معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511245
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

امامزاده حمزه علي

واقع در استان چهارمحال و بختياري و شهر بروجن

امامزاده حمزه علي

نوع بنا : زيارتي

اين امام زاده در روستا _ شهر بلداجي در35 ‏كيلومتري بروجن در بالاي تپه اي مرتفع قرار گرفته و در اطراف آن دشتي وسيع دامن گسترده ‏است. به مناسبت موقعيت طبيعي و آب و هوا و ديگر جاذبه هاي پيرامون آن همه ساله هزاران نفر از داخل و خارج استان به اين محل مي آ يند و با برپايي چادر چند روزي را در آن جا بيتوته مي كنند. در سال هاي اخير زائر سراي مناسبي در محوطه امام زاده احداث شده ‏است. بنابر گزارش هاي موجود در حال حاضر بدون وجود تسهيلات و تأسيسات كافي سالانه حدود سي هزار نفر به قصد زيارت و سياحت به اين محل مي آ يند و با برپا كردن چادر چند روزي در اين محل اقامت مي كنند و از امكانات طبيعي آن بهره مند مي شوند. اداره اوقاف استان چهار محال و بختياري طرح احداث يك شهرك با كليه امكانات لازم را در دشتي كه در دامنه اين امام زاده واقع است، در دست اجرا دارد. عمليات ساختماني يكي از واحدهاي زائر سراي آن تمام شده است. درخت كاري و محوطه سازي در آن انجام گرفته و به وسايل بازي و تفريح كودكان نيز مجهز شده است. ‏برحسب آمار اداره كل حج و اوقاف و امور خيريه استان، سالانه حدود يك ميليون نفر براي زيارت اماكن مقدسه راهي اين نقاط مي شوند. اداره اوقاف استان همه ساله از محل درآمد اين امام زاده ها و موقو فات، طرح هايي را به منظور توسعه و تامين اين قبيل تأسيسات تهيه و اجرا مي كند.
آدرس :در35 ‏كيلومتري بروجن در بالاي تپه اي مرتفع
شنبه دوازدهم 9 1390 15:58

امامزاده نور

واقع در استان گلستان و شهر گرگان

امامزاده نور

نوع بنا : زيارتي

قدمت : حدود 600 سال پيش سال

 

امام زاده اسحاق بن موسي بن جعفر يكي از مفاخر معنوي وروحاني شهرگرگان، د‏ر محله سرچشمه اين شهر واقع شده و بناي آن قدمتي600 ساله دارد. اسحاق بن موسي بن جعفر برادر تني حضرت امام رضا (ع) است. اكثركساني كه به زيارت اين امام زاده مي آيند دانشجويان، محصلين و افراد زير 30 ‏سال هستند. يكي از نكات جالب و ديد ني د‏ر خصوص اين امام زاده، آن است كه هنگام تحويل سال نو بيش از2000 ‏نفر در امام زاده نور گرگان تجمع مي كنند و پس از پايان مراسم تحويل سال به همه آنها كارت هاي تبريك،نقل و سكه اهداء مي شود.
آدرس :گرگان - محله سرچشمه
شنبه دوازدهم 9 1390 15:42

امامزاده روشن

واقع در استان گلستان و شهر گرگان

امامزاده روشن

نوع بنا : زيارتي

قدمت : قرن نهم ه ق

 

اين آرامگاه در روشن آباد گرگان در وسط باغ و قبرستان واقع شده است. ساختمان اصلي اين بنا به قرن نهم هجري قمري تعلق دارد. دو لنگه در نفيس آن تاريخ سال 865 ‏هجري قمري را دارد. اين بنا در نتيجه تعميرات دوره هاي بعد به صورت جديدي درآمده است. صندوق روي مرقد داراي تاريخ 879‏ه. ق است ونام سازنده آن ، استاد حاجي عبدالله كه به خط رقاع بر روي آن حك شده است. اين بنا تحت شماره 358 ‏به ثبت تاريخي رسيده است.
آدرس :آرامگاه در روشن أباد گرگان
شنبه دوازدهم 9 1390 15:34

بقعه مير شمس الدين

واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

بقعه مير شمس الدين

نوع بنا : زيارتي

قدمت : كياييان

اين بقعه در قسمت شمال غربي ميدان شهدا در محله اردو بازار لاهيجان واقع شده و از بناهاي دوره كياييان است. اين بنا شامل مجموعه بقعه مدخل شرقي و حسينيه است. بناي بقعه داراي اتاق مياني آرامگاه با سقف گنبدي است كه در اطراف آن اتاق ها و ايوان قرار دارد. طول و عرض بقعه 5/15 در 5/15 متر است و در سمت شرق بقعه ايواني با چهار فيلپاي قطور ديده مي شود. كاشي كاري ازاره ايوان و اتاق حرم مربوط به عصر قاجار است. پنجره هاي مشبك رنگارنگ و گوشواره هاي گچ بري شده و كتيبه هاي نستعليق گنبد از ديگر تزئينات بنا هستند. اشعار گنبد در سال 1274 ه ق نوشته شده و از شاعري به نام گلشن است. صندوق چوبي بقعه داراي كتيبه اي به خط نسخ و نوشته محمد بن داوود كيا و واقف آن زني به نام تيتي سلطان بود. تاريخ صندوق 1017 و 1018 هجري است.
آدرس :شمال غربي ميدان شهدا در محله اردو بازار لاهيجان
شنبه دوازدهم 9 1390 2:8

بقعه شيخ زاهد گيلاني

واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

بقعه شيخ زاهد گيلاني

نوع بنا : زيارتي

اين بقعه در قريه شيخانور يا شيخانه بر در 3 كيلومتري شرق لاهيجان در دامنه كوه و در ميان مزارع سرسبز چاي واقع شده است. و مدفن شيخ زاهد تاج الدين ابراهيم گيلاني از معاريف و دراويش بزرگ از اساتيد شيخ صفي الدين اردبيلي است. شيخ زاهد در سال 711 ه ق فوت نمود، بعد ها به سال 92 ه ق سلطان حيدر صفوي به سبب خوابي كه ديده بود با معماران و نجاراني كه از شهر شيروان با كشتي به گيلان منتقل شده بودند اين بنا را ساخت و جسد شيخ را به آنجا منتقل كرد. بناي بقعه با دو اتاق مربع و مستطيل شكل در كنار هم قرار گرفته اند در كنار اتاق ها در سمت شمال ايوان طويلي با 7 فيلپا در شرق حرم ايواني با 6 فيلپا در حاشيه و قسمت جنوبي همين اتاق نيز ايوان ديگري با 6 فيلپا ديده مي شود. ازاره ديواره ايوانها تا ارتفاع 115 سانتي متر با كاشي كاري هفت رنگ عصر قاجار تزئين شده است. طاقچه هايي كه با طاق جناقي در قسمتهاي مختلف ايوان به چشم مي خورد. بر روي صندوق پوشاننده قبر تاريخ 822 ه ق و نام سيد رضي بن مهدي باشكجاني ديده مي شود. دو قبر در اين اتاق و دو قبر ديگر در اتاق دوم جاي گرفته كه آنها را به غلام شيخ و نيز يكي از فرزندان تيمور نسبت مي دهند. كف اتاق حرم كاشي كاري است. ازاره ديوار اتاق آرامگاه تا ارتفاع 143 سانتي متر با كاشي هايي كه با ابعاد 12 سانتي متر منقوش به نقش گل و بوته زرد و آبي تزئين شده است. از زيباترين قسمت بنا بايد به گنبد حرمي و هشت ترك اشاره كرد. كه شيب تند آن بدليل عبور سريع آب باران تهيه شده و سطح حره را با كاشي كاري زرد و آبي، سفيد وسياه با نقوش هندسي و گلدار پوشاننده اند. اطراف گنبد و ديگر نقاط بنا را با سفال پوشش داده اند.
آدرس :3 كيلومتري شرق لاهيجان در دامنه كوه
شنبه دوازدهم 9 1390 2:6

گنبد پير محله

واقع در استان گيلان و شهر رشت

گنبد پير محله

نوع بنا : زيارتي

قدمت : قاجار

اين بقعه در 4 كيلومتري جنوب غربي شهرستان كلاچاي واقع است و دوره ساخت آن به زمان كياييان و حكومت صفويه تعلق دارد و در دوره قاجاريه و معاصر مرمت شدهاست بقعه امير بنده داراي اتاق مياني و ايوان هاي جانبي است و ستون هاي چوبي ساده و لاچ لنگري در حاشيه ايوان به كار رفته است . پلان بنا مستطيل شكل و بام آن سفالينه است . دامنه بام و سر ستون ها چكش برگردان هاي ظريف دارد . اضلاع آن 12 * 17 متر طول دارند .
آدرس :4 كيلومتري جنوب غربي شهرستان كلاچاي
شنبه دوازدهم 9 1390 1:35

داناي علي

واقع در استان گيلان و شهر رشت

داناي علي

نوع بنا : زيارتي

بقعه داناي علي در محله چمار سراي رشت و در وسط خيابان بيستون واقع است. به نقل از پيران قوم، اين بقعه از آن پيري دانا و مومني پرهيزگار است كه به مقام طي الارض رسيده و نماز هاي روزانه خود را در مكه معظمه مي خواند. ساختمان بقعه كوچك از آجر و آهن است و با سنگ مرمر كاشي هاي مكتوب و منقوش تزئين شده است. گنبد كاشي كاري شده بقعه با طرح كلاه درويشي به تقليد از گنبد شيخانه ور لاهيجان ساخته شده است.
آدرس :محله چمار سراي رشت و در وسط خيابان بيستون
شنبه دوازدهم 9 1390 1:34

بقعه امير بنده

واقع در استان گيلان و شهر رشت

بقعه امير بنده

نوع بنا : زيارتي

قدمت : كياييان و صفويه

اين بقعه در 4 كيلومتري جنوب غربي شهرستان كلاچاي واقع است و دوره ساخت آن به زمان كياييان و حكومت صفويه تعلق دارد و در دوره قاجاريه و معاصر مرمت شده است. بقعه امير بنده داراي اتاق مياني و ايوان هاي جانبي است و ستون هاي چوبي ساده و لاچ لنگري در حاشيه ايوان به كار رفته است. پلان بنا مستطيل شكل و بام آن سفالينه است. دامنه بام و سر ستون ها چكش برگردان هاي ظريف دارد. اضلاع آن 17 در 17 متر طول دارد
آدرس :4 كيلومتري جنوب غربي شهرستان كلاچاي
شنبه دوازدهم 9 1390 1:32

بقعه پير مراد

واقع در استان مركزي و شهر اراك

 بقعه پير مراد

نوع بنا : زيارتي

قدمت : قرن هفتم و هشتم هجري

اين بنا د‏ر روستاي مراد آباد در 14 كيلومتري جنوب شرقي اراك قرار دارد ‏. طرح بيروني بنا به شكل كثيرالاضاع منتظم است كه بر هر ضلع آن طاقنمايي و بر فراز آن ها گنبدي از نوع د‏وپوش وجود د‏ارد. زمينه طاقنماها با خط بنايي به شيوه گره چيني با آجر تزئين شده است. ساختمان اصلي بقعه به قرن هفتم و هشتم هجري مربوط است.
آدرس :روستاي مراد آباد در 14 كيلومتري جنوب شرقي اراك
جمعه یازدهم 9 1390 19:53

امامزاده شاهزاده محمد و يوسف

واقع در استان مركزي و شهر اراك

امامزاده شاهزاده محمد و يوسف

نوع بنا : زيارتي

قدمت : قرن پنجم

اين آرامگاه در روستاي شاهسواران اراك واقع شده است. در اين محل ،دو بنا در نزديكي يكد يگر وجود دارد كه يكي مدفن شاهزاده محمد وديگري، مدفن شاهزاده يوسف است. بقعه شاهزاده محمد، ازآ ثار قرن پنجم به نظر ميرسد كه از داخل و خارج به شكل برجي از تخته سنگ و گچ است كه بعدأ از خارج روي آن را آجرپوش كرده اند. اين بنا د‏اراي يك ورود‏ي د‏رگاه تنگ وكوتاه و يك دريچه نورگير است. ‏مقبره يوسف بن موسي نيز از لحاظ سبك بنا، ابعاد، مرقد و حتي لوحه سنگي روي آن، با بناي شاهزاده محمد متشابه است، جز اين كه فاقد گنبد شلجمي است و با همان گنبد عرقچني باستاني پوشيده است و ضريح ، رواق و الحاقات ديگري هم ندارد.
آدرس :روستاي شاهسواران اراك
جمعه یازدهم 9 1390 19:51
X