معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511354
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

كرج را دوباره ببينيد - آكاايران

 
نوشته شده توسط masoudi2

كرج را دوباره ببينيد    

كرج در يك قدمي پايتخت قرار دارد اما شايد كمتر كسي فكر كند كه اين شهر، به جز طبيعت زيبا و آب و هواي لطيفش جاذبه هاي ديگري هم براي گردشگران داشته باشد...

كرج را دوباره ببينيد

كرج با تمام مدرنيته و مدنيتي كه در آن رسوخ كرده، يكي از مناطق تاريخي حوالي تهران است كه گشت و گذار در آن مي تواند براي هر كسي جالب باشد.

كاروانسراي‌شاه‌عباسي
در بخش مركزي شهر كرج و در سمت جنوب شرقي ميدان توحيد، بناي تاريخي زيبايي ديده مي‌شود كه شباهت زيادي به آثار و خانه‌هاي تاريخي اصفهان دارد. اين بناي سنگي آجري كه حدود 3000مترمربع مساحت دارد، كاروانسرايي است متعلق به دوران صفويه و ساخته شده در زمان شاه سليمان صفوي (1045 تا 1073) فرزند ارشد شاه‌عباس دوم. اين كاروانسرا همان‌طور كه از نامش پيداست در اصل و در ابتدا به عنوان استراحتگاه كاروان‌ها و پيك‌ها و مركب‌هايشان بنا شده بود. اين بنا داراي 21حجره ايوان‌دار براي استراحت مسافران و 5بارانداز به منظور نگهداري بارها و كالاها و همچنين جايگزيني همراهان و نگهبانان كاروان‌ها بوده است. اين كاروانسراي پررونق در اوايل دوره قاجار به يك پايگاه نظامي‌ مبدل شد. در آن زمان هنوز هم به اين نوع پادگان‌ها قلعه مي‌گفتند.
اين بود كه كاروانسراي عباسي تبديل به قلعه نظامي‌ شد؛ چراكه در اين زمان كه كم‌كم اتومبيل جاي مركب‌ها را مي‌گرفت از نظر شاهان قجري وجود چنين كاروانسرايي، آن هم در حوالي تهران كه با سرعت بيشتري نسبت به شهرهاي ديگر متجدد مي‌شد، چندان ضروري به نظر نمي‌رسيد و بهتر بود كه متناسب با زمان خود تغيير كاربري دهد. شايد در ادامه همين مسير فكري بود كه در اواخر دوره قاجار كاروانسراي عباسي تبديل به مدرسه‌اي شد به نام مدرسه فلاحت كه يكي از مجموعه مدارس كشاورزي در آن زمان بود. اين بناي تاريخي سرانجام به اصل خود بازگشت و در فروردين سال 1356 با عنوان كاروانسراي شاه‌عباسي كرج در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.
تخت رستم علاوه بر اين‌كه هميشه مورد توجه باستان‌شناسان و علاقه‌مندان به آثار معماري باستاني بوده، چند سالي است كه نظر برخي فيلمسازان را نيز به خود جلب كرده و يكي از لوكيشن‌هاي مجموعه تلويزيوني مردان آنجلس هم بوده است

تخت رستم
تخت رستم نام يكي ديگر از آتشكده‌هاي عهد ساساني است كه دقيقا در جنوب غربي شهرستان شهريار در كنار روستاي قجر واقع شده است. تخت رستم در واقع نام كوهي است مخروطي شكل كه از سنگ‌هاي آتشفشاني درست شده و در دامنه و نوك قله آن آثار معماري‌اي به شكل تختگاه شناسايي شده است. به همين علت از ديرباز به آن تخت رستم گفته‌اند. مصالح به كار رفته در آن سنگ و ملات گچ سنتي است كه در دوره ساساني از اين نوع مصالح در ساخت بناهاي مهم استفاده مي‌كردند. حجره‌ها و حفره‌هايي كه در وسط محوطه اين بنا در سازه‌هايي از جنس سنگ و به شكل مدور تعبيه شده، در اصل جايي بوده براي روشن نگه داشتن آتش. وسعت اين جايگاه نشان مي‌دهد كه آتش بسيار بزرگي در آن روشن بوده و شايد علاوه بر ارزش ديني و آئيني، اين آتش بخشي از امنيت شبانگاهي اهالي را نيز تأمين مي‌كرده است.
در قسمت‌هاي پايين كوه يك سكو و يك بناي كوچك وجود دارد كه كمتر مورد تخريب و فرسايش قرار گرفته‌اند و بخوبي آثار معماري دوره ساساني را نشان مي‌دهند. تخت رستم علاوه بر اين‌كه هميشه مورد توجه باستان‌شناسان و علاقه‌مندان به آثار معماري باستاني بوده، چند سالي است كه نظر برخي فيلمسازان را نيز به خود جلب كرده و يكي از لوكيشن‌هاي مجموعه تلويزيوني مردان آنجلس هم بوده است.

غار يخ‌مراد
يخ‌مراد غاري است بسيار زيبا و ديدني در استان البرز. اين غار در جاده چالوس و حدود 60 كيلومتري تهران، نرسيده به منطقه گچسر قرار دارد. روستا‌هاي آزادبر و كهنه‌ده در نزديكي غار يخ‌مراد داراي طبيعتي زيبا و مردماني خونگرم هستند كه براي دسترسي به غار مي‌توانيد از آنها كمك و نشاني بگيريد. مسير غار عموما شيبدار و رو به پايين است كه در نهايت با رسيدن به اعماق كوه، با چشمه‌هاي يخ‌زده در كف زمين و استالاكتيت‌هاي اسفنجي غار مواجه مي‌شويد. استالاكتيت كه براي آن معادل فارسي چكنده را برگزيده‌اند در واقع ستوني از مواد معدني است كه به صورت قنديلي از سقف غار آويخته است. در زير چكنده ستونچه‌اي به‌وجود مي‌آيد كه چكيده ناميده مي‌شود.
اين دو به مرور زمان به هم مي‌رسند و ستون واحدي را تشكيل مي‌دهند كه يكي از زيباترين اشكال خلقت را ايجاد مي‌كنند. از ويژگي‌هاي ديگر اين غار كه در غارهاي طبيعي ايران كمتر ديده مي‌شود معماري مُطَبَق آن است؛ يعني در بخشي از غار 4 طبقه با اختلاف ارتفاع بيش از 30 متر ديده مي‌شود.
در گذشته مردم بومي‌ بر اين باور بوده‌اند كه يخ موجود در اعماق غار يخ مراد براي درمان ناباروري زنان خاصيت شفادهنده دارد. وجود كهنه‌هاي آويخته (دخيل) به دهانه اصلي و درون غار در گذشته كه باعث نامگذاري روستاي مجاور به كهنه ده شده گواه اين ادعاست
دليل اين‌كه اين غار را يخ‌مراد مي‌نامند آن است كه به اعتقاد مردمان بومي ‌آن منطقه، يخ‌هاي غار خاصيت درمان و شفادهي دارد. يكي از غارنوردان به نام مجيد كاشيان كه تهيه نقشه غار يخ‌مراد نيز از جمله كارهاي اوست، در توضيحاتي كه براي اين غار نوشته، آورده است: «در گذشته مردم بومي‌ بر اين باور بوده‌اند كه يخ موجود در اعماق غار براي درمان ناباروري زنان خاصيت شفادهنده دارد. وجود كهنه‌هاي آويخته (دخيل) به دهانه اصلي و درون غار در گذشته كه باعث نامگذاري روستاي مجاور به كهنه ده شده گواه اين ادعاست.»
با توجه به فسيل‌ها و شواهد موجود در اين غار برخي آن را مربوط به دوره دوم و برخي متعلق به دوره سوم زمين‌شناسي دانسته‌اند. به هر حال آنچه مهم است اين‌كه غار يخ‌مراد از جمله غارهاي بزرگ، پر پيچ و خم و در نوع خود بسيار نادر و با ارزش است كه بازديد از آن در فصل زمستان توصيه نمي‌شود؛ در غير اين صورت و بويژه در بهار و تابستان به دليل داشتن بادگيرها و هواكش‌هاي مخفي غار كه سبب ايجاد هواي سرد و يخبندان و در نتيجه مناظر زيباي حاصل از رسوبات و قنديل‌ها، مي‌شود، ديدن آن بسيار شگفت‌‌‌‌انگيز و لذت بخش خواهد بود.

كاخ سليمانيه
بناي كاخ سليمانيه با بيش از 200 سال قدمت مربوط به دوره قاجار است كه برخي آن را ساخته شده به دستور فتحعلي شاه به مناسبت تولد سي و چهارمين فرزندش به نام سليمان ميرزا مي‌دانند و در برخي منابع نيز گفته شده كه به دستور خود سليمان ميرزا بنا شده است. كاخ سليمانيه كه در منطقه‌اي خوش آب و هوا قرار دارد در اصل يكي از كاخ‌هاي ييلاقي قاجاري به شمار مي‌آمده و بايد گفت با داشتن تالارهاي آيينه كاري شده، سقف شيرواني و قرينه بودن سبك ساختاري آن يكي از نمونه‌هاي زيباي معماري دوره قاجار است. در اين كاخ 2 نقاشي ارزشمند و بي‌نظير وجود دارد كه نمونه‌هاي اصلي از تصاوير پادشاهان ايران در زمان قاجارند.
اگر نشاني اين كاخ را از كسي بپرسيد حتما به شما خواهد گفت كه در محوطه دانشكده كشاورزي كرج واقع شده است، اما اگر به پيشينه تاريخي كاخ رجوع كنيم در واقع بايد بگوييم كه دانشكده كشاورزي در محوطه كاخ بنا شده است؛ زيرا در اواخر دوره قاجار در جوار سليمانيه مدرسه‌اي بنا شد كه در آن علوم و فنون كشاورزي يا به قول خودشان فلاحت پيشگي تدريس مي‌كردند. اين مدرسه رفته‌رفته گسترده شد تا آنجا كه حالا به دانشكده كشاورزي تبديل شده است. كاخ سليمانيه اكنون پذيراي گردشگران بسياري است بويژه كه اخيرا مرمت شده و قرار است با امكانات‌بهتري در معرض ديد قرار گيرد.
منبع:تبيان
ويرايش و تلخيص:آكاايران


 

پنج شنبه دهم 9 1390 1:21

http://bank-maskan.irدرختان تاريخي كرج

درختان تاريخي قطور و سرسبز فراواني در شهرستان كرج به ويژه به صورت "تك درخت" در ارتفاعات وجود دارد كه نيازمند شناسايي است.
تاكنون هفت درخت تاريخي در كرج شامل درخت سرو كهن يك هزار و 300 ساله ابتداي بلوار رجايي شهر (گوهردشت)، درخت چنار 800 ساله در خط يك حصار، درخت چنار 800 ساله محوطه مسجد روستاي هلجرد در كمالشهر كرج، درخت چنار 800 ساله روستاي "نوجان" دهستان آدران،درخت هورست (سرو اورس) دو هزار ساله شهرستانك موسوم به "پير تودار"، درخت كهن موسوم به "آقادار" در روستاي ولايت رود دهستان نسا و درخت سروگونه 600 ساله موسوم به "آقادار" در روستاي كياسر شناسايي شده است.
اين درختان شناسايي شده داراي "كد اثر طبيعي" نيز هستند اما هنوز در فهرست آثار ملي قرار نگرفته اند.
اكنون پرونده اي براي درخت كهنسال دو هزار ساله روستاي شهرستانك براي ثبت در فهرست آثار طبيعي كشور تشكيل شده است.
براي ثبت در فهرست آثار طبيعي كشور، درختان تاريخي بايد همچنان سرسبز باشند به طور مثال درخت كهنسال خط يك حصار كرج به دليل 70 درصد خشكي، نمي تواند در اين فهرست ثبت شود هرچند حفاظت فيزيكي از آن صورت مي گيرد.
اكنون در شهرستان كرج، تنها يك درخت تاريخي چنار در محوطه امامزاده حسين روستاي گوراب در سال 1353 با شماره 968 همراه خود امامزاده در فهرست آثار تاريخي طبيعي كشور قرار گرفته است.

پنج شنبه دهم 9 1390 1:14

مسجد جامع

واقع در استان اصفهان و شهر اصفهان

مسجد جامع

نوع بنا : زيارتي

قدمت : سلجوقيان ( 429- 590ه ق)

( تاريخ ميلادي : 1038-1194 م )

قديميترين بناي تاريخي اصفهان را بايد مسجد جمعه يا مسجد جامع اصفهان تلقي كرد. سيماي فعلي مسجد عمدتاً مربوط به اقدامات دوره سلجوقي است اما تعميرات و الحاقات آن به دورانهاي بعد به خصوص عصر صفويان مربوط مي شود . اما در كاوش هاي باستان شناسي مراحل قبل از سلجوقي هم به دست آمده كه به دوران آل بويه و قرن سوم هجري باز مي گردد. در همين كاوش ها آثار قبل از اسلام نيز كشف شده است. مسجد داراي وروديهاي متعدد است كه هر يك فضاي مسجد را به بخشهايي از بافت پيرامون آن مربوط مي كند اين وروديها همه در يك زمان ساخته نشده اند و هر يك در مقطعي از تاريخ و در ارتباط با ساختمان درون و بيرون بنا به وجود آمده اند. گذرها و معابري كه در گرداگرد مسجد وجود دارند بيانگر ارتباط گسترده اي است كه مسجد با بافت قديم شهر دارد.مسجد جامع اصفهان با نقشه چهار ايواني بنا شده و از آنجا كه ابداعات هنري و معماري 15 قرن دوران اسلامي را در خود گرد آورده است يكي از بهترين آثاري به شمار مي رود كه در دنياي امروز شهرت دارد. با توجه به منابع و مآخذ مختلف اين نكته مشخص مي شود كه مسجد جامع در طول زمان به سبب آتش سوزي و جنگ هاي متعدد و نا آرامي هاي دوران هاي مختلف آسيب فراوان ديده و دوباره بازسازي و مرمت شده است. چهار ايوان اطراف ميدان مشخص كننده شيوه مسجد سازي ايرانيان است كه پس از احداث آن در ساير مساجد نيز رواج يافته است. اين ايوان ها كه به نامهاي صفه صاحب در جنوب صفه درويش در شمال صفه استاد در مغرب صفه شاگرد در مشرق ناميده مي شوند با تزئينات مقرنس سازي و كاربندي يكي از فنون بسيار جالب معماري ايران را بيان مي دارد. نماي داخلي صحن مسجد و كاشيكاري هاي آن مربوط به قرن نهم هجري است كه احتمالاً مناره ها نيز مربوط به همين زمان مي باشند . به طوركلي بناي كنوني مسجد جامع اصفهان شامل بخشهاي زير مي باشد: - شبستان مسجد : اين شبستان كه بر ستون هاي مدور استوار است كه با گچبريهاي بسيار زيبا تزئين شده است. اين قسمت مربوط به عصر ديلميان است. - گنبد و چهل ستونهاي اطراف آن كه در ايوان جنوبي مسجد واقع شده و در فاصله سالهاي 465 تا 485 هجري قمري بنا شده است. اين گنبد در زمان سلطنت ملكشاه سلجوقي و وزارت خواجه نظام الملك ساخته شده از نمونه هاي نادر ساختمان هاي عصر سلجوقي است. ايواني كه در جلوي اين گنبد آجري واقع شده در اوائل قرن ششم هجري بنا گرديده و سقف آن از مقرنس هاي درشت تركيب شده است. اين گنبد داراي زيباترين طرحهاي تزئيني ساخته شده از آجر و گچ ميباشد. گنبدي كه در بخش شمالي حياط مسجد واقع شده و قرينه گنبد خواجه نظام الملك است در سال 481 بنا گرديده است. احداث اين گنبد را به ابوالغنائم تاج الملك يكي ديگر از وزراي عصر سلجوقي نسبت مي دهند. - ايوان معروف به صفه صاحب كه در دوران سلجوقي ساخته شده و تزئينات آن مربوط به عصر قراقويونلو و صفوي است. در اين قسمت كتيبه هائي از دورانهاي مختلف از جمله صفويان به چشم مي خورد. - ايوان غربي معروف به صفه استاد كه در عصر سلجوقي بنا شده و در دوره صفويان با كاشيكاري تزئين شده است . در اين صفه علاوه بر خطوط ثلث و نستعليق كه به تاريخ 1112 هجري قمري و در زمان سلطنت شاه سلطان حسين كتابت شده عباراتي به خط بنائي بسيار زيبا و با امضاء محمد امين اصفهاني نوشته شده است. با مطالعه اين عبارات و دقت در خطوط بنائي اين ابيات بسيار زيبا مشخص مي گردد.چون نامه جرم ما به هم پيچيدند بردند و به ميزان عمل سنجيدندبيش از همه كس گناه ما بود ولي ما را به محبت علي بخشيدندرو به روي اين ايوان، صفه شاگرد قرار دارد كه در عصر سلجوقي بنا شده و در قرن هشتم و يازدهم هجري قمري در دوران حكومت ايلخانان و صفويه تزئيناتي به آن اضافه شده است. اين ايوان فاقد تزئينات كاشيكاري است و با مقرنس هاي آجري تزئين شده است. در اين ايوان سنگ مرمر يكپارچه نفيسي است كه در اطراف و بالاي آن لوحه ها و كتيبه هايي نوشته شده است. در منتهي اليه ضلع شرقي مسجد جمعه صفه عمر واقع شده كه كتيبه تاريخي هلال ايوان آن به سلطنت سلطان محمود آل مظفر اشاره مي كند. تاريخ اين كتيبه 768 هجري قمري است و خطاط آن عزيز التقي الحافظ مي باشد.در سقف اين صفه خطوط تزئيني و تاريخي به چشم مي خورد كه با خط بنائي عبارات مذهبي و سازنده بنا به نام مرتضي بن الحسن العباسي الزينبي نوشته شده است . علاوه بر آن در اين صفه نام استاد كاران ديگر همچون حسن كاروان كاشيكار و كوهيار الابرقوهي خطاط كتيبه محراب صفه به چشم مي خورد. - در شمال ايوان استاد شبستان كوچكي قرار دارد كه زيباترين محراب گچبري مسجد را در بر دارد . اين شبستان كه به مسجد الجايتو نيز معروف است داراي محرابي است كه به مثابه گوهري تابناك از هنر ايراني در جهان از شهرتي عظيم برخوردار است. بر اين محراب زيبا نام سلطان محمد خدابنده ايلخان مشهوري كه قبل از تشرف به دين اسلام لقب الجايتو را داشت و بعد از مسلمان شدن خود را خدا بنده ناميد و وزير دانشمند او محمد ساوي و سال ساختمان آن يعني 710 هجري قمري به چشم ميخورد. زيباترين منبر منبت كاري موجود در مسجد جمعه اصفهان نيز در اين مسجد قرار دارد كه سال ساخت آن ذكر نشده است. از مسجد اولجايتو به شبستان زمستاني بيت الشتاء مي رسيم كه به موجب كتيبه سر در آن در زمان تيموريان به دستور عماد بن المظفر ورزنه اي ساخته شده است. به همين علت به شبستان عماد نيز معروف است اين شبستان با شكوه داراي ستون هاي قطور كوتاه و اتاقهاي خيمه اي شكل است. در وسط هر چشمه طاق يك قطعه سنگ مرمر شفاف نصب شده كه نور شبستان را تأ مين ميكند. شبستان جنوب شرقي مسجد كه احتمالاً كتابخانه عظيم و مشهور خواجه نظام الملك را در بر داشته در بمباران شهر اصفهان تخريب گرديده كه مجدداً به شيوه اول بازسازي شده است. - اين اثر نفيس و با شكوه به علت در بر داشتن نمونه هاي گوناگون ادوار مختلف اسلامي از نظر فني و هنري اهميت بسياري داشته و از شهرت جهاني برخوردار است. اين شهرت و نفاست همه ساله گروه هاي بي شماري از علاقمندان و پژوهشگران را به خود جلب مي كند حاصل اين مطالعات، مقالات و رسالات و كتب متعددي است كه به وسيله معماران و مهندسين و باستان شناسان مشهور جهان و ايران به رشته تحرير در آمد كه اغلب آنها به زبان فارسي ترجمه شده اند. به طور كلي به همان اندازه كه ميدان نقش جهان و عمارات تاريخي اطراف آن ياد آورد معماري و هنر دوران صفوي است مسجد جمعه و محلات پيرامون آن افسانه زندگي در عهد سلجوقيان و روزگار پيش از آن را بيان مي دارد.
آدرس :اصفهان
سه شنبه هشتم 9 1390 12:1
X