معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2526861
تعداد نوشته ها : 292
تعداد نظرات : 19

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

يانيق تپه كه " قره تپه " نيز ناميده مي شود در 31 كيلومتري جنوب باختري تبريز و در 6 كيلومتري شمال خسرو شهر در جنوب شرقي روستاي " تازه كند" واقع شده است . در اين تپه يك هيأت انگليسي به رياست " چارلز بورني " در مرداد ماه سال 1339 كاوش هاي علمي به عمل آورد . به نظر " بورني " قدمت اين تپه به اواخر هزاره سوم پيش از ميلاد مي رسد كه با اواخر عصر سنگ و مس و اوايل عصر مفرغ در آذربايجان مقارن است .آثار به دست آمده نيز اين نظريه را تأييد مي كند.
جالب ترين كشف اين حفاري ، خاك برداري از بنيان و ديوارهاي خشتي بدون روكش 23 بناي دايره اي شكل است كه به نظر سرپرست هيات حفاري به استثناي دو بنا ، همه آنها خانه هايي بوده اند با انباري و سكو و طاقچه و اجاق و آخور و ... قطر هيچيك از اين خانه ها از حدود شش متر تجاوز نمي كرد .يكي از دو بناي مذكور احتمالاَ به نگهداري آذوقه و غلات و حبوبات اختصاص داشت. راه ورودي اين بنا نه از ديوارهاي اطراف ، كه از سقف بود و براي آمد و رفت به آنجا از نردبان استفاده مي شد.

 

بناي دوم بنايي دايره اي شكل و جدا از قسمت هاي ديگر است و حدس زده مي شود كه به عنوان كارگاه مورد استفاده قرار مي گرفت.

در اين تپه آثاري چون آسياب دستي، داس سنگي و سفال به دست آمده است. ظروف يافته شده در اين تپه حاكي ازتأثير سنت هاي مفرغ مقدم آناتولي شرقي است كه تا قفقاز گسترده بود . غير از وسايل ياد شده ، آلات و ادوات و ظروف ديگري چون هاون ، تيشه و تيغه ي سنگي ، تيغه خنجر مسي ، دو مُهر از گِل نپخته ، چهار چراغ گلي ، سيوها ، باديه ها ، خم هاي دهان گشاد بزرگ و كوچك و بي دسته و دسته دار و نيز سفال هاي زيادي در جريان كاوش هاي " يانيق تپه " كشف گرديد.

سفال هاي يافته شده به طور كلي دست ساخت و معمولاَ سياه رنگ و صيقلي و به ابعاد،اشكالو تزيينات،مختلف و متفاوت هستند . نقش هاي هندسي بر بدنه ي ظروف عموميت دارند . اما نمونه هايي از نقش هاي پرندگان و حيوانات شاخدار نيز ديده مي شود.

جمعه بیست و نهم 7 1390 22:6

ماه رمضان در تبريز چه مي گذرد؟


ماه رمضان در تبريز چه مي گذرد؟


مردم ايران با توجه به فرهنگ و پيشينه تاريخي بومي خويش مراسم فرهنگي، مذهبي و جشن هاي خاصي دارند و در اين ميان تنوع و رنگارنگي آيين هاي ويژه ماه مبارك رمضان كه در منطقه آذربايجان «اوروشلوخ» گفته مي شود نيز زيبايي هاي خاص خود را دارد.


 

 

 

 

كلمه «اروج» يا «اروش» به زبان تركي عبارتي است كه به مفهوم روزه و روزه داري استفاده مي شود. در اين ميان آنچه كه در ميان اجراي اعمال عبادي و شرعي رمضان در رفتارها و كنش روزمره مردم بيشتر به چشم مي‌خورد تغيير رفتار و منش آنها و سيل دعوت به افطارها است. مراسم افطاردهي در آذربايجان شرقي از هفته دوم ماه رمضان مرسوم است و معمولا افراد فاميل و همچنين فقرا را به مراسم افطاري دعوت مي‌كنند و اين دعوت كردن ها از ميانه شعبان شروع مي شود و تا آخرين روزهاي ماه مبارك رمضان ادامه دارد.


ماه رمضان در تبريز چه مي گذرد؟

اوباشدان

سحري خوردن و سحري بلند شدن در آذربايجان و به ويژه در روستاهاي آن آداب مخصوص به خود را دارد. هنوز هم كه هنوز است روستاييان و عشاير آذربايجان با صداي ضربه همسايه بر ديوار خانه شان از خواب بيدار مي شوند و اين زنجيره خبر رساني باعث مي شود هيچكس خواب نماند.

اگر سحرگاهان كه در روستاهاي دور افتاده آذربايجان بر روي پشت بام خانه اي قرار بگيريد مي بينيد كه چه شور و نشاط خاص اين لحظات در روستاها حاكم است. چراغ خانه ها يكي يكي روشن مي شوند همسايه‌هاي ديوار به ديوار زنجير وار يكديگر را به سحري خوردن دعوت مي كنند. وسيله آگاه شدن مردم از اوقات شرعي هم موذنهاي روستايي هستند كه در كوچه ها مي چرخند و وقت افطار را اعلام مي كنند.


ماه رمضان در تبريز چه مي گذرد؟

رويت هلال ماه

در آذربايجان رسم است كه بزرگترها بعد از رويت هلال ماه رمضان، به چهره يك كودك معصوم يا يك فرد مومن و نمازخوان نگاه كنند و اعتقاد دارند كه نگريستن به صورت آدمهاي بي‌نماز و روزه‌خوار، خوش يمني درپي نخواهد داشت. نگاه كردن به‌ آيينه و فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد (ص) بعد از رويت هلال ماه هنوز هم به عنوان يك رسم در بين پيرمردان مناطق روستايي استان مرسوم است.

اين عادت بر اين اعتقاد مبتني است كه بايد در ماه رمضان دل مومن همچون آيينه صاف و روشن باشد و از ناپاكي ها صيقل يابد، پيرمردان براي اين منظور همواره آئينه كوچكي در درون جيب خود داشتند و بعد از اينكه خود به رويت آيينه مي‌پرداختند با فرستادن صلوات چندين بار آئينه را به دور خود و اهل خانواده مي‌چرخاندند.

كيسه لعن ابن‌ملجم

رسم كيسه‌دوزي 27 ماه رمضان كه هنوز در برخي مناطق اين استان زنده است. معروف است كه روز 27 ماه رمضان شب قصاص ابن ملجم است، در اين روز زنان برخي مناطق كيسه‌اي مي‌دوزند كه به كيسه لعن ابن ملجم يا كيسه مراد‌ معروف است، در شب بيست و هفتم ماه رمضان با هر سوزني كه به اين كيسه مي‌زنند، يك بار به ابن ملجم لعنت مي‌فرستند.


ماه رمضان در تبريز چه مي گذرد؟

غذاها و شيريني‌ هاي مخصوص

سفره‌هاي افطاري در تبريز به تنوع غذايي معروفند. در اين ميان فرني، شير برنج، انواع دلمه، ‌كتلت، كوكو، سالاد، ختايي، اهري، ‌حلوا، پنير، سبزي، خرماهاي تزئين شده با گردو و پودر گردو، انواع مربا و حليم ها پاي ثابت سفره ها هستند. زنان آذربايجاني لذيذترين و خوشمزه ترين كلوچه ها ، نان ها و كيك ها و شيريني ها را براي مهمانان روزه دار خود تدارك مي‌بينند.

آنها چند روز قبل از آغاز ماه مبارك رمضان فطيري به نام «نزيه» درست مي‌كنند. «نزيه» نام نوعي نان شيريني خاص محلي مغزدار است كه روي آن با چنگال و ته استكان تزئين شده و به منظور قرار گرفتن سر سفره ي افطار، فقط در ماه مبارك پخت مي شود كه بسيار خوشمزه است. «ختايي» هم شيريني خانگي مخصوص رمضان است كه در حال حاضر نيز تنها يك واحد توليدي در تبريز دارد. مواد اوليه اين نوع شيريني نوعي خمير حصيري شكل است كه به شكل دلمه با تركيب پودر گردو، دارچين و .... تهيه مي شود.
 برگرفته از مهر- جام جم

منبع :تبيان

جمعه بیست و نهم 7 1390 14:55

جوزدان از شهرهاي ايران در استان اصفهان است. اين شهر در بخش مركزي شهرستان نجف‌آباد قرار دارد.

روستاي جوزدان از توابع دهستان جوزدان بخش مركزي شهرستان نجف‌آباد در استان اصفهان در سال ۱۳۸۶ خورشيدي به شهر تبديل و به عنوان شهر جوزدان شناخته شد.

موقعيت رياضي
شهرستان چادگان در محدوده‌اي به مختصات ۵۰ درجه و ۱۳ دقيقه تا ۵۰ درجه و ۵۱ دقيقه طول شرقي و ۳۲ درجه و ۳۲ دقيقه تا ۳۲ درجه و ۵۸ دقيقه عرض شمالي واقع شده‌است. بنابراين از طولي معادل ۸/۳۸ دقيقه يا ۹/۵۸ كيلومتر و عرضي معادل ۵۸/۲۵ دقيقه يا ۱/۴۷ كيلومتر برخوردار مي‌باشد.


موقعيت نسبي
مركز شهرستان در فاصله تقريبي ۱۱۵ كيلومتري غرب مركز استان واقع گرديده‌است و با مساحت ۱۲۰۰ كيلومتر مربع از سمت شمال و شرق با شهرستان تيران و كرون، از سمت شمال غرب با شهرستان فريدن، از سمت غرب با شهرستان فريدونشهر و از سمت جنوب با استان چهار محال و بختياري هم مرز مي‌باشد.


موقعيت توپوگرافي
بلندترين و پست ترين نقاط ارتفاعي شهرستان به ترتيب برابر ۳۹۱۵ متر و ۱۹۵۰ متر از سطح دريا مي‌باشد كه بر اين اساس ارتفاع متوسط منطقه ۲۹۳۲ متر محاسبه مي‌شود در صورتيكه تراز سطوح ارتفاعي، ميانگين ارتفاع شهرستان را بين خطوط تراز ۲۴۰۰ تا ۲۵۰۰ متر نشان مي‌دهد.مهم‌تريت رشته كوه‌هاي شهرستان در حاشيه شمالي شامل ارتفاعات بزي نو (۲۹۵۲ متر) و دالان كوه (۳۹۱۵ متر)، در حاشيه جنوب غربي شامل كوه خوربه (۳۰۵۰ متر) و كوه گرگونك (۳۳۰۰ متر)، در حاشيه غربي شامل كوه سفيد (۳۲۱۳ متر) و كوه تركي (۳۰۸۵ متر) و در حاشيه جنوبي شامل كوه برآفتاب (۳۱۴۵ متر) و كوه شيدا (۲۸۴۰ متر) مي‌باشد.شيب عمومي منطقه دردو جهت، از سمت شمال به جنوب و از سمت غرب به شرق كاهش مي‌يابد.ارتفاع متوسط شهر چادگان ۲۳۱۰ متر محاسبه گرديده‌است.

موقعيت زمين شناسي
شهرستان چادگان بر اساس تقسيمات اشتوكلين كه ايران را به نه واحد ساختماني – رسوبي تقسيم كرده‌است در واحد سنندج – سيرجان قرار گرفته‌است. اين واحد در مرز جنوبي خود چسبيده به زون زاگرس مرتفع و هم روند با آن مي‌باشد و از ديدگاه جغرافيايي ارتفاعات موجود در شهرستان را قسمتي از ارتفاعات زاگرس به حساب آورده و به همين جهت از آن به پيش گوه‌هاي زاگرس ياد مي‌شود. پهنه زمين ساختي شهرستان متنوع بوده و تشكيلات دوران‌هاي مختلف در آن يافت مي‌گردد كه قسمت اعظم آن را آهك، دولوميت، شيل و ماسه سنگ‌هاي دوران دوم و رسوبات آبرفتي دوره چهارم تشكيل داده‌است.ساختمان زمين ساختي شهرستان به شكل يك ناوديس به نظر مي‌آيد كه از دو سو ت.سط تاقديس‌هايي احاطه گشته‌است. محور ناوديس و تاقديس‌ها روند شمال غرب به جنوب شرق را حفظ كرده كه مطابق با روند عمومي زون سنندج – سيرجان مي‌باشد. سيستم‌هاي گسلي موجود نقش موثري در عملكرد فرآيندهاي فرسايشي و شكل زايي در منطقه ايف مي‌كند، همچنين گسل‌ها و شكست‌ها عامل عمده پديده انحلال در سنگ‌هاي سخت آهكي هستند و پديده كارست و انتقال زيرزميني آب در بسياري از نقاط به صورت چشمه‌هاي كارستي تأمين كننده آب منطقه محسوب مي‌گردد.گسل رانده زاگرس كه يكي از طويا ترين و فعال ترين گسل‌هاي كشور قلمداد مي‌شود در منتهي اليه جنوب غربي محدوده شهرستان در نزديكي روستاي كوگانك، جائيكه رودخانه زاينده رود وارد مرزهاي شهرستان مي‌شود خودنمايي مي‌كند. همچنين سه خط گسله اصلي ديگر، هم روند گسله زاگرس و به صورت پوشيده به ترتيب در امتداد روستاي هرمانك، روستاي علي آباد و محل سد زاينده رود پهنه شهرستان را در مي‌نوردد.


موقعيت اقليمي
ميانگين حداقل دماي ماهيانه: ۱/۴ – درجه سانتي گراد (دي ماه)ميانگين حداكثر دماي ماهيانه: ۴/۲۲ درجه سانتي گراد (تير ماه)ميانگين حداقل دماي ساليانه: ۶۵/۱ درجه سانتي گرادميانگين حداكثر دماي ساليانه : ۹/۱۷ درجه سانتي گرادميانگين دماي ساليانه : ۸/۹ درجه سانتي گراد ميانگين بارش ساليانه : ۳/۳۲۴ ميلي مترميانگين رطوبت نسبي ساليانه : ۳/۴۸ درصدتعداد روزهاي يخبندان در سال : ۱۵۲ روزميانگين تبخير ساليانه : ۱۶۰۶ ميلي مترفشار بخار آب اشباع جو : ۱۱/۱۲ ميلي بارفشار بخار آب واقعي جو : ۱۴/۵ ميلي بارتوان تابش جو منطقه : ۸۸۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ وات بر متر مربع ضرايب اقليمي :- ضريب اقليمي كوپن : اقليم مرطوب- ضريب اقليمي سليلنينوف : استپ معمولي- ضريب رطوبتي ايوانف : بياباني - شاخص اقليمي تورنت وايت : ميكرو ترمال (سرد)- ضريب اقليمي گورزينسكي : بري شديد- اقليم نماي آمبرژه : نيمه خشك سرد نهايت اينكه اقليم منطقه بين شاخص‌هاي اقليمي معتدل تا سرد خشك در نوسان مي‌باشد.


موقعيت هيدرولوژيك
براساس تقسيمات باكر سرزمين ايران به شش حوضه منطقه‌اي تقسيم گرديده كه بزرگ‌ترين آن حوضه آبي ايران مركزي است. حوضه مركزي خود به هفت زير حوضه از جمله حوضه آبي باتلاق گاوخوني به مساحت ۱۰۲۴۶۲ كيلومتر مربع تفكيك شده، كه اين حوضه، خود جند حوضه كوچك‌تر مانند حوضه آبي زاينده رود به مساحت ۲۷۵۷۰ كيلومتر مربع را شامل مي‌شود. حوضه آبي شهرستان چادگان يكي از زير حوضه‌هاي زاينده رود محسوب مي‌گردد.

زاينده رود يا زند رود به طور طبيعي از جبهه شمال شرقي زردكوه بختياري در پاي كوه كاركنان واقع در چهلگرد سرچشمه مي‌گيرد و در طول مسير ۳۶۰ كيلومتري خود تا مصب، شعب كوچك و بزرگ بيشماري به آن مي‌ريزد. هر چه از سرچشمه به طرف مصب يعني باتلاق گاوخوني پيش مي‌رويم از مقدار آب وارده و تعداد شعب كاسته مي‌گردد تا جائيكه بعد از رسيدن به محل سد زاينده رود در ۸۰ كيلومتري شمال شرق سرچشمه، شعب دائمي آن قطع مي‌شود. اجمالا مناطق اصلي تأمين كننده آب زاينده رود دهستان‌هاي شوراب، تنگ گزي، چنارود و گرچمبو بوده و شعب آب زري، خوش آب، كوهرنگ (تونل اول و دوم و سوم)، آب چم در، چشمه ديمه، آب خوربه، آب كوگانك، آب خرسانك و رود اورگان تأمين كنندگان آب زاينده رود محسوب مي‌گردند. حجم آورد ساليانه اين رودخانه به طور متوسط بيش از ۱۴۵۰ ميليون متر مكعب مي‌باشد.

رودخانه پلاسجان يا اسكندري زهكش نيمي از شهرستان فريدن است كه از سه شعبه دامنه، دهق و نهر خلج تشكيل يافته كه در حوالي روستاي سواران به هم مي‌پيوندند و نهايتا در نزديكي روستاي علي آباد (قلعه شاهرخ) در منتهي اليه غرب درياچه سد زاينده رود به رودخانه زاينده رود ملحق مي‌شود.


جمعيت ومردم
بنابر سرشماري مركز آمار ايران، جمعيت شهرستان چادگان در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۴۴۷۶ نفر بوده‌است،مردم چادگان ازبختياريهاي چهارلنگ مي‌باشند

جمعيت شهرستان چادگان در سال ۱۳۷۵ برابر ۴۰۲۷۸ بوده‌است.

جمعه بیست و نهم 7 1390 13:59

شهرستان لِنجان(زرين شهر) يكي از شهرستانهاي استان اصفهان ايران مي‌باشد كه در غرب اين استان واقع شده‌است. زرين‌شهر مركز اين شهرستان است.

جمعيت
بنابر سرشماري مركز آمار ايران، جمعيت شهرستان لنجان(زرين شهر) در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۲۶٫۷۵۶ نفر بوده است

شهرستان لنجان(زرين شهر) شامل هشت شهر، دو بخش و بيش از سي روستا مي‌باشد.

بخش مركزي شهرستان لنجان(زرين شهر)
دهستان اشيان
دهستان خرم رود
شهرها: زرين شهر، سده لنجان، چمگردان، ورنامخواست، فولادشهر و زاينده رود.

بخش باغ بهادران
دهستان چم رود
دهستان زيركوه
دهستان چم كوه
شهرها: باغ بهادران و چرمهين


آموزش عالي
اين شهرستان داراي ۸ دانشگاه است:

دانشگاه آزاد اسلامي واحد لنجان(زرين شهر)
دانشگاه پيام نور زرين شهر
مركز آموزش علمي كاربردي زرين شهر
دانشگاه غيرانتفاعي صنعتي فولاد
دانشگاه غير انتفاعي امين فولادشهر
دانشگاه پيام نور زاينده رود
دانشگاه پيام نور باغبهادران
مركز علمي كاربردي صنايع دفاعي زرين شهر

صنايع
كارخانه ذوب آهن از بزرگ‌ترين صنايع اين شهرستان است. كارخانه صنايع دفاع، مجتمع فولاد مباركه، كارخانه نويد منگنز، كارخانه سيمان سپاهان و زرين خودرو از جمله صنايع اين منطقه‌اند.


كشاورزي
با توجه به وجود شاليزارهاي بسيار اين شهرستان يكي از بهترين محصولات برنج ايران را توليد مي‌كند. همچنين در بخش باغبهادران از محصولاتي نظير گردو ، بادام و غيره نيز مي‌توان نام برد.


مراكز گردشگري
پارك ساحلي زرين شهر
مسجد رحيم خان(جامع)زرين شهر
مناظر بسيار زيباي حاشيه زاينده رود
آبشار شاه‌لولاك در نزديكي شهر چرمهين

جمعه بیست و نهم 7 1390 13:52

اَبريشَم يكي از شهرهاي استان اصفهان در مركز ايران است.

اين شهر در بخش مركزي شهرستان فلاورجان قرار دارد.جمعيت آن در شال ۱۳۸۳ برابر با ۱۴٬۸۸۸ نفر برآورد شده و در سال ۱۳۸۶ در حدود ۲۰ هزار نفر


اين شهر از شمال به شهر اصفهان ، از جنوب به شهر بهاران و كليشاد و از شرق به شهر اصفهان و از غرب به اتوبان ذوب آهن و رودخانه زاينده رود محدود مي‌باشد.

شهر ابريشم در تاريخ ۴ تيرماه ۱۳۷۵ از ادغام روستاهاي يزدآباد، حسن‌آباد و باغ ابريشم از توابع بخش مركزي شهرستان فلاورجان تأسيس شد. شهردار آن نيز از آغاز تا سال ۷۸ قدرت‌الله قاسمي، از ۷۸ تا ۸۲ حسين پناهي بوده و از ۸۲ تا كنون مهدي نصيري است. سپس فرهاد سليمي عهده دار شهرداري ابريشم بود و سپس عليرضا خامسي پور شهردار ابريشم شد و تا كنون (1388) وي عهده دار شهرداري ابريشم است

در روزگار تيمور ميرزا روستاي باغ ابريشم، باغ بزرگي بوده‌است.

اين شهر داراي يك پاسگاه انتظامي به آدرس ابريشم - باغ ابريشم - جنب زمين هاي شهرك نور - كلانتري 16 انتظامي فلاورجان .

اهالي اين شهر خواستار اين هستند هر چه زودتر به شهر اصفهان بپيوندند .

صنايع
كارخانجات سيمان اصفهان،كارخانه ايرانيت اصفهان ، كارخانه داراكار (توليدكننده شيلنگ هاي آب و لوله‌هاي پوليكا)، كارگاههاي موزائيك سازي و ده‌ها واحد صنعتي كوچك و متوسط ديگر.


جمعه بیست و نهم 7 1390 13:49

شهرستان فريدن يكي از شهرستانهاي استان اصفهان در مركز ايران است. مركز اين شهرستان شهر داران است. جمعيت اين شهرستان در سال ۱۳۸۵ برابر ۸۳،۶۸۹ نفر گزارش شده‌است. مردم فريدن به زبانهاي گرجي, فارسي وبختياري ، تركي و ارمني صحبت مي‌كنند.

بخش مركزي شهرستان فريدن
دهستان دالانكوه
دهستان زاينده رود شمالي
دهستان ورزق
دهستان ورزق جنوبي به مركزيت روستاي سفتجان
شهرها: داران و دامنه.

بخش بوئين و مياندشت.
دهستان سردسير
دهستان كرچمبو جنوبي
دهستان كرچمبو شمالي
دهستان گرجي
دهستان ييلاق
شهرها: بوئين و مياندشت و افوس.

جمعه بیست و نهم 7 1390 13:47

شهرستان اردستان با مساحت ۱۱۵۹۱ كيلومترمربع و جمعيتي بالغ بر ۴۵۱۵۰ نفر در فاصله ۱۱۸ كيلومتري شمال شرق مركز استان اصفهان قرار دارد. اين شهرستان از ۲ بخش، ۳ شهر، ۷ دهستان و ۳۰۶ روستاي داراي سكنه تشكيل گرديده‌است. مركز اين شهرستان شهر اردستان است.

 

بر اساس سرشماري سال ۱۳۸۵ جمعيت كل شهرستان اردستان ۴۴٬۷۰۹ است. شهرها، بخش‌ها و دهستانهاي شهرستان اردستان عبارت‌اند از:

بخش مركزي شهرستان اردستان
دهستان برزاوند
دهستان عليا
دهستان كچو
دهستان گرمسير
دهستان همبرات
شهرها: اردستان و مهاباد

بخش زواره
دهستان سفلي
دهستان ريگستان
شهرها: زواره

اقتصاد اردستان به طور عمده بر پايه كشاورزي، باغداري، دامپروري و صنايع دستي مي‌باشد. سطح زيركشت اين شهرستان حدود ۱۵ هزار هكتار است كه با ۲۲۰ چاه عميق و نيمه عميق و ۴۶۷ رشته قنات آبياري مي‌شود. محصولات كشاورزي اين شهرستان انار، غلات و صيفي‌جات است.


←→== كارخانجات صنعتي ==

فولاد اردستان توليدكننده انواع لوله‌هاي فولادي تا قطر ۱۰۰ اينچ است.
كارخانه ۳۵۰۰ تني سيمان اردستان و كارخانه دنياي فلز-TEHRAN BAST PASARGAD COتهران بست پاساركادتوليدكننده بست داربست وانواع شمش چدن و فولاد روزانه 65 تن از جمله مهم‌ترين فعاليتهاي به عمل آمده جهت توسعه صنعت شهرستان اردستان است.

شهرستان اردستان داراي سه نشريه به نامهاي هفته نامه پيك زواره (نخستين نشريه شهرستان اردستان) و ماهنامه نگاه كوير و فصل نامه تحليل همگاني مي‌باشد

هفته نامه پيك زواره به عنوان نخستين نشريه شهرستان اردستان داراي گستره توزيع دراستان اصفهان مي‌باشد اين هفته نامه به صاحب امتيازي و مديرمسئولي مهندس محمدرضاشواخي زواره روزهاي دوشنبه هر هفته منتشر مي‌شود و با استقبال گسترده مردم فرهنگ دوست شهرستان مواجه شده‌است.انتشار يك ماهنامه محلي تحت عنوان «نگاه كوير» مي‌باشد كه مخاطبان بسياري نيز دارد.

اين شهرستان داراي ۴۰۰۰ اثر تاريخي و جاذبه گردشگريست كه ۳۹ اثر آن در فهرست آثار ملي ثبت گرديده‌است.كه اثار ثبت شده در فهرست آثار ملي شامل:

مسجد جامع اردستان
مسجد ملا يعقوب محله كبودان
قنات دوطبقه مون
قنات ارونه (محال)
مقبره سلطان سيد حسين
آتشكده مهر اردشير
مسجد جامع زواره
مسجد جامع اونج
مسجد امام حسن محله بازار
مقبره سلطان بيگ اردستان
مقبره پير مرتضي
آب انبار خسرو
آب انبار باغ بازان زواره
آب انبار نو زواره
آب انبار پامنار زواره
آب انبار مون اردستان
كاروانسراي بغم
كاروانسراي ظفرقند
حسينيه بزرگ زواره
حسينيه كوچك زواره
آب انبار خسرو
مسجد سام الدين زواره
مقبره امير اويس اردستان


روستاها
مسفره
سرابه
اونج
موغار
سهاميه
مزارع
مزد آباد
اميران
كچو
هندو آباد
حسين آباد
درباغ

جمعه بیست و نهم 7 1390 13:45

تيران و كَرون يكي از با قدمت ترين شهرستانهاي استان اصفهان و دومين شهر سبز اين استان است. مركز اين شهرستان شهر تيران است كه در غرب استان اصفهان واقع شده‌است.

اين شهرستان در حدود بيست هزار نفر جمعيت دارد. از مكان‌هاي معروف اين شهر مي‌توان به امامزاده احمد حنفيه نوه امام علي(ع) و فرزند محمد حنفيه،منطقه نمونه گردشگري چشمه مرغاب،حيات وحش قمشلو،امامزاده احمد رضا و سد خميران اشاره كرد. در حدود ۶۰ روستا و دو شهر رضوان شهر و عسگران از توابع اين شهرستان مي‌باشد.

 

عبور جاده‌هاي اصفهان به استان‌هاي مركزي و خوزستان و لرستان و غرب كشور و همچنين جاده استان چهار محال و بختياري در جنوب شهرستان باعث رونق شهرستان گرديده‌است. ايجاد كارخانه‌هاي سنگبري متعدد در رضوان شهر از توابع شهرستان تيران و همچنين توسعه منطقه صنعتي شهر تيران باعث ايجاد هزاران شغل براي مردم منطقه گرديده‌است.

امام جمعه پيشن شهرستان آيت‌الله سيدمحمد باقر امامي بود و حميد سعادت نماينده اين شهرستان در مجلس شوراي اسلامي است كه در دومين دوره قرار دارد. اين شهرستان زادگاه آيت‌الله العظمي مظاهري رئيس حوزه علميه ي اصفهان و يكي از مراجع تقليد نيز هست.

يكي از افتخارات اين شهرستان آقاي علي نادري كاپيتان وبازيكن تيم ملي فوتبال ساحلي ايران و برترين بازيكن سال 87 مي باشد كه ساكن روستاي حسين آباد بخش كرون شهر تيران مي باشد.

بنابر سرشماري مركز آمار ايران، جمعيت شهرستان تيران و كرون در سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۴۴۶۹ نفر بوده‌است
در آخرين رده بندي هيئت هاي فوتبال استان اصفهان در سال 1388هيئت فوتبال شهرستان تيران و كرون موفق به كسب جايگاه سومي اين رده بندي شد كه از زحمات و تلاش هاي بي وقفهٔ پرسنل اين هيئت خبر مي‌دهد.

جمعه بیست و نهم 7 1390 1:39

هرند اصفهان - آكا ايران

هَرَند شهري است در بخش جلگه شهرستان اصفهان استان اصفهان ايران.

اين شهر در بخش خاوري استان اصفهان در ۸۵ كيلومتري شهر اصفهان بسوي نائين، در سرزميني كه كوه و كوير به هم مي پيوندد، جا گرفته است..

اين شهر، فاصله ۵۲ درجه و۲۶ دقيقه طول جغرافيايي از نصف النهار گرينويچ وپهناي جغرافيائي ۳۲ درجه و۳۳ دقيقه و بلنداي ۱۵۴۰ متري از روي دريا است . از شمال به دشت واز جنوب به رودخانه زاينده رود مي‌رسد و راه آهن سراسري اصفهان ، كرمان از ۵ كيلومتري وجاده سراسري اصفهان نائين- يزد از ۱۸ كيلو متري شمال آن ورودخانه زاينده رود از ۱۳ كيلومتري جنوب آن مي‌گذرد.اين شهر در سال ۱۳۷۲ هـ.ش توسط تقسيمات كشوري به‌عنوان مركز بخش جلگه گريده شد.

چنين مي نمايد كه اين روستا در هزاره‌هاي گذشته، گودالي بزرگ بوده است كه آب باران بدان مي ريخته و اين آب برخي را بسوي خود كشانده و به كشت و كار واداشته است. سپس نياز بيشتر مردم به آب، سبب كندن قنات شده است. در هرند، كوه و كوير به هم مي‌رسند و اين چگونگي سبب شده است زمين آن آبريزگاه كوه‌هاي جبل باشد و زمينه مناسبي براي آب ارزان فراهم كند. سپس تر مردم با ساختن مزرعه هايي چون خوادينان وبشنوقباد و جزء آب و دژچه، به كشاورزي و دامداري پرداخته اند.

ساختمانهاي كهن و برج و باروها و قنات ها و مزرعه‌ها و كشت زارهاي باستاني آن گوياي كهنسالي اين روستاي خشك و كويري ست. مزرعه خوادينان ، حسين آباد، بشنو قباد ، جزء آب و دژچه، در زمزه اين نمادهاي باستاني ست. از مردان نامدار اين ديار مي‌توان از "آبسا"، كه يكي از وزراي اردشير بابكان بوده است نام برد. مردم هرند، پيش از يورش عربها به ايران، زرتشتي بوده اند. مسجد جامع محله كُشته در اين روستا، تاريخي ترين بناي دروان پيش از اسلام است كه گويا آتشكده‌اي بزرگ بوده است و موبد موبدان درآن پيش نيايشگر آن بوده است.

شوربختانه، در روزگار كنوني بسياري از بناهاي زيبا و باستاني هرند، در راه "نوسازي!!" ويران شده است و جاي خود را به ساختمانهاي مدرن زشت و ناخوشايند داده است. روزگاري مردم در پگاه هر بهار به "باغ آبروان"، كه در سده گذشته " باغ دو سيد" نام گرفت، مي‌رفتند و آنجا گام زنان به كشتزار كهنسال و دلگشايي بنام " هرند آفرين" مي‌رفتند وپس از اين گشت و گذار به كار روزانه مي‌پرداختند. اما امروزه شايد نامي نيز از آن باغ بهشتي و كشتزار بخشنده‌اي كه آنچنان غله و ميوه داشت كه هرند آفرين نامش نهاده بودند، نمانده است.

نيز چنين است سرگذشت، كاروانسراها، آب انبارها، يخچال هرند، انبار فرسخي، برج خوادينان، حمام سادات و چندين و چند بناي زيبا و ارزشمندي كه ناآگاهي و ناداني مردم و بي برنامگي دولت در نگهداري آنها، همه ويران شدند.

هرند نيز مانند بشتر شهرهاي كوچك ايران، مردمي ساده و روستايي دارد كه بهره چنداني از دانش و آگاهي مدرن ندارند و همچنان بيشترمردم به كارهايي كه جايگزين كشاورزي و دامداري شده است، سرگرم اند. براي مردم هرند، اين سرگرمي براي مردها كاميونداري و براي زنان قالي بافي ست. از اينرو از فرهنگ و هنر در اين روستا خبري نيست و بيشتر مردم نيز كمبود آن را حس نمي‌كنند.

پنج شنبه بیست و هشتم 7 1390 17:36

برخوار اصفهان - آكا ايران

شهرستان برخوار يكي از شهرستان هاي تازه تاسيس استان اصفهان است. اين شهرستان درسال ۱۳۸۶ از شهرستان برخوار و ميمه سابق ، كه اكنون شهرستان شاهين شهر و ميمه ناميده مي شود ، جدا شد. مركز اين شهرستان ، شهر دولت آباد مي باشد.

 

اين شهرستان به دو بخش ، شامل پنج شهر، تقسيم شده است :

بخش مركزي شهرستان برخوار:
دهستان برخوار مركزي دهستان سين

نقاط شهري: دولت آباد(مركزشهرستان) ، خورزوق ، دستگرد

 


بخش حبيب آباد:
دهستان برخوار شرقي دهستان شاپور آباد

نقاط شهري: حبيب آباد(مركز بخش) ، كمشجه


جمعيت
برابر با سرشماري سال ۱۳۸۵ جمعين اين شهرستان ۹۵،۴۲۹ نفر است كه ۳۳،۹۶۱ نفر از آنها در شهر دولت آباد، مركز شهرستان زندگي مي كنند.

 

پنج شنبه بیست و هشتم 7 1390 17:35
X