معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511256
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

آبشار «لاتون» در استان گيلان ,جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندويل روستاي كوته كومه جاي گرفته‌ است.

به گزارش بانكي دات آي آر ارتفاع اين آبشار حدود 105 متر مي‌باشدكه بلندترين آبشار استان گيلان محسوب مي‌شود. فاصله‌ي روستاي كوته كومه تا آبشار لاتون حدود 6 كيلو متر است كه در مدت طي اين مسافت 5-6 ساعتي در حدود 750 متر ارتفاع زياد مي‌شود .

مسير صعود آبشار تپه‌هاي جنگلي و بسيار زيباست كه در طول مسير چشمه‌هاي فراواني با آبي خنك و نوشيدني ديده مي‌شود. انتهاي مسير نيز داراي پرتگاههايي خطرناك مي‌باشد. گفتني است آبشار از فاصله 500 متري قابل رويت است.

در مسير صعود به آبشار لاتون به روستاي قديمي آسيو شوان مي‌رسيم كه تقريباً خالي از سكنه ‌است. به زبان تالشي آسيو به معني آسياب و شوان به معني كنار رودخانه مي‌باشد.

در حاشيه آبشار يكي از زيباترين جنگل‌هاي متراكم بكر و دست نخورده گيلان با انبوهي از درختان آلو، گلابي، گردو، فندق و سيب وحشي وجود دارد كه در 9 ماه از سال سرسبزي و زيبايي خود را حفظ مي‌كند.

اين آبشار از دامنه‌هاي شرق كوه اسپيناس سرچشمه گرفته و به رود خانه لوندويل كه با طول 17 كيلومتر خود نيز از كوه اسپيناس سرچشمه گرفته سرازير مي‌شود و با شيب تندي به سمت كوته كومه و لوندويل حركت كرده و در انتها وارد درياي خزر مي‌شود .

حجم آب آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است ولي در تمام فصول آب دارد.

 

يکشنبه بیست و هفتم 9 1390 21:30

بقعه آقا سيد حسين و بناهاي همجوار مسجد مقبره منجم باشي

واقع در استان گيلان و شهر لنگرود

بقعه آقا سيد حسين و بناهاي همجوار مسجد مقبره منجم باشي

نوع بنا : تاريخي

قدمت : كياييان

اين بقعه در شمال بازار لنگرود قرار دارد و متعلق به يكي از حكام كيايي است. زمان ساخت بقعه مربوط به دوره كياييان است. اين بنا شامل اتاق حرم و ايوان جانبي آن است. ازاره ديوارهاي حرم و ايوان ها داراي كاشي كاري عصر تيموري صفوي و قاجار است. درهاي بقعه از قدمت زيادي برخوردارند و داراي ككتيبه با ايات قرآني و ادعيه هستند. تاريخ كتيبه كتيبه 1200 و 1272 ه ق را نشان مي دهد. اتاق حرم داراي گنبد و ضريح مشبك است . بر ديوارهاي ايوان ديوار نگاره هاي مذهبي از واقعه كربلا نقش بسته است. بر حاشيه بالاي ديوار، اشعار گچ بري شده از مراثي محتشم كاشاني مشاهده مي شود. بر روي سنگ مرمر حسينيه غربي اتاق حرم، خبر آتش سوزي شهر لنگرود و بازسازي بقعه ذكر شده است. مسجد شمالي بقعه نيز قديمي است و داراي دري كتيبه اي به خط محمد حسين طالقاني به تاريخ 1277 ه ق است. در سقاخانه نيز كاشي عصر قاجار با تصاوير بزرگ واقعه كربلا به چشم مي خورد. نقاشي كاشي ها از عبدالله نامي به تاريخ 1320 ه ق است.
آدرس :لنگرود- شمال بازار
شنبه دوازدهم 9 1390 2:31

پل خشتي لنگرود

واقع در استان گيلان و شهر لنگرود

پل خشتي لنگرود

نوع بنا : تاريخي

قدمت : كياييان

بر اساس اطلاعات كتاب تاريخ خاني تا سال 912 ه ق در شهر لنگرود فقط پلي چوبي موجود بود. از اين رو ساخت اين پل را مي توان به زمان حكام كيايي گيلان منسوب دانست. پل از يك سطح مياني و دو بخش جانبي شيب دار تشكيل شده و طول قسمت اول آن 10/15 متر و دو قسمت جانبي 10 الي 11 متر است. عرض پل در قسمت مياني و بين دو جان پناه 345 تا 350 سانتيمتر و عرض قسمت جان پناه هر يك 45 و ارتفاع آنها 35 سانتيمتر است. عرض گلي پل 430 سانتيمتر است. محل عبور عابر پياده روي روي پل را در مرمت هاي اخير با قلوه سنگ مفروش ساخته اند. پل داراي دو دهانه با طاق جناقي نسبتا كند است.دو فرورفتگي در پيشاني پل و در فاصله بين دو قوس قرار دارد. هر يك از قوس ها در سمت بيروني داراي يك نوار آجر كاري به عرض 12 سانتيمتر است كه حالتي تزئين و برجسته دارند. علاوه بر آن در كناره قوس ها آجرچيني خاصي نيز انجام شده و حاشيه اي به عرض 60 سانتيمتر را به وجود آورده است. پايه مياني قطور پل 4 عرض دارد و دو موج شكن يا سيل برگردان در دو طرف پل براي كاستن از فشار آب در ايام افزايش سطح آب تعبيه شده است. يك دهانه كوچك بين پايه مياني پل و يك طاق نماي جناقي بر بالاي آن با عرض 50 سانتيمتر وجود دارد.
آدرس :شهر لنگرود
شنبه دوازدهم 9 1390 2:29

مسجد اكبريه

واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

مسجد اكبريه

نوع بنا : تاريخي

قدمت : قاجار

مسجد اكبريه در محله گابنه در شهر لاهيجان واقع شده و تاريخ ساخت آن مربوط به زمان حكومت فتحعلي شاه قاجار است. ساخت اين مسجد به دليلي سعادت بدخواهان حاكم وقت لاهيجان به درباز شاهي و كاخ ناميدن اين مسجد بدخواهان حاكم وقت لاهيجان به دربار شاهي و كاخ ناميدن اين مسجد نيمه كاره رها شد. سنگ نبشته مرمري به خط نستعليق كه بر ديوار ضلع شرقي مسجد جاي دارد، باني مسجد را حاج علي اكبر لاهيجاني ناميده است. مسجد اكبريه از دو قسمت وضوخانه و شبستان تشكيل شده است. مساحت شبستان حدود 16 در 25 متر و داراي چهار فيلپاي بزرگ مياني است كه گنبد هاي پوشاننده سقف بر روي آنها استوار شده اند. ازاره ديوارها و فيلپاهاي شبستان داراي كاشي كاري معرق هفت رنگ عصر قاجار است. ارتفاع ازاره از كف حدود 90 سانتيمتر و بقيه ديوار گچ كاري ساده است. در حاشيه و متن محراب نيز كاشي كاري همراه با خطوط نسخ و مزين به آيات قرآني ديده مي شود. ارتفاع گنبد هاي شبستان حدود يازده متر و گنبد هاي جانبي كاسه برگشته 30/9 متر است. نورگيري داخل ساختمان به وسيله پنجره هاي بزرگ سراسري شرق شبستان تامين مي گردد. وضوخانه مسجد در دو طبقه ساخته شده و هر طبقه داراي هشت ستون مياني است. از وضوخانه طبقه همكف، سه در بزرگ چوبي به شبستان باز مي شود. هر دو وضوخانه داراي پوشش گنبدي هستند. ارتفاع تك مناره يا گل دسته زيباي مسجد از سطح زمين 18 متر است. اين گل دسته در گوشه شمال شرقي ساختمان مسجد واقع شده و داراي سقفي هرمي شكل با پوشش بيروني از كاشي به رنگ آبي آسماني، زرد،سياه و سفيد است. اين مسجد احتمالا به عنوان مدرسه علوم ديني نيز مورد استفاده بود.
آدرس :محله گابنه در لاهيجان
شنبه دوازدهم 9 1390 2:25

حمام گلشن

واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

حمام گلشن

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويه

بخشي از حمام گلشن لاهيجان با گسترش شهر سازي و لزوم احداث خيابان و ميدان ويران شده است. بناي حمام پلان كثير الاضلاع داشت و براي ساخت آن از آجر قرمز محلي، ساروج و گل آهك استفاده شده است. در تعميرات اخير پس از زلزله گيلان براي استحكام بنا از مصالح جديد استفاده شد. در سنگ كاري شده امروزي حمام در كوچه اي در ضلع جنوب آن واقع شده استو با گذر از ورودي به رخت كن مي رسيم. طول رخت كن حدود 10 متر و در مست راست آن، اتاقكي در سطح پايين تر واقع شده كه به گرمخانه معروف است. در شمال رخت كن، صحن حمام با ده ستون قرار دارد و وسيع ترين قسمت بنا به شمار مي رود. كف گرمابه با موزاييك و ازاره ديوار هاي جانبي تا ارتفاع 180 سانتيمرت كاشي كاري جديد شده است. گنبد مياني در حدود 8 متر ارتفاع دارد و حباب هايي بر روي آن كار گذاشته شده كه نور داخل حمام را تامين مي نمايد. در فواصل كاسه برگردان به ارتفاع حدود 5/3 متر، فضاي فوقاني را مسقف مي سازد. در شمال شرقي صحن دو هشتي وجود دارد. اضلاع مقابل هشتي ها حدود 5/4 متر و ارتفاع گنبد آنها 5/5 متر است. در ضمن در ديوا هاي هر ضلع طاق نماهايي به چشم مي خورد. كانال كوچك با شياري آب مصرف شده دوش ها را به صحن حمام هدايت مي كند. در جنوب هشتي دوم خزانه يا مخزن آب گرم قرار دارد. در قسمت هاي مختلف حمام معمار با اسفاده از اسلوب هاي خاص و با انواع آجر چيني به مسقف كردن بنا همت گماشته است. گرمخانه يا فضاي بالاي صحن حمام در قسمت فوقاني ستون هاي هشت گانه مياني داراي كاربندي هشت و نيم هشت است. در بالاي كاربندي ها گنبدي ديده مي شود كه فضاي اصلي اين قسمت را مسقف مي سازد. اين گنبد بزرگ ترين و بلند ترين گنبد در بناي فعلي حمام است. سقف چهار هشتي كه دو به دو در شمال غربي و جنوب غربي بناي حمام واقع شده، گنبدي شكل است. خزانه يا مخزن آب گرم حمام نيز كه بين هشتي ها قرار گرفته داراي گنبد با فيلپوش هايي در چهار كنج است.
آدرس :شهرستان لاهيجان
شنبه دوازدهم 9 1390 2:23

تي تي كاروانسرا

واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

تي تي كاروانسرا

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفوي

اين بنا بر مسير راه كارواني ديلمان به لاهيجان بر سر دو راهي رودخانه باباكوه و ميثم رود احداث شده است. داراي حياط مركزي و ورودي هشتي مانند و دو ايوان در اطراف هشتي است. مصالح آن سنگ رودخانه اي، آجر و ملات گچ و ساروج است. اين كاروانسار را تي تي خانم از منسوبان خاندان صفوي ساخته است.
آدرس :مسير راه كارواني ديلمان به لاهيجان- بر سر دو راهي رودخانه باباكوه و ميثم رود
شنبه دوازدهم 9 1390 2:21

پل خشتي لاهيجان

واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

پل خشتي لاهيجان

نوع بنا : تاريخي

قدمت : كياييان

پل خشتي لاهيجان در شمال غربي لاهيجان در محله پردهسر قرار دارد و متعلق به دوره كياييان است. در ساخت مجدد اين پل در زمان قاجاريه حاجي جعفر خان بنا را تعمير كلي كرد. طول اين پل 50 متر و عرض آن 4/5 متر و ارتفاع تقريبي آن 11 متر است. پل داراي دو دهانه بزرگ با طاق جناقي است. در قسمت پايه مياني پل سيل برگردان وجود دارد. پل داراي يك سطح عبر روي مسطح و دو سطح شيب دار جانبي است كه با سنگ قلوه اي سنگ فرش شده است. مصالح بنا آجر قرمز رنگ، آهك و ساروج است. در سال هاي اخير اين پل مورد مرمت قرار گرفته است.
آدرس :شمال غربي در محله پرده سر
شنبه دوازدهم 9 1390 2:17

پل خشتي تجن گوكه

واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

پل خشتي تجن گوكه

نوع بنا : تاريخي

قدمت : قاجاريه

اين پل در دهكده تجن گوكه از توابع لاهيجان قرار دارد و داراي دو چشمه با طاق جناقي است در پايه هاي مياني و جانبي پل اتاقك هاي كوچكي براي بيتوته كاروانيان احداث شده بود. طول پل 60 متر و عرض آن 25/4 و ارتفاع كلي آن بيش از 5/7 متر است. مصالح به كار رفته در اين پل آجر، سنگ و ملات ساروج است. اين پل در زمان قاجاريه ساخته شده است.
آدرس :دهكده تجن گوكه از توابع لاهيجان
شنبه دوازدهم 9 1390 2:11

بقعه چهار پادشاهان ( چهار اوليا)

واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

بقعه چهار پادشاهان ( چهار اوليا)

نوع بنا : تاريخي

قدمت : كيايي

بقعه چهار پادشاهان در لاهيجان از مجموعه از مقابر و مسجد متصل به آن شكل گرفته است. اين مجموعه مركب از اتاق هايي در كنار يكديگر و ايواني است كه در سمت شمالي اتاق ها و به موازات آنها كشيده شده است.قديمي ترين مقبره اين مجموعه متعلق به سيد خوركيا يا خرم كيا است. بقعه مقابر پس از جنگ سال 791 ه ق در رشت كه به كشته شدن چند تن از حكام كيايي منجر شده به اين محل انتقال و در جوار قبر قديمي مدفون شده اند علت نامگذاري امروزي بنا به اين دليل است كه اين مقابر را به سيد خوركيا سيد علي كيا سيد رضي كيا و سيد يحيي كيا نسبت مي دهند. البته مقبره فرد اخير بصورت مجزا و در بناي ديگري واقع در شرق بناي اصلي دفن شده است. اين بنا با تعميرات اخير شكل جديدي يافته است. از وجوه زيبايي اين بناي به ظاهر ساده كه داراي بامي سفالي است بايد به صندوق هاي چوبي قبرها اشاره كرد كه هر يك در نوع خود اوج هنر منبت كاري و گره چيني است غير از صندوق هاي چيني اين مقابر كه با آيات قرآني و گره چيني آراسته شده اند بايد ذكري نيز از درهاي چوبي وقديمي اين بقعه كرد. سازندگان درها و نيز خوشنويسان آنها هنرمنداني بنامي چون علي نجار التبريزي، عبد الكاتب خواجكي كرماني، محمد بن داوود كيا و حسن بن علي الصاحي الجيلاني بوده اند. در حاشيه بالاي ايوان اشعاري از ترجيع بند محتشم كاشاني در رساي سالار شهيدان به خط نستعليق و به صورت گچ بري بر جسته ديده مي شود. نقاشي ديواري بنا نيز بسيار ديديني است اين نقاشي ها اطراف اتاق سيد خور كيا را با صحنه رزم گاه كربلا و سواران آراسته اند. كاشي كاري آزاره ايوان و فيلپاهاي حاشيه ايوان كه داراي كاشي هاي هفت رنگ و نقوش گل و مرغ است از ديگر قسمتهاي ديدني اين بقعه به شمار مي رود. اين بنا با توجه به كتيبه هاي موجود روي صندوق و در ها به قرن هفت تا 9 هجري منسوب شده اند و در كنار بقعه مير شمس الدين از بقاع معتبر لاهيجان به شمار مي آيد.
آدرس :لاهيجان
شنبه دوازدهم 9 1390 2:4

مناره آجري گسكر (مناره بازار)

واقع در استان گيلان و شهر صومعه سرا

مناره آجري گسكر (مناره بازار)

نوع بنا : تاريخي

قدمت : سلجوقي

اين مناره دوره سلجوقي بر سر راه دهكده جاده كنار به مناره بازار در شهرستان صومعه سرا واقع و از آجر ملات گچ ساخته شده است. در داخل مناره ستوني نگه دارنده قرار دارد كه پلكان مارپيچ داخلي به دور آن مي چرخد. محيط مناره در سطح زمين 19 متر، قطر آن در پايين 7 متر و در بالا 35/2 قسمت فوقاني آن تخريب شد. در رويات محلي، ساخت بنا را به چهل گوش چمني داده اند.
آدرس :صومعه سرا- سر راه دهكده جاده كنار به مناره بازار در شهرستان
شنبه دوازدهم 9 1390 2:1
X