معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1527015
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

استان هرمزگان - آكا ايران

 
نوشته شده توسط behzad

استان هرمزگان را بيشتر بشناسيم

استان هُرمُزگان نام يكي از استان‌هاي كشور ايران است. اين استان در جنوب ايران و در شمال تنگه هرمز قرار دارد. كرانه‌هاي اين استان در شرق بر درياي عمان و در غرب بر خليج فارس قرار دارند.

بعضي از جزيره‌هاي مهم هرمزگان عبارت‌اند از قشم، كيش، ابوموسي و لاوان.

استان هرمزگان داراي ۱۱ شهرستان، ۲۳ شهر، ۳۳ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادي داراي سكنه‌است و بنا به سرشماري بعمل آمده در سال 1385 جمعيت استان هرمزگان ۱۰۶۲۱۵۵ نفر مي‌باشد.

استان هرمزگان در حدفاصل بين مختصات جغرافيايي ۲۵ درجه و ۲۴ دقيقه تا ۲۸ درجه و ۵۷ دقيقه عرض شمالي و ۵۳ درجه و ۴۱ دقيقه تا ۵۹ درجه و ۱۵دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ واقع شده‌است.اين استان حدود ۶۸هزار كيلومتر مربع مساحت دارد كه از اين نظر هشتمين استان كشور مي‌باشد. هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقي با استان كرمان، غرب و شمال غربي با استان‌هاي فارس و بوشهر از شرق با سيستان و بلوچستان همسايه بوده و جنوب آن را آبهاي گرم خليج فارس و درياي عمان در نواري به طول تقريبي ۹۰۰ كيلومتر دربرگرفته‌است. بنا به سرشماري بعمل آمده در سال ۱۳۷۵ جمعيت استان هرمزگان ۱۰۶۲۱۵۵ نفر مي‌باشد كه از اين تعداد ۴۱۹۹۳۸ نفر در بندرعباس ساكن مي‌باشند. بندرعباس به‌عنوان مركز استان امروزه يكي از شهرهاي بزرگ ايران مي‌باشد كه مركز مهم فعاليتهاي اقتصادي و تجاري مي‌باشد. اين شهر كه در قسمت انتهايي خليج فارس و در فصل مشترك شاهراه خليج فارس و درياي عمان واقع گرديده‌است كه نقش مهمي در زمينه صادرات و واردات كشور ايفا مي‌كند.تأسيسات مهم دريايي و زيربنايي كشور همچون بندر شهيد رجايي، پالايشگاه نفت بندرعباس، كارخانه آلومينيوم المهدي، كشتي سازي خليج فارس، فولاد و سيمان هرمزگان از اين جمله مي‌باشند.

hormozgan-02

 

جغرافياي طبيعي و اقليم استان

بخش عمده‌اي از مساحت اين استان را مناطق كوهستاني در برگرفته‌اند. كوه‌هاي اين منطقه ادامه رشته كوه‌هاي زاگرس‌اند كه به تدريج از شمال شرقي به جنوب شرقي امتداد مي‌يابند. ادامه اين رشته همراه با كاهش ارتفاع، به تپه ماهورهاي آهكي، گچي و شني منتهي شده و به زمين‌هاي پست ساحلي خليج‌فارس و درياي عمان متصل مي‌گردد. اين ناحيه پست ساحلي، در اطراف تنگه هرمز وسعت بيشتري يافته، و شرايط مساعدي براي كشاورزي و صيفي‌كاري به وجود آورده است. با توجه به مشخصات اقليمي و استقرار استان هرمزگان در منطقه فوق حاره‌اي، گرمي هوا مهم‌ترين پديده مشهود اقليمي آن است. استان هرمزگان از مناطق گرم و خشك ايران است و اقليم آن تحت تأثير آب و هواي نيمه‌بياباني و بياباني قرار دارد. هواي نوار ساحلي در تابستان‌ها، بسيار گرم و مرطوب است و گاهي نيز دماي آن از پنجاه و دو درجه سانتي‌گراد تجاوز مي‌كند. دماي متوسط سالانه اين منطقه در حدود بيست و هفت درجه سانتي‌گراد است. از ويژگي‌هاي آب و هوايي استان هرمزگان، يك فصل طولاني گرم و يك فصل كوتاه خنك است. فصل گرم همراه با هواي شرجي نه ماه به درازا مي‌كشد. فصل تابستان از اوايل اسفندماه شروع مي‌شود؛ هوا رفته رفته رو به گرمي مي‌رود تا اين كه گرما در تير و مرداد به اوج خود مي‌رسد. فصل خنك آن همراه با خشكي نسبي هوا، در حدود سه ماه طول مي‌كشد. اين فصل از اوايل آذرماه شروع مي‌شود و تحت تأثير توده‌هاي هواي خنك غربي قرار مي‌گيرد. دماي هواي اين استان، در سردترين شب‌هاي سال، به ندرت به صفر درجه مي‌رسد و در روزهاي زمستاني، دماي آن معمولاً از ده درجه سانتي‌گراد بالاي صفر پايين‌تر نمي‌آيد. اصولاً آب و هواي اين استان همانند آب و هواي نواحي بياباني است و ميزان بارش‌هاي جوي آن نيز فوق‌العاده اندك مي‌باشد. در اين منطقه، در حدود نه ماه از سال، بارندگي مهمي صورت نمي‌گيرد و قسمت عمده بارندگي آن نيز در يك يا دو نوبت به وقوع مي‌پيوندد. در همان موارد اندك هم، ‌بارندگي آن اغلب مانند باران‌هاي بهاري سيل‌آسا است و خسارات فراواني به بارمي‌آورد. ميزان رطوبت‌ نسبي در سواحل خليج‌فارس عمدتاً بالا است و بين بيست تا صد در صد نوسان دارد.


hormozgan-01_400زبان

زبان مردم هرمزگان عموما لهجه هاي گوناگون گويش بندري است كه از زير شاخه هاي زبان فارسي ولري است كه داراي پيوندهايي با زبان مردم لارستان استان فارس ميباشد. ونيز در نواحي غربي وجزاير ايراني خليج فارس زبان عربي رايج است ،همچنين در نواحي شرقي مانند جاسك زبان بلوچي رواج دارد. همچنين در بيشتر روستاهاي حاشيهٔ دريا زبان عربي كلاً رايج است، بطور مثال: مثلاً در روستاي شناس و دهستان مغويه ساكنان أصلي اين مناطق كلاً به زبان عربي تكلم مي‌كنند.

 

موقعيت اقتصادي
فعاليت عمده مردم هرمزگان در زمينه كشاورزي و ماهي‌گيري است. منطقه ميناب به عنوان قطب كشاورزي استان به شمار مي‌آيد. اين استان همچنين داراي معادني از قبيل نفت، گاز،كروميت، خاك‌سرخ و .... است. در ضمن هرمزگان در زمينه حمل و نقل دريايي و شيلات از موقعيت اقتصادي برجسته‌اي برخوردار است. دو بندر آزاد تجاري كيش و قشم از لحاظ اقتصادي براي اين استان سود سرشاري را به دنبال دارند.

صنايع دستي
صنايع دستي استان شامل قاليبافي، گليم بافي، گبه بافي، سفالگري، حصير بافي، گلابتون دوزي، سوزن دوزي، خوس دوزي، زري بافي، چادرشب بافي، جاجيم بافي، مبلمان سازي، خرسك بافي، سنگ تراشي، خيمه بافي، صنايع دستي دريايي و انواع بافته هاي داري كوچك نظير توبره، كشكدان، نمكدان، خورجين است. صنايع دستي موجود در استان هرمزگان عمدتاً فصلي بوده و 90 درصد توليدكنندگان را زنان تشكيل مي دهند.

حصيربافي:
از حصير بافي بايد به عنوان رايج ترين و معمول ترين صنعت دستي استان هرمزگان نام برد، چرا كه ماده اوليه مورد نياز حصير بافي برگ درخت خرما بوده كه به حد وفور در اختيار صنعتگران است و توليد انواع فرآورده هاي حصيري كه كاملاً جنبه مصرفي دارد در استان شايع است. روستاهاي ميناب، يشاگرد، بندر لنگه و اطراف آن از مناطق مهم بافت حصير است كه اكثر كار آن توسط زنان و دختران منطقه صورت مي گيرد. مواد اوليه مورد مصرف عبارت است از برگ درخت خرما(پيش مُغ) و ضايعات درخت خرما و گياهي به نام "مور". حصير بافان ميناب در روستاهاي بهمني، چلو، نصيرابي، محمودي و قاسم آباد ساكن هستند.

سفالگري:
سفالگري در روستاهاي حكمي، گوربند و شهوار از توابع شهرستان ميناب و روستاهاي لشتگان از توابع بندر عباس رواج دارد

گلابتونه دوزي:
زردوزي كه در نقاط مختلف ايران به «كم دوزي»، «گلدوزي»، «برودري دوزي» و «كمان دوزي» شهرت دارد، در اكثر نقاط ايران رواج دارد و در استان هرمزگان بويژه شهرهاي بندر لنگه، بندر عباس و ميناب رونق بسيار دارد.از گلابتون دوزي براي توليداتي نظير دمپايي، شلوار هاي زنانه، سر آستين، پيش سينه، دور يقه، لبه پرده، ديواركوب، پشتي، كوسن، سجاده، جلد قرآن و تابلو استفاده مي كنند.

خوس دوزي:
اين هنر به كمك نوارهاي نقره اي باريك و برروي پارچه توري ريز بافت تجلي يافته و گاه ستاره هايي فلزي برروي پارچه مي نشانند، و ازآن براي تزئين مقنعه، دستار(چادر زنانه) استفاده  مي شود. پارچه مصرفي معمولاً به رنگ هاي سياه، سفيد، سبز و زرشكي است كه هر دو روي پارچه شكل يكسان دارند.

بادله دوزي:
بادله دوزي يا "تلي بافي" عبارت است از بهم پيوستن چند نوع زري با يكديگر به صورتي كه زري بزرگ دروسط و زري هاي كوچك در اطراف قرار مي گيرند. بادله به شكل نوارهايي با پهناي 15 سانتيمتر توليد مي شود كه معمولاً براي لبه شلوارهاي زنانه مورد استفاده قرار مي گيرد.

سوزندوزي:
نوع ديگر از رودوزي است كه فقط در بخش "وشاگرد" و توسط زنان و دختران روستايي به شيوه زنان بلوچ انجام مي گيرد و دليل آن نزديكي منطقه به استان سيستان و بلوچستان است.

قاليبافي:
مناطق توليد قاليبافي در استان هرمزگان عبارتند از: بندرعباس, روستاي درتوجان و بخش حاجي آباد. اغلب توليدكنندگان را عشاير اسكان يافته ايلهاي افشاريه ورائيني تشكيل داده كه به توليد و تهيه انواع قالي و قاليچه, رويه پشتي و چنته مشغول هستند. توليدكنندگان معمولاً پشم مورد نياز خود را از سيرجان خريداري كرده و خود به ريسيدن و رنگرزي آن اقدام مي كنند. نوع گره رايج "گره فارسي" است و نقشه هايي كه در بخش حاجي آباد و روستاي "درتوجان" بافته مي شود نقشه هاي افشاريه است كه به نامهاي بوته شاهي، ماه و ستاره اي, سه كله, خشتي, گنبدي, شكارگاه, بچه بغل, سماوري و ... معروف هستند.

خرسك بافي:
خرسك عبارت است از بافت نوعي فرش با پرزهاي بلند و درشت بافت كه بافت آن با رنگ هاي بسيار محدود انجام مي شود. در بافت سنتي آن از رنگ طبيعي پشم استفاده مي شده است. پرز, تار و پود كلفت آن از پشم است و از پود رو استفاده نمي شود. در قديم از آن به عنوان روانداز استفاده مي كرده اند. امروزه از اين نوع بافت براي توليد پادري و كناره در اندازه هاي مختلف استفاده مي كنند. نقوش خرسك معمولاً هندسي بوده و بافت آن در روستاي "درتوجان" رواج دارد.

شيريكي پيچ:
از ديگر توليدات استان هرمزگان شيريكي پيچ را مي توان نام برد كه مركز توليد آن روستاهاي بخش حاجي آباد بوده و دليل رونق آن همسايگي منطقه با استان كرمان است.

چادرشب بافي:
چادرشب بافي يا "كاربافي" از ديگر صنايع دستي استان هرمزگان است كه در روستاهاي كليبي و سرريگان از توابع ميناب و روستاهاي سيروئيه, احمديه و فارقان رواج دارد.

چنته بافي:
چنته بافي در منطقه وشاگرد به وسيله دارهاي زميني و توسط زنان انجام مي شود.

نقش ها اغلب به صورت هندسي و ذهني بافت است. اطراف چنته را به وسيله صدف هاي دريايي و منگوله هاي رنگي تزئين مي كنند. از چنته بيشتر براي تزئين كپرها استفاده مي شود.

صنايع دستي دريايي:
همه ساله به هنگام جزر و مد دريا, مقادير متنابهي از انوع صدف ها, حلزون ها و بقاياي آبزيان خليج فارس در سواحل جزاير متعدد اين خليج (كيش, ابوموسي, لارك, قشم, هرمز و ...)  مي ريزد كه توسط اهالي بومي جمع آوري شده و توسط افراد باذوق از آنها تابلو, مجسمه ها و اشياء گوناگوني توليد مي شود. مواد اوليه مصرفي شامل پوسته حلزون ها, صدف ها, استخوان ماهي, گوش ماهي و مرجان است و براي اتصال قطعات انتخاب شده از چسب بي رنگ استفاده مي كنند.

شهرهاي استان هرمزگان :
ابوموسيبستكبندر عباسپارسيانجاسكحاجي‌آبادرودان قشم ميناببندر چاركبندر خميربندر لنگهجناح • حاجي‌آباد • درگهاندهبارز • رويدر • زيارت‌علي • سندرك • سوزا • سيريك • فارغان • فين• كنگ • كيش • هرمز • هشت‌بندي


ديدني هاي استان هرمزگان :
كاروانسراي بستك *  حمام خاني بستك * حمام سيبه * عمارت كلاه‌فرنگي * معبد هندوها * آب گرم گنو * موزه آب * دوگنبدان * كاروانسراي كوخرد * پنجشنبه‌بازار ميناب * سد تاريخي كوخرد *  جنگل‌هاي حَرّا * شهرسيبه * بازاربستك * تپه مارو * جزيره كيش *  ترنه * قلعه‌هاي پرتغالي‌ها * قلعه لشتان * حمام گله‌داري * پاراو كوخرد * لنج‌سازي بندر كنگ * مسجد جامع دلگشا * خانه فكري * مسجد گله‌داري * مسجد گله‌داري * منطقه حفاظت شده گنو * قلعه مغويه * سد بست گز * سد جابر * سد شموسد جاويد * مسجد جامع * مجموعه بركه‌هاي باران هرمزكان * موزه مردم شناسي * اسكله قديم * خانه گله داري *پل لاتيدان * قلعه هزاره * مسجد خداداد * مسجد غياث * قلعه حاجي آباد * غار خربس * قلعه لافت * چاههاي لافت * شهر باستاني حريره * قلعه فين *خانه گلبتان * قلعه لارك * قلعه سيبه * مسجد بازارمساح * مسجدافغان * قلعه تاريخي جزيره قشم *  بركه دريا دولت * گنبد سرخ * سد بالاتل * خانه احمدي * قلعه خمير * قلعه هرمز * اسكله باستاني بندر لافت * تپه كولغان قشم * محله باستاني سورو * زيارتگاه بي‌بي‌مريم * زيارتگاه خواجه خضر * زيارتگاه خضر و الياس * عمارت تلگرافخانه * مسجد ملك بن عباس * امام‌زاده امير ديوان * كاروانسراى كوردان * امامزاده سيد مظفر * امامزاده شاه محمد تقي * چهار طاقي يا مكتب خانه * مدرسه شريعتي * خانه زعفرانيه * خانه جري پولاك * ارتفاعات وقله ها *  پناهگاه حيات وحش جزيره شتور * شهر قديمى خربز * صنايع دستي * موزه بزرگ استان * آب انبار بي بي * آب انبار خربر * امام‌زاده سيد كامل‌ * حمام شهر قديمي حيره * اسكله باسعيدو * زيارتگاه شيخ اندرآبى  * دخمه و گورستان جاسك * بقعه شيخ برخ الاسود * اتاق‌هاي ساساني * مسجد منبر كهنه *  مسجد جامع بندرعباس * مسجد ناصري * مسجد دژگان * سد دم قشم * امامزاده سيد سلطان محمد * زيارتگاه شاه قطب الدين حيدر *  قلعه كميز*قلعه دختران*شاه شهيد*سد پي پشت*ساختمان شيخ عبدالرحمان * رودخانه بهمدي * شاه شهيد * دژ پرتغالي‌هاي جاسك * مسجدهاى قشم *  منطقه باد افشان * گردشگاههاي رودان *
قبرستان گبرها * گو آهن * مسجد لُوز * دره چاهكوه * مسجد شيخي *  بنگله بستكي * مسجدكُوِردان  *مسجد سلطان العلماء * بازارمساح * سد شماره يك جناح * لاورها و تفريح‌گاه‌هاي اطراف جناح * قلعه قلات جناح * چاه سنگي دوك جناح * مسجد چاله كوخرد * قلعه ايلود * مسجدخالدي لنگه *  مسجدجامع قشم *  مسجد توران شاه * قلعه كوهيج * مسجدبربار * قلعه ديده‌بان * مسجدبرخ * مسجدكوشه * قلعه قلات * قلعه جناح * قلعه فتويه * مسجد جامع بستك * كاروانسراى بهر ترك * كاروانسراى كمبرده * كاروانسراى بون كوه * كاروانسرا * كاروانسراى مهران * كاروانسراى بلدنگ * كاروانسراى او شيرينو  *كاروانسراى كوردان * كاروانسراي لَردِ محيا * كاروانسراي حيدر آبادي * كاروانسراى سه نخود * كاروانسراى نيمه * كاروانسراى گاگُلَكى * پل آبنما رودان * كلات گيوري - پاكوه رودان * آسياب دومن * كريكي *


يکشنبه ششم 9 1390 22:43
X