شهر و بندر زيباي چابهار در جنوب شرق كشور و در حاشيه ي درياي عمان داراي بهترين كرانه اقيانوسي و معتدل ترين و بهترين آب و هوا در سواحل جنوب كشور است. اين بندر تنها بندر اقيانوسي كشور (اقيانوس هند) است و همين امر سواحل صخره اي بوجود آورده است كه امواج پس از برخورد با آنها گاه تا پنج متر اوج مي گيرند و در اين سواحل است كه انواع خرچنگها و لاك پشتها را مي توان مشاهده كرد كه همبازي موج و اقيانوسند.
گِل افشانها، سواحل صخرهاي و زيبا، مساجد زيباي محلي، بافت سنتي و زندگي ديدني بلوچها با كپرهاي خود،جنگل هاي حرا، تالاب ليپار،تمساح منحصر به فرد پوزه كوتاه، درخت انجير معابد و آثار فراوان تاريخي به نظر آنوبانيني از جمله جاذبه هاي توريستي اين بندر زيبا هستند.


گل افشان هاي چابهار

با توجه به محسوس نبودن فصول پاييز و زمستان و باقي ماندن سبزي درختان در اين منطقه، فصول چهارگانه به فصل بهار شبيه و منطقه به چهاربهار معروف گرديده و نام چهاربهار رفتهرفته به صورت چابهار تغيير شكل پيدا كرده است. اين بندر از لحاظ عرض جغرافيايي هم عرض بندر ميامي آمريكا و داراي شرايط آب و هوايي كاملا مشابه بندر ميامي است. متوسط دما 23 درجه و ميانگين آن بين 34 و 10.5 درجه متغير است.
چابهار جنوبي ترين شهر استان سيستان و بلوچستان است كه در فاصله 761 كيلومتري زاهدان قرار دارد. اين شهر در زمانهاي قديم "بندر تيس" نام داشته و يكي از مراكز مهم تجاري كرانه هاي درياي عمان به شمار ميآمده است. آثار باقي مانده ي بندر تيس، در حال حاضر در 9 كيلومتري چابهار امروزي بر جاي است.
اقتصاد شهرستان چابهار بر كشاورزي، ماهيگيري، دامداري و صنايع دستي استوار شده است. در اين منطقه، هم اكنون به دليل دسترسي به آبهاي جنوبي ايران و موقعيت خاص منطقه، بازرگاني مهمترين فعاليت اقتصادي رايج شده است. مركبات، زيتون، موز، انبه، خرما، نيشكر، صنايع دستي، ماهي و كالاي خارجي از صادرات اين منطقه به شمار مي رود. چابهار مهم ترين بندر بازرگاني كرانه بلوچستان محسوب مي شود و به واسطه مركزيت داشتن و نظر به اينكه چابهار يك منطقه آزاد تجاري و صنعتي است؛ محل ورود اجناس خارجي از نقاط مختلف است. امام زاده غلام رسولي، مقبره شيخ شميل، روستاي تيس به همراه سواحل زيبا، مهمترين ديدني هاي شهرستان چابهار را تشكيل مي دهند.


ساحل چابهار

يكي از مشكلاتي كه در بازديد از نقاط ديدني اين شهرستان براي گردشگران وجود دارد؛ دور بودن نقاط ديدني از يكديگر است. كوه گِل افشان در فاصله حدود 100 كيلومتري غرب؛ جنگل هاي حرا در شرقي ترين نقطه شهرستان در خليج گواتر و رودخانه سرباز (با تمساح مشهور پوزه كوتاهش) در شمال شهرستان و فاصله اي نسبتا دور قرار دارد. به همين دليل ممكن است گردشگران در مدتي كوتاه موفق به ديدن همه آنها نشوند. ولي آنوبانيني پيشنهاد مي كند، در صورتي كه امكان ديدن همه آثار را نداريد بهتر است حتما دست كم به سراغ كوه گِل افشان برويد.

منابع:
anobanini
issta (dot) ir