضان 373 هجري به فرمان حضرت بقية الله، ارواحنا فداه، در كنار روستاي جمكران تاسيس شد . تاريخچه ي آن - به طوري كه در اين نوشتار به تفصيل آمده - به دست شيخ صدوق (متوفاي 381 هجري) در كتاب مونس الحزين بيان گرديده و كيفيت نماز تحيت مسجد و نماز استغاثه به حضرت بقية الله، ارواحنا فداه، در ضمن آن آمده است .

 http://www.beytoote.com

يکشنبه ششم 9 1390 13:58

 

امامزاده صالح تجريش

 

 

امامزاده صالح نام آرامگاهي در محله تجريش تهران است.اين آرامگاه را منسوب به صالح پسر امام موسي كاظم (ع) مي‌دانند. صحن و حياط اين بقعه گورستان عمومي بود و در بيست سال اخير اثر گورها را از بين برده‌اند و فقط تعداد محدودي از سنگ قبرها را باقي گذاشته‌اند.

 


از جمله سنگ قبر محمدولي خان تنكابني (سپهسالار اعظم). گفته مي‌شود كه سر اين امام زاده در اين آرامگاه مدفون است و بدن وي نيز در آرامگاهي با نام مشابه (واقع در ميدان عالي قاپو اردبيل) آرميده‌است.بناي بقعه اصلي شامل ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحكمي با ديوارهاي قطور است و فضاي دروني آن تقريبا ۵٫۶ متر مربع مساحت دارد. وضع طاق‌نماها و معماري ساختمان و پوشش آن از معماري بناهاي سدهٔ هفتم و هشتم است.گنبد كاشي كاري شده بقعه در سال ۱۳۳۸ در آخرين سال عمر حسن فداكار با هزينه شخصي تعمير و كاشي كاري مجدد شد.محوطه امامزاده صالح پيش از تغيير فضاي خياباني تجريش، محوطه‌اي كاملا محصور شده همچون ديگر زيارتگاه‌هاي ايران بوده‌است ولي امروزه از حصار ديوارها خارج شده‌است.بقعه و بارگاه و صحن گسترده امامزاده صالح (ع) به مساحت سه هزار متر مربع يكي از بزرگترين و باشكوه ترين امامزاده هاي ايران است.امام زاده صالح (ع) بر اساس كتيبه بالاي سردر صحن و زيارتنامه از فرزندان بلافصل حضرت امام موسي كاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) معرفي شده است.اين امامزاده، نه تنها در تهران بلكه در ايران و حوزه‌هاي شيعه نشين جهان كه هر سال تعداد زيادي از مشتاقان را از گوشه و كنار ايران، عراق، پاكستان، افغانستان و لبنان به خود مي‌طلبد، شهرت دارد.بناي اصلي و اوليه بقعه به صورت چهارگوش و مربع شكل بزرگ و باشكوهي است كه فضاي دروني آن ۴۲۲ هزار و ۵۰ متر مربع وسعت داشته و داراي ديوارهاي قطوري است كه با توجه به وضع طاق نماها از نظر سبك و شيوه معماري به بناهاي دوران ايلخاني همانند و به احتمال زياد در سده هفتم و هشتم هجري و قديم تر ساخته شده است.گنبد شلجمي شكل آن با كاشي‌هاي زيبا پوشيده شده است. اين گنبد در سال ۱۳۲۳ شمسي به همت حسن فداكار تعمير و كاشيكاري آن به صورت اوليه تجديد شده است.احداث گنبد كنوني همراه با تزيينات و مقرنس كاري و نقاشي هاي ظريف و اصلاحات داخل حرم، تعميرات و پاره اي الحاقات و به طور كلي استحكام بخشي را به هاكو ميرزا ملقب به بهادرخان پسر حسنعلي ميرزا شجاع السطنه و نوه فتحعلي شاه نسبت داده اند.بنا به شواهد در امامزاده صالح كتيبه اي به سال ۷۰۰ قمري وجود داشته كه ظاهرا در تعميرات و تغيير مدخل بنا از ميان رفته است كه بنا بر آن همزمان با پادشاهي غازان خان نخستين ايلخان مسلمان مغول و مروج اسلام در ميان مغولان بوده است.در داخل حريم وسيع امامزاده صالح صندوقي چوبين وجود دارد كه احتمالا به دوران اواخر صفوي يا افشار تعلق دارد و ضريح ممتاز نقره‌اي آن كه اضلاع شرقي و شمال شرقي و غربي آن داراي محفظه مشبك مزين به نقره و ضلع جنوبي آن مشبك چوبي است از وقفيات مرحوم آقاي ميرزا سعيدخان وزير امور خارجه اواخر قاجار است.

http://www.beytoote.com

يکشنبه ششم 9 1390 2:15

امامزاده داوود

 

امازاده داوود با پنج پشت به چهارمين امام شيعيان مي رسد.گفته مي شود كه وي و برخي ديگراز بستگانش در همراهي امام هشتم شيعيان به ايران آمده و كشته شدند.بقعه اين امام زاده در دوران صفويه ساخته شدو در دوران فتحعلي شاه توسعه يافته است.در دره‌هاي مجاور امام‌زاده داود در سمت مغرب و جنوب غربي در آبادي‌هاي رندان و سنگان بقعه‌هايي به نام امام‌زاده عمادالدين پدر امام‌زاده داود و امام‌زاده علاءالدين و امام‌زاده قاسم و امام‌زاده عقيل برادران امام‌زاده داود وجود دارد.آرامگاه امامزاده داوود واقع در غرب تهران و در انتهاي جاده كن مي‌باشد طول جاده در حدود ۲۵ كيلومتر است. اين جاده آسفالته بوده و در واقع مسير اصلي اين امامزاده به شمار مي‌رود. اما مسير ديگري براي رسيدن به اين امامزاده وجود دارد كه از درهٔ كنار رودخانه فرحزاد گذشته و بعد از طي حدود ۱۵ كيلومتر به امامزاده داوود مي‌رسد. اين مسير به صورت جاده خاكي و اندكي نامناسب است. به دليل وجود مناظر طبيعي و ديدني و همچنين وجود رودخانه‌اي كوچك در مسير؛ اين راه به صورت يكي از جذابيت‌هاي تفريحي شهر تهران در آمده و گردشگران زيادي از آن استفاده مي‌كنند. مسير فرحزاد به امامزاده داوود از محله فرحزاد (انتهاي اتوبان يادگار امام) شروع شده و پس از حدود ۴ ساعت پياده روي با شيب ملايم در ميان دره، به مسير كوهستاني تبديل شده و با طي حدود ۲ ساعت راه در اين شرايط در نهايت به امامزاده داوود منتهي مي‌شود.

http://www.beytoote.com/

يکشنبه ششم 9 1390 2:13
X