معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511257
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

مسجد سلطاني

واقع در استان لرستان و شهر بروجرد

مسجد سلطاني

نوع بنا : زيارتي

قدمت : قاجاريه

( تاريخ ميلادي : 1796-1921 م )

ازجمله آثار ارزنده معماري دوره اسلامي در لرستان مسجد امام (سلطاني سابق)است.صحن اين بنابه طول وعرض47×61متر كه در وسط آن حوض بزرگي قرار دارد يكي از ارزشمند ترين وممتازترين بناهاي بروجرد به شمار ميرود . مسجد داراي سه درگاه مي باشدكه درگاه شمالي آن به طرف خيابان جعفري باز مي شودو داراي طاق و مقرنسهاي بسيار زيبا ست كه با كاشي خشت هفت رنگ به سبك دوره قاجاري مزين ودر وسط نيز گچ كاري شده در ميان آن نيز نام فتحعليشاه قاجار(1212ه.ق –1250ه.ق)نقش بسته است.طرح ونقشه اين بنا عينا از طرح و نقشه مسجد امام تهران نمونه برداري شده است .راه ورودي غربي به سمت بازار دواتگران باز مي شود وبه خيابان صفا راه دارد شبستان جنوبي زير گنبد اصلي قرار دارد بلنداي طاق آن5/17متراست كه حاشيه آن با كاشيهاي سياه و قهوه اي تزيين يافته ومحراب اين شبستان گچبري شده است . ايوان شمالي مسجد17متر بلندي دارد و حاشيه آن با كاشي معرق تزيين شده كه در نوع خود از كاشيهاي بي نظير قاجاريه به شمرده مي شود.مسجد امام يكي از حوزه هاي علمي قديمي به شمار مي آيدكه داراي ارسي هاي مشبك و زيبايي است كه 16 حجره براي سكونت طلاب در نظر گرفته شده است.اين بنا در زمان فتحعليشاه قاجار ساخته شده است.
آدرس :بروجرد - خيابان جعفري
جمعه یازدهم 9 1390 15:19

مقبره شهنشاه

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

مقبره شهنشاه

نوع بنا : تاريخي

قدمت : عهد اتابكان لر كوچك :570-1006 ق

 

پلان مقبره مستطيل شكل و پلان داخلي آن هشت ضلعي و هر ضلع آن 5/2 متر است سبك معماري گنبد آن نار دو پوسته و مواد و مصالح آن سنگ گچ است ارتفاع گنبد از سطح زمين 12 متر است.در وسط آن قبري است كه برروي آن صندوق چوبي كنده كاري شده اي قرار دارد. اين اثر به احتمال زياد مربوط به سر سلسله اتابكان لر كوچك شجاع الدين خورشيد است كه به واسطه عدالت و دادگستري مقبره وي مورد احترام اهالي قرار گرفته است .
آدرس :12 كيلومتري جنوب خرم آباد- روستاي گوشه طالقان
جمعه یازدهم 9 1390 15:16

گرداب سنگي

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

گرداب سنگي

نوع بنا : تاريخي

قدمت : ساساني

( تاريخ ميلادي : 224-642 م )

بنايي مدور متشكل از يك ديواره عظيم سنگي كه بصورت مدور دور تا دو چشمه اي فصلي احداث گرديده است . قطر اين بنا 18 متر با محيط 256 متر مربع با پنهاي 3 متر و بلندي آن تا كف چشمه 18 متر است . اين بنا داراي دريچه اي به ابعاد 90×160 براي هدايت آب آشاميدني و توزيع آن در سطح شهرشاپورخواست ، مشروب نمودن اراضي و بهره برداري از آسيابهاي آبي بوده است. مواد و مصالح آن از سنگهاي لاشه همراه ملات ساروج ( آهك و گچ و . . . ) مي باشد كه در ساختمان پل شاپوري وخرابه هاي شهر شاپورخواست مشاهده شده است.
آدرس :خرم آباد - مركز شهر
جمعه یازدهم 9 1390 15:13

قلعه كوهزاد

واقع در استان لرستان و شهر كوهدشت

قلعه كوهزاد

نوع بنا : تاريخي

قدمت : اشكانيان

( تاريخ ميلادي : 247قبل از ميلاد - 224 م )

تمامي قسمتهاي برجاي مانده بنا از سنگ و ملاط است و قسمت شمالي آن سالم تر از ساير قسمت هاست سبك طاق اين قلعه شباهتهايي با قلعه زاخه در همين منطقه دارد . ورودي قلعه به سمت شرق مي باشد و در قسمت شمال پنجره ايي به ابعاد 90 × 80 × 100 تعبيه گرديده است . طول و عرض آن 205× 85/3 متر و بلندي طاق 75/2 سانتيمتر است . طول حصار قلعه 60 متر و عرض آن 24 متر و آثار هشت اتاق به خوبي پيداست . موقعيت قلعه بصورتي است كه چشم انداز بسيار زيبايي از دره سيمره و منطقه طرهان و رومشكان را در برمي گيرد .بناي مذكور منسوب به آيين مهر پرستي است
آدرس :كوهدشت - بخش رومشكان- روستاي قاطرچي
جمعه یازدهم 9 1390 15:12

قلعه فلك الافلاك

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

قلعه فلك الافلاك

نوع بنا : تاريخي

قدمت : ساساني

( تاريخ ميلادي : 224-642 م )

بناي فوق بر روي تپه اي باستاني و طبيعي واقع شده است. اين اثر ارزشمند داراي 8 برج 2 حياط مستطيل شكل ,محيط كلي 60/228متر,با ارتفاع بلندترين ديوار تا سطح تپه 5/22متر و مساحت كلي آن 5300 متر مربع است . پلان بنا به صورت هشت ضلعي نامنظم است. ورودي آن در جبهه شمالي ودر برج جنوب غربي ساخته شده است كه عرض آن10/2و ارتفاع آن3متر است در ساخت آن از مصالحي چون خشت ،آجر(قرمز وبزرگ) ،‌ سنگ و ملات استفاده شده است.از نكات قابل تامل در اين بناي سترگ وجود چاه قلعه به عمق42متردر حياط اول وراه زير زميني جهت فرار در مواقع اضطراري در حياط دوم مي توان اشاره نمود. از زمان برپايي بنا در عهد ساساني تا دوره هاي متا خر الحاقاتي به آن اضافه شده است(به خصوص دوره صفوي وقاجاري)اين اثر همان دژمعروف شاپورخواست كه در تواريخ ذكر شده است.به لحاظ موقعيت استراتژيكي خود در قرن 4ه.ق.به عنوان مقر حكومت آل حسنويه وگنجوراين سلسله درزمان آل بويه آمد.از قرن ششم هجري پس از ساخته شدن شهر جديد خرم آباد اين قلعه نيز به نام خرم آباد ناميده شد.احتمالانام فلك الا فلاك در دوره قاجار بر آن اطلاق شده است. از بدو شكل گيري اين بناي عظيم و ديدني تا به حال داراي كاربريهاي سياسي ، نظامي ، خزانه سلطنتي ، مقر حكومتي ، پادگان نظامي ، زندان سياسي داشته است. اكنون نيز به عنوان موزه باستانشناسي، مردم شناسي وآزمايشگاه مرمت اشيا وچايخانه سنتي از آن استفاده ميشود .
آدرس :خرم آباد - مركز شهر
جمعه یازدهم 9 1390 15:11

سنگ نوشته

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

سنگ نوشته

نوع بنا : تاريخي

قدمت : سلجوقيان

( تاريخ ميلادي : 1038-1194 م )

در مسير راه قديمي شاپور خواست به خوزستان (خ شريعتي ) سنگ نوشته اي به شكل مكعب كه بصورت يكپارچه متصل به صخره اي طبيعي بوده است قراردارد . ارتفاع متون كتبيه دار با احتساب دوپله در چهار ضلع سنگ نوشته 344 سانتيمتر است اين كتيبه به خط كوفي و زبان فارسي دور تا دورستون سنگي تحرير شده است در گذشته به بردنوشته معروف بوده است .كتيبه با بسم الله شروع شده وموضوع آن مربوط به حكم امير اسفهسا لار كبير ظهيرالدين و الدوله معين الا سلام طغرل لتكين ابوسعيد برسق در خصوص بخشش علفچر درچراگاه هاي شاپور خواست و ممنوعيت برخي سنتهايي ناپسند در عهد سلطنت ملكشاه سلجوقي به تاريخ 513 هجري قمري است .
آدرس :خرم آباد- خيابان شريعتي
جمعه یازدهم 9 1390 15:9

حمام گپ - حمام آسيا

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

حمام گپ - حمام آسيا

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويان

( تاريخ ميلادي : 1501-1722 م )

اين بنا منسوب به حسين خان ساكي است . احتمال مي رودبا بناي پل گپ خرم آباد هم دوره باشدكه در دوره شاه سلطان حسين صفوي بنا شده است.داراي مساحتي قريب به790 متر مي باشد، به نظر مي رسد در ادوار بعدي نيز در آن تغيراتي در آن لحاظ شده باشد.داراي تزئينات ساده گچبري در رسمي بنديهاي زير گنبد مي باشد وهيچ شواهدي دال بر وجود نقاشي و آهك بري در آن وجود ندارد. در گذشته آب رساني بنا از چاهي موسوم به گور يا گاورو كه در قسمت تون قرار دارد. تامين مي شده و فاضلاب آن از طريق تنبوشه هاي در زير خيابان فردوسي به رودخانه مي ريخته است . در قسمت بينه 2ستون سنگي ودر گرم خانه نيز 4 ستون سنگي وجود دارد،قوسهاي اجرا شده در بنا همگي از نوع شبدري كند مي باشد.
آدرس :خرم آباد
جمعه یازدهم 9 1390 15:6

پل گپ

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

پل گپ

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويان

( تاريخ ميلادي : 1501-1722 م )

اين پل دو قسمت شرقي و غربي شهر را به هم متصل نموده است و داراي 24 چشمه طاق بوده و طول آن بيش از 350 متر ،پنهاي آن 5/8 متر و ارتفاع آن از كف رودخانه تا روگذر پل 8 متر است . مواد و مصالح آن در قسمت پايه ها از سنگهاي تراشيده شده با ملات آهك و گچ و پايه هاي چشمه طاقها آن از آجر ساخته شده است . كتيبه سنگي برسينه اي شمالي پل نصب شده است كه با حروف مقطعه نوشته شده وبه عنوان طلسم معروف است . از ويژه گيهاي اين پل طاق نما هاي ستبر آن مي باشدكه سبك سازي آنها فقط در جهت عرض ومسير حركت آب صورت گرفته است .بخش مياني پل و شاه نشين آن شباهت زيادي باشاه نشين پل خواجو در اصفهان دارد كه در اثر سيل تخريب شده است ومجددا باسيمان مرمت شده است.
آدرس :خرم آباد - خيابان مجاهدين اسلام-جنب مصلاي سابق
جمعه یازدهم 9 1390 15:5

پل كلهرت-ممولان

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

پل كلهرت-ممولان

نوع بنا : تاريخي

قدمت : آل حسنويه

 

پايه هاي اين پل بصورت بيضي شكل مي باشد و از ويژگي منحصر به فردي برخوردار مي باشد كه از آن جمله مي توان به وجود سكويي در داخل دو پايه اصلي پل نام برد . اين سكو از 12 پله ساخته شده وكاربرد آن دقيقاً روشن نيست ولي احتمالاً به عنوان پشت بند از آنها استفاده شده است . رنگ ملات پل در قسمت پايه ها متمايل به قرمز رنگ است كه به علت تركيب آن با يك نوع شنهاي قرمز رنگ و همچنين يك نوع گياه به نام تره پي Tarahpey استفاده شده است . كتيبه ابي در قسمت غربي پل بر سينه كوه بالاتر از مسير گذر روي پل به طرف شمال غربي آن به دستور بدر بن حسنويه نوشته شده است و قرينه آن در قسمت جنوب بر سينه كوه وجود داشته كه متأسفانة به علت عمليات راهسازي تخريب گرديده است . اين پل در ادوار مختلف مورد استفاده قرار گرفته است بيشتر قسمتهاي اين بنا مربوط به زمان بدر بن حسنويه ( 374 هـ .ق ) مي باشد .
آدرس :خرم آباد به خوزستان-بخش ملاوي برروي رودكشكان
جمعه یازدهم 9 1390 15:3

پل شكسته سرطاق ساربان

واقع در استان لرستان و شهر كوهدشت

پل شكسته سرطاق ساربان

نوع بنا : تاريخي

قدمت : ساساني

( تاريخ ميلادي : 224-642 م )

اين پل بر سرراه قديمي شاپورخواست به خوزستان واقع شده است . براساس بقاياي به جا مانده طول پل 145 متر و داراي چشمه طاق بوده است . پلان پايه هاي پل بيضي شكل و مصالح آن را سنگهاي تراش خورده و لاشه و قلوه سنگهاي رودخانه اي تشكيل مي دهد . نماي پل با استفاده از سنگ هاي آهكي تراش خورده نماسازي شده است . اين پل از لحاظ پلان و مصالح قابل مقايسه يا پل كشكان مي باشد اما شيوه كار آن ابتدائي تر و سنگهاي نما كاملاً پاك تراش نشده و درز سنگ ها داراي فاصله است . به نظر مي رسد قدمت اين پل از پل كشكان بيشتر بوده و با توجه به اينكه بر سر راه باستاني شاپور خواست به خوزستان واقع بوده و تعلق آن به دوره تاريخي محرز مي باشد .
آدرس : يك كيلومتري غرب روستاي ماسور
جمعه یازدهم 9 1390 15:2
X