معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1511252
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 132

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

روستاي هزار رود،معرفي و چند عكس

روستاي هزاررود يكي از روستاهاي مهم و بزرگ و پرجمعيت شهرستان طارم از توابع استان زنجان مي باشد.

اين روستا در پنج كيلومتري غرب شهر آببر واقع شده و در قسمت جنوب به قزل اوزن مشرف است و بخش شمالي هزاررود كه مشرف بر كوهستانها و ييلاقهاي اين روستا مي باشد و كوههاي آسمان كوه يا ماسوله داغ در آن قرار دارند، بوسيله يك راه پياده رو و قديمي و كوهستاني به ماسوله منتهي مي شود.


روستای هزار رود،معرفی و چند عکس

روستای هزاررود یکی از روستاهای مهم و بزرگ و پرجمعیت شهرستان طارم از توابع استان زنجان می باشد.

این روستا در پنج کیلومتری غرب شهر آببر واقع شده و در قسمت جنوب به قزل اوزن مشرف است و بخش شمالی هزاررود که مشرف بر کوهستانها و ییلاقهای این روستا می باشد و کوههای آسمان کوه یا ماسوله داغ در آن قرار دارند، بوسیله یک راه پیاده رو و قدیمی و کوهستانی به ماسوله منتهی می شود.

فاصله روستای هزاررود تا زنجان حدود 120 کیلومتر و تا شهر منجیل در حدود 60 کیلومتر می باشد.

آب وهوای این روستا همچون دیگر مناطق در روستاهای شهرستان طارم، مدیترانه ای و معتدل می باشد و به همین دلیل بصورت بالقوه و بالفعل توانایی پرورش هر نوع محصول را دارد.

این روستا، روستایی کوهپایه ای بوده و خانه های مسکونی آن بصورت متفرق در دوره ای به شکل v واقع شده اند.

رودخانه ای با آب زلال و قابل توجه که از کوهستانهای شمالی این روستا سرچشمه گرفته و با مشرب کردن باغات زیتون، گردو، انار و زمینهای کشاورزی این روستا، طی مسیری ده کیلومتری به رودخانه بزرگ قزل اوزن می ریزد.

نام این رود کوچک، هزاررود، نام دارد که نام روستا هم از این رود اخذ شده است.

اگر بخواهیم درباره تاریخچه هزاررود بگوییم، این است که این روستا قدمتی طولانی و قدیمی دارد. البته در گذشته های دور دو قلعه باستانی در بالا و پایین یک صخره بلند طبیعی در محلی بنام « گلف » وجود داشته است که هم اکنون خرابه های آن بنامهای «قلعه پش» و «قلعه بن» پا برجاست، قلعه پش یعنی قلعه بالا و قلعه بن یعنی قلعه پایین می باشد.

انتخاب اسم هزاررود برای این روستا، که سالخوردگان گروه قومی «تاتها» ذکر می کنند، این است که:

 رودخانه ای که با آب زلال و قابل توجه که از کوهستانهای شمالی این روستا سرچشمه می گیرد، در دره ای به شکل v جاری می گردد، که تا سرچشمه های آن انبوه درختان و جنگل و صخره های بلند در حاشیه و اطراف فراگرفته است و انواع بلبل با نغمه هایشان طنین دلنشینی را می گستراند، با توجه به اینکه نام دیگر بلبل « هزار » می باشد و در این رودخانه بلبل های فراوانی وجود دارد، به هزاررود معروف گردیده است.

دلیل دیگری که بعضی از مردم نقل می کنند به دلیل وجود چشمه های متعدد در کوهستانها و ییلاقهای هزاررود می باشد که تعداد آنها شاید بیش از سیصد چشمه است و با اندکی مبالغه رودخانه این روستا به هزاررود معروف شده  و نام روستا نیز از آن اخذ گردیده است!

حال به هر دلیل فوق و دیگری که باشد، چندین سال است که نام هزاررود بر این روستا می درخشد و در شأن آن می باشد.

  حال به هر دلیل فوق و دیگری که باشد، چندین سال است که نام هزاررود بر این روستا می درخشد و در شأن آن می باشد. 

(هزاررود قلب تپنده طارم)

هرجا که تنوع طبیعی و انسانی، تحت سیطره زمان و تاریخ، درهم می‌آمیزد، نوعی از الگوهای زیستی شکل می‌گیرد، که به نوبه خود می‌تواند استثنایی و منحصر به فرد باشد.منطقه سرسبز هزاررود، نمونه بارزی از این نوع زیستگاه تاریخی بشر است. این روستای تاریخی و باستانی، در طول عمر هزار ساله خود، در هماهنگی خارق‌العاده میان انسان و طبیعت، نمونه بارزی به شمار می آید.

منطقه بزرگ هزاررود یکی از مناطق دیدنی و زیبای ایران زمین واقع در شهرستان طارم از توابع استان زنجان میباشد. این منطقه در شهرستان معروف و مشهور به منطقه میهمان نواز و با غیرت است که این صفت واقعا برازنده این منطقه میباشد. هزاررود زادگاه انسانهای معروف و مشهور از لحاظ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و... میباشد. 

برخی از مردمان نکونام این منطقه درجنگ میرزا کوچک خان جنگلی با حزب توده، متحد سردار جنگل بوده اند. ازلحاظ سطح سواد با توجه به جمعیت ساکن در منطقه آماری بی نظیر در کشور دارد. از لحاظ گردشگری نیز میتوان به ییلاق هزاررود که منتهی به شهرهای ماسوله و قلعه رودخان میگردد.

 قلعه معروف به قلابن، با غارهای داخلیش که از قلعه های کم نظیرکشور است که به گفته برخی مورخان مربوط به اواخر دوره سلجوقیان و به فرمان رهبر حکومت اسماعیلیان یعنی حسن صباح ساخته شد تا پناهگاهی برای حفظ جان از شکستهای ناگهانی وی باشد که هم اکنون به علت صعب العبور بودن راهش ناشناخته باقی مانده است که همه ساله پذیرای توریستها، دانشجویان و بازدیدکنندگانی از شهرهای دور و نزدیک است. و همچنین از مکانهای دیدنی هزاررود میتوان رودخانه باصفایی را نام برد که از آسمانکوه که از قله های مرتفع و معروف کشور است سرچشمه گرفته و به قزل اوزن میریزد و به  باغهای زیبایی  اشاره کرد که معروف و مشهور است به منطقه سرسبز بقاع در سرزمین فلسطین.

در هر صورت جاذبه‌های تاریخی و طبیعی هزاررود به گونه‌ای است که هر نوع مسافر با هر نوع سلیقه‌ای را به سمت خود جذب می‌کند.

هرچه از محاسن این منطقه بگوییم باز کم گفته ایم.............................................

روستای هزار رود،معرفی و چند عکس

 

روستای هزار رود،معرفی و چند عکس

 

شنبه چهارم 9 1391 20:10
X