معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 273223
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 104

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
درياچه تار، آبي‌تر از هر آبي
به دماوند كه مي‌رويد، ماهيگيري در درياچه «تار» و گشت و گذار در دره «هوير» را فراموش نكنيد.

تهران - ميراث خبر:
جاذبه گردشگري، شهاب ميرزايي: براي رسيدن به درياچه‌هاي كوچك و زيباي «تار» و «هوير» كه همچون دونگين فيروزه اي در ارتفاع 3500 متري كوههاي البرز قرار دارند بايد از راه پر پيچ و خمي در زير نگاه قله دماوند بگذريد كه انتهايش سكوت سكر آور و آبي زلال آب پاك ، خستگي مسير را از تن هر گردشگري بيرون مي‌آورد.
گزارش تصويري از درياچه تار

براي رسيدن به درياچه تار بايد از ترمينال شرق سوار ميني‌بوس‌هاي دماوند شد كه كرايه آنها 200 تومان است يا اينكه در فلكه دوم تهران‌پارس هزار تومان بدهيد و با سواري تا خود دماوند برويد. از تهران تا دماوند يك‌ساعت راه است و از دماوند تا درياچه يك‌ساعت ديگر.
به دماوند كه برسيد، در ميدان امام خميني، ابتداي بلوار فرامه ماشين‌هاي دربستي سواري يا وانت بار با كرايه‌اي حدود بيست تا سي هزار تومان شما را به كنار درياچه در هفده كيلومتري شرق دماوند مي‌برند.
از روستاي چنار به بعد، جاده خاكي مي‌شود و ناهموار با گردنه‌هاي متعددي كه از آنها نماي تماشايي قله دماوند ديده مي‌شود.
اهالي علت آمدن مردم به اين منطقه را فرار از دست مغول‌ها مي‌دانند و مي‌گويند: «در قديم روستاها و آسياب‌هاي فراواني در منطقه بوده اما ريزش برف فراوان مردم را از منطقه فراري داده است.»
گردنه را كه رد كنيد، جاده با شيب تندي به تار رود مي‌رسد. سمت چپ رود هم جاده‌اي است كه به دره‌اي به نام سيستان ختم مي‌شود، كه به گفته مردم بومي منطقه آثار باستاني فراواني در آن وجود دارد و بسياري را براي كشف عتيقه به اينجا مي‌كشاند. در ته دره، كره اسبي در حال دويدن است و مادرش نگران او را نگاه مي‌كند. كمي آنطرف‌تر انبوهي از گله‌هاي گوسفند و بز در اطراف جاده ديده مي‌شود كه ردشان تا چادرهاي عشاير عرب و سنگسري ادامه دارد.
پس از گذشتن از يك بلندي بالاخره «درياچه تار» ديده مي‌شود. درياچه‌اي كوچك و زيبا كه آبي‌اش، آبي‌تر از هر آبي است و زلالي آب آن را جلوه‌اي دو چندان داده است.
درياچه تار در ارتفاع 3300 متري در عرض جغرافيايي 35 درجه و 43 دقيقه و طول جغرافيايي 52 درجه و 51 دقيقه در مابين خط‌الرأس زرين كوه و دو برار قرار دارد و بيشترين طولش 5/1 كيلومتر است. آب اين درياچه با ماهي‌هاي قزل‌آلاي خال قرمز و ماهي زردكش، حاصل جوشش چشمه‌هاي زير آن و آب شدن برف‌هاي كوه‌هاي اطراف و رودخانه كوچك فصلي است. در اطراف درياچه هيچ گونه پوشش جنگلي و درخت وجود ندارد و بادهاي غربي سرد هميشه در تار مي‌وزند. در ايامي نه چندان دور آويشن‌هاي فراواني در منطقه وجود داشته كه به خاطر فرسايش شديد ديگر اثري از آنها باقي نمانده است.
تنها تسهيلات گردشگري منطقه، كانكس سازمان محيط‌زيست است كه آب آشاميدني سالم عرضه مي‌كند و چند سرويس‌ بهداشتي و پاركينگي كه در نزديك درياچه قرار گرفته است.
«براي ماهيگيري در درياچه هم بايد هزينه داد. هر چوب صيادي پنج هزار تومان». اينها را دكتر «حسن فرامرزي» مي‌گويد كه با برادر و دو دخترش فاطمه و زهرا در حال ماهيگيري‌اند.
دكتر حسن، مي‌گويد 30 سال است كه به درياچه مي‌آيند و معمولا به علت شلوغي روزهاي پنج‌شنه و جمعه در روزهاي مياني هفته به اينجا مي‌آيد.
دكتر حسن، مي‌گويد: «اگر كمي دقت كنيد جا پاي كل و قوچ را مي‌توانيد در اطراف درياچه ببينيد. مجوز شكار در اينجا براي كسي صادر نمي‌شود و شنا و قايق‌سواري در درياچه تار ممنوع است.»

از «تار» كه بگذريم با كمي پياده‌روي به درياچه «هوير» مي‌رسيم كه در حدود نصف درياچه تار است.
اگر هم اهل پياده‌روي نباشيد، مسير ماشين‌رويي كه زماني راه معدن بوده است به طرف هوير مي‌رود. دره هوير سرسبز و پردرخت است و چشمه‌ها و بركه‌هاي فراواني در آن ديده مي شود.
در ادامه مسير بعد از روستاي هوير، جاده فيروزكوه است، اين جاده هم يكي از راه‌هاي رسيدن به درياچه است كه با وجود مسافت بيشترش، باصفاتر است.
بهترين فصل براي رفتن به درياچه‌هاي تار و هوير خرداد ماه و در اوج زيبايي طبيعت است.
درياچه تار را مي‌توان يك روزه رفت و برگشت، گر چه شب خوابي در كنار درياچه مي‌تواند شبي دلپذير را با سكوتي سحرآميز براي شما به ارمغان آورد.

 

 

دسته ها :
چهارشنبه شانزدهم 9 1390 17:15

آب انبار زنانه بازار

واقع در استان قزوين و شهر قزوين

آب انبار زنانه بازار

نوع بنا : تاريخي

قدمت : قاجاريه (1299-1195 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1796-1921 م )

 آدرس :قزوين - كنار مسجد سلطاني و ضلع غربي مسجد النبي

آب انبار آقا

واقع در استان قزوين و شهر قزوين

آب انبار آقا

نوع بنا : تاريخي

قدمت : قاجاريه (1299-1195 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1796-1921 م )

اين آبگير كه از آثار دوره قاجاري است در خيابان مولوي است در نزديكي مسجد آقا قرار داردسر در آب انبار كه مزين به كاشي معلقي و كاربندي است به راه شير سي پله اي به آن مي پيوندند مخزن كه طرح مستطيل نا منظم دارد با ديواره هايي به قطر 2/20متر از شفته آهك و روكش ساروج بنا شده گنجايش حدود 800 متر مكعب آب را داراست.

آدرس :قزوين - نزديك مسجدي به همين نام در خيابان انصاري

امام زاده زبيده خاتون

واقع در استان قزوين و شهر قزوين

امام زاده زبيده خاتون

نوع بنا : زيارتي

جانب شرقي محله خيابان و ابتداي بانيدر كوچه زيارت گاهي است كه به زبيده خاتون شهرت دارد بناي بقعه در جانب شرقي صحن و بناي مسجد آن در قسمت شمالي قرار دارد حرم امام زاده چهار گوشه اي است كه به كمك فيلپوش هايي كه از كف شروع شده پوشش يافته است نماي مسجد از جانب صحن از زيبايي خاص برخوردار است و از سر طاق نما با قوس نعل اسبي و ارسي هاي چوبي تشكيل شده است لچكي ها داراي تزئينات معقلي استور ابن لچكي ها آجرهاي سفالي دايره شكلي با نقش ستاره كار شده است روي جرزهاي دو طرف طاقنما ها نيز آجرهاي نقش برجسته با طرح ترنج لوزي شكل به چشم مي خورد شبستان مسجد در وسط داراي سه ستون حجيم و استوار آجري است .

آدرس :جانب شرقي محله خيابان و ابتداي بانيدر كوچه

سراي رضوي

واقع در استان قزوين و شهر قزوين

سراي رضوي

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويه (907-1135 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1501-1722 م )

سراي رضوي با سر ورودي كه به قيصريه ، بازار وزير و بازار بزازها مي پيوندد در دو طبقه ساخته شده و در جنوب قيصريه قراردارد اين سرا از آثار دوره صفويه است و شارون به تفصيل به وصف آن پرداخته است . بناي كاروانسراي رضوي بناي كاروانسراي رضوي بنا بر گرفته هاي مختلف متعلق به عصر سلطنت (( شاه تهماسب صفوي )) يا عهد سلطنت (( فتحعلي شاه قاجار )) است اين سرا به صورت دو ايواني ساخته شده و مجموعه حجره ها در دو طبقه گرداگرد حياط مستطيل شكل آن را فرا گرفته اند . حجره هاي موجود در زاويه اضلاع ، به صورت سه گوش ساخته شده و طاق نماهايي با عمق و عرض بيشتر دارند و در محكمي سقف طاق نماي آنها ، تزئينات آجركاري به شيوه حصيري ديده مي شود . هشتي مركزي ايوان غربي كه با در بزرگي به بازار بزازها متصل مي شود داراي گنبدي آجري با كاشي كاري زيباست . اين سرا در گذشته بصورت كاروانسرا بود و از آن به عنوان بار انداز كاروانيان و از شتر خان آن براي چهار پايان ها استفاده مي شود .

آدرس :قزوين

مسجد مدرسه ملاورديخان

واقع در استان قزوين و شهر قزوين

مسجد مدرسه ملاورديخان

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويه (907-1135 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1501-1722 م )

 آدرس :قزوين

سراي وزير

واقع در استان قزوين و شهر قزوين

سراي وزير

نوع بنا : تاريخي

قدمت : قاجاريه (1299-1195 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1796-1921 م )

درجنوب مجموعه سعدالسلطنه و شرق قيصريه ، سرايي در دو طبقه وجود دارد كه به سراي وزير معروف است هشتي بسيار محتشمي كه به كار بندي تزيين شده و حياط رابه بازارچه وزير متصل مي كند ، زيبايي خاص به اين سرا بخشيده است در چهار طرف حياط حجره هايي در دو طبقه قرار دارند كه داراي لچك هاي طاق تمامي آراسته به كاشي هاي رنگين اند كه از نقش هاي جالب تشكيل شده اند .

آدرس :قزوين

عمارت عالي قاپو

واقع در استان قزوين و شهر قزوين

عمارت عالي قاپو

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويه (907-1135 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1501-1722 م )

از بين هفت در ورودي به ارگ سلطنتي صفويان تنها در اصلي جنوبي كه به خيابان و ميدان شاه باز مي شده و عالي قاپو نام داشته به يادگار مانده است. اين بنا نخست در دوره شاه طهماسب ساخته شده و در زمان شاه عباس اول به صورت كنوني تغيير شكل يافته است. بر پيشاني اين سردر رفيع كه 117 متر ارتفاع و قوسي نيزه دار دارد كتيبه اي با كاشي معرق به خط ثلث جلي از عليرضا عباسي جلوه گر است كه بر فراز آن پنجره مشبك بزرگي از كاشي قرار گرفته است بيش از دو گوشواره بلند در طرفين سر در كه بر بالاي طاق نمايي واقع شده بنا را به ساختمان هاي همجوار پيوند مي داده است. سه رديف طاق نماي كشيده در هر طرف وجود دارد لچكي هاي ايوان داراي كاشي كاري معرق با طرح گره بندي است و داخل ايوان از دو طرف دو سكوي بزرگ با ازاره سنگي خود نمايي مي كند دو فيلپوش ايوان كه نيم گنبد بر روي آنها قرار گرفته نشان از مقرنس كاري در دوره هاي پيشين دارد كه متأسفانه از بين رفته است. هشتي بزرگي كه پس از جلو خان سردر قرار گرفته و داراي پلان هشت نگيني است به كتيبه اي از نستعليق ممتاز و نقوش سحرانگيز ديواري مزين است. سقف هشتي مرتفع و از كاربندي و كاشي كاري برخوردار مي باشد پلكان هاي واقع در هشتي به طبقه بالا كه از جايگاه كوفتن نقاره بوده راه مي يابند اين عمارت با شكوه در ابتداي خيابان- نخستين خيابان طراحي شده ايراني - قرار گرفته است.

آدرس :قزوين - ميدان شاه

كاروانسراي شاه عباس آوج

واقع در استان قزوين و شهر قزوين

كاروانسراي شاه عباس آوج

نوع بنا : تاريخي

قدمت : صفويه (907-1135 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1501-1722 م )

اين كاروانسرا كه با وسعت تقريبي 55 × 58 متر در وسط شهر اوج قرار دارد از جمله منزل گاههايي است كه در مسيرهاي اصلي كشور بناي آن به دستور شاه عباس آغاز شده و به سال 1040 قمري روزگار پادشاهي شاه صفي پايان يافته است. نماي خارجي ضلع شرقي كاروانسرا كه ورودي اصلي در آن است سر در بزرگي با قوس هفت پيچ در وسط و هفت غرفه در دو طرف آن به صورت طاق نماي تو گود دارد كه از آنها براي عرضه كالاهاي بازرگانان استفاده مي شده و حدود 1/5 متر از كف زمين بلندتر است. ورودي اصلي كه داراي دو سكو در هر طرف است به هشتي بزرگي مي پيوندد كه در هر طرفش سه غرفه ساخته اند. نماي داخلي كاروانسرا عبارت است از دو طاق نماي بلند شرقي و غربي كه در مقابلشان ايواني قرار دارد و پشت آنها اتاقي واقع شده است در گوشه هاي بنا نيز چهار طاق نماي ديگر و پشت هر يك اتاقي وجود دارد در دو ضلع شمالي و جنوبي هم جلوي اتاق ها شش طاق نما بر آورئه اند كه دو طاق نماي اول و آخر راهروي دسترسي به دهليزهاي طولاني پشت اتاق هاي چهار سوي كاروانسرا است كه كاربري بار انداز و اصطبل داشته اند.

آدرس :وسط شهر آوج

پيغمبريه

واقع در استان قزوين و شهر قزوين

پيغمبريه

نوع بنا : زيارتي

قدمت : صفويه (907-1135 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1501-1722 م )

بقعه پيفمبريه در ضلع جنوب غربي باغ چهلستون شهرستان قزوين قرار دارد و بنا بر گفته هاي مختلف مدفن چهار تن از پيامبران به نام هاي سلام ، سلوم ، سهولي ف و القيا است. علاوه بر اين پيامبران، امامزاده صالح بن حسن (ع) نيز در اين مكان مدفون است. چون مكان دقيق قبور پيامبران مشخص نسيت. از اين رو بقعه بر اساس مدفن امامزاده شكل گرفته است. بناي بقعه آجري است و شامل ايوان ستوندار با دو جفت ستون چوبي و ازاره سنگي و ديواره هاي گچبري شده است. در پشت ايوان ابتدا فضاي پيش ورودي و سپس فضاي مربع شكل حرم قرار دارد و بر فراز آن گنبدي با كاربندي قرار گرفته است.

آدرس : ضلع جنوب غربي باغ چهلستون شهرستان قزوين