معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511246
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

نشاني :استان زنجان - شهرستان طارم - روستاي گيلانكشه


زبان : زبان شيرين تركي – دين : اسلام ، شيعه – كارو پيشه : باغداري؛ كشاورزي ، دامداري - نوع كشت : آبي

1- گيلانكشه در لغت نامه دهخدا :2- نام گيلانكشه وريشه شناسي آن:3- نامهاي قديمي:4- موقعيت مكاني گيلانكشه:5- موقعيت جغرافيايي گيلانكشه:6- فاصله گيلانكشه با نقاط مركزي:7- آب و هواي گيلانكشه : 8 – جمعيت گيلانكشه :9-  تحصيلات در گيلانكشه :10-  وضعيت اشتغال در گيلانكشه:11-  امور آموزشي و فرهنگي مذهبي: 12-  مراكزاداري وفرهنگي :ا13-نيازهاي ضروري در گيلانكشه: 14آثار تاريخي گيلانكشه :   15- رستني ها : 16- جانوران:17-اقتصاد گيلانكشه :۱۸-محصولات عمده:


- گیلانکشه در لغت نامه دهخدا :

چیلان کشه .  (اخ) دهی است جزء دهستان طارم بالا بخش سیردان شهرستان زنجان . در 21هزارگزی باختر سیردان و 6 هزارگزی راه مالرو عمومی در قسمت جنوبی رودخانه ٔ قزل اوزن واقع است . کوهستانی است . 336 تن سکنه دارد. از رودخانه ٔ چوبدرچای آبیاری میشود. محصولش غلات  پنبه  انار و زیتون است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2)."

2- نام گیلانکشه وریشه شناسی آن:

گیلانکشه:درمعنی :شبیه گیلان ؛ مثل گیلان ؛مانند گیلان ( به احتمال زیاد وجه تسمیه بدلیل داشتن درختان زیبای زیتون و همیشه سرسبز بودن گرفته شده است)

3- نامهای قدیمی:

گیلانکشه: (نامهای قدیم جیلان کشه؛ چیلان کشه،جیلان جیه )در فرهنگ جغرافیایی ایران به زبان انگلیسی نام گیلانکشه این گونه ترجمه شده است :   chilan kasheh که درجستجوی اینترنتی هم به زبان انگلیسی به این نام شناخته می شود.

4- موقعیت مکانی گیلانکشه:

نام یکی از بزرگترین روستاهای شهرستان طارم استان زنجان می باشد  ،این روستا در شرقی ترین قسمت  شهرستان طارم قرار گرفته وموقعیت مکانی آن به شرح : ازشمال به رود قزل اوزن - ازجنوب قله 2400متری قاجار و رشته کوه قافلان کوه (ابتدای البرز) وروستای پرنگین- ازغرب روستای هندی کندی - واز شرق به روستاهای آلتین کش وهندی زمین طارم سفلی است .

5- موقعیت جغرافیایی گیلانکشه:

طول جغرافیائی 49 درجه و 40 دقیقه ، عرض جغرافیائی 36 درجه و45 دقیقه ، ارتفاع از سطح دریای آزاد در شمال400 متر ودر جنوب 550 متر است و موقعیت دشتی وکوهپایه ای است شیب آن از جنوب به سمت شمال  کشیده شده است.

6- فاصله گیلانکشه با نقاط مرکزی:

فاصله گیلانکشه تا آببر مرکز شهرستان طارم حدود 38 کیلومتر است.فاصله گیلانکشه تا مرکز استان زنجان حدود 90 کیلومتر است.فاصله گیلانکشه تا تهران به از سمت  شمال ومسیر قزوین رشت 290 کیلو متر ولی از سمت زنجان365 کیلومتر است. کلیه راههای ارتباطی آن آسفالت می باشد.

6-منابع آب روستای گیلانکشه:

منابع آب در گیلانکشه یک استثنایی وجود دارد که درنوع خود کم نظیر است آن هم وجود دو نوع لوله کشی است:

 1- بخش آب آشامیدنی گیلانکشه:این آب به همت اهالی در سالهای قبل از انقلاب از چشمه های آب معدنی در ارتفاعات 2400متری لوله کشی شده وفقط درکوچه ها انشعاب دارد به دلیل ارزشمند بودن ومحدودیت صرفا" جهت آشامیدن استفاده می شود .

2- آب لوله کشی برای مصارف عمومی:  این آب به همت مسئولین از بستر رودخانه قزل اوزن برداشت می شود و به صورت پمپاژ به گیلانکشه می رسد و بهدلیل برخورداری از املاح برای مصارف عمومی استفاده می شود .  

رودخانه دایمی : وجود رودخانه دائمی طارم رود که از محدوده بخش شمالی  قره بلاغ خدابنده از قله های شکین آغزوج ابتدای البرز سرچشمه می گیرد وپس از سیراب نمودن روستا های آغزوج ،کنگه،ونونان ،قشلاق ،چمه ،چمرود ،برنقور،پرنگین وچوبدرچایی  به دشت وسیع گیلانکشه می رسد از میان آبادی گذشته و به قزل اوزن وسپس دریای خزر می ریزد وجود آب شیرین وجلگه حاصلخیز باعث شده این منطقه باداشتن درختان همیشه سرسبز زیتون یکی از بی نظیرترین مناطق دیدنی ایران تبدیل شود .

بهره گیری از آبهای زیر زمینی: به دلیل کمبود آب در فصلهای گرم سال و نیاز شدید  کشاورزان برای محصولات  صیفی بخشی از آب مورد استفاده روستاییان از آبهای زیرزمینی وبستر رودخانه قزل اوزن به صورت پمپاژ استفاده می کنند.

7- آب و هوای گیلانکشه :

 به دلیل ارتفاع کم از دریاهای آزاد آب وهوای معتدل مدیترانه ای دارد ودرزمستان دارای هوای نسبتا"گرم ومطلوب  است ولی در تابستان هوای گیلانکشه تقریبا" شبیه هوای تهران است وتا 40 درجه نیز می رسد.میانگین دمای سالیان به استناد مرکز هواشناسی گیلوان ۲۸درجه می باشد.

8 – جمعیت گیلانکشه :

روستای گیلانکشه دارای 349 خانوار و1459 نفر جمعیت است که 732نفر مرد و727 نفر زن می باشد که متوسط سنی مردان 29/44 سال  ومیانگین سنی زنان 37/44 سال است وضع سکونتی آن دارای سکنه دایمی است .ولی به گفته آقای کشاورز از اعضای شورای اسلامی روستا به دلیل مهاجر پذیری هم اکنون جمعیت گیلانکشه بیش از ۲۵۰۰ نفر است.

9-  تحصیلات در گیلانکشه :

براساس آمار سرشماری سال 1385تعداد 678 نفر از زنان در روستای گیلانکشه با سواد یا محصل هستند و49 نفر بی سواد زن وجود دارد ولی تعداد مردان متفاوت است   568 نفر از مردان با سواد وبقیه محصل هستند.(در آمار ارائه شده مرد بی سواد وجود ندارد)! براساس این آمار درصد بی سوادی 35/3 می باشد.

10-  وضعیت اشتغال در گیلانکشه:

بر اساس آمار منتشر شده مرکز آمار 455 مرد و113 زن دراین روستا شاغل هستند که جای تامل دارد زیرا اگر مشاغل را به صورت رسمی وبیمه شده تلقی کنیم این آمار درست نیست ویا اگر خود اشتغالی کشاورزان را درنظر بگیریم باز درست به نظر نمی آید  زیرا آمار منتشرشده با هیچ یک از موارد فوق سنخیت ندارد . در آمار ذکر شده تعداد بیکاران مرد را 12نفر وزنان بیکار را15 نفر ذکر کرده اند. (این بخش آمار جای بحث دارد)

11-  امور آموزشی و فرهنگی مذهبی:

در این بخش وضعیت امکانات  آموزشی وفرهنگی به شرح ذیل است:که امروزه پس گذشت چندسال از آمار گیری سال 1385 تغییری در این بخش ایجاد نشده  ونیاز شدید دربخش آموزشی مشهود است .

 12-  مراکز اداری  وفرهنگی :این روستا از مراکز اداری به شرح زیر برخوردار است:شرکت تعاونی روستایی ؛مجموعه فرهنگی ورزشی - دبستان پسرانه ودخترانه ، مدرسه راهنمایی پسرانه ودخترانه ؛ شورای اسلامی ، دهیاری ، دفتر خدمات ارتباطی ، دندانسازی تجربی و مسجد دارد.

13-نیازهای ضروری در گیلانکشه:

 بر اساس اعلام سایت مرکز آمار ایران کمبودهای  گیلانکشه عبارتند از:

دبیرستان پسرانه ندارد - دبیرستان دخترانه ندارد ؛ هنرستان ندارد کتابخانه عمومی ندارد ؛مکان ورزشی مناسب ندارد؛ مرکز خدمات جهاد کشاورزی ندارد ؛دسترسی به بانکهای دولتی و خصوصی ندارد ؛دفتر پستی ندارد؛ دسترسی عمومی به اینترنت ندارد ؛دسترسی به وسیله ی نقلیه ی عمومی ندارد ؛دسترسی به روزنامه و مجلات ندارد ؛گاز لوله کشی ندارد؛ تصفیه آب ندارد ؛مرکز بهداشتی و درمانی ندارد ؛داروخانه مرکز تسهیلات زایمانی ندارد ؛بهیار یا مامای روستایی ندارد؛ دندانپزشک ندارد؛ تکنسین دامپزشکی ندارد .

14آثار تاریخی گیلانکشه :

 نام این روستا وسابقه وجود درختان  زیتون هزار ساله  درآن سفرنامه ناصرخسرو نیز به صورت جیلان جیه ذکر شده است .دربرخی ازمتون قدیمی به دلیل شاهراه ارتباطی بین سلطانیه که پایتخت بوده وگیلا ن ازمنطقه گیلانکشه عبور می کردند طارم رود نیز آنجا بوده اسم طارم نیز از این رودخانه گرفته شده است

گیلانکشه نیز مانند سایر مناطق کشور عزیز ایران دارای تاریخی کهن است نمونه آن وجود آتشکده تاریخی در این روستای تاریخی است "آتشکده گیلانکشه " آثاری ازدوره های قبل ازاسلام با معماری  چهارطاقی دوره  ساسانی نیز  بر زیبایی آن افزوده است.بنای معروف به آتشکده گیلان کشه :این بنا در بخش جنوبی روستای گیلانکشه و بر روی بلندی های مشرف بر رود خانه گیلانکشه واقع است. نقشه بنا شامل یک فضای راستگوش گنبد دار است که از سمت جنوب دارای یک ایوان کوچک طاقدار است. نقشه بنا از بیرون به استثنای ایوان، مربع و از داخل تقریبا چلیپایی است. ورودی بنا از سمت جنوب و از طریق درگاهی کوچک است که در دیوار انتهایی ایوان تعبیه شده است. در سمت شرق بنا و چسبیده به آن، در کنار ایوان ورودی بقایای پلکانی موجود است که احتمالا در گذشته از طریق آن به قسمت فوقانی ارتباط می یافت. در اضلاع داخلی بنا طاق نماهایی با قوس جناغی کار شده است. این عناصر نقشه فضای داخلی را به چلیپایی تبدیل کرده است. در بالای هریک از طاق نماها طاقچه های کوچک مثلثی تعبیه شده است. گنبد نیم کره ای بنا بوسیله چهار فیلپوش اجرا شده است. مصالح استفاده شده در بنا، قلوه سنگ و ملاط گچی – آهکی است.
بنای گیلانکشه از جنوب به دره رود خانه گیلانکشه  از شرق به خانه های روستا و از شمال و غرب به بخش درختکاری شده مجاور بنا منتهی است. مردم محلی معتقدند که این بنا آتشکده ای از دوران پیش از اسلام است. اما خصوصیات معماری بنا و جزئیات عناصر بکار رفته بیانگر آن است که احتمالا بنا مربوط به دوران میانی اسلام است."

15- رستنی ها : انواع گیاهان داروئی و پوشش گیاهی برای چرای دام .

16- جانوران:آهو درارتفاعات ؛ گراز؛گرگ؛ شغال ،تشی؛ روباه ، خرگوش و ماهی انواع پرندگان .

17-اقتصاد گیلانکشه :

اقتصاد دراین روستای تاریخی ازقدیم متکی برتولید بوده است ازآنجا که این روستا ازنعمت بیکران خداوندبهره منداست یکی ازبرترین قطب های تولید زیتون درکشور می باشد واهالی آن نیزتمام تلاش خودرا درجهت تولید بهتر وبیشتراین محصول خدادادی بکار می برند. تمامی محدوده جغرافیایی گیلانکشه به صورت باغی یکپارچه درآمده است که در نوع خود بی نظیر است .وچشم انداز زیبای آن نوازشگر دیدگان بینندگان است  اما این چشم انداز میسرنشده است مگر به اشک چشمان وخون ناخنهای جوانان غیور این مرزو  بوم که شبانگاهان دنبال قطره ای آب می دوند وروزها دنبال امورات دیگر  .افسوس که به قول استاد شهریار:

 "ﻫﺮ ﻧﻪ آﻻر ، ﺑﺎﻫﺎ وﺋﺮر ﻗﯿﻤﺘﯽ ،          اوﺟﻮز ﻓﻘﻂ اﮐﯿﻨﭽﻨﯿﻦ زﺣﻤﺘﯽ "  

(هرآنچه را که روستایی میخرد گران است / ارزان فقط زحمت ودسترنج کشاورزان است)

۱۸-محصولات عمده:

عمده محصول گیلانکشه زیتون است که در منطقه طارم  رکوردار است.

چند نمونه محصولات چهار فصل:

 فصل بهار:  برداشت دانه روغنی کلزا،سیر  سیب درختی و سیب زمینی گوجه طلایی  توت فرنگی و...
فصل تابستان : انواع صیفی جات ومیوه های فصل ازقبیل انگور انجیر  سیب  زردآلو و...
فصل پاییز  : انار زیتون سبز  پیاز به پرتقال نارنگی لیموشیرین ولیموترش و...
فصل زمستان : زیتون روغنی وانواع سبزی ازقبیل کرفس کاهو تربچه و....

شنبه چهارم 9 1391 19:33
X