معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1534989
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

ميناب هرمزگان - آكا ايران

 
نوشته شده توسط behzad

ميناب يكي از شهرهاي استان هرمزگان در جنوب ايران است. اين شهر در بخش مركزي شهرستان ميناب قرار دارد.

اهميت شهر
شهر ميناب مركز شهرستان ميناب است و شهرهاي هشت بندي و سندرك كه ديگر شهرهاي شهرستان ميناب هستند، زير نظر ميناب قرار دارند و در امور اداري و اقتصادي به ميناب وابسته اند.

همچنين ميناب ، بزرگترين شهر غير بندري استان هرمزگان مي باشد.

بندر ميناب

پيشينه تاريخي :‌
جلگه ميناب بيش از 100 هزار سال قدمت دارد   بنيان  شهر ميناب را به زمان ساسانيان نسبت مي دهند اما بعضي از  اسناد تاريخي موجود نشان مي دهد  اين شهرستان از قدمتي  بيش از 2500 سال برخوردار  مي باشد كه بدين منظور  مي توان به سفر نامه نئارخوس ( نئاركوس)سردار اسكندر مقدوني مراجعه كرد  اين احتمال نيز هست كه اين شهر در زمان ساسانيان به آباداني و رونق رسيده است

از ميناب با نامهاي مينو ، مينا ، هرمز ، هارموز ، و توسط نئارخوس دريانورد  مقدوني در سفر نامه اش  با عنوان هارموز و يا آرموز نام برده شده است 0

شايد وجه  تسميه  ميناب ، آب فرآوان و رودخانه پر آب با آب شيرين آن بوده است  قديمي ترين نامي كه در كتب تاريخي و در زمان هخامنشي از ميناب برده شده شهر اورگاناORGANA بوده است   ميناب در سال 1310 هجري شمسي در تقسيمات كشوري به شهر تبديل شد ودر سال 1334 به شهرستان ارتقاء يافت

ميناب يا هرمز بندري اباد در مصب رودخانه ميناب بوده است كه بوسيله خوري به دريا وصل مي شده است ، صدها كشتي از سرا سر اسيا بخصوص هند و چين، و افريقا در بندر هرمز مشغول تخليه محموله هاي تجاري خود بوده و يا شاهن*بار بادبانها بر كشيده منتظر باد مناسب بوده تا راهي مقصد گردند .
ماركو پو لو جهانگرد و نـــيــزي وقتي براي اولين  به هرمز قديم رسيد (1272)ميلادي  از ابادي و رونق تجارت  اين شهر تعجب نمود و نوشت * : اگر دنيا انگشتري باشد ، هرمز نگين ان است ؛
.

ماركو پولو از هرمز بعنوان شهري اباد و پر رونق ياد مي كند . ادريسي جغرافيادان عرب  در باره  بندر هرمز مي گويد ؛ خانه ها از سنگ ساخته و گچكاري شده بودند و بعضي خانه ها هفت طبقه بودند؛  وي در ادامه نوشته ؛ در بازار شهر انواع ميوه و سبزي پيدا مي شد ، حتي ميوه هاي كه فصلشان نبود و از كشورهاي ديگر اورده بودند.

قديمي ترين اشاره  تاريخي به بندر هرمز  در نوشته هاي  يكي از سرداران اسكندر مقدوني  بنام نارخئوس 325 قبل از ميلاد مي باشد. وي مشاهدات خود از بندر هرمز چنين بيان ميكند : شهري آباد در كنار رودخانه آناميس و در ساحل هرموزيا و در بخش  كرمانيا .  نارخئس از سرسبزي منطقه مغستان ( ميناب ) تعجب   مي كند و ميگويد ؛ در انجا همه گونه درخت ديده مي شود به جز درخت زيتون ؛  .
بخش بزرگي از تمدن بشري در كنار رودخانها و دلتا ها بوجود امده دلتاب نيل در مصر ، رودخانهاي دجله و فرات در عراق ، رودخانه كارون در غرب ايران، رودخانهاي سند   گنگ  و جامونا در هند  ، مكنگ و يانتسه در شرق اسيا ، هر كدام گهواره تمدن بشري بودهاند .
كشف آثار باستاني و اشياي قديمي  اطراف رودخانه ميناب ( آناميس ) ، خبر از وجود تمدني چند هزار ساله در اين منطقه مي دهد.  منطقه ميناب بخاطر حاصلخيزي زمينهاي ان  ، جريان اب شرين رودخانه ميناب ، ساحلي ارام و بندرگاه طبيعي ( خور تياب  ميناب )  مي تواند در دل خود نشاني از تمدني شكوفا و عظيمي نهفته داشته   باشد.
خبرگزاري مهر  در خبري كه به زبان انگليسي مخابره كرده بود  با تيتر درشتي نوشته بود ؛ كشف شهر مربوط به دوران پارتها در ميناب ؛ همين خبر گزاري در خبري ديگر اين بار  در بخش فارسي  خود ، خبري با اين تيتر منتشر نمود  ؛ دشت ميناب  و قدمتي پانزده هزار ساله  ؛ در دنباله اين خبرها  امده اشياي سنگي كشف شده متعلق به دوران  ميان سنگي است  كه به حدود پانزده هزار سال قبل از ميلاد مسيح بر مي گردد.
در كاوشها  همچنين به سفالها  و اثاري دست يافتند كه مربوط يه دوران ؛ اشكاني ، قرون اول هجري  و قرن پنجم و دوران  تيموري و صفويه و ...... مي باشند . ؛  و در ادامه خبر مي خوانيم ؛ يك تيم متشكل از باستان شناسان انگليسي و ايراني كه مشغول كاوش در منطقه ميناب بودند  اتفاقي به اثار شهر باستاني  دوران پارتها برخوردند.
اشاره به و جود شهر هاي باستاني در منطقه تنگه هرمز و مغستان ( ميناب )  ،  براي اولين بار توسط سرهنگ لويس انگليسي كه مشغول خدمت در بوشهر بود ، همچنين سر ارلن استين و الكساندر ويليم سون مطرح گرديد. بندر هرمز قديم يكي از اين مكان ها بود . بندر هرمز قديم  در 10 كيلومتري جنوب غرب شهر فعلي ميناب و 15 كيلومتري ساحل دريا واقع شده بود  و از طريق خوري به دريا وصل بود ،اين خور اكنون قابل كشتيراني نيست .

دخالت ماموران كرمان و فارس در امورداخلي هرمز ( كه تقريبا مستقل بود ) و تحريك حاكمان هرمز به جنگ عليه يكديگر و از طرفي حمله مقرر سواران تار تار و بيم از حمله تيمور به بندر هرمز ، باعث گرديد حدود سال 1300 ميلادي امير بهاالدين عياض كه به كمك اتابكان فارس به قدرت رسيده بود  ، با خريد جزيره جرون از حاكم فارس  ، تمام امور اداري و تجاري   از بندر هرمز در ميناب  به اين جزيره انتقال دهد و نام هرمز بجاي جرون بكار برده شود .
بعلت نخلستانهاي وسيعي در منطقه ميناب ، در نوشت ها ونقشه هاي قديمي از اين منطقه بعنوان مغستان نام برده شده است . مغ ( نخل   )  يك كلمه اصيل فارسي است و در هرمزگان  و زبان بندري وسيعا استفاده ميشود  . بنا به بعضي نوشته ها  كلمه هرمز  در اصل هرمغ بوده  كه بعدها به هرمز تعغير  پيدا مي كند .
ادريسي ، بلاذري ، اصطخري، عارف ، ابن بطوطه و ماركوپولو  در نوشتهاي خود از بندر هرمز ومنطقه مغستان بعنوان منطقه اباد ، سرسبز  با بازارهاي پر رونق در شمال خليج فارس ياد ميكنند.
پنجشنبه  بازار ميناب با قدمتي چند صد سا له خود هنوز يكي از بازارهاي مهم محلي است كه از دوران گذشته بجا مانده است . پنجشنيه بازار ميناب نمايشگاهي است از انواع كارهاي دستي، هنري و فرهنگي شرق هرمزگان .كمتر جاي در ايران شمامي توانيدپيدا كنيد كه در يك روز و در يك جا شاهد چنين تنوعي باشيد.
* اين گفته ماركو پولو و نوشتهاي كه در رابطه با بندر هرمز ( ميناب ) گفته شده ، در بعضي نوشتها به اشتباه به جزيره هرمز اطلاق نموده اند.در صورتي كه جزيره هرمز از سال 1300 ميلادي به بعد اباد  و  عالمگير ميشود
* شاهن= پــر  - بار زده ، در اصطلاح لنج داري بكار مي رود


از مكان هاي ديدني ميناب مي توان به سد استقلال ميناب در دو كيلومتري شهر و همچنين پنجشنبه بازار معروف ميناب اشاره نمود.

پنج شنبه بازار ميناب


يکشنبه ششم 9 1390 23:3
X