معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511239
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

...دره‌اي است در ميان كوه نشابور و طوس، و چون از نشابور به طوس شوند، راه بر سر اين دره بود و آبي بس زلال در آن دره فرود آيد و در رود نشابور شود...

اگر مي‌خواهيد در يك سفر، هم آثار تاريخي ببينيد، هم از زيبايي‌هاي طبيعت لذت ببريد، هم با صنايع‌دستي منحصربه‌فرد ايراني آشنا شويد و هم دست پر از سفر برگرديد، ما هم مثل «عطار نيشابوري» در «تذكره‌الاوليا»، روستاي «خَروْ» نيشابور را به شما پيشنهاد مي‌كنيم.

روستايي تاريخي با محله‌هايي قديمي به نام‌هاي «خروعليا» و «خرو سفلي» كه جاذبه‌هاي طبيعي شامل آبشارهاي زيبا و باغات مفرحي دارد. در بافت تاريخي روستاي خرو، مي‌توانيد معماري صدسال پيش ايران را از نزديك ببينيد. ارتفاعات سرسبز خرو و آبشارهاي روستا هم گوشه‌اي از طبيعت ديدني كوهپاپه بينالود را به نمايش مي‌گذارند. فصل بهار، يكي از بهترين فصل‌ها براي رفتن به اين روستاي تاريخي است.

 

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/18.jpg

 

 
روستاي خرو
 
 
روستاي خرو
 
روستاي خرو
 
 

 

 
 

 

پله پله با خرو
روستاي پلكاني و زيباي خرو در نيشابور، به آلوهايش معروف است، آن قدر كه لقب پايتخت آلوي ايران را از آن خود كرده است. اين روستاي تاريخي با آبشارها و باغ هاي زيبايش، يكي از معروف ترين روستاهاي خراسان رضوي است.


احتياط از سيل
در فصل‌هاي بارندگي، هميشه مراقب سيلاب‌ها باشيد. در اين فصل‌ها حتي در آفتابي‌ترين آسمان‌ها هم ناگهان مي‌توان شاهد بارش باران سيل‌آسا بود، بنابراين از چادر زدن در كنار رودخانه خرو پرهيز كنيد. يادتان باشد كه حتما قبل از ورود به باغ‌ها از صاحبان‌شان اجازه بگيريد.

 

در دامنه تاريخ

مسير رسيدن به روستاي خرو بسيار ساده است. اين روستا بسيار شناخته‌شده است و مي‌توانيد با وسيله نقليه شخصي يا عمومي خود را به آنجا برسانيد
خودروي شخصي: از مشهد به نيشابور، 20 كيلومتر مانده به شهر، به ابتداي راه خرو مي‌رسيد كه در سمت چپ جاده قرار دارد. از حاشيه جاده تا روستا 6 كيلومتر راه است.

وسيله نقليه عمومي: براي رسيدن به اين روستا مي‌توانيد از سواري‌هايي استفاده كنيد كه در «پنجراه» نيشابور صف كشيده‌اند تا مسافران را به روستاي خرو برسانند. كرايه هر نفر تا خرو،  750 تومان است.ايستگاه ميني‌بوس‌هاي خرو هم در حاشيه «ميدان بار» نيشابور است. مي‌توانيد با 350 تومان، در عرض نيم ساعت، به خرو برسيد.

 

پلكاني در بهشت

روستاي خرو طبيعت زيبايي دارد و مي‌توانيد از ارتفاع، باغ‌هاي روستا را ببينيد.

در روستا: خرو، روستايي پلكاني است. دورنماي اين روستا و باغ‌هاي سرسبز آن از تپه‌هاي اطراف، قاب خوبي براي عكاسي است. 
آبشارها: خرو 2آبشار دارد؛ آبشار «رودميان» كه آب رودخانه رودميان را به رودخانه خرو و روستا مي‌رساند و آبشار «ششو» كه حاصل پيوند 6 رود كوچك به يكديگر است.
ييلاق: يك راه پيچ در پيچ كوهستاني، روستاي خرو را به ييلاقات جنوبي بينالود مثل «زِشك» و «دهبار» وصل مي‌كند. اگر اهل كوهنوردي‌هاي سبك و پياده‌روي هستيد، مي‌توانيد در يك برنامه چندساعته از مسير كوهستاني خرو با طبيعت ديدني بينالود از نزديك آشنا بشويد.

 

پايتخت ميوه ها

روستاي خرو نيشابور، پايتخت آلوي ايران است و مي‌توانيد اين سوغات ارزشمند را از آنجا تهيه كنيد.

در هر فصلي از سال مي‌توانيد از اهالي روستا، آلو بخريد. آلوي تازه البته محصول مهرماه است. امسال هر كيلو آلو در خرو، به قيمت 5هزار و 800 تومان به فروش مي‌رسيد.

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/11.jpg

rostaye kharv (4)
 
rostaye kharv

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/1.jpg

 

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/9.jpg

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/2.jpg

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/1.jpg

 

علاوه بر آلو، ريواس خرو هم معروف است. اگر در ارديبهشت‌ماه گذرتان به خرو افتاد، طعم ترش و شيرين ريواس‌ها را از دست ندهيد. هر كيلو ريواس تازه در روستاي خرو بين هزار تا 2 هزار تومان است.  اهالي خرو از ريواس، شربت هم مي‌گيرند كه آن هم علاقه‌مندان فراواني دارد.
قاليچه‌هاي دستباف و سبدهاي حصيري از ديگر سوغاتي‌هاي روستاي خرو هستند.


كوچه‌ باغ‌هاي خاطره

براي اقامت در محله‌هاي روستاي خرو مي‌توانيد روي خانه‌ها و خانه‌باغ‌هاي اجاره‌اي اهالي روستا حساب كنيد. اجاره يك شب خانه‌باغ‌ها، بين 20 تا 50 هزار تومان است. در فصول گرم‌تر سال هم مي‌توانيد در حاشيه باغات اطراف روستا چادر بزنيد. اگر هم دوست داريد، مي‌توانيد به نيشابور رفته و شب را در هتل‌هاي آنجا بگذرانيد.rostaye kharv (14)
 
rostaye kharv (18)
 
rostaye kharv (15)
 

تصاوير پاييزي روستاي خرو

http://www.tabas.me/images/phocagallery/kharv/thumbs/phoca_thumb_l_rostaye%20kharv%20(11).jpg

http://www.tabas.me/images/phocagallery/kharv/thumbs/phoca_thumb_l_rostaye%20kharv%20(8).jpg

http://www.tabas.me/images/phocagallery/kharv/thumbs/phoca_thumb_l_rostaye%20kharv%20(13).jpg

http://www.tabas.me/images/phocagallery/kharv/thumbs/phoca_thumb_l_rostaye%20kharv%20(10).jpg

rostaye kharv (17)

 

يکشنبه سوم 2 1391 1:51

درياچه بزنگان

واقع در استان خراسان رضوي و شهر مشهد

درياچه بزنگان

نوع بنا : طبيعي

قدمت : پيش از ميلاد

 

وسعت آن 80 هكتار و تا 12 متر عمق دارد. درياچه بزنگان در جنوب رشته كوههاي هزار مسجد واقع شده و محل پرورش انواع ماهي از جمله قزل آلا است. آب درياچه از چشمه هاي متعدد و بارندگي هاي ساليانه تامين مي شود. در اطراف درياچه فضاهاي طبيعي بسيار زيبا مناسبي جهت اتراق ماهيگيران و مسافران وجود دارد.
آدرس :130 كيلومتري جاده مشهد - سرخس - روستاي بزنگان
چهارشنبه نهم 9 1390 19:8

گنبد سبز

واقع در استان خراسان رضوي و شهر مشهد

گنبد سبز

نوع بنا : زيارتي

قدمت : حدود 417 سال

( تاريخ ميلادي : 1722-1501 )

اين آرامگاه در خيابان آخوند خراساني (خاكي ) واقع شده ،‌و به جهت رنگ فيروزه اي آن به «گنبد سبز» معروف گرديده است . اين بنا مدفن « شيخ محمد مومن » عارف استر آبادي است كه به سال 904 ه. ق وفات يافته است . بعضي او را صاحب كتاب « تحفته حكيم مومن » در طب قديم مي دانند ، ‌كه درست نيست . او نيز از شيوخ صفوي «ذهبيه » شيعه مذهب بوده است. اين ساختمان به سال 1011ه. ق به دستور «شاه عباس » ساخته شد و مدتي خانقاه گروهي از صفويه بود . بقعه گنبد سبز در اواسط خيابان آخوند خراساني مشهد در ميداني به همين نام واقع شده است به گواهي اسناد تاريخي و سفرنامه هاي موجود بيش از احداث خيابانها و معابر جديد شهر بقعه در ميان باغي وسيع كه ارگ و دارالمحكمه در ضلع غربي آن و قبرستان مير هوا در قسمت شرقي آن بوده قرار داشته است. گويا علي رغم پافشاري علماء و روحانيون در خصوص حفاظت از بنا به خاطر شخصيت مدفون و احترام به آن در سال 1316 دستور تخريب بقعه از سوي استاندا روقت صادر شد كه با شروع جزئيات سياسي شهريور 1320 ناكام ماند پس از مدتي نيز مقارن با گسترش و توسعه مشهد اطراف آن بصورت ميدان طراحي گرديد. اين بنا بقولي مدفن محمد مومن عارف حكيم قرن نهم هجري است. درستي مشخص نيست كه سه شخصيت خراساني كه در متون با نام محمد مومن شناسايي شده‌اند كداميك در اين بنا مدفونند باستناد قراين تاريخي بقعه در سال 1011 هجري ساخته شده و كتبيه‌اي كه به قلم زيبايي ثلث از زمان شاه عباس دوم بر جاي مانده نشان مي‌دهد احتمالا بنا به سال 1091 ه.ق مرمت شده است گنبد سبز ازداخل ساختاري چهار ضلعي و در نماي بيروني بدليل وجود طاقنماهاي دو اشكوبه زواياي آن شكل هشت گوشه است كه با اجياد فيلپوشها در فضاي داخلي نقشه چهار ضلهي بنا تبديل به عنصر معماري مدور گرديده و گنبد فيروزه‌اي رنگ زيبائي برفراز آن قرار گرفته است. پايه‌هاي اطراف طاقها تاپيشاني بنا و بخش فوقاني ازاره‌هاي پيرامون نماي خارجي آن مزين به كاشيهاي معرق و متنوعي است كه علاوه بر زيبائي بيانگر شيوه تزئيني دروه صفويه است نتايج كاوشهاي باستانشناسي در داخل گنبد سبز نشان مي‌دهد كه بنا بر فرازب دو سردابه كوچك و بزرگ تدفيني مجاور همديگر كه داراي بقاياي انساني بوده‌اند ساخته شده است همچنين داخل اين سردابه‌ها قطعات پراكنده سفال لعابدار برنگهاي سبز، آبي، سفيد آبي، فيروزه‌اي و قهوه‌اي جمع‌آوري گرديد.
آدرس :خيابان آخوند خراساني
چهارشنبه نهم 9 1390 19:6

آرامگاه نادر شاه افشار

واقع در استان خراسان رضوي و شهر مشهد

آرامگاه نادر شاه افشار

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 136 سال

( تاريخ ميلادي : 1795-1736 )

در چهار راه شهدا مشهد، ميان باغ مصفايي آرامگاه نادر بنا شده است. اين ساختمان توسط انجمن آثار ملي درسال 1338 هجري شمسي ساخته شد. مجسمه نادر در حالي كه سوار بر اسبي است و تبرزيني در دست دارد، بر فراز آرامگاه نصب شده است. اين مجسمه توسط موسسه مجسمه‌سازي (Bruni) در ايتاليا ساخته شده است. در داخل آرامگاه، موزه‌اي وجود دارد كه اسلحه، كلاه‌خود، زره و لوازم رزمي زمان نادر كه شامل تعداد 130 نوع اسلحه آن زمان است نگهداري مي‌شود.
آدرس :چهار راه شهدا
چهارشنبه نهم 9 1390 19:4

مصلي مشهد

واقع در استان خراسان رضوي و شهر مشهد

مصلي مشهد

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 350 سال

( تاريخ ميلادي : 1722-1501 )

بناي مصلي در فاصله يك كيلومتري ضلع شرقي ميدان پنجراه پائين خيابان معروف به نواب صفوي در كنار بلوار مصلي واقع است ظاهرا در گذشته اين بنا از نظر موقعيت در مكان قرار داشته كه نظر هر مسافر يا زائر تازه وارد در عزيمت به مشهد مقدس را از بيرون حصار شهر به سوي دروازه پائين خيابان بخود جلب مي‌نموده است. مصلي از نظر نقشه وطرح كلي ساختمان شامل ايواني مرتفع و دو ايوانچه منتهي به فضاهاي چهار ضلعي در طرفين بصورت قرينه است كه ايوان آن رو به قبله و بر فراز فضاهاي مربع يا رواق گنبدهايي كم خيز بنا شده است. تنها محراب بنا در ديوار انتهايي ايوان رو به قبله ايجاد شده و علاوه بر دارابودن تزئينات متنوع نام معمار حاجي شجاع‌بناي اصفهان در كتيبه پيشاني آن نقش شده است در بخش انتهايي تزئينات لبه طاق ايوان ودر دو سوي آن اشعاري به فارسي با قلم شيواي نستعليق به رنگ زرد بر زمينه آبي نگارش يافته كه ماده تاريخ ايجاد بنا در ابيات آن نهفته است. به استناد اين كتيبه بناي مصلي در زمان شاه سليمان از سلاطين صفويه در سنه 1087 ه. ق بنيان گرديده است.
آدرس :1 كيلومتري ضلع شرقي ميدان پنجراه پائين خيابان ( نواب صفوي )
چهارشنبه نهم 9 1390 19:3

سقاخانه ( حوض اسماعيل طلا )

واقع در استان خراسان رضوي و شهر مشهد

سقاخانه ( حوض اسماعيل طلا )

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 300 سال

( تاريخ ميلادي : 1795-1736 )

در وسط صحن انقلاب ،‌سقاخانه ايست با كتيبه طلا از دوران سلطنت نادر شاه افشار . به همين سبب آن را سقاخانه نادري نيز مي گويند . سنگاب مرمر مسدس آن را به دستور نادرشاه از شهر هرات افغانستان آورده اند . آجرهاي طلائي كه با آنها كتيبه سقاخانه نوشته شده است ،‌ساخته اسماعيل نامي است كه سقاخانه اكنون به نام اين هنرمند گمنام شهرت يافته است . اين سقاخانه درسال 1347ه. ق تجديد بنا شده است .
آدرس :حرم مطهر امام رضا - صحن انقلاب
چهارشنبه نهم 9 1390 18:55

آرامگاه شيخ حر عاملي

واقع در استان خراسان رضوي و شهر مشهد

آرامگاه شيخ حر عاملي

نوع بنا : زيارتي

قدمت : حدود 650 سال

( تاريخ ميلادي : 1722-1501 )

شيخ حر عاملي از نوادگان حر بن يزيد رياحي است كه به سال 1033ه.ق در جبل عامل لبنان متولد و پس از آمدن به ايران مدتي در اصفهان مقيم شد و مورد احترام سلاطين صفوي قرار گرفت ،‌ سپس به مشهد آمد و 26سال در اين شهر شيخ الاسلام و مدرس و مفتي بود .او در 1104ه.ق فوت كرد و جسد وي را در سرداب يكي از صفه هاي شمال شرقي ، نزديك مدرسه ميرزا جعفر دفن كردند .وي يكي از دانشمندان معروف شيعي است كه كتاب معروف «وسائل الشيعه » از او مي باشد . مقبره وي در صحن انقلاب واقع است
آدرس :صحن انقلاب حرم امام رضا
چهارشنبه نهم 9 1390 18:54

مصلي طرق

واقع در استان خراسان رضوي و شهر مشهد

مصلي طرق

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 600 سال

( تاريخ ميلادي : 1506-1370 )

بناي مصلي در بخش تبادكان شهرستان مشهد در 12 كيلومتري جنوب خاوري اين شهر قرار دارد مصلي نمازخانه اي در هواي آزاد براي اجتماع خاص و عام در قطعه‌اي زمين محصور يا غير محصور بود كه گاهي بدليل افزايش يا نقصان وسعت سكنه متروك مي‌گرديد و در آن نمازهاي اعياد مسلمانان و نماز باران برگزار مي‌شده است. اين بنا احتمالاً از روي نقشه مصلي پائين خيابان ساخته شده و علاوه مسجد حسن خان اعتماد السلطنه و خانيكوف سياح روي بناي آن را متعلق 827 ه. ق ذكر نموده‌اند به رغم تاريخ ذكر شده بنا فاقد هرگونه كتيبه اي است كه معرف تاريخ بينان آن باشد تنها نگاشته‌اي كه تنها بخش كوچكي از آن باقي مانده عمارت بانضمام اخير الاغر افتخار الفقرا، و قدو العلما السا... مصلي طرق تركيبي كه چهار ضلعي متناسب و هماهنگ است كه بر فراز آن گنبد قربار گرفته و در جلو آن ايوان است مرتفع و در انتهاي بخش ايوان صورت محرابي جلب نظر مي‌نمايد. گنبد از نظر معماري با استحكام بر روي پايه‌ها هشت ضلعي تكيه نموده است.
آدرس :بخش تبادكان - 12 كيلومتري جنوب خاوري
چهارشنبه نهم 9 1390 18:52

مسجد گوهرشاد

واقع در استان خراسان رضوي و شهر مشهد

مسجد گوهرشاد

نوع بنا : زيارتي

قدمت : حدود 600 سال

( تاريخ ميلادي : 1506-1370 )

مسجدي به مساحت كل 9410 متر مربع و داراي يك صحن و چهار ايوان و هفت شبستان بزرگ كه در دو طرف ايوان مقصوره دو مناره زيبا هر يك به بلندي 40 متر قرار دارد . در حاشيه دهنه اين ايوان كتيبه اي به خط بايسنغر ميرزاي تيموري كه از خوشنويسان مشهور زمان خود بوده است قرار دارد. اين مسجد داراي كتابخانه اي عمومي با 34650 جلد كتاب و موزه نيز مي باشد . اين بنا از ضلع شمالي به دارالسياده و از سمت جنوب به دارالحفاظ و از غرب به صحن امام و جهت شرق به سمت شيخ بهايي محدود است.
آدرس :مجاورت حرم مطهر امام رضا
چهارشنبه نهم 9 1390 18:50

آرامگاه فردوسي

واقع در استان خراسان رضوي و شهر مشهد

آرامگاه فردوسي

نوع بنا : تاريخي

قدمت : حدود 86 سال

( تاريخ ميلادي : 1921 )

آرامگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي توسي در ميان باغي مصفا به فاصله 20 كيلومتري شمال شهر مشهد واقع شده است. علاوه بر وجود خبري به چندان موثق از ايجاد نخستين بنا بر مدفن حكيم توسط ارسلان جاذب سپهدار توس ظاهرا نظامي عروضي در سنه 510 ه.ق گور وي را در توس زيارت كرده است اما جستجوي قطعي براي يافتن محل دقيق آرامگاه به امر آصف الدوله در دوره قاجار آغاز گرديد و پس از آن بنايي آجري بر فراز مقبره وي در مجاورت دروازه رزان ساخته شد كه بعدها بروي به ويراني نهاد. در سال 1313 شمسي همزمان با برگزاري جشن هزار فردوسي اولين بنا با طرح جديد افتتاح گرديد كه به علت عدم رعايت اصول فني نشست كرد و بعد از آن ساختمان فعلي كه الهام گرفته است شيوه معماري هخامنشي به ويژه آرامگاه كوروش بود در سال 1342 آغاز و در سال 1346 ه.ق خاتمه يافت.نماي بيروني بنا شامل عناصر تزئيني هخامنشي به خصوص ستونها و سرستونها است و اشعاري كه بر اضلاع چهارگانه بنا نگاشته شده از حكيم فردوسي و معرف انديشه و شخصيت وي مي‌باشد. بخش فوقاني بنا بصورت مجوف و توخالي ساخته شده و فضاي داخلي آن نيز علاوه بر الهام گرفتن از معماري دوره اشكاني شامل 20 ستون مرمري در پائين و 8 ستون در بخش فوقاني است. در بخشهايي از آرامگاه نيز ديوارنگاره‌هايي از فريدون صديقي نصب گرديده كه نمايش صحنه هايي از روايات شاهنامه است.
آدرس :20 كيلو متري شمال شهر مشهد
چهارشنبه نهم 9 1390 18:49
X