معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511267
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

فصل زمستان كه مي‏آيد خيلي ‏ها غصه مي‏خورند و افسرده مي‏شوند. براي اين گروه زمستان فصل سرما، لرزيدن، در خانه ماندن و خمودگي است ولي برعكس اين گروه افرادي هستند كه در زمستان جان تازه ‏اي مي‏گيرند
اين افراد نه تنها در خانه نمي‏مانند بلكه با سفر به نقاط مختلف از نعمت سرما و برف بهترين بهره‌برداري را مي برند.
شايد براي برخي از خوانندگان اين سطور جاي تعجب باشد كه چرا نگارنده فصل سرما را نعمت خطاب مي‏كند.
فصل سرما براي كشوري چهارفصل مثل ايران امري طبيعي است ولي برخي از كشورهايي كه سالانه فقط دو فصل دارند بارش برف يعني برآورده شدن بزرگترين آرزوها و نعمتي بزرگ. بر همين اساس حتي برخي كشورها اقدام به ايجاد فضاهاي مجازي و غيرطبيعي زمستاني مي‏كنند تا بتوانند مسافران و گردشگران طالب اينگونه فضاها را حتي در فصولي كه هيچكس انتظار ندارد به برف و سرما دسترسي داشته باشند را جذب كنند.
بنابراين بسياري از كشورها همانگونه كه از فصل تابستان براي جذب مسافر استفاده مي‏كنند از فصل زمستان هم بهره مي‏جويند

زمستان و طبيعت‌گردي زمستاني
فلات ايران با داشتن دو رشته كوه اصلي البرز و زاگرس با قلل متعدد و ارتفاعات متفاوت، شرايط بسيار مناسبي را براي آنها كه به گردشگري زمستاني همراه با يخ و برف علاقه مند هستند فراهم كرده است.

بهترين پيست‏هاي اسكي ايران
اگرچه اسكي معمولا به عنوان تفريح قشر مرفه شناخته مي‏شود، اما پيست‏هاي اسكي ايران به اندازه تمام مردم جا براي لذت بردن از برف‏هاي مرغوب دارند!
بنابراين اگر تا به حال راهي پيست‏هاي بين المللي كشور نشده‏ ايد، توصيه مي كنيم از سرماي زمستان امسال كه گفته مي شود پربرف و سخت خواهد بود استفاده كنيد و لذت سُرخوردن بر دامنه‏ هاي برفي را تجربه كنيد.


پيست اسكي ديزين
ديزين نه تنها مهم‌ترين پيست اسكي ايران است، بلكه معتبرترين پيست اسكي در كل خاورميانه به شمار مي‌رود. اين پيست كه در شمال تهران قرار گرفته، اولين پيست اسكي در ايران است كه از طرف فدراسيون جهاني اسكي مورد تائيد براي برگزاري مسابقات رسمي شناخته شد و عنوان بين‌المللي به خود گرفت.

شيبف مسير مناسب، طول مسير، محل برگزاري مسابقات و امكانات رفاهي اين پيست همه و همه در حد و اندازه‌هاي بين‌المللي هستند. براي اسكي در ديزين بايد راهي كوه‌هاي شمالي تهران و منطقه گاجره شويد. جايي در فاصله 123 كيلومتري از مسير جاده چالوس و 71 كيلومتري شمشك. ديزين سه تله كابين ، دو تله سيژ، هفت تله اسكي بشقابي و يك تله اسكي چكشي دارد.
ارتفاع اين پيست بين 2650 تا 3600 متر است و بهترين زمان اسكي در آن اوايل آذرماه تا اواخر ارديبهشت ماه است. در اين پيست دو هتل، 19 كلبه و پنج رستوران وجود دارد و بنابراين مي‌توانيد روي سفرهاي جمعي طولاني‌تري حساب كنيد.

پيست اسكي شمشك
پيست شمشك بعد از ديزين، دومين پيست اسكي بزرگ ايران است. اين پيست در 57 كيلومتري شمال شرق تهران قرار گرفته و فاصله كمي با روستاي شمشك از توابع رودبار قصران شهرستان شميرانات دارد. براي رسيدن به پيست اسكي شمشك مي‌توانيد از مسيرهاي لشكرك، زردبند و كرج، گچسر (فقط در فصل تابستان) استفاده كنيد. بلندترين نقطه پيست 3050 متر و پست‌ترين نقطه آن 2550 متر است.
در پيست اسكي شمشك دو دستگاه تله‌سيژ، دو دستگاه تله‌اسكي بشقابي و دو دستگاه تله‌اسكي چكشي وجود دارد. همچنين اين پيست مجهز به نورافكن زرد است كه به شما اين امكان را مي دهد كه تا نيمه‌هاي شب اسكي كنيد. بهترين زمان اسكي در اين پيست معمولا از اوايل آذر تا اواسط فروردين است. اين پيست هم دو هتل دارد و چهار رستوران كه يكي از آنها در قله قرار گرفته است و چشم‌انداز زيبايي به شما مي‌دهد.

پيست اسكي توچال
توچال نزديك‌ترين و شلوغ‌ترين پيست تهران است كه در پايان خيابان ولنجك و در سه كيلومتري ميدان تجريش در منطقه شميرانات قرار دارد. اين پيست سه خط تله‌كابين و سه خط تله‌سي‌يژ و يك خط تله اسكي دارد كه روي هم رفته طول آنها به 7500 متر مي‌رسد و با طولاني‌ترين تله كابين‌هاي دنيا رقابت مي‌كند.
اين مجموعه سه پيست مجزا دارد كه اولي در قله، دومي در دامنه غربي و سومي در ايستگاه هفتم به پنجم قرار دارد. پيست اسكي قله يا ايستگاه هفتم از پائين قله توچال يعني در ارتفاع 3850 متري شروع شده و به هتل مي‌رسد؛ جايي در ارتفاع 3550 متري. طول پيست 1200 متر است و يك تله سـي‌يژ و يك تله اسكي در آن كار مي‌كند. اين پيست با توجه به ارتفاعي كه دارد، همزمان با پيست اسكي سبلان در استان آذربايجان برفگير مي‌شود و بيش از هشت‌ماه در سال قابل بهره‌برداري است.

پيست اسكي ايستگاه هفتم كه در دامنه غربي قرار دارد هم مناظر بي‌نظيــري را از كوه‌هـاي اطـراف به شما نمايش مي‌دهد. مســـــافت اين پيسـت 900 متـر است كه بالاتـــرين نقطـه آن 3750 متر و پائيــن‌ترين نقطـه آن 3550 متر ارتفاع دارد. در اين پيست يك تله سي‌يژ براي حمل و نقل اسكي‌بازان در نظر گرفته شده است.
مسافت پيست اسكي ايستگاه هفتم به پنجم هم حدود 5500 متر است كه بلندترين نقطه آن در ارتفاع 3750 متري و پايين‌ترين قسمت آن در ارتفاع 2940 متري در ايستگاه پنجم قرار دارد.
پيست توچال يكي از مجهزترين پيست‌هاي كشور به شمار مي‌رود كه در آن باشگاه تنيس، باشگاه تير و كمان، باشگاه بانجي جامپينگ و اسكيت، باشگاه پينت‌بال و امكان كوه‌نوردي و پياده‌روي وجود دارد.

پيست اسكي آبعلي
پيست اسكي آبعلي قديمي‌ترين پيست اسكي ايران است كه در نزديكي شهر آبعلي در 75 كيلومتري تهران و در جاده هراز قرار گرفته است. آبعلي پنج پيست اسكي‌ دارد كه در هر كدام از آن‌ها امكاناتي مثل تله‌كابين و تله‌اسكي به چشم مي‌خورد. در اين پيست همچنين زمين‌ تنيس، سواركاري، پرش و كايت، هتل، سه رستوران و محل كمك‌هاي پزشكي وجود دارد.

پيست اسكي دربندسر
پيست اسكي دربندسر را مي توان جديدترين پيست اسكي تهران دانست كه در سال 1361 در قالب يك شركت خصوصي راه اندازي شد. براي استفاده از اين پيست بايد به 60 كيلومتري شمال شرقي تهران در روستاي دربندسر سفر كنيد تا بتوانيد از اواسط آذر تا اواخر فروردين در آن اسكي كنيد. اين پيست هر روز هفته باز است و با داشتن يك مدرسه اسكي مجهز و حرفه‌اي م‌ تواند خدمات خوبي به شما ارائه دهد.
پيست دربندسر يك تله سيژ و دو تله اسكي چكشي دارد و ارتفاع پايين‌ترين نقطه آن 2600 متر و بلندترين نقطه آن 3050 متر است. دره «تلتنگه» هم كه در شمال دربندسر قرار دارد، در تيرماه هر سال فرصت خوبي براي اسكي در اختيار شما قرار مي‌دهد.

پيست اسكي پولادكف
پيست اسكي پولادكف يا سپيدان نام يكي از پيست‌هاي اسكي در ايران است كه در استان فارس، پنج كيلومتري شهرستان سپيدان (در نزديكي شيراز) قراردارد. در اين پيست تجهيزاتي مثل بالابر، تله‌كابين و موتوربرفي وجود دارد و فضايي خانوادگي در آن حاكم است. در نزديكي پيست اسكي پولادكف، پيست اسكي كوچكتري وجود دارد كه به نام پيست اسكي سپيدان شناخته مي‌شود و به صورت چهار فصل فعاليت مي‌كند.

پيست اسكي خوشاكو
پيست اسكي خوشاكو در 30 كيلومتري غرب اروميه در منطقه راژان قرار دارد. جايي در كوه‌هاي پرشيب اروميه كه همراه با تجهيزات ويژه اسكي و پوشش گياهي مناسب مي‌تواند به عنوان پيست اسكي روي برف و روي چمن در فصل‌هاي مختلف سال مورد استفاده قرار گيرد.

پيست اسكي كاكان
پيست اسكي كاكان در استان كهگيلويه و بويراحمد قرار دارد. براي اسكي در اين پيست بايد به دامنه‌هاي زاگرس و قله دنا در 18كيلومتري ياسوج سفر كنيد. جايي در نزديكي دهستان كاكان و منطقه آب نهر كه با ارتفاع 2600 متري‌اش ميزبان اسكي‌بازان سراسر كشور است. البته طول مفيد اين پيست 600 متر و عرض مفيد آن 1500متر است. در اين پيست تله‌اسكي بشقابي به عنوان دستگاه بالابر استفاده مي‌شود و تسهيلاتي مثل خوابگاه و رستوران وجود دارد. بهترين زمان اسكي در اين پيست از اوايل دي‌ماه تا اواخر اسفندماه است كه عمق برف حتي تا 3.5 متر مي‌رسد.

پيست اسكي بيجار
پيست اسكي بيجار در استان كردستان هم يكي ديگر از پيست‌هايي است كه مي‌توانيد روي آن براي يك سفر زمستاني فكر كنيد. پيست اسكي نسار بيجار روي دامنه كوه نسار در بيجار استان كردستان قرار دارد و يكي از پنج تفريح‌گاه مهم اين استان به شمار مي‌رود كه تجهيزاتي مثل تله كابين، تله سيژ، پاركينگ عمومي، هتل و رستوران در آن به چشم مي‌خورد.

پيست اسكي چلگرد
پيست اسكي چلگرد در 85 كيلومتري شهرستان شهركرد يكي ديگر از پيست‌هايي است كه از همين روزها تا پايان اسفند ماه مي‌توانيد از آن استفاده كنيد. اين پيست 800 متر طول دارد و هواي آن در بيشتر روزهاي زمستان آفتابي است. دسترسي به اين پيست از منطقه زاگرس امكان‌پذير است و 20 تا 30 هزار نفر مي‌توانند در هر سال از آن استفاده كنند. يادتان باشد اگر گذارتان به چلگرد افتاد، از تونل و آبشار كوهرنگ هم كه در نزديكي پيست قرار دارد ديدن كنيد.

 

پيست اسكي سهند
پيست اسكي سهند را بايد در 39 كيلومتري جنوب شرقي شهر تبريز ببينيد كه حدود 40 دقيقه از اين شهر دورتر است. در حال حاضر دو بالابر تله اسكي به طول 1200متر و دو دستگاه مبتدي به طول 100متر در اين پيست وجود دارد و شما مي‌توانيد در شش ماه از سال از برف‌هاي اين پيست براي اسكي استفاده كنيد. عمق برف‌هاي پودري اين پيست گاهي تا 4متر مي‌رسد اما با اين حال، اين پيست بهمن‌گير نيست و فضاي مناسبي براي انجام هر گونه ورزش زمستاني دارد.

 

يکشنبه سیم 11 1390 1:4
مديركل تربيت بدني كهگيلويه و بويراحمد:
پيست اسكي كاكان آماده استقبال از علاقمندان به اسكي است

خبرگزاري فارس: مديركل تربيت بدني كهگيلويه و بويراحمد گفت: پيست اسكي كاكان در نزديكي شهر ياسوج با بارش برف به ارتفاع 80 سانتيمتر آماده استقبال از علاقمندان به ورزش اسكي است.

خبرگزاري فارس: پيست اسكي كاكان آماده استقبال از علاقمندان به اسكي است

حمزه داميده امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در ياسوج افزود: بارش اين ميزان برف طي سال‌هاي گذشته در اين پيست اسكي براي علاقه مندان به اين رشته ورزشي مناسب بوده است.وي با اشاره به اينكه پيست اسكي كاكان يكي از پربرف ترين پيست‌هاي اسكي كشور است اظهار داشت: در مدت هفته صدها نفر ورزشكار و گردشگر از استان‌هاي اصفهان، فارس،بوشهر و خوزستان به پيست اسكي كاكان سفر مي كنند و زمينه بسيار خوبي براي تفريح و سرگرمي شهروندان و اسكي بازان در اين پيست فراهم است.داميده تصريح كرد: در سال گذشته با احداث پيست اسكي روي چمن عمليات خاكبرداري و تسطيح در پيست اسكي انجام گرفت كه امسال سطح پيست اسكي نسبت به سال گذشته صاف و يك نواخت شده است.وي گفت: در تلاش هستيم براي برگزاري مسابقات استاني و كشوري از پيست اسكي كاكان استفاده كنيم. پيست اسكي كاكان به طول 500 متر در 20 كيلومتري شهر ياسوج مركز استان كهگيلويه و بويراحمد قرار دارد. انتهاي پيام/ب30

چهارشنبه نوزدهم 11 1390 2:49

پيست اسكي خوشاكوي اروميه ، يكي از كانون هاي مهم ورزشهاي زمستاني در شمال غرب كشور در 34 كيلومتري غرب اروميه واقع شده و هر سال با آغاز فصل سرما و انباشت برف ، پذيراي اسكي بازان از كشورهاي خارجي و استانهاي مختلف كشور و علاقه مندان به ورزشهاي زمستاني است . pist

اين پيست به سبب موعيت مناسب جغرافيايي علاوه بر اينكه مكاني براي ورزش هاي زمستاني است به عنوان يكي از جاذبه هاي توريستي آذربايجان غربي ، علاقه مندان طبيعت را به سوي خود فرا مي خواند.

اين پيست از مدتي قبل به دليل مشكلات فني و سخت افزاري تعطيل شده بود كه با پيگيري هاي مسئولان اداره كل ورزش و جوانان استان ، بازگشايي شده است .

پيست اسكي خوشاكو در حال حاضر با شرايط مطلوبي آماده پذيرش علاقه مندان به ورزشهاي زمستاني است .

خوشاكوي اروميه با وجود ويژگي هاي منحصر به فرد و جذابيت هاي طبيعي اش به دليل نبود امكانات مناسب نتوانسته رونق زيادي به خود بگيرد .

با توجه به قيمت ابزار ورزش اسكي ، در اين پيست وسايل اسكي با قيمت مناسبي در اختيار علاقه مندان قرار مي گيرد . هم اكنون نيز در بسيار از ورزشكاران استانهاي كشور و حتي كشورهاي مختلف براي استفاده از امكانات پيست اسكي خوشاكو به آذربايجان غربي سفر مي كنند .

پيست اسكي خوشاكوي اروميه با 50 هزار متر مربع مساحت روزهاي جمعه از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر پذيراي علاقه مندان به ورزش مفرح اسكي است .

 

چهارشنبه نوزدهم 11 1390 2:46

شهرستان سپيدان با وجود برخورداري از مواهب طبيعي بي‌شمار در تمام فصول و به ويژه در فصل زمستان پذيراي تعداد بسياري از گردشگران اقصي نقاط كشور و نيز گردشگران خارجي به ويژه از كشورهاي حوزه خليج‌فارس است.

مسئول ميراث فرهنگي شهرستان سپيدان درگفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به بارش مناسب برف در كوه‌هاي منطقه شكرك و دو پيست اسكي پولادكف و پيست تربيت‌بدني اين روزها و به ويژه در روزهاي تعطيل شاهد حضور بي‌شمار گردشگران داخلي و خارجي در اين منطقه هستيم.
علي قرباني افزود: با توجه به توانمندي‌هاي بالقوه اين شهرستان اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس نيز تمهيدات مختلفي در راستاي رفاه حال گردشگران پيش‌بيني كرده است كه احداث چهار مجتمع خدماتي رفاهي بين راهي در مناطق سه چاه، جلب‌گير و چله‌گاه از جمله اقدامات صورت گرفته بوده كه اين پروژه‌ها با اختصاص اعتباري حدود 4 ميليارد و 800 ميليون ريال و با 100 درصد پيشرفت فيزيكي هم‌اكنون به بهره‌برداري رسيده است.
وي همچنين به احداث مركز اقامتي پيست پولادكف سپيدان اشاره كرد و گفت: فاز نخست هتل اين مجتمع اقامتي تفريحي راه‌اندازي و آماده پذيرايي از گردشگران و مسافران است.
به گزارش فارس، شهرستان سپيدان منطقه­اي كوهستاني در شمال غرب استان فارس است و با 2 هزار و 839 كيلومتر مربع وسعت، اين بخش از استان را دربر گرفته است.
سپيدان از شمال و شمال شرق به شهرستان‌هاي اقليد و مرودشت، از شمال غرب به كهگيلويه و بويراحمد و از جنوب به شيراز محدود است.
بر اساس آخرين تقسيمات كشوري اين شهرستان داراي سه بخش مركزي، همايجان و بيضا و دو نقطه شهري، اردكان و هرابال و داراي هشت دهستان و 210 روستاست.
اين شهرستان زيبا و آرام با قدمت 800 ساله از آثار و جاذبه‌هاي تاريخي طبيعي فراواني بهره‌مند است.
منطقه كوهستاني شكرك در شمال غربي سپيدان، درياچه برم فيروز در شمال شرقي شكرك، آبشار مارگون، منطقه نمونه گردشگري آبشار چيكون، آبشار مرزيون، منطقه نمونه گردشگري چله‌گاه، تنگ غوره‌دان، چشمه ملو سجان، تنگ گمبيل ،تنگ تيزاب، چشمه شش پير و كتيبه آن، قله رنج، امامزاده سيدنورالدين، امامزاده فخرالدين و روستاي دلخان با بافت سنتي از مراكز ديدني اين شهرستان به شمار مي­رود.


چهارشنبه نوزدهم 11 1390 2:38

مدير پيست اسكي خور كرج گفت: فعاليت پيست اسكي خور كرج آغاز شد.

به گزارش ايسنا، اميد ثقفي در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر گفت:‌ مسير يك هزار و 850 متري و 350 متري اين پيست براي فعاليت علاقمندان مهيا شده است.

وي افزود: اين پيست هم‌اكنون ظرفيت روزانه 1300 اسكي باز را دارد و در طول هفته همه روزها براي استفاده عموم مهيا است و هفته‌اي دو روز نيز به بانوان اختصاص دارد.

ثقفي در پايان گفت: اين پيست توسط شركت توسعه و نگهداري اماكن ورزشي سازمان تربيت بدني به بخش خصوصي واگذار شده است

منبع :سايت فرمانداري كرج
چهارشنبه نوزدهم 11 1390 2:35

پيست اسكي دربندسر از معدود پيست هاي خصوصي اسكي در ايران است.

دربندسر روستايي در حدود ۶۰ كيلومتري شهر تهران است. در سال ۱۳۶۱، با مساعدت اهالي روستاهاي شمشك و دربندسر و پيشكسوتان ورزش اسكي، اين پيست راه اندازي شد.

پيست اسكي دربندسر، حدود پنج دقيقه با پيست اسكي شمشك و حدود پانزده دقيقه با پيست اسكي ديزين فاصله دارد.

اين پيست، تنها پيست اسكي ايران است كه داراي دستگاه بالابر (تله سيژ) چهار نفره است. ضمن اينكه يك دستگاه تله كابين ۱۲ نفره نيز براي اين پيست خريداري شده و از ابتداي سال ۱۳۹۰ نصب آن آغاز مي شود.

ساير دستگاههاي تله كابين موجود در ايران حداكثر ۶ نفره مي باشند.

به دليل وجود دستگاههاي بالابر متعدد زمان انتظار اسكي بازان براي سوار شدن بر دستگهاي بالابر به مراتب كمتر از ساير پيست ها است.

از امكانات ديگر پيست يك دستگاه تله سيژ دو نفره، يك دستگاه تله اسكي، در پيست مبتدي و يك دستگاه تله اسكي از اواسط پيست تا قله است.

به غير از اسكي بازان، علاقه مندان به طبيعت نيز، همه روزه مي توانند در  پيست دربندسر  حضور يافته و ضمن استفاده از دستگاه هاي بالابر، از طبيعت زيباي زمستاني لذت ببرند.

فصل اسكي در ايران، معمولا از اواسط آذر ماه شروع و تا نوروز ادامه دارد. مي توانم اين مژده را به دوستداران برف و اسكي بدهم كه پيست اسكي دربندسر براي اولين در ايران، اقدام به خريدن دستگاه برف ساز كرده كه از اوايل سال ۱۳۹۰ نصب آن شروع مي شود و پاييز سال آينده، هنگامي كه دماي هوا به حدي برسد كه آب يخ بزند، دستگاه مي تواند شروع به كار كرده و برف مصنوعي بسازد. طبق شنيده هاي من برف مصنوعي و طبيعي از ديد اسكي بازان قابل تشخيص نيست و از كيفيت نسبتا يكساني برخوردار هستند.

اميدوارم در يك ماه باقيمانده بتوانيد حداقل يك روز، در پيست اسكي دربندسر حضور يافته و از امكانات آنجا استفاده كنيد.

پ.ن.۱. اگر قصد سفر به آن منطقه را داشتيد، حتما لوازم شخصي از جمله دستكش، عينك آفتابي، كفش اسكي يا كفش كوه، باتون و همچنين تجهيزات لازم براي وسيله ي نقليه از جمله زنجير چرخ و يخ شكن، به همراه داشته باشيد.

پ.ن.۲. در مسير پيست اسكي دربندسر يك پمپ بنزين در فشم، و يك پمپ بنزين سيار در حوالي رودك موجود است.

پ.ن.۳. در پيست اسكي دربندسر دو رستوران، يكي در پايين و ديگري در قله وجود دارد. در طول مسير تهران تا پيست هم رستورانهاي متعددي وجود دارد كه بهتر است قبل از مراجعه به آنها از افراد مطلع، كيفيت انها را جويا شويد.

پ.ن.۴ اطلاعات هواشناسي درباره ي پيست اسكي دربندسر را مي توانيد با مراجعه به آدرس زير مشاهده كنيد:

http://www.snow-forecast.com/resorts/Darbandsar/6day/mid

پ.ن.۵ اطلاعات بيشتري در رابطه با دستگاه برف ساز در آدرس زير موجود است:

http://raghse-barf.blogfa.com/88042.aspx

پ.ن. ۶ شماره ي روابط عمومي پيست دربندسر:   ۲۶۵۲۵۲۶۴   بدون نياز به گرفتن كد

پ.ن ۷ 

وروديه ي پيست براي افرادي كه قصد اسكي كردن ندارند ۳۰۰۰ تومان است كه در صورت تمايل به استفاده از دستگاه بالابر بايد ۳۰۰۰ تومان ديگر نيز پرداخت كنند.

وروديه ي پيست براي اسكي بازان غير بومي، روزي ۲۵۰۰۰ تومان است كه در صورت تمايل مي توانند كارت فصلي به مبلغ ۲۵۰۰۰۰ تومان خريداري كنند و با همان كارت تمام فصل، از امكانات پيست استفاده كنند.

اهالي شمشك، دربندسر، درود و جيرود، مي توانند كارت فصلي را به قيمت ۵۰۰۰۰ تومان و اهالي ساير روستاهاي رودبار قصران، مي توانند كارت فصلي را به قيمت ۱۲۵۰۰۰ تومان خريداري كنند

چهارشنبه نوزدهم 11 1390 2:20

اولين پيست اسكي ايران كه داراي دستگاههاي بالابر شد آبعلي است . تاريخ نصب دستگاههاي آن به سال 1332 مي باشد . قبل از آن هم ورزشكاران به ويژه علاقمندان به محيط كوهستان و اسكي در اين منطقه به ورزش ميپردازند . خصوصاً اين منطقه به دليل اينكه از هواي بسيار مطلوبي در تابستان برخوردار بود و همچنين در گذرگاه اصلي يعني جاده تهران و شمال كشور قرار داشت عده زيادي از ورزشكاران آشنايي با منطقه آبعلي داشتند.

پيست اسكي آبعلي

ويژگيهايي نظير ، آب گرم ، اماكن مقدس ( امامزاده هاشم ) و… اين منطقه را متمايز از پيستهاي ديگر ايران كرده است .آبعلي در 57 كيلومتري شرق تهران واقع شده . اين منطقه محل تولد اسكي نوين و پايه و اساس ورزش اسكي درايران است . آبعلي داراي 1 تله كابين ، 5 تله اسكي بشقابي و 3 تله اسكي چكشي است ، كه به 3 بخش پيست شركت نفت ، پيستهاي خصوصي و پيست تربيت بدني تقسيم مي شود . ارتفاع بالاترين نقطه آن از سطح دريا 2650 متر و پايين ترين نقطه آن 2400 متر است . طول فصل اسكي دراين پيست از اواسط دي تا اواسط اسفند ماه متغير است . اين پيست از لحاظ امكانات رفاهي داراي 6 رستوران و 1 هتل است .

زمان بهره برداري
زمستان : هر روز ايام هفته
امكانات آموزشي : مدرسه اسكي
داراي پيست صحرانوردي
منبع : فدراسيون اسكي

چهارشنبه نوزدهم 11 1390 2:3

 

اكونيوز: اين پيست با ارتفاع پايه 2 هزار و 630 متر از سطح دريا و 3 هزار متر در بالاترين نقطه پيست ، مرتفع‌ترين پيست اسكي فلات مركزي ايران است .

به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران(econews.ir)، بارش هاي پي در پي برف در فريدون شهر پيست اسكي اين شهرستان را به روي اسكي بازان و علاقه مندان به ورزشهاي زمستاني باز كرد . پيست اسكي فريدون شهر از پيست هاي استاندارد اسكي در كشور است كه شيب تند حدود ‎ 35درجه ، اين پيست را در ميان ‎22 پيست اسكي كشور ممتاز كرده است .
در سال هاي پربارش ، ميانگين ارتفاع برف در اين پيست 2 تا 10متر است . فرماندار فريدون شهر گفت : در روزهاي عادي روزانه حدود 200 گردشگر و در روزهاي تعطيل به طور ميانگين روزانه 3 هزار علاقه مند به ورزش هاي زمستاني شامل اسكي ، اسنوبرد ، صحرانوردي ، سرعت و حتي برف بازي به اين شهرستان سفر مي‌كنند .
خوانساري با اشاره به راه اندازي پيست اسكي فريدون شهر در سال 83 افزود : براي تكميل و تجهيز پيست اسكي و خريد برف كوب به حدود 2 ميليارد ريال اعتبار نياز است . پيست اسكي فريدون شهر در ‎180 كيلومتري غرب استان اصفهان در منطقه اي كوهستاني و در 3 كيلومتري مركز شهرستان فريدون شهر قرار دارد .

انتهاي پيام//

 

 

 

 
چهارشنبه نوزدهم 11 1390 1:57

پيست اسكي ايستگاه هفتم ( قله )  :

اين پيست از پائين قله توچال ( 3850 متر ) شروع شده و به هتل ( 3550 متر) ختم مي شود. طول پيست 1200 متر مي باشد .

اين پيست داراي يك تله سـي يژ ( دوپل ماير) و يك تله اسكي مي باشد.

با توجه به ارتفاع پيست اسكي ايستگاه هفتم (بيش از 3500 متر از سطح دريا)، همزمان با پيست اسكي سبلان در استان آذربايجان، اولين پيست هاي اسكي برفگير كشور مي باشند و بيش از هشت ماه در سال قابل بهره برداري است. همچنين در اين پيست هاف پايپ ( Half Pipe ) قابل استفاده مي باشد.


پيست اسكي ايستگاه هفتم ( دامنه غربي)  :

اين پيست در دامنه غــربي كوه توچال واقع شده است . مناظر بي نظيــر كوههـاي اطـراف جلــوه خاصي به اين پيست بخشيده است. مســـــافت پيسـت 900 متـر مي باشـــد كه بالاتـــرين نقطـه آن 3750 متر و پائيــن ترين نقطـه آن هتل ( 3550 متر ) مي باشد. همچنين در اين پيست يك تله سي يژ پومادر نظر گرفته شده است.


پيست اسكي ايستگاه هفتم به پنجم :

مسافت اين پيست حدود 5500 متر مي باشد كه بلندترين نقطه آن 3750متر بوده و به نقطه اي در 2940 متري واقع در ايستگاه پنجم منتهي مي گردد. لازم به توضيح است كه اين پيست بدليل نوساز بودن هنوز از امكانات تله سي يژ يا تله اسكي برخوردار نمي باشد.


باشگاه تنيس

اين باشگاه كه در مورخه 1/11/81 تأسيس شده در ضلع جنوبي ايستگاه اول واقع شده و داراي 5 زمين تنيس و مساحت كلي 2040 مترمربع مي باشد. اين باشگاه داراي امكاناتي نظير كادر مربيان باسابقه، سالن تعويض لباس و سوناي خشك و سرويس هاي بهداشتي به مساحت تقريبي 160 متر مربع مي باشد.


باشگاه تير و كمان

اين باشگاه در ضلع جنوب شرقي ايستگاه اول تله كابين به مساحت 3000 مترمربع در تاريخ 12/9/81 تأسيس شده و داراي امكاناتي نظير محوطه چمن و هشت سيبل و كمان مي باشد .


باشگاه بانجي جامپينگ و اسكيت

باشگاه بانجي توچال به عنوان اولين باشگاه بانجي جامپينگ ايران، داراي دايو سقوط آزاد به ارتفاع 40 متر مي باشد. ضمناً اين باشگاه داراي يك پيست حرفه اي اسكيت و همچنين يك كافي شاپ مي باشد.


باشگاه پينت بال

اين باشگاه در مسير ايستگــاه اول و بيـــن درب ورودي دوم و چشـــمه واقـــع شده و داراي قسـمت هـــايي نظـير : زمين بازي ، كافي شاپ، انبار سلاح و رختكن مي باشد.


كوه نوردي و پياده روي

مسير پياده روي به طول2000 متر از پاركينگ شروع و به ايستگاه اول ختم مي شود . مسير كوه نوردي نيز از ايستگاه اول شروع و تا قله توچال ادامه مي يابد .در اين مسير كه به طول 3/17كيلومتر مي باشد, در اين مسير امكاناتي نظير رستوران و پناهگاه و دو ايستگاه امداد و نجات هلال احمر در مجموعه در نظر گرفته شده است.

 

 

يکشنبه شانزدهم 11 1390 11:9

درحدود 45 كيلومتري شمال شرق تهران از جاده لشگرك ودر ميان رشته كوه هاي البرز مركزي روستاي زيباي دربندسر
با ارتفاع 2700 متري از سطح دريا قرار دارد كه سالانه پذيراي هزاران نفر از گردشگران و ورزشكاران داخلي و خارجي
مي باشد . يكي از مهم ترين جذابيت هاي دربند سر پيست اسكي بين المللي است كه اولين و بزرگترين پيست اسكي بين المللي
در سطح كشور مي باشد كه با تلاش جمعي از علاقه مندان ،پيشكسوتان ،قهرمانان اسبق تيم ملي واهالي منطقه احداث گرديد
در سال 1361 به بهره برداري رسيد و در ابتدا داراي يك دستگاه تله سيژ دو نفره بوده كه در سال هاي بعد بر امكانات آن
افزوده گرديدكه در ذيل به برخي از آن ها اشاره مي گردد .

ارتفاع قله پيست 3050 متر از سطح دريا مي باشد كه يكي از شرايط لازم جهت بين المللي اعلام شدن پيست اسكي توسط
فدراسيون جهاني اسكي FIS ارتفاع بيش از 3000 متر مي باشد . دو دستگاه تله سيژ دو و چهار نفره به طول 1200 متر
با ظرفيت 3500 نفر در ساعت، اسكي بازان را به قله منتقل مي نمايد . دستگاه تله اسكي ديگري به طول 600 متر جهت
استفاده اسكي بازان در نظر گرفته شده است كه پيست ودستگاه فوق جهت استفاده در تمرين ومسابقات تيم ها از جمله تيم
ملي بيشترمورد استفاده قرار مي گيرد . از ويژگي هاي مهم پيست اسكي دربند سر مي توان به طبيعي بودن و متنوع بودن
آن اشاره كرد كه داراي شيب هاي از صفر تا 70 درصدي مي باشد . منتهي شدن پيست به يك پاركينگ و همچنين پيست
مبتدي منحصر به فرد اين مجموعه كه داراي دو دستگاه بالا بر دستي HAND LIFT 50الي 60 متري كه حتي كودكان 4
ساله نيز قادر به استفاده از اين دستگاه هامي باشد باعث گرديده كه فضاي اين پيست فضايي تفريحي و خانوادگي گردد كه
خانواده ها از نزديك شاهد آموزش كودكان و نو آموزان خود باشند .
از ديگر امكانات اين پيست مي توان از دو دستگاه برف كوب بسيار پيشرفته نام برد كه پيست ها را براي استفاده
اسكي بازان آماده بهره برداري مي سازند همچنين ژنراتور پر قدرت KW 400 جهت مواقع قطع احتمالي برق پيش بيني
گرديد ه كه در مواقع لزوم توان راه اندازي كليه دستگاه هاي بالابر را دارد .
پيست داراي دو رستوران است كه يكي در كنار پيست مبتدي و ديگري در قله پيست آماده پذيرايي و سرويس دهي به
ميهمانان و ورزشكاراني مي باشد كه براي رفع خستگي و استفاده از هواي پاك ودلپذير كوهستان به آنجا مراجعه مي كنند .
ضمنا رستوران ديگري نيز در پاركينگ وجود دارد كه توسط بخش خصوصي ديگري به جز مجموعه پيست، ارائه خدمات
مي كند . بهداري پيست از ديگر امكاناتي است كه در كنار پيست قرار دارد و اقدامات اوليه جهت كمك به آسيب ديدگان
احتمالي ارائه مي نمايد . مكاني بعنوان مدرسه اسكي كه زير نظر هيئت اسكي استان تهران مي باشد، جهت استقرار مربيان
رسمي فدراسيون با كادري مجرب و آموزش ديده احداث شده است .آماده ارائه آموزش صحيح تكنيك هاي اسكي از سطح
مبتدي تا پيشرفته به مراجعين مي باشد كه اين كار علاوه بر توسعه ورزش مفرح اسكي باعث جلوگيري از آسيب ديدن افراد
مبتدي و نو آموز ان مي گردد.
پايگاه قهرماني واقع در طبقه فوقاني مدرسه اسكي داراي چند سوئيت از ديگر امكاناتي است كه جهت اسكان تيم هاي ملي و
شهرستاني در زمان برپايي اردوهاپيش بيني گرديده است . تعدادي مغازه اجاره اسكي به صورت تعاوني اداره مي شوند در
محدوده پيست وجود دارد كه علاقه مندان وورزشكاراني كه نياز به تهيه لوازم اسكي دارند مي توانند با مراجعه به اين
مكان ها وسايل مورد نياز خود را تهيه و به ورزش اسكي بپردازند . پاركينگ پيست با فضايي مناسب و كافي جهت
استقرار خودروها ي مسافران وورزشكاران مراجعه كننده به اين پيست در نظر گرفته شده است ،همچنين يك دستگاه
بلدوزر مخصوص پيست جهت بكار گيري در برف روبي جاده منتهي به پيست در زمستان و تسطيح واصلاح وايجاد مسير
هاي جديد پيست در فصل تابستان خريداري شده است .
آنچه تا كنون به آن ها اشاره شده است امكانات و تجهيزاتي است كه هم اكنون مورد استفاده و بهره برداري قرار مي گيرند و
خدمات ارائه مي كنند ،اما در چشم انداز ي نه چندان دورتر و با آينده نگري بيشتر ودر صورت وجود بودجه لازم و كافي
جهت پيشبرد ورزش اسكي و همچنين توسعه پيست بين المللي دربندسر با توجه به استعدادهاي فراوان اين منطقه چه از نظر
جغرافيايي وچه از نظر اكو توريستي وتجهيزات مي توان به مواردزير اشاره كرد .

1 - خريد ونصب دستگاه هاي برف ساز ( كه گويا مسئولين محترم پيست در حال رايزني جهت تهيه ونصب اين دستگاه ها
مي باشند ) تا در صورت عدم بارش مناسب بتوانند برف مورد نياز پيست ها را تامين نمايند و مدت زمان استفاده از پيست
را نيز در يك فصل اسكي را طولاني تر نمايند .
2 - نصب بالابر جديد از قله 3000 متري به ارتفاع 3300 متري ودر صورت خريد تله كابين اتصال پيست اسكي دربندسر
به قله سي چال ديزين كه تحقق اين هدف علاوه بر حمل مسافر بوسيله تله كابين از دربندسر به ديزين جهت درآمدزايي از
خطرات جاده كنوني شمشك به ديزين نيز كاسته و از آلودگي هاي زيست محيطي نيز پيش گيري مي شود ،همچنين نصب
بالابرهايي در محمود چال و ايجاد تاسيساتي جهت استفاده از موقعيت اكوتوريستي منطقه در فصول مختلف و ايجاد پيست
اسكي در زمستان .
3 - توسعه فضاي پاركينگ از طريق حاشيه سازي رودخانه و همچنين خريد زمين هاي اطراف پاركينگ و احداث پاركينگ
طبقاتي كه در صورت اتصال پيست دربندسر به ديزين استعداد جاي گزيني تمامي خودروهاي مراجعه كننده را داشته باشد و
همچنين تعريض و اصلاح هندسي جاده كنوني از دورود تا دربندسر .
4 - كاشت درختان سرو و كاج جهت كمك به زيبا سازي بيشتر فضاي طبيعي و پاشيدن بذر هاي مناسب با اكوسيستم منطقه
وگياهان و بوته هاي طبيعي جهت ايمني بيشتر پيست در سالهاي كم بارش و جلو گيري از فرسايش خاك .
5 - پيش بيني مسير و بالابري جهت ايجاد پيست شبانه و اسكي چمن در تابستان .
6 - پيش بيني و ساخت يك هتل جهت ارائه خدمات و اسكان مسافران و گردشگران داخلي و خارجي كه اين كار علاوه بر
درآمدزايي براي پيست باعث اشتغال مستقيم و غير مستقيم نيروهاي جوان منطقه مي گردد.
7 - خريد حداقل يك دستگاه آمبولانس جهت خدمات هر چه بهتر و سريعتر به آسيب ديدگان احتمالي و پيش بيني ارائه خدمات
بيشتر بيمه هاي تكميلي ورزشي .
در پايان لازم ياد آوري است كه تحقق اهداف ياد شده نيازمند كمك مسئولان دلسوز دولتي و همت اهالي منطقه و دوست داران
ورزش وزحمتكشان پيست اسكي دربند سر مي باشد .

 

يکشنبه شانزدهم 11 1390 10:57
X